Grootste laboratorium voor aardolie-onderzoek in Europa De nieuwe melkprijs Luchthaven Eelde ontving de eerste 10 vliegtuigen I Goeree Overflakhee betuigt zijn dank Buitenlandse notities richten in Amsterdam geopend De heer De Clerq ten grave gedragen Corruptie in Bulgarije dopingin Italië WACHTING or het KNMI dig van Dins- Voensdagavond iEN et Oosten van op mist. Toe- sing met tijde- ir Zuid krim- achtig aanwak- later ruimend Vrij zacht. i Nov. 23.000 .80—10.20, B 4.70 gele kool A 4.60 1.90; 35.500 kg 10—8.20, B 5.20— ucces 4.004.10; kool 3.50—3.80; 5.506.50, nep 3 bloemkool BI 8.10—8.30; 5100 >0—5.60, B 4.00: 10—6.30; 7800 kg >0. Doorgedraaid JDE, 3 Nov. alen, bevelanders 3.30; 12.000 kg grote 4.405.30, 10—19; 2800 kg 6500 kg andi.j- 0 kg slabonen II 5—58; 10.000 kg 9—5.80, B 3.20— le kool A 7.20— 1200 kg groene 20.000 kg witte kg witte kool ardappelen 8,30; 38; Spinazie 48; lieten 4,205,70; kool 1,80—3,20; ,808,30; Groene Rod ekool 3,00 01 22—40; Sla- ij bonen 751,00; fomaten 2059; —5,10; Waspeen 223; Andijvie -9,40; Bloemkool 316; Alicante ïthaler 1,23; Al- 1430; Bramley "ox Oranje 44 Holland 19—31; 36; Laxton's Present van En- Princes Zenoble rappel 32; Beur- 9—44; Comtesse Festillion 11--21; 1621; Nouveau 5oldat Laboreur n 917; Zwijn- r 15—33. Binnenland- lerennoteringenl i.5026.00, rode '5, rogge 18.00 •st 20.00—21.50, 10—20.50, haver me erwten 43.00 lers 70.0090.00, i.0080.00, paar- 0.00, duivebonen rwijzaad 70.00— aanzaad 115.00 iterdzaad 58.00 ad 35.00—37.50, Nov. Slabo- 7; stoksnijbonen inkbonen 3759; naten A 5970; oemkool A 20-34 ooi 48; groene uitkool 2042; 6; spinazie 26 andijvie 610,50 bospeen 1521 uien 36; prei ;,50soepgroente erij 914; Ali- ox Orange keu- —46; Groninger 15; Schellintohou- Winterkroon H I. 12; Winterjan 14 se wijnpeer H.I. fildeman H.I. 17 ZEN. 3 Nov. kool 3.10—840, :ool A00. 1100 kg 9.50. ïarkt van November 121 Vette 90— f 1050; 1ste. 0—f 2,60; 2e kw. !,50; overige srt. 7 graskalveren 130; 30 nuchtere 25f 82; 26 vette 85—f 115; 251 varkens p. kg eesvarkens p. kg chte varkens p. 2; zeugen p. kg was het kwan- koeien vandaag aangezien de no- :eld van stijgen handel maar shapen in te ge- geboden, blijven den vlug ver liet het zich bij markt aanzien, tod van varkens ag zou kunnen d derhalve vlug ;er wijzigde zich zelfs zo, dat de jk stug verliep. :ven, bij de vo- leken maar wei- Nov. Beve- 1213; Slabonen Pronkbenen 39; Tomaten A en 2046: Bloem- kool 68; Gr. uitkool 1537: 1; Spinazie 24 Andijvie 69.50; -5; Gare bieten 819; Winter- Waspeen 818; 8; Prei 8—12; Brabantse Bel- ramley Seedling ige Pippin 15 836; Gronin- Jacques Lebel 1246; Laxton Notaris-appel impagner 6—19; >n 631: Beurré Beurre Hardy du Cornice 40 20; Gieser Wil- iamperveen 6 iteau 818; St. iterlouwtje 10 17; Zwijndrecht- 4. Dinsdag 3 November 1953 Pagina 5 Er doen hardnekkige geruchten de ronde, dat achter de scher men een grote diplomatieke actie gaande is om een oplossing te vinden in de netelige kwestie in zake de status van het omstreden Triëst. Bidault heeft de laatste dagen vele gesprekken gevoerd, o.m. met de Italiaanse premier en minister van buitenlandse zaken Pella met zijn Joegoslavische collega Popovitsj. Mogen deze be richten over verschillende samen spraken tussen de betrokken staatslieden voor waarheid wor den gehouden, dan zou het Wes ten aan Joego-Slavië een ver sterkte economische en militaire steun hebben toegezegd zelfs over een eventueel opnemen van Joego-Slavië in N.A.V.O.-verband wordt gefluisterd in ruil voor concessies van de zijde van Tito. Belgrado zou dan accoord moeten gaan met een formeel annexeren van de 'B.-zone, een zone overi gens die practisch reeds in Joe goslavische handen is, met een „aandeel" in de haven van Triëst en met een instemmen de A.- zone aan Italië toe te wijzen. Een suggestie waar de Joegoslavische regering niet ongevoelig voor schijnt te zijn. Pella daarentegen houdt hardnekkig aan het Ita liaanse standpunt vast. Hij eist een volksstemming in het gebied van Triëst, waar alle personen, geboren voor 4 November 1918 aan kunnen deelnemen. Italië heeft juist deze leeftijdsgrens ge steld, omdat Tito Italië heeft be schuldigd van het sedert 1918 verdrijven van de Zuidslavische bevolking en het daarvoor in de plaats brengen van Italianen. Hoe het ook zij, dit is en blijft het standpunt van Italië. Een stand punt, dat zelfs geen ruimte laat voor een Oostenrijkse wens om Triëst te „Europeïseren." Het wordt met de dag duidelij ker, dat de gehele affaire zo wel voor Joego-Slavië als voor Italië een prestige-kwestie is ge worden. Communistische kringen, die de breuk met de Kominform betreuren zouden de regering- Tito een val hebben gezet. Mocht Tito zwichten voor de Westerse druk dan was er een gelegen heid om zich van de maarschalk te ontdoen, door hem van ontrouw te beschuldigen van de ware na tionalistische gevoelens. Hoe te genstrijdig het uitbuiten van deze gevoelens van de Joego- Slaven om zich dan opnieuw in de armen van Moskou te werpen het ligt overigens volkomen in de lijn van de Kremlin-metho den, waarbij de stelregel „het doel heiligt de middelen" 'n grote rol speelt. Het is alleen de vraag in hoeverre de tegenstanders van Tito's nationaal-communisme de mogelijkheid hebben hun denk beelden in de practijk om te zet ten. De lijdenshistorie van het kabinet-Pella is genoegzaam be kend. De Gasperi lukte het niet een meerderheidsregering samen te stellen. Pella zocht een andere uitweg. De positie van zijn ka binet heeft hij verstevigd door zijn houding in de zaak-Triëst. Zou hij ook maar in de geringste mate toegeven, dan zijn de dagen van de huidige Italiaanse rege ring geteld. Dit alles heeft Eden waarschijnlijk door het hoofd ge speeld, toen hij bij zijn terugkeer beweerde, nooit met het Ameri kaanse voorstel, waarbij Frankrijk werd gepasseerd, in zee te zijn gegaan, wanneer hij aanwezig was geweest. Een minder prettige uit lating, die Churchill zich zeker zal hebben aangetrokken. Eden gaf daarbij nog te kennen in zijn Lagerhuisrede van de vorige week, dat het Westen geenszins een dergelijke reactie van Tito verwacht zou hebben. Ligt daar in misschien het bewijs opgeslo ten, dat Tito wel degelijk onder druk van een oppositie heeft ge handeld? Een oppositie, die zowel Tito over het hoofd heeft ge zien, maar ook het Westen nooit had verwacht? he Veiligheidsraad heeft zich gisteren uitgesproken voor een voorstel van de Griekse afgevaar digde het debat over Triëst tot 23 November uit te stellen, ten einde de betrokken landen in staat te stellen nieuwe bespre kingen over het probleem te voe ren, aldus berichtte Reuter gis teravond uit New York. De Raad schijnt vertrouwen te hebben in de oplossing van de moeilijkhe den aan de hand van onderling overleg. Het is moeilijk in te zien, maar de komende dagen zullen zonder twijfel uitsluitsel geven. jf. Pater Verlieijen O.E.S.A. leraar in Parijs 'nS3nK van het nieuwe cursusjaar heeft het bestuur van df Catholique de Paris", de Katholieke Universiteit van Parijs aan de Nederlandse Augu stijn, pater Dr Melchior Verheij- en, de leerstoel toevertrouwd der H fBiologie. Pater Verheij- en heeft de speciale opdracht om binnen het kader van het officiële i" ranse examenprogramma bii- l?. aandacht te wijden aan het latijn der eerste christelijke e?«wen' 11 ,zal zi'n functie be kleden met de titel van „chargé de conferences". Pater Verheijen 9o ??bol'e" te s-Hertogenbosch ^J331!4 J?.1?- Zijn gymnasiale studie deed hij op het „Gymna sium Augustinianum" te Eindho ven waar hij in 1935 het eind diploma behaald. Na zijn priester studie ging hij in 1942'Klassieken studeren aan de Universiteit te Nijmegen. In 1949 promoveerde hu aldaar tot doctor in de Klas sieke letteren op het proefschrift: „Eloquia Pedisequa. Observations le style des Confessions de Samt Augustm In 1948 was hij vertrokken naar Parijs om daar met enige medebroeders het her stel voor te. bereiden van de Orde der Augustijnen in Frankrijk. Het nieuwe laboratorium van de Koninklijke Shell, het grootste voor aardolie-onderzoek in Europa, is gister morgen in Amsterdam-Noord door de burgemeester van de hoofdstad, Mr A. J. d'Ailly, officieel in gebruik ge steld. In dit laboratorium is het fundamenteel weten schappelijk onderzoek geconcentreerd, dat zich beiveegt op de gebieden van de organische- en physische chemie, de physica en de mathematische wetenschap. GEVAARLIJKE PARAPLU Een paraplu kan onder be paalde omstandigheden een gevaarlijk ding zijn. De heer Albert Edward Hall te Londen gleed dezer dagen met een paraplu in zijn hand uit op het natte pla veisel. Een balein boorde zich in zijn oog en doodde hem. De twee aspecten die de mo derne industriële research ken merken: een o-mvangriik gebruik van instrumenten en het be oefenen van fundamenteel we tenschappelijk onderzoek beheer sen in hoge mate het beeld van het werk, dat in dit nieuwe laboratorium wordt verricht. Met de ingebruikstelling is 'n betere outillage, mede voor de veel ruimte vergende apparatuur, en een betere en doeltreffender behuizing verkregen voor de we tenschappelijke staf. Het labora torium, waarvan het skelet reeds voor de tweede wereldoorlog was opgetrokken, heeft een opper vlakte van 3000 vierkante meter. De eisen, door het moderne bedrijfsleven gesteld aan de aardolie-industrie, zowel wat be treft hoeveelheid, als kwaliteit der door haar afgeleverde pro ducten. maken het noodzakelijk, dat de aardolie-industrie beschikt over een uitgebreid onderzoe kingsapparaat. Werd deze research, voor wat het fundamenteel gedeelte be- treft, vroeger geheel gevoed door de onderzoekingen verricht aan universiteiten en hogescho len, thans met de algemene ver breding en verdieping op weten schappelijk gebied, moet de in dustrie zelf deelnemen aan de ontwikkeling der wetenschap. De directeur der N.V. de Ba- taafsche Petroleum Maatschappij in Den Haag, ir. H. Bloemgarten, zeide in zijn welkomstwoord, dat met de uitbreiding van het labo ratorium een ontwikkelingsfase van dit laboratorium is afgeslo ten, waarvoor de plannen reeds ver voor de tweede wereldoorlog gereed lagen. Zij kunnen worden gezien in de lijn van ontwikke ling van dit laboratorium, dat steeds ten nauwste met die van de gehele Koninklijke Shellgroep verbonden is geweest. De directeur van het laborato rium. ir. H. W. Slotboom, zeide in zijn toespraak onder meer. dat de voorbereidingen voor het in gebruik nemen van een electro- nische rekenmachine in een ver gevorderd stadium zijn. Ver wacht wordt, dat in de loop van het volgend jaar deze machine met circa 4000 electronenbuizen niet alleen het werk van de huidige rekengroepen op een meer .efficiënte wijize zal kunnen overnemen, maar bovendien vele mogelijkheden biedt voor het oplossen van problemen, die met de huidige technieken als binnen redelijke tijd onoplosbaar terzijde moeten worden gelegd. Nederlandse H. C. bij president Soekarno DJAKARTA, 2 Nov. (P.I. Ane- ta) De Nederlandse Hoge Commissaris, mr. W. F. L. Graaf van Bylandt. heeft Zaterdag een bezoek van 1 uur aan president Soekarno in Paleis Merdeka ge bracht. Het vertrek van de Hoge Com missaris voor een dienstreis naar Nederland is gesteld op Donder dag 5 November. Duitsers bij Internationaal B.B.-overleg Op het gebied van de burger lijke verdediging wordt vooral met België, maar ook met andere NATO-landen geregeld overleg gepleegd. Er zijn thans plannen om ook West-Duitsland bij dit overleg in te schakelen. De Ne derlandse regering is voorstander van dit plan en streeft er verder naar met West-Duitsland tot een bepaalde vorm van samenwer king te komen omtrent de or ganisatie van de B.B. AMSTERDAM, 2 Nov. Van middag is de Vrijdag j.l. op bijna 65-jarige leeftijd overleden voor zitter van de A.V.R.O., de heer G. de Clercq, ten grave gedragen. Talrijke kransen en bloemen onder meer van het bestuur en de directie en personeel van de A.V.R.O., het bestuur van de Ne derlandse Televisiestichting, ge westelijke besturen der A.V.R.O., en het bestuur van het Koninklijk Nederlands Geleidehondenfonds dekten de baar, toen het stof felijk overschot de rouwkamers aan de P. C. Hooftstraat te Am sterdam werd uitgedragen. Bij de vele aanwezigen, die in de volgauto's hadden plaats geno men, bevonden zich behalve de familieleden, het voltallig alge meen bestuur van de A.V.R.O, de directeur van de Wereldomroep, de heer H. J. van den Broek, mr. J. A. W. Burger, namens de V.A. R.A., de heer G. Kampschreur na mens de K.R.O. en mr. A. B. Roosjes namens de N.C.R.V., het bestuur van de Nederlandse Ra dio Unie en de Nederlandse Tele visiestichting. Druk Duits bezoek op Allerzielendag Op Allerzielendag was het be zoek van Duitsers aan het kerk hof voor Duitse gesneuvelden te IJsselstein bijzonder groot. In de vroege morgen kwamen reeds tientallen bussen en particuliere wagens aangereden, zodat maat regelen nodig waren om het verkeer in goede banen te lei den. Het aantal Duitse bezoekers wordt op bijna 2000 geschat. HAARLEM. Die oude grijs harige heer de Wit uit Goeree- Overflakkee, die geen enkele vakgroepvergadering overslaat en voor zijn mede-eilandbewoners al menige slag aan de conferentie tafel gewonnen heeft, heeft in de ongekunstelde, maar recht op hun doel afgaande bewoordingen van de landsman, de welgemeende dank van alle watersnoodslacht offers tot de „rest van Nederland" geuit. Dit gebeurde dan tijdens de vakgroepvergadering van de LTB- akkerbouwers, die Zaterdagmor gen in „De Leeuwerik" plaats vond en waarop naast het Kamer lid M. P. v. d. Weyden ook tal van andere autoriteiten aanwezig waren. De heer de Wit gewaagde in de eerste plaats van de dank baarheid van de Goeree-Over- flakkee-ers jegens het boekhoud- bureau van de LTB, dat vrijwil lig en geheel belangeloos bij haar aangesloten leden de schade- registratie ter hand nam. En men deed dit zo vlug en accuraat, dat de dienst Landbouwherstel niet naliet er zijn erkentelijkheid voor uit te spreken. Ons LTB boek- houdbureau, bijgestaan door de LTB-verzekeringen, hebben hier mede alle andere organisaties en instellingen een voorbeeld ge geven, dat ongetwijfeld diepe be wondering heeft afgedwongen. Ook bracht de heer de Wit hulde aan de Rijks- en Provin ciale Waterstaatsdiensten voor het fascinerende tempo waarmede het gigantische droogleggings- en herstelwerk ter hand is genomen, zodat Goeree-Overflakkee naar menselijke berekening gedurende deze winter reeds veilig zal zijn (applaus). Het gehele Nederland se volk zijn wij dankbaar voor de ontzaglijke bedragen die bij een gebracht zijn om ons uit de ergste misère te verlossen. Aan degenen die ons bij de ramp ont vallen zijn, zijn wij verplicht om opnieuw te beginnen. Maar dat is voor velen uiterst moeilijk, omdat veler geest door twee achtereenvolgende rampen binnen 7 jaren wel' ernstig gestoord is. We zijn regering en Kamer ook bijzonder dankbaar voor de scha deregeling, waarop werkelijk niet veel is af te dingen. Dientenge volge zien we met meer hoop de toekomst tegemoet. Alleen de regeling van de immateriële schadvergoeding vervult ons met zorg en niet in de laatste plaats de afwikkeling van de kostenom- slag. Wanneer de ingelanden van Goeree-Overflakkee zelf via hun polderlasten-aanslagbiljet de droogmakingskosten straks krij gen te betalen, wordt het voor hen wegens die astronomische schuld practisch „nooit geen dag meer". Prof. Cammaerts gestorven RADLETT, 2 November (A.P.) Professor Emile Cammaerts, de bekende Belgische schrijver, is vandaag in zijn buis te Rad- lett (Engeland) gestorven. Van de hand van professor Cammaerts verscheen „De ge schiedenis van België vanaf de Romeinse invasie". Dit boek verscheen in 1920 en is één van de grote Belgische standaard werken geworden. Voorts schreef Cammaerts enikele gedichten bundels en studies over verschil lende schilders. WENEN, 2 Nov. In twee pro cessen zijn 19 communistische re geringsfunctionarissen van Bulga rije tot gevangenisstraf veroor deeld wegens corruptie, aldus Bul gaarse bladen die in Wenen bin nengekomen zijn. Het blad „Narodna Tribuna" schreef dat negen ambtenaren van het staatsbureau voor granen van Dolnicibar (Noordwest Bulgarije) veroordeeld werden tot straffen van twee maanden tot acht jaar. Zij waren ervan beschuldigd gro te hoeveelheden graan die zij van de Bulgaarse boeren hadden in gezameld ontvreemd te hebben. Het blad „Otetschestwen Front" schreef dat functionarissen van 10 staatsbakkerijen in Sofia die slecht brood hadden gebakken door minder boter, olie, suiker, en eieren dan voorgescreven te gebruiken en het verschil in eigen zak staken, veroordeeld werden tot straffen van 1 tot 10 jaar. (Vervolg van pag. 1) Deze verxekenprijs is, zoals bekend, de norm voor het be rekenen van de heffingen en toeslagen voor de melk, welke voor consumptiemelk worden be stemd. Als de zuivelwaarde van de melk boven de verrekenprijs ligt, wordt uit het Zuivelfonds een toeslag gelijk aan dit ver schil gegeven voor de melk, welke voor consumptie bestemd wordt. Ligt de zuivelwaarde on der de verrekenprijs, dan zal ten gunste van het Zuivelfonds een heffing eveneens gelijk aan dit verschil op deze melk worden gelegd. Het doel van de verrekenprijs is dus de schom melingen -in de zuivelwaarde der melk geen invloed te doen uit oefenen op de prijs, welke als uitgangspunt dient voor de be rekening van de consumenten prijs. De natuurlijke meerwaarde van de consumptiemelk onder vindt geen invloed van de ver rekenprijs. Met betrekking tot de waar dering van het botervet, dat Links: vijf Harvards vliegen in strakke formatie over de Groningse Martinitoren. Een knap staaltje van precisievliegen, dat hier gedemonstreerd werd aan Groningers, die nog niet wisten wat de Rijks Luchtvaartschool is. Dergelijke demonstraties zal men in de toekomst boven Groningen wel meer zien. Bij de officieuze opening van het vlieg veld Eelde, gaf men er althans een voorproefje van. Rechtsboven: in een tweemotorige Beechcraft van de Rijks Luchtvaartschool arriveerde de commandant van de R.LS. de heer K. J. A. Meester (l.) op de luchthaven Eelde. Hij werd verwelkomd door de havenmeester, de heer P. Vogelzang (r.). Rechtsonder: een beeld, dat Eelde sinds jaren niet meer kende, bood deze tweede luchthaven van Eelde gistermiddag. Niet minder dan tien vliegtuigen van de R.L.S. waaronder Beechcrafts, Harvards en Saab-Saphirs, stonden op het onlangs gereedgekomen platform van Eelde opgesteld. (Van onze redacteur) EELDE Min of meer hebben toestellen van de Rijksluchtvaartschool gisteren een landing gemaakt op de luchthaven Eelde, om, zoals de commandant van de Rijks Luchtvaartschool ons vertelde, de nieuwe R.L.S.-basis in te wijden. De vlucht van twee Beechcrafts, vijf Harvards en drie Saab-Saphirs vond plaats in het kader van de lesvluch ten, welke de R.L.S. gisteren maakte. De Harvards presenteerden de Groningers gistermorgen boven de stad nog een fraaie formatie- vlucht, terwijl ook de Saphirs een rondje ter kennismaking boven de Martinis-tad maakten. Dit waren de eerste toestellen die op Eelde landden, sinds het veld voor alle binnen- en bui tenlandse vliegtuigen is openge steld. De begroeting tussen de com mandant van de rijksluchtvaart school, de heer Meester en de havenmeester Vogelzang, was allerhartelijkst. In het restaurant van de luchthaven werd koffie aange boden. waar het vliegpersoneel tevens de gelegenheid kreeg om eens van gedachten te wisselen over de ligging van de nieuwe basis. „Als we nou onverhoopt toch niet komen, dan ligt dat uitslui tend aan het klimaat", zei één van de instructeurs, toen hij uit zijn Harvard op het beton stapte en kouwelijk wat dieper in zijn sjaal dook. „Het scheelt zeker vijf graden met Gilze en die wind is helemaal niet te harden". Vanwege de teleurstelling De toestellen waren tussen half twaalf en twaalf uur indi vidueel gestart van de basis Gilze-Rijen. Eik toestel, met aan boord een instructeur en één of meer leerlingen, maakte een normale oefenvlucht, maar men had afgesproken elkaar types- gewiize boven Assen te ontmoe ten om vandaar in formatie naar EEN EXTRA BORSTROK EN HET IS VOOR ELKAAR Eelde te vliegen. Niet dat men daar iets te zoeken had. maar in Gilze had men hoofdschud dend vernomen van al die men sen, die op de openingsdatum van het Noordelijke veld met de kragen omhoog op het terras waren gaan zitten om tenslotte stiifverkleumd en met het begin van een longaandoening naar Groningen terug te keren, zonder ook maar één vliegtuig g e- hoord te hebben. Dat was niet leuk van al die vliegtuigen die weggebleven waren en om de uiteraard spaarzame aan wezigen alsnog aan hun trekken te doen komen en ook al, omdat ze in Gilze met elkaar zo ont zettend nieuwsgierig waren naar dat nieuwe veld, besloot men unaniem acte de présence te geven en wel op een uitgebreide manier. De twee Beechcrafts, met in één daarvan commandant Mees ter. stonden goed en wel op het platform of daar daverden vijf knalgele Harvards over het ter rein. Alle straffe winden ten spijt zou en moest er wat for- matievliegen worden weggegeven en dus werd er wat formatie- vliegen weggegeven: gaaf en dermate uitgebreid, dat het werk aan de halfvoltooide hangars ge ruime tijd volkomen stil lag en de vertegenwoordigers van de Shell in hun handen wreven, omdat er straks ongetwijfeld 'n hoop brandstof nodig zou zijn. Straaljagers zijn veel erger Het werd inderdaad een bij zonder goede dag voor de ben zinemensen, want toen tegen kwart na één de drie Saphirs als laatsten hun wielen aan de grond tikten, was de opening van de hangars wederom twaalf minuten uitgesteld. Maar even later stonden de tien toestellen bijna een kwart van de hele R.L.S.-vloot veilig voor het stationsgebouw. „We zullen hier best wennen", veronderstelde men algemeen. ,.'n Extra borstrokje en het is voor elkaar". En de Groningers zullen ook wel wennen. Klokslag vier cir kelden Harvards en Saphirs laag over de stad: bij wijze van voor schot op het toekomstig lawaai. Niet hinderlijk, overigens. Straal jagers zijn veel erger. vrijkomt bij standaardisatie, heeft de stichting er op gewezen, dat dit gewaardeerd zou moeten wor den tegen de werkelijke markt prijs van de boter, echter met dien verstande, dat als minimum zou gelden de theoretische bo- terprijs, welke kan worden af geleid uit de garantieprijs van 20 cent en een waarde van de derm elk van 5 y, cent. Bij dit Systeem nu, aldus de Stichting voor de Landbouw, wordt het na deel van een lage boterprijs ge dragen door het Zuivelfonds, dus door de melkveehouders. Het voordeel bij een hoge boterprijs wordt aan de veehouderij ont houden. Dit voordeel komt ten goede aan het Landbouw-Egalisa- tiefonds door middel van ver laagde toeslag op de melkprijs. Om deze redenen heeft zowel de Stichting voor de Landbouw als het Bedrijfschap voor Zuivel be zwaar gemaakt tegen deze wijze van waardering van het botervet, dat bij standaardisatie vrijkomt. De Stichting heeft geen aan leiding gevonden wijziging te brengen in het beleid inzake een Zuivelfonds, hetwelk dus ook voor het nieuwe melkprijsjaar kan worden ingesteld. Met betrekking tot de prijzen der producten, welke bij het I.V.Z. worden ingeleverd, is de Stichting voor de Landbouw van mening, dat deze zullen moeten liggen op een commercieel ver antwoord niveau, teneinde geen beletsel te vormen voor de nor male afzet der producten. Pelgrimerende V.S.- invaliden in Nederland Katholieke, Amerikaanse inva liden, die op 28 Sept. uit Chicago vertrokken voor het maken van een bedevaart naar Europa ko men op 3 Nov. naar Den Haag, waar zij hun intrek zullen nemen in hotel „Central". Van het ogen blik van hun aankomst in Cher bourg hebben zij met 'n speciaal ingerichte bus verschillende bede vaartplaatsen bezocht. Via Parijs Lourdes en Nice reisden zij naar Rome, waar zij door Z. H de Paus in speciale audiëntie werden ontvangen. Over Zwitserland komt het gezelschap nu naar Ne derland. waar buiten Den Haag ook een bezoek wordt gebracht aan Amsterdam en Volendam. Op 5 Nov keert de groep, waarvan ook vi'er Amerikaanse verpleeg sters deel uit maken, naar de Verenigde Staten terug. Voor het verblijf in Nederland zal het Rode Kruis'speciale voorzieningen tref fen. Grote diefstal in Wenen WENEN, 2 November (A.P.) - Uit de brandkast van een ge bouw van de Amerikaanse Hoge Commissie is een 'hoeveelheid geld gestolen, bestemd voor het uitbetalen van salarissen aan de Oostenrijkse ambtenaren. 45.400 schellingen (ruim 6600 gulden) is uit de brandkast ver dwenen. Op de safe zijn geen sporen van braak gevonden en het onderzoek dat door de Ame rikaanse autoriteiten is ingesteld, heeft nog geen succes opgele verd. EINDELIJK Optreden tegen De Italiaanse Wielerbond is de zer dagen streng opgetreden om een eind te maken aan het euvel van de „doping" dat steeds ver der om zich heen grijpt. De eerste straffen zijn reeds uitgesproken tegen degenen die zich 'hieraan schuldig maken, en wel bij gelegenheid van de kleine ronde van Lombardije voor ama teurs. Kort voor de start legden de wedstrij dcommissarissen be slag op de veldflessen van de deelnemers en lieten de inhoud ervan chemisch analyseren. Daar bij werd het reeds lang gekoes terde vermoeden bewaarheid dat sommige renners door het gebruik van opwekkende middelen hun prestaties wilden opvoeren. Enkele slimmeriken, die het gif in de vorm van tabletten bü zich hadden, verborgen onder hun renpetjes of onder hun truien, meenden de dans te zijn ont sprongen. Maar ze hadden zich te vroeg verheugd want na af loop van de race moesten ze zich aan een urine-onderzoek onder werpen, waarbij sporen van op wekkende middelen gevonden werden. Aan drie renners, die de gevaarlijke tabletten onderweg 'hadden gebruikt, werden langdu rige schorsingen opgelegd.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3