„Het Evangelie zij een lamp voor hun voeten" KAMERAAD, KOM NAAR HUIS Prof. Romme daalt niet af in een „massagraf" Mars i Koningin Elizabeth sprak Troonrede uit Hen nonstratie 0PETTA l Motie - 6 pet verworpen as Zn. E treffender BIJ DE WILLIBRORD-ZONDAG Ons aandeel in de Oecumenische Beweging Plaats voor 25 Nederlandse equipes Balansvervalsing Nederlanders tevreden Interview in Panmoenjon Onaanvaardbaarzei Minister v.d. Kieft Geen gedeeltelijke vrijstelling in vereveningsheffing Sprookjesachtige plechtigheid Woensdag 4 November 1953 Pagina 5 C 11—12; uien nep 17,70-17,90. Nov. Middel 0 kg; 1200 kg 1.500 kg succes e kool 310,80; kool 1,10—1,80; grof 4,30—5,80; drieling 7,60 21000 kg bieten 4—4,80; 13.000 3; IV 5—5,40; 40—99. 3 November imkool Al 30,40 —19,90; BI 18,90 6,90; Cl 14,90 bieten A 5,40— Bieekpeen 6100 -5,60; D 5; uien 99,30; nep hinese kool 2600 100 kg groene 13.600 kg witte JDE, 4 Nov. :len, meerlanders uien 5.806.20, drielingen 9.00 150 kg peen b ijvie 6.00. 200 kg afwijkend 47.00, 001 a 6.70—9.10, witte kool 4.00, kool 3.50. 6000 kg andijvie, vitte kool. Purmerend 3 Nov. 5000 >0—19,50; 500 St. Runderen to- 450 vette koeien i; 1327 geide stil; 205 melk- i kalm; 23 pin ed; 14 stieren 39 graskaiveren 149 nuchtere kal- —110, goed; 151 d. sl. 1,80—1,96, ugen 1,761,82, en 34/56—38/80, en 240385 stil; (vette) 80—120, 651025, vlug; iten 1550, stug -875, stug. 7487 eren. 4600 oude (witte en rode) uw) 22,20; 800 5; 500 konijnen 8—10. ijke weergave j SCHAGEN ilips en Erres ice 1GESTRAAT 57 erdag Vrijdag, 3 Zaterdag het nieuwste s an „OLBA" het maken van tOQUETJES TERBALLEN ASTEITJES OLBA-product alléén voor 3 ijnproevers III II II II II iT ■■■minimum» nog een paar ;rip, dat er in :rsen over zijn wicket en bat x Amerikaanse an voetballen, ige onversohil- elkaar op en mensenlijven telletje spelers ch dat mocht en ze lol voor deze sportbe- het speelveld, rouille van de In 1954 zal de Wereldraad van Kerken bijeenkomen te Evanston bij Chicago. Deze raad omvat pl.m. 150 ver schillende kerken, met meer dan 300 millioen (niet- katholieke) christenen. Reeds vanaf 1948 wordt dit wereldcongres in velerlei besprekingen en conferenties voorbereid. Een duidelijke voorstelling van de te ver wachten resultaten dezer bijeenkomst zal men zich thans zeker nog niet kunnen maken. Zeker is echter wel en wij volgen hier de gedachtengang van de voorzitter van de St Willibrord-vereniging dat het verlangen en het zoeken naar eenheid telkens opnieuw dwingt tot bezinning op datgene, wat door Christus is geopenbaard, op het „geheim van de Kerk", op het ambt, de apostolische opvolging en nog vele andere punten, welke voor katholieken vast en onwrikbaar verankerd liggen in de ontvangen geloofs genade Over dit verlangen naar een heid bij de niet-katholieken nu wordt in een der officiële docu menten de Katholieke Kerk—de beroemde instructie van 20 No vember 1949 het volgende ge schreven: „Als gevolg van uiterlijke omstandigheden en veran deringen van geestesge- steltenis, maar vooral dank zij het gezamenlijk gebed der gelovigen, is onder aanzetting van de genade van de H. Geest in vele delen van de wereld hij vele personen, geschei den van de Katholieke Kerk, met-de-dag het ver langen sterker geworden naar de eenheid van allen, die geloven in Christus, de Heer." Uit deze woorden blijkt, dat de Katholieke Kerk ervan overtuigd is, dat de Oecumenische Beweging bij de niet-katholieken onder in geving, aandrang en aansporing staat van de H. Geest, en daar volgt voor ons de conclusie uit: dat wij, als Katholieken deze Oecumenische Beweging ernstig dienen te nemen. Wij mogen hieruit opmaken, dat de Kerk bij onze gescheiden broeders de werking van de Hei lige Geest aanneemt en dat deze H. Geest, mogelijk langs deze weg, de afgescheidenen tracht te rug te voeren tot de oorspronke lijke Kerk, tot de Oecumene. De Katholiek mag dus niet als toeschouwer langs de weg blijven staan, waar anderen voorbijgaan, die de waarheid zoeken. Hij is geroepen om te helpen, voor te gaan, en de weg te wijzen. Deze taak van de Katholiek en zijn op deze manier ook deelnemen aan de Oecumenische Beweging, is een zaak van wereldformaat, een wereld-aangelegenheid. Het lijkt intussen goed, nog met een enkel woord aan te geven, wat men verstaat onder „De Oecumenische Beweging", en hoe deze zich bii Katholieken en Protestanten voordoet. Oecumenische Beweging zou men n.l. in het algemeen kunnen omschrijven als: de beweging, die streeft naar vereniging van alle Christenen in de Ene Kerk van Christus. Er is nochtans een wezenlijk verschil tussen wat de Katholiek en de Protestant onder de Oecu menische Beweging verstaat. Voor de Protestant n.l. bete kent „Oecumenische Beweging": een zoeken naar de eenheid der Kerk, een beweging dus, om te komen tot een eenheid in Kerk in geloof, die er volgens hem, de Protestant nóg niet is. Voor de Katholieken is de „Oecumensche Beweging": het „terugvoeren-naar", het binnen voeren in de reeds bestaande een. heid der Kerk. Die eenheid is er, die ene Kerk van Christus, met heel de volheid der geopenbaar de waarheid, bestaat en het is de taak van die Kerk dus de taak van iedere Katholiek te helpen door zijn gebed, door zijn leven uit en naar het geloof, de anderen terug te brengen tot die reeds be. staande Kerk. Het weldra vieren voor de vijfde maal vieren van de St. Willibrord-Zondag was voor ons de aanleiding om nog eens in het bijzonder de aandacht te vestigen op het, gelukkig, in heel de Ka tholieke gemeenschap, ontwaken van het gevoel van verantwoorde, lijkheid, ook voor de zielen en het eeuwig heil van hen, die in ons eigen vaderland buiten de ware Kerk van Christus staan, of die met de Katholieke Kerk hebben gebroken. In dit verband is het dan ook, dat wij herhalen, wat prof. Wille brands, ons in een beschouwing over „Oecumenische Beweging en Oecumenische Geest" voorhield. „Wij moeten bezield zijn met 'n oecumenische geest, d.w.z. een nederig besef, dat wij het geloof in zijn volle waarde „om-niet hebben ontvangen; met een grote liefde, welke ons dwingt om van deze genadeschatten uit te delen; met een grote dankbaarheid om te trachten, in Apostolische werk zaamheid iets wéérom te geven; voor het vele, dat wij hebben ontvangen. Juist dit besef zal ons aansporen zó te leven, dat het ge loof aantrekkelijker wordt en dat zó ook het Evangelie voor hen, die zoeken, een lamp voor hun voeten wordt." Rallye Monte Carlo DEN HAAG. Voor de in Januari te houden Rallye naar Monte Carlo hebben zich achttien Nederlandse deelnemers aange meld. Het door het Rallye Comité voor Nederland vastgestelde quo tum bedroeg slechts vijftien, zo dat een drietal equipes de kans liep niet van de partij te kunnen zijn. De KNAC heeft zich echter onmiddellijk tot de organisatoren gewend met het verzoek, het voor ons land vastgestelde con tingent te verhogen. Thans heeft de KNAC bericht ontvangen dat haar verzoek is ingewilligd. Het Rallye Comité heeft nl. besloten plaats in te ruimen voor vijf-en- twintig Nederlandse equipes. Acht maanden geëist AMSTERDAM. 3 Nov. Op beschuldiging van. valsheid in geschrifte met een bedrijfsbalans en het met behulp daarvan op lichten van een geldschieter voor f35.000 hebben de 63-jarige ad ministratie-adviseur W. H. B. uit 's-Gravenhage en zijn 46-jarige voormalige opdrachtgever J. Th. van D te Nijmegen vandaag in een zitting van het Amsterdamse Gerechtshof, die bijna zes uren in beslag nam, ieder acht maan den gevangenisstraf tegen zich horen eisen, de laatstgenoemde bovendien wegens het onttrekken van een automobiel aan beslag. De Utrechtse Rechtbank had B. veroordeeld tot vier maanden en van D. tot 2 maanden voorwaar delijk plus f 50.boete. in Zuid-Afrika 's-GRAVENHAGE, 3 Nov. Ongeveer 15.000 Nederlanders emigreerden sedert de oorlog naar Zuid-Afrika, deelde dr B. W. Haveman, emigratie-commis saris in Nederland, die thans de Unie bezoekt, tijdens een inter view in Pretoria mede. Jaarlijks komen thans ruim 4000 Neder landers naar de Unie. De heer Haveman voegde hieraan toe. dat de Nederlanders gaarne naar Zuid-Afrika gaan en de emigran ten, die hij in he.t land gesproken (had, bijzonder tevreden waren. TWEEDE KAMER De ..Tweede Kamer verwierp gistermiddag met 4 tegen 65 stemmen (voor enkel comm.) een motie-Gortzaik (com.), waarin de regering zou worden uitgenodigd om de loonsverhoging alsnog op 6 procent te brengen. NEDERLANDER VERONGELUKT OBERHAUSEN. 3 Nov. De 20-jar. C. Molenbeek uit Utredht is gisteren in Oberhausen op zijn motorfiets in botsing gekomen met een andere motorrijder. Hij werd zo zwaar gewond, dat hij op weg naar het ziekenhuis over leed. De andere motorrijder kwam er met lichte verwondin gen af. INDIAN VILLAGE (Korea). De grote, slanke communisti sche Noord-Koreaanse luite nant stond op, legde zijn vin gers op een kleine tafel en leunde wat naar voren in de richting van de zich verweren de Noord-Koreaanse gevan gene. „Toeng moo", begon de officier, „kameraad. Het laatste woord trof de gevangene als een zweepslag in het gezicht. „Toeng moo" schreeuwde hij en hij wierp zich tegen de schrale bruine armen van zijn Indische bewakers. „Toen moo, jij smerig hondsvot. Jij smerige communistische trai ner, jij en je Russisch-Chinese barbaren. Zeg geen kameraad tegen me, smerige Chinezen-min naar. Ik spuug op je vader en moeder." Hij spoog naar de officier die slechts ruim anderhalve meter van hem verwijderd was. De klod der miste het gezicht van de offi cier, maar spatte uiteen op zijn olijfgroen uniform met de glim mende gordel en de gouden en scharlaken schouderbedekkingen. De officier stond rustig recht op te wachten terwijl de gevan gene zich wrong en stampte en schopte om zich los te maken van zijn bewakers en zijn onder vrager te bespringen. De Indische neutrale voorzitter in de tent, kapitein Garaya, keek vragend naar de communistische officier, die gelaten zijn schouders ophaalde en ging zitten. Maar voordat Garaya een te ken kon geven dat de woedende gevangene buiten de tent gebracht moest worden, wierp deze zich met uiterste krachtsinspanning naar voren, schopte tegen het ta feltje zodat dit op de knieën van de officier terecht kwam. Daarna lichtten de Indische be wakers, wier geduld uitgeput was, hem van de grond en droegen hem de tent uit. Het interview had nog geen 40 seconden ge duurd. Kameraad De volgende gevangene werd binnengebracht, zich verzettend en Garaya las de vereiste inlei dende woorden voor. De luitenant stond op, legde zijn handen op het tafeltje en leunde wat naar voren. „Toeng moo," begon hij „ka meraad De gevangene zei niets maar verzette zich om los te komen. „Toeng moo", herhaalde de com munist „als vertegenwoordiger van de regering van de republiek kan ik op mijn eigen woord uw persoonlijke veiligheid waarbor gen. U bent nu veilig en vrij als U nu naar huis gaat." „Ik wil niet naar huis, ik wil in Zuid-Korea blijven," riep de gevangene. De Noord-Koreaanse officier scheen hem zelfs niet te horen. „Denk er aan hoe veel verdriet uw vader en uw moeder zullen hebben als zij u niet terugzien," ging hij verder. De gevangene keek smekend naar Garaya en smeekte: „Laat me gaan, ik wil niet ge repatrieerd worden." Maar hij toonde niet die vrese lijke haat van de eerste man. Daarna begon een vreemd duel dat 123 minuten duurde. De twee duellerenden vormden, met uit zondering van de gemeenschappe lijke taal, een scherp contrast. De officier, schitterend in zijn kleurig uniform en zijn zwart leren Russische laarzen beschik te over stalen zenuwen. De broodmagere gevangene in een verslonste olijfkleurige leger- trui en modderige schoenen balde zijn vuisten en trachtte zich te ontwringen aan de greep van de Indische bewakers. De officier sprak bijna zonder onderbreking gedurende ander half uur. De gevangene zag er uit als een vogel die gehypnotiseerd wordt door een slang. Hij wilde weggaan, maar zag er geen kans toe. Ontwikkelder mannen zouden met argumenten zijn komen aan dragen. Deze gevangene liet het hoofd hangen als een koppige ezel en liet de woorden over zich heengaan. „Je moet naar huis komen," zei de officier, beurtelings met rede- naarsnadruk en met een stem vol ontroering en dan als een oudere broer, vriendelijk en vertrouwe lijk. „Je moet aan je vader en moeder denken, wij bouwen een nieuw Korea „Laat me er uit," riep de ge vangene elke keer als de officier even ophield om adem te halen. „Ik wil niet." Om 9.58 uur: „Ik wil niet gere patrieerd worden." Om 10.04 uur: „Ik weiger terug tö kSTGIl." Om 10.13 uur: Hij jengelde en kronkelde zich onder de greep van zijn bewakers. Om 10.15 uur: „Ik wil terug naar mijn blok." Om 10.20 uur: „Ik wil niet terug." Om 10.21 uur verbrak de com munist de voorschriften en dreig de: ,Je moet terugkomen - je weet dat de volksrepubliek het Zuidelijk deel van Korea zal be zetten." Garaya beval de communist op te houden. „Zeg hem," zei hij tot een tolk, „dat hij geen dreigende taal mag gebruiken." Om 10.30 uur meer dan een uur nadat het interview begonnen was, wendde de doodvermoeide gevangene zich tot Garaya en smeekte: „Ik heb geluisterd naar de uiteenzettingen en ik heb ge zegd dat ik door die deur naar Zuid-Korea wil. Kan ik nu gaan?" Garaya antwoordde hem dat hij moest luisteren totdat de com munist klaar zou zijn. De gevan gene gromde wat en liet zich te rugvallen in de armen van de be wakers. „Je moet naar huis komen," aldus de communist. „KAMERAAD, LUISTER NAAR ME" Dit is een verhaal van oor logscorrespondent John Ran dolph. Het geeft een beschrij ving uit de eerste hand van een typisch interview in een tent in Panmoenjon tussen een communistische „overtui- ger" en een van de Noord- Koreaanse gevangenen, die na de wapenstilstand geweigerd hebben naar huis te gaan. „Wat heb je nou nog in Zuid- Korea? Alles waar je op hopen kunt is een baantje als schoen poetser en dan kun je je eten als een hond uit de vuilnisbakken halen." Een Zuid-Koreaanse waarnemer sprong overeind enbegon in het Koreaans tegen de communist te schreeuwen. Garaya sloeg met zijn vuist op de tafel om de orde te herstellen. Om 10.50 uur kondigde Garaya een pauze van vijf minuten af. Buiten de tent wezen de Zuid- Koreaanse waarnemers er op dat de gevangene reeds 16 maal ver zocht had bij de geallieerden te blijven. Toen het interview hervat werd begon de officier het op emotione le manier te proberen. Om 10.57 uur riep de gevan gene: „Ik wil er uit, is er geen tijdsgrens?" Garaya schudde het hoofd. De gevangene ging gedwee zit ten en liet zijn hoofd hangen. Tenslotte om 11.13 uur sprong hij overeind. „Ik weiger te gaan", zei hij. „Ik heb naar de uiteen zettingen geluisterd en ik wil door d i e deur." Hij wees op de deur die naar de geallieerden leidt. „Bent u klaar?" vroeg Garaya de officier. Deze knikte met tegenzin. De gevangene kon gaan. Een andere gevangene werd binnengebracht. „Hondsvotten," schreeuwde hij toen hjj binnen kwam. De communistische offi cier kwam wat naar voren. „Toeng moobegon hjj. (Van onze parlementaire redacteur). „Ik zal niet in dit massagraf afdalen", zei prof. Romme (K.V.P.) gistermiddag in de Tweede Kamer, „want ik vrees, dat ik het hele complex van maatregelen mee zou nemen". Deze wat lugubere beeldspraak hield verband met een verklaring, die minister v. d. Kieft bij de aanvang van de vergadering had afgelegd. De vorige week waren vanuit de Kamer nog verschillende ingrijpende wijzigin gen voorgesteld. De belangrijkste had betrekking op de middenstand. Met name de K.V.P. wilde de te elfder ure toegevoegde faciliteiten vervangen door een gedeeltelijke vrijstelling van de verevenings heffing, waarmede eenzelfde bedrag van 23 millioen gemoeid zou zijn. Kon men toen, wellicht al tegen beter weten in, nog hopen, dat de regering de Kamer niet in deze ruil zou hinderen, de verklaring van de bewindsman van Financiën maakte aan iedere twijfel een einde. Ten aanzien van alle voorgestelde ingrijpende wijzigingen sprak hij nu bij voorbaat, namens de regering, het gevreesde „onaanvaard baar" uit. In eerste aanleg had het de schijn, dat. voor de vuurmond van dit zwaar geschut, nog wel een heftige discussie gevoerd zou worden. Prol. Romme kreeg de toezeg ging, aat er later op de middag gelegenheid zou zijn om over de verklaring van de minister van financiën te spreken. Op dat ogenblik nam ook de minister president achter de regeringstafel plaats. Maar het werd een mat gesprek. Prof. Romme (KVP) bleef er bij, dat een gedeeltelijke vrijstelling van de verevenings- heffing een betere compensatie voor de middenstand zou zijn ge weest. Geen speelruimte Speelruimte had de voorzitter van de K.V.P.-fractie intussen niet meer Als de regering een maal het onaanvaardbaar heeft uitgesproken, staat vast. dat een tegengestelde uitspraak van de ka mer haar tot heengaan of min stens tot intrekking van het in behandeling zijnde voorstel zal nopen. Dit bedoelde prof. Romme met zijn verwijzing naar het die middag gedolven „massa-graf". Wel vroeg prof, Romme de mi nister van financiën om minstens nog duidelijk te maken, waarom de regering dit zware geschut ge bruikte. Prof. Romme wees er te recht op, dat de nieuwe belasting faciliteiten, waarvoor de regering zich nu ineens zo sterk maakt, bij het mondeling overleg nog door diezelfde regering waren afgewe zen. Het wederwoord van de mini ster van financiën was niet bij zonder sterk. De bewindsman meende, dat voldoende was aan getoond, dat een gedeeltelijke vrijstelling van de verevenings heffing slechts voor een deel aan de kleinere middenstand ten goe de zou komen. De spanning was er echter van af dit ogenblik volledig uit Het ging nu nog slechts om de af handeling van de verschillende wets-ontwerpen, die tezamen het bekende complex van maatrege len vormen. Voorop gingen de wetsontwerpen, die de bedoeling hebben om ,in het kader van de huurcompensatie, suiker, huis brand en schoeisel iets goedkoper te maken. De prijs van suiker zal ongeveer met 9 ct per kilo dalen. In dit wetsontwerp is ook voor zien in een schadeloosstelling voor de handel in zover het om voorraden gaat, waarop reeds omzetbelasting is betaald. Oor spronkelijk zou die schadeloos stelling echter alleen dan gegeven worden, wanneer het minstens om 100.ging. De staatssecretaris van financiën nam echter een amendement-Hofstra (PvdA) over, waardoor nu al vanaf 50. een recht op vergoeding aanwezig is. De vrijstelling van omzetbelas ting op huisbrand heeft betrek king op steenkolen, bruinkolen, briketten, cokes, turf en olie (niet voor de industrie). De heer Gort zak (Com.) wilde ook petroleum onder de vrijstelling laten vallen, maar de staatssecretaris bleef van mening .dat petroleum meer voor kookdoeleinden wordt gebruikt en de voorgestelde vrijstellingen lig gen in het vlak van de huisbrand. De heer Gortzak (Com.) trok zijn amendement in. mede naar aan leiding van de toezegging, dat bij een wijziging van de omzetbelas ting hét percentage toch van 5 tot 3 V, procent zal dalen. De vrijstel ling van omzetbelasting op schoeisel (ook pantoffels en klom pen) gaf de Kamer geen aanlei ding tot opmerkingen. Londense ploeg voor Berlijn LONDEN 3 Oct. De Londen se ploeg die 18 November a.s. te Berlijn tegen het vertegenwoor digende Berlijnse elftal uitkomt, is als volgt samengesteld: Doel: Bartram (Charlton); ach ter: Ramsey (Tottenham) en Stan Willemse (Chelsea); midden: For bes (Arsenal), Clarke (Tottenham), en Hammond (Charlton); voor: Southren (Westham), Logie (Arse nal), Bedford Jezzard (Fulham), Bentley (Chelsea) en Robb (Tot tenham). De ploeg telt drie Engelse in ternationals: Bartram, Ramsey en Bentley, en twee Schotse: Forbes en Logie. Kinderaftrek De wijziging van de inkomsten belasting voor zover die betrek king heeft op de kinderaftrek (uitbreiding tot studerende kin deren) van 25 en 26 jaar, verdub beling van de kinderaftrek voor schoolgaande en studerende kin deren tussen 17 en 21 jaar, voor buitenshuis studerende kinderen vanaf 17 jaar drievoudige aftrek), ontmoette enkele bedenkingen van de zijde van de heer Gortzak (Com.). Hij vond het niet juist, dat de vijf millioen. die op een verlaging van de knderaftrek van 17 tot 16 jaar worden verdiend, aan een andere categorie, de stu derende kinderen, zou ten goede komen. De staatssecretaris zette uiteen, dat de kinderaftrek tot 17 jaar voor een beduidend deel niet meer noodzakelijk is, omdat deze kinderen inmiddels al verdienen. Een rechtvaardige lastenverdeling billijkt, dat de baten, die aldus gevonden worden ,naar een an dere categorie van kinderen wordt overgeheveld. De heer v.d. Wetering (CH) wilde van deze gelegenheid ge bruik maken om kinderloze we duwen, die minder dan vijf jaar getrouwd waren en thans in het ongehuwde tarief vallen, onder het tarief gehuwden zonder kin deren te brengen. De heer Hof- stra (PvdA) meende, dat men dan geen onderscheid zou mogen ma ken tussen een weduwe en een weduwnaar. Mr van Leeuwen (VVD) vrees de er allerlei kwade practijken van Een oude generaal had een jong meisie op zijn sterfbed ge huwd om naar onder een voorde liger tarief te laten vallen.De staatssecretaris wees op de moei lijke positie van de gescheiden vrouw. Het amendement werd tenslotte met 35 tegen 44 stem men verworpen. Tegen P.v.d.A. en V.V.D. Voor C.H., Com. K.N. P.. St. Ger„ K.V.P en A.R. stem men verdeeld. Personele belasting Over de wijziging van de per sonele belasting ontspon zich slechts een korte discussie, de wijziging heeft op de eerste plaats tot doel te voorkomen ,dat de ho gere huur een hogere aanslag ten gevolge zou hebben. En daarnaast wordt het tarief dan nog eens met 40 procent verlaagd. Bij de voorgestelde belasting verlichtingen. die voor het be drijfsleven van belang zijn en de bedoeling hebben om de werkge legenheid op langer termijn te be vorderen, werd eerst gesproken over de reeds vermelde verkla ring van de minister van finan ciën. Tegen een van deze voor stellen, afschaffing van de z.g. speculatiewinstbelasting, maakte de, heer Hofstra (PvdA) bezwaar. Hij heeft een amendement, dat de bedoeling heeft deze afschaffing te voorkomen, ingediend, maar het werd enkel gesteund door de communisten. Door de staatsse cretaris en de heren van Leeuwen (WD), Lucas (KVP) en v.d. Heu vel (AR) werd betoogd, dat deze belasting gemakkelijk ontdoken kan worden, bijna mets opbrengt en daardoor enkel het financiële verkeer bemoeilijkt. Mr van Leeuwen herinnerde aan een vroegere verklaring van minister Lieftinck: oneerlijke mensen ont duiken deze belasting, eerlijke, slimme mensen kunnen er langs heen en eerlijke, domme mensen zien geen kans om een voordelige transactie af te sluiten. LONDEN, 3 Nov. De jonge Koningin Elizabeth de tweede heeft vandaag, voor het eerst sinds de kroning.in Juni van dit jaar, de staatsiekroon gedragen bij de officiële openingsplechtigheid van het derde zittingsjaar van de regering Churchill. De staatsiekroon is bezet met 2783 diamanten, 277 parels, 18 saffieren, elf smaragden en vijf robijnen. Toen de Koningin het vorige jaar de parlementszitting opende, was zij nog niet gekroond en werd de vorstelijke hoofdtooi op een purperen kussen voor haar uitgedragen. Zonder enige vermoeidheid te tonen, voerde de koningin gedu rende negen minuten het woord en zette zij de politiek van haar regering ten aanhore van de volksvertegenwoordiging uiteen. Toen de koningin, haar echt genoot, de hertog van Edinburgh, en de koninklijke stoet de zaal betraden, gingen de lichten vol branden. De gehele zaal was plotseling een en al schittering en flonkering van diamanten en andere juwelen. Onder het staatsiekleed droeg de koningin een japon van witte kant over stijf uitstaande witte satijn en geborduurd met goud en zilver. De koningin bleef zitten op de troon, terwijl zij de troonrede uitsprak. Toen zij uitgesproken was, stond de koningin op en boog eerst naar links en daarna naar rechts om te danken voor de ovatie. Vervolgens verliet zij de estra de en begaf zich langzaam, hand in hand met de hertog naar de uitgang. De troonrede Koningin Elizabeth heeft in haar troonrede verklaard, dat alle bronnen en rijkdommen van het uitgestrekte gemenebest ge bruikt zullen worden in de strijd voor de blijvende vrede. Tijdens de openingsplechtigheid van de derde zitting zeide de jonge koningin dat „een spoedige bijeenkomst tussen de Sowjet- Unie en de drie Westelijke mo gendheden" een van de voor naamste punten is, waarnaar haar regering streeft. „Mijn regering zal het streven naar vermindering van de inter nationale spanningen voortzetten en de handhaving van de vrede als haar eerste taak blijven be schouwen", aldus koningin Eli zabeth. Daarna wijdde zij enige aan dacht aan de volgende doelstel lingen van de regering Churchill: 1. Een spoedige bijeenkomst van de grote vier. In de toespraak wordt echter geen antwoord ge geven op de vraag, of deze ont moeting zal plaatsvinden tussen de ministers van buitenlandse zaken, of tussen de hoofden van staat, zoals reeds eerder is voor gesteld door premier Churchill, 2. Versterking van de Noord- Atlantische verdragsorganisatie. 3. „Mijn regering zal de strijd voor de Duitse eenheid voortzet ten, in samenwerking met de re geringen van Frankrijk en de Ver. Staten en in overleg met de Duitse federale regering. Ook zal zij blijven streven naar de ver wezenlijking van een Oostenrijks vredesverdrag. .4. „Mijn regering hoopt op her nieuwing van de vriendschappe lijke verhouding, die zo kenmer kend is geweest tussen dit land en Perzië en hoopt op spoedige hervatting van de normale diplo matieke betrekkingen tussen bei de landen". Sprekend over de binnenlandse aangelegenheden, zeide de vor stin d'at de regering Churchill opnieuw plannen in overweging zal nemen om in het Hogerhuis zodanige wijzigingen aan te bren gen, dat dit lichaam een demo cratischer karakter krijgt en niet meer permanent door een partij beheerst zal worden. Tot nu toe zijn de pogingen, om hervormin gen aan te brengen in het Hoger huis, mislukt. De Labourpartij heeft gewei gerd aan de besprekingen deel te nemen, omdat er verschil van mening bestond over de vraag hoelang de Hogerhuisleden de bekrachtiging van een wet kun nen tegenhouden. BILJARTEN Kampioenschap tweede klasse groot driebanden AMSTERDAM, 3 Nov. Voor het Nederlands kampioenschap tweede klasse groot driebanden, dat van 7 tot en met 10 Januari 1954 in Den Haag zal worden gehouden, is een groot aantal in schrijvingen binnengekomen. In vijf groepen zullen voorwedstrti- den worden gespeeld in Amster dam, Rotterdam, Tilburg en Utrecht, om te bepalen welke finalisten zullen strijden om het kampioenschap. (Copyright by fórra Börresen, Copenhagen)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5