Zwitserland beschouwt lste H. Mis als „gevaar voor openbare orde" RADIO 'n Optimistisch man Mannen met monsterkoffer bezochten Joeso-Slavië Wie aan Pernis denkt, denkt aan de B.P.M. Financiën en Economie De Beurs Het lot uit de loterij" Katholieke protesten tegen zinledige uitzonderingsbepalingen programma Pseudo-journalist bleek handig oplichter Rusland doet goud van de hand Bankbiljetten slaan record Scheepsberichten Raffinaderij van 275 millioen Nederlanders kunnen er best zaken doen99 H.M. de Koningin naar Schiedam Woensdag 4 November 1933 LUZERN, 2 Nov. 1953 (K.N.P.) Tegen de uitzonde, ringsbepalingen van de Zwitserse grondwet tegen de Jezuïetenorde protesteerde tijdens de zojuist gehouden partijdag van de Zwitserse Katholieke Volkspartij het lid van de Zwitserse Nationale Raad dr. Rolir. De spreker verklaarde, dat deze bepalingen, met name art. 51, die uit het jaar 1874 dateren, heden elke zin verloren heb ben. Volgens deze „zinledige" bepalingen wordt deze orde „gevaarlijk voor de staat en de openbare rust en veiligheid" genoemd en aan haar leden elke werk zaamheid in Zwitserland op het gebied van zielzorg en onderwijs verboden. Hoe rigoureus deze hateliike bepalingen ook nu nog worden toegepast, bleek uit hetgeval, dat enige weken geleden in de ge meente Horgen in het kanton Zurich is gebeurd. Daar was 'n pas tot priester gewijde jonge Jezuiet P. Johannes Casutt na jarenlang vebblijf in het buiten land naar zijn ouderlijk huis, een eenvoudig en braaf arbeidersge zin, teruggekeerd, teneinde zijn eerste plechtige H. Mis op te dragen. Op de avond voor zijn feestdag verscheen in de 'pastorie een hooggeplaatste functionaris van de regering in begeleiding van een eerste luitenant der po litie en een brigadier en deelden de onthutste parochieherder me de. dat de plechtige H. Mis strij dig met de grondwet en dus „verboden" was! Pas na urenlan ge onderhandelingen werd goed gevonden, dat de neomist de H. Mis mocht opdragen, maar slechts op voorwaarde, dat de pastoor schriftelijk beloofde, dat geen predikatie of andere toe spraak hiermede verbonden zou zijn! „Heeft men geen begrip voor de bitterheid", aldus vroeg dr. Rohr zich af, „die een jonge bur ger van ons land moet vervullen, die na jarenlange afwezigheid een bezoek aan zijn vaderland, zijn geboortedorp en zijn ouders komt brengen, alvorens voor goed naar de missie in Indië te vertrekken, en dan op zulk een misselijke en bekrompen wijze door de Zwitserse overheid wordt ontvangen? Ook onze niet-katho- Éeke medeburgers zullen toch moeten toegeven, dat het een droeve ironie is, dat wel buiten landse Mormonen in Zwitserland Leerling machinist door locomotief doodgereden Gisterochtend omstreeks half zeven is op het spoorwegempla cement van de Rietlanden te Amsterdam de 24-jarige leerlmg- mac'hinist J. F. Belmer door een locomotief aangereden. Zwaar gewond is de man naar het Onze Lieve Vrouwegasthuis overge bracht, waar hij bij aankomst 'bleek te zijn overleden. De politie stelt naar de oorzaak 'n onderzoek in. DONDERDAG 5 NOV. 1953 HILVERSUM I 402 m. 746 kc/s. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NC RV. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Idem. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. huisvr. 9.35 Wa- terst. 9.40 Franse chansons. NCR V: 10.00 Gram. 10.03 „Ich will den Kreuzstab gerne tragen", canta- te.10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconc. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en Katholiek Nws. 13.20 Alt, viool en piano. 13.50 Gram. NCRV: 14.00 Gram. 14.45 V. d. vrouw. 15.15 Gram. 15.35 Sopr. en piano. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Vocaal ens. 16.50 Gram. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Voordr. 18.00 Gram. 18.15 Sopr., tenor, piano en voordr. 18.35 Raadhuis-praat. 18.45 Gram. 19.00 Nws. en weer ber. 19.10 V. d. jeugd. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. progr. 21.00 Amus. muz. 21.30 Luisterwedstr. 22.00 „Ik denk er zo overen U?" 22.10 Gram. 22.20 Orgelconc. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nws. en S.O.S.-ber. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Morgen wijding. 9.15 Omr, koor en orgel. 9.30 V. d. huisvr. 9.35 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Lichte muz. 12.00 Viool en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Hammondorgelspel 12.50 „Uit het bedrijfsleven". 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.30 Lichte muz. 14.00 „Mag ik mij even voorstellen? Mijn naam is Cox", hoorsp. 14.35 Alt en piano. 15.00 V. d. zieken. 15.45 Gram. 16.00 „Tussen Vier en Vijf". 16.45 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.45 ftegeringsuitz.: Drs. B. van Eldik: fndonesië's streven naar econo- nisch herstel." 18.00 Nws. 18.15 3portproblemen. 18.25 Rep. of ram. 18.40 Hoorspel met muz. 9 00 V. d. kind. 19.05 Gesproken irief uit Londen. 19.10 Meded. 9.15 Gevar. muz. 19.30 „Mijn Zd. Vfrikaanse ervaringen", caus. 19.40 Orgelconc. 20.00 Nws. 20.05 „Orfeo d Euridice", opera. Hierna: Luit- pel (gr.). 21.20 Disco-causerie. 22.00 Lichte muz. 22.15 Gevar. muz. 22.45 Sportact. 23.00 Nws 23.15—24.00 Gram. een „tempel" mogen bouwen, maar een „vrije" Zwitserse bur ger zijn geestelijke plicht tot verkondiging van het Woord Gods niet mag vervullen, alleen omdat hij lid is van Sociëteit van Jezus". Ook andere sprekers, zoals het lid van de Nationale Raad, dr, Karl Hackhofer uit Zurich, ble- staan. ken weinig gesticht over het de bat aangaande de Jezuietenkwes- tie in de Kantonale Raad van Zurich. Het dagenlange debat daar over heeft onder de schijn van bezorgdheid voor de hand having van de grondwet slechts een welkome gelegenheid gebo den tot het „afreageren van anti katholieke effecten" en hiervan is maar al te rijkelijk gebruik gemaakt, zodat de atmosfeer tus sen katholieken en protestanten op noodlottige wijze werd vergif tigd. Door het oprakelen van alle ophitsende leuzen uit het lang voorbij gewaande tijdperk van de „Kulturkampf" is tijdens het debat in het parlement van Zü rich de confessionele vrede in Zwitserland op uiterst ernstige wijze verstoord: dit bleek wel duidelijk uit de mededelingen van de verschillende sprekers op deze partijdag. Tijdens het ge hele debat in de Kantonale Raad kon overigens door de meest fel le tegenstanders der Jezuïeten orde ook niet één geval worden genoemd, waarin een lid van deze gevreesde orde in Zwitser land de confessionele vrede zou 'hebben verstoord, ofschoon toch alle Jezuieten, alsof zij gevaar lijke misdadigers waren, onder strenge controle van de politie 'S-GRAVENHAGE, 3 Novem ber De officier van justitie te 's-Gravenhage heeft vanmorgen tegen de 26-jarige, zich journalist noemende J. H„ wonende te 's- Gravenhage ter zake van op lichting een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van onder gaan voorarrest gerequireerd. H. had een bedrag van f1000, geleend van een Haags bankiers huis, waar hij een rekening zou openen ten name van een Italiaans persbureau, Pressa Italia, dat hij wilde oprichten. Verdachte was bij 't bankiers huis geweest om deviezenver- gunningen in orde te laten ma ken en had medegedeeld dat de Italiaanse dagbladen gezamenlijk een millioen lire zouden storten op een rekening bij deze bank. Op een Zaterdagmorgen was H. bij de bank gekomen en had gevraagd een certificaat van f 1000- dat hij bezat te verkopen. De onderdirecteur van deze bank had aan H. f250,ter leen aan geboden, omdat het certificaat op Zaterdagmorgen niet kon worden verkocht. Een week later was H. teruggekomen en had medegedeeld dat de millioen lire het was toen eind Mei j.l. per 1 Juni zouden worden ge stort. Hij moest echter de corres pondenten, die hij had aange steld, betalen. De onderdirecteur, de heer H. Mak, die ter zitting als getuige werd gehoord, had H. nu een bedrag van f 750, geleend. H. had ten onrechte beweerd dat het door hem op te richten persbureau onderdak zou vinden in de kantoren van het A.N.P. te Den Haag. Ter zitting kwam voorts nog ter sprake dat H. o.a. een jonge dame had opgelicht voor onge veer f 13.000,hetgeen hem thans niet ten laste werd gelegd. De president van de rechtbank zeide dat H. dit geld voor zijn genoegen of zoals deze het noemde, voor zijn ontwikkeling had gebruikt. Voorts zou H. een baan als perschef kunnen krijgen bij een Amerikaanse firma, die schuil kelders tegen atoombommen zou gaan bouwen. De eigenaar van deze firma 'had H. ontmoet op Madurodam. Dit bleek waar te zijn. De officier van justitie vroeg zich echter af hoe H. perschef in Amerika zou kunnen zijn, terwijl hij zelfs de eenvou digste Engelse brief niet zonder fouten kon schrijven. Een rapport over H„ die be weerd had Zuid-Afrikaan van geboorte en meester in de rech ten te zijn, noemde hem een zeer optimistisch man, die meent dat alles wel terecht zal komen. Voorts oordeelde het rapport dat H. verminderd toerekeningsvat baar moet worden geacht en dat een ingrijpende psychiatrische behandeling wenselijk is. De president zeide dat H. goed in tellect, maar onvoldoende moreel besef bezit. De verdediger, mr. F. E. Ei'ke- lenboom, verzocht H. een straf op te leggen welke gelijk was aan het voorarrest, zodat hij de baan in Amerika kan aannemen. Voorts achtte pleiter het eigen schuld, van de onderdirecteur van de bank dat deze was opgelicht, omdat hij niet voldoende con trole had uitgeoefend op de ver halen en beweringen van verd., die aan de onderdirecteur geen enkel papier, paspoort of pers kaart had getoond. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. in West-Europa LONDEN Het Kremlin ver koopt op het ogenblik tegen open marktprijzen in het geheim goud in West-Europa om voldoende vreemde valuta te krijgen voor de betaling vande recente uit breiding van de Russische im porten, hebben Londense hande laren in goud en zilver verklaard. De Russen zouden volgens de mededelingen van deze handela ren in de laatste maanden een belangrijke hoeveelheid edelme taal tegen hoge prijzen op de „open markten" in Zwitserland en elders op het continent ver kocht hebben. De goudstaven met het „hamer en sikkelem'bleem" zijn voorna melijk gebruikt voor het kopen van ponden sterling een munt soort, waar Moskou reeds jaren krap in zit. De ponden zuilen vermoedelijk gebruikt worden voor de financiering van de ge contracteerde importen van bo ter, wol en andere goederen uit de landen van het gemenebest. De handelaren in Londen zijn van mening, dat de Russische verkopers omvangrijk genoeg zijn, om een van de vele factoren te vormen achter de laatste reeks dalingen in de hoge goudprijzen. GRATIE VOOR ANDI AZIS DJAKARTA, 3 Nov. Het gratieverzoek van Andi Abdul Azis, de 'leider van de militaire opstand in Makassar in 1950, is bij presidentieel besluit ingewil ligd. Het militaire gerechtshof veroordeelde Azis op 8 April j.l. tot 14 jaar gevangenisstraf met aftrek. De straf is thans terug gebracht tot 8 jaar met aftrek. Andi Azis is op 15 April 1950 te Djakarta gearresteerd. Weekstaat Ned. Bank AMSTERDAM, 3 Nov. Uit de verkorte balans van de Neder landse Bank per 2 November springt in de eerste plaats in het oog een grote stijging van de bankbiljettencirculatie met ruim f89 millioen tot f3.209 millioen. Voorts zijn de saldo's van de 'handelsbanken met f44 millioen verminderd tot f 462 millioen, hetgeen eveneens met de ultimo in verband staat. De bankbiljet ten bevinden zich thans op een na-oorlogs record-niveau. In de tweede plaats trekt de aandacht de daling van het te goed van 'het Rijk met f84 mil lioen tot f511 millioen. De goudvoorraad is voor de vierde achtereenvolgende week eveneens onveranderd gebleven met f2.775 millioen. De netto deviezen-reserve geeft een lichte achteruitgang tezien met f14 millioen tot f 1.542 millioen. "r.-\ - .ib Tankvaart Loosdrecht p 3 Kp St Vincent- Boulogne; Caltex Utrecht 2 Rot- terdam-Sidon; Esso Rotterdam 2 R'dam-Aruba; Myonia 2 R'dam- Stavanger; Caltex Delft p 2 Pan- tellaria-R'dam; Caltex Leiden p 2 Gibraltar-R'dam; Esso Den Haag p 2 Ouessant-Lidon; Hilversum p 2 Finisterre-Antwerpen. Passagiersschepen Bloemfontein 2 Pt Elizabeth- Eastlondon; Boschfontein 3 Aden verw; Nieuw Amsterdam 3 R'dam; Boskoop 2 950 m ZW Flores- Barbados: Cottica 2 380 m NO Paramaribo-Plymouth; Groote Beer 2 220 m ZO Sable eil.- Southampton: Johan van Olden- barneveli 3 Melbourne; Maasdam 2 140 m ZO Sable eil.-Southamp ton: Noordam 2 410 m OtZ Kp Race-R'dam- Veendam 2 100 m O Scilly eil.-New York; Westerdam 2 155 m W Scilly eil.-New York; Willemstad 2 Barbados-Madeira; Bonaire p 2 Startpoint-Funchal; Oranje p 2 Gibraltar-Southamp ton; Oranjefontein 2 180 m ZZW Kp Palmas- Kaapstad; Waterman 2 220 m WtN Valentia-Quebec; Willem Ruijs 2 210 m O Guarda- fui-Tj. Priok; Zuiderkruis 2 950 m OEO St. Helena-Kaapstad. Vrachtvaart Markelo 3 Grangemouth-Aar- huus; Molenkerk 3 Mombasa; Duivendijk 2 San Francisco; Hoogkerk 2 Hamburg-Aarhuus; Kedoe 4 Colombo-Belawan; Maas 3 Tunis; Overijsel 31 Tj. Priok; Ronde p 3 Ouessant-Bona; Bois- sevain 4 Manilla verw.; Meerkerk 3 Eaestlondon; Orestes 3 Callao; Ruijs 3 Penang: Salatiga 5 Los Angeles verw; filitar p 2 Gibral- tar-Duinkerken: Helder p 2 Vlis- singen-AntwerpenWonosari 2 Palembang-Makassar 'S-GRAVENHAGE, 3 Novem ber Op de raffinaderij van de Bataafsche Petroleum Maatschap pij (Koninklijke Shell groep) te Rotterdam-Pernis is kortelings een nieuwe distillatie-eenheid in gebruik genomen met een ver- werkings-capaciteit van 3!4 mil lioen ton ruwe aardolie per jaar. Daarmede is de raffinaderij te Pernis de grootste van Europa geworden met een totale ver werkingscapaciteit van bijna tien millioen ton per 'jaar. Voor 1940 had de raffinaderij nog slechts een beperkte omvang met een capaciteit van 1 millioen ton aardolie per jaar. Gedurende de oorlog leed de installatie grote schade, maar sedert 1946 heeft een intensieve herbouw plaats gehad gepaard gaande met grote uitbreidingen, welke een bedrag van ruim 275 millioen gulden hebben gevergd. De raffinaderij omvat naast vier distillatie-eenheden ook een thermische en katalytische kraakinstallatie, smeerolie- en asfaltfabrieken, etc. De op aard olie gebaseerde Chemische in dustrie is te Pernis eveneens goed vertegenwoordigd. Een fa briek voor de vervaardiging van een wasmiddel, een fabriek voor plastics van het PVC-type en eert installatie voor de vervaar diging van „epikote"-harsen zijn in bedrijf. Daarnaast is in aan bouw een fabriek voor de ver vaardiging van een aantal oplos middelen, zomede een fabriek voor de insecticiden Aldrin en Dieldrin. Ook telt het complex een zwavelwinningsinstallatie. Vette varkensmarkt Leiden LEIDEN, 3 Nov. Aanvoer 340 vette varkens. Notering: zware 192198, lichte 180187, zouters 170178, zeugen 170177. Han del goed. (Van een onzer redacteuren) UTRECHT, 3 Nov. In hun Oldsmobile, onder het stof en de gedroogde modder en met in dat stof op de portieren geschreven „Zivio Tito" (een „grapje" van de boeren) kwamen gistermiddag de heer L. Fokkema, directeur van Spoor's Mosterd- en Azijn- fabrieken te Culemborg en de heer J. W. Westerhoff, directeur van Vredenstein-Internationaal te Den Haag, terug van een twee- weeks verblijf in Joego-SIavië in Utrecht aan. Beide heren maakten deze za kenreis in Joego-SIavië onder auspiciën van de stichting Neder landse Export Combinatie, waarin de belangrijkste fabrikanten en industriëlen van Nederland zich verenigd hebben tot behartiging van hun gezamenlijke exportbe langen. De heren gaven in het Utrechts kantoor van de stich ting een persconferentie „heet van de naald" en het belangrijk ste nieuws, dat zij te vertellen hadden was, dat zij ten behoeve van de exportcombinatie voor anderhalf tot twee millioen gul den aan realiseerbare orders had den geplaatst. Particulier bezit verleden tijd „Ik geloof en blijf geloven in de man met het wonderkoffertje", aldus de heer Fokkema, die daar mee maar wilde zeggen, dat men in het algemeen en in het bijzon der in Joegoslavië de beste za- kenkansen maakt, wanneer men zijn spulletjes meesjouwt en laat zien, wat men te presenteren heeft in plaats van dure brieven en nog duurdere folders te sturen. Wat nu ook weer niet wilde zeg gen, dat het de heren in Joegosla vië zonder meer voor de wind was gegaan. Er moest in vele gevallen flink wat uurtjes ge praat worden, eer het ijs gebro ken was. Er zijn de concurrenten van de wereldmarkt, die in Joego slavië al evenmin stil zitten, Duitsers, Belgen, Zweden, Italia nen. En al is het dan aan een kant een voordeel, dat de Joego- slaven ten aanzien van de „Hol- landia" geen bepaalde redenen hebben om zich voorshands te irriteren, anderzijds krijgt welke zakenman dan ook te doen met de min of meer koele gereserveerd heid, waarmee de Joegoslaaf van nature is „bewapend", waarbij het tact en tijd kost men er van los te maken. Dan is echter gauw een harte lijke vriendschap gesloten, die al snel bezegeld wordt met een glaasje kostelijk vocht. Wat zijn effecten op het zaken leven niet mist is het communis tisch regiem. Particulier bezit is verleden tijd in Joegoslavië. De zakenmensen zijn de zetbazen van de staatsbedrijven, terwijl bij elk zakelijk gesprek, dat op enig ni veau staat, een partijwaarnemer aanwezig is. Een en ander brengt met zich mee, dat men toch altijd voorzichtig in zijn uitlatingen moet zijn. Overigens hebben de heren Fokkema en Westerhoff van het Tito-communisme niet veel meer gemerkt dan dus die partij man- i"»i en zo links en rechts de waarschuwing op hun woorden te passen. Men krijgt in Joegoslavië overigens niet het gevoel bespied en gecontroleerd te worden. Wij hadden de indruk, dat men op straat rustig met elkaar kan pra ten. Overal in Joegoslavië is een opbouw-activiteit te bespeuren, aldus de heren. Er worden ge weldige gebouwencomplexen en fabrieken opgetrokken. Belgrado is, wanneer men de mensen en de klederdracht wegdenkt, een moderne Westerse stad. Op het platteland heersen evenwel nog primitieve toestanden. Het boe renbedrijf is er honderd jaar bij ons ten achter. Men kan welhaast zeggen, al dus de heer Fokkema, dat de Joe- goslaven alles kunnen gebruiken, dat dienstbaar is aan de opbouw van het land. Men moet echter met luxe artikelen thuis blijven. Met de orders, die de heren uit Joegoslavië meebrachten, zijn de beschikbare posten, al vastgelegd in het sinds Juli j.l. in werking getreden handelsverdrag, reeds overschreden. Er wordt evenwel een oplossing gevonden in be paalde compensatietransacties. Gearresteerd. De mannen met de monster koffertjes hadden op weg naar Joegoslavië één artikel bij zich, dat geen monster was maar een geschenk, een Delftsblauwe wand- tegel, bestemd voor president Tito. Tito was „aan het front" en liet zich vriendelijk excuseren door zijn eerste minister dr. Jozef Wilfan, „met wie best te praten was". Hij nam namens Tito het ge schenk aan, sprak met de heren over het handelsverdrag en werd beste vrienden met de heer Wes terhoff, die als oud-beroeps K.N.I.L.-officier een goede parti- sanenbeurt maakte. Deze vriendschappelijke tege moetkomendheid van de minister zou de heren nog goed van pas komen. Ergens op een poestaweg naar de Hongaarse grens werden zü door een tegenligger verblind en kwamen met hun auto in botsing met een onverlichte boerenkar, waarop drie boeren „in kennelijke staat" door de duistere avond re den. Een misverstand bij het poli tioneel onderzoek had tenslotte ten gevolge, dat de heren op de terugreis werden aangehouden en opgesloten in een politiebureau. Daar deed men hun weten, dat zij tenminste zes maanden op „be rechting" zouden moeten wach ten en in afwachting daarvan in verzekerde bewaring zouden blij ven. Dank zij de minister werden zij na vier en twintig uur vrij gelaten. SCHIEDAM. 3 November Het bezoek van H.M. de Konin gin aan Schiedam, is thans of ficieel vastgesteld op 18 Novem ber. Het zal een zgn. werkbezoek zijn, maar toch zal er enig fees telijk karakter aan gegeven worden. Langs verschillende wegen zullen de schoolkinderen zich opstellen en er zal een ge legenheid zijn tot het aanbieden van bloemen. De koningin wordt omstreeks 12 uur aan de grens der gemeente op de Rotterdamse Dijk verwacht en begeeft zich daarna direct naar de zgn. villa van Wilton in het Sterrebos, waar H.M. de lunch zal gebrui ken. Vervolgens wordt op de werf van Wilton Feyenoord de kruiser Admiraal de Ruyter of ficieel aan de koninklijke marine overgedragen. Buitengewone vergadering A. R. M. Zoals bekend, wordt op Maan dag 16 November a.s. een bui tengewone algemene vergadering gehouden der Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij. De agenda vermeldt onder meer mededeling van het bestuur over de moge lijkheid om dividend uit te keren over 1952, de vaststelling der jaarstukken over dit jaar. als mede een voorstel van de aan deelhouder dr. mr. L. P. van der Does inhoudende, behandeling van het personeelsbeleid der di rectie speciaal t.a.v. de pensioen regeling en de rechtspositie. Van Dorp en Co keert 10 pet. dividend uit De N.V. voorheen G. C. T. van Dorp .en- Co. te Den Haag heeft óver 1952 een winst behaald van f 1.150.097 tegen f 1.016.321 over het voorafgaande boekjaar. Na reserveringen wordt een onver anderd dividend van 10% voor gesteld. Een bedrag van f 123.750, eveneens onveranderd, wordt aan de dividendreserve toegevoegd. De liquiditeit, die aan het einde van het vorige boekjaar veel te wensen overliet, is in de loop van 1952 aanmerkelijk ver beterd. Beschikte de vennoot schap eind 1951 over weinig meer dan een kwart millioen gulden aan kasmiddelen, bij een bankschuld van bijna anderhalf millioen, eind 1952 was deze schuld geheel afgelost en de balans geeft thans een totaal aan ■kasmiddelen van ruim acht ton. Dit is een verbetering van ruim twee millioen. Productiecijfers Bandar Rubbermij. De Bandar Rubber Maat schappij N.V. heeft in October geoogst 106.000 kg rubber, waar mede de productie in de maan den Januari/October gekomen is op 1.413.000 kg tegen 1.201.000 kg in hetzelfde tijdvak van 1952. De Bandar Oliepalmen Cul tuur Maatschappij N.V. heeft de vorige maand geproduceerd 1.530 ton palmolie en 505 ton palm- kernen. Hier is de productie in de maanden Januari/October ge komen op 11.775 ton olie en 3.354 ton kernen, tegen resp. 11.625 ton en 3.020 ton in de zelfde periode van 1952. De N.V. Maatschappij tot ex ploitatie der vereenigde Majang- landen heeft in October verkre gen 113.774 kg rubber en 364 quintalen koffie. De productie in het per 1 April aangevangen boekjaar bedraagt thans 957.572 kg rubber en 14.708 qt koffie. Prijshoudende stemming, Indonesische nutsbedrijven flauw AMSTERDAM, 3 November Hoewel New York gisteren iets beter was, heeft de Amsterdamse effectenbeurs vanmiddag even de pas gemarkeerd. Kon. Olie gold vanmorgen nog 33514, maar opende vanmiddag op 334% en liep daarna achteruit tot 333%. Klaarblijkelijk was hierbij van invloed dat New York wegens Election Day vanmiddag gesloten 'bleef. Er heerste enig publiek aanbod, doch toen dit was op genomen ging het plotseling de opwaartse richting in en kwam de koers op 335%. Tegen slot volgde weer een reactie tot 334% dus eigenlijk onveranderd ten opzichte van gisteren. De overige internationale soorten openden goed prijshoudend, maar liepen in navolging van het hoofdfonds eveneens achteruit. Gelijktijdig met het herstel van Kon. Olie herstelden zich ook deze tot het slotniveau van gisteren, Philips kwam hier nog juist iets boven uit. De omzetten blijven zich in tussen op een vrij hoog niveau bewegen. Kon. Olie gaat nog steeds voorop, doch Philips moest gisteren de tweede plaats af- staan aan A.K.U., waarin voor f 222.000 werd verhandeld. De scheepvaartafdeldng gaf voor 't overgrote deel kleine verliezen te zien, die echter nergens grote proporties aannamen, alleen oude en nieuwe aandelen Holland— Amerika lijn waren een kleinig heid beter. Ook de cultuurafde ling gaf overwegend een kleine daling te zien, alleen Amsterdam Rubber prijshoudend. De Indone sische nutsbedrijven waren flauw gestemd. Aniem werd 3 punten en Overzeese gas 5 punten lager geadviseerd. Staatsfondsen had den 'n zeer kalm verloop, waar bij de prijzen van gisteren ge handhaafd bleven. Alleen de con- yersielendng trok 1/8 aan tot 99 5/16. Prolongatie 2% pet. Een detective-verhaal uit het Engels vertaald Als ik zoveel millioenen bij elkaar geroofd had, zou ik dat er rustig voor over hebben, wanneer ik daardoor on gestoord van dat fortuin zou kunnen genieten." „Ben ik geslaagd met mijn exa men?" Phil knikte ernstig. „Je hebt me een paar kostbare aanwijzingen gegeven. Ik kan je ook vertellen nu, wat je voor naamste bezigheid zou zijn, als jij in de schoenen van Walker stond." Hij keek naar Lewis, maar op diens gezicht stond slechts beleef de belangstelling. „Ja," ging Burke verder, „als jij er vast van overtuigd was. dat Donderdagavond jouw vin gerafdrukken in het bezit van Perkins zouden zijn, zou je natuurlijk een poging onder nemen. om die in je bezit te krijgen. Maar dat zou slechts een hele kleine kans zijn. Je zou eventueel die kleine kans nog eerste bericht van mislukking, zou je spoorloos verdwijnen op de manier, die je in deze dagen tot in de finesse had uitgewerkt en voorbereid." „Zo is het," antwoordde Lewis. Phil stond op. „Het wordt mijn tijd. Het is werkelijk een verkwikking om eens even met je van gedachten te wisselen. Aan de stamtafel heb je eigenlijk nooit eens ge legenheid om rustig met elkaar te spreken. „Je bent altijd welkom hier' Lewis bracht hem naar de voordeur Met een handdruk na-, men zij afscheid van elkaar. Langzaam ging de notaris naar ziin kantoor terug. Hij vroeg zich af. of hij niet te veel gezegd had tegen Burke. Hij maakte een gebaar alsof hij alles van zich afschudde en belde om Percy. „Heb je alles nauwkeurig uit gevist?" vroeg hij. „A'lles! Donderdag om drie uur komt het lijntoestel met de post aan boord. Ruthers en de jonge afgewacht hebben, maar bii het Bless gaan die met de post auto halen en brengen de post zakken naar het hoofdpostkan toor. Het heeft niet veel moeite gekost om hen over te halen. Zij gaan voor u door het vuur. De beloning is ook wel de moeite waard! En er is niet het minste gevaar voor ontdekking. We heb ben een vol uur om de zaak in orde te maken." Hij keek de man, die hij soms vader noemde, aan en schrok. Het anders zo regelmatig gelaat was nu vertrokken tot een grim mig masker, waaruit haat, gloei ende haat straalde. „Vader!" riep hij angstig. Lewis kwam weer tot zichzelf. Zijn trekken ontspanden zich. „Het is alweer voorbij, jon gen. Ik vergat me een ogenblik. Je hebt uitstekend werk ver richt." „Waarheen nu?" dacht Phil, toen hij weer buiten stond. Hij keek op zijn horloge. Twaalf uur. Eerst maar lunchen. Dat deden ze altijd met hun drieën in het restaurant van Astoria. Toen Phil daar verscheen, zaten Wrokkel en Else reeds op hem te wachten. Juist toen zij wilden beginnen kwam Joe Perkins de zaal binnen. Hij keek rond naar een tafeltje en zag het kleine gezelschap zitten. Hij aarzelde even. Else zag hem staan en wenkte hem. Tot Phils onuit sprekelijke ergernis zag hij een glimlach het strakke gezicht van Perkins verhelderen. En hij er gerde zich nog veel meer over zichzelf, toen hij de onverwachte gast met een glimlach de hand reikte. „Stoor ik niet?" vroeg Perkins. „Wel neen, man," antwoordde Wrokkel joviaal. „Het is een ijzeren wet in onze kleine ge meenschap, dat er onder het eten nooit over zaken gesproken wordt." Hij liet de ober nog een cou vert aanbrengen en Perkins liet zich door Else bedienen, wat niet erg kalmerend werkte op het gemoed van Phil. Else zag het en deed nog meer haar best om hartelijk tegenover hun gast te zijn. Bii de koffie maakte Phil aan stalten om op te staan en te vertrekken. Perkins verzocht hem echter nog even te bliiven als het kon. „Om u de waarheid te zeg gen," begon hij, „was ik op zoek naar u beiden. Men vertelde mij op de Yard dat u gewoonlijk hier lunchte en daarom kwam ik hierheen." „Is er iets nieuws?" vroeg Phil ge-interesseerd. Als het over za ken ging, zette hij steeds alle persoonlijke gevoelens opzij. „Nieuws eigenlijk niet," ant woordde Perkins, terwijl hij de koffie naar zijn mond bracht. Het viel Burke plotseling op, dat Perkins links was. Op dat ogenblik schonk hij echter geen bijzondere aandacht aan dat feit. „Ik heb eens nagedacht," ging Perkins verder, „maar moeten we geen bijzondere maatregelen ne men Donderdagavond, als de luchtpost aankomt? We hebben wel onze voorbereidingen ge troffen als de een of ander zou trachten om de afdrukken uit mijn hotelkamer te ontvreemden. Maar als ik persoonlijk belang had bij die dingen, zou ik mij er al van te voren meester van maken." Wrokkel knikte. „Wees gerust. Vanaf het mo ment, dat het postvliegtuig daalt, is er een voortdurende bewaking aanwezig. Onder politietoezicht worden de postzakken uit het vliegtuig geladen en in de post auto gebracht. Een politiewagen volgt de postauto tot het post kantoor en zal daar de aangete kende zending in ontvangst ne men. Voor een vlotte gang vah zaken is het gewenst, dat u zelf mee gaat in de politiewagen, om de aan u geadresseerde enveloppe af te halen aan het kantoor. Vindt u deze maatregelen voldoende?" „Natuurlijk," haastte Perkins zich te zeggen, „maar tijdens de reis? Is er aan boord van het vliegtuig voldoende contróle, dat b.v de zending niet gestolen of verruild kan worden?" Wrokkel haalde de schouders op. „Theoretisch is dat natuurlijk mogelijk. Maar dan zou het bé kend moeten zijn, dat die vinger afdrukken zich aan boord van dat vliegtuig bevonden. En dat lijkt me uitgesloten. Wij hebben met een na dat verhaai van jou naar Sydney getelegrafeerd, terwijl we voorgaven naar Melbourne te telegraferen. Dat hebben we ook in de krant laten zetten. Maar voordat het publiek hiervan op de hoogte was bevonden zich die vingerafdrukken reeds aan boord. Het lijkt me dus praktisch uitge sloten. dat er aan boord een po ging wordt gedaan om dat stuk te bemachtigen. Wel ben ik met je eens. dat vanaf het moment, dat het vliegtuig gedaald is, de belanghebbende alles in het werk zal stellen, om zich van de zen ding meester te maken." Perkins moest toegeven, dat hij misschien te ver ging in zijn achterdocht. (wordt vervolgd)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7