Katholieke Partij nimmer gevaar voor de democratie" Worosjilof legt verklaring af over de Sow jet-politiek West-Frisia en Hollandia ook na morgen bovenaan? Hollandia T - thuis tegen S.Y.W. - weer voor heet vuur Competitierad gaat na rustperiode w draaien Virus gefotografeerd V.S. beschuldigd van ondermijnende activiteit Krankzinnige weddenschap te Ferwoude berecht K.V.P.-congres in Utrecht Openingsrede wnd. voorzitter de lieer Chr. Matser 2e. 3e en 4e klassers Interessante strijd verwacht tussen Z.A.Pen Grasshoppers Hij durfde ivel Hoogspannings draden met 10.000 volt H.S.V. ontvangt Always Forward In de afdeling NoordrHolland Flevo en Westfriezen kunnen zegetocht nog voortzetten Neemt J.V.C. leiding in IC? Mel VELP0H zie je er geen barst van Noodweer teistert Griekenland R.K. Ned. Handbalbond Pagina 10 Zaterdag 7 November 1953 „Wat is jJe grondslag van de Katholieke Volkspartij?" Deze vraag, tijdens de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer door de socialistische fractievoorzitter, mr Burger, gesteld met de zinspeling op de niet-politieke grondslag van de K.V.P., die gevaar zou opleveren voor de democratie, werd hedenmiddag door waarnemend- voorzitter Chr. Matser beantwoord. In de rede, waarmede hij het vijfde partijcongres opende, beklemtoonde de heer Matser voornamelijk nog eens duidelijk, dat de K.V.P. geen kerkelijk karakter heeft, maar krachtens haar aard, volgens eigen politiek inzicht en «geheel op eigen verantwoordelijkheid handelt. Tijdens genoemd Kamerdebat heelt mr. Burger zich afgevraagd of de K.V.P. haar 'kiezers wel vertrouwen vraagt oo grond van een politiek program. De waar- nemend-parti.ivoorzitter stelde hedenmiddag tegenover die vraag de oonereite opmerking, dat zo als de Partij van de Arbeid en de V.V.D. een grondslag hebben, ook de katholieke partij steunt op beginselen: de zedenwetten en de Openbaring. Op die beginse len heeft de K.V.P. een rpogram- ma gebouwd in overleg met ver- trouwensfiguren uit alle maat schappelijke gelederen. Alleen reeds omwille van grote geeste lijke belangen in het wat wereld beschouwing betreft verdeelde Nederland, kan het noodzakelijk zijn dat. afgezien van bepaalde politiekepunten van 'het program waaromtrent meningsverschil be grijpelijk is, elke katholiek de katholieke partij steunt. „In dit vlak en uitsluitend in dit vlak." aldus de heer Matser, „ligt dan ook het woord dat door het epis copaat, als geestelijke leiding der Nederlandse aktholieken, enige malen gesproken is." Maatschappelijke eenheid De heer Matser. die zijn rede begonnen was met een sympa thiek woord aan het adres van de afgetreden partijvoorzitter Andrdessen en een beknopte uit eenzetting over de grote beteke nis van de drie onderwerpen welke hedenmiddag sectiegewijze in behandeling zullen komen, be steedde, vooruitlopend op één der stellingen van mr. Van Span- donck. veel aandacht aan de maatschappelijke eenheid onder de katholieken. Hij bepleitte het tot stand- komen. van een algemeen soci aal-economisch program der ge zamenlijke katholieke sociale or ganisaties, mede omdat de katho lieke partij in politicis daaraan nadrukkelijk behoefte heeft met het oog op de samenstelling der sociaal-economische hoofdstuk ken van haar werkprogram. In het practische leven van alle dag is zelfs de eendracht onder de katholieken in belang rijke mate daarvan afhankelijk, niet op de laatste plaats in poli ticis. Maar iuist wat de politiek betreft moet vooropgesteld wor- tot de reële mogelijkheden beho ren. Dit samengaan heeft dan weer zijn consequenties in de poli tieke partij, waar boeren, arbei ders, middenstanders, intellectue len enz. in de kwaliteit van katholieke staatsburgers werken aan de bevordering van het wel zijn van allen. Daar staat dus primair het algemeen belang voorop. De politieke organisatie mag dan ook nimmer de optel som of federatie der standen pf sociaal organisatie worden. „Dus is een zuiver begrip van de waarde en de betekenis der sociale organisaties en die der politieke organisaties voor een zo sterk mogelijke eenheid der katholieken op politiek gebied van bijzonder belang" besloot de heer Matser dit belangrijke on derdeel van zijn rede." Het zal de samenwerking der katholieken in het sociale en politieke vlak met andersdenkenden de positie den, dat het om het welzijn van der katholieken verstevigen. Het het hele volk gaat: niet om de belangen van een bepaalde soci ale groep afzonderlijk. Een partij als de K.V.P,, die alle groeperin gen omvat en steunt op een maatschappij-visie welke bij uit stek het algemeen welzijn wil bevorderen, is daarom bij uitstek een „volkspartij" in de algemene betekenis van het woord. De heer Matser bracht ver volgens in herinnering de eer ste jaren na 1945, toen Neder land het voorbeeld was van een sociaal-economische vrede. In het politieke vlak bleken toen allen gaarne bereid mee te werken aan een beleid dat in het bijzonder de sociale positie der economisch zwakkeren beoogde te verster ken. Maar door de „koude oor log" en in het bijzonder na de aggressie in Korea kwam er aan de idylle een eind. De midden groepen raakten steeds meer in de knel: ouden van dagen en grotere gezinnen raakten in nood. De waardering voor sociale eendracht en politieke eenheid scheen in te krimpen, tot er een niet onbelangrijke ommekeer kwam. Allereerst herleefde in de sociale sfeer een vernieuwd be sef van. De noodzaak van een dracht en onderlinge samenwer king. Dit had snel repercussies op het politieke vlak als gevolg. Vooral na het vaderlijke woord, door kardinaal de Jong bij de herdenking van het herstel der hiërarchie over de noodzakelijk heid van eenheid gesproken; werd men zich in Katholiek Ne derland de dreigende gevaren be wust. Gunstiger economische om standigheden droegen hunnerzijds er toe bij om de sfeer te ver helderen. Om de christelijke orde Het nadrukkelijk verzoek van de K.V.P. aan het bureau voor maatschappelijk werk en cultu reel overleg om een gezamenlijk sociaal-economisch program der katholieken, heeft in de kringen der sociale organisaties een gun stige ontvangst gekregen. Als men in die organisatie met in spanning en verantwoordelijk heidsbesef zal werken aan de eigen taak en aan de samenwer king met andere groepen, moet 'n sociaal-economische eendracht zal de mogelijkheid vergroten voor de vestiging ener christe lijke orde in Nederland, zoals door de internationale samenwer king der christenen eveneens zo wel op sociaal-economisch gebied als in de politiek- het ideaal van een toekomstig christelijk Europa het dichtst benaderd zal kunnen worden." Het Congres Voor het congres, gehouden in Tivoli, bestaat in leidende katho lieke kringen zeer grote belang van de kinderverlamming POCONO MANOR, 6 Nov. In de Verenigde Staten is men er in geslaagd door middel van een electronenmicroscoop het virus die de kinderverlamming ver oorzaakt, te fotograferen. Donder dagavond heeft dr. A. R. Taylor, een bioloog van de pharmaceuti- sche maatschappij „Parke, Davis and Co" de foto's te Ponoco Manor geprojecteerd op een bijeenkomst van het Amerikaanse genootschap voor onderzoek met de electro nenmicroscoop. Het virus heeft de vorm van een klein bolletje. ISRAËLISCHE BAANWACHTER DOODGESCHOTEN TEL AVIV, 6 Nov. (Reuter). Een woordvoerder van het Israëli sche leger heeft meegedeeld, dat Donderdagavond een Israëlische baanwachter is doodgeschoten door Jordaniërs in zijn wachthuis je ten Noorden van Hader, bij de Jordaanse grens. Voorts waren drie Israëlische schaapherders in het grensgebied ontvoerd -door leden van de Jor daanse nationale garde. Er waren 350 schapen gestolen. Israël heeft de gemengde be standscommissie om een spoed vergadering verzocht. geheten werden, merkten we op alle katholieke ministers met uit zondering van de heer Luns die buitenlands is en tal van leden van de Eerste en Tweede Kamer en vele genodigden, w.o. verte stelling. Onder de aanwezigen die genwoordigers der buitenlandse Honp rjn 1—ooT\Jntn/-*.*T,r,11mw, I „4-„r- door de heer Matser welkomzusterpartijen. LONDEN, 6 Nov. Maar schalk Klementi Worosjilof. pre sident van de Sovjet-Unie, heeft Vrijdag een verklaring afgelegd over Ruslands binnen- en bui tenlandse politiek. Naar Radio Moskou mededeelde, legde de maarschalk ziin verklaring af voor een gehoor van vertegen woordigers van de regeringspartij en de strijdkrachten, die op de vooravond van de 36e jaardag van de bolsjewistische revolutie in 1917 in het beroemde Nolschoi- theater in Moskou bijeen waren gekomen. Hij zeide, dat het volk van de Sov.iet-Unie op het pad van het socialisme begeleid wordt door „het grote Chinese volk. de vol keren van de volksdemocratieën en de Duitse democratische repu bliek". Ook het grote Koreaanse volk trekt voort langs deze weg. voegde hij er aan toe. Hij verklaarde, dat de Sovjet- Unie grote successen had geboekt in de strijd voor de vrede, onaf hankelijkheid en betere levens voorwaarden. „Wij moeten over de gehele linie de strijdkrachten van'' de Sovjet-Unie, die over het vreedzaam scheppende werk van het Sovjqt-volk waken, verster ken. De politiek van onze partij en regering is vreedzaam". Sprekende over de buitenland se politiek van de Sowjet-Unie zeide de maarschalk, dat deze onveranderd is. „Het kamp der imperialisten, aangevoerd door de Verenigde Staten, voert een politiek van oorlogsvoorberei ding". Ten aanzien van de situatie in Azië zeide maarschalk Worosjilof dat men de Chinese volksrepu bliek niet kan negeren, wanneer het erom gaat internationale pro blemen op te lossen. „Zonder China is het onmogelijk de span ning in Azië te doen afnemen". „De Sowjet-Unie wenst vrede in Europa en heeft bii herhaling voorstellen gedaan tot een recht vaardige oplossing van het Duitse probleem". „Uit de houding van het Wes ten blijkt echter niet. dat het een rechtvaardige oplossing van het Duitse probleem wenst. De Wes telijke mogendheden wensen West-Duitsland het centrum van een oorlog in Europa te maken". Hij beschuldigde de Verenigde lijkheden te zullen onderzoeken. Staten ervan honderden millioe- nendollars te hebben uitgetrok ken voor ondermijnende activi teit in de volksdemocratieën. De Verenigde Staten ziin bezig een bewapeningswedloop te hou den en het vredeskamp te om ringen met oorlogsbases, zei hij. Worosjilof wijdde vijf minu ten van zijn redevoering aan Le nin en Stalin. Stalin noemde hij de voortzetter van Lenins werk. „Het vijfjarenplan is. naar Wo rosjilof zeide, „met succes ten uitvoer gebracht". In de eerste zes maanden van 1953 heeft het Sowjet-volk 20 pet meer goede ren ontvangen dan in de over eenkomstige periode 1952. DE FINSE KABINETSCRISIS HELSINKI, 6 Nov. (Reuter). De Finse president heeft het hoofd van de Finse Bank, Sakari Tuao- mioja, een partijloze, verzocht een nieuwe regering te vormen. Tuao- mioja heeft toegezegd de moge- Zo goed als het met de Westfriese tweede klassers gaat, zo slecht gaat het met de Helderse vertegenwoordigers. Westfrisia en Hollandia bezetten de beide eerste plaatsen in 2A, H.R.C. en Helder houden de voorlaatste posities bezet in 2A en 2B. Het is de laatste jaren steeds misère met de Helderse clubs. Verleden jaar ontsprongen rood- en witjakken op het laatste nip pertje de degradatiedans en het dreigt dit jaar. weer hetzelfde la ken een pak te worden. Morgen moet HRC naar WA. Winst? Ja, het zit erin voor Racing. Maar dat In de afdeling duurt de spanning onverdroten voort. Er zijn enkele clubs (Flevo, Westfriezen), die een voor sprong hebben genomen, er zijn er ook, die nu reeds ernstig rekening moeten gaan houden met het degradatie spook (Banders, Callantsoog), doch overal elders zijn de elftallen volkomen aan elkaar gewaagd. van de partij, kan dóór een zege op KGB zijn plaats in de kop groep behouden, terwijl Valken voor eigen publiek gaat uitma ken tegen Berkhout, waar het dit jaar wil huizen, in de bovenste of onderste helft van de rang lijst. In Sijbekarspel is de club van die naam ongeveer gelijkwaardig aan RKDVO, waardoor een span nende strijd gewaarborgd is. Voorposten gevechten In IC is men nog steeds bezig aan de voorpostengevechten. Di verse clubs hebben hun positie nog niet bepaald. Neem nu LS VV en SRC bijv. LSVV veelbelo vend heroptrèden in de eerste klas, SRC na slecht begin thans in opmerkelijk herstel met een zeer jeugdige ploeg. Aan de Lan- gedijk zal morgen uitkomen, wie van de twee in de kopgroep door dringt. JVC zit daar al. De gedegen ploeg van de Julianadorpers kan zelfs de leiding van WGW over nemen als het in N. Niedorp de volle winst gaat wegslepen, het geen we echter vooralsnog be twijfelen. Kaagvogels doet het dit jaar uitstekend. De ontmoeting tegen Vrone zal in Kolhorn twee nieuwe winstpunten opleveren. In Wieringerwaard zal worden beslist of Randers nog plannen heeft de laatste plaats vaarwel te zeggen. Dat zou het geval zijn bij een overwinning. Weer Dreo-zege In 2A gaat Dreo, dat de smaak In IA hebben Egmondia en ODIZ een verwoed duel gevoerd om de eerste plaats, dat tot nu toe onbeslist eindigde. Onderaan behaalde Alkmaar juist verleden week zijn eerste overwinning. Morgen tegen Zeevogels, dat zelf ook om elk punt moet gaan „knokken", kunnen de Wester- wegbewoners bewijzen, dat hun ontsnappingspogingen ernstig ge meend zijn. Bergen zal er daar om goed aan doen niet onnodig punten te verspelen. Berdos „uit" naar Uitgeest heeft kans op een gelijk spel. Zegetocht Flevo duurt voort Iedere week verwacht men in 1B de eerste teleurstelling voor het pas gepromoveerde Flevo. Iedere week echter komen de kranige Meer-bewoners onge deerd uit de strijd vandaan. St. George zal daar in de Meer wei nig aan kunnen veranderen, al konden de Spierdijkers verleden week een trotse derby-zege op RKEDO in hun boekje schrijven. Dat RKEDO raakte daardoor al 5 punten achter op Flevo. Toch zijn ze met Blokkers, dat bij hen op bezoek komt, nog de „ernstigste" concurrenten van de leiders. Wie van de twee wint, blijft dus nog bezitter van e.v. illusies op kampioenschappen en zo". SEW, ieder jaar op dat punt nu pas goed te pakken heeft, winnen van Knollendam. WBSV en Foresters maken in de Bêems- ter uit, wie van de twee het duo WestzaanDreo mag blijven vol gen. Geen verrassingen in 2B? Op het oog lijkt het erop, dat de situatie aan kop en staart, in 2B ongewijzigd zal blijven. West friezen moet zelfs in Hoogkarspel van HEO kunnen winnen, terwijl onderaan Strandvogels in Wog num tegen Spartanen weinig kans zal krijgen op positie-verbetering. Des te spannender zal het er echter toegaan in Westwoud en Waarland. Woudia en Zwaagdijk zijn de naaste volgers van West friezen en de verliezer van het duel van morgen, rolt een eind terug. In Waarland zal Conzelo persé van DWB moeten winnen om in de buurt van de bovenste plaats te blijven. Doch ook dat is geen gemakkelijke opgaaf. Tussen HOSV en RKVVS zal zich een heftige strijd ontspinnen met als inzet een plaats in de middenmoot. Fel duel in Tuitjenhorn In 2C is de strijd om de bo venste plaats weer open gewor den na de nederlaag van Hol landia T. in den Burg. Eén van de meest serieuse belagers, SVW, gaat in Tuitjenhorn proberen, de koppositie van de thuisclub nog meer aan het wankelen te bren gen. Dat zou ook koren op de molen zijn van de winnaar der ontmoeting KoedijkTex. Boys. In de lagere regionen is Geel zwart misschien zodenig op de goede weg gekomen, dat het in 't Zand gaat winnen van Schoorl en daardoor rustig kan gaan ademhalen voor het vervolg van de opmars. Duinranders en Kol- pingboys zullen elkaar in Schoorl het vuur na aan de schenen leggen. De derde klassers St. Bavo heeft in 3A beste winstkansen tegen SDOB. DWOW zal in Schagerbrug heel hard van zich af moeten bijten om VESDO te weerstaan en Witrood kan van Wiron winnen. hébben we al eens meer gedacht. Helder ontvangt in 2B het sterke HVC. Het enige hou-vast, dat den Helders oudste club heeft, is de „eigen omgeving" Misschien, dat daaruit een voor Helder aange name verrassing zou kunnen ont staan. Dat zou Volendam zeer ge rieven. De wi.idbroeken gaan zelf afrekenen met Watergraafsmeer en worden dan met Kennemers en HVC de ernstigste candidaten voor de 2B-eretitel. In 2A (we springen vandaag van de hak op de tak) heeft West. Frisia de leiding stevig in han den. Winst oP ZVV is mogelijk en daarmee verschijnt voor Hollan dia en Zeeburgia de noodzaak om ook te winnen. Laten die twee elkaar nu morgen in Hoorn ont moeten. Met o.i. iets meer kans voor de thuisclub om de tweede plaats in handen te houden. De derde klassers Nog steeds troont DEM, ge volgd door CSV in 3A bovenaan. De Beverwïjkers krijgen in de thuiswedstrijd tegen deze ernstig ste concurrent een schone gele genheid hun voorsprong te ver groten. In Alkmaar vecht Alk- maarse Boys voor aansluiting. Het zal daartoe moeten winnen van WSV. Voorwaar geen gemakke lijke opgaaf. Bij HSVAlw. For ward zijn „lage plaatsen" in het geding. Beide clubs kunnen de punten best gebruiken, 'zodat een felle strijd is te verwachten. In 3B gaat Vitesse vrij zeker van DEC winnen en daardoor zijn kansen op de eerste plaats verbe teren. Als Alcmaria V. nu nog de krachttoer zou uithalen om in Amsterdam van het leidende J.O.S. te winnen, dan zou het een extra vreugdevolle dag voor Cas- tricum zijn. Ook voor de kaas stedelingen. die de punten nog best gebruiken kunnen. De vierde klasse RKAFC en Limmen genieten na de inspanning van j.l. Zondag welverdiende rust. De Alkmaar- ders lopen daardoor gevaar, dat DTS hen weer de eerste plaats zal afsnoetien. Vooropgesteld dan, dat de Oudikarspelaren in den Helder een op de zege belust Wa tervogels zal verslaan. En dat is geen sinecure. Op Wieringen een traditioneel gevecht. Succes BKCH Wie wint, is onmogelijk te voorspellen. Als het Succes is, trekken de Wieringers zich ook op in de kopgroep. Datzelfde be lang geldt voor Grasshoppers ook in Anna Paulowna. Maar ja, ZAP waoht al zo lang op het defini tieve succes, dat hen van de voor. laatste plaats zal voeren. In Oudesluis zal VZV nog hard moeten werken voor de volle winst. Op Texel begint de club van die naam nu volop te beseffen, dat wil men het glorierijke verle den laten herleven, een volledige ommezwaai nodig is. Misschien ondervindt Schagen al de gevol gen van die „wil tot beterschap". In 4B is de kopgroep van vier USVU, Assendelft, EVC, WW ietwat geschokt door de nederlaag van EVC tegen Monnikendam, dat daardoor 'bewees in de toekomst ook nog een woordje te willen meepraten. Het is daarom voor WW te hopen, dat het zonder kleerscheuren uit de strijd tegen ■nabuur Andijk te voorschijn treedt. Er zijn n.l. al eens meer „grote goden" pp dat veld gesneu veld. Zouaven trekt naar MFC. Onder de rook van Medemblik zal uitgemaakt worden of Zou aven wat omhoog zal gaan op de ranglijst. Meervogels is vrij. LEEUWARDEN. De Leeu warder politierechter kreeg giste ren een niet alledaagse baldadig heid te behandelen. De 19-jarige Jelle S. te Ferwoude maakte met zijn baas, de 24-jarige S., een weddenschap. Verdachte nam op zich enige palen van het hoog spanningsnet voor de electrici- teitsvoorziening in zijn woon plaats door te 'zagen. Op deze hoogspanningsdraden stond nota- bene een spanning van 10.000 volt. Tot op enkele centimeters na had hij een paal, waarlangs een leiding de grond in ging, doorgezaagd, toen de vonken er uit sloegen. Als een haas ging de jongeman er van door, omdat hij wel begreep, dat het zo niet goed zou gaan. Door deze ondoordachte balda digheid bracht verdachte niet al leen de electriciteitsvoorziening ernstig in gevaar, maar bovendien berokkende hij een materiële schade van f 1000. De Officier van Justitie wees er op, dat twee dagen voor de handeling, die plaats vond op 17 October j.l., de weddenschap is afgesloten, zodat verdachte alle tijd heeft gehad over zijn voorne men na te denken. De Officier vorderde een gevangenisstraf van zes maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk, met af trek van preventief en een proef tijd van 3 jaar, terwijl verdachte bovendien een schadevergoeding van f 100.zal dienen te betalen. De verdediger, mr. Koopmans, wees er op, dat verdachte reeds op 14-jarige leeftijd het ouderlijk huis heeft verlaten en niet die opvoeding heeft genoten, die noodzakelijk is, terwijl er ook van 1.71-1.72, stemming kalm. zijn patroon, bij wie hjj intern was, niet veel te goede uitging. Bovendien achtte pleiter zijn cliënt niet alleen schuldig, waaróp de Officier repliceerde, dat ook de patroon zal worden vervolgd. ■De politierechter, vonnis wij zende, veroordeelde verdachte tot vier maanden gevangenisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk en tot betaling van f 100.scha de-vergoeding binnen een jaar nadat het vonnis in kracht van gewijsde zal zijn gegaan. De voor lopige hechtenis werd in minde ring gebracht. Prinsessenkalender Wij ontvingen de Prinsessen- kalender-1954 van „Pro Juven- tute", waarvoor H.M. de Konin gin werderom een dertiental ex clusieve en zeer aardige foto's van de Prinsessen beschikbaar stelde. Onze Koningin gaat ons daarbij voor in de steun aan de "kinderen in moeilijkheden", die in Pro Juventute èen zorgzame instelling vinden. De kalender is juist daarom zo aantrekkelijk, omdat de mooie foto's nog nim mer gepubliceerd werden en af komstig zijn uit het particulier bezit van het Koninklijk Huis, uitgezonderd een drietal foto's van Cas Oorthuys. Wilt U de kin deren in moeilijkheden helpen en Pro Juventute helpen, dan doet u dit reeds door voor uzelf zo'n mooie maandkalender aan te schaffen; waar niet verkrijgbaar volgt toezending per post ria ont vangst van f 2.75 per kalender op postgiro 51.74.00 (of per post wissel) van de Kalenderactie „P: o Juventute", Gooiergracht 145. Laren (N.H.). Kaasmarkt Leeuwarden LEEUWARDEN, 6 November - Gouda volvet 1.91-1.92; Edammer 40 plus 1.71-1.72; broodkaas 40 pl. Advertentie Z0 60ED IIJMT VEIPON VRAAG DE IUISTE SOORT ATHENE, 6 Nov. (A.P.). Griekenland is de afgelopen twee dagen geteisterd door regens en onweders van ongekende hevig heid. Er is grote schade aan de landbouw en aan wegen en brug gen aangericht. Duizenden hectaren akkerland in Midden Griekenland staan on der water. Het zwaarst getroffen is de streek Larissa. Verscheidene dorpen zijn vol komen geïsoleerd. Er zijn vele huizen vernield en duizenden bo men ontworteld. Na enkele weken van rust, gaat het competitierad weer verder. Het is niet te hopen, dat ook de training stop gestaan heeft, dit zou anders deze eerste Zondag wel eens grote verrassingen kun nen opleveren. Maar zo pessimis tisch willen we toch niet zfjn. Een goed sporter of sportster weet maar al te goed de grote waarde van een regelmatige training, dat ze de weken waarin de competitie omwille van hogere belangen moest stop staan, ook zonder training zou laten voorbijgaan. We starten dus maar met onze al dan niet gewaagde prognose, aan de verenigingen overlatend in hoeverre zij daarin willen volgen. In de Diocesane klasse Noord is FSA sterk favoriet in FSA VIO, maar bergt de buurt-derby Geel Zwart-Vlug alle verrassin gen in zich. We durven ons heus niet aan een zekere uitspraak te wagen, overtuigd dat we zijn van de nodige sfeer om deze match, die een derby vaak zo aantrekkelijk maakt. DWO krijgt in Slootdorp aan TOP een hele kluif, en het mag tevreden zijn, als het een punt thuis kan houden. In de Dioc. klasse Midden staat AOG ook deze week op de rust- lijst en kan nu eens afwachten. Zal ADO ook ODOS de voet dwars zetten en het de eerste nederlaag bezorgen? Het moet toch wel kunnen. TYBB haalt wel twee punten binnen tegen VDO. De meisjes uit Purmerend VIDO, moeten DCG in het „hol" opzoeken. Ze behoeven niet op voorhand de 'nederlaag te vre zen. Met een goede schotvaardige voorhoede is ook DCG wel te slaan. Deze prestatie van VIDO zou de spanning in deze afdeling zeer ten goede komen. Leonidas Ambon moet voor de laatste zijn. Programma: Noord: FSA—VIO 12.00; Geel Zwart— VI. Vlug 15.45; DWO—TOP 12.45. Midden: Odos—ADO; VDO—TYBB; DCG VIDO. LeonidasAmbon. In de eerste klas alle spanning bij Con Brio—FSA 2. We zullen er heus niet van opkijken als FSA 2 er in slaagt Con Brio de eerste nederlaag toe te brengen, al moeten we toe geven, dat Con Brio als koploper natuurlijk op alle verrassingen is voorbereid. Maar ja! AlwaysForward-Con Zelo kan plaatsje verwisselen geven, maar dan moet de laatste ook de eerste overwinning uit het vuur weten te slepen. Het zal een ongetwijfeld boeiende strijd zijn, van twee aan elkaar gewaagde ploegen. In Kenn. ook een buurt-derby- 1 VBO—DIO. Ook VBO heeft de eerste helft van de competitie met een nederlaag moeten afsluiten, en blijkt dus ook niet onoverwin nelijk te zijn. Dit zal DIO sterken. Winnen de meisjes uit Bergen dan staan de kansen weer vol komen gelijk, dan hebben beiden weer evenveel verliespunten, alle factoren voor een boeiende en spannende kamp zijn aanwezig. Wijk aan Zee gaat naar Egmond om daar Zeevogels te bekampen. Ook zo'n echte derby, die heel de ranglijst in deze afdeling wel eens in de war kon schoppen. Or. Wit kijkt als lachende derde toe en behaalt de volle winst tegen Blauw Zwart. Programma: Con BrioFSA 2 13.40; Alw. ForwardCon Zelo 12.00; BI. ZwartOranje Wit; VBODIO; ZeevogelsWijk aan Zee. In de tweede klas staat de return-match DWO 2—VIOS al op het programma. De vorige maal gaven we door een verkeer de uitslagopgave VIOS te veel eer. Aan hen nu de eer onze goede woorden waar te maken en DWO 2 de punten te ontfutselen. Dit zou dan DWO 2 d'r eerste nederlaag worden. Eveneens on geslagen is in deze afdeling nog St. Victor. Maar nu het morgen op bezoek moet bij VZV 2 kan ook dit record wel eens sneuve len. Zal GVO bij PSCK nu de volle winst behalen, we durven bijna niets meer voorspellen, GVO is steeds het enfant terrible. HBCTYBB 2 gaan Onder elkaar uitmaken wie in Haarlem de hegemonie heeft. Adelbert zal met de rode-lan taarndrager Geel Wit wel weinig moeite hebben en zich dus wat vaster op de bovenste plaats nes telen. SHSO.G. is een strijd van twee gelijkwaardige ploegen. De verliezer van deze twee zal de bovenste plaats voorlopig als een fata morgana zien. Programma: VZV 2—St. Victor 16.00; DWO 2 —VIOS 13.30; PSCK—GVO; HBC —TYBB 2; Adelbert—Geel Wit; SHS—O.G. In de derde klas kan SEW aan sluiting met WGW 2 krijgen door een overwinning op Excelsior. Ook Con Brio 2 moet dat kunnen en wel via het hoofd van de Victor reserves. De Reserves van Geel Zwart achten we sterker dan het derde van VI. VI. Dis nestelt zich via TYBB 3 bijna onbereikbaar op de bovenste plaats en ziet de tweede klas al bijna voor haar geopend. IEV begint aan haar eerste wedstrijd tegen HBC 2 en kan de eerste punten binnen halen. HSV ontvangt in Heiloo Velsen en zal thuis haar huid zo duur mogelijk verkopen om de aansluiting met DIS niet te veel te missen. Adelbert 2 kan wel winnen van AOG 2, even als ADO 2 van OG 2. Programma: SEWExcelsior 16.15; Con Brio 2—St. Victor 2 16.15; VI. Vlug 3— Geel Zwart2 16.15; IEV—HBC 2; HSV—Velsen; TYBB 3—DIS; Adelbert 2—AOG 2; ADO 2— O.G. 2. Programma Junioren: Noord: DWO a—VIOS a 14.15; VZV a— Geel Zwart a 16.45; FSA aVIO a 16.15; DTS a—SEW a 15.45; DWO bGeel Zwart b 12.00; Con Zelob—VZV b 12.00. Kennemerland: Or. Wit a—AOG a; W. a. Zee— ADO; Adelbert—Geel Wit; DIO a—Zeevogels; DIS aMeervogels; TYBB bLeonidas b; Leonidas a—HBC; PSCK—SHS; DIS b— AOG c; DIO b—VBO b. Adspiranten: Zeevogels—AOG; Or. Wit a— Adelbert.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 10