NOORDHOLLANDS Churchill i over Russische vredeswil Antwoordnota der Sow jets spreekt niet van „Lugano" Plannen bij K.L.M. Nieuwe massale opstand tegen Oost-Duitse regering? Amendement-Lucas maakt goede kans Hij zag de Sovjet-Unie Gaf Rotterdams blad militaire geheimen prijs? Sabotageleger van tienduizend man Dagblad voor Alkmaar en omgeving V.N. verwerpt verzoek Tweede Kamer 1 fcfpr Geeft Adenauer Saar op? Een dode bij auto-ongeluk Prestige Oorlogsgevaar verminderd? iM&i Helicopter diensten overwogen; luchtlijn op Seoel Wrakstukken van Rimfrost gevonden V oor besprekingen geëindigd en is nu geen communist meer Straffen geëist tegen twee journalisten GEEN A-BOMMEN NAAR SPANJE „Geen sprake van zegt W-Duitsland engeland nog 2% jaar conservatief MISLUKTE ROOFOVERVAL Abonnementsprijs ƒ6,20 per kwartaal, ƒ2,07 per maand, ƒ0,48 per week, Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie; Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Bitsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Woensdag 4 November 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12925 OP ZIJN TIJD wordt ons goede vaderland er aan herinnerd, dat er enige moed voor nodig is, om een gedragslijn te bepalen over eenkomstig de verplichtingen aan een roemrijk verleden, waarbij we niet altijd alleen maar aan de Gouden Eeuw behoeven te den ken Er bestaat, zo men weet, een „Handvest" voor de Verenigde Naties, dat soms nogal elastisch is en nu en dan volgens bepaalde uitlegkunde gehanteerd wordt, al naar gelang het „in de poli tieke kraam te pas komt". Daar is in dat Handvest een artikel 73, waarin aangegeven wordt, dat landen, die nog iets te zeggen (of mede te zeggen) heb ben over gebieden, welke niet- volledig zelfbestuur bezitten, ge regeld aan de secretaris-generaal van de V.N. een rapport moeten uitbrengen over de stand van za ken in die gebieden. Nederland doet dit ten aanzien van Nieuw-Guinea, waar nog wei nig van „zelfbestuur" sprake is (kan zijn). Maar anders, heel anders staat het met Suriname en de Antillen. De toestand in deze gebieden heeft al enige keren de merk waardige belangstelling gehad van de Voogdij- of Beheerschap- commissie der Organisatie van de Verenigde Naties die het moet opnemen voor de belangen van (wat we vroeger noemden; kolo niale) gebieden, die nog weinig of niet zelfstandig zijn, laat staan autonomie bezitten. Die Beheerschapcommissie nu verlangt nog steeds rapporten van Nederland over Suriname en de Antillen en heeft dienaangaande enige dagen geleden een resolutie aangenomen, waarin dat verlan gen naar die rapporten nog eens concreet geuit werd. Nederland heeft zich daartegen met kracht verzet en moet dat blijven doen, zolang de argumen ten niet duidelijk-sterker zakelijk zijn en behalve een tactisch-poli- tieke ook een morele verplichting om de geuite wens te vervullen, voor ons komt vast te staan. Wat kan de groep van Zuid- Amerikaanse en communistische landen en nog enige anti-koloniale staten bewegen, om zo lelijk te •cioen tegen Nederland? Zijn wij dan toch nog weer een pion in het spel der tegenstellingen tussen Oost en West? Waar het intussen op neerkomt, is dit: Suriname en de Antillen hebben wèl zelfbestuur. Volledig? In elk geval volledig genoeg, om buiten de termen te vallen van de inhoud van artikel 73 van het Handvest. Daar staan alle grote (Westerse) mogendheden, met hun gevolg van kleinere en kleintjes, achter. Het doet wat vreemd aan te moe ten ervaren, dat mogendheden als de Libanon, Honduras en Liberia geroepen worden ons op dit punt de les te lezen Onze gebieden in de West be zitten volledig zelfbestuur, het geen in de grondwet is vastge legd, nader uitgewerkt in de Overgangsregeling, in een nieuw Rijksstatuut zullen de onderhan delingen verder worden geregeld, de onderhandelingen daarover zijn aan de gang. Bovendien zijn èn Suriname èn de Antillen voorheen wel eens ongeduldig over de voortgang der besprekingen het met Neder land volkomen eens, dat de eis van alsnog te rapporteren onhoud baar is. Nederland moet geen kamp ge ven. Hier staat een stukje van ons internationaal prestige op het spel. En waar het zeer klaarblij kelijk meer om een politiek spel letje dan om het belang van onze gebieden in de West gaat, is er voor ons land alleen maar reden, om op de dwaze eis van de Be- heerschapraad niet in te gaan. LONDEN, 3 Nov. Premier Churehill heeft vaiidaag verklaard, dat het mogelijk is „de conclusie te trekken" dat de nieuwe Russische heersers op het ogenblik meer belangstelling hebben voor hun eigen binnenlandse aan gelegenheden dan voor agressie tegen het buitenland. Hij deelde het Lagerhuis mee, dat het met deze gedachte voor ogen was dat hij een bijeenkomst voorstelde van de Grote Drie met premier Malenkov. De premier verklaarde: „Het is mogelijk dat er verstrekkende veranderingen in de stemming en het vooruitzicht van de Russische bevolking gekomen zijn en dat de geest zich gewend heeft naar binnenlandse verbetering in plaats van buitenlandse agressie. „Wij kunen ons veroorloven, in dien de waakzaamheid niet ver slapt en de kracht niet achteruit gaat, de ontwikkelingen af te wachten in een hoopvolle stem ming. „De enig werkelijk zekere leidraad voor het optreden van machtige landen en regeringen is een juiste schatting van wat hun eigen belangen zijn. „Deze proef toepassend, voel ik mij opnieuw verzekerd. Wanneer wij onze eigen kracht en die van Europa bestuderen onder het mas sieve Amerikaanse schild, vind ik het niet onredelijk of gevaarlijk de conclusie te trekken, dat bin nenlandse welvaart, meer dan bui tenlandse veroveringen, niet al leen het diepe verlangen is van het Russische volk maar ook het belang van zijn regeerders". Churohill verwees toen naar wat hij noemde „de snelle en on ophoudelijke ontwikkeling van de atoomoorlogvoering en de water stofbom" en voegde er aan toe: „Deze verschrikkelijke weten schappelijke ontdekkingen werpen hun schaduw op nadenkende gees ten, maar ik geloof nog steeds dat het gerechtvaardigd is te denken INZAKE MAROKKO NEW YORK, 3 Nov. De al gemene vergadering van de V.N. heeft vandaag een Aziatisch-Ara- bisch verzoek om een beroep op Frankrijk te doen om vrije demo cratische instellingen in Marokko te verzekeren, verworpen. Frankrijk beweert dat zijn ge schil met Marokko een binnen landse aangelegenheid is en niet binnen de jurisdictie valt van de V.N. Het heeft de besprekingen geboycot. Vele andere gedelegeerden stemmen in met Frankrijk dat de V.N. niet bevoegd is zich met de kwestie bezig te houden. Bij de voorstellen ten behoeve van het bedrijfsleven hoort ook een verlenging van de termijn voor de verrekening van verliezen voor de inkomsten- en vennoot schapsbelasting en wel van 4 op 6 jaar. In de avondvergadering van de Tweede Kamer verdedig de de heer Lucas (K.V.P.) een amendement dat de bedoeling heeft om verlies van een bepaald jaar te kunnen compenseren met de winst van het voorgaande jaar. De heren Hofstra (P.v.d.A.), van Leeuwen (V.V.D.) en v. d. Wetering (C.H.) steunden deze gedachte, maar de staatssecretaris meende, dat aldus een gevaarlijk automatisme in het leven zou worden geroepen. De beslissing het hij intussen aan de Kamer.' Dit amendement zal dus wel een goede kans maken. Het tarief van de vennootschapsbelasting wordt in het kader van het voorstel als volgt gewijzigd: de in '51 door- ten. gevoerde verzwaringen worden afgezwakt van 4552 procent tot 42Va46 procent. De heer Gort zak (Com.) had met een amen dement een andere progressie op het oog. De staatssecretaris toon de echter aan dat dan f 100 meer winst een verschil in belasting zou geven van f 4500. Een amen- dement-v. d. Wetering (C.H.) wil bij de vennootschapsbelasting de betrokkene vrijlaten of hij zijn onbelast reserve al dan niet wil aanspreken. Noch de staatssecre taris, noch de Kamer bleek er voor te voelen. Andere voorstellen in het kader van de verlichtingen voor het bedrijfsleven gaven geen aanleiding meer tot opmerkingen: vervroegde afschrijving, investe ringsaftrek, afschaffing extra in komstenbelasting en de compen satie van de aanloopverliezen voor nieuwe ondernemingen. Hetzelfde geldt voor de belangrijke verla ging van de loon- en inkomsten belasting over de hele lijn. Van daag de stemmingen over de ont werpen en over de amendemen- dat er een vermindering van spanning is opgetreden en de waarschijnlijkheid van een nieu we oorlog verminderd is of ten minste verder af ligt. „Ik zeg dit niettegenstaande het voortdurend toenemen van ver nietigingswapens die nog nooit in de handen van menselijke wezens zijn geweest. „Ik heb inderdaad soms de ver schrikkelijke gedachte dat de ver nietigende aard van deze wapens het mensdom een volkomen on voorzienbare veiligheid kunnen verschaffen". Churehill legde deze verklaring af hoewel radio Moskou vandaag beweerd had dat Sowjet-geleerden verschillende types atoom- en v. -- hadden ont- waterstofbommen" wikkeld. Churehill zei dat „als de voor uitgang van de vernietigingswa pens iedereen in staat stellen iedereen te doden, niemand iemand zal willen doden". De Britse premier zei dat hij bereid is zijn tijd af te wachten wat betreft het aandringen op een onmiddellijke conferentie van de Grote Vier. „Ik hoop nog steeds dat een dergelijke bijeenkomst een nut tige plaats zal innemen in de in ternationale contacten, maar aan de andere kant moet men niet het risico over het hoofd zien van een dergelijke viermogendhedenconfe- rentie die eindigt in een nog ern stiger impasse dan er op het ogen blik is. „Het zou uitermate dwaas zijn te denken dat er enige kans be staat om recht toe recht aan een algemene oplossing tot stand te brengen van de vreselijke vraag stukken die in het Oosten be staan zowel als in het Westen en in Duitsland en alle satellietlan- den". „Men kan niet door persoon lijke, hoewel vriendschappelijke, ontmoetingen deze grote gevaren begraven". Terwijl Churehill sprak ver klaarde de Amerikaanse minister i in Buitenlandse Zaken John Foster Dulles, dat de V.S. enige reden hebben om te vrezen, dat de mannen in het Kremlin geen ernstige besprekingen ever onver schillig welk belangrijk onder werp willen. -r f Dinsdagmiddag arriveerde het Braziliaanse opleidingsschip ,Duque de Caxias" in de haven van Amsterdam. Het schip zal op 8 November weer uit de hoofdstad vertrekken. De beman ning van 36 officieren, 43 adelborsten en 444 schepelingen staat onder bevel van kapitein ter zee Armando Zenha de Figueiredo- Het schip meert aan het Stenen Hoofd in de haven van Amsterdam. (Van een onzer verslaggevers) GRONINGEN. De K.L.M. bestudeert momenteel ernstig de moge lijkheden om te komen tot geregelde diensten met helicopters; het wachten is op grotere typen hefschroefvliegtuigen, die in de praktijk rendabel blijken te zijn. De K.L.M. overweegt om, zodra deze toe stellen beschikbaar zijn, geregeld helicopterdiensten te openen tussen Schiphol en de aangrenzende landen. De helicopters zouden faculta tieve stopplaatsen in hun route opnemen en op die manier ook de verschillende binnenlandse vliegvelden met Schiphol verbin den. De bedoeling is, om met deze helicopters passagiers naar Schip hol te vervoeren voor de normale lijndiensten. Lijn op Seoel? Het Ministerie van Buitenlandse Zaken van Zuid-Korea heeft me degedeeld dat er een voorlopige overeenkomst is bereikt tussen de regering van Zuid-Korea en de Koninklijke Luchtvaart Maat schappij K.L.M. over het gebrui ken van de luchthaven van Seoel door vliegtuigen van de K.L.M. Een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken van Zuid-Korea heeft medege-' deeld dat op 1 Januari 1954 de eerste K.L.M.-machine op het vliegveld van Seoel zou landen. Naar wij van de zijde der K.L.M. vernemen is deze zaak bij de K.L.M. nog in studie. Op dit ogenblik kan de K.L.M. nog niet zeggen dat de eerste K.L.M.-ma- chine op 1 Januari a.s. op het vliegveld van Seoel zal landen. 's-GRAVENHAGE, 3 Nov. Wrakstukken die vermoedelijk af komstig zijn van het vermiste schip „Rimfrost", waarop zich ook een Nederlander bevond, zijn vanmiddag in de Noordzee waar genomen door een Zweeds schip. Vanavond werd het korvet „Soeroey" dat in Kristiansand lag, gereed gemaakt om naar de op gegeven positie te stomen. De Noorse luchtmacht heeft voor morgen assistentie beloofd. Inmiddels is het Sowj et-ant woord op de jongste Westelijke nota, waarin de Sowjet-Unie werd uitgenodigd voor een conferentie te Lugano op 9 November, Dins dag op de Franse ambassade te Moskou overhandigd. In goed- ingelichte Franse kringen te Pa rijs verklaarde men nog niets te weten omtrent de inhoud van het Sowj et-antwoord. In Moskou verluidt, dat in de nota, die veertien pagina's be slaat, niet wordt gezinspeeld op de Westelijke uitnodiging. In Washington verklaarden Amerikaanse functionarissen pes- simistisch gestemd te zijn wat be treft de kansen op aanvaarding van het Westelijke voorstel. Voor viermogendheden- conferentie PARIJS, 3 Nov. Vooraan staande Westelijke diplomaten hebben te Parijs besprekingen ge voerd, teneinde de Westelijke po litiek ten aanzien van Duitsland en Oostenrijk te coördineren vóór een mogelijke Vier-mogendheden- conferentie wordt gehouden. O.a. werd overwogen welk standpunt de Westelijke mogend heden zullen innemen, indien Rusland de uitnodiging voor een conferentie in Lugano afslaat. BERLIJN, 3 Nov. Na 3 jaar gevangenisstraf in de Sovjet-Unie is vandaag een vroegere Deense communist volkomen bekeerd van het communisme in het Westen teruggekeerd. De 28 jaar oude Mogens Carlsen werd met drie andere Deense burgers die als oor logsmisdadigers gevangen zijn gehouden, door de Sovjet autoriteiten ter beschikking van de Deense militaire missie gesteld. Carlsen was in 1950 via Fin. land op slinkse wijze de Sov jet-Unie binnengekomen, „om dat ik een communist was en met mijn eigen ogen het land van belofte wilde zien. Maar toen ik daar kwam werd ik tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld, wegens onwettige overschrijding van de grens. „Nu ben ik geen communist meer en ik raad een ieder, die het nog is, aan drie jaar naar Rusland te gaan en zich te laten genezen", zo verklaarde Carlsen in een vraaggesprek. Carlsen bracht eerst vijf maanden in een gevangenis te Leningrad door. waar hij ten slotte tot drie jaar gevangenis straf veroordeeld werd. „De Russen schenen het ge woon niet te kunnen verwer ken, dat iemand vrijwillig naar hun land kwam", zo vertelde hij. Uit Leningrad werd hij via Moskou naar het Oeralgeberg. te overgebracht, waar hij zijn straftijd uitdiende met hout kappen. Vervolgens werd hij voor vrijlating overgebracht naar een krijgsgevangenkamp te Cherbakof. De drie andere Denen waren officieren bij de SS. geweest. ROTTERDAM, 3 Nov. Twee journalisten van „Het Rotterdams Parool" hadden zich vanmiddag bij de rechtbank te Rotterdam te verantwoorden over een publica tie in genoemd blad van 12 Ja nuari 1952. Onder de koppen „Ergens in Rotterdamen „Luchtwacht dienst bouwt geheime centrale post", verscheen een artikel waar in o.m. de volgende zinnen voor kwamen: „In het gebouw komt een machinekamer, die voorna melijk zal dienen om ingeval van nood eigen energie op te wek ken" en „Over het te bestrijken gebied zijn de posten zo verdeeld, dat elk vliegtuig beneden 4.000 voet onder alle weersomstandig heden binnen gehoor of gezicht moet zijn". De auteur van het verslag, de 21-jarige leerling-journalist L. J. E. en de chef-redacteur van „Het Rotterdams Parool" de 44-jarige L. W. S. hoorden tenslotte gevan genisstraffen tegen zich eisen van resp. een maand voorwaardelijk en veertien dagen, omdat zij door deze publicatie hun boekje te bui ten zouden zijn gegaan. (Zie vervolg op pag 3) WASHINGTON. 3 Nov. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken John Foster Dulles heeft vandaag verklaard, dat Amerika geen plannen heeft om atoomwapens in Spanje op te slaan. LONDEN, 3 Nov. De Financial Times maakt melding van berichten, volgens welke in Oost-Duitsland een nieu we opstand tegen de regering aan de gang zou zijn, op groter schaal dan die van 17 Juni. Deze berichten zijn afkomstig uit diplomatieke kringen te Londen. Volgens bepaalde schattingen zouden ondergrondse strijdkrach ten van een tienduizend man, waaronder zich ook Polen zouden bevinden, sabotage plegen tegen militaire instal laties van de Russen, fabrieken en verkeersmiddelen. De partisanen zouden gebruik maken van wapenen en munitie, die nog uit de tijd der nazi's da teert en op verborgen plaatsen waren opgeslagen. In de Oost-Duitse pers' wordt het publiek opgewekt de overheid te helpen bij de bestrijding van „terroristen, spionnen en sabo teurs" en op zijn hoede te zijn voor „fascistische agenten". Het Oost-Duitse blad „Der Mor gen" schrijft, dat de ontdekte sa- botageplannen variëren van het opblazen van bruggen tot moord. Van te West-Berlijn gaande ge ruchten over veldslagen tussen politie en verzetsstrijders tussen Kottbus en Berlijn kon geen be vestiging worden verkregen. Een woordvoerder van het West- Duitse ministerie voor zaken ge heel Duitsland betreffende, heeft Dinsdag verklaard, dat de pers berichten over een georganiseer de guerilla „louter onzin" zijn. „Er zijn geen gevechten, veldsla gen of grote botsingen in Oost- LONDEN, 3 Nov. Premier Churehill heeft vandaag verklaard van plan te zijn zijn conservatieve regering nog twee en een half jaar aan het bewind te houden behoudens wanneer zich „buiten gewone toestanden" voordoen. Duitsland', aldus de woordvoerder. ,Het ministerie is goed ingelicht omtrent de toestand in Oost- Duitsland. Discussies hervat BONN 3 Nov. De hervatting der discussies over de toekomst van het Saargebied is begeleid door verrassende perscommenta ren, die ervan uitgaan, dat dr. Adenauer bereid zou zijn afstand van de Saar te doen, teneinde daardoor de impasse der Europese verdragen te overwinnen. Voordat dr. Adenauer vandaag in Bonn die voorbereidende be sprekingen met de Franse Hoge Commissaris Francois Poncet be gon, heeft dan ook de fractie leider van de liberale partij, dr. Dehler, bij hem aangeklopt, om nogmaals de liberale bezwaren tegen een politiek verlies van het Saargebied te motiveren. Na de bespreking heeft de liberale partij laten verklaren, dat het te vroeg is om te spreken over een over eenstemming tussen Parijs en Bonn en wel „omdat regering noch parlement zich over een der gelijke beslissing beraden heb ben." De nu in Bonn begonnen besprekingen moeten een grond slag leggen vor de samenkomst van dr. Adenauer en minister Bidault. Kordate kassier vocht met belagers HEERLEN, 4 Nov. Twee tot nu toe onbekende mannen, van wie er één was gewapend met een revolver, hebben gisteravond tus sen 8 en 9 uur getracht een roof overval te plegen op de kassier van de Boerenleenbank te Nieu- wehage bij Heerlen. De overval is dank zij het kor date optreden van de kassier, de heer P. J. Zenden mislukt. De mannen drongen het in de woning van de kassier gelegen kantoor van de bank binnen en wilden de heer Z. dwingen het zich in de kas bevindende geld af te geven. In plaats van hieraan te voldoen, begon de kassier met zijn belagers een robbertje te vechten, terwijl hij om hulp riep. Hierdoor werd de moeder van de kassier gealarmeerd. Ook zij be gon om hulp te schreeuwen. De indringers achtten het toen gera den zonder buit het hazenpad te kiezen. De politie stelt een onder zoek in. Twee gewonden MAASTRICHT, 3 Nov. Een Belgische personenauto is van avond met grote snelheid uit een bocht van de Rijksweg te Gulpen gevlogen. De wagen reed ongev. 5o meter over het rijwielpad en raakte enkele betonnen paaltjes, waardoor een achterportier werd opengerukt en drie inzittenden naar buiten werden geslingerd. De 45-jarige heer d'Hont uit Gent werd hierbij gedood. Zijn echtgenote werd licht gewond. Het zesjarig jongetje G. Engels, wiens vader de auto bestuurde, brak beide benen en werd naar het ziekenhuis te Maastricht overgebracht. De bestuurder, zijn vrouw en een tweede zoon van het echtpaar, die voorin de auto zaten, bleven ongedeerd.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1