Kort voor middernacht werd laatste gat gesloten Was oud-minister der Y.S. spion van de Sow jet-Unie? Spanning in Triest neemt onrustbarende vorm aan Neêrlands dijken zijn weer dicht Koningin beleefde bij het grote historische moment Dagblad voor Alkmaar en omgeving V Sint Willibrord Molotov terug Bezwaarschrift tegen hechtenis Vliegramp eist 28 slachtoffers Smid je Verholen blijft ons trouw Smidje Verholen en de goudschat Sensationele verklaring van Amerika's procureur-generaal Truman weet van niets! Acht doden bij botsingen Agitatie in Italiaanse steden NOORDHOLLANDS J Abonnementsprijs 8,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; In alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Zaterdag 7 November 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12928 HET IS VANDAAG de feestdag van een nationale heilige: Sint Willibrordus. En voor de vijfde maal viert de Vaderlandse Kerk op de Zondag rondom dat feest Willibrord-Zondag. Dan wordt er in het bijzonder aandacht ge vraagd voor het apostolaatswerk, het behoud, de versterking en de uitbreiding van het H. Geloof, dat Willibrord twaalf eeuwen geleden hier gebracht heeft. Dat geloof heeft in de loop der eeuwen geschitterd en geleden. De geest van de heilige Willibror dus moet wèl vaardig blijven in de eerst-geroepenen, die het door woord en voorbeeld moeten steu- Om tot de bezinning daarop te helpen, hebben wij in de afgelo pen dagen enige facetten van de problemen van geloof en modern leven belicht. Moge de dag van morgen, Wilibrord-Zondag 1953, er toe bijdragen, dat de bedoelin gen en de opzet van de St. Willi- brord-vereniging worden verwe zenlijkt. Op de eerste plaats een harte lijk gebed voor het behoud en de versterking van het geloof in ons Vaderland, op de tweede plaats werkdadige medewer king, waar die gevraagd wordt, voor de verschillende vormen van Apostolaatswerk, op de derde plaats de onmisbare geldel ij ke steun, die voor elke activiteit on misbaar is. Sint Willibrordus, wiens naam onafscheidelijk verbonden is aan de geloofsverbreiding in de Lage Landen, is behalve Apostel in het voor hem onbekende wereld lijk rijk van zijn Meester, tevens de voorloper geweest van een be schaving, die door het christen oom gevestigd werd. En zoals iedere pionier nauwe lijks voor zichzelf de resultaten van zijn werk aanschouwt, doch alleen maar de toekomst voor de zijnen naar zijn hand wil richten, zo was ook de Apostel Willibrord de grote, luisterrijke voorloper van al die mannen en vrouwen die door het christendom hun roe ping hebben leren kennen. Historisch bezien is de komst van St. Willibrord een wonder lijke bestiering van God zelf ge weest. Ook ons land zou natuur lijk later evengoed met dit chris tendom in aanraking zijn geko men, maar dat dit toen reeds mocht gebeuren, dat juist is de grondslag geworden voor een va derlandse geschiedenis, die ver sierd is met de bekende en onbe kende heldendaden van grote mannen. Dankbaarheid voor dit alles allèèn reeds verplicht ons, al het mogelijke te doen, om langs mo derner wegen en met nieuwe middelen de taak van Willibrord voort te zetten! Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië niet rechtstreeks naar Nederland De Nederlandse Hoge Commis saris in Indonesië, mr. W. F. L. Graaf van Bylandt, die uit Dja karta is vertrokken voor een be zoek van enige weken aan Neder land, reist niet rechtstreeks naar Nederland. Hij zal enige dagen in Rome vertoeven en is vandaag nog niet op Schiphol aangekomen. Om vijf minuten voor 12 in de afgelopen nacht was het laatste gat in Neêrlands dij ken, het stroomgat bij Ouwerkerk, geslo ten. Op dat tijdstip begonnen de kerk klokken op de wal haar feestelijke klan ken uit te strooien en loeiden de sirenes van alle schepen de vreugde uit. Vandaag zal geheel Nederland dit heuglijke feit vieren met het uitsteken van de vaderland se driekleur. Op hetzelfde moment, dat de klokken begonnen te luiden speelde een muziekcorps het Wilhelmus, begeleid door het motorgeronk van de tientallen rondvarende schepen. Hare Majesteit de Koningin aan boord van „De Breezand" sprak een zeer kort woord tot het Neder landse volk. Om 23.45 uur schatte men nog 5 tot 15 minuten nodig te hebben om de caisson op de juiste plaats te krijgen. Om 23.47 ontvingen 8 sleepboten de opdracht met halve kracht te duwen. Alleen de „Amerika" moest volle kracht blijven geven. De Z.Z.W. wind bleef zeer matig. De eerste mensen liepen om 23.52 uur over de nieuwe afsluiting. Vier minuten voor twaalf was de kentering ingetreden. Enkele minuten daarna, precies om 23.56 uur, lag de caisson op z'n plaats. Prins Bernhard heeft als gevolg van een lichte verkoudheid op het laatste moment moeten afzien van de voorgenomen tocht naar het rampgebied ter gelegenheid van de sluiting van het laatste gat bij Ouwerkerk. Omstreeks half zes was Konin gin Juliana per auto uit Soestdijk naar het rampgebied vertrokken met het doel zich daar op een der schepen van de Rijkswaterstaat te begeven. Hare Majesteit zeide op het moment van de dichting: „Landgenoten, ik zal morgen nog wat zeggen, maar ik wens u nu vast allen van harte geluk met dit grote moment". De minister van Verkeer en Waterstaat mr. J. Algera dankte daarop Hare Majesteit hartelijk voor de woorden die zij zojuist had gesproken. „De regering stelt het op hoge prijs dat U hier vanavond, ik mag wel zeggen vannacht, aanwezig hebt willen zijn. Het is voor Nederland een his torisch ogenblik, nu de dijken zijn gedicht, na een natuurramp, zoals gedurende eeuwen niet heeft plaats gevonden. Dat U dit groot se moment heeft willen mee ma ken stemt ons volk tot grote vreugde en geeft een nieuw be wijs van de innige verbondenheid van Vorstin en Vaderland". „Landgenoten, op dit ogenblik zijn wij allen trots en dankbaar. Wij zijn trots op al die werkers van hoog tot laag, die gedurende zovele maanden hebben medege werkt om dit resultaat te berei ken, die bij dag en bij nacht heb ben gearbeid. Aan al die werkers betuig ik mijn hartelijke en diep gevoelde bewondering. Wij zijn dankbaar jegens God Die ons dit werk deed gelukken. Wij hebben in de laatste maanden dikwijls onze diepe afhankelijk heid gevoeld. Het is geweest een strijd, een nederlaag en overwin ning en nu zijn wij zo gelukkig te mogen constateren, dat voorlo pig alle dijken zijn gedicht en naar wij hopen zal dit gat, dat nu voorlopig gedicht is, ook definitief gedicht blijven". Spr. besloot in dit gevoel van dankbaarheid dit korte woord met het uitspreken van de wens, dat ook het verdere herstel spoedig zal tot stand komen. Belangstelling van duizenden. Duizenden mensen bevonden zich aan boord van tientallen schepen om getuige te zijn van deze historische gebeurtenis. Be halve Koningin Juliana, de mi nisters Drees en Algera, secreta ris-generaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, ir. Maris, Kamerleden en andere autoriteiten. Enkele minuten na middernateht klonk een driewerf hoera voor de Koningin als besluit van deze nationale gebeurtenis. stroomgaten en bressen in dijken gedicht. Een gebied van 145.000 hectaren was overstroomd en er waren zeven en zestig stroomga ten. Op de eerste Februari al werd het stroomgat bij Nieuwer - kerk aan de IJsel gesloten. De tweede Februari was het gat bij Ouwerkerk aan de IJsel dicht en bijna iedere dag werd een nieu we overwinning op het water be haald, die tenslotte tot de uit eindelijke zege leidde. De meest markante data van het dichten van stroomgaten zijn: 4 Februari Eendrachtspolder; 6 Febr. Klaas van Steelandpolder op Tholen; 11 Febr. Preekhilpolder op Goeree; 14 Febr. Klaverpolder (Noord Brabant)20 Febr Anna Vos- dijkpolder op Tholen; 25 en 26 Febr. Stavenisse; 28 Febr. Helle- voetsluis; 5 Maart Willempolder op St. Philipsland; 12 Maart Oude Polder op St. Philipsland; 13 Maart Herkingen; 18 Maart Nieuw Vossemeer-Buiten; 2 April Zuiden van Nieuw Vossemeer-Buiten; 21 April Rilland Bath; 29 April Oos- terland; 9 Mei eerste gat in Krui- ningen; 13 Juni 2e gat bij Krui- ningen; 19 en 21 Augustus Schelp- hoek; 26 Augustus Westelijk gat bij Ouwerkerk; 6 November Vier- bannenpolder bij Ouwerkerk. ZWEEDS VRACHTSCHIP „TONGHAI" GEZONKEN BREST, 6 Nov. Het Zweedse vrachtschip „Tonghai", dat Don derdag in de Golf van Biscaje na een aanvaring met een Brits tankschip door de bemanning was verlaten, is Vrijdagochtend op de rede van Ferrol (N.W.-Spanje) gezonken in 65 meter diep water. De zwaai- beschadigde „Tong hai" was door de Franse sleep boot „Abeille 26" op sleeptouw genomen naar Ferrol. Het veria- Historie van de afsluiting, i ten schip zonk plotseling, doordat Van de eerste dag af zijn huisplaten het begaven onder de druk van het water en de la ding. in Bolivia LA PAZ, 6 Nov. In de om geving van de Boliviaanse stad Sucre zijn de wrakstukken ge vonden van het vliegtuig van de Boliviaanse luchtvaartmaatschap pij dat sinds Dinsdag j.l. werd vermist. De inzittenden, 25 passa giers en een bemanning van drie koppen, zijn allen om het leven gekomen. Dit is de grootste ramp, die de Boliviaanse luchtvaart ooit heeft getroffen. NEDERLANDSE MISSIE NAAR COSTA RICA Bij de inauguratie van de nieuwgekozen president van de republiek Costa Rica op 28 No vember zal de Nederlandse rege ring door een speciale missie zijn vertegenwoordigd en wel door jhr. mr. W. E. van Panhuys, ge zant te Havana, tevens geaccre diteerd te Costa Rica, aan wie is toegevoegd mr. A. C. Vroon, waar nemend consul te San José. Jhr. van Panhuys heeft gedu rende deze opdracht de rang van buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur. De avonturen van onze grote vriend Smidje Verholen met de befaamde mannetjes van Mars, zijn vandaag ten einde. Wat gaat er met de smid nu gebeuren? Hij denkt er niet aan, het veld te ruimen en hij wil beslist onze kleine en grote lezers en lezeressen met zijn nieuwe avonturen laten meeleven. Wij hebben volgaarne gehoor gegeven aan zijn dringende verzoeken, om via het platform van onze krant zijn rol op het wereld toneel te mogen blijven spelen. En zo zal Maandag a.s. het scherm opgaan voor de nieuwe geschiedenis, die handelt over: Wij wensen onze lezers veel genoegen met dit nieuwe strip verhaal, waarvoor de beste tekenaars en auteurs zich weer hebben ingespannen. MOSKOU, 6 Nov. De Russi sche minister van Buitenlandse Zaken Molotov, terug van vacan- tie, heeft vandaag de nieuwe Brit se ambassadeur W. G. Hayter, die een maand gewacht heeft om hem te ontmoeten, ontvangen. Molotov en zijn vrouw zullen morgen te gast zijn op een diplo matieke receptie waarbij de 36ste verjaardag van de bolsjewistische revolutie herdacht wordt. De naam van Molotov werd gis teravond nog door radio-Moskou wederom verzwegen bij een ge beurtenis, waarmede zijn minis terie te maken had. Sinds begin October was de naam Molotov in het openbaar niet genoemd. Zijn naam is even min genoemd in verband met de Russische nota aan de Westerse Grote Drie. DEMENTI VAN FORMOSA HONGKONG, 6 Nov. (Reuter). De regering van nationalistisch China op Formosa heeft de be richten uit Seoel tegengesproken, dat zij Zuid-Korea een wederzijds verdedigingsverdrag zou hebben voorgesteld. van chauffeur de Baat KOBLENZ, 6 Nov. De Frank- fortse advocaat Henry Ormond heeft een bezwaar tegen de hech tenisneming van de Nederlandse chauffeur de Baat ingediend en tegelijkertijd medegedeeld, dat de familie van de Baat een borgtocht van 5.000 Mark wil betalen, indien het gerecht te Koblenz ontvluch ting vreest. Er is nog geen beslissing naar aanleiding van de stap van Or mond genomen. De Baat is, zoals bekend, 24 October bij het afdalen van een helling bij Neustadt op een file auto's ingereden, waarbij zes per sonen de dood vonden. (Advertentie) CHICAGO, 6 Nov. (A.P.) De Amerikaanse procu reur-generaal Herbert Brownell, heeft vandaag verklaard dat Harry Dexter White, de adjunct-minister van finan ciën in de regering Truman, een Russisch spion was, maar dat hij in de regering is gehandhaafd, ondanks het feit dat de F.B.I. (het federaal bureau van onderzoek) het Witte Huis van zijn politieke onbetrouwbaarheid heeft verwittigd. White is in 1948 overleden. Brownell, de hoogste ambtenaar van de Amerikaanse rechterlijke macht, heeft de beschuldiging uit gesproken, dat president Truman, „ondanks deze, aan hem verstrek te inlichtingen" White bevorderd heeft tot de belangrijke functie van Amerikaans vertegenwoordi ger in de directie van het inter nationale monetaire fonds. Brownell noemde de handel wijze van Truman in deze aan gelegenheid „ongelofelijk". Brownell gaf een uitvoerig en was Vrijdagavond, precies om 23.56 uur lag de vierde Phoenixcaisson op zijn plaats het stroomgat bij Ouwerkerk afgesloten. De foto toont het historisch moment, waarop de toisson op zijn plaats ligt. Van de schepen loeien de sirenes en blazen de stoomfluiten de vreugde over dit grote gebeuren uïï. TRIEST, 6 Nov. (A.P.) Door wilde straatgevechten, welke in de afgelopen 48 uur in de strategisch belangrij ke havenstad Triëst hebben gewoed, zijn acht personen door de politie doodgeschoten. Het ziet er echter naar uit, dat het dodencijfer verder stijgen zal. Tenminste 60 personen onder wie vele studenten liggen met schotwonden in het ziekenhuis. De spanning stijgt met het uur. bajonet, op het geweer naar het Piazza Dell' Unita in de haven wijk getrokken, waar de verwoed- ste gevechten geleverd zijn en op een gegeven ogenblik 10.000 de monstranten bijeen waren. Later op de dag werd het in de stad betrekkelijk rustig, hoewel de spanning nog te voelen was. In de vooravond trok de Britse eenheid zich terug terwijl de Amerikanen posten betrokken in het stadhuis op de Piazza Dell' Unita. Geen staat van beleg. Woordvoerders uit de kringen van de militaire regering zeiden, dat de troepenbewegingen niet inhielden, dat de staat van beleg uitgeroepen zou worden. Het leek echter zeker, dat ge- Tengevolge van handgranaten, die in de politiegelederen gewor pen werden, zijn drie of meer agenten gewond. Er doen berich ten de ronde volgens welke één hunner overleden zou zijn, maar van deze berichten was geen be vestiging te krijgen. De politie heeft geen communiqué uitgege ven. In de namiddag zijn eenheden van de Britse en Amerikaanse troepen, welke de fel-omstreden zone ,.A" van het vrije gebied van Triëst bezet houden, met de neraal majoor Sir John Winterton, Brits opperbevelhebber in de zone, de staat van beleg wel zou uitroepen indien de toestand ge vaarlijker werd. De bloedige opstandjes in Triëst gingen vergezeld van wilde de monstraties in grote Italiaanse steden, zoals Rome, Milaan, Ge nua, Florence, Bari, Catania, Na pels, Bologna, Venetië Padua, Udine, Ancona, Bolzano en Mo dena. Zij accentueerden het Italiaanse ongeduld, dat sinds 8 October heerst toen in een Brits-Ameri kaanse nota bekend gemaakt is, dat hun troepen zich uit zone „A" zouden terugtrekken en de rege ring aan de Italianen zou worden overgedragen. De Amerikaanse ambassadrice Clare Booth Luce heeft vandaag met premier Giuseppe Pella ge confereerd over „middelen ter vermindering van de spanning". .Ambassadrice Luce keerde langs de Via Veneto naar de ambassade terug toen de demonstratie aldaar haar hoogtepunt bereikt had. Haai' auto bleef in de duizenden studenten en andere demonstran ten steken. Zij stapte uit en liep ongehinderd verder naar het am bassadegebouw. overzicht van de contacten van White met de regering Truman, tijdens een toespraak 'die hij hield voor de bond van werkgevers in Chicago. Hij zeide: „Het is een vernede ring voor iedere Amerikaan dat tijdens de regering van president Truman de communisten er met zoveel succes in slaagden te infil treren in de regering van de Ver enigde Staten". „Ik kan me niet herinneren, dat zoiets als handhaven is voorge vallen", verklaarde Truman, toen hij van de beweringen van Brow nell op de hoogte werd gesteld. „Voor zover ik weet, werd White uit regeringsdienst ontslagen, zo dra bekend werd dat hij spion- nagediensten ten behoeve van de Sowjet Unie verrichtte". De voormalige president voegde hieraan toe: „De regering Eisen hower wordt wanhopig. Zij doen manmoedige pogingen om onge daan te maken wat in New York en New Yersey is gebeurd. Zij zullen nergens voor terugdeinzen, voor leugens, noch voor iets an ders, om hun doel te bereiken. Zij zijn ongerust. Zij zijn wanhopig". DE MOORDZAAK TE WOERDEN Naar wij vernemen zal op 4 December a.s. door de Meervou dige Kamer van de Utrechtse rechtbank de zaak worden behan deld tegen de gebr. B., verdacht van moord op de Woerdense agent A. van Eek, die in de nacht van 13 op 14 November van het vorig jaar door pistoolschoten do delijk werd getroffen. Gelijk reeds gemeld, werden de broers B. in Februari van dit jaar aan gehouden, na een langdurig en nauwgezet onderzoek van de Rijksrecherche. HET VIJFDE K.V.P.-CONGRES Vandaag en morgen wordt voor de vijfde maal, sinds 1947, het Partij-congres van de Ka tholieke Volkspartij gehouden, dat staat in het teken van de eenheid der Katholieke Neder landers op staatkundig gebied. Het leek ons nuttig en interes sant, bij deze gelegenheid nog eens herinneringen op te halen aan de vorige Congressen, en men kan deze gegevens uit een nog jonge staatkundige geschie denis vinden in de Kroniek van Zaterdag in dit nummer.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1