chat Conferentie der Grote Drie op de Bermuda-eilanden Stormen teisteren opnieuw Z.-Italië Toch een conferentie van de Grote Vijf over Korea? Geeft Tito wending aan geschilkwestie - Triëst Toestand beide kinderen bevredigend geacht Dagblad voor Alkmaar en omgeving F 6.- compl. Alkmaar jreniging erichten In December van dit jaar: Eisenhower9 Churchill en Laniel bespreken Duitsland Elfjarige fietser rijdt meisje dood Overstromingen op Sicilië De Baat in vrijheid Opstand in Bolivia Eden hekelt neo-fascisten Geruchten na het overleg van landen blijken juist te zijn De Siamese tweeling In 1960 woningnood opgeheven? evoelig hoofd: JNG Telefoon 4453 ITEN. 1- en 2- )ok KINDER- n bijzonder wel- de schoolartsen, sr zijn methode it houden, gaven dat met dit sy- van L.O. naar kan worden, zo- leren naar de mrd behoeven te tl blijft deze acht rende welke hij •lof heeft, in Ber- verken; een van zal vermoedelijk d worden aange- WOUDE, 9 Nov. 5.60, grove 4.80, 20.00; 500 kg kro- 00; 4100 kg peen 5.30; 1800 kg an- 2100 kg gele 10, B 3.00; 13.000 50; 73.000 kg suc- 4.00—4.20. Door- kg witte kool. 9 Nov. 16000 7.50—10.20, B 5.30 gele kool 5.10- witte kool 3.80; witte kool 4.00 leense witte kool n 5.40, nep 17.00; ie 6.00—7.10; 800 1200 kg peen 6.00. )00 kg andijvie. 7 Nov. 1953. ikool A 1 35.50 -22.20, BI 31.20— -19.80, Cl 14.80— ronde bieten A 10—4.40; 8500 kg orgedraaid; C 5.10 uien midd. 5.00 driel. 9.60—10.00, I; 3570 kg groene 300 kg gele kool wite kool door- kg rode kool 3.50 Chinese kool 2.60 ndijvie 6.00; 14.000 afw. 6.1011.90. manui"!""'11 'amen van een „In 't zwarte >or de herberg, leer gebrekkige rei uithangbord et. Het uithang- nog bij en wel bijna griezelig g helemaal niet r had geopend, riend haardvuur schoot plichts- binnen," zei de j dit krukje bij e eten brengen, e. Wat zal het id van zijn hart NOORDHOLLANDS Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God u 't nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Dinsdag 10 November 1953 49e Jaargang - Nummer 12930 WASHINGTON, 9 Nov. Een functionaris van de Ame rikaanse regering heeft Maandagavond bekendgemaakt, dat president Eisenhower, minister-president Churchill van Engeland en premier Laniel van Frankrijk voorne mens zijn weldra met elkaar de internationale toestand Ie bespreken. Deze conferentie zal vermoedelijk op de Bermuda-eilanden gehouden worden. Nader wordt gemeld, dat de bespreking volgens een diploma tiek functionaris in December zal plaats vinden en dat het onder werp der besprekingen de strate gie van het Westen tegenover de communisten zal zijn. Hij deelde mede, dat de ont moeting reeds is afgesproken en dat zij binnenkort in de drie Wes telijke hoofdsteden zal worden aangekondigd. Hij zeide dat het hoofddoel zou zijn, de toekomst van Duitsland te bespreken in het licht van de botte weigering van Rusland om een conferentie over de hereni ging van Duitsland bij te wonen. Wellicht zal ook de wens van Churchill een ontmoeting op het hoogste plan met Malenkof te hebben worden besproken, maar de functionaris zeide dat de mees te nadruk zou worden gelegd op het vaststellen van een politiek op lange termijn van het Westen ten opzichte van Duitsland. Naar verluidt zou Churchill een der laatste dagen deze ontmoe ting aan Eisenhower hebben voor gesteld om te verzekeren, dat de politiek der Westelijke landen ge- Tragisch ongeval in de buurt van Arum, (Van onze correspondent) Zaterdagavond is het 18-jarige meisje P. Hoitinga, wonende te Grauwe Kat, bij Arum, terwijl zij met een vriendin liep te wan delen, door een elfjarige jongen uit Witmarsum met zijn fiets aan gereden. De jongen fietste zonder licht en reed achter enkele andere fiet sers aan, die wel verlichting had den. Daardoor schijnt het meisje hem niet te hebben gezien. Zij werd achterover op de straat ge smakt en liep een zware hersen schudding op. Het meisje werd een nabijgelegen boerderij bin nengedragen, waar zij enkele ogenblikken later overleed. coördineerd wordt om het hoofd te bieden aan de blijkbare onwil van Rusland om enige concessie aan het Westen te doen. De meningsverschilen van de V.S., Engeland en Frankrijk met Rusland waren het voornaamste punt op de agenda van de confe rentie der Grote Drie, die in Juli 1.1. op de Bermuda eilanden had zullen plaats vinden, maar die wegens de ziekte van Churchill werd uitgesteld. Verklaring van Dulles Foster Dulles, minister van Buitenlandse Zaken, had vandaag te Washington reeds op een con ferentie der Grote Drie gezin speeld. Dulles zeide voorts, dat de re gering van Eisenhower nooit heeft gezegd, dat zij voor altijd gekant is tegen de erkenning van een communistische regering als de regering van China. De Amerikaanse regering had gezegd, dat zolang de communis tische regering van China aanval ler in Korea wordt genoemd en zich niet van deze blaam heeft gezuiverd, zolang zij agressie in Indo-China bevordert en zolang zij zich in het algemeen gedraagt op een manier, die niet past aan een land, da-t de beginselen van het handvest der V.N. aanvaardt, dat zolang deze omstandigheden bestaan het in overweging nemen van deze erkenning niet aan de orde schijnt te zijn. Triëst De Verenigde Staten en Groot Brittannië hebben op 8 October j.l. besloten hun troepen uit de A. zóne van Triëst terug te trek ken en het bestuur over de stad aan Italië over te dragen. Men hoopte hiermee de vrede in het betwiste gebied te forceren, hetgeen de Westerse plannen voor de defensie in dat gebied ten goede zou komen. De reactie in Joegoslavië was echter geheel anders dan men ri» PALERMO, 9 Nov. (AFP) Twintig gezinnen hebben Maan dag te Palermo in allerijl hun woningen moeten verlaten daar deze op het punt stonden in te storten als gevolg van de zware regenval die sinds twee dagen ononderbroken op Palermo en de omgeving van die stad neerkomt. Versohillende plaatsen in de omgeving hebben gemeld, dat het land en de wegen overstroomd zijn. Twee personen zijn door de bliksem getroffen en gedood tij dens een onweer in de omgeving van Cosenza in Calabrië. De meeste rivieren en beken in dit district zijn buiten hun oevers getreden. Masten voor telegraaf en elec- Iriciteit zijn door storm en hagel omvergeworpen, de spoorwegen zijn versperd en bruggen worden door het water verzwolgen. Verschillende plaatsen in de omgeving van Locri heeft men moeten ontruimen. Teneinde de hulpverlening te coördineren, hebben de burge meesters van 41 gemeenten, de bisschop, de parlementaire ver tegenwoordigers en provinciale raadsleden een vergadering ge houden. Na afloop van de verga dering heeft men de president van de republiek, de premier en het ministerie van binnenlandse zaken telegrafisch van de ernst der situatie op de hoogte gesteld. verwachtte. Dulles heeft niet ge sproken over de vraag wanneer de vijfmogendheden conferentie over Triëst plaats zal vinden. Hij noemde de toestand in Triëst, zoals die op het ogenblik is, „zeker niet hopeloos". Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede, uit Duitsland bericht te hebben ontvangen, dat de Nederlandse chauffeur de Baat, die betrokken was bij de ketting botsing op de Wiedbachbrug nabij Keulen, en die sindsdien in voor lopige hechtenis is gehouden, in vrijheid zal worden gesteld. Bij het Landesgerieht te Linz is voor hem een borgstelling van 7000 mark gestort. Prinses Wilhelmina bij Zeeuwse evacué's APELDOORN, 9 Nov. Ter gelegenheid van de sluiting van het laatste gat in de dijk bij Ouwerkerk, heeft Prinses Wilhel mina vertoefd temidden van de de laatste dertig evacue's uit Zeeland, die nog op het Loo ver blijven. Hare Koninklijke Hoog heid verbleef enige uren onder hen en beluisterde met hen de radio rede van Hare Majesteit Koningin Juliana, terwijl fruit, koffie en gebak werden aangeboden. LA PAZ (Bolivia), 9 Nov. A.P. Meer dan 100 personen werden vandaag gearresteerd na mislukte revolutionnaire pogingen tegen de regering van president Victor paz Estenssoro. Coehambamba werd door de opstandelingen ingenomen maar door gewapende boeren heroverd. In La Paz werd geschoten, ter wijl de hevigste gevechten plaats vonden in de voorstad Obrajes. DE DIJK IS DICHT SCHOUWEN DUIVE LAND VALT DROOG. Toen de dijk was gesloten, traden de pompen in werking, die over enige maanden de nog onder water staande polders van Schouwen Duiveland zullen hebben drooggemalen. Dan eerst zal men de schade, aangebracht aan huizen en gebouwen, doch vooral aan Zeelands vrucht bare grond, dan bedekt onder een laag slib en doortrokken van zout, ten volle kunnen schatten. De nu drooggevallen dorpjes, op Schouwen-Duiveland geven daarvan reeds een troosteloos beeld. Het dorp Noordwelle: open plekken, waar eens huizen stonden, ruïnes en beschadigde huizen. Op de nog overeindstaande muren kan men zien hoe ver het water is gestegen. Een donkere rand geeft duidelijk de grens aan. (Luchtfoto A.N.P.) Koning Paul van Griekenland die momenteel een bezoek brengt aan de Ver. Staten, heeft een kijkje genomen in de Fordfabrieken te Dearborn (Michigan). De Koning pro beerde er het eerste „Fordje", dat door Henry Ford werd gebouwd, en dat hem werd getoond tijdens zijn rondgang door de uitgestrekte fabriek. Links: Koning Paul „bestijgt" de „ford". Rechts een van de directeuren van de Ford Motor Company", William Clay Ford, een kleinzoon van Henry, ziet toe. ROME, 9 Nov. (AFP) Vol gens zekere, in Amerikaanse krin gen te Rome ontvangen berich ten zou de Zuidslavisclie regering bij de drie Westelijke grote mo gendheden nieuwe voorstellen in zake Triëst hebben ingediend. Zuid-Slavië zou niet langer staan op internationalisatie van het om streden gebied en instemmen met het houden van een volksstem ming in alleen de stad Triëst. Anderzijds zou Belgrado echter een herziening van de grens tus sen de zones „A" en „B" eisen. De Britse minister van buiten landse zaken, Eden, heeft van daag in het Lagerhuis verklaard, dat de jongste onlusten in Triëst met opzet veroorzaakt en ten minste voor een deel zijn geor ganiseerd door personen buiten zone „A". Hij zei dat de betrokken stu denten en scholieren waren ge organiseerd door ouderen, onder wie leden van de „Neofascistische partij". Dit heeft Eden ook aan de Italiaanse ambassadeur te ken nen gegeven. Op 3 en 4 November, aldus Eden, heeft het Brits-Amerikaan se militaire bestuur ongeveer 3.000 personen aan de grens te ruggezonden, die in georganiseer- Japanse ireilers beschoten TOKIO, 9 Nov. (A.P.) Vijf Japanse treilers zijn gisteravond door schepen van onbekende na tionaliteit in de Oost-Chinese Zee beschoten. Vier van de schepen wisten te ontsnappen, maar van de vijfde (75 ton metende) boot met 13 vissers aan boord is sinds dien niets meer gehoord. de groepen van Italië uit zone „A" van Triëst wilden binnenko men. Ondanks de genomen maat regelen was toch een groot aan tal van deze mensen er in ge slaagd de zone binnen te komen om deel te nemen aan de relle tjes. De verantwoordelijkheid voor de tragische gebeurtenissen lag geheel bij deze extremistische elementen. De commandant van de zone, generaal Winterton, had de volle steun van de Britse, re gering bij het nemen van die maatregelen, die nodig waren om de orde te herstellen en te hand haven. LONDEN, 9 Nov. (A.P.) Welingelichte woordvoerders hebben vanavond verklaard dat pogingen gedaan worden om een einde te maken aan de impasse, welke bestaat met betrekking tot de deelneming aan de Koreaanse vredes conferentie. Deze woordvoerders hebben verklaard, dat weldra bij de 16 landen een voorstel de ronde zal doen om het aantal aan de conferentie deelnemende landen te beperken tot de Grote Vijf - met inbegrip van communis tisch China - Noord- en Zuid-Korea. Indien deze landen met voorstel accoord gaan, zal voorstel vermoedelijk voorgelegd worden aan de communistisch- Chinese en Noord-Koreaanse ver tegenwoordigers, die tezamen met de V.N.-afgezant Arthur Dean pogen schikkingen te treffen voor de samenstelling en tijd en plaats van samenkomst van de confe rentie. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft op 19 October verklaard, dat de drie grote mogendheden van het Wes ten „geen nieuw plan" voor een Koreaanse vredesconferentie be zitten. Die verklaring kwam vrij wel onmiddellijk nadat een di plomatieke zegsman te Londen betoogd had, dat de Ver. Staten Groot-Brittannië en Frankrijk in het geheim overeengekomen het waren een conferentie van de het grote vijf en de beide Koreaanse regeringen voor te stellen. Dat was een compromisvoorstel, waar toe besloten werd, nadat de com munisten aangedrongen hadden op deelneming aan de conferen tie van neutrale landen. Zegslieden verklaarden, dat het idee besproken wordt met verte genwoordigers van de 16 V.N.- regeringen, die op het ogenblik de zitting van de algemene ver gadering te New York bijwonen. Naar verluidt is het voorstel voor een conferentie van zeven landen uitgegaan van Canada en Groot-Brittannië. LEEUWARDEN De Siamese tweeling, welke in de nacht van Zaterdag op Zondag te Molenend, bij Oenkerk, geboren is, (waar over wij gisteren reeds in een uitvoerig bericht melding maak ten) maakt het heel goed. Aan vankelijk bestond er in het dia- konessenhuis te Leeuwarden, waar de tweeling onmiddellijk na de gebo rte is opgenomen, grote spanning over de vraag, of de kinderen, twee meisjes, levens vatbaarheid zouden blijken te be zitten. De spanning heeft, na de eerste onderzoekingen, plaats gemaakt voor het vertrouwen dat dit wel het geval zal zijn en de hoop, dat de kinderen eens een afzon derlijk leven zullen kunnen lei den. De grootste zorg, zo deelden de doctoren aan wier hoede de tweeling thans is toevertrouwd, ons mede, is voorlopig om de kin deren de rust te schenken waar aan normale pas geboren kinde ren behoefte hebben. Alle be langstelling welke niet strikt noodzakelijk is, zal worden ge weerd. -Niet alleen de tweeling, maar ook de moeder, de 31-ja- rige mevr. de Vries-Klompstra, maakt het goed. Mevr. de Vries zal binnenkort wel weer het zie kenhuis kunnen verlaten, maar de tweeling blijft er in elk geval voorlopig nog. Uit de gedane röntgen-opnamen is gebleken dat de beide kinderen een zelfstandig organisch bestaan leiden, ook wat de spijsverterings organen betreft. Waarschijnlijk zijn alleen bloedvaten en zenuw stelsel met elkaar verbonden, maar voorlopig zullen ook onder zoekingen dienaangaande tot het uiterste beperkt blijven. Eerste vereiste is, dat de babies zo ge zond en zo sterk mogelijk op groeien. Een zegsman verklaarde, dat de Chinese communisten te Pe king reeds informeel over het idee gepolst zijn. Hun reactie zou „niet ongunstig" zijn geweest. Dit bericht kon echter niet be- bevestigd worden. Naar verluidt hebben de Ver. Staten en Groot-Brittannië het voorstel in beginsel aanvaard, voordat de ministers van bui tenlandse zaken John Foster Dul les, Georges Bidault en Anthony Eden op 1 October voor een drie- Mening van minister Witte (Van onze parlementaire redactie) Het tekort aan woningen is op 1 Januari 1953 berekend op 225.000. Van dit cijfer gaat de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting uit bij de be rekening van de tijd, die nodig zal zijn om het woningtekort in te lopen. Deze berekening is op genomen in de Memorie van Antwoord, die minister Witte aan de Tweede Kamer heeft doen toekomen naar aanleiding van het voorlopig verslag over de be groting van „Wederopbouw". De conclusie van de berekening is. dat in 1960 de woningnood waar schijnlijk tot het verleden zal behoren. daagse conferentie te Londen bij eenkwamen. Twee voorwaarden van V.S. De Amerikaanse regering heeft ten minste twee voorwaarden ge steld verklaarden de zegslieden. Volgens de ene voorwaarde moest een land, hetwelk niet tot de grote drie behoorde, het initiatief tot het voorstel nemen. Volgens de andere zou het alleen dan aan de communisten voorgelegd mo gen worden, indien de andere V.N.-regeringen, welke troepen op Korea hebben, zich er mede aceoord verklaard hadden. KATHOLIEK THUISFRONT Volgend jaar seven Katholieke miliurire tehuizen méér Voor het winterseizoen 1954 is Nederland 7 Katholieke Militaire Tehuizen rijker. De bouwcommis sie is er dankzij de medewerking der gemeenten in geslaagd ge schikte terreinen aan te kopen, gelegen in de onmiddellijke na bijheid van de kazernes te Erme- lo, Wittenberg (Stroe), Ossen- drecht, Oirschot, Steenwjjkerwold, Nunspeet en 't Harde. De bouw wordt mogelijk gemaakt door een belangrijke subsidie van het Rijk. Het nog ontbrekende kapitaal zal worden verschaft door Nationaal Katholiek Thuisfront. Kranslegging bij Nationaal Monument 's-GRAVENHAGE, 9 Nov. Delegaties van de 20 landen die vertegenwoordigd zullen zijn op het congres van de „World Ve terans Federation" zullen op 18 November een krans leggen bij het nationaal monument op de Dam te Amsterdam. De Koninklijke militaire kapel zal hierbij in ceremonieel tenue aanwezig zijn. DRIEJARIGE KLEUTER ONDER VRACHTAUTO Gistermiddag is het drie-jarig jongetje van de familie De B. uit Breda op hef Marktplein te Deurne onder een zware vracht auto galopen en dodelijk ver ongelukt. Het kind was met zijn moeder bij zijn grootouders op vacantie. Spionnageproces in Oost-Duitsland BERLIJN, 9 Nov. (Reuter) Een Oost-Duits gerechtshof te Frankfurt a. d. Oder heeft vier personen tot dwangarbeid ver oordeeld, op beschuldiging van spionnage. Een van de beschuldigden kreeg levenslang, de anderen kregen straffen variërend van twee en een half tot 15 jaar.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1