Vredesdoel onveranderd ondanks teleurstellingen Rusland eist 't onmogelijke Groot werk te doen onder massa jeugd Dreigende moeilijkheden voor West-Duitse coalitie Hoe helpen wij het best de Indische Nederlanders? Engeland houdt de deur open Vrije Democraten zoeken contact met Socialisten Verschil van inzicht over de naaste toekomst Oost-Duitse volkspolitie geeft verzetsactie toe Dagblad voor Alkmaar en omgeving Vliegenplaag in Engeland >ER gem. zit-sl.kamer HUISMOEDERS OPGELET! !Ïe Gebr. Ackermann irlijk gekruid Grote Drie nog steeds bereid tot besprekingen met Sovjets Prijsvraag E.D.G. zal Rusland dwingen Tweede Kamer over Maatschappelijk Werk Spionnage in Finse luchtmacht Franse Kardinalen bij Z.H. de Paus Duitsland's (lefensiebijdrage Vele arrestaties in anti-communistische kringen teü i in vut- 50 ct. 10 November 'oodschappen naar egin Dec. te Alkmaar evraagd i degelijk pension door n'ffr. b.b.h. Br. onder no 2637, bur. v. d. blad Zie deze goedkope aanbieding PAARDENVLEES ïehakt p. kg 1.— lij 3 pond 4.bu Doorr. lappen •er y2 kg 1-15 lij 3 pond 3.io lag. lappen p. kg 1.35 lij 3 pond a n" Zette lappen lij 3 pd. Doorr. rollade lij 3 pd. 2.20 1.75 3.25 1.20 0.75 3.90 2.70 3.30 Vtagere rollade lij 3 pd. 4.—- 3aklappen p. Vz kg. l./u Rosbief p. Vz kg. 1.80 Biefstuk p. kg Reuzel bij 5 pd. 3 pond koevet pd. metworst 1 pd. leverworst Als extra reclame 1 pd. metworst en 1 pd leverworst 1.50 ALKMAAR Hekelstr. 21 Tel. 2677 NOORDHOLLANDS Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens valig (Vondel) Vrijdag 6 November 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12927 LONDEN, 5 Nov. De Britse minister van buitenlandse zaken Anthony Eden heeft vandaag verklaard, dat Enge land zal blijven aandringen op besprekingen met de Sovjet-Unie „op welk niveau ook". Eden verklaarde in het Lagerhuis: „Het Huis zal zien, dat niettegenstaande de teleurstellingen ons grote doel onveranderd blijft. Als anderen verkiezen de deuren dicht te slaan en ze te barricaderen zal de onze open blijven. Besprekingen op elk niveau blijven ons doel want ons werk is een werk voor de vrede dat wij nooit in de steek zullen laten". Het Lagerhuis weergalmde van het gejuich toen Eden zijn rede over de buitenlandse aangelegen heden besloot met deze verkla ring die de plannen van premier Churchill levend houdt voor be sprekingen tussen de hoofden van de drie Westelijke mogendheden en premier Malenkov. De „teleurstellingen" waarop Eden zinspeelde zijn klaarblijke lijk het voortdurende Russische verwerpen of het ontwijken van een Westelijke uitnodiging zich aan te sluiten bij besprekingen van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier over de toekomst van Oostenrijk en Duits land. Eden had het parlement eerder meegedeeld, dat de Grote Drie nog steeds bereid zijn „waar en wanneer ook en zonder vooraf gaande voorwaarden" met de Sov jet Unie de kwestie Duitsland en Oostenrijk te bespreken. Eden verklaarde, dat in de laat ste Sovjet-nota, waarin een Wes telijke uitnodiging om de kwestie Duitsland en Oostenrijk te be spreken op een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier op 9 Novem ber in Lugano genegeerd wordt, „uitgebreide en onaanvaardbare voorwaarden worden gesteld". „Indien wij zulks aannamen zouden die voorwaarden onze vei ligheid ondermijnen en het voor Duitsland onmogelijk maken zijn eenheid te herwinnen in vrijheid" aldus Eden. „Niettegenstaande deze tegen slag en deze nota blijven wij van onze kant bereid de kwesties Duitsland en Oostenrijk met de Sovjet-regering te bespreken op elk tijdstip, plaats en zonder eni ge voorafgaande voorwaarden". In de Russische nota wordt in feite de Westelijke mogendheden gevraagd het Noord Atlantische Pact en de E.D.G. te schrappen voordat de Sovjet Unie bereid zou zijn besprekingen over Duitsland te beginnen. Sprekend over de rede van Ko ningin Elizabeth bij de opening van het parlement die Dinsdag plaats vond, verklaarde Eden: „Het is moeilijk enig teken waar te nemen dat er op wijst dat de Sovjet Unie zijn fundamentele vijandigheid jegens de Westelijke landen gewijzigd heeft". Eden verklaarde, dat het de Britse politiek is „voor vredelie vende betrekkingen te werken met China." Eden deelde voorts mee, dat de onderhandelingen tussen Enge land en Egypte over de toekomst van de basis in de zone van het Suez Kanaal „in een staat ver keren van wat misschien genoemd mag worden opgeschorte leven digheid". „Een bevredigende oplossing is nog steeds mogelijk; inmiddels hebben wij er niets op tegen te wachten". Eden verklaarde voorts, dat En geland „zich zeer bezorgd maakt over de spanning aan de Israëlisch Jordaanse grens". „Wij weten dat dit vraagstuk een achtergrond heeft van infil tratie over de Israëlisch-Jordaanse grens. Het vraagstuk kan niet op gelost worden totdat wij het vraagstuk van de Arabische vluch telingen kunnen oplossen". Zinspelend op de verkiezingen in de Soedan verklaarde Eden dat Engeland „niet tevreden is over de wijze waarop de Egyptische regering tot dusverre uitvoering gegeven heeft" aan de belofte dat de verkiezingen „in een vrije en neutrale atmosfeer gehouden zou den worden". „Het is evenmin bemoedigend te zien wat er zich achter het IJzeren Gordijn afspeelt. De poli tiek, waarbij de teugels in Oost- Duitsland wat werden gevierd en waarmee kort na de dood van Stalin een begin gemaakt werd, heeft men thans laten varen en wij maken een nieuwe periode van onderdrukking mee". „Wij zullen natuurlijk voort gaan te hopen en uit te zien naar een verandering van de stemming en naar elke gelegenheid tot ver lichting van de spanning. Inmid dels blijft ons geen andere keuze dan voort te gaan met onze de fensieve maatregelen waarvan ons leven afhangt". Eden zei, dat elk falen bij het sterker maken van het Noord At lantisch Verbond „elke gunstige tendenz voor de vrede zowel in Europa als Azië zal verlammen". Zich wendend tot 't Verre Oos ten, dat hij de gevaarlijkste plaats noemde ter wereld, zei Eden dat niet toegestaan moet worden dat op Korea de oorlog opnieuw uit breekt. NIJMEGEN, 5 Nov. Ook het Mgr. Hoogveld-Instituut te Nij megen heeft thans antwoord gege ven op een verzoek van de Minis ter van O. K. en W. om een on derzoek in te stellen naar die groepen van jeugdigen, die tot de massajeugd behoren. De Minister wenst door de gegevens zich te oriënteren omtrent maatregelen, waardoor de massajeugd ten goe de beïnvloed kan worden. Na een uitvoerige analyse van het ingestelde onderzoek, dat 302 pagina's omvat, brengt het Mgr. Hoogveld-Instituut enige waarde volle en verantwoorde adviezen aan de minister uit, waarvan in tussen niet alleen de overheid, maar wellicht in eerste instantie de particuliere organisaties zullen kunnen profiteren. Het rapport komt tot de vol gende conclusie: Het schijnt niet noodzakelijk, dat de nieuwe in dustriecentra verzamelingen wor den van ontwortelde mensenmas sa's. In vele gemeenschappen in het Zuiden voelen de jongens en meisjes zich nog lang aan de tra ditie gebonden en dit is een van de belangrijkste stimulerende fac toren voor de oriëntatie der jeug digen. Het Instituut ontkent niet, dat er milieu's zijn, waar de tra ditie door de ingrijpende veran deringen in de structuur van de maatschappelijke verhoudingen, verstard is en daardoor haar wer kelijke zinrijkheid heeft verloren. Daartegenover staat dat er nog altijd gebieden Zijif, waar men bij de traditie kan aanknopen. Bo vendien, indien hier op grote schaal intensief hulp zal worden geboden, dan moet dat geschieden door ontmoetingen van persoon lijke aard, onbaatzuchtig en door waarlijk volwassen, gevormde personen. Inzake het onderwijs stelt het rapport een sterke aan passing voor bij het intelligentie peil. Sexuele voorlichting moet op geheel andere wijze worden geor ganiseerd. ■JU Aanstaande Zaterdag zullen Eindhovense doktoren, ingenieurs, juristen, musici en journalisten het enige orgel in de stad ver gezellen. Dit pierement is n.l. volledig versleten en aangezien het een belangrijke bron van inkomsten betekent voor het Labrehuis voor daklozen, wil men door middel van een loterij gelden voor een nieuw orgel bijeenbrengen. De trekking vindt nog dezelfde dag 's avonds plaats op de Markt. De pseudo-orgelmannen hebben zich van te voren grondig op hun ongewone taak voorbereid. Mevrouw mr. C. H. J. H. J. de Vriesvan Haaften en mr. J. J. A. v. d. Putt, deken van de Eindhovense advocatuur, op de bok, terwijl ir. H. A. Eele van het Philips Natuurkundig laboratorium 't grote wiel hanteert. Wjj verwijzen naar een be langrijke mededeling op pagina 7 van dit nummer, waarin een prijsvraag voor Sinter klaas-verhalen wordt aange kondigd. De deelneming staat open voor lezers en lezeressen ^an ons dagblad, van 17 jaar af. Mening van Bonn BONN, 5 Nov. Naar de in regeringskringen in Bonn heer- schende opvatting zou de onmo gelijkheid om met de Russen in gesprek te komen de laatste Franse hindernissen voor de rati ficatie van het Europese leger- verdrag moeten wegnemen. In alle commentaren, die in de laatste dagen door politici van het regeringsfront zijn opgesteld, heet het, dat nu niet langer ge aarzeld mag worden met de E.D.G. Men ziet in het tot stand komen van de Europese gemeenschap de enige mogelijkheid om de Russen tot ernstig overleg te dwingen. Voor voldongen feiten zullen de Russen tenslotte wel bakzeil moeten halen, aldus kan men de in de Bonskanselarij heersende mening samenvatten. ALBERT VERSCHUUREN OVERLEDEN OOSTERHOUT, 5 Nov. Te Oosterhout is overleden de heer Albert Verschuuren. Hij bereikte de leeftijd van 66 jaar. Hij was vooral bekend als schilder van kerkelijke voorstellingen en als beeldhouwer. Aan de R.K. leer gangen te Tilburg is hij jarenlang docent geweest. BONN, De politieke horizon van de West-Duitse kan selier, Dr Konrad Adenauer, werd Donderdag verduis terd door coalitie-moeilijkheden, ontstaan doordat zijn voormalige Minister van Justitie Dr Thomas Dehler, nu fractieleider van de Vrije Democraten, een der coalitie partijen, openlijk toenadering zocht tot de Sociaal-Demo cratische Partij. In een interview met de sociaal democratische „Westdeutsche Freie Presse", zei Dehler, dat hij trots was op de samenwerking, welke in de keizertijd en tijdens de re publiek van Weimar had bestaan tussen de Duitse liberalen (waar van de Vrije Democraten zeggen de erfgenamen te zijn), en de so ciaal-democraten. Het verheugde hem dat de de batten in de Bondsdag van de vorige week hadden aangetoond, dat de afscheiding tussen de beide partijen begon te vervagen. Als de sociaal-democraten hun oppositie tegen de beginselen van vrij initiatief en vrije markt zou den kunnen opgeven zoals zij. De Manurhin Compagnie in de Elzas heeft een soort „worst kanon" vervaardigd, dat 1090 tot 1452 kg worst per uur kan fabriceren! De machine is te zien op de tentoonstelling van machines bestemd voor de voedselproductie, in Parijs. De firma demonstreert het werktuig niet, men is bang anders de worst niet op te kunnen. LONDEN, 5 Nov. De Zuid- Engelse stranden zijn bezocht door vliegenplagen. In de laatste drie maanden zagen hele strand- gedeelten letterlijk zwart van deze insecten. De plaatselijke autoritei ten hebben besloten de regering om hulp te verzoeken ter bestrij ding van deze plaag. Het zijn twee soorten van de z.g. „coelopa-vlieg", die niet ge makkelijk door bespuiting met in sectenpoeder vernietigd kunnen worden en ook goed koude kun nen doorstaan. volgens aanwijzingen, voornemens waren te doen zouden „geen verdere onoverkomelijke moeilijk heden" de samenwerking tussen de twee partijen in de weg staan, zo verklaarde Dehler. Hij voegde hieraan toe, dat hij en zijn vrienden altijd ten opzich te van het Saargebied een stand punt hadden ingenomen, dat de goedkeuring wegdroeg van de so ciaal-democratische oppositie. Verscheidene arrestaties HELSINKI 5 Nov. Verschei dene leden van de Finse lucht macht, onder wie een kapitein, zijn Donderdag te Jyvaeskylae, 'n stad in midden-Finland, aange houden, verdacht van spionnage ten behoeve van de Sowjet-Unie. Priester-arbeiders probleem besproken! VATICAANSTAD, 5 Nov. Z. H. de Paus heeft vandaag op zijn zomerresidentie Castel Gan- dolfo drie Franse kardinalen ont vangen. De H. Vader en de Franse pre laten hebben bijna drie kwartier met elkaar gesproken. Ofschoon er geen officiële me dedelingen over de audiëntie te verkrijgen waren, hebben woord voerders die in nauwe verbinding staan met het Vaticaan meege deeld, dat tijdens de audiëntie on getwijfeld de status van de Franse priester-arbeiders is besproken. Volgens woordvoerders in Rome wordt geen veroordeling van de beweging der priester-arbeiders verwacht. Wellicht zullen enkele wijzigingen in het instituut wor den aangebracht. Mogelijk wordt geacht, dat het de priester-arbei ders verboden zal worden zich met politiek en vakbondaangele genheden bezig te houden. (Van onze parlementaire redacteur) Is er nog een toekomst voor de Indische Nederlanders in Indonesië? Dat was de belangrijkste vraag, die in de avondvergadering van de Tweede Kamer, bij de behandeling van de begroting van „Maatschap pelijk Werk" aan de orde kwam. De regering, dat is uit de Memorie van Antwoord duidelijk geworden, meent van wel. Uit het rapport van de commissie-Werner, die de situatie ter plaatse onderzocht, heeft men de conclusie getrokken, dat men de Indische Nederlanders in het algemeen het best helpt door hen met allerlei vormen van hulp de overgang naar de nieuwe Indonesische verhoudingen te ver gemakkelijken. Mr. de Graaf (K.V.P.) toonde zich bereid om deze beleidslijn te onderschrijven, prof. Lemaire (groep-Welter) kwam tot een andere conclusie. Beide sprekers hadden hetzelf de uitgangspunt: de Indische Ne derlanders hebben het ginds ont zettend moeilijk. Maar hun inzichten liepen tot op zekere hoogte uiteen wat de naaste toe komst betreft. Prof. Lemaire was zeker niet van mening, dat men de problematiek van de Indische Nederlanders zonder meer kan oplossen door hen naar Nederland te halen. Hij realiseerde zich de aanpassingsmoeilijkheden. Doch bij deze afgevaardigde sloeg de schaal nog juist naar Nederland door. Vooral omdat hij de Indo nesische samenleving steeds meer naar de destructieve en het com munisme zag afglijden. Mr. de Graaf realiseerde zich deze gevaren niet minder, doch voor deze afgevaardigde zitten er ook nog mogelijkheden ten goede in. Worden deze mogelijk heden werkelijkheid, dan staat inderdaad vast, dat de Indische Nederlanders geestelijk en stoffe lijk beter ginds op hun plaats Onderhandelingen over nieuwe overeenkomst BONN, 5 Nov. De Westelijke geallieerden hebben vanavond be kend gemaakt dat zij onderhan delingen begonnen zijn over een nieuwe overeenkomst met de re gering van Bonn, hoeveel geld West-Duitsland in 1954 zal uitge ven voor defensie. De nieuwe overeenkomst, waar in de defensiekosten vastgesteld worden, zal aflopen wanneer het E.D.G. verdrag geratificeerd zal zijn. zijn dan hier. Zo keurde hij de beleidslijn van de regering voor lopig goed. Mocht duidelijk wor den, dat het communisme inder daad de overhand krijgt, dan is duidelijk, dat ook het beleid van de regering anders gericht zal moeten worden. Wat de Indische Nederlanders hier betreft liepen de pleidooien van beide afgevaardigden weer volledig parallel. De pensionprij- zen zijn te hoog. De woonruimte kan nu groter zijn. Sommige pen sionhouders bedrijven schandelijke practijken. Mr. de Graaf (K.V.P.) wilde vooral daar woonruimte, waar ook arbeidsmogelijkheden zijn. Ds. Fokkema (A.R.) bezag ook de geestelijke zijde van dit vraagstuk. In het algemeen werd van beide kanten waardering opgebracht voor het door „Maatschappelijk Werk" gepresteerde arbeid bij de watersnood. Mej. Klompé (K.V.P.) en mevr. PloegPloeg (P. v.d. A.) bespraken het bejaarden-vraag stuk. De K.V.P.-woordvoerdster vroeg om een commissie die het vraagstuk grondig zal bestuderen. Mej. Klompé informeerde ook naar de taken, die de gezinsraad zal krijgen. De overheid moet de particuliere organisaties in staat stellen om deskundige krachten op te leiden. Volgende week Dins dag gaat de behandeling van dit begrotingshoofdstuk verder. BERLIJN, 5 Nov. De pers- en propaganda-officier van de in ka zernes gelegerde eenheden van de volkspolitie, inspecteur Duenow, heeft vandaag bevestigd, dat er in verscheidene delen van de Russi sche zone van Duitsland verzets acties geconstateerd moeten wor den. Duenow schreef in „Neues Deutschland": „Altijd weer onder vinden arbeiders en boeren, dat dan hier dan daar brand uit breekt, een machine beschadigd of vernield wordt of fascistische pro vocateurs aanvallen doen op het leven van burgers van de Duitse democratische republiek en op vertegenwoordigers van het staats gezag of functionarissen _van de arbeidersklasse'". De actieve bestrijders van het communisme in Oost-Duitsland hebben bij de huidige grote zuive ring „zware verliezen" geleden, communistische West-Berlijnse kringen medegedeeld. Vier weken geleden was een functionaris van het bureau voor Oostelijke aangelegenheden van de vrije democratische partij in O. Berlijn verdwenen. Deze man zou gearresteerd zijn. Veertien dagen later was, aldus deze kringen, de arrestatie van een groot aantal personen in alle delen van Oost- Duitsland begonnen. Het grote aantal arrestaties wordt niet alleen in verband ge bracht met de verdwijning van bedoelde functionaris, maar ook geweten aan het feit, dat een aan tal mensen op zorgeloze wijze radio-zenders mee naar Oost- Duitsland hebben genomen. De drie belangrijkste anti-com munistische organisaties in West- Berlijn het informatiebureau West, de strijdgroep tegen de on menselijkheid en de commissie van onderzoek van vrije juristen houden vol, dat hun aanhan gers in Oost-Duitsland in de eer ste plaats politieke actie tegen het aldus werd Donderdag in anti- communistische regiem voeren.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1