Minister Van de Kieft gaat het been stijf houden Atoomfabriek in Nijmegen? HM. de Koninginwandelend door Den Haag Poging tot ontvoering van pater Bossovski Eisenhower over arrest Dagblad voor Alkmaar en omgeving Frijstelling vereveningsheffing maakt geen schijn van kans „De Katholiek Maandag: Allerzielen als militair" Proefcentrale voor levering van electrische stroom van Kardinaal Wyszynski TWEEDE KAMER Suriname geeft geen inlichtingen Geen beslissingen over aardgas Vriend van verdwenen father Borinsky Slecht bewijs van vredelievendheid van communistische zijde De artsen en de sociale zekerheid NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, tnclnsief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimnm 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie; Ned. Credietbank. Kantoren; Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder. Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Zaterdag 31 October 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12922 (Van onze parlementaire redacteur) De kans, dat de nieuwste belastingverlichtingen nog geruild kunnen worden tegen een gedeeltelijke vrijstelling van de ver eveningsheffing, is practisch verkeken. Minister v. d. Kieft zei gistermiddag in de Tweede Kamer, dat geen van de voorstel len, die de dag tevoren waren gesuggereerd, door de regering in overweging zou kunnen worden genomen. Het kabinet heeft voor het complex van maatregelen, zoals het er nu, tweemaal aangevuld, ligt, gekozen en daar blijft het bij. Deze resolute stellingname van de bewindsman van de Kneuter dijk is zeker niet geheel onbe grijpelijk, enerzijds heeft de Ka mer wensen geuit en vervuld gekregen. Anderzijds kon de wijze, waarop de regering aan die wensen tegemoet kwam, eerst was de grens bereikt en dan werd deze toch weer ver over schreden, bezorgdheid wekken omtrent het gevoerde beleid en waaraan dan ook uiting is gege ven. Onder de indruk van die critiek moet het voor de minis ter van Financiën verleidelijk zijn om nu voor het overige het been stijf te houden. Ook bij de bespreking van de gestegen overheidsuitgaven, duidde de rede van de minister al in die richting. De vraag of hij tot nu toe geen mogelijkheid ge zien had om overheidstaken af te kappen, beantwoordde hij ont kennend. Evenals de minister president in tweede instantie deed, bleef ook de bewindsman van de Kneuterdijk wijzen op de tegenstelling, dat de Kamer enerzijds de stijgende uitgaven gispt en anderzijds bij de begro tingshoofdstukken met tal van kostbare wensen komt. De Ka mer moest in het vervolg dan ook maar niet te gauw van ontstem ming blijk geven, als de regering zich niet bereid verklaarde om die in te willigen. Zij zou daar waarschijnlijk al in de komende dagen gelegenheid voor krijgen De kern van de zaak blijft in tussen, dat een bewindsman van Financiën door zijn houding en beleid vertrouwen moet wekken en daarin is de heer v. d. Kieft blijkbaar tot nu toe nog niet ten volle geslaagd. Motie ontgaan In dit verband blijft b.v. een vraag of, wanneer dit wel het geval ware, de Kamer wel zoveel bezwaar zou hebben gemaakt te gen een nieuwe methode van wij- i ziging van begrotingsposten. Thans moeten hiervoor telkens aanvullende begrotingen worden ingediend, volgens een nieuw op gevoerd artikel in verschillende begrotingshoofdstukken zouden af- en overschrijvingen zonder de goedkeuring van de Kamer kun nen geschieden, hetgeen veel werk bespaart. Hoe het zij, de minister kwam gisteren al zelf tot de conclusie, dat de Kamer haar controlerecht niet op de voorgestelde wijze zou laten in perken. Om de aangekondigde motie te ontgaan, kondigde hij aan, dat hij de desbetreffende ar tikelen zal laten schrappen, hij wil nu door middel van wetswij zigingen zijn doel trachten te be reiken. De staatssecretaris van Finan ciën ging nader in op de gesug gereerde wijzigingen in verschil lende belastingvoorstellen, er van uitgaande, dat zijn vluchtig verzamelde gegevens juist zijn, werd de stelling, dat een gedeel telijke vrijstelling van de vereve ningsheffing de kleine midden stand beter zou helpen, ontegen zeggelijk niet sterker. Volgens de staatssecretaris zou slechts een derde hiervan en voor een bedrag van 13 millioen aan ondernemers met inkomen tot f6000,ten goede komen. Het ambacht en niet de detail handel zou ervan profiteren. En verder zou een dergelijke vrij stelling ook N.V.'s omvatten, ter wijl een vrijstelling van f5000, bij de belasting van z.g. stille reserves wel volledig gericht is op het beoogde doel. Tegen de gedachte van dr. Schouten (A.R.) om de hele voorgestelde investe ringsaftrek door een verlaging van de vereveningsheffing met 1% te vervangen, voerde de staatssecretaris aan, dat van een dergelijke verlaging geen stimu lering van de investeringslust uitgaat. Aan een mogelijkheid om verlies met winst van het vorig jaar te compenseren, zaten vele moeilijkheden vast. Het gevaar bestaat, dat men dan verlies gaat kweken. Geen huurnota Over het huurprobleem kon minister Witte in tweede instan tie weinig nieuws meer vertel len. Hij bleef het verzoek om een huurnota afwijzen. Men zou er toch geen practische consequen ties aan kunnen verbinden. Wel deed hij nog een concessie met betrekking tot de huur van be drijfspanden. Volgens het ont werp zouden deze huren veel meer vrij worden gelaten dan die van woningen. Zie vervolg pag. 8 ALTIJD NETJES IN DE KLEREN (Van onze parlementaire redacteur) Mr. van Leeuwen (V.V.D.) had in zijn rede critiek ge oefend op het aflossen van vlottende schuld met over schotten op de gewone dienst. Naar zijn mening was dat nu: „De socialistische wolf in bur gerkleren". Minister v. d. Kieft merkte gisteren in zijn rede naar aanleiding van dit betoog op: „Mijn voorganger zat, evenals ik, altijd netjes in de kleren, maar daarom is het toch niet verbodt om vlotten de schuld af te lossen?" Vijfde kerstsluitzegelactie voor t.b.c.-bestrijding 's GRAVENHAGE. 30 Oct. Voor de vijfde maal zal de Nederlandse Centrale Vereniging tot bestrijding der tuberculose dit jaar haar kerstsluitzegelactie houden. Deze actie begint van daag en zal tot Kerstmis duren. Het vorige jaar werd door de verkoop van sduitzegels, die drie cent per stuk kosten, een netto- opbrengst van ƒ46.000.- bereikt. DEN HAAG, 31 October. „Bij het gestadig toenemen van het aantal katholieken in de strijdkrachten zal de ideologische paraatheid, die bepalend is voor de militaire paraatheid, in steeds toenemende mate afhankelijk worden van de levenshouding der katholieken. Daarom moet er alles in het werk worden gesteld, opdat de katholiek zijn taak in de strijd krachten zo goed mogelijk kan vervullen. Tot deze conclusie komt het rapport over de katho liek als militair, dat in opdracht van het hoofdbestuur van de A.R.K.O. (Algemene R.K. Offi ciersvereniging) is samengesteld. Bedoeld rapport dringt aan op een aantal speciale maatregelen in de periode voor de diensttijd, gedurende de diensttijd en na afloop van de militaire dienst. Het rapport wordt aan de heden te Utrecht te houden algemene vergadering van de A.R.K.O. aan geboden. Selden Chapin vertrokken 's GRAVENHAGE, 30 Oct. De ambassadeur van de Verenig de Staten in 's Graventoage, de heer Selden Chapin, heeft heden middag omstreeks twee uur per vliegtuig ons land verlaten. HET LEDENTAL VAN DE K.V.P. In de Kroniek van Zaterdag, elders in dit nummer, wordt gesproken over een onderwerp dat op het eerste gezicht nogal van interne aard lijkt voor de K.V.P. Het gaat over het le dental, dat dezer dagen weer eens min of meer „in op spraak" is gekomen. Daar zit ten aan deze zaak echter ver schillende algemene kanten, die ook naar voren gebracht werden in een persgesprek met de algemeen-penningmeester van de Partij, burgemeester Alberts. DEN HAAG, 30 Oct. In een bijzondere bijeenkomst van de gemeenteraad te Zaandam, gehouden nadat de openbare raadsvergadering was geëindigd, heeft Ir. Brouwer, directeur van liet G.E.B. te Zaandam, het volgende medegedeeld: De N.V. K.E.M.A. gaat weldra over tot inrichting van een proefcentrale voor atoomenergie in de oude electrische cen trale te Nijmegen. Men hoopt over vijf of acht jaar zo ver te zijn, dat men in de practijk op grote schaal electriciteit kan opwekken via kernsplitsing. Dit is mogelijk geworden door een vinding van dr. Went, die de onderzoekingen bij de K.E.M.A. leidt. Octrooi is aangevraagd. Van de zijde van -de F.O.M. werd ons desgevraagd geant woord, dat deze mededeling over de onderbrenging van een atoom centrale te Nijmegen, in de oude centrale, hoogst praematuur is. Deze plaats is wel eens genoemd maar er is in het geheel niet over beslist. Een der grote be zwaren is de ligging midden in de stad. Nader vernemen wij nog dat ir. Brouwer, directeur van het G.E.B. te Zaandam, na afloop van de raadsvergadering een in leiding voor de raadsleden hield over de ontwikkeling van de kernenergie, dit o.m. in verband met het feit, dat het G.E.B. in Zaandam een der aandeelhou ders van de K.E.M.A. is en t.z.t. gelden voor de proefcentrale zal moeten voteren, hetgeen de Raad moet goedkeuren. Verder heeft Ir. Brouwer nog medegedeeld, dat bij de kern splitsing van uranium een hoe veelheid vergiftigde afbraak- stoffen ontstaat, die het proces afremt. Dr Went is er nu, aldus zijn mededelingen, in geslaagd tijdens het proces deze stoffen te verwijderen, waardoor een onge stoord verloop van de kernsplit sing mogelijk is. Hij doet dit door een buis van het vrij zeld zame metaal beryllium (na li thium het metaal met het klein ste atoomgewicht). Frankrijk be schikt over dit metaal en is daar om toegetreden tot de Noors-Ne derlandse samenwerking op atoomgebied. De door dr. Went gevonden me thode is reeds op laboratorium schaal mogelijk. Nu worden dan plannen gemaakt om dit op grote schaal voor de praktijk ook het geval te doen zijn. PARAMARIBO, 30 Oct. Naar aanleiding van de beslis sing in de beheerschapscommis- sie heeft de premier van Suri name, Currie, desgevraagd me degedeeld, dat Suriname aan Nederland geen inlichtingen zal verstrekken om aan de Ver enigde Naties mede te delen. (Zoals bekend, besloot de be- heerschapscommissie Donderdag avond met 30 tegen 13 stemmen bij 9 onthoudingen, de Neder landse regering te verzoeken, inlichtingen te verschaffen over Suriname en de Nederlandse Antillen, totdat de algemene vergadering basluit, dat zulks niet meer nodig is. Nagenoeg onopge merkt door het pu bliek wandelde gis termiddag H.Mde Koningin door Den Haag om inkopen te doen. „Nage noeg" zeiden we. onze foto- nam op een plekje zijn Want graaf rustig kans „snapte landsvrouwe. Het werd een aardig, zij het on-officieel plaatje. waar en onze De commissie voor de bedrij ven van de Ver. van Ned. Ge meenten, zou, zo vernemen wij verder, dit plan reeds behandeld hebben en er haar fiat aan heb ben gegeven. Voorts hebben alle j topfiguren der diverse G.E.B.'s ook reeds kennis genomen van i het plan, dat op een FOM-KEMA bijeenkomst voor hen zou zijn toegelicht. Toezegging van Minister Zijlstra (Van onze parlementaire redacteur) Inzake het aardgas-vraagstuk zullen voorlopig geen beslissin gen worden genomen. Dit heeft minister Zijlstra gis teren in de Tweede Kamer toe gezegd op verzoek van de heer Janssen (K.V.P.Enkel het over leg met de gemeenten, die voor levering in aanmerking komen, zal worden voortgezet. Minister Zijlstra stelde zich hierbij op het standpunt, dat hij zich in het algemeen niet zou kunnen verplichten om geen be leid te voeren. In dit geval meen de hij de toezegging echter te kunnen doen omdat de behande ling van zijn begrotingshoofdstuk, waarbij het aardgas-probleem breedvoerig zal worden bespro ken, niet lang meer op zich zal laten wachten. De heer De Clercq Maandag begraven HILVERSUM, 30 Oct. De ter aardebestelling van het stoffelijk overschot van de heer G. de Clercq, voorzitter van de AVRO, is bepaald op Maandagmiddag a.s. om drie uur op de begraafplaats Zorgvlied aan de Amsteldijk te Amsterdam. „Op Allerzielendag bidt de Kerk voor de doden. Dan leeft zij nog geheel in de tussentoestand der loutering en de dingen die zij afsmeekt, dragen nog de matte schijn van het rijk der afwachting: voorlopige verkwikking, vrede, eeuwige rust" waarvan het Kruis het hoopvolle teken is. STAFFORD, Engeland, 30 Oct. De geheimzinnigheid rondom de verdwijning van de Poolse pries ter in Engeland, father Borinsky, is plotseling groter geworden door de poging tot ontvoering van diens vriend en landgenoot, pater Mieczyslaw Bossovski, be last met de zielzorg van 'n groep Polen in Stafford. De 38-jarige Poolse priester, ex-gevangene van de Russen en Duitsers, heeft van zijn kerke lijke overheid opdracht gekregen niet over de poging tot ontvoe ring te spreken. Zijn parochia nen echter hebben medegedeeld, dat kortgeleden een grote, zwarte luxe wagen voor het huis, waar Pater Bossovski woont stopte, Drie mannen stapten uit en klop ten tegen het slaapkamerraam. Father Bossovski zou volgens de zelfde inlichtingen aan de drie mannen gezegd hebben onmiddel- Sneltankers van D.A.F. voor Navolanden EINDHOVEN In de komen de dagen zal een groot aantal sneltankauto's voor militaire doel einden de D.A.F. verlaten om te Rotterdam te worden verscheept naar verscheidene Navolanden. De order heeft een waarde van 2.120.000 gulden. WASHINGTON, 30 Oct. (A.P.). President Eisenhower heeft de arrestatie van de Poolse kardinaal Wyszinski een reden genoemd om er aan te twijfelen, dat de communisten „over eenkomsten, welke ter vermindering van de internationale spanningen aangegaan zouden kunnen worden, zouden na komen". In een brief aan de republikeinse afgevaardigde Clement J. Zablocki heeft de president verklaard, dat de arrestatie en internering van de Poolse primaat „uitermate teleurstellend is voor diegenen onder ons, die uitzien naar tekenen van communistische bereidheid voor de eerbiediging van de fundamentele rechten van de mens op vrijheid van gedachten en geweten". Verder verklaarde hij: „Zonder blijken van een dergelijke bereidheid is het moeilijk aan te nemen, dat de communistische regeringen voornemens zijn overeenkomsten, welke ter vermindering van de internationale spanningen gesloten zouden kunnen worden, na te komen". Stefan Kardinaal Wyszinski werd eind September gearresteerd. lijk weg te gaan of hij zou de kerkklok luiden als teken, dat hij hulp nodig had. Toen de mannen verder begonnen te kloppen, holde de priester naar de kerk om het hulpsein te geven. Hij kwam echter tot de ontstellende ontdekking, dat er geen geluid uit de bel kwam. Later bleek, dat de klepel met doeken was omwikkeld. Hij verstopte zich toen in de kerk. Omwonende Polen, die iets on gewoons hadden gemerkt, snel den toe en belden de politie op. De drie mannen in de zwarte auto maakten zich uit de voeten. Sinds de gebeurtenis wordt de pastorie dag en nacht door de parochianen bewaakt. „In ons land mag, noch van de socialisering van de geneeskun dige zorg, noch van die van het geneeskundige beroep gesproken worden. Niettemin valt er ook in ons land een zekere ontevreden heid bij vele geneeskundigen te genover het stelsel van de sociale zekerheid te constateren. Deze on tevredenheid is ten dele gegrond. De toenemende specialisatie is er èèn factor van. De huisarts heeft een zeer zwa re taak, onder andere door de overbelaste spreekuren. Een re medie hiervoor is moeilijk te ge ven. De artsenspreiding door mid del van beperking van het aan tal ingeschreven patiënten per arts (met het stelsel van uitster ven) zal slechts langzaam kunnen doorwerken. Een vestigingsverbod in de steden? Er zijn bezwaren, en de vrijheidszin van de Nederlan der is bekend. Moet deze vrijheid echter voorrang hebben boven een steeds verder afglijden van de medische zorg? Een ernstige waarschuwing is hier op haar plaats." Dit zijn enige gedachten uit een rede van de Directeur van de Volksgezondheid, prof. dr. P. Muntendam, voor de algemene vergadering van leden der Fe deratie van Bedrijfsverenigingen, over de taak en de plaats van de arts in de sociale zekerheid. Hy sprak verder over de kwestie van de uitbreiding van de kring der verzekerden en betoogde o.a. dat de huisvaders met een loon tussen f5000 en f6000 het risico voor een langer durende ziekte niet kan dragen. Hij deelde ver der mede, dat een ontwerp voor een wettelijke regeling van de bedrijfsgeneeskunde binnenkort aan het parlement zal wcèden voorgelegd.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1