Aan de Middenstand wordt meer betekenis gehecht RADIO Vlekken 7 CETREX! Foetsie F Financiën en Economie Het lot uit de Vorming der leden wordt daarom noodzakelijker programma Vervreemding landbouwgrond VW PUZZLE van vandaag De Beurs Centrale Raad R.KMiddenstandsbond Scheepsberichten Dinsdag 3 November 1953 Pagina 7 (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 3 November In Krasnapolsky is van daag de Centrale Raad van de R.K. Middenstandsbond in het Bisdom Haarlem voor de 78ste keer bijeen geko men. In zijn openingsrede betoogde de voorzitter, de heer F. C. de Hosson, dat de Centrale Raad al dikwijls gediend heeft als een klankbord voor de Middenstand, als ëen gelegenheid om deze in staat te stellen zijn grie ven te uiten en zijn verontwaardiging te luchten, wanneer in de worsteling om begrip en recht de gang van zaken daartoe aanleiding gaf. Constaterende, dat deze worste ling nog voortduurt, wees de heer de Hosson er op, dat er niet zon der resultaat is gewerkt, maar hij noemde in dit verband het be langrijkste, dat de methode van werken thans gaat veranderen. Waar voorheen, zo hier en daar, ■waar dat nodig bleek, incidenteel dus, een probleem of ongerech tigdheid werd besproken, bekeken of bevochten, daar zal nu een mèer planmatige methode worden gevolgd en toegepast. Dat is mo gelijk geworden doordat er wat veranderd is. Er is n.l. zo lang zamerhand wijziging gekomen in de mening over de Middenstand en het begrip daarvoor is ge groeid. Het is verheugend te bemerken, dat de Pers niet alleen vriende lijker en met meer begrip, maar ook méér spreekt over de Midden stand en dat ook in politieke en staatkundige kringen meer bete kenis en meer aandacht aan ons wordt gehecht en besteed. Als gevolg daarvan hebben wij eerst in het kabinet een minister zonder portefeuille zien verschij nen mede belast met Midden standszaken ondertussen was in het ambtelijk bestel het direc toraat voor de Middenstand be vorderd tot Directoraat Generaal en zien wij daarna de figuur optreden van de Staatssecretaris speciaal belast met de behartiging van de belangen van de Midden stand. Deze nu heeft een midden standsnota toegezegd waaraan de gedacht ten grondslag ligt een planmatig beleid uit te stippelen. De Staatssecretaris wil om het anders te zeggen trachten om op de bestaande fundamenten waar dat mogelijk is en anders op nieuwe waar dit noodzakelijk is of zal blijken, een middenstands- gebouw optrekken, schoon, hecht en -sterk. Iedere nieuwbouw is een ge- WOENSDAG 4 NOVEMBER Hilversum I 402 m. 746 kc/s. 7.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoon; 7 13 Gewijde muziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramo foon; 8.30 „Tot uw dienst"; 8.35 Gramofoon; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de huisvrouw; 9.35 u. Waterstanden; 9.40 Gramofoon; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gramo foon; 11.05 „De hoofdige Boer", hoorspel; 12.00 Bas en piano; 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen; 12.33 Gramofoon; 12.59 u. Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 u. „Met Pit op pad", causerie; 13.20 Metropole orkest en solist; 13.50 Gramofoon; 15.35 Viool en piano; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Gra mofoon; 17.30 Orgelspel; 18.00 u. Militaire causerie; 18.10 Gramo foon; 18.15 Idem; 18.30 „Spec trum van het Chr. organisatie- en verenigingsleven", causerie; 18.45 Pianoduo; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.10 Boekbespre king; 19.25 Gramofoon; 19.30 u. Buitenland overzicht; 19.50 Vio len en orgel; 20.00 Radiokrant; 20.20 Oogstdienst; 21.30 „De Rijn levensader van West-Europa" klankbeeld; 22.15 u. Gramofoon; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 u. Nieuws en S.O.S.-berichten; 23.15 24.00 Gramofoon. Hilversum II. 298 m. 1007 kc/s 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00— 24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoon; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Gramofoon 8.00 Nieuws; 8.18 Gramofoon; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 u. Gymnastiek; 9.10 Gramofoon; 10.00 Schoolradio; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gramofoon; 12.00 u. Accordeonorkest en solist; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen 12.33 Voor het platteland; 12.38 Gramofoon; 13.00 Nieuws; 13.15 Tentoonstellingsagenda; 13.18 u. Orgel en zang; 13.45 „De weg omhoog", causerie; 14.00 Voor de kinderen; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Jeugdconcert; 17.15 Dans muziek; 17.50 Regeringsuitzen ding: Jeugduitzending: Corres pondentieclub „De brievenbus gaat open" o.l.v. Regina Zwart; 18.00 u. Nieuws en commentaar; 18.20 „Het volle pond", causerie 18.35 Lichte muziek; 19.00 Voor de kinderen; 19.05 „Veiligheid uit nuchterheid", causerie; 19.20 VA- RA-varia en gramofoon; 19.30 u. Voor de jeugd; 20.00 Nieuws; 20.05 Politiek commentaar; 20.15 Omroeporkest en klein vrouwen koor; 22.00 Cabaret; 22.30 „Water voor de woestijn", causerie 22.45 Pianospel; 23.00 Nieuws; 23.15 u. Socialistisch nieuws in Esperan to; 23.20 Orgel, harp, viool en zang; 23.4524.00 Gramofoon. wichtige aangelegenheid waarhij de Overheid geïnteresseerd is, maar niet minder degenen die daarin zullen gaan wonen! Want het moet uitgesloten worden ge acht, dat er iets goeds kan ont staan en dat dus de bruikbaarheid van het gebouw zal lijden, wan neer niet beide partijen eendrach tig zullen samenwerken om tot iets doelmatigs te komen. Waar nu de kansen voor nieuw bouw zó gunstig liggen, is het verheugend en begrijpèlijk, dat onze N.R.K.M. in een tweedaags congres te Arnhem daarover is gaan praten en daarbij haar wen sen t.a.v. de tekeningen, bestek ken en inrichting heeft geuit. De bouwmeester, Zijne Excellentie Staatssecretaris Dr. Veldkamp, heeft deze. besprekingen gevolgd en de uiteenzettingen van des kundigen bij uitstek over de hoofdzaken met belangstelling be luisterd. Niet alleen daarom want er zou met betrekking tot dit congres nog veel meer op te merken zijn maar meer met het zicht op de gevolgen van een en ander, meen ik dit congres zonder overdrijving „historisch" te mogen noemen. Want het zojuist verschenen rap port „Middenstandsbeleid op ho ger plan" vond in dit congres een eerste daad in het daarin aange geven program om tot een con structief beleid te komen. Dit alles kan inmiddels niet be tekenen, dat er nu verder niets meer te wensen overblijft en het betekent nog minder dat er bui ten datgene wat direct ons top orgaan aangaat niets meer te doen overblijft voor de Diocesane bon den. Integendeel. Zelfs belang rijker zullen de taken worden en blijven van de Diocesane bonden, dus de Standsorganisaties. In het licht van het voorafaan- de gaat immers te sterker spreken de zorg voor de vorming onzer le den. Daarom worden door het Hoofdbestuur reeds plannen uit gewerkt voor doelmatige sociale scholing in samenwerking met onze onderwijscentrale. Wij over wegen n.l. de stichting van gewes telijke avondscholen, waartoe een studiecommissie haar voorberei dend werk heeft aangevangen. Onze besprekingen met de lei ding van de K.J.M.V. werken ver helderend en verdiepen het in zicht. Mede daardoor valt te ver wachten dat binnenkort nadere voorstellen gedaan kunnen wor den, welke zullen bevorderen, dat dit moeilijke werk met meer re sultaat kan worden verricht. Onze eerste pogingen de Mid- denstandsvrouw meer te interes seren voor het Middenstandsleven in alle geledingen, zijn door lof waardige medewerking van de Kath. Vrouwenorganisaties zeer goed geslaagd. Voorts moge ik, aldus de heer de Hosson, de besturen van onze afdelingen en de leden nog eens op het hart binden, weer vaart te geven aan de actie voor de af bouw van ons H. Hart-altaar in de Kathedrale Basiliek, de St. Bavo en annex daaraan de extra bijdrage voor het Kerkenbouw- fonds. Laten wij dat ook als een eretaak zien en niet uitsluitend als Jubileumgave. In een economische sfeer ligt nog steeds een sterk verlangen naar een afdoende regeling van het cadeaustelsel. De uitwassen op dit gebied nemen in grootte en verscheidenheid toe. Deze zeer ongezonde toestand schreeuwt lui der dan ooit om de reeds lang in het uitzicht gestelde wet op het cadeaustelsel en wanneer ooit het gezegde „spoedige hulp is dubbele hulp" opgeld gedaan heeft, dan zeker nu. (Vervolg van gisteren) Anderzijds is er inderdaad veel onjuist gegroeid en zou er, indien dat zo doorgaat, weinig van de zelfstandigheid kunnen overblijven. Daarom is aanvaar ding van de wet die maar 5 jaar duurt wellicht toch beter dan straks met handen en voeten gebonden te zijn. Ook moet er een waakzaam oog op gehouden worden dat de wet niet uit loopt op onverkoopbaarheid van land of bedrijven, of ontaardt in excessen. De prijzen De grondkamer heeft dus uit te maken welke prijs er mag worden besteed d.w.z. diezelfde overheid die naar believen in- of deflatie kan veroorzaken. Men heeft de inflatie bestreden door de koopprijzen van 1940 te bevriezen, maar niemand hield zich er aan. Mogelijk zal de nu ingevoerde grondwaardering beter uitvallen. Dan toonde spr. aan de hand van vele feiten aan dat er in het algemeen helemaal niet van landhonger kan wor den gesproken, noch van een hoge landwaarde. Spr. wees en kele streken in Groningen, Drente en Brabant aan waar het land volstrekt geen reële waar de meer heeft. Wanneer men de waarde van adbeid en kunstmest van de opbrengst aftrekt, blijft er als „grondvergoeding" geen stuiver over. Een ander feit is, dat de agrarische beroepsbevol king sedert 1900 volstrekt niet toenam. Slechts in bepaalde ka tholieke streken waar de kinde ren omdat zij zelf in eigen- of nabijgelegen streek persé een bedrijf wilden hebben, on verantwoord lang thuis bleven om tenslotte toch voor alle prij zen te gaan kopen, leidde het tot excessen. Voor dezulken ziet het er dank zij deze wet hele maal donker uit. Gelukkig de genen die hebben, maar wee hem die buiten spel staat. De pachter Er zijn feitelijk 3 pachten. De ene is de pacht die eigenlijk op grond van de werkelijke kapi taalsinvestering betaald zou moeten worden, de tweede die welke men werkelijk betaalt, en de derde die welke men eigen lijk op grond van de rentabili teit van het goed zou dienen te betalen. De autonome grond kamer kiest uit die drie pachten tenslotte in voorkomende geval len die welke het meest ge schikt lijkt. Maar practisch zal er, naar het persoonlijk inzicht van spr., weinig met de pachten gebeuren, vooral niet nu elders productenprijzen al dalen. Dat is zielig voor de eigenaars, maar dat is nu eenmaal niet anders. Maar op grond van vorengaande is spr. van de grondprijzen lang niet zo zeker. Er zouden wel eens rare dingen mee kunnen gebeuren omdat er zoveel grond in de nieuwe polders bijgeko men is en de beroepsbevolking niet gestegen is: en ook wegens de economische waardeloosheid van heel wat grond. Vandaar dat men de grondkamers maar een zeer elastische jas heeft aangemeten waar a.h.w. alles in kan: een normale rentebereke ning, maar ook een ongehoord lage, zodat sommige landprijzen angstwekkend dicht bij de „zwarte" zullen komen. Én dat maakt dus op z'n beurt al de normen, waar zo lang en zwaar- gewichtig over is geboomd, weer illusoir. Vervreemdingsbesluit Het vervreemdingsbesluit landbouwgronden mag volgens spreker niet verlengd worden omdat er geen enkele norm be staat die dat rechtvaardigt. Alle gronden die in uitbreidingsplan nen liggen, dienen z.i. dan ook onverwijld vrij verkoopbaar te worden, want ook al zullen er nog wel boeren zijn die ze 5 of 10 jaren gebruiken, landbouw grond blijft het niet en het is redelijk dat de eigenaar daar dus ook een andere en betere prijs voor krijgt. Gezien al het land dat dus buiten de werking van de wet valt rees bij spr. de vraag of die hele wet nog wel enige zin heeft. Als Vondeling zijn zin ooit krijgt gaan de grondkamers binnen afzienbare tijd actieve grondpolitiek in socialistische zin bedrijven, doch wellicht zul len over 5 jaar mensen bestaan die niet meer tot verlengen te bewegen zijn. Tenslotte besprak de inleider nog uitvoerig het beperkte voor keursrecht van de pachter, in die zin, dat de grondkamers ver plicht zijn zich er van te verge wissen dat bij verkoop de pach ter niet opzettelijk is gepasseerd en derhalve moedwillig leed be rokkend wordt aan gezinnen. Een zeer geanimeerde gedach- tenwisseling volgde. (Advertentie) VLEKKENWATER VAN CETA-BEVER Een heilzame werking verwach ten wij eveneens van het verschij nen van ons rapport „Inschake ling van de Middenstand door Kath. Instellingen". Aan deze aangelegenheid hebben wij nu practisch alles gedaan wat moge lijk is, hoewel wij voor hier of daar gevraagde incidentele hulp op dit punt natuurlijk, steeds klaar blijven staan. Met grote zorg zien velen onzer weer de datum naderen waarop de thans aan de orde gestelde huur- en loonsverhoging in wer king zal treden, hoe gerechtvaar digd beide ook zijn. Echter door een onvoldoende compensatie ziet men een nieuwe last opgelegd die de bestaanskans weer aantast. Zeer groot is daarom de waar dering voor de fractieleider van de K.V.P. in de Tweede Kamer, Prof. Romme, die sterke pogingen heeft aangewend om ten deze ver beteringen te verkrijgen. Zelfs al falen deze pogingen, dan nog blijft er voldoende reden om ons daar over te verheugen. Het is geen geringe winst dat het begrip voor de Middenstand stijgt in de grootste politieke organisatie. Waar wij de zaken ook aan pakken, nimmer kan dat gebeu ren met vrucht, wanneer wij ons niet geruggesteund weten door de leden. Goddank zijn er velen met mij van oordeel, dat onze orga nisatie een soort verlengstuk vormt van him zaak, dat onze or ganisatie een taak is toebedeeld en uitvoert welke door zijn om vang, veelzijdigheid en door zijn gecompliceerdheid niet meer of zeer bezwaarlijk door U en ze ker niet meer door U alléén verricht kan worden. Een zeer be langrijke taak dus, welke slechts door de besten onder ons, geadvi seerd en bijgestaan door een keur van deskundige functionarissen, kan en mag worden uitgevoerd. Waar nu sprake is van een mid denstandsbeleid op hoger plan, dient noodzakelijk de Middenstan der naar gelijk niveau te gaan. Het is daarom zo broodnodig dat volle en vlotte medewerking wordt gegeven waar deze de vor ming betreft of deze nu het gods dienstige, het culturele, sociale dan wel het economische aangaat. Zonder Uw belangstelling lukt dit niet. Evenmin zonder Uw ijver en offervaardigheid. Toon deze dan ook wanneer de Bond een beroep op U doet. Weest royaal waar dat mogelijk is. Schrielheid ook die van de geest is een rem. En remmen kunnen wij op onze vaart naar 'n hoger plan kwalijk gebruiken, aldus besloot de heer de Hosson. ragao. Passagiersschepen Nieuw-Amsterdam, 1-11 van Cobh. n. Southampton; Maasdam, 1-11 320 m. O. New York n. Southampton; Oranje, 1-11 140 m. O.N.O. Algiers n. Southampton; Veendam p. 1-11 Landsend n. New York; Waterman 1-11 90 m. W. Valentia n. Quebec; Willem Ruys p. 1-11 Aden n. Colombo; Zuiderkruis 1-11 350 m. O.N.O. St Helena n. Kaapstad; Oranje fontein 31-10 140 m. Z. Dakar n. Kaapstad; Groote Beer 1-11 430 m. Z.W. Sable Eil. n. Rotterdam via Southampton. Tankers Caltex Nederland p. 2-11 Kp Vilano n. Rotterdam; Caltex U- trecht 1-11 v. Sidon n. Rotter dam; Chama 2-11 te Curasao. Vrachtvaart Aldemarin 2-11 v. Bombay te Karachi; Diemerdijk 30-10 te Los Angelos; Laagkerk 2-11 v. Co lombo te Madras- Loosdrecht p. 2-11 Gibraltar n. Boulogne; Rijn- kerk 2-11 v. Melbourne n. Aden; Salatiga 29-10 v. Manilla te Ho nolulu; Von Heutz 30-10 v. Osa ka n. Hongkong; Woensdrecht 2-11 v. Menalahmadi n. Gibral tar; Aagtekerk 1-11 v. Penang n. Colombo; Aldabi 2-11 te Rio de Janeiro; Barendrecht 2-11 te New York; Cottica 1-11 v. Para maribo n. Plymouth en Amster dam; Delft 1-11 n.m. v. Antofa- gasta n. Valparaiso; Mentor p. 1-11 Malta n. Benghazi; Slamat p. 1-11 Sta Maria n. Halifax; Aar- dij'k 30-10 v. New Orleans n. Le Havre; Agamemnon 1-11 te Cu- VASTE MARKT AMSTERDAM, 2 Nov. Hoe wel de activiteit vandaag niet zo groot scheen als de vorige week (enkele buitenlandse beurzen zo als Brussel en Parijs zijn wegens Allerzielen gesloten) heeft de markt toch vanmiddag een vrij vaste ondergrond vertoond. Vanzelfsprekend ging Kon. Olie weer voorop, maar buiten dit fonds trokken toch ook enkele andere papieren de aandacht. In de eerste plaats trad Philips op de voorgrond. Reeds Vrijdag be stond er een behoorlijke belang stelling, Zaterdag kwam men in het telefonisch ochtendverkeer tot boven 180, vanmiddag werd zelfs 182 betaald, slotnotering 182%. Men neemt aan, dat deze vaste stemming 'n gevolg van 't feit, dat Philips de laatste tijd eigen lijk weinig aan de algemene haus se heeft meegedaan. Ook Unilever en A.K.U. noteerden een puntje beter. Kon. Olie gold vanmiddag 333% tot 335 gedaan laten. Slot notering 33414. Onder de cultures was Amster dam Rubber ditmaal vast gedis poneerd. Berichten over een mo gelijk tekort in komende jaren hadden enkele kooporders uitge lokt. Het Rubberconcern kwam van 90% op 92%. Tabakken en suikers goed op peil. De scheepvaartafdeling trok zich aanvankelijk weinig aan van het betere sentiment elders. Na middenbeurstijd trokken echter 09k hier de noteringen een klei nigheid aan, zodat goed prijshou dend gesloten werd. Guldensbe leggingen stil en eigenlijk onver anderd. KRUISWOORDRAADSEL 272 HORIZONTAAL: 1. verslag 5. boekomslag 8. bid (lat.) 9. roem 10. wandeldreef 12. landbouwwerktuig 14. gezet 15. en dergelijke 16. eerste vrouw 19. wondje 22. water in N. Brabant 23. voorzetsel 24. geestdrift 27. groet 29. troefkaart 30. voorzetsel 32. takje 34. ontkenning (Eng.) 35. Eng. bier 36. soort steen 37. titel 38. zangnoot 40. Z. Amerikaans hoefdier 41. voorhangsel voor een raam VERTICAAL: 1. toespraak 2. laag (Eng.) 3. vogel 4. karakter 5. rustplaats 6. soort papegaai 7. plaats in Twente 9. gemeenschappelijke weide 11. houding 13. pers. voornaamwoord 15. water in Friesland 17. vuilnisbelt 18. voorzetsel 19. bevel 20. mist 21. hondenverblijf 25. pausennaam 26. onbepaald telwoord 28. telwoord (ouderw.) 30. bloeiwijze 31. Romeinse keizer 33. telwoord 37. familielid 39. bijwoord OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL No. 271 HORIZONTAAL: 1. torn; 5. plat; 9. strot; 10. Korea; 12 de; 14. oi; 15. vierhon derd; 20. ee; 21. ooi; 22. aa; 23. deen; 24. erts; 25 ae; 26. eet; 28. ps; 30. vriendschap; 35.ed; 36. ei; 37 otter; 40. Sneek; 42. Oslo; 43. stro. VERTICAAL: 1. tt; 2. orde; 3. roer; 4. nt: 5. pk; 6. lood; 7. arie; 8. te; 9. save; 11 aida; 13. loo; 16. ieder: 17. ho nen; 18. niets; 19. raspa; 25. avro; 27. Ede; 29. spek: 31. iets; 32. edel; 33. cent; 34. hier; 38. to; 39. ro; 40. ss; 41. eo. Alweco boekte winst doch lopend jaar verliesgevend Het boekjaar 1952 heeft zich voor de N.V. Alweco gekenmerkt door een verheugende bedrijfs- drukte, hetgeen in de verlies- en winstrekening tot uiting komt in een zodanige stijging van de pro ductiewinst, dat na gebruikelijke afschrijvingen ad f 116.000 een netto winst van f 58.877 resteert. Dit bedrag wordt in mindering gebracht op het saldo verlies a.p., dat daarna nog f 450.221 bedraagt. Door de geringe opnamecapaci teit in Nederland van grote in stallaties blijft de bezetting van het bedrijf met orders sterk schommelen. In het lopende boekjaar zal een verlies niet te- vermijden zijn. Aan het bevorde ren van de export wordt veel zorg besteed. Tal van factoren, waaronder de hoge vrachtkosten, werken hier belemmerend. Daar het bedrijf echter thans technisch en organisatorisch aan de te stel len eisen voldoet en de boek waarde der aanschaffingskosten is teruggebracht, behoudt de di rectie het vertrouwen, dat de ven nootschap blijvend op een ren dabele basis gebracht kan wor den. Utrecht gaat lenen B. en W. van Utrecht stellen de Raad voor op eenvoudige schuldbekentenis een drietal geld- keningen aan te gaan, in totaal groot f3.250.000, tegen parikoers, rentende 3 3/8 procent 's jaars. De gelden kunnen resp. 1 Decem ber, 28 December en T Februari worden opgenomen. Bolte en Gorter N.V. lieeft vertrouwen In de eerste maanden van het jaar viel bij kopers een zekere te rughoudendheid te constateren, welke o.m. kon worden verklaard door een verminderde bouwacti viteit en de onzekerheid omtrent de prijzen met name wat betreft ijzer aldus een tussentijdse mede deling van Bolte en Gorter N.V te Groningen. In het tweede kwartaal stegen de omzetten en kon van een meer gestabiliseerd hoewel lager prijspeil worden gesproken. Door de scherpe concurrentie in enkele artikelen werden de marges voor deze artikelen klein. Hoewel met het voortbestaan van bovengenoemde factoren ook in de tweede helft van het lopen de jaar rekening gehouden moest worden, vertrouwt de directie, dat onvoorziene omstandigheden voorbehouden over 1953 wederom een bevredigend resultaat zal worden bereikt. Moormann en Co. schrijft af De N.V. Maatschappij tot ex ploitatie der cultuurondernemin gen van E. Noorman en Co. heeft verslag uitgebracht over 1951 en 1952. Door toepassing van een aanzienlijke afschrijving op de geherwaardeerde activa in Indo nesië werd aldaar een fiscaal verlies geboekt in 1951 van rp. 2.088.690. In 1952 is een winst behaald van rp. 432. In Neder land is in 1951 een winst geboekt van f 1118.904, en in 1952 van f 2.307. Het geaccumuleerde ver lies is daardoor verminderd tot f 1.438.041 per ultimo 1952. De totale oogsten hebben be dragen in 1951, 2201 quintalen koffie en 917.949 kg rubber, in 1952 3027 quintalen en 1.200.551 kg. De taxaties voor 1953 luiden 3700 quintalen koffie en 1.434.000 kg rubber. Als gevolg van een ernstige „slow-down" actie van het werkvolk konden de oor spronkelijk vrij hooge verwach tingen van de koffie-oogst niet worden gehandhaafd. Het is zelfs de vraag of de thans getaxeer de hoeveelheid van 2000 quinta len nog zal kunnen worden ge oogst. Ook de rubbertaxaties moesten enigszins worden ver laagd. Kaashandel-Maatschappij „Gouda" De kaashandel-maatschappij „Gouda" N.V., waarvan het me rendeel der aandelen in bezit is van de Curagaosche Handel Maatschappij, heeft verslag uit gebracht over 1952/1953. De di rectie was vorig jaar nog hoop vol gestemd omtrent de gang van zaken; in het verdere verloop van het verslagjaar is echter vol doende gebleken, dat het zuivel- prijsniveau in Holland te hoog lag tegenover het internationale prijspeil. Het afstoten der „op- zetvoorraden" was dan 00'k niet lonend. De verzachting der invoer restricties in naburige landen heeft niet voldoende gecompen seerd kunnen werken, mede door de grote concurrentie op nieuwe vrije markten. De inkoopprijzen van het thans lopende boekjaar vormen een gezondere basis voor de afzet. De gang van zaken tot op heden is dan ook meer bevre digend. Na betaling van f 1.117.726 aan onkosten, interest enz. wordt f 122.001 afgeschreven. Geen overeenkomst voor de rubbermarkt De bijeenkomst van de be stuurscommissie van de internati- Verhoogt het aanzien van Uw handen. Altijd gaaf, zacht en welverzorgd He» Is de Hememêl»» die het 'm doet onale studiegroep voor rubber, die op 12 October is begonnen, is Vrijdag geëindigd. Uit goed inge lichte bron wordt vernomen, dat men geen stap verder is gekomen met het plan voor het sluiten van een internationale overeenkomst ter stabilisering van de rubber- markt. De in Januari 1953 door een speciale werkcommissie uit gewerkte buffervoorraad is op nieuw besproken, doch van geen der delegaties heeft het standpunt ten aanzien van dit plan wezen lijke verandering ondergaan. De bestuurscommissie verwacht, dat er aan het einde van dit jaar een overschot van 169.000 iong ton natuurrubber zal zijn. Na de in Mei j.l. gehouden plenaire bij eenkomst van de internationale studiegroep voor rubber werd het overschot geraamd op 193.000 long ton. De verlaging van de raming is toe te schrijven aan het feit, dat in de loop van dit jaar aan zienlijke hoeveelheden rubber aan de voorraden der regeringen en der verbruikers werden toe gevoegd. Men is in dé vergadering tot de slotsom gekomen, dat de ont wikkeling van de rubberprijzen van de laatste tijd de natuurrub berindustrie in een ernstige situ atie heeft gebracht, om hierin verbeteringg te brengen stelt- de commissie voor, dat de heraan- plant v. rubberbomen in versneld tempo zal geschieden, dat de be staande regerings- en handels voorraden worden vergroot, of dat er nieuwe voorraden worden gevormd,, en dat de regering der Verenigde Staten de prijs van synthetische rubber verhoogt, haar politiek inzake de vervan ging van rubber in haar voorra den herziet en haar voorschriften inzake het verplichte gebruik van synthetisch rubber herroept. Hoge omzetten ter beurze Dank zij de haussestemming vopr Kon. Olie .gepaard gaande wet een toenemende activiteit, hebben de omzetten aan de effec tenbeurs in October een stijging vertoond, In aandelen werd' ver is een bedrag van 46.169.000 (vor. mnd f 33.949.000) in hbj^a-tjes voor ƒ80.918.000 f 65.161.171), Voorts verwissel den 12.433 certificaten van Ame- ï1, shares van eigenaar (16.136 stuks). De omzetten in de maanden Januari/October zijn hiermede gekomen op ƒ380.169.160 in aan delen (zelfde periode vorig jaar ƒ271.209.591). ƒ667.647.516 in obligaties ƒ576.304.525) en 137.381 stuks Amerikanen (110.594). Het A.N.P.-C.B.S. algemeen gemiddel de is in de maand October geste gen van 155,34 tot 158,12. Een detective-verhaal uit het Engels vertaald 34. Het is eigenlijk wel wat vroeg nog, maar een goede gave mag je nooit afslaan. Terwijl zijn gastheer bezig was, observeerde Phil hem scherp. Lewis moest een ontzaglijke zelfbeheersing hebben. Niet de minste zenuwtrek in het gezicht. Hij praatte vlot en toch ook weer niet opgewonden, maar als een man van de wereld tegenover een plotselinge onverwachte gast. Zij dronken elkaar toe. Percy had zich bescheiden teruggetrok ken, zodat de twee mannen nu alleen waren. Phil voelde, dat hij een verkla ring van zijn komst moest geven. Plotseling kreeg hij een prachtige ingeving. Heb je het artikel in De Megafoon gelezen* Over die vingerafdrukken van Walker, bedoel je? Penner heeft er een ware sensatie mee verwekt. Maar zou de betreffen de persoon er op intippelen? Hij keek onschuldig naar zijn glas toen hij die vraag stelde. Inwendig veerde Phil op, alsof hij geestelijk op een spijker was gaan zitten. Wat bedoel je in 's hemels naam? Nou moe! Dacht je nu, als dat verhaal van Perkins op waarheid berustte, dat jullie het dan goed hadden gevonden, dat Penner het publiceerde? Het leek mij eerlijk gezegd een vrij on nozele val, die de politie hier op gezet heeft. Ik moet redden, wat er te red den is, dacht Burke. Hij haalde zijn schouders op. Het is inderdaad doorzichtig, dat geef ik toe. En om eerlijk te zijn, hebben noch mijn oom noch ik er een ogenblik aan gedacht, dat Penner zo stom zou zijn, om dat artikel te schrijven, want vergeet niet, Lewis, het verhaal is van A tot Z volkomen waar! En daarom moeten wij vanmiddag dat verhaal wel tegen laten spre ken! Als je de middageditie open slaat. zul je daarin een categori sche ontkenning vinden van de Yard. En die ontkenning zal dan misschien de betreffende persoon op het idee brengen, dat het ver haal wel eens waar kon zijn. Dus toch! Lewis fluisterde het haast. Hij had zich weer ogenschijnlijk in zijn macht. Aanvankelijk sloeg ik geloof aan het verhaal van Perkins. Maar toen ik het vanmorgen in extenso in De Megafoon afge drukt zag, kwam ik tot de con clusie, dat het afgesproken werk was tussen Perkins en jullie, om de zaak geloofwaardig te maken. Hij dacht een ogenblik na en begon toen te lachen: Ik kan me voorstellen, dat de eigenaar van de vingerafdruk ken het zelf ook piet meer zal weten, als hij de middageditie gelezen heeft. En zo hebben jul lie tenslotte jullie doel tóch nog bereikt. Welk doel denk je? vroeg Phil zo langs zijn neus weg. Lewis keek hem een ogenblik min of meer verontwaardigd aan. Toen ontspande zijn gezicht zich weer: Je kan natuurlijk niet we ten, dat ik een cursus in logisch denken en psychologie gevolgd heb aan de universiteit van mijn geboortestad. Bovendien ben ik een reusachtige liefhebber van detective romans. Zal ik je eens vertellen, wat jullie verwachten, dat de eerste stap zal zijn van de eigenaar van die vingerafdruk ken? „Ik ben nieuwsgierig het te horen". „Jullie hebben uitvoerig in de krant laten zetten, wanneer die vingerafdrukken uit Australië hier komen, n.l. Donderdagavond, en ook bij wie ze aankomen n.l. bij de heer Perkins in het As- toriahotel. Jullie hopen nu, dat de eigenaar Donderdagnacht een poging zal wagen om bij Perkins in te breken. Daar zal hij dan een warme ontvangst krijgen. Heb ik gelijk of niet?" Phil knikte. Lewis ging verder: „Maar dacht je nu, dat een man ais Walker, die toch onte genzeggelijk over een scherp ver nuft beschikt, zo onnozel is om daar in te trappen?" Phil dacht een ogenblik na. Toen zei hij: „Je vertelde me zo net, dat je logica en psychologie gestudeerd had. Nu ga ik je op de proef stellen. Wat zou jij doen in dit geval, als jij Jim Walker was?" De neusvleugels van Lewis tril den even. Slechts een ogenblik. Scherp dacht hij na. Toen begon hij te spreken, eerst aarzelend maar langzamerhand overgaand in een heldere betoogtrant alsof hij alles voor zich zag gebeuren. „Wat ik zou doen in dit geval? Ik zou mtin tegenstanders niet on derschatten. Ik zou trachten te denken, hoe zij zouden denken, dat ik zou doen. Ik zou ogen blikkelijk een val ruiken. Na het lezen van de middageditie zou ik in twijfel geraken. Ik zou dus rekening moeten houden met het feit, dat inderdaad die afdrukken Donderdagavond in het bezit van Perkins konden zijn. Tevens zou ik er rekening mee houden, dat dus de politie er rekening mee hield, dat ik zou trachten die vingerafdrukken in mijn bezit te krijgen. Hieruit volgt dus, dat ik ze nooit zelf zou trachten in han den te krijgen, maar een paar mannetjes zou huren, om dat zaakje voor mij op te knappen. Maar dat zou niet het voornaam ste zijn, waarmee ik me bezig zou houden. Hij zweeg. Phil wachtte een ogenblik, of hij verder zou gaan, maar toen de ander bleef zwijgen, vroeg hij: „En? Waarmee zou je je dan voornamelijk bezighouden?" Nu lachte notaris Lewis. „Jij hebt toch zeker ook logica en psychologie gestudeerd? Zoek dat zelf nu eens uit. Alleen wil ik er nog bijvoegen: ik ga van de veronderstelling uit, dat men de vingerafdrukken van Walker gemakkelijk zou kunnen verge- lijken met de afdrukken van de- gene, die men verdenkt van de moorden op Selford en Hardey. Het wordt natuurlijk heel anders, als ik een totaal onbekend iemand zou zijn, op wie de politie niet de minste verdachting had wiens vingerafdrukken men goed als nooit te pakken zou kunnen krijgen. In dat geval zou ik die dingen uit Australië rustig over laten komen en geen hand verroeren om die in mijn bezit te krijgen. En om volkomen zeker van mijn veiligheid te zijn, zou ik misschien een ongeluk ensce neren, waarbij de vijf vinger toppen van mijn rechterhand zouden verdwijnen. (wordt vervolgd) en zo zou

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5