Malenkof moest tornen aan vier principes van dictatuur BRIEF AAN ST. NICOLAAS Katholieke invloed wordt gehinderd in internationaal onderwijsbeleid Acht maanden geëist tegen opruier In mijn schoorsteen geen atoomgeweren De crisis van het communistische regime (I) Beloften blijken te berusten op demagogisch bedrog Ogen9 telefoon en vi™ fyprs Mgr. Op de Coul maant opnieuw tot groter waakzaamheid Adhaesiebetuiging aan Heilige Vader Zaterdag 7 November 1953 Pagina 9 Wat betekent bevrijding? In het Westen het einde van een dictatuur en de vrijwillige of gedwongen terugkeer van bestuurders naar een democratische regeringsvorm. Vrijheid komt dan dus erop neer, dat een regering het volk, dat ze leidt, toestaat om iverkelijk vrij te zijn. De laatste maanden wordt er in en met betrekking tot de Sovjet-Unie en de andere Oost-Europese volksdemocra tieën dikwijls over vrijheid gesproken. Sinds hij aan de macht kwam, heeft ook Georgi Maximilianovitch Malen kof, de Russische premier, daarop meermalen een toe speling gemaakt. Met hun gebruikelijke slaafse van de gecollectiviseerde land- volgzaamheid bleven ook ditmaal de leiders van de zes Russische satellietstaten in Europa niet achterwege om wat Malenkof deed, netjes in eigen land te her halen. Het verschil tussen Malenkof en Georghi-dej Bierut met de andere Oost-Europese regerings leiders is echter, dat terwijl in de Sovjet-Unie de persoon van de eerste minister wisselde, de lei ders dezelfde zijn die al jaren him land volgens een bepaald systeem gedirigeerd hebben. Vandaar dan ook de vraag: is de „liberalisatie in Oost-Europa wel werkelijk een streven naar meer vrijheid? Is 'er in wezen iets veranderd en zo ja, is er dan aanleiding om te gelo ven, dat de communistische heer sers oprecht wensen en in staat zijn op te komen voor meer vrij heid in de democratische zin van het woord? Zo neen, wat schuilt er dan achter de talrijke procla maties en beloften? Bij het stellen van die vragen moet men wel ermee rekening houden, dat terwijl een gewo ne dictator soms in staat is om de strakke lijnen van zijn regime wat af te zwakken door allengs weer democratische rechten in ere te herstellen een dictatuur welke op een totalitair systeem berust, nimmer daartoe kan over gaan, of ze moet alle sectoren van het maatschappelijk leven, waarop de dictatuur haar stem pel drukt (economie, industrie, landbouw, cultuur, vakbeweging enzovoorts) gaan „liberaliseren". Zou bijvoorbeeld Hitler besloten hebben de nazi-staat te bevrij den van de terreur welke werd uitgeoefend door zijn politieke politieke politie, dan zou hij daar mee tevens zijn eigen machts middelen uit handen hebben ge geven om de boeren te kunnen dwingen zo te produceren als het de führer te pas kwam, de ouders om hun kinderen op twaalfjarige leeftijd uit te leveren aan de to talitaire jeugdbeweging, de ar beiders om ondanks slechte be taling en ondervoeding, te blij ven werken, alle Duitse burgers en zichzelf af te sluiten van ob jectieve berichtgeving en andere middelen van contact met de we reld'buiten die van het nazi-dom. Niet anders in de Sovjet-Unie. De communisten staan voor 'n niet minder grote hindernis. Hun politiek berust op een econo mische en sociale ideologie en de politiek is in de Sovjet-Unie niets anders dan het middel om die ideologie te kunnen realiseren. Inderdaad blijkt nu, dat de com munistische eerste ministers zich bij het doen van concessies niet kunnen beperken tot de sector van de politiek, maar dat ze ook moeten aandringen op de noodza kelijke veranderingen op het ter rein van de economie, de land bouw en de sociale toestanden. In de nieuwe politiek van Ma lenkof en andere oommunistische leiders laten zich bepaalde hoofd lijnen onderscheiden: ten eerst een nogal omvangrijke amnestie, waaraan het opheffen van som mige concentratiekampen gepaard ging, vervolgens het terugkeren van een te snel industrialiseren wat ten goede komt aan de lichte industrie en de productie van consumptieve goederen. Op de derde plaats is er dan de belofte tegenover de werknemers dat hun arbeidsvoorwaarden verbeterd zullen worden (andere productie normen en minder straf optreden bij yerzuim) en tenslotte voor zichtige concessies op het terrein Met onderstaand artikel beginnen we aan de publi catie van een vijftal arti kelen van de hand van de Roemeen Ghita Ionescu, schrijver en bekend Roe meens econoom. Hij is vice-president van de in ternationale organisatie van Oost Europese journa listen, die destijds ont vlucht zijn. De heer Iones cu spreekt over Oost- Europese problemen regel- matig voor de B.B.C.. bouw en veeteelt, waar boeren te horen kregen, dat ze ook mis schien als eigen baas vruchtbaar werk van 's lands nationale pro ductie zouden kunnen leveren. Hier en daar is zelfs gemom peld, dat het werk van de intel lectuelen recht heeft op betere beloning, dat de kleine midden standers rekenen kunnen op be scherming van eigen bedrijf en dat er een eind zal komen aan het vervolgen van de kerk en godsdienst. Maar in de meeste ge vallen bleken concessie, welke de intellectuelen, middenstanders en overtuigde christenen in het voor uitzicht gesteld zijn, uitsluitend te berusten op demagogisch be drog. Onmogelijk J Zou er in de vier bovenge- noemde hoofdlijnen werkelijk ra- dicale verandering plaats vinden, g dan betekent zulks onherroepe- j lijk, dat de communistische doc- trine in vier essentiële hoofdstuk- ken gewijzigd moet worden. Want J gecollectiviseerde landbouw is voor de communistische staat on- misbaar, omdat de dictatuur zon- j der haar geen controle heeft op i de productie, evenzo kan men j zich de communistische dictatuur j zonder politiek dwangsysteem, j arbeiders die wel plichten maar J geen rechten hebben, en een J sterk ontwikkelde zware industrie niet indenken. Het bestaan van het regime zou zonder die onmis- j bare onderdelen ernstig in gevaar g komen. Collectief bedrijfsleven, indus- trialisatie, genationaliseerde pro- ductiemiddelen, absolute zeggen- j schap over de man-power en als j stok achter de deur een meedo- genloos politie-systeem vormen bij het „sine qua non" van de! oommunistische maatschappij vol- J gens de opvatting van Max en Lenin. Tezamen zijn ze een on- verbrekelijk geheel. Erkennen dej communistische leiders dus, dat g ze in één of ander opzicht moe- J ten veranderen van strategie, dan g staat dat gelijk met de bekente- g nis dat de communistische doctri- J ne over de gehele linie tekort g geschoten is. Maar in Sovjet-Rusland is het al eerder gebeurd, dat heersers een stap terugzetten om binnen niet al te lange tijd weer twee stappen voorwaarts te kunnen gaan. Het verleden leert, dat de concessies welke Malenkof thans doet waarschijnlijk alleen maar tot doel hebben om de onrust, welke onder de Oost-Europese be volking de laatste jaren is ont staan, weer tot bedaren te bren gen. Het communistische regime moet het tijdelijk met zijn prin cipes op een accoordje gooien om te voorkomen, dat de macht zon der welke het niet bestaan kan, voor goed verloren gaat. Daarom zij men voorzichtig met optimis tische verwachtingen naar aan leiding van Malenkof's nieuwe koers. Er is beslist nog geen sprake van: „het roer om". Buit: 10.000 Mark Duitse politie heeft vandaag be kend gemaakt dat een bende in gerekend is die in een hotel bin nen twee maanden 10.000 Mark wisten te bemachtigen. De politie zei dat het hier ging om een kellner, een telefonist en een chasseur. Het trio werkte als volgt: De kellner was „de ogen". Hij sig naleerde de gasten in de eetzaal en deelde dit mee aan de telefo nist. De telefonist waarschuwde chasseur en deelde hem namen mee van de gasten in de eetzaal en welke kamer zij hadden. De chasseur glipte daarna met een loper de kamers binnen en speurde de bagage na voor con tant geld en reizigerscheques. Het trio werd gearresteerd na dat twee Amerikaanse gasten ach terdocht opvatten en dit meedeel den aan de directie. Hr. Ms. Fregat „Dubois" in Japan YOKOSOEKA, 6 Nov. (ANP) Hr Ms fregat „Dubois", dat ter aflossing van Hr Ms fregat „Jo- han Maurits van Nassgu", onder weg is naar de Koreaanse wate ren, is vanochtend in de Japan se haven Yokosoeka aangekomen. De commandant, luit. ter zee le klasse, T. Jellema en de beman ning hebben des middags een be leefdheidsbezoek gebracht aan burgemeester Hiranuma van Yo kohama en gouverneur Achiyama van het district Kanagawa. De „Dubois" vertrekt Dinsdag naar Sasebo. Het schip zal bij de ge allieerde vloot worden ingedeeld. De „Dubois" is 15 September j.l. uit Den Helder vertrokken. De „Johan Maurits van Nassau" zal na vlagvertoon in buitenlandse havens naar ons land terugkeren. „Er blijft opnieuw allergrootste waakzaamheid geboden ten aanzien van het onderwijsbeleid in de hoogste inter nationale organen, daar er duidelijk tekenen zijn, dat de katholieke invloed wordt gehinderd. Dit geldt ook natio naal en met name voor Nederland, waar in de internatio nale vertegemvoordigingen het Katholieke element lang niet altijd tot zijn recht komt." Dit verklaarde Mgr. Mr. Fr. Op de Coul, directeur van het Centraal Katholiek Bureau voor Onderwijs en Opvoeding te Den Haag, in een tweegesprek met het K.N.P. Mgr. Op de Coul is juist teruggekeerd uit Brugge in België, waar hij de tweede algemene vergadering heeft gepresideerd van het Office International de l'Enseignement Catholique (Inter nationaal Katholiek Onderwijsbu reau) voorafgaande aan het con gres van de Union Internationale pour la Liberté de l'Enseignement (de interconfessionele Internatio nale Unie voor Vrijdheid van Onderwijs) eveneens te Brugge. Bij het Katholiek Internationaal Bureau voor Onderwijs, steeds Office genoemd, zijn aangesloten, aldus Mgr. Op de Coul, landelijke instellingen of vertegenwoordigers die door de Kerkelijke Overheid zijn belast met de zorg voor het Katholieke Onderwijs. Het streeft dus in opdracht van de Kerk naar de totale doordeseming van het Katholiek Onderwijs met de Christelijke levenssfeer. Dit ter onderscheiding van de Interna tionale Unie, die, zoals haar naam aanduidt veel beperkter is en streeft naar een vrij en gesubsi dieerd onderwijs. De taak van het Office werd kort en krachtig omschreven, zo vertelde Mgr. Op de Coul, door één der Belgische bisschoppen op het congres. Mgr. de Smedt, bis schop van 'Brugge, noemde dan als eerste taak: de bevordering van de Katholieke geest in het Katholiek bijzonder onderwijs en verdediging ervan tegen stro mingen, die de Katholieke geest hetzij van buiten hetzij van bin nen uit bedreigen. 14 landen vertegenwoordigd Veertien landen ivaren op het congres aanwezig, zelfs Oeganda en Indonesië waren vertegen woordigd. Besloten werd onder meer tot uitgifte van een drie maandelijks bulletin, waarin be richten en documentatie-mate- riaal over het katholieke onder wijs in de gehele wereld. Het bulletin zal worden toegezonden aan alle leden van het Office, doch verder ook aan de bisschop pen en aan allen, die uit hoofde van hun functie of anderszins be langstelling ervoor hebben. Gevraagd naar het contact van het Office met andere nationale en internationale Katholieke or ganisaties en dezer werkzaamhe den op gebied van het onderwijs, zeide Mgr. Op de Coul het als zijn taak te zien deze werkzaam heden te coördineren, teneinde daardoor geld en tijdverspilling te voorkomen. „Op dit gebied is er nog wel wat te doen", zo voeg de hij eraan toe. De eerste stap in deze richting is reeds gezet door instelling van commissies die de verbindingsschakel zullen vormen tussen het Office en de andere organisaties, ook die van de Unes co en de vroegere Volkenbond. „Wij zullen dan ook blij zijn", zo besloot Mgr. Op de Coul het gesprek, „wanneer de Vaticaanse autoriteiten onze statuten hebben goedgekeurd. Wij verwachten hun epprobatie voor het einde van dit jaar. Wij zullen dan krachtiger naar buiten kunnen optreden." Verdrag tussen Znid-Korea en Nationalistisch Cliina? SEOEL, 5 Nov. De Zuid- Koreaanse minister van Buiten landse Zaken, Pioen, heeft Don derdag te Seoel medegedeeld, dat de nationalistische Chinese am bassadeur te Tokio, Hollington Tong, een wederkerig verdedi- singsverdrag tussen Formosa en Zuid-Korea heeft voorgesteld. MAASTRICHT. 5 Nov. (K.N.P.) De Int. Gebeds-Unie van Ban-' neux O.L.V., afd. Nederland, met? haar meer dan 300.000 leden zalj bij gelegenheid ener audiëntie van! een der Nederlandse Banneux- propagandisten aan de Heilige J Vader een manifest laten over-! handigen, luidend als volgt: „Heilige Vader, dankbaar voor! de boodschap die O.L. Vrouw als! Maagd der Armen in Haar be-! zorgde en medelijdende liefde tot! de arme mensheid, te Banneux kwam brengen, betuigt het Be-j stuur van de Internationale Ge- bedsunie van Banneux, afd. Ne- derland. mede namens haar meerj dan 300.000 leden, zijn medeleven! met Uwe Heiligheid in deze zware tijd van vervolging van de besten Uwer zonen en dochters in! Polen en elders. Het belooft ge- bed. vertrouwen en aanhankelijk- i heid." De „Oranje" terug in Amsterdam Vrijdagmorgen is het m.s.5 „Oranje" van de Stoomvaart- maatschappij Nederland met on- geveer 750 passagiers uit Indo-! nesië in Amsterdam aangekomen. J Aan boord waren o.m. 75 leden J van de voormalige Nederlandse! militaire missie in Indonesië. De 5 ontscheping van de passagiers be-! gon om elf uur. Een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek van voor arrest eiste de officier van "justi tie gister tegen de 27-jarige A. H. zonder beroep, te Utrecht, die wegens opruiing tot muiterij en desertie voor de Utrechtse meer voudige kamer was gedagvaard. i«J?e ve.rd^hte gaf het hem ten laste gelegde toe. hoewel hij zeide zich er niet veel van te herinne ren, omdat een en ander onder invloed van bier zou zijn ge schied. Naar uit het verhoor bleek, had ,.!?an, °P N Aug. jl. na diverse cafes te Utrecht te hebben be zocht, een gesprek aangeknoopt met enige militairen in een cafe taria aldaar. ..Jullie geweren moeten neer en Oe uniformen uit, jullie moest je schamen dat je in militaire dienst bent,het is een schande dat de oefening Drietand is gehouden". aldus zou de verdachte zich heb-: ben. uitgedrukt tegenover de mi-! litairen, die van dergelijke con-j versatie niet gediend bleken te! zim. Ook de president van de recht-: bank. Mr D. Visser, had voor het: gebeurde geen enkel goed woord: j „Een misselijke houding, die ner-; gens naar lijkt", noemde hij het: gebeurde en hij herinnerde ér de' verdachte aan .dat hij in de oor-: log bij de Kriegsmarine had ge-: diend en dus thans wel wat had! goed te maken. De raadsman van verdachte, Mr| Kuperus, betwistte de verklaring: van gehoorde getuigen, dat zijn! cliënt niet dronken zou zijn gé- weest. Aangezien er volgens plei-i ter geen sprake zou zijn van anti-i militairisme in deze, verzocht hij j de rechtbank een gedeeltelijk: voorwaardelijke straf met toezicht! op te leggen. Uitspraak op 20 Nov. a.s. Sinterklaas, die straks weer op de daken zal klimmen om zijn goede gaven door de schoor steen te laten zakken. Aan hem is deze brief gericht. Beste Sint Nicolaas Ik ben doodop. Ik zeg u: ik ben doodop. Laten we dus goed afspreken, dat ik ter wijl ik deze regels schrijf doodop ben. Dat is, om elkaar niet mis te verstaan. Ik twijfel trouwens aan uw acrobatiek in de dakgoot. Per slot hebt ge niets te maken in mijn dak goot, omdat deze dakgoot volgens de huurwet mijn eigendom is en alle onkosten daaraan veroorzaakt voor mijn rekening zijn. Vooreerst dus dit: blijf uit mijn dakgoot. Met uw baard en uw schimmel. Geen Sinterklaas in mijn dak goot en evenmin een zwarte Piet. En dan moet ik U ver zoeken om niets door mijn schoorsteen te gooien. Op de eerste plaats wil ik die rom mel niet in mijn kachel en op de tweede plaats bestaat het gevaar, dat de schoorsteen verstopt raakt. En daarvoor draag ik de verantwoording. Verstopte schoorstenen, Sin terklaas, zijn een marteling, vooral wanneer buiten de vorst om het huis sluipt en de ijsbloemen op mijn ruiten staan. Dit zij dus vooraf in het mid den gebracht. Tot beter begrip, let wel. Ik twijfel niet aan uw goede bedoelingen en evenmin aan uw baard. Wat mij wel ver wonderd is uw veelvuldigheid. Ik zou willen vragen: hoeveel lichamen bezit ge eigenlijk, maar ik vrees, dat dit oneerbie dig zou zijn. Daarom vraag ik het niet. Ik bepaal me dus en kel tot het constateren van uw veelvuldige aanwezigheid, zon der me daarbij iets af te vra gen. Ik ontdek u met hetzelfde gemak in Alkmaar als in Hoorn en op hetzelfde moment zit ge ook te knikkebaarden i.n Gro ningen en Maastricht. En hoe. Ge knikkebaardt niet gewoon. Wat gij doet is niet dat stugge, ongetrainde knikkebaardje van een dakathleet, maar het heeft iets fijns, iets waardigs, iets, dat ik eigenlijk niet kan omschrij ven, maar dat ergens diep in mijn gemoed een oud heimwee doet opstaan uit de tijd, toen ge onder uw geëerbiedigd habijt mijn vaders gestreepte broek droeg. Wees echter eerlijk: ik heb nooit gevraagd hoe ge aan die broek kwam. Zoiets doe ik niet. Tenslotte gaat het me niets aan. Trek de broek aan die ge zelf verkiest. desnoods die van mijn vader. Laat ik u nu vertellen, waar- Op de zesde December is St. Nicolaas jarig. De vijfde December is het pakjesavond en dan zullen vele kinderen en ook ouderen verblijd worden met allerlei geschenken. Het is alleen de vraag waaruit die geschenken zullen bestaan. Vanuit Amerika wordt steeds meer speelgoed geïmporteerd dat een weinig vredelievend karakter draagt. Atoomgewe en, ruimte- pakken, dolken, handboeien en andere attributen, die over het algemeen dichter bij de misdaad staan, dan bij de roman tiek van het Sint Nicolaasfeest, liggen opgestapeld in de waren huizen, waar straks de goede Sint wuivend zal neerstrijken om de lieve jeugd bij zich te ontvangen. Al deze dingen I - een onzer verslaggevers zo aangegrepen, dat hij een hrief heeft geschreven aan Sint Nicolaas, welke wij hiernaast af drukken. Hopen we nu, dat de Sinterklaas deze brief bijtijds zal bereiken en de goede wenken ter harte zal nemn. ;;n ut t - Om ik dood-op ben. Ge denkt: waarom is die snuiter doodop? Ik hoor het u denken. Daarom zal ik het u.vertellen. VANDAAG heb ik een rond gang gemaakt door de waren huizen en speelgoedpaleizen, waarin ge straks ten troon zult zijn geheven. Daar werd mij de schok bereid van het jaar 1953. Meent ge dat de juffrouw daar mij in een grijze stofjas tegemoet trad? Nee, zeg ik u, in een ruim- tepak. Zegt dit niet genoeg? Ge zegt: nee, dit zegt niet, genoeg. Goed, laat ik er dan aan toevoe gen dat ze nog een atoomgeweer in de aanslag had. Nu vraag ik die kinderen nog niet tot de ja ren des onderscheids gekomen. Anders zouden zezeker nooit te gen Sinterklaas zulke ordinaire dingen zeggen. Zo is het. Heel onze wereld zal op die dag be volkt worden door allerlei kleine „Rooie Roggertjs" van de film en planeetbezoekers. Dat is treu rig. Ik zeg u: dat is diep treurig. Vandaar dat ik u niet in mijn goot wil zien. Als ge toch met alle geweld in een goot wilt zit ten, dan doet ge dat maar voor mijn deur. Dat is een keurige goot, die elke week door een ge wone aardbwoner met een bezem wordt schoongeveegd. Meent gij, dat ik het leuk vind om 's mor- Op de zesde December allemaal „Rooie Roggertjes"die niets liever willen dan iedereen eens „lekker doodschieten". dekken, dat het voor een kind een teleurstelling moet zijn, wan neer hij op u schiet en ge rustig door blijft wandelen. Dat is geen manier van doen. Daarmee wordt het vertrouwen in uw waardig heid ernstig ondersteboven ge smeten. Ge ontketend een ware oorlog in alle straten van Ne derland, allemaal gillende Mars- akkers en ruimtevaarders, die niets iever zouden willen, dan de hele wereld schoonvegen. En denkt ge dat dat leuk is? Terwijl wij ons best doen een verenigd Europa te stichten, zit gij daar boven op het dak en smijt tanks, tinnen soldaatjes en dolken door de schoorsteen. Dat moet nou maar eens uit zijn. Uw baard mag een eerbiedige aanblik bie den, maar onder uw mijter krui pen slechte gedachten. Stel voor, dat gij vader was van elf sprui ten met atoom-neigingen, dat ge door hen met scalpering bedreigd werd, dat zij met de punt van een dolk in uw oude rug kietel den en zeiden: „Kom op, vader tje, we zullen je eens lekker van kant maken". Zoudt gij dan zeg gen: „Hè ja, maak me maar eens lekker van kant". En ik zeg u, d'at zoiets gebeurt. Er gebeurt veel meer. Er gebeurt zoveel, dat men geneigd is te zeggen: „Sjonge, wat gebeurt er toch veel" en dat wil wat zeggen. Laten we dus goed afspreken, dat ge uit mijn dakgoot blijft en mij en mijn familie spaart voor alles wat uit het brein van zake lijke speelgoedfabrikanten is ont sproten en naar geweld riekt. Wij houden niet van geweld. Op de eerste plaats zijn we vrede lievend; op de tweede plaats kan ons meubilair niet tegen zulke woeste opstoten. Ge kunt me dat niet kwalijk nemen. Tenslotte zingen we niet voor niets „Sinter klaas kapoentjeDaar door heen is heel de teerheid van een kinderziel verweven, die gij met één atoomgeweer naar de blik sem helpt. Ge laat Zwarte Piet aan alle deuren luisteren of neef Henny zich wel behoorlijk ge draagt. Goed, ge hebt het recht om te luisteren, vanwege uw waardigheid. Persoonlijk vind ik het vrij brutaal. Ten eerste om dat het u helemaal niet aangaat, wat neef Henny doet, en twee- dens, omdat het onfatsoenlijk is zoiets te doen. Maar ge luistert en ik wil u dit vergeven, wijl ge een oud man zijt. Maar ik zeg u, dat wanneer neef Hen ny onbehoorlijk is hij dit is dank zij zijn moordend speel goed. Ge weet nauwelijks hoe hij sinds dat laatste cowboy-pak is veranderd van een leergierige tot een moordgierige knaap. Nu is er misschien niet veel verschil tussen deze beide dingen maar in het wezen van onze Henny beginnen grote veranderingen plaats te grijpen. Dit zij dan dui delijk in het midden gebracht. Reeds nu zien wij op tegen de en allemaal jongetjes in ruimtepakken met atoomge weren De drie jaar oude Philip Myers uit Jersey City IV.S.) werd door speelgoed fabrikanten uitgekozen om als „mannequin" op te treden. Hier demonstreert hij een ruimtepak en 'n atoomgeweer. aankomst van een ruimtepak, want ge kunt er zeker van zijn, dat niets hem zal weerhouden naar de maan te lopen, wanneer hij eenmaal in het bezit is van zulke dingen. Nu heb ik er hele maal geen bezwaar tegen, wan neer hij naar de maan loopt, om* dat ik hem daartoe al dikwijls genoeg heb uitgenodigd, maar ge moet begrijpen, dat de gevol gen voor zijn ouders minder prettig kunnen zijn. Per slot hóórt dat kind niet op de maan. Het hoort bij zijn ouders. En op school. Tracht nu eens een ogenblik de gevolgen van uw dadqn te over zien. Tracht u in de te leven in de fijne substantie van een kin derziel, waar gij met uw moord werktuigen de brokken vanaf beitelt, tot er slechts een vorm loze, naar moord hunkerende hoop overblijft. Weet ge dan, on danks uw leeftijd, niets van de fantasie van deze kleine Lan- dru'tjes, waar elk opgeroepen beeld gelijk is aan de werkelijk heid? Ik zeg u, dat mijn neefje Henny niets liever zou willen, dan - alle Sinterklazen op een rijtje ophangen op de versierde binnenplaats. Laat dat genoeg zijn. Vertel ze liever een sprook je over Sneeuwwitje en de zeven dwergen. Dat is minder moord zuchtig. Het is ook opvoedkun digen En als ge dan met alle geweld toch iets door mijn schoor steen wilt smijten, laat dat dan een jojo zijn of de levensge schiedenis van Klaas Vaak. Door anders te doen echter, ga ik sterk aan uw inzicht twijfelen. Ik zeg u, dit is geen manier van doen voor een man met zulk een baard en zo'n ouderdom. Blijf liever in Spanje. Uw toegenegen LEO DERKSEN u. De juffrouw leek op een maan godin met Doris-Day-ogen en drie vlijmscherpe dolken in de heupzak. Ik zeg u, dat ge straks zult zitten knikkebaarden als een Marsakker. Temidden van het woelend geschreeuw van al lerlei misvormde wezentjes. Ge moogt een beste Sint zijn, maar ik moet u dringend verzoeken heel die mikmak van atoomgewe ren, ruimtepakken, dolken minia tuur cowboy's, Indianen en hand boeien buiten mijn schoorsteen te houden. Mijn huiskamer is geen slagveld. Ik heb m'n leven te lief om door een verdwaalde maanbezoeker in mijn bed te worden overvallen. Zal ik u zeg gen hoe het stadsbeeld is op de zesde December? Allemaal jon getjes met zwarte gezichten, wier hoofden getooid worden door In dianenveren of cowboyhoeden. En allemaal jongetjes in ruimte pakken met atoomgeweren en dolken. Ge kunt uw baard er onder verwedden dat ze zeg gen:,, Zal ik jou eens lekker doodschieten?". Of ge nu Sinter klaas bent of niet. Tenslotte zijn gens bij mijn ontwaken te ont dekken, dat mijn neefje Henny mij aan m'n bed heeft gekluisterd en onder het uitstoten van de vreemdsoortigste en wildste ge leiden een krijgsdans om mijn bed uitvoert? Ik zegu: dat is niet leuk. Die jonge staat dichter bij Winitou, dan bij zijn vader. Alle- oerinstincten zijn bij hem aan het kolken gegaan en als het aan hem lag, wandelden we allemaal in een berenhuid over het asphalt, Sinterklaas incluis, dat moet ge goed begrijpen. Ik heb niets tegen handboeien, maar zodra ze door een ondoordachte Sinterklaas door mijn schoor steen worden gesmeten en in de handen vallen van mijn neefje ligt alle beschaving van twin tig eeuwen in diggelen ond'er aan de trap. Dus geen handboeien en geen „Rooie Rogger". Begrijp dat goed. Heel uw heiligheid heeft niets te maken met het oergeweld van deze simpele, ver wilderde zieltjes. Ge zoudt de handboeken van de opvoedkunde er op moeten naslaan om te ont- vertel ze liever een sprookje over Sneeuwwitje en de zeven dwergen

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 9