al „Ik kom niet meer voor, slaat U mij liet hoofd af" Saoedi-Arabië treurt om koning Ibn Saoed Vijf maanden oude haby door een vrouw ontvoerd Buitenlandse notities De K.I. in het mysterieuze Tibet Russen wel verantwoordelijk voor de massamoord te Katyn Mossadeq tot zijn rechters: „En genade wens ik nietdat is veroordelen. Ik zal geen beroep een zaak voor verradersvangenis tot ik sterf. Als u mij in Gister op 75-jarige leeftijd overleden Wie is de Dalai Lama? Nieuwe opschudding in V.S. Elfhonderd km verder gevonden Aldus voormalig Pools officier Korreltjes „De dijken dicht, de vlaggen uit" Automobilist deelt knock-outs uit Dinsdag 10 November 1953 Pagina 3 Rondom de militaire integratie De felle debatten op het con gres van de Belgische Socia listische Partij hebben Zaterdag en Zondag opnieuw duidelijk ge demonstreerd, hoe oneindig verschillend wordt gedacht over de E.D.G. en met hoeveel schroom tot een aanvaarden van de noodzaak van dit instituut van militaire integratie wordt overgegaan. Weliswaar hebben de socialisten hun steun toege zegd aan de E.D.G.. waarover vandaag in de Belgische Kamer het grote debat is begonnen, maar zij hebben tezelfdertijd enkele voorwaarden aan hun steunverlening verbonden. Voor waarden die ook in de overige landen worden gesteld, hoewel misschien niet met zoveel woor den in. resoluties of moties om schreven. De vrees, die Fransen, Belgen, Nederlanders en ook Engelsen koesteren voor een tè grote Duitse invloed is na de jongste geschiedenis volkomen begrijpelijk. De houding van Duitsland is nu eenmaal moei lijk uit de historie weg te va gen. Wanneer men overtuigd is van de eis Duitse troepen in het West-Europese verdedigingssy steem in, te schakelen dan blijft een voldoende waarborg om mo. gelijke Duitse aspiraties die nei gingen vertonen naar èen zeke re suprematie te streven binnen de perken te houden, een bit tere noodzaak. Het laatste bete kent allerminst een motie van wantrouwen aan het adres van Adenauer en zijn medewerkers, maar een dergelijke gedachten- gang is veeleer een besef van historische zin. Het vaststellen van. de nodige voorwaarden zal met tact en durf moeten geschieden. De Duitsers bij voorbaat voor het hoofd stoten zou vrij onverstan dig zijn. Men dient op een be paald ogenblik de moed te heb ben een streep onder het verle den te zetten. Zo is de situatie op het huidige ogenblik. Rusland wenst geen onderhandelingen. Na de bekende nota van de vo rige week hebben de Russische leiders bij de herdenkingsplech tigheden van de Octoberrevolu- tie dit standpunt nogmaals open. baar gemaakt. Zou het Westen juist rii het hoofd in de schoot leggen, dan ontstond er op het zelfde moment 'n groot gevaar. De tegenstanders van E.D.G. en de West-Duitse herbewapening hebben tot het laatste toe gepleit voor een'Vier mogendhedencon- ferentie, vóór de herbewape ningsmachine op volle toeren te laten draaien. Moskou heeft zelf dit argument afgezwakt, want menigeen, vooral in Frankrijk, is de ogen open gegaan. Waar schijnlijk is dit ook de oorzaak, waarom de socialisten, die er kende tegenstanders zijn, zelfs in West-Duitsland thans schoorvoetend aan de E.DG. te gemoet komen zoals het Belgi sche voorbeeld leert. Niemand minder dan Eden heeft in een scherp antwoord aan een La- bourafgevaardigde in het Britse Lagerhuis, die de minister vroeg of hij wilde samenwerken met dezelfde Duitsers, die Engeland bevochten, te kennen gegeven, „of de geachte afgevaardigde misschien wilde, dat een derge lijke situatie voor de derde maal ontstond?" Eten slagvaardig, maar concreet antwoord! Uit alles blijkt, dat langzamer hand het inzicht om haast te maken met de E.D.G. veld wint. Een dergelijke ontwikkeling valt te prijzen. liet één en ander wil daarom nog niet zeggen dat de zaak in kannen en kruiken is. Nog altijd bestaat de grote kans, dat er in de practijk niets van terecht zal komen. De E.D.G. staat niet op zich alleen. Tot de belangrijkste waarborgen beho ren b.v. de oprichting van een politieke gemeenschap, om een vorm van controle uit te oefe nen. Deze gemeenschap is echter een onderwerp van discussie geworden, waarover de belang hebbende partijen het op geen stukken na eens zijn. Men den- ke slechts aan het Nederlandse standpunt, om eerst een econo mische integratie in het leven te roepen. De gehele na-oor- logse periode staat in het teken van een enorme activiteit om tot een groter gebondenheid en samenwerking te geraken. Het tempo wordt verhaast onder de druk van de buitengewone om standigheden, die culmineren in de ondraaglijke spanning in de internationale politiek. Wanneer echter al deze activiteiten niet gelijk gericht zijn. en ook in hun ontwikkelingstempo onderling verschillen, bestaat er de kans van fouten te maken, die zich in de toekomst kunnen wreken. En het laatste kan funester ge volgen met zich brengen dan een tijdelijke weersDanni tpopr. genoemde ontwikkeling, op grond van verouderde ar ten en een gevoel van vrees Nederlandse schaatsploeg voor Wenen DEN «HAAG, 9 Nov. De Ne derlandse ploeg, welke zal deelne men aan de „demonstratieve" wedstrijden te Wenen in de eerste week van December zal bestaan uit Kees Broekman, Wim van der Voort, Anton Huiskes en Gerard Maarse. Dezelfde rijders dus, die ons land het vorig seizoen op ver schillende kampioenschanpen en bil diverse internationale wed strijden hebben vertegenwoordigd. De ploeg, welke onder leiding staat van Klaas Schenk, zal waarschijnlijk per auto reizen. De tour zal ongeveer een week °urelL De mogelijkheid bestaat, dat Kees Broekman niet in de gelegenheid zal zijn de trip mee ,rna'5en' in dat geval zal men zich nog nader beraden, welke ruder hem zal vervangen. <J 7 i aantekenen. Ik aanvaard geen n vrijheid stelt, zal ik zelfmoord FEHERAN, 9 Nov. Ex-premier Mossadeq van Perzië plegen, zo gauw ik een middel heeft vandaag gedreigd, de verdere zittingen van de Ter wij™ Mossadeq 'tussen zijn krijgsraad, die hem in de gevangenis van Saltanatabad bij papieren scharrelde, plaatste een Teheran berecht, te zullen „boycotten"Bij de hervatting van het proces sloeg Mossadeq met de vuist op tafel en riep uit: „Ik ben niet van plan de komende zittingen bij te wonen, zelfs al slaat u mij het hoofd af." De ex-pre mier, die op het standpunt staat, dat het Hof niet compe tent is om hem te berechten, voegde er aan toe: „Als u dit Hof competent verklaart, veroordeelt u mij ter dood bij God, ik verschijn niet meer in deze rechtszaal". Tevoren had Mossadeq een half uur lang beschuldigingen geuit aan het adres van de Britten. „de rivaal", noemde hen van daag bij name. De ex-premier sprak in het be- Krachtens de Iraanse militaire gin enigszins aarzelend, doch wetten draait de eerste fase van het proces om de vraag, of het hof bevoegd is Mossadeq te be rechten. Verklaart het hof zich zelf competent, dan kan de voor naamste aanklager de beschuldi ging voorlezen. Terwijl Mossadeq een bittere aanval deed op de Britten, kwam de president van het hof, gene raal Nasrollah Moghbeli, tussen beide en zeide: „Bewaart u deze feiten liever tot de volgende zit tingen". Mossadeq schreeuwde daarop: „Ik ben niet van plan de ko mende zittingen bij te wonen, zelfs al slaat u mij het hoofd af". Mossadeq verklaarde: „Mijn ri vaal heeft eerst geprobeerd mij in de Majlis ten val te brengen. Daar was ik niet bang voor. Toen hij alle hoop, mij in de volks vertegenwoordiging te verslaan, verloren had, richtte hij zijn aan dacht op de Mullahs (Perzische religieuze leiders). Hij voegde er aan toe: „Mijn rivaal wil mij doden. De Britten hebben het niet op mijn goederen begrepen. Zij willen mij doden". Op dit punt kwam Moghbeli tussenbeide en zei: „Ik hoop, dat uw volgende rede ter zake doen de zal zijn". Mossadeq dient n.l. uiteen te zetten, waarom hij het hof niet competent acht hem te beoorde len. Onverstoorbaar vervolgde Mos sadeq: „Het is niets nieuws, dat Perzië zich onder Britse invloed bevindt. Dat duurt nu al 200 jaar". Kort nadat de zitting werd ge opend Mossadeq verscheen een half uur te laat zei de ex- dictator: „Ik zal niet in beroep gaan te gen het vonnis van dit hof en als de sjah mij genade schenkt, zal ik die niet aanvaarden. Ver giffenis is een aangelegenheid voor verraders". Mossadeq, die gisteren slechts over de Britten sprak als over werd langzamerhand zekerder van zichzelf, totdat zijn stem de rechtszaal vulde. Hij verklaarde: „De buitenlanders wilden mij tot alle prijs eronder krijgen. Als ik verslagen zou zijn, zou ik niet naar Perzië zijn teruggekomen, omdat ik mij zou hebben ge schaamd. Toen mijn rivaal in de Veiligheidsraad en voor het hof in Den Haag verslagen was, richt te hij zijn aandacht op Perzië. Hij probeerde mijn positie in Perzië te ondermijnen, zodat hij kon zeggen, dat ik in mijn eigen land verslagen was, een slechte poli tiek had gevoerd en door mijn eigen volk gedesavoueerd was". Op een gegeven ogenblik wees de president van het hof naar Mossadeq's verdediger, kolonel Jalil Bozorsmehr, en sprak: „Uw advocaat....", maar Mossadeq beet hem toe: „Hij is mijn advo caat niet - u hebt hem benoemd". Terwijl het hof in stilte af wachtte, mompelde de verdediger wat voor zich heen, scharrelde met enkele documenten en liet hele bundels papieren op de grond vallen. Mossadeq schoof ongeduldig een hoop documenten naar de advocaat toe en zei: „Hebt u nog nooit eerder gewerkt? Kunt u uw papieren niet behoorlijk tel len?" Bij het begin van de zitting kregen de waarnemers sterk de indruk, dat Mossadeq elk ogen blik ziekte zou gaan voorwenden, om de gang van zaken te onder breken. Precies als gisteren strompelde hij de zaal binnen zijn hoofd zakte van links naar rechts. Men had alle moeite hem over eind te houden. Mossadeq droeg wederom een pyama. Toen hij eenmaal in de be klaagdenbank zat, werd hij drie minuten gefotografeerd. Hij zat met het hoofd op de borst te kreunen. Hij zag er uit, of hij elk ogenblik zou flauw vallen. Het hof wachtte geduldig tot hij zich enigszins had hersteld. Toen de fotografen klaar waren, veerde de ex-premier plotseling op en hij begon tussen zijn papieren te scharrelen en mompelde: „Geef me een minuut de tijd, ik voel me niet goed". Daarna verklaarde Mossadeq: Zondag is het proces tegen Mossadeq, de voormalige Minister- President van Perzië, die o-a. wordt beschuldigd van aanstich ting tot revolutie, hoogverraad en samenzwering tegen de kroon, begonnen. Links op de voorgrond Dr. Mossadeq. (Radiografisch overgebrachte foto) BAHRAIN, Saoedi Arabië, 9 Nov. Koning Abdoel Ibn Saoed is vanmorgen overleden. De ko ning van dit aan olie zo rijke land was één der rijkste mannen De koning was met zijn punt baard en zijn sterk getekend ge zicht van een woestijn Arabier een opvallend figuur. Zijn be stuur kenmerkte zich door de nauwlettende naleving van de gewoonten en hoffelijkheden van de woestijnstammen, maar daar naast volgde de vitale monarch zeer nauwkeurig de internationa le politiek. Op 23 October had Ibn Saoed ter wereld. Emir Saoed is nu ko- koningin Elizabeth van Engeland r. i i een telegram gestuurd, dat zijn mng en. Emir Faisal kroonprins, j gezondheidstoestand aanzienlijk verbeterd was. De koningin had De vorige maand werd gemeld, dat de koning leed aan angina pectoris, maar 27 Oct. liet zijn hof bekendmaken, dat hij de cri sis te boven was. De koning is 75 jaar oud geworden. De koning overleed te Jeddah, waar hij uit zijn zomerpaleis te Taif naar overgebracht was in verband met de plannen om hem per vliegtuig naar de V.S. te ver voeren voor een medische behan deling. toen telegrafisch uiting gegeven aan haar bezorgdheid over zijn gezondheid. Naar verluidt hebben drie Fran se hartspecialisten de koning tij dens zijn ziekte behandeld. De politieke commissie van de Verenigde Naties heeft vandaag een minuut stilte in acht geno men, nadat het bericht van de dood van koning Ibn Saoed van Saoedie Arabië bekend geworden militaire arts, die achter hem sfond, de petroleumkachel wat dichter bij de beklaagdenbank en reikte de ex-premier een kopje met een versterkend middel. Mossadeq dronk het in één teug uit. Van tijd tot tijd mompelde hij: „Ik ben ziek. Als ik u op houd, komt dat omdat ik ziek ben". Mossadeq leidde zichzelf in met de woorden: „De juridische kant van -dit proces wordt sterk be ïnvloed door de politieke kant. U moet mij derhalve toestaan enige politieke toelichtingen te geven". Op een bepaald ogenblik ver klaarde hij: „Als ik mijzelf ver dedig, denk dan niet, dat ik dat doe uit vrees". Er ontstond een luidruchtige woordenwisseling over de vraag, of Mossadeq tijdens zijn rede de ministers mocht verdedigen, die met hem hebben geregeerd. De president onderbrak Mossa deq's betoog met: „U gaat buiten uw onderwerp". Mossadeq repliceerde: „Hoe weet u, dat ik buiten mijn onder werp ga? Dat betekent, dat u het materiaal, dat ik gisteravond heb opgesteld, gelezen hebt". Incident De verdediger Borzorgmehr sprong op, haalde de koran uit zijn zak en zei: „Bij God en de koran, ik heb deze documenten aan niemand laten zien". Mossadeq antwoordde: „Bij de koran, dat heb u wel". De president kwam tussenbeide en zei: „U bent een godsdienstig mens. U moet niet liegen en bij de koran zweren'. U mag er ons niet van beschuldigen, dat wij deze documenten gezien hebben'.. Mossadeq bleef op zijn stuk staan. „Dat is wat ik denk. Ik ben er zeker van dat u ze gele zen hebt", zei hij. „Ga weg", zei hij tegen Borg- zorgmehr, „u bent mijn advocaat niet". Azemodeh beschuldigde Mossa deq van tijdverspilling. „Er zijn nog meer beschuldigden, die graag een kans willen hebben, zich te verdedigen", zei hij. Het hof heeft daarop de zitting tot morgenochtend tien uur ver daagd. Advertentie) Een jonge Oostenrijker weet door te dringen tot in de „verboden stad" Lhasa. Daar wint hij het vertrouwen van de god-koning van Tibet, die op tweejarige leeftijd „ontdekt" werd. H(j wordt de leraar van deze levende reliek. Lees zijn opzienbarend relaas, dat geïllustreerd is met foto's, die alleen hij in zijn unieke functie kon nemen. Een reportage, die de hele wereld boeit. Hier in Nederland natuurlijk gepubliceerd in de K.I., die in haar nummer van 13 November U ook naar Noord-Afrika voert. ..óaiSÜiÊi: Hos heet het was en hoe vet! De Jeep-Express volgt thans de vermaarde woestijnroute van Rommel en Montgomery van Tripolis naar Benghazi. En weer vliegt U mee met LindberghDe verbeten strijd, die hjj voert met de slaap en die hem bijna in zee doet storten. DE M00RDSTEDE. Twaalfhonderd jaar geleden stierf te Dokkum Sint Bonifatius de marteldood. De K.l. het blad, vuaar Uw grootouders groot mee werden - is even jong als U. En U blijft er geestelijk zo gezond bij NU UITGEBREID VAN 40 TOT 40 PAGINA'S Abonneert U bij de K.l. administratie Nassauplein 1, Haarlem. OKLAHOMA CITY, 9 Nov. (A.P.) De 17-jarige Norma Doughty is gistermorgen door de federale recherche gearresteerd wegens het ontvoeren van een vijf maanden oude baby. Het meisje heeft in twee da gen met het kind een afstand van ongeveer 1100 kilometer afgelegd. Toen zij 's nachts in haar ouder lijk huis in Bokchitooka, Louisia na, in hechtenis werd genomen, gaf ze voor „Wanda White" te heten. In Evansville, Indiana, had zij Vrijdagavond bij de kleine Richard Stammer opgepast, terwijl diens 18-jarige moeder in een restau rant werkt, en zijn 20-jarige va der naar New York was. Toen de moeder 's nachts thuis kwam, vond zij het huis verla ten. De politie slaagde erin het spoor van Norma te volgen door Illinois, Missouri en Oklahoma naar Louisiana. Het meisje verklaarde, dat zij het kind meegenomen had, om dat ze zelf twee eigen kinderen had verloren. Het meisje is door de politie MUENCHEN, 9 Nov. Een jonge voormalige Poolse officier, die tijdens de tweede wereldoor log in het Russische leger heeft gediend, heeft vandaag betoogd, dat de Russen verantwoordelijk zijn voor de massamoord op 10.000 Poolse officieren in het bos van Katyn. Sprekende voor de Amerikaan se radio „Vrij Europa" zei de Pool, dat hij in Juni en Juli 1941 in het bos van Katyn is geweest, waar hem door inwoners van de plaats is verteld, dat de Russi sche geheime politie de officie ren heeft vermoord. In zijn radiotoespraak vertelde de Pool, die enige jaren geleden naar het Westen ontsnapte en de schuilnaam Stefan Domaradzki aangenomen heeft, van zijn be zoek aan Katyn. „Ik was in de bossen van Ka tyn op 30 Juni en 1 en 2 Juli. Ik merkte op, dat er zich in Kozy Horki, enige honderden meters van de Vitebek-weg een strook land van twee kilometer breed en drie kilometer lang bevond, die was afgezet door een hoge schut ting en prikkeldraad. Het prik keldraad was zo dicht gevloch ten dat het een muur leek. Een oude man, in wiens huis ik logeerde, vertelde mij in het ge heim van het Katynse bos toen hij vernam dat ik een Pool was. Hjj was bewaker van een spoor wegmagazijn en in de zomer van 1940 zag hij dat Russische NKVD- mannen (de geheime politie) Finnen spionneerden voor Rusland HELSINKI, 9 Nov. Op 24 November zullen in Helsinki vijf Finnen wegens spionnage voor Rusland, terecht staan. De beklaagden zijn o.a. de kapi tein van de Finse luchtmacht Martti Salo, een vroegere krijgs gevangene in de Sowjet Unie. Volgens de aanklacht zijn zij tijdens de oorlog in het Rus sische krijgsgevangenenkamp voor spionnage opgeleid. Storm in de V.S. eiste 21 slachtoffers NEW YORK, 9 Nov. Bij de storm, die gisteren de Oostkust van de V.S. heeft geteisterd, zijn zeker 21 personen om het leven gekomen. De schade aan eigendommen be loopt millioenen dollars. In New Jersey alleen wordt zij op tien millioen dollar geschat. Poolse officieren met vrachtauto's naar het station reden.. Zij arri veerden 's nachts en onmiddellijk vertrokken de lege vrachtwagens in verschillende richtingen, ter wijl andere vrachtauto's beladen met Poolse officieren arriveerden. De officieren werden naar het bos van Kozy Horki gedreven en keerden nimmer terug. Regelma tig kon men 's nachts schoten uit het bos horen". Domaradzki vertelde, dat hem later een stuk papier was ge toond, dat in het bos was ge vonden. Op het papier stond, dat een kapitein, Niezabitweski uit Warsohau, en een groep van on geveer 2.700 Poolse officieren in het bos waren neergeschoten. Het papier, dat vlekken van het lig gen op de vochtige grond vertoon de, is waarschijnlijk door de ka pitein weggeworpen, voordat hij werd gedood, voegde de Pool er aan toe. Oostenrijkse Minister bedankt voor Poolse cocktailparty WENEN, 9 Nov. '53 (K.N.P.) De Oostenrijkse minister van on derwijs, Dr. Kolb, heeft in Ween- se diplomatieke kringen grote opschudding verwekt door te wei geren deel te nemen aan een cocktailpartij op het Poolse ge zantschap in Wenen. Dr. Kolb wees de uitnodiging daartoe van de hand met de ver klaring, dat het indruiste tegen zijn gevoelens een bezoek af te leggen In een gebouw van de Poolse volksrepubliek zolang deze staat het hoofd van de Katholie ke Kerk In Polen, kardinaal Wys- zynski gevangen houdt op een wijze, die van iedere rechtsgrond ontbloot is. Opbrengst Watersnood zegels 's-GRAVENHAGE. 9 Nov. De opbrengst van de toeslag der watersnood-postzegels, vermeer derd met het bedrag van de ver koop der eerstedag-omslagen, be droeg in totaal 1.615.930,14. naar Durant, bij Oklahoma City, gebracht en de baby is aan de zorg van een dokter toever trouwd. Naar verluidt maakt het kind het ondanks de lange tocht die het heeft gemaakt, goed. Samen werken Er is op het K-V.P.- congres veel gesproken over (internationale) samenwerking. Misschien mag er ook even gewezen worden op de noodzaak van samen werking dichter bij huis. Te recht sprak de Congres-voor zitter, burgemeester Matser, daar even over in zijn slot- j woord, toen hij de actie voor Volgens de agent van de F.B.I, j de komende verkiezingen voor James Ellsworth, heeft de .offi cier van justitie in Moskogee (Oklahoma) tegen mevrouw Doughty een beschuldiging inge diend wegens ontvoering. Mevrouw Stammer kon geen woorden vinden toen haar mee gedeeld werd dat haar kind ge vonden was. Een filmjournaal gereed AMSTERDAM, 9 Nov Nau welijks 59 uur, nadat de laatste en beslissende werkzaamheden van het dichten der dijken bij Ouwerkerk waren verricht, is vanochtend in Amsterdam het filmjournaal vertoond, dat Poly- goon-profilti van deze laatste phase in de dijkdichting heeft ge maakt. Zestien operateurs en tech nici hebben aan het maken dei- opnamen medegewerkt, daarbij gebruikmakend van ruim 2500 M. negatief materiaal, waaruit een journaal van ongeveer 300 M. is samengesteld. Zondagmiddag vóór twaalf uur was de gehele wereld reeds voorzien van basasmateri- aal om in het filmjournaal van de buitenlandse theaters en voor de televisie te kunnen worden ver toond. Wat Nederland betreft heeft men ruim 30.000 meter filmband gebruikt om alle bioscopen en cineacs te voorzien, waar men van vandaag af dit speciale journaal, onder de titel „de dijken dicht, de vlaggen uit", kan gaan zien. AMSTERDAM, 9 Nov. Te middernacht is in de Linnaeus- straat te Amsterdam een 25-jari- ge, blijkens zijn optreden wel bij zonder kort aangebonden automo bilist gearresteerd. Hij wilde vanaf de Linnaeus- straat met een bocht naar links de Transvaalstraat inrijden. Op dat moment staken een aantal voetgangers ter plaatse de rijweg over. De chauffeur wilde tussen deze voetgangers door de Trans vaalstraat inrijden, doch een de zer lieden tikte op de portierruit met de bedoeling de bestuurder er op te wijzen, dat hij een sig naal had moeten geven. Dit wekte klaarblijkelijk de woede van de chauffeur op. Hij opende het portiek, zette zijn bril demonstratief af en tracteerde zonder verder commentaar de voetganger op een rechtse directe op de kaak. De 37-jarige J. R. Pieters uit Amsterdam, die zijn collega-voet ganger te hulp wilde komen, moest dit duur betalen. De chauf feur was inmiddels uit zijn auto gestapt en deelde hem met twee harde slagen tegen zijn linker slaap een knock-out toe. Pieters ging tegen de straatkeien en bleef bewusteloos liggen. Terwijl de chauffeur gearres teerd werd door de politie werd Pieters per ambulance naar het O.L.V.-gasthuis vervoerd. Hij kon na behandeling naar zijn woning worden teruggebracht. De chauf feur blijft in bewaring, zo deelt de politie tot slot mede. de Provinciale Staten aan roerde: zet het beste beentje voor en laat het werk niet door een enkeling op knappen. Ook in Partij-ver band moet meer de nadruk gelegd worden op de nood zaak van samen werken. Op het ogenblik zijn vier Partij leiders min of meer ziek: Romme, AndriessenAlberts en Albering. Van de beide eer sten wisten we,het: Alberts, de penningmeester is over zijn toeren, en de algemeen-secre taris moet enige tijd rustig aan doen. De oorzaak is voor een deel te herleiden tot deze algemene kwaal: er zijn te weinig mensendie mede werken, ook in kleiner ver band. Veel te veel laat men het werk door enkelen alléén opknappen: er moeten meer werkers zijn in de politieke wijngaard. „De velden staan wit van de oogst." Schoolstrijd Ook voor het doel van het Congres getuigen voor de noodzaak van eensgezinheid op politiek ge bied onder de Katholieken) behoorde o.i. de sectie voor Onderwijs en Cultuur tot de belangrijkste van deze twee K.V.P.-hoogtij-dagen. Uit de inleiding van prof. dr. Gielen, zijn stellingen, de discussie en de resolutie is duidelijk ge bleken, dat het een waan denkbeeld is te menen, dat de schoolstrijd volstreden is. Dat is niet waar en Magister Stokman waarschuwde na drukkelijk: wij moeten ons hierop veel dieper bezinnen. Het gaat hier om verschillen de facetten, die nader moeten worden beschouwd- De onder grond van alle besprekingen leek ons deze: de gang van zaken bij het onderwijs, draait in wezen, in de moderne ontwikkeling van de hier aan de gang zijnde gééstelijke strijd om de invloed van het Humanisme. Bij de beoor deling van dit „complex van vraagstukken" hebben wij véél meer waakzaam te zijn. De „schoolstrijd" is nog niet volstreden. Hij moet ons pa raat blijven vinden, en volkomen éénsgezind. Onderwijzers staken in Frankrijk PARIJS. 9 Nov. Tengevolge van een landelijke staking van de onderwijzers, zijn vandaag bijna alle scholen in Frankrijk gesloten. Ongeveer 200.000 onderwijzers hebben aan de stakingsoproep gehoor gegeven, teneinde hun eisen betreffende loonsverhoging kracht bij te zetten. Zij willen onmiddellijk een sa larisverhoging van 10 percent. De staking duurt 24 uur. (Copyright byTBorre' BorreseiL Copenhagen)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3