Triest en Rome in teken van roti wpleeh ligheden Prof. F. Zernike ontvangt hulde van de Groninger Universiteit Siamese tweeling in Oenkerk geboren Koninklijke boodschap na sluiten der dijken Nederlands schip zonk Protest K.V.P.-congres tegen kerkvervolging Dagblad voor Alkmaar en omgeving Congres Felle agitatie van Rome tegen de Britse commandant Moskou herdacht Octoberrevolutie Britse treiter in nood In gemeenschappelijke vergadering van curatoren en de senaat Trein grijpt auto hij Raalte Proces tegen Mossadeq begonnen Prins Bernhard moet rusten Geboortehuis van Schaepman Op de Noordzee Gronings paard voor Royal Horse Guards Verpleegster neergeslagen Volkskracht NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, (1,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimnm 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel, 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar. Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God i» 't nergens veilig (Vondel) Maandag 9 November1953 - 49e Jaargang - Nummer 12929 5,: Eenstemmig zijn de bijna vijf tienhonderd deelnemers aan het vijfde Partijcongres van de K. V. P. van mening, dat het een prachtig congres geweest is. Er waren tal van hoogtepunten. Ten eerste de fijne puntjes in de be studeerde openingsrede, door de waarnemend voorzitter, burge meester Matser van Arnhem, uit gesproken. Ten tweede de critisch opbouwende discussie, welke vooral ur de sectie Onderwijs en Cultuur gehouden werd. Alge meen was de dringende wens, in de naaste toekomst in een of an dere practische vorm nadere be sprekingen te wijden aan de tal- riike grote onderwijsproblemen, die aangepakt moeten worden. Een bijzonder hoogtepunt was de „feestrede" van prof. Rogier, die de figuur van Schaepman weer eens op een andere manier be lichtte. Er klonk maar één roep: het was prachtig! En een hoogte punt was niet minder de parle mentaire rede van prof. Romme. Zijn pleidooi om méér menselijk heid te verwezenlijken in de sa menleving binnen en buiten onze landsgrenzen, deed tal van ac tuele facetten tot hun recht ko men. Het ging uit van recente er varingen van ón-menselijkheid in de landen achter het IJzeren Gordijn, waartegen een fel pro test klonk. In zijn stelling „Wij moeten het Ene Europa winnen, om het Ene Vaderland te behou den" was meer dan een woord speling: zij opent een wéreld van gedachten! Vele van deze ge dachten zullen in de komende dagen nader worden belicht. Voor vandaag sluiten wij dit „eerste indrukje" met het oordeel van een ervaren veteraan uit het po litieke leven: dit Congres demon streerde niet alleen de wil tot eenheid in, maar ook de grote levenskracht van de Partij". ROME, 9 Nov. (A.F.P.) De Italiaanse regering heeft Zondagavond een communiqué van 2500 woorden uit gegeven over de incidenten te Triest. Het is samengesteld met gegevens, verschaft door Italiaanse functionarissen te Triest. De eigenlijke oorzaak van de wanordelijkheden was, aldus het communiqué, dat generaal Winterton het verzoek van het volk om de vlag van het stadhuis te laten wapperen, weigerde in te willigen. LONDEN, 8 November (Reu ter) De Sowjet-minister van defensie, maarschalk Boelganin, heeft Zaterdag ter herdenking van de October-revolutie een toespraak op het Rode Plein ge houden, waarin hij onder meer verklaarde, dat de Westelijke mogendheden onderhandelingen met de Sowjet-ünie onmogelijk hebben gemaakt. Tientallen ambassadeurs uit landen aan weerszijden van het ijzeren gordijn bevonden zich Zaterdagavond in de Russische ambassade te Washington voor een receptie ter gelegenheid van de verjaardag van de vorming der Sowjet-regering. DEN HAAG, 8 November De Britse treiler „Seahunter" heeft Zondagnacht aan de kustwacht van Stornoway geseind, dat het schip een lek heeft onder de ketel en dat de pompen het water niet verwerken. De „Sea hunter" verzocht om assistentie van een reddingboot. Het schip bevond zioh dwars van Sheant eiland. STROPER GEDOOD Zekere M. van S. uit Oirsch-ot, is in de nadhit van Zaterdag op Zondag het slachtoffer geworden van een stropersdrama in 't ter rein achter het militaire kamp te Oirsöhot. De man werd aangeschoten en overleed aan zijn verwondingen. Een overzicht tijdens de rede over dr. Schaepman, welke prof. dr. Rogier Zaterdagavond op het 5e K.V.P. -Congres hield. (Van een onzer redacteuren) GRONINGEN - De Nobelprijswinnaar voor natuurkunde prof. dr F. Zernike is Zaterdagmiddag op een gemeen schappelijke vergadering van curatoren en senaat van de Groningse Universiteit gehuldigd. De president curator dr E. H. Ehels opende de vergadering met een uiteenzet tingdat volgens oud gebruik het mogelijk is, dat het college van curatoren en de senaat een gemeenschappe lijke vergadering, Senatus Amplissimushouden. Daartoe bestaat slechts aanlei ding in zeer bijzondere gevallen. De toekenning van de Nobelprijs aan prof. dr. F. Zernike is van een zo groot belang voor de Groningse universiteit, dat pre sident-curator en rector-magni- ficus besloten een zeer bijzondere bijeenkomst samen te roepen. Dr. Ebels legde er de nadruk op dat deze grote eer ook aan de uinversiteit te Groningen ten goede komt, daar de wereldfaam, die prof. Zernike thans geniet, ook afstraalt aan deze universi teit. De universiteit is daarom prof. Zemike zeer dankbaar. Dr. Ebels wees op de grote nationale betekenis van deze aanbieding van de Nobelprijs aan een Nederlander. „Wij zijn er trots oP dat deze Nederlander thans een Groningse hoogleraar is. De president-curator deelde mede dat de curator mr. Cramer, commissaris der koningin in Drente, tot zijn leedwezen af wezig moest zijn, maar dat op het ogenblik dat de bijzondere bijeenkomst geopend werd op het provinciehuis te Assen de drie kleur zou worden gehesen als hulde aan deze grote Groningse hoogleraar. Op verzoek van de president-curator deed de secre taris van de senaat mededeling LEEUWARDEN In het dorpje Oenkerk is Zaterdagavond een Siamese tweeling geboren. Het zijn twee meisjes, die samen 13 pond wegen, zij zijn niet met de ruggen aan elkaar vergroeid, doch met de buik. Zowel de kin deren als de moeder, de 31-jarige mevr. de Vries-Klompstra, ma ken het goed. Deze merkwaardi ge gebeurtenis heeft vanzelfspre kend in medische kringen grote opschudding verwekt. De plaatselijke arts liet de kin deren onmiddellijk naar het Dia- konessenziekenhuis te Leeuwar den overbrengen, waar specialis tische hulp gewaarschuwd werd en röntgenfoto's werden geno men. Naar dr. J. Ph. Hoedemaker, specialist te Leeuwarden, ons mededeelde, bestaat er een rede lijke hoop dat beide kinderen af zonderlijk in leven gehouden zullen kunnen worden. Voordat men tot operatief in grijpen overgaat, kan er echter nog geruime tijd, misschien zelfs wel twee jaar, verlopen. Hoe de lichamelijke toestand van de tweeling (die wat de ge boorte betreft als één kind ter wereld is gekomen) zich zal ont wikkelen, is na de eerste specia listische onderzoekingen natuur lijk nog niet te zeggen. Speciaal de organen in de buikholten van de kinderen zullen nauwkeurig bestudeerd moeten worden. Ove rigens kon worden vastgesteld, dat het hier twee normale babies betreft. In ons land is nog nooit eerder een Siamese tweeling le vend ter wereld gekomen en ook in andere landen is dit een zeer zeldzaam feit. De medische literatuur ver meldt slechts enkele gevallen, zo als in 1897 in Siam en in 1902 een goed geslaagde operatie in Frankrijk. In het gezin van mevr. de Vries had men reeds vier kinde ren, die allen op normale wijze ter wereld zijn gekomen. van een telegram met hartelijke gelukwensen dat de rector-mag- nificus ontvangen had van de landbouwhogeschool te Wagenin- gen. Rede prof. Brinkman Prof. dr. H. Brinkman, naast próf. Zernike hoogleraar natuur kunde, gaf hierna een uiteenzet ting van de wetenschappelijke en toegepaste betekenis van het werk van prof. Zernike. De rector-magnifieus, jhr. prof. dr. P. J. van Winter, sloot zich aan bij de woorden van dr. Ebels en prof. Brinkman en wees er in het bijzonder oP dat Zernike's werk niet tot zijn faculteit der wis- en natuurkunde beperkt blijft. Dat zijn verdiensten ook buiten die faculteit erkend werden, be wijst het docoraat honoris causa dat de Amsterdamse universiteit aan prof. Zernike verleende. Prof. van Winter zeide nog dat Zernike ieder schijnbaar vaststaand en vertrouwd begrip aan critische beschouwingen weet te onderwerpen. Prof. Zer nike houdt het licht op voor ieder terrein van wetenschap. De senaat is aan prof. Zernike dank baarheid verschuldigd omdat hij getoond heeft dat het leven, de wetenschap nieuwe ideeën voor legt en dat dan de wetenschap aan het leven tracht dit terug te geven. Dankwoord prof. Zernike Tenslotte dankte prof. Zernike met enkele korte woorden voor de gebrachte hulde, waarna de president-curator deze intieme bijeenkomst sloot. In de senaatskamer prijkte 'n bloemenhulde, welke was aange boden door de krans van dames van hoogleraren. Serenade 's Avonds werd de onderschei den hoogleraar een serenade ge bracht door de studenten. Óm 2 doden, 1 zwaargewonde Gisteravond is een personen auto op de spoorwegovergang in de Almeloseweg door een trein gegrepen en een driehonderd meter meegesleurd. De 85-jarige J. J. van de Beid en zijn 48- jarige ongehuwde dochter, A. v. d. Beid uit Olst, verloren hierbij het leven. De bestuurder van de auto. de heer H. J. Boerhof uit Boerhaar (gem. Wijhe), moest zwaargewond in een ziekenhuis worden opgenomen. 9 uur vertrok de fakkeloptocht, met muziek voorop, vanaf de sociëteit aan de Emmasingel naar het universiteitsgebouw, waar op dat moment prof. Zernike, als mede de rector magnicifus en de hoogleraren met hun dames bij een waren. Tegen tiish uur arri veerde de stoet op het Academie plein. Prof. Zernike werd o.a. een gelegenheidslied toegezongen waarin op de wijze van „Apol- lonia" zijn bijzondere verdiensten omschreven werden. Het refrein luidde: „Want het slimst van allen en nog meer daarbij, Zer nike, zijt gij". Incident aan Israëlisch Egyptische grens TEL AVIV, 8 November (Reu ter) Volgens een woordvoer der van het Israëlische leger is Zaterdagmiddag bij een treffen tussen Egyptische en Israëlische militairen in bet gebied van Wad I Oz. ten Oosten van Gaza, een Israëlische soldaat gedood en een ander gewond. TRIëST (Reuter) Onder -rote belangstelling zijn Zondag ïn Triëst de zes slachtoffers van de ongeregeldheden van Donder dag en Vrijdag j.l. ter aarde be steld. Er deden zich geen inci denten voor. Meer dan 50.000 personen sloe gen het voorbijtrekken van de twee kilometer lange stoet gade, waarin ruim driehonderd bloem stukken werden meegevoerd. Burgerpolitie noch Britse militai ren waren in de straten te zien. Alleen een Amerikaanse jeep pa trouilleerde zo nu en dan in de stad. De stoffelijke resten van de slachtoffers werden eerst naar de kathedraal overgebracht, waar de bisschop van Triëst, mgr. An tonio Santin, een H. Mis opdroeg. Hij deed in een toespraak, die ook over de radio werd uitgezon den, een beroep op de bevolking, orde en rust te bewaren. TEHERAN, 8 November (Reuter/ AFP) In de spiegelzaal van het voormalige paleis te Sultana- bad, 15 kilometer buiten Tehe ran, is Zondag het proces begon nen tegen de voormalige Per zische eerste minister, dr. Mossa deq. Mossadeq wordt er van be schuldigd, orders van de Sjah in de wind te hebben geslagen en pogingen te hebben gedaan om diens bewind omver te werpen. De beklaagde, gekleed in een grijze kamerjas over een grijze pyama, zakte bijna ineen, toen hij voor het militaire tribunaal werd geleid. Hij achtte zijn rechters niet bevoegd. Ter gelegenheid van de sluiting van het dijkgat bij Ouwerkerk heeft H.M. de Koningin Zaterdag voor beide radiozenders en voor de televisie een rede uitgespro ken waarin H.M. o.m. zeide: „Landgenoten, de dijken zijn dicht. Het einde van de ramp toestand is in zicht. Wij verwach ten, dat ons grondgebied binnen korte tijd herwormen zal zijn. Op dit ogenblik mogen wij elkander gelukwensen. De ramp bleek groter dan er ooit tevoren in onze geschiedenis een is geweest. Een heel leger van voortreffelijke vaklieden en geoefende soldaten werd voor deze strijd uitgerust. De overwinning is groot en groot is ook ons aller dankbaar heid jegens velen, die met uiter mate inspanning van lichaam en van geest hebben gestreden, vol gehouden en overwonnen, en bo ven dat alles uit jegens God, Die ons deze overwinning in handen gaf. Hoe klein is de mens tegen over de krachten der natuur, wanneer die hem even iets van hun volle kracht mogen tonen. Hoe kunnen enige kubieke meters water soms reeds niet al zijn le vensgeluk verwoesten. Maar ook, hoe groot kan hij zijn, wanneer het beste in hem wordt opgeroe pen; wanneer hij in tegenspoed zich weet schrap te zetten en te strijden en geestelijk zo al niet stoffelijk sterker blijkt dan wat hem belaagt, in het geloof, dat God, hoe dan ook, eenmaal alles ten goede zal doen keren. Zo zagen de Nederlandse televisiekijkers onze Koningin tijdens haar rede tot het Nederlandse volk naar aanleiding van de sluiting van het stroomgat te Ouwerkerk, welke zij Zaterdag voor de televisiecamera hield De Verenigde Staten hebben Zaterdag alle verantwoordelijk heid afgewezen voor de dood van de Italianen tijdens de recente demonstraties in Triëst. Ambtenaren van het departe ment van buitenlandse zaken hebben verklaard, dat de Ameri kaanse onderminister Livingston Merchant de Italiaanse ambassa deur Alberto Tarchiani hiervan in kennis gesteld heeft tijdens een bezoek aan het departement om uiting te geven aan Italië's „die pe bezorgdheid, smart en onge noegen" over de dood van zes Italianen tijdens de tweedaagse relletjes. SOESTDIJK, 8 November Prins Bernhard moet op medisch advies enige dagen volledige rust nemen. De behandelende medicus zal nader beslissen of het vertrek naar Ethiopië op 11 -dezer kan blijven gehandhaafd. Wordt gerestaureerd Op het partijcongres van de K.V.P. in Utrecht is meegedeeld dat enkele katholieke organisa toren het initiatief .hebben ge nomen om dr. Schaepmans ge boortehuis te „De Eestoof" in Tubbergen, te restaureren en er een waardige bestemming voor de toekomst aan te geven. Zaterdag werden overal op de Noordzee seinen opgevangen van het Nederlandse schip „Colum bus" dat zich in nood bevond. In een betrekkelijk korte tijd ging het schip naar de diepte, nadat de personen aan boord waren gered. Alle negen die 't schip be- mandden werden in veiligheid gebracht. De hulp werd verleend door de Britse schepen „Mayl- flower" en „Prince Victor". De kapitein en de kok bleven de langste tijd aan boord. De Co lumbus maakte van 45 tot 50 graden slagzij. Voordat de twee leden der bemanning als laatsten het schip hadden verlaten, had den ze in de adhtermast een rood licht en drie witte lichten gehangen. Het schip levert een groot gevaar op voor de soheep- vaart. HET K.V.P.-CONGRE$> dat onder democratische verhoudingen, zijn eigen katholieke beginselen vrij kon toetsen aan de vraagstukken van nu en morgen, dacht met bezorgdheid aan de katholieken, die achter het ijzeren gordijn in de verdrukking, en beroofd van alle vrijheid, leven. Prof. Romme vertolkte deze gedachten door zijn rede op Zondagmorgen te beginnen met een fel protest tegen de geloofsvervolging daar. Hij richtte de gedachten in het bijzonder op het dappere katholieke volk van Polen, dat weerloos heeft moeten toezien, dat het communistische regiem zich andermaal vergreep aan een Prins der Kerk. Op zijn voorstel werd een telegram gezonden aan de Poolse gezant, waarin wordt geprotes teerd tegen de onderdrukking van het vrije woord der Kerk, waar aan het volk van Polen thans meer dan ooit behoefte' heeft. Een telegram, dat tevens op voorstel van prof. Romme, aan de Heilige Vader werd gezonden, geeft Zijne Heiligheid de Paus dc verzekering, dat de Nederlandse katholieken onder deze voor de Kerk zo tragische omstandigheden, met nog grotere overtuiging Haar Leer willen uitdragen. GRONINGEN. De Groningse zwartbonte ruin „Lemmie" zal dienst nemen bij de Royal Horse Guards, de lijfwacht van de Engelse koningin. Het dier zal worden opgenomen in het muziekcorps, waar het een belangrijke taak zal vinden in het dragen van de pauken. Zijn voorganger, eveneens uit Neder land (Groningen) afkomstig, was te oud geworden voor zijn werk en is inmiddels overleden. Lem mie voldoet aan alle eisen, die aan een paukenpaard gesteld worden. Hij is zwartbont, (bruin- bont mag ook) en 1.70 m hoog. Het dier zal vandaag door de N.D.R. aan Z.K.H. prins Bern hard worden aangeboden, die het op zijn beurt ter plaatse zal overdragen aan de commandant van de Royal Horse Guard, Lord Duro, aldus lezen Sport en Fokkerij. wij in De 31-jarige hulpverpleegster G, H. uit Hilversum werd op de Soestdijker straatweg tussen Baarn en Hilversum ter hoogte van hotel Heidepark door een haar achterop rijdende onbekend gebleven fietsrijder onverwachts met een hamer op het hoofd ge slagen. Het slachtoffer had een hersenschudding. Vrachtschip strandde in IJmuidens haven Omstreeks elf uur Zaterdag avond is vermoedelijk tengevolge van afdrijven door de wind in het Noorder Buitenkanaal in de haven van IJmuiden gestrand de 916 ton metende vrachtvaarder „Hersilia". Het schip behoort aan de K.N.S.M. te Amsterdam en bevond zioh op de uitreis naar de Noordzee. De sleepboten „Hector" en „Stentor" van het bureau Wijsmuller waren ter assistentie aanwezig. Later kwam het schip vrij. Nederland heeft terecht de vlag uitgestoken op j.l. Zaterdag. Het laatste gat in de dijk bij Ouwer kerk is gedicht. De laatste fase van het voorlopige dijkherstel is afgesloten, de zee is voor de Zeeuwse en Zuidhollandse eilan den weer „de getemde feeks". Het verdere herstelwerk aan de de finitieve dijken kan rustig achter de beschutting van de gigantische caissons voortgang hebben. Het glorieuze moment in de nacht van Vrijdag op Zaterdag is te recht door de regering met onze Koningin aan het hoofd, gadege slagen en H.M. heeft het hart van de Natie getroffen, toen Zij de loftrompet stak voor alle wer kers van hoog tot laag, die aan dit grote karwei hebben medege werkt. Zij vergat de Hoogste Wer ker niet, Die het plan zegende, omdat het met Zijn Plannen over eenkwam. In deze sfeer spreken wij, met gepaste nederigheid, on ze vreugde uit over het nieuwe bewijs van de hernieuwde groei van onze volkskracht, dat in de voleindiging van dit werk gelegen is! 9

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1