Schi ldeiipij lerbr ug Kolhorn voor verkeer opengesteld Boeiende filmavond voor V olksuniversiteit Commissaris Dreeuws Nieuwe Waar is aan ware aamvinst Democratische overwinning K.V.P.-congres „Door de woestijnen van Pakistan" Uitspraken Meervoudige Kamer Politie vroeger en nn sprak voor „Oud-Alkmaar" E. H. HOFSTEDE f Alkmaar AGENDA Den Helder sterker dan Alkmaar N.V. Dunaf kocht Nemogra Paai na 2 Woensdag 4 November 1953 ALKMAAR. De jonge staat Pakistan, haar bevolking en haar geografische gesteldheid, de eco nomische toestanden en de poli tieke toestanden en ontwikkeling alsmede religie van de bewoners, dit alles vormde gisteravond tij dens een avond van de Volks universiteit het onderwerp van een voortreffelijke filmavond die gegeven werd in het Gulden Vlies dat niet ten onrechte geheel was uitverkocht. Dit Pakistan, gesticht als' ge volg van godsdienstige en poli tieke verwikkelingen tussen de millioenenbevolking van het vroegere Brits-Indië, werd ons deze avond door mr A. L. Hustinx die een ongetwijfeld lange reis maakte dioor deze nieuwe staat, getoond en geschetst als een uiter mate boeiend land. In 1947 ont stond Pakistan als een staat voor de Mohammedaanse bevolking, die een 80 tot 100 millioen zielen telt, naast de Nieuwe Hindoe- staat India met een bevolking van 300 millioen zielen. Deze minderheid van het Mohamme daanse bevolkingsdeel van het voormalige Brits Indië was de aanleiding tot een scheiding, een splitsing van het gebied in twee, eigenlijk drie staten (Pakistan wondt gevormd door West- en Oost-Pakistan, waartussen 1600 km grondgebied van India!). Deze splitsing was zuiver gods dienstig, en de grenzen worden dan ook niet bepaald door de geo grafische gesteldheid, of door het verschil van ras. En deze split sing bracht vele moeilijkheden met zich, daar Pakistan het voor namelijk agrarische gedeelte en India het industriegebied1 van Brits Indië vormde. Niettemin heeft de jonge staat Pakistan na een zeer moeilijk begin bewe zen te kunnen uitgroeien tot een welvarend onafhankelijk deel van het verenigde Britse impe rium, want door de kleine man, die Moslim, werd met ongeloof lijke energie aan de opbouw van zijn eigen land begonnen, en daarnaast werd door een door de Begum van de Ali Khan opge richte vrouwengemeenschap ont zettend veel gedaan in het belang van idte staat. Ondanks de som bere voorspellingen van mannen van de wetenschap, die de voor genomen splitsing van Brits In dië destijds als bij voorbaat ge doemd tot mislukking beschouw den, heeft Pakistan door grote dadenkracht getoond, dat het er zijn mag. Heit is bekend, dat er ALKMAAR. Johannes S. te Castricum, als agent-aquisiteur van de bladen Parool, Trouw en de Volkskrant, alsmede van de Geïllustreerde Pers, alsmede van een tweetal verzekeringsmaat schappijen, ten nadele van deze instellingen over een periode van 1946 tot 1953 gelden ver duisterd; geëist 1 jaar met aftr., uitspraak 10 maanden met aftrek van voorarrest. Nicolaas T. te Alkmaar, ten nadele van zijn werkgever ver schillende malen huiden ver duisterd en deze ten eigen bate ten verkoop aangeboden; geëist IV2 jaar met aftrek, waarbij on der toezicht stelling van de re classering, uitspraak 8 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest plus vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezicht- stelling van de reclassering te Alkmaar. Antonius B. en Hermanus R., beiden te Zaandam, in vereniging diverse goederen gestolen uit een opslagplaats van de water schap te Zijpe; geëist tegen B. 8 maanden met aftrek en tegen R. 8 maanden voorwaardelijk met opname in een kamp voor sociale jeugdzorg, uitspraak B 6 maanden met aftrek en R. 8 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, door te brengen in een kamp voor so ciale jeudzorg. Johannes H. te Hoorn, voort gezette zaak naar aanleiding van diefstal van kantoorbenodigd heden en heling van deze. Eis 6 maanden gevangenisstraf, uit spraak 4 maanden. Antoni S. te Groningen, te Wieringen leren jas en colbert gestolen onder de invloed van Sterke drank, reeds meermalen Veroordeeld voor diefstallen be gaan door het gebruik van al cohol. Eis 1 jaar met aftrek, uit spraak 7 maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest. Gerrit J. W. te Alkmaar, als beambte der PTT geldsbedrag van f 700 verduisterd, eis 9 maanden met aftrek plus voor waardelijke ter beschikking stel ling, uitspraak conform. Leendert J. te Alkmaar, hui denhandelaar, verdacht van he ling van gestolen huiden, eis f 300 of zestig dagen, vrijgespro ken wegens het ontbreken van overtuigend bewijsmateriaal. P. de G. te Langedijk, beschul digd van het overtreden van de veiligheidsvoorschriften bij stei gerbouw, en in verband daarme de het veroorzaken van ernstig lichamelijk letsel, vrijgesproken daar ten laste gelegde niet wet tig en overtuigend was bewezen. Oude en nieuwe woningen KOEDIJK. In de Donderdag (half 8) te houden raadsvergade ring komt aan de orde een voor stel de percelen Kanaaldijk 290 en 312, Bovenweg B64 en Achter weg 152 onbewoonbaar te verkla ren. Voorgesteld wordt aan de woningbouwvereniging een bouw- voorschot te verlenen van f 77.761.77 en een grondvoorschot van f 4758 voor de bouw van 8 woningen. tussen de twee splitsingsstaten een gespannen verhouding be staat, veroorzaakt door het geschil om de provincie Kasjmir. Paki stan beslaat een oppervlakte van Frankrijk en Spanje tezamen, de levensader van de staat is de machtige rivier de Indus, die door de Engelsen dienstbaar ge maakt werd aan de irrigatie van woestijngebieden. Dwars door dit zich nog steeds ontwikkelen de land trok mr Hustinx, en van zijn reis maakte hij een boeiende en voortreffelijk gefotografeerde film, in fraaie kleuren, getiteld „Door die woestijnen van Paki stan". Deze film, beter dan welk ander middel ook, gaf een uitermate belangwekkende kijk op het land zeer gedetailleerd en afwisselend. Met de hoofdstad Karachi als begin en eindpunt volgde men de reiziger op zijn tochten, dwars door de woestijnen van Pakistan, tot aan het begin van „het dak der aarde", door schilderachtige uiterst primitieve gebieden met een zeer sober levende bevolking, die in haar dagelijks leven op suggestieve wijze werd geobser veerd. Het bezoek van de Sjah van Perzië vormde een waardig sluitstuk van deze van het begin tot einde boeiende filmavond. ZILVEREN JUBILEUM BIJ „KOFA" ALKMAAR Temidden van haar collega's herdacht Mej. T. Bruin gisteren de dag, dat zij vóór 25 jaar haar intrede deed bij de N.V. J. Spruyt. In de versierde Marijke-zaal van Hotel Victory vond de feestelijke huldiging plaats. In waarderende woorden werd de jubilaresse toegesproken door de directeur, de heer M. Spruyt, die de ijver en toewijding van Mej. Bruin prees en zijn woorden vergezeld liet gaan van een zeer smaakvol cadeau. Voor het gehele personeel sprak de heer Stubenitsky, die vooral de prettige samenwerking memo reerde tussen jubilaresse en haar collega's en haar goede eigen schappen naar voren bracht. Een mooi cadeau benevens een kleine bloemenhulde vertolkten de ge voelens van haar collega's. Verder voerde de algemene chef, de heer Pastoor nog het woord en hoopte dat de firma nog menig jaar van haar diensten gebruik mag maken. Nadat Mej. Bruin met een korte toespraak dank had gebracht voor de huldiging en de cadeaux, bleef men nog enige tijd gezellig bijeen, terwijl de jubilaresse verder de dag in familiekring zou doorbrengen. Opbrengst collecte ALKMAAR De Zondag j.l. gehouden speldjesverkoop ten bate van het Uniformenfonds van St. Caecilia heeft bij de Lauren- tiuskerk 151.77 opgebracht en bij de Dominicuskerk 182.91. A.s. Zondag zullen bij de Jo- sephkerk speldjes ten verkoop worden aangeboden. ALKMAAR Op rustige wij ze hield gisteravond de heer Dreeuws, commissaris van politie te Alkmaar voor de leden van de vereniging Oud-Alkmaar een interessante voordracht over het politie-apparaat, zoals dat nu werkt en zoals dat vroeger het geval was. Duidelijk liet hij hier bij uitkomen, dat vooral de ma nier „om achter de waarheid te komen" ten zeerste is verbeterd en dat voor de verdachten (vroe ger beklaagden) de behandeling heel wat menswaardiger is ge worden. De heer Dreeuws gaf eerst 'n overzicht van de bekleding der functies van enkele eeuwen ge leden en vergeleek die later met de huidige verdeling. Zo trad vroeger een schout op, geassi steerd door rakkers, als persoon eigenlijk weinig betekenende men sen. De benoeming van de schou ten met hun verschillende zeg gensmachten kreeg de nodige aandacht, evenals het uitoefenen van de rechtspraak, die langza merhand overging in duidelijker belichaming. Spr. ging diep in op de toepassing van strafmaatrege len, waarbij hij voorbeelden gaf van de meest gruwelijke pijni gingen, waarbij de beruchte pijn bank vele slachtoffers eiste en talloze bekentenissen ontlokte, zelfs van onschuldigen. In 1894 is deze foltering afgeschaft. Spr. belichtte het moderne verhoor, dat in onze ogen scherp afsteekt bij dat van onze ruwe voorouders We moeten echter niet vergeten, volgens de heer Dreeuws, dat wij kinderen zijn van onze tijd en dat de schouten en de rak kers kinderen van hun tijd wa ren. De eerste commissaris van Alkmaar was de heer Speet, be noemd door Z.M. de Keizer der Fransen als opvolger van de laatste schout, genaamd J. Out- hout, die in 1811 door de Fran sen was afgezet. De functie van commissaris werd achtereenvol gens vervuld door de heren J. Th. Boogaard tot 1854, J(antje) van Bremen töt 1891, F. Fundten tot 1895 en A.M.S. Modderman tot 1906. Daarna kwamen nog tot de Duitse bezettingstijd W. Th. van Grietihuijsen en C. C'hr. Walraven. Over de bezettingstijd, toen de heren Diekmann en Sauer hun arm in de politiemouw staken, werd verder niet gespro ken. De eisen, die tegenwoordig aan een politieman gesteld worden, zijn zeer zwaar. Vroeger werden sledhts grote en sterke kerels aangenomen en was het niet van belang of die mensen schrijven konden. De beperkte ontwikke ling van deze agenten bleek dui delijk uit de citaten die spr. gaf uit oude politierapporten. Nu moet een agent van politie beschikken over een uitgebreide wetskennis en een behoorlijke opleiding achter zich hebbeti. Om op menswaardige wijze een be kentenis uit te lokken is 'n diepe technische en psychologische kennis gevraagd. Een veel ge bruikte manier van onderzoek, de dactyloscopie d.i. het volgen van vingerafdrukken, diende zich aan als een tegen de vroe gere preventieve afbeuling scherp afstekende methode. Spr. behan delde in het kort de rechtspraak en bracht nogmaals de moeilijke en ondankbare taak van de po litie naar voren. Een serie foto's uit het politie archief, bijgehouden door de bri gadier van Dijk, gaven 'n beeld van de groei der Alkmaarse po litiemacht. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Maria A., d.v. J. A Brugman en N. J. Brakenhoff. Thomas F., z.v. J. A. Pronk en P. van Diepen Bianca R.. d.v. F. Lichtleitner en J A. Gissot. Gehuwd: Antonius T .M. Wol- sing en Agatha M. M van den Bosch. Philipus Visser en Henny S. Krab. Overleden: Dieuwertie M. Kaan, 72 jaar. gehuwd met J. P. Meurs. Johannes Christiaanse, 62 jaar. gehuwd met T. H. Meerburg. Moderne Kunst ALKMAAR De Alkmaarse schilder Piet Stenneberg den Das exposeert vanaf a.s. Zaterdag 7 Nov. in de afd. „Moderne Meu belen", Ille étage, van de „Bijen korf" te Amsterdam. Biljarten Finale persoonlijk kampioenschap 4e klas ALKMAAR. In de voor- wedstrijden om 'het persoonlijk kampioenschap vierde klasse van Alkmaar en omstreken, dat ge houden wordt in de week van 9 tot 14 November in café Ven- neker, Bierkade 24, zijn de vol gende acht heren geplaatst: W. Wouters, D. van Gulik en G. Louter van de biljartvereni ging „De Molen", D. Jonker, H. Hecker en K. van de Stok van de biljartvereniging „Alcm. Vic- trix" en B. Weel en Wester van de biljartvereniging „Drie Rui ten". Aanvang half acht. DAMKAMPIOENSCHAP VAN NOORD-HOLLAND ALKMAAR Na de twaalfde ronde van het tournooi om het persoonlijk damkampioenschap hoofdklasse van Noord-Holland heerst nog volop spanning. Het is niet uitgesloten, dat tenslotte drie spelers gelijk zullen eindigen op de tweede plaats. Aangezien zo wel no. 1 als no. 2 gerechtigd zal zijn tot deelname aan het kam pioenschap van Nëderland, zou dan een herkamp nodig zijn. Onze streekgenoot Bizot (Zwaag) is door twee remises iets afgezakt, maar in de nog resterende ronde kan hij zich nog omhoog werken. De uitslagen luiden: Elfde ronde: BerkLaros 02 Ansems—-Willemse 20 v. d. SluisSinger 20 StahlbergTesselaar 20 Dukel-Bizot 11 BlomBosman 02 BosVeenstra 20 Twaalfde ronde: BosmanBos 11 BizotBlom 11 TesselaarDukel 02 SingerStahlberg 02 Willemse—-v. d. Sluis 11 LarosAnsems 11 De stand is thans: Laros 12 7 5 0 19 Ansems 12 8 2 2 18 Stahlberg 12 9 0 3 18 Bizot 12 6 5 1 17 Dukel 12 4 8 0 16 v. d. Sluis 12 5 5 2 15 Willemse 12 3 5 4 11 Blom 12 3 4 5 10 Bosman 12 4 2 6 10 Singer 12 3 4 5 10 Berk 11 2 4 5 8 Bos 12 2 3 7 7 Veenstra 11 0 4 7 4 Tesselaar 12 0 3 9 3 Etalageruit vernield ALKMAAR. Gisteren is door een 10-jarige jongen een étalage- ruit van de firma Henstra aan de Laat vernield. De jongen is op politiebureau onderhouden en de verzekering dekt de schade. Advertentie ',\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\V i Voor een go-^ „u-l. naar: S j Midden in de Langestraat 5 WOENSDAG 4 NOVEMBER GULDEN VLIES: De Neder landse Comedie met Via Lissabon, 8 uur. Bioscopen REX: „De woeste hoogte" 18 jaar. CINEMA: „Invasië", 14 jaar. VICTORIA: „Rechter Thobnas" 14 jaar. HARMONIE: „Min of meer meermin", a.l. Voorstellingen half 3 en 8 u. STEDELIJK MUSEUM: Cau serie Cor de Wolff met de monstratie, 3 uur. DONDERDAG 5 NOVEMBER SCHOLA PUBLICA: Film avond Pantserkruiser „Po- temkin" in Cinema, 8 uur. WAPEN VAN HEEMSKERK: Klaverjasdrive voor TBC- bestrijding, 8 uur. Automobiel Techn. Club, 8 uur. BIOSCOPEN: als gisteren (be halve Cinema). Apotheken nachtdienst: Hartong van Ark, Langestr. 1. STED. MUSEUM: Tentoonstel ling „De Grafische", van 9 tot 12 uur; 2 tot 5 uur en 7 tot 9 uur. WATERSTANDEN: Donderdag: Hoog water 5.15 en 17.55 u. Laag water 11.55 uur. firma H. Veerman uit Westwoud, over te nemen. Voor de fa. Veer man kan dat gelden als een bij zonder compliment. Veerman had immers ook nog nooit een brug op deze sterk afwijkende manier gebouwd. Daarom zal deze nieu we Waardbrug stellig ook voor de fa. Veerman een gedenkwaar dig object blijven. Dat deze nieuwe brug nu zo plotseling voor het verkeer werd opengesteld Vindt zijn oorzaak in een Dinsdagmiddag opgetreden gens het tot nu toe geldende principe. Kortgeleden is nl. een groot volgeladen schip tegen een van de pijlers gevaren. Het schip werd aanzienlijk gehavend, maai de pijler niet, terwijl van enige ontzetting zelfs met de nauw keurigste meetinstrumenten niets kon worden bespeurd, Diepgaand onderzoek Dagenlang hebben deskundigen van de Provincie de nieuwe brug onderzocht of er ook maar ergens een foutje kon worden ontdekt. De aanvankelijke moeilijkheden met de electrische installatie schenen volledig overwonnen te zijn want alles functionneerde naar wens, Bovendien bleek de brug van een dermate stevige constructie te zijn dat men wel dra besloot, haar, zonder enig voorbéhóud, van de bouwer, de KOLHORN De uitvinding; van Ir Kleinlein van de Noordhollandse Provinciale Waterstaat om bïuggen te gaan bouwen volgens het revolutionnaire idee van de schildenpijlerheeft gestalte gekregen in een machtige brug"If/'eën pTgihgTm'de brug1 constructie van beton en ijzer. Zonder enig feestvertoon °Pente draaien voor enkele bie- ,1 tenschepen, braken de kettingen is heden, Woensdagmorgen te 7 Uur, de eerste ter wereld en daarmede was de kans om het gebouwde grote schildenpijlerbrug over het Waard- kanaal tussen Waard en Groetpolder en Wieringermeer voor rij- en vaarverkeer in gebruik genomen. Voor de uitvinder is het wel licht niet zo prettig dat deze in gebruikneming geheel geruisloos heeft plaatsgevonden. Want nog nooit is de onschatbare betekenis van de uitvinding zo duidelijk aan de dag getreden als bij de bouw van deze indrukwekkend grote brug. Ir Kleinleins uitvin ding heeft het mogelijk gemaakt om pijlers van 11 meter lang en 4 meter breed te plaatsen boven op te voren geheide palen, zonder dat de waterweg daarvoor be hoeft te worden afgedamd. De door deze bouwwijze verkregen kostenbesparing is reeds bij deze allereerste grote brug ook voor de deskundigen een bron van ma teloze verbazing geweest. En dat terwijl zij proefondervindelijk hebben kunnen vaststellen dat de te Kolhorn geplaatste pijlers be slist nog steviger zijn dan de pij lers welke gebouwd worden vol- scheepvaartverkeer door te laten gaan volkomen verkeken. Het zou noodzakelijk zijn de brug fi naal open te breken en daardoor dus meteen het wegverkeer lam te leggen. Na enig overleg besloot Haar lem van de nood een deugd te maken en de nieuwe brug Woens dagmorgen vroeg voor het rij- en I vaarverkeer open te stellen, en tegelijkertijd de oude defecte brug in ijltempo zover te demonteren, dat het tot dat moment volkomen gestremde scheepvaartverkeer 1 weer kon worden hervat. Dit is nu inmiddels geschied. Terwijl I deze regels in druk verschijnen zal zowel de stremming van het; verkeer te water als te land wel 1 niets meer te bespeuren zijn. In tegendeel, het passeren van de Waardbrug wordt nu wegens de brede vlakke rijbaan voor de weggebruikers een genoegen, ter wijl het snel kunnen openen en sluiten van de brug bij het pas seren van eventuele schepen de wachttijd tot ongeveer een derde bekort. Politie-voetbal ALKMAAR. Met een 4 in vallers tellende ploeg werd gis termiddag door de R.P. Alkmaar de wedstrijd tegen het team van de Gemeentepolitie Den Helder te Den Helder gespeeld. Dat na het eindsignaal de stand 92 zou zijn in het voordeel van Den Helder liet zich het eerste kwartier der wedstrijd niet aan zien. Integendeel, met verre scho ten werd de voorhoede van de Rijkspolitie aan het werk gezet. Goed spel en doortastendheid van Termaat leverden spoedig een door laatstgenoemde gemaakt doelpunt op 01. Binnen het kwartier was het 02 door Van Luit die een voorzet van Dingier inkopte. Den Helder zette de tan den op elkaar en had succes door een misverstand in onze achter hoede. Den Helder ging door en mede omdat bij sommige doelpun ten onze keeper niet geheel vrij uit ging, was de stand bij de rust 5—2. Na de rust was Den Helder meestal in de meerderheid en dit resulteerde in nog 4 doelpunten, waardoor de eindstand Werd ge bracht op 92. Ingekomen en vertrokken ALKMAAR Ingekomen: J. v.d. Hoeve en echtgen. van Den Bosch n. Keizerstraat 24; D. de Jong en gezin van Bergen n. Laat 13; E. A. Lageman en gezin van Haarlem n. Blekerslaan 30; J. M. van der Heyden van H.H.Waard n. Jul. van Stolberglaan 32: M. Kaal en echtgen. van Schermer- horn ri. Zuiderkruisstraat 2; D. J. Mosk van A. Paulowna n. Dijk- graafstraat 11; J. F. Ansink en echtgen. van Amsterdam n. Bre- derodestraat 33; G. C. Becker van Heiloo n. Wilhelmina laan 11; J. E. van Eyk en gezin van Rotter dam n. C. Buysstraat 52; G. Last wed. B. R. Tenkink van Heiloo n. Pr, Julianalaan 14; M. A. M. J. van Melis van Venlo n. Zeven huizen 6; M. C. Erkamp van Oudorp n. Popelsmanslaan 5; D. Houwing van Heemstede n. Blaeu- straat 35; J. de Jong van Texel n. Asterstraat 2; M. J. Martens van Castricum n. Stationsstraat 67; A. P. van Oort van Rotterdam n. Westerhofje 9; F. Verschuur van Krommenie n. Frieseweg 2; F. Th. Holleman van Bemmel n. Ver meerstraat 35; C. Koster en gezin van Heemskerk n. Vermeerstraat 44- G. Koster en kind van Eg- mond aan Zee n. Lyceumstraat 53; K. Peek en echtgen. van Pur- merend n. Brederodestraat 26; H. van Eyk en gezin van Smallinger- land n. K. v. 't Veerstraat 89; M. D. A. Lagerak geb. de Haan van Wieringen n. Nieuwpoortslaan 52; M de Langen geb. Jansen en kind van U.S.A. n. Laat 55: A. Veger geib. Kliffen van Langedijk n. Pr. Julianalaan 14; B. M. Kroon van Arnhem n. Jan van Scorel- kade 32; G. B. Langerak van St. Pancras n. Nieuwpoortslaan 52. Vertrokken: P. Broekhuizen en gezin naar Heiloo van Staring straat 6; P. de Graaf naar Texel van Kennemerstraatweg 16; C. E. Heyblok naar Melbourne van Ra nonkelstraat 12; N. C. Plug naar Drunen van Wildemanstraat 21; J. B. Gielis geb. van Santé naar Amsterdam van Uitenboschstraat 74; A. N. Stubenitsky en gezin naar Velsen van Fnidsen 87; K. G. van der Zee naar Hilversum van Everdingenstraat 18; B. E. A. Bosch naar Weststellingwerf van Nassaulaan 20; C. C. Bus van Parkstraat 14 naar Brokenhill (Austr.); R. D. Dekker van Zo- cherstraat 6 naar Limmen; C. Th. Hand van Stationsweg naar Lim men: E. H. M. Keizer van Eg- monderstraat 13 naar Haarlem; J. Liefting en gezin van Spoor straat 89 naar Velsen; Jac. Mooy van St. Annastraat naar Bever wijk; W. A. Wokke van Omval 78 naar Medemblik; S. Carlier geb. van der Heyden van Middenstraat 31 naar Rotterdam; T. Kuitman geb. de Jong van Dahliastraat n. Rotterdam; C. H. Meekhof van Vogelenzang naar Amsterdam: T. Schoen v. B. Bottemannestraat 32 naar Canada; M. J. de Boer van v. Everdingenstraat 18 naar Haarlem; J. G. Boom van Huig- brouwerstraat 8 naar Brussel. Rectificatie: C. M. Wagemaker is niet vertrokken naar Haarlem mermeer. maar naar S teen wij ker- wold. Avanti ALKMAAR. Alle leden worden aangespoord Vrijdag a.s. de repetitie te bezoeken met het Oog op de ophanden zijnde uit voering. Tijd: 'kwart over acht. ALKMAAR. Gistermiddag is het voorlopig contract getekend tussen de N.V. Dunaf uit Hilver sum en de voormalige montage- grafkistenfabriek Nemogra te Alkmaar. Dit houdt dus in, dat de elec- trische apparatenfabriek in de 1 naaste toekomst naar Alkmaar I zal komen. Voor het personeel van de Dunaf heeft de gemeen te een vijftal woningen beschik baar gesteld, terwijl de toezeg ging is gedaan, dat in de toe komst meer woonruimte beschik baar zal komen. De liquidatie van de Nemogra is nu bijna voltooid en de concurrente-crediteuren zullen een uitkering krijgen. Aan de aandeelhouders schijnt echter niets uit de opbrengst van het perceel en de inventaris te wor den uitgekeerd. Maandoverzicht Nutsspaarbank ALKMAAR. In de maand October werd bij de Nutsspaar bank alhier ingelegd f575.206,46 (v.j. f 475.588.04) en terugbetaald f545.880.13 (v.j. f480.837.43) alzo meer ingelegd dan terugbetaald f 29.326.33. Het aan de inleggers verschuldigde kapitaal bedraagt thans f 12.729.458.15. Het aantal 1 nieuw uitgegeven boekjes be draagt 354. Ingetrokken werden 150 boekjes. Onder de in October nieuw uitgegeven boekjes zijn be grepen 31 boekjes voor pasgebo renen (op deze boekjes plaatst de spaarbank een eerste inleg van fl.De lediging van 1391 spaarbusjes leverde een bedrag van f 17.890.14 aan kleine be sparingen op. Ka j otter snieuws ALKMAAR. Vanavond zal de heer Zandbergen, voorzitter van de K.A.B., spreken. Hij zal dit zeer uitgebreid doen en wel het „England Spiel" en geheime agenten. Het handelt over dë geheime agenten uit Engeland, die hier neerkwamen en steeds door de Duitsers werden opgevangen. De heer Zandbergen heeft per soonlijk veel ervaringen in ver band met het te bespreken on derwerp. Damclub D.D.D. ALKMAAR. In de onderlin ge wintercompetitie werden de volgende uitslagen genoteerd: M. Hemels—P. Booy 0—2; J. Mek ken—J. Schut 2—0; L. Raven- stijn—H. de Jong 0—2; D. Stam— M. J. Langras 02; K. Tuinman N. Oud 0—2; T. Korn—D. Korn 0—2; D. Bruggeman—P. de Wijn BERICHTGEVING HEILOO Met ingang van heden is tot correspondent van het N.H. Dagblad te Heiloo aangesteld de heer J. J. J. Ligthart, Hee- renweg 174, Tel. 5717. Besturen van verenigingen, die berichten of verslagen in ons blad wensen opgenomen te zien, gelieven hiervan medede ling te doen aan de heer Ligt hart, die zich tevens belast met de acquisitie en doorzending van advertenties voor ons blad. Redactie en Administratie Noordhollands Dagblad Anonieme briefschrijver krijgt drie weken HEILOO Wegens het moed willig valselijk beschuldigen van zijn buurman bij de Alkmaarse Politie is de 63-jarige gepension- neerde adjudant-onderofficier H. B. uit Heiloo ook door het Am sterdamse Gerechtshof veroor. deeld; niet, zoals bij de Alkmaar se Politierechter, tot f100,boete, maar conform de eis, tot drie we ken hechtenis, zoals indertijd ook de Officier van Justitie te Alk maar had geëist na verdachte „een reptiel" te hebben genoemd. B. had de politie anonieme brie ven geschreven waarin hij zijn buurman er van beschuldigde: le. dat deze zijn oude moeder van haar vrijheid beroofde én allerlei bescheiden, voor haar be stemd, in ontvangst nam en on der zich hield; 2e. dat hij zijn hond en kat met een windbuks had doodgeschoten. Ook had B. verdachtmakende brieven geschreven aan de werk gever van zijn buurman. Uitbreiding St. Willibrord stichting HEILOO. Omstreeks Mei 1954 hoopt men in de St. Willi- 'brordus Stichting een nieuwe werktherapie in gebruik te ne men. In het nieuwe gebouw zal ook een gymnastieklokaal aan gebracht zijn. Tot nog toe moest men voor het toepassen van de arbelds- therapie en het beoefenen van gymnastiek steeds naar ruimte zoeken. Bevolkingsonderzoek HEILOO. Aan de tot onge veer 8000 personen gerichte op roep voor het bevolkingsonder zoek op t.b.c. hebben 6511 gehoor gegeven. Dit is ruim 80 procent. Gemiddeld bedraagt dit 90 pro cent. 407 personen hebben zonder geldige reden geweigerd aan het onderzoek deel te nemen. Nadere gegevens hieromtrent volgen. Burgerlijke Stand HEILOO. Geboren: Anna M., d. v. L. Pepping en A. Bruin; Maria ,G. J., d. v. J. A. Heijne en M. C. Swart. Ondertrouwd: Jacobus J. Scha- gen en Johanna E. Molenaar. Getrouwd: Johannes C. Baltus en Petronella A. C. Wagenaar. Overleden.' Hein van der Wal, gehuwd met Elisabeth de Hoijer; Pieter Kager, wedn. van C. Nujjens. Burgerlijke Stand BERGEN. Ondertrouwd: Jacobus H. Grooteman en Elisa beth M. Kok; Joannes H. M. Leenders en Geertruida Kerk hoven. Overleden: Grietje van Zelm, wed. van P. Oldenburg, 81 jaar. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond KOUDE NACHT Koude nacht met plaatselijk mist en hier en daar lichte nachtvorst. Morgen overdag toenemende bewolking en van het Zuid.westen uit regen. Aanvankelijk zwakke tot mar tige Westelijke wind, later tot vrij krachtig of krachtig toe nemende wind tussen Zuidwest en Zuid. Morgenmiddag de zelfde of iets hogere tempe raturen als vandaag. Bij tussentijdse verkiezingen in V.S. NEW-YORK, 4 Nov. De democraten hebben Dinsdag avond bij plaatselijke verkiezin gen in de Verenigde Staten vier sleutelposities verworven: het burgemeesterschap van New- York, het gouverneurschap van de staten New-Jersey en Virgi nia en de enige vacante zetel in het Huis van Afgevaardigden van New-Jersey. De democraat Robert Wagner werd met grote meerderheid ge kozen tot burgemeester van New- York. Zijn tegenstanders waren de republikein Riegelman en de on afhankelijke liberaal Halley. De democraat Robert Meyner versloeg zijn republikeinse tegen- candidaat Troast, in de verkie zing voor het gouverneurschap van de gewoonlijk pro-republi keinse staat New-Jersey. Meyner is de eerste democratische gou verneur van New-Jersey sedert tien jaar. In Virginia werd de democraat Thomas Stanley tot gouverneur gekozen in plaats van zijn repu blikeinse tegenstander. In de verkiezing voor de zetel van het Huis van Afgevaardig den van New-Jersey versloeg de democraat Williams de republi kein Hetfield met een kleine meerderheid. Dit district was sedert zijn vorming in 1932 repu blikeins geweest. Een democratische leider, Mit chell. noemde deze successen het bewijs, dat de democraten de op mars naar de overwinning in de volgend jaar te houden verkie zingen voor het Amerikaanse Congres zijn begonnen. Zaterdag 7 en Zondag 8 November in Utrecht De belangstelling voor 't Con gres 1953 der Kath. Volkspartij is groter dan bij vorige congres sen ooit het geval was. Ofschoon wij reeds bericht hebben, dat al le plaatsen in Tivoli bezet zijn, komen nog tientallen aanvragen per dag binnen om een toegangs bewijs. Onder de autoriteiten die aanwezig zullen zijn bevinden zich alle Katholieke Ministers en Staatssecretarissen, uitgezonder d Minister Luns die te Stockholm vertoeft. Buitenlandse gasten zijn aan wezig uit België, Saarland, Duits land, Frankrijk, en Zwitserland. Voor de Zaterdag'avondvergade- ring, waarin Prof. Dr. Rogier 'n rede uitspreekt over Dr. Schaep- man, verleent het Koor Katho- liek Utrecht onder leiding van Hans Ponten zijn medewerking. Dit koor voert uit de Sanctus uit Hohe Messe van J.S. Bach, drie koren uit het Oratorium „Semele" van G. F. Handel en Coelestis urbs Jeruzalem van Alph. Diepenbrock. Als voorzitters en secretarissen der drie sectie vergaderingen zullen optreden: Sectie onderwijs en cultuurpo litiek: Voorzitter de heer J. Pon- cin, Secretaris de heer F. Baten. Sectie sociaal-economische po litiek: voorzitter de heer Drs. G. Horbach, Secretaris Mr. L. J. v.d. Ark. Sectie internationale en supra nationale politiek: Voorzitter de heer Mr. P. Aalberse, Secretaris de heer F. Schneider. Op Zondagmorgein wordt om 9 uur in het Jaarbeursgebouw 'n gezongen H. Mis opgedragen voor de congresdeelnemers. Een klem koor verzorgt de wisselende ge zangen, de vaste gezangen wor den door alle aanwezigen mee gezongen. De bekende drukkerij „Gooi en Sticht" stelde een groot aantal misboekjes met speciale opdruk voor het Congres be schikbaar. De aankleding van de verga derzaal wordt door de kunstschil der Hans de Jong verzorgd. Op 't podium in de grote zaal wordt een groot geschilderd portret ge plaatst van Dr. Schaepman. In de gangen van gebouw Tivoli zijn de geschilderde portretten geëx poseerd van de Partijvoorzitter en van de Voorzitters der Katho lieke Tweede-Kamerfractie sinds Schaepman de katholieken rond zijn „proeve van een program" wist te verenigen. Graanbeurs Groningen GRONINGEN, 3 November Binnenlandse granen (prijzen per 100 kg voor boerenpartijen franco Groningen, incl. provisie). Rode tarwe 2226.35; witte tarwe 23—26.50; rogge 18:50 19.25; roggë extra 19.2519.50: wintergerst 20.2520.60; idem extra 20.6521.75; zomergerst 21.5022; idem extra 2222.50; witte haver 1819.25; idem extra 2020.65; capuciiners 70.30— 100.30; bruine bonen 70.5085.50; groene erwten 38.3048.30: paardenfoonen 28.3029.30; dui- venbonen 30.3054.30: karwii- zaad oude oogst 70.5077; kar- wijzaad nieuwe oogst 60.5075i kanariezaad 38.3540.60.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2