RADIO VALDA Nieuwe vestigingswet De Delftse winkeliers speelden niet mee... Een koe om middernacht Verwoede strijd rondom stroomgat bij Ouwerkerk Financiën en Economie Het lot uit de Welke bedrijven vallen onder haar werkingssfeer? M.G.M. moest eerst betalen Werkzaamheden in beslissend stadium De Beurs WEK DE GAL IN UW LEVER OP programma IS aar wij vernemen Scheepsberichten Uit minnepijn het water in Vis ook via de... kruidenier Donderdag 29 October 1953 Pagina 5 DEN HAAG, 27 October Autorijscholen en relsbureaux zullen onder de werkingssfeer van de nieuwe Vestigingswet vallen. Het bjj de Tweede Kamer aanhangig gemaakte wetsontwerp vestigingswet bedrijven is thans zodanig gewijzigd, dat daarover geen misverstand meer kan rijzen. De regering heeft geantwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer. Uit de M. v A. blijkt verder, dat bevrachtingskantoren, ondernemingen tot verhuur van auto's zonder chauffeur en bode- en besteldiensten, eveneens onder de werking van de wet vallen. Dit geldt ook voor bedrijven, die ziekenauto's en rouwauto's exploiteren. Inkoopverenigingen zullen on der de werking van de vestigings wet vallen voor zover gezegd kan worden dat zij in een Vestigings- besluit opgesomde handelingen als bedrijf verrichten. Of een koffietentje of een dergelijke ge legenheid als een inrichting moet worden beschouwd en daar mede onder de Vestigingswet valt hangt in de eerste plaats af van het antwoord op de vraag of hier sprake is van een beslo ten ruimte. De administratieve rechter zal in twijfelgevallen een oordeel moeten vellen. De zeven ministers, die de M. v.A. ondertekenen, zijn van me ning, dat het behoefte-element niet in de Vestigingswet thuis hoort. De opneming van het be hoefte-element zou aan het ka rakter van deze wet afbreuk doen. De ministers zijn van oordeel, dat in een democratisch staatsbestel waarin de productie onderne mingsgewijze geschiedt, het in grijpen van de overheid niet ver der behoort te gaan dan het geven van leiding in grote lijnen en het globaal beheersen der stra tegische punten van het econo misch proces. Zij zijn verder van mening, dat de ontwikkeling van de midden stand zoveel mogelijk dient te worden vrijgelaten. Geschiedt dit niet, dan dreigt het gevaar, dat de bedrijfstakken, waarin het be hoeftecriterium wordt toegepast, gesloten eenheden worden, waar in de prikkel tot vooruitgang der individuele ondernemers afneemt en plaats maakt voor zelfgenoeg- Advertentie U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, an ders verteert uw voedsel niet, het be derft. TJ raakt verstopt, wordt humeu rig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijs vertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpille tjes. VRIJDAG 30 OCTOBER 1953 HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. 7.13 Gewijde muz. 7.45 Meditatie. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Tot uw dienst. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zie ken. 9.30 V. d. vrouw. 9.40 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.45 Idem. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.59 Klok gelui. 13.00 Nws. 13.15 Metropole ork. 14.00 Schoolradio. 14.35 Omr. ork. 15.20 Voordr. 15.50 Gram. 16.00 „De aanleg van een kleine siertuin", caus. 16.15 Gram. 17.20 Zangrecital. 17.45 Fries progr. 18.00 Gram. 18.30 Viool en Mo- zart-vleugel. 19.00 Nws. en weer ber. 19.10 Regeringsuitz.: „Verkla ring en toelichting". 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Kamerork. en solist. 21.00 „Herdenking der Reformatie", caus. 21.15 Cantate „Maarten Luther". 22.00 Gevar. muz. 22.30 Vioolrecital. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m. 1007 kc/s. 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 12.00 AVRO; 16.00 VARA; 19.30 VPRO; 21.00 VARA; 22.40 VPRO; 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.45 V. d. huisvr. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 „Kinderen en mensen", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V.d. kleuters. 10.40 Cello en piano. 11.00 Radiofeuilleton. 11.20 Gram. 11.35 Orgelsp. AVRO: 12.00 Gevar. muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Wereldspaardag. 13.25 Promenade ork. 14.00 Kookpraatje 14.20 Pianorecital. 14.50 Boekbe- spr. 15.10 Mannenkoor. 15.30 Mu sette ork. VARA: 16.00 Gram. 16.30 Muz. caus. (Met illustr.) 17.10 V. d. jeugd. 17.40 Gitaar- muz. 18.00 Nws. 18.15 Nws. 18.15 Felicitaties. 18.45 „De Haverkist", hoorsp. 19.00 V. d. jeugd. 19.10 Gemengd koor. VPRO: 19.30 „Hoe ik tot mijn geloof kwam", caus. 19.50 Ber. 20.00 Nws. 20.05 Boek- bespr. 20.10 Twee piano's. 20.30 „Europa één", caus. 20.40 „De zorg voor het bedreigde kind", caus. VARA: 21.00 V. d. jeugd. 21.35 Lichte muz. 22.00 Buitenl. overz. 22.15 Rhythm, muz. VPRO: 2«2'40 "Vandaag", caus. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nws. 23.1524.00 Kamerork. VRIJDAG 30 OCTOBER 1953 VARA 20.15—21.45 uur 1. Actualiteiten 2. Weeroverzicht 3. „Glazen Speelgoed", TV-spel. zaamheid en verstarring op ieder gebied. Geen koppeling aan drankwet De sterke aandrang, welke van uit de sector van het Horeca bedrijf is uitgeoefend om deze tak onder de werking van de Vestigingswetgeving te brengen, achten de ministers gerechtvaar digd. Aan de wensen van de onder nemers in het Horeca-bedrijf kan niet worden voldaan op basis van de Drankwet. Deze wet heeft geen economische, doch een so ciaal hygiënische strekking. Zij houdt zich niet bezig met de be kwaamheid van de ondernemers. De Minister van Sociale Zaken kondigt aan, dat hij een commis sie zal benoemen, die een studie zal maken van de verhouding tussen Drankwet en Vestigings wet. Aan het probleem van de ongeoorloofde verpachting zal de nodige aandacht worden geschon ken. De Minister van Landbouw staat niet afwijzend tegenover de tot standkoming van een afzon derlijke Vestigingswet voor de landbouw, doch de tijd voor een dergelijke wet is thans nog niet rijp. In de M.v.A. wordt tenslotte medegedeeld, dat geen te hoge vestigingseisen zullen worden ge steld, zodat branchesluiting als gevolg van onredelijke eisen niet valt te duchten. Wel zullen de eisen voortdurend worden aan gepast aan nieuwe methoden, welke de bedrijfsuitoefening op een hoger plan brengen, met name aan de vele vormen van effi- ciëncy-bevordering, welke de ar- beids- en kapitaalsproductiviteit kunnen verbeteren. „Jupiter" wint Cambridgeshire Het paard „Jupiter" van lord Lambton heeft uït een veld van neigen en twintig deelnemers de Cambridgeshire handicap (1809 meter) gewonnen, de tweede ren van de z.g. Autumn Double. Het paard, dat bereden werd door sir Gordon Richards, stond 100-6 genoteerd. De race was begiftigd met een prijs van 3000 pond voor de winnaar. Tweede op één lengte werd „King of the Tudors" (20-1) en derde op een hoofdlengte „Fair Colleen" (22-2). Scandinavië-Express anderhalf uur sneller 's GRAVENHAGE, 28 Oct. Met ingang van de zomerdienst- regeling 1954 zullen alle inter nationale treinen van en naar Scandinavië een andere route gaan volgen. Alle treinen zullen gebruik gaan maken van de veerpontdienst Grossenbrode Gjedser (eiland N. Lübeck). Dit besluit is genomen tijdens een dezer dagen te Athene ge houden internationale spoorweg- dienstregeling-oonferentie. Voor de HollandScandinavië Express betekent de nieuwe route een bekorting van de reis- duur met ongeveer anderhalf uur. Er zullen twee dagelijkse diensten tussen Nederland en Scandinavië worden onderhou den. werd de nestor van de Neder landse persfotografen, de heer F. C. de Haan van A.N.P.-Foto te Amsterdam gisteren ter gelegen heid van zijn zestigste verjaardag gehuldigd. Burgemeester d'Ailly overhandigde hem de bronzen medaille van de stad overleed te Nijverdal op 56- jarige leeftijd de heer G. van der Meulen, directeur van de Kon. Stoomweverij te Nijverdal N.V. en van H. ten Cate Hzn. en Co N.V. De overledene was ridder in de Orde van de Ned. Leeuw.. is de 31-jarige Amsterdamse vrouw E. H.B., die in Juli van dit jaar haar 37-jarige echtgenoot met opzet over de leuning van een brug over de Prinsengracht te water had gegooid, veroordeeld tot zes maanden voorwaarde lijk.... vertrok gistermorgen om kwart over acht de „Willem Barendsz" uit Amsterdam naar Curacao, waar de walvisvaarder eerst gaat bunkeren om daarna koers te zet ten naar Kaapstad. Vervolgens gaat hij vanuit Kaapstad voor de achtste keer naar .het Zuidpool gebied heeft H.M. de Koningin be noemd tot ere-dame in de Huis orde van Oranje-Nassau mevr. H. F. Biermande Bruyn. terwijl Jhr A. G. Sickinghe, eerste ka merheer-honorair, luitenant-gene raal b.d., werd benoemd tot groot officier in de Huisorde van Oranje R.K. Zeemanshuis te Rotterdam geopend ROTTERDAM, 28 Oct. Mr. G. E. van Walsum, burgemeester van Rotterdam, heeft vanmiddag officieel, in aanwezigheid van kerkelijke en burgerlijke autori teiten, alsmede vertegenwoor digers van de Koninklijke Marine en besturen van zeemamsitehui- zen, bet R.K. zeemanstehuis Stel la Maris aan de Willemstkade ge opend. Hij vestigde de aandacht op de uiterst moeilijke periode, die Stella Maris sinds de verwoesting van 1940 heeft doorgemaakt. Spr. noemde deze dag een dag van voldoening voor pater Koevoets, die het leeuwendeel van alle moeite heeft gedragen. DELFT, 28 Oct. De opnamen voor de M.G.M.-film „The true and the brave" met Clark Gable en Lana Turner, die sinds enige weken Delft van tijd tot tijd in beweging brengen, dreigen tot een treurspel te worden. Bij de opnamen van de executiescène op de Markt moest in het begin van deze maand het Marktplein een gehele dag worden afgesloten en werden, na onderling overleg, schadevergoedingen aan de win keliers gegeven tot een totaal bedrag van omstreeks zesduizend gulden. Als gevolg van een technische fout moest nu gistéren deze scène worden overgemaakt. Daartoe was gistermiddag de grote „unit" van de M.G.M. in Delft. De kleine „unit" maakte Dinsdagmorgen nog enige opnamen bij de Binnenwa- tersloot en de Peperstraat en kwam daar in conflict met een aantal winkeliers. Deze eisten vergoeding van de schade, welke zij enige weken geleden zouden hebben gehad door de filmopna men ter plaatse. Bij het conflict van gisteren zou men van de zijde der winkeliers gedreigd hebben de vlag uit te steken en daarmee dus het maken van opnamen on mogelijk te maken, indien de zaak niet in orde werd gemaakt. Daarop is door vertegenwoordi gers van de filmmaatschappij, de gemeente en de winkeliers een bespreking ten stadhuize gehou den, waarvan het resultaat is ge weest, dat de winkeliers met een toezegging genoegen hebben ge nomen. Verscheidene betrokkenen heb ben ons bevestigd, dat het drei- Japanse dank voor hulp tijdens watersnood DEN HAAG. 28 Oct. De Care Missie in Den Haag heeft een brief ontvangen van de pre sident van het Japanse Rode Kruis, de heer Tadatsugu Shi- madzu, waarin deze zijn dank uitspreekt voor de hulp die door de Nederlandse bevolking via de Care-organdsaities aan de slacht offers van de watersnood op Kyushu is verleend. Passagiersschepen Alnati 27 v. Buenos Aires via Montevideo n. Rotterdam; Cottl- ca 28 v. Georgetown te Parama ribo; Johan van Oldenbarnevelt 28 v. Amsterdam te Fremantle verw.; Maasdam 27 420 m. Z.O. Kaap Hatteras n. New York; Oranje 28 te Suez; Indrapoera 27 v. Penang n. Portswettenham; Oranjefontein 27 150 m. W. Kaap St. Vincent n. Teneriffe; Water man 27 v. Barranquilla n. Aruba; Zuiderkruis p. 27 Dakar n. Kaap stad; Algenib 27 v. Rotterdam via Refice n. Pto Alegre; Boskoop 27 380 m. WNW Finisterre n. Bar bados. Tankers Mitra 28 v. Suez n. Bombay; Myonia 27 v. Rotterdam n. Shell- haven; Papendrecht p. 27 Gibral tar n. Stockholm; Caltex Delft 27 Westpunt Creta n. Sidon; Caltex Leiden 27 v. Sidon n. Rotterdam; Macuba 28 v. Port Said te Suez verw.; Corilla 31 v. Dunedin te Miri verw.; Marisa 27 v. Miri n. Balikpapan; Mirza 23 te Sin gapore in dok; Mitra 27 v. Na pels te Port Said verw.; Murena 27 v. Madras te Chittagong; Al- degonda 27 v. Pladju n. Surabaja; Antonia 19 v. Haiphong n. Pladju. Vrachtschepen Akkrumdijk 27 te Calcutta; Hoogkerk 28 v. Barcelona te Ant werpen; Java 27 v. Marseille te Genua; Talisse 27 v. Port Sudan n. Suez; Blijdendijk 28 v. Ant werpen n. Rotterdam; Tegelberg 26 v. Yokohama te, Kaapstad; Trompenberg p. 28 Vlissingen n. Houston; Bennekom 28 v. Cura cao te Trinidad; Heemskerk 27 v. Kaapstad n. Teneriffe; Modjoker- to 27 v. Marseille n. Rotterdam; Ridderkerk 27 v. Oost-Afrika te Antwerpen; Groote Kerk p. 26 Straat Messina n. Livorno; Helder 27 v. Amsterdam n. Hamburg; Kota Gede p. 27 Finisterre n. Port Said; Kota Inten p. 27 Pe- rim n. Port Sudan; Meliskerk 27 v. Nagoya n. Kobe; Schiedijk 27 v. Tj. Priok n. Singapore. DRIEBERGEN, 28 October Bredero's „Klucht van de koe" is, zij het in geheel gewijzigde vorm, dezer dagen in Drieber- gen-Rflsenburg vertoond. De hoofdrolspeelster was ditmaal de koe zelf. Het beest graasde in een wei aan de Sparrenlaan. Al herkauwend bedacht de melkproducent, dat het leven in die wei toch maar weinig vertier bood. Wat zou het aardig zijn die mensen in Rijsenburg eens de stuipen op het lijf te jagen. Toen de avondnevel zich over het weiland verspreidde kuierde de koe, in plaats van behoorlijk te gaan slapen, naar de omheining. En deze bleek tegen een fikse charge van vele kilo's rundvlees niet be stand. Iedereen was al ter ruste. In de Sparrenlaan viel echter niet veel te beleven en dus wendde de koe haar ho rens in de richting van de van Oosthuyselaan en keurde in het voorbijgaan het gras van de gazons. Het was toch niet je dat. Maar bij een tuin midden in de laan beviel het beter. Op haar gemak drentelde de koe om het huis heen, zachtjes loeiend. Op dat mo ment schrok de bewoner van het huis op uit wat hem een nachtmerrie geleek. Wat hij hoorde was echter geen mer rie, maar de koe, die nog steeds om het huis liep. De bewoner probeerde tevergeefs het onge woon geluid thuis te brengen. Voorzichtig klom hij uit zijn bed en tuurde door 't venster. In het schimmig licht zag hij beneden een reusachtige schim door zijn tuin glijden, luguber om te zien en veel groter dan van een mens. Zou het dan toch waar zijn, wat die oude Rijsenburgse nachtwaker hem eens had verteld, dat.de schim van Jan de Kluizenaar, die de vorige eeuw in de bossen van het dorp woonde, nu nog in de buurt rondzwierf? In enke le tellen was hij bij de tele foon om de politie te waar schuwen. Maar plotseling klonk in zijn huis scherp het gerinkel van glas. De man holde naar de kamer, deed de deur open en gaf een kreet, waardoor de buren in een sprong naast hun bed stonden. Door het gebroken raam stak een harige gehoornde kop, alsof de baarlijke duivel zelf binnen was gekomen. Lichten floepten aan, buren kwamen met zaklantaarns aangedragen en daar stond in de vertrapte tuin de „schim van Jan de Kluizenaar", die zich haastig uit de „voeten" wilde maken. Te laat echter, want vele han den grepen de koe beet en zonder pardon werd het avon tuurlijke beest teruggebracht naar zijn wei. Daar borg men „de schim" secuur op. gement is geuit de vlag uit te steken, anderen echter ontkenden het beslist. Hoe het zij, de M.G. M. is niet erg te spreken over een aantal Delftse winkeliers is niet te spreken over de M.G.M. Een woordvoerder van de winke liers zei ons: „Wij verlangen een behoorlijk optreden van de film maatschappij. Het gaat niet aan, dat zij zo maar een straat afzet. Wij verlangen, dat wij tevoren worden ingelicht, opdat wij onze maatregelen kunnen nemen en eventueel overleg kunnen ple gen." Van de zijde der organisatoren konden wij nog geen commentaar verkrijgen. Atoomonderzeeërs overtroffen verwachtingen PITTSBURGH, 28 Oct. Ro bert B. Oarniey, de Amerikaanse chef van marine-operaties, heeft in Pittsburgh, Pennsylvanië, ver klaard. dat de eerste proeven met een atoommotor voor onder zeeërs de verwachtingen hebben overtroffen. Hii voorzag in de toekomst een gehele vloot van door atoomenergie voortgedreven oorlogsschepen. De Amerikaanse marine heeft twee atoomonderzeeërs op stapel staan. Volgens Canney zal „de hege monie op zee in deze twintigste eeuw waarschijnlijk ten deel val len aan het eerste land dat van olie op atomen overschakelt". Kaasmarkt Woerden WOERDEN, 28 Oc^. Aange voerd 258 partijen, eerste soort 212217, tweede soort 207211, zware tot 228. Handel flauw. ZIERIKZEE, 28 Oct. Bij het stroomgat van Ouwerkerk op Schouwen en Duiveland woedt de strijd tegen het water met on verminderde hevigheid voort. Ook bij donker wordt door gewerkt, dan stelt de natrium- verlichting de arbeiders ijl staat er gedurende deze laatste en be slissende weken nog een extra schepje bovenop te gooien. Nadat weken achtereen vrijwel uitslui tend onder water aan de bezin- king werd gewerkt, is thans ook hier weer het meer spectaculaire werk aan de beurt gekomen. Zo wordt thans gewerkt aan een uitstulping aan de Oostelijke oever van het stroomgat. Deze uitstulping is te vergelijken met een soort landhoofd, waarop straks één van de phoenix cais sons door middel van een zgn. guillotine zal aansluiten. Om het landhoofd zo snel mo gelijk klaar te krijgen, wordt dit ALMELO, 27 Oct. In Almelo heeft zich een liefdesdrama af gespeeld, dat dank zij de tussen komst van een fabrieksarbeider nog een goede afloop heeft gehad. Een jonge man, de 23-jarige Al- meloer A., die in een ziekenhuis werd verpleegd, had ongenoegen met zijn verloofde die het oog op een andere minnaar had laten vallen. Het meisje werkte op een fabriek dicht in de nabijheid van het ziekenhuis. Tijdens 't schaft uur zag zij plotseling de jonge man, die ongemerkt uit het zie kenhuis was ontsnapt, voor zich. Er vielen harde woorden en op een gegeven moment zag men, dat de teleurgestelde minnaar het meisje enige malen omhelsde. Daarna snelde hij naar het Al melose kanaal en wierp zich in het water. Een voorbijganger ge lukte het na veel moeite de jonge man, die verminderd toereke ningsvatbaar moet worden ge acht, te redden. Nadat genees kundige hulp was verleend, werd hij in bewusteloze toestand op nieuw naar het ziekenhuis over gebracht. Het meisje had intussen een goed heenkomen gezocht. niet alleen uit klei opgebouwd, doch heeft men tevens gebruik gemaakt van een aantal eenheids caissons. Wanneer de weersomstandig heden geen spaak in het wiel steken, is binnenkort de plaatsing van de eerste phoenix aan de westelijke zijde van het stroomgat te verwachten. Deze zal haaks op de oude dijk worden geplaatst en een landhoofd vormen, dat dient als aansluiting voor de an dere reuzencaissons, waarmee de Vierbannenpolder zal worden af gedamd. Stimulering van het gebruik IJMUIDEN, 28 Oct. Als ge volg van een uitspraak van de directie der afdeling visserijen van het Ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning heeft het bedrijfschap voor visserijproducten een beperkte erkenning verstrekt aan een tien tal filialen van een grootwinkel bedrijf, om diepgevroren kabel jauw filet te verkopen. De vakgroep detailhandel in vis, die oorspronkelijk een gevaar zag in deze concurrentie op haar terrein door het kruideniers- bedrijf, heeft in dezelfde steden, waar de kruideniersfirma vis gaat verkopen, eenzelfde koelinstalla tie laten aanbrengen bij klein handelaren in vis, waardoor de wapenen dus gelijk zijn in deze proefneming, die een jaar zal du ren. De verantwoordelijke personen voor dit plan menen, dat het visverbruik in Nederland, dat bijvoorbeeld scherp afsteekt bij dat in Engeland en Noorwegen, slechts gestimuleerd kan worden door het publiek op een gemak kelijke wijze en tegen een gesta biliseerde prijs vis aan te bieden, waardoor de vishandelaar op den duur dus ook profijt gaat trek ken uit de verkoop via de krui denier. Indonesië en V.S. gaan vriendschap versterken WASHINGTON, 28 Oct. De Verenigde Staten en Indonesië hebben elkaar toegezegd, te zul len streven naar de instandhou ding en versterking van de on derlinge vriendschapsbanden. Deze beloften waren vervat in brieven, welke president Eisen hower en Moe'karto Notowidigoo, de nieuwe Indonesische ambassa deur in de V.S. hebben uitgewis seld. Advertentie BIJ VERKOUDHEID PASTILLES DE ZACHTE VALDAMILD Emissie Proost en Brandt N.V. Proost en Brandt N.V. te Am sterdam doet een uitgifte van f 1.500.000 gewone aandelen aan toonder, in stukken van f 1000 nominaal. Deze emissie is voor een derde gedeelte delende in de resultaten van het boekjaar 1953 en ten volle delende in de resul taten van de volgende boekjaren, tot de koers van 105 pet. De statistische positie van kina en thee In de gisteren gehouden verga dering der Cultuurmaatschappij „Pasir Malang" werd o.m. de vraag gesteld of de kinacultuur ten dode is opgeschreven. Het bestuur antwoordde hierop ont kennend. Het is met de kinacul tuur nu eenmaal altijd zo ge weest, dat deze óf zeer goed óf zeer slecht is. Behalve voor ma lariabestrijding zijn er nog vele andere gebruiksmogelijkheden. Het is echter nog een vraagteken of op korte termijn een opleving te verwachten is. Behalve de syn- thetica en D.D.T. wordt ook con currentie ondervonden door de ontwikkeling van andere produc tiegebieden, met name Afrika. Men is dan ook ver verwijderd van de vooroorlogse toestand, toen 95 pet van de wereldpro ductie uit Java afkomstig was. Voorts beoordeelde de directie de statistische positie van thee niet ongunstig. Een prognose over het te verwachten prijsverloop was echter niet mogelijk. Men heeft gestreefd naar zoveel mo gelijk spreiding bij de afzet en wil de thee niet uitsluitend in Amsterdam of Djakarta verko pen. Over de perspectieven voor 1953 kon de directie, gezien de zeer onzekere omstandigheden, INDONESISCHE NUTBEDRIJVEN VAST AMSTERDAM, 28 Oct. Het presidentieel besluit over de na tionalisatie van de Indonesische Electriciteitsmaatschappijen was geen verrassing voor de Beurs. Reeds lang had men hier reke ning mee gehouden. Nu de na tionalisatie aanstaande is, kwam er toch enige vraag opzetten voor de aandelen Aniem, die ruim 3 punten hoger werden geadviseerd. Ook de Overzeese Gas-maat- schappij was enkele punten ho ger. Cultures hadden een iets drukker verloop dan gisteren. De hoek in Vorstenlanden-cultuur werd opengemaakt en dit papier avanceerde circa 1 punt. Ook an dere suikerwaarden, waaronder H.V.A., een kleinigheid beter. Tabakken goed op peil, doch rubbers eerder iets luier. Hoewel de oliewaarden de meeste aandacht blijven vragen, zijn de omzetten niet meer zo enorm als de vorige week. Ge stimuleerd door vraag uit bin nen- en buitenland, avanceerde het hoofdfonds aanvankelijk 1 pt. Er heerste vrij belangrijk aanbod, zodat deze koerswinst zo goed als geheel verloren ging. De slotnotering was eigenlijk onver anderd ten opzichte van gisteren. Arbitrage-activiteit leidde er ver der toe, dat Unilever van 210 op 2IIV2 kwam. Over het alge meen was de stemming prijs houdend. Bij de scheepvaartfond sen ging K.N.S.M. voorop met een koerswinst van 1 punt. De beleggingsmogelijkheid voor de renteloze saldi der handels banken bij de centrale bank vormde vandaag het onderwerp van gesprek op de staatsfondsen- markt. Naar verluidt zouden de onderhandelingen hierover in een vergevorderd stadium verkeren. De meeste papieren hier waren vandaag onveranderd. Amerika- geen positieve mededeling doen. nen verwaarloosd. Een detective-verhaal uit het Engels vertaald 30) Op dat ogenblik kwam Jim Penner binnen. Hij was tot het besluit gekomen om de nachtelij ke overval op hem toch maar mee te delen. Wrokkel en Burke waren hevig geïnteresseerd. Hij vertelde ook van zijn nachtelijk bezoek aan notaris Lewis en be sloot: „Ik moest welhaast aannemen, dat Lewis al een paar uur op bed lag. Het is, dunkt mij, uit gesloten dat hij kon voorzien, dat ik mijn hand op de radiateur van zijn wagen zou leggen. Hij is sinds mijn binnenkomst geen moment met Percy alleen ge weest, om een verhaal in elkaar te_ kunnen zetten. Percy vertelde mij precies hetzelfde als Lewis." Wrokkel dacht even na en zei toen: „Jim Penner, weet je waar ik grote zin in had? Om jou in de stevigste cel op te sluiten, die we hebben." Jim knikte. „U hebt me gewaarschuwd, dat is waar. Zoudt U werkelijk den ken, dat het lot nog een slachtof fer eist?" „Ik weet het zeker," antwoord de Wrokkel. „Als ik de overtui gende bewijzen maar had, dan zou ik geen seconde aarzelen om de gemeenste boef van alle tij den te arresteren. Maar ik sta nog machteloos. Ik moet wachten op de vingerafdrukken uit Sid ney. Ik lig op de loer en het minste dat die vent zich bloot geeft, zal ik toeslaan, desnoods zonder die vingerafdrukken. Weet je zeker, dat je op jezelf kunt passen!" Jim lachte overmoedig. „Ik heb mijn maatregelen ge nomen! Ik zal zorgen, dat ik een slag voor ben." Toen keerde hij zich tot Burke: „Kan ik die zakagenda even doorkijken?" Phil knikte in gedachten: „Het ding ligt in de bewaar plaats, haal het maar." Jim verliet de kamer. Op de drempel keerde hij zich echter nog even om: „Ik verwacht vandaag die groepsfoto van de Universiteit van West de Pere. Zodra ik die heb, kom ik even aan." „Uitstekend," antwoordde Wrok kel. Phil stond ook op. „Ik ga nog eens een onderzoek instellen in het kantoor van Sel- ford." „Een nieuw gezichtspunt,Phil? „Dat hoop ik daar te vinden, ja!" Hij keerde zich om en verliet de kamer. Toen hij de hoek van de gang omging, botste hij bijna tegen Else aan. Hij nam plotseling een besluit en greep haar bij de schouders. „Zeg Else, beloof je me, dat je voorzichtig zult zijn?" Zij keek hem verbaasd aan. „Wat zullen we nou hebben?" Hij drong aan: „Beloof me, dat je deze dagen geen afspraak zult maken, om met wie dan ook een tochtje of uit stapje te doen." Zij wilde eerst spotten, maar zag dat hij het werkelijk meende. Toch kon zij- de neiging niet weerstaan om hem een weinig voor de gek te houden: „Gunst, Joe heeft me nog wel gevraagd om morgen een boot tochtje met hem te maken." Daar was niets van aan, maar zij ge noot van zijn reactie. „Joe? Wie is Joe?" en heel on logisch liet hij erop volgen: „Noem je hem al Joe? Je kon beter Ome Joe zeggen." Nijdig liep hij weg. Else vond het heerlijk en ging opgewekt de kamer van haar Oom binnen. Hoofdinspecteur Burke reed ondertussen in razende vaart naar het kantoor van wijlen Selford. Zijn lippen klemde hij verbeten op elkaar. Hij verwenste inwen dig alle 'jonge meisjes in het alge meen en da/t eigenwijze nest in het bijzonder. Idioot om je eigen lijk druk om zo eentje te maken. Hij lachte somber. Naar de koe koek met al die meiden. Infantiel waren ze stuk voor stuk. Ze konden hem, Burke, nog veel meer vertellen, maar hij trok zich van haar terug. Basta. Als hoofdinspecteur had hij na tuurlijk de plicht om ook over het welzijn van jonge meisjes te waken. Hij zou dus een oogje in het zeil blijven houden, dat I spreekt vanzelf. En als ze Else 1 te pakken zouden krijgen, zou hij I natuurlijk zijn uiterste best doen om haar te redden. Dat was- hij aan zijn ambt verplicht. En als zij dan haar redder uitbundig en met tranen en snikken zou be danken, zou hij er koel bij staan en tussen twee halen aan zijn sigaret haar toevoegen: „Luister in het vervolg een beetje meer naar wijzere mensen, kind." Uit alles bleek, hoe diep over de oren Phil in de put van Amor zat. Hij was nu aan het flatgebouw gekomen. De verliefde jongeling in hem maakte plaats voof de hoofdinspecteur. Hij ging het gebouw binnen en vroeg aan de concierge de sleu tels. „Nog steeds onbewoond ze ker?", vroeg hij. „Ja, mijnheer. En alles staat er nog precies als op de dag van de moord. De huur was voor drie maanden vooruitbetaald. De erf genamen maken geen haast om de spullen weg te halen." Burke dacht ineens weer aan de struise maagd en de gezellige dikke Eddy en tegelijkertijd ver scheen voor zijn geest de waardi ge figuur van de oude president van O.N.A. Hij moest ze straks nog maar eens opzoeken. Hij stapte naar de lift die juist be neden was. „Alles nog oké, Arthur?", be groette hij de liftboy. „Dick, met Uw welnemen Sir!" „Ik zou je straks graag nog even willen spreken, Dick. Denk ondertussen eens goed na over alles wat er die bewuste morgen hier gebeurd is." „U kunt over me beschikken, Sir. Ik zal mijn best doen." De lift stopte en Burke liep langzaam naar de deur van het bewuste kantoor. Het volle licht viel op de gang en er waren geen nissen of hoe ken, waar iemand zich schuil had kunnen houden om de komst van Selford af te wachten. Hij opende de deur en stapte binnen. Voor zijn geest kwam weer het hele toneel, zoals hij het in werkelijkheid enige weken ge leden aanschouwd had. Recht te genover de deur de telefoon en daaronder het levenloze lichaam van de loterifagent. Zij waren er heilig van overtuigd geweest, dat de man hoogstens tien minuten geleden neergeschoten was. Nu schoot het hem plotseling te bin nen, dat de oude politiedokter verklaard had: hoogstens een uur dood. Omdat hij meende zo zeker van het tijdstip te zijn, had hij de oude dokter geen nadere tijdsbe paling gevraagd. Stom van hem! De oude had toch naar alle waar schijnlijkheid wel kunnen zien, dat de dood langer dan een kwar tier geleden moest ingetreden zijn, aan het stollen van het bloed en zo. (wordt vervolgd)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5