NOORDHOILANDSI Bermuda, laatste poging om impasse te doorbreken Motie prof. Leniaire (KNP) over Indische Nederlanders HALVE PRIJS Bijeenkomst initiatief van premier Churchill Het geschil om Triest Lord Salisbury krijgt atoomverantwoording Vijfde colonne geruchten in 1940 waren onwaar Wil premier Malenkof gesprek van Grote Vier? nopjes- dag I 1 Dagblad voor Alkmaar en omgeving Twist om graf van H. Maagd Koningshuis in Egypte Tegenstrijdige geruchten Woensdag I 1 Frankrijk weifelt Toestand in Atjeh wordt beter Maatschappelijk werk Regering blijft Britse A-politiek bepalen Samenstelling Gezinsraad Derde dag van proces Mossadeq Koninginnedag volle vrije flag? Promotie van drs L. de Jong Bij het ploegen gedood NGESTRAAT 57 Baas is jarig! zaak tracteert BULLEN! KEUREN! PROEVEN! i bovendien bij nkoop van f4.- boodschappen 250 gram Paul Kaiser AMANDEL- SPECULAAS voor roene erwten =xtra, 500 gr. 34 ioc. hagel 50 gram 37 •ote stukken liletzeep j stuks in plasticzak 69 •ima lucifers 3 pakken 4"J osetrollen 5 voor 39 ONS SUCCES: L kg Zuurkool ÏOOK WORST ,0LBA" samen 99 c'- eclaine Ham 200 gram ;hotel 'opulair" 150 gram >rnedbeef 150 gram 59 39 49 lam. kaas 40+ 500 gram 97 ;idse kaas dvet 400 gram 89 vitserse kaas p. beker 37 Chocolade Menagerie melk of puur 00 gram 39 teculaas ïuzen 8 voor 25 1 ;m. koekjes gj 250 gram 44 0 nerikaantjes 'n heerlijk koekje 250 gram >ndant u'stplaat 250 gram mdij ithijtkoek 2 voor 39 39 49 Prima scheermesjes p. pakje 0 stuks 35 0 pakjes 295 nandelgries iet stukjes 50 gram 39 nillepudding pak 25 otmuskaat er busje 39 caroni 30 gram 37 >te stofdoeken :'ima, 2 voor 75 Ifw. wasmiddel pakken 55 Abonnementsprijs 6.20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, tnclnsief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God u 't nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Woensdag 11 November 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12931 Sir Winston Churchill is gisteren door de aanhangers van alle partijen in het Britse Lagerhuis van harte toege juicht, toen hij de conferentie van de Grote Drie (waar van wij gisteren in een deel onzer edities reeds melding maakten) aankondigde. Een conferentie, die gehouden zal worden van 4 tot 8 December op de Bermuda-eilan den. Churchill zal 1 December naar de Bermuda-eilanden vertrekken om Eisenhower en Laniel te ontmoeten. De conferentie is, volgens be trouwbare bronnen uit Londen, een initiatief van Chürchill. Na dat de Russen de vorige week het voorstel om een conferentie van de Grote Vier in Lugano te beleggen van de hand hadden gewezen, stelde de Britse premier zich telefonisch in verbinding met president Eisenhower. Men is van oordeel, dat Churchill er bij de V.S. en Frankrijk opnieuw op zal aandringen een bijeenkomst met Malenkof te beleggen, als een laatste poging om de bestaande impasse te doorbreken, voordat Oost en West hun eigen gang gaan. De verklaring van minister Dulles, dat de Grote Drie onaf hankelijk van Rusland zullen be sluiten over Duitsland wordt uit gelegd als een aanwijzing, dat de V.S. er op zullen aandringen, aan West-Duitsland vrijwel alge- héle souvereiniteit te verlenen, ook al is de E.D.G. niet bekrach tigd. Duitsland zou dan reeds Dormitio-abdij een heilige plaats? TEL AVIV, 10 Nov. Dom Leo Rudloff O.S.B., abt van de wereldberoemde „Dermitio"-abdij op de Berg Sion bij Jeruzalem, waar volgens de legende Maria begraven zou zijn geweest, heeft in scherpe bewoordingen stelling gepomen tegen de theorie als zou niet Jeruzalem, maar Ephese in Turkije de heilige plaats van het graf zijn. Dom Rudloff richt zich hierbij niet zozeer tegen deze theorie op zich die reeds meer dan zestien eeuwen opgeld doet tengevolge van een verkeerde uitleg van een tekst uit de acten van het conci lie van Ephese (431) als wel tegen het feit, dat men deze kwestie in verband traoht te bren gen met het internationale toe zicht op de Heilige Plaatsen in Jeruzalem. Indien immers offi cieel zou worden aangenomen, dat niet de berg Sion maar Ephe se de plaats is, waar de H. Maagd ter aarde werd besteld, verliest de „Dermitio"-abdij het praedi- caat „Heilige Plaats", waarover zoveel gediscussieerd wordt in verband met internationaal toe zicht. de voordelen genieten van de conventie van Bonn, hoewel die niet eerder van kracht kan zijn, dan wanneer de E.D.G. tot stand komt. Het schijnt, dat ook Chur chill zeer welwillend tegenover dit plan staat. In feite is Frankrijk slechts ten dele bereid, een zo snel georgani seerde bijeenkomst bij te wonen. Parijs is n.l. bevreesd dat Lon den en Washington wellicht druk zullen uitoefenen om aanvaar ding van het E.D.G.-verdrag dooi de nationale vergadering te be werken. In Frankrijk zijn echter de meningen ten aanzien van dit verdrag nog nooit zo verdeeld ge weest als thans. In parlementaire kringen hoopt men, dat een stem ming kan worden uitgesteld tot na de verkiezing van een nieuwe president op 17 December. Nu de conferentie op Bermuda reeds in begin van December wordt ge houden, zal het moeilijk zijn, een beslissing over het omstreden verdrag zo lang uit te stellen, ook al omdat het debat in de nationale vergadering op 17 No vember moet beginnen. De Haagse conferentie Een week later, op 26 Novem ber, staat de conferentie van zes te Den Haag op het program, waar gesproken zal worden over de vorming van een Europese politieke gemeenschap. Het is niet uitgesloten, dat met het oog op de conferentie op Ber muda achter de schermen pogin gen zullen worden gedaan om zo wel het debat in de nationale vergadering als de besprekingen in Den Haag uit te stellen. BELGRADO, 10 Nov. (Reuter). Naar het officiële Zuid-Sla vische persbureau Tanjoeg Dins dag heeft meegedeeld, heeft vice- president Kardelj in een verkie zingsrede te Ljoebljana aange drongen op het houden van een conferentie om een compromis oplossing te vinden voor het pro- bleem-Triëst, leidende tot Ita liaansZuid-Slavische samenwer king. Naar Kardelj zeide. zou een conferentie de oplossing van deze aangelegenheid zeer vergemakke lijken. „Samenwerking tussen Zuid-Slavië en Italië is nog steeds mogelijk, ondanks het ern stige conflict met betrekking tot Triest". Maar strijd duurt voort DJAKARTA. 10 Nov. Vijf tig procent van de lagere be stuursambtenaren in Noord-Atjeh en Atjeh Pidie (Noord-Oostkust van Atjeh) hebben hun werk zaamheden hervat. Uit niets blijkt, dat de opstand gesteund zou worden d'oor buitenlandse kapitalisten, zoals persberichten suggereren. De strijd tussen feo- dalisten en de groep Daud Beu- reuih gaat nog steeds voort. Vele feodalisten ziin om het leven ge bracht. De nieuwe gouverneur van Noord-Sumatra, mr. Amin Nasu- tion verklaarde vroeger nooit voorstander te zijn geweest van het verlenen van autonomie aan Atjeih, maar thans is hij na het zien van de realiteit tot andere gedachten gekomen. Overigens meende hü. dat de toestand aan het beter worden is en niet slechter wordt. Slachtoffertal van de Boliviaanse revolutie LA PAZ. 10 Nov. (A.F.P.). Officieel is medegedeeld, dat bij de mislukte revolutiepoging in Bolivia 21 personen, burgers zo wel ails militairen, om het leven zijn gekomen, terwijl er 36 wer den gewond. Het gezin van de heer S. G. de Vries, te Molenend, bij Oen- kerk, is door de geboorte van een z.g. Siamese tweeling plotseling in het middelpunt der belangstel ling komen te staan. De heer de Vries is arbeider in vaste dienst bij de gemeente Tietjerksteradeel. Men ziet hem hier aan de boter ham met de vijf kinderen welke het gezin reeds rijk was. Vijf leuke snuitjes kijken in span ning naar het toestel van onze fotograaf. Over enige tijd zullen het er hopelijk zeven zijn. Voor lopig blijven de twee nieuwe zusjes echter nog in het Diako- nessenhuis te Leeuwarden, waar ze met de meest denkbare zorg omringd worden. LONDEN, 10 Nov. Het toe zicht op atoomenergie in Enge land zal van 1 Januari af onder toezicht komen te staan van een nieuw lichaam, dat ais een in dustriële organisatie zal zijn op gezet, aldus heeft de Britse re gering Dinsdag medegedeeld. In een officieel rapport wordt de 67-jarige lord Salisbury, voor zitter van de kroonraad, benoemd tot minister die de algemene ver antwoordelijkheid voor de organi satie zal dragen. Op het ogen- Een opname van de bekende dansgroep „Terpsichore", o.l.v. Will de Goey uit Nijmegen, die het Oogstdankfeest van de inter-parochiële L.T.B. in de Wieringermeer opluisterde. blik staat het atoomenergiepro gram onder leiding van het mi nisterie van bevoorrading. In het rapport wordt gezegd dat in verband met het toene mend belang van het industrieel gebruik van atoom-energie het beter wordt geacht het program ma te doen leiden door een orga nisatie, die meer het karakter draagt van een industriële onder neming. De voorgestelde nieuwe organi satie zal de vrije hand hebben zowel in financieel opzicht als wat betreft de dagelijkse leiding, maar de regering zal de algemene atoompolitiek blijven bepalen. Het ministerie van bevoorra ding zal verantwoordelijk zijn voor de voorziening van de strijd krachten met complete atoom wapens. Het zal contracten plaat sen bij de nieuwe organisatie voor het aanmaken van de op de kernenergie berustende onderde len van zulke wapens en voor on derzoekingswerk in gevallen waar de strijdkrachten speciale verlan gens hebben. Een belangrijk punt bij de nieuwe organisatie is, dat zij de industrie zal kunnen be- j concurreren bij het aantrekken van geleerden van naam. Tot dus- verre was de klacht van geleer den, dat de salarissen, die de re- gering biedt, te laag zijn om goe- de krachten ermee van de labo ratoria van commerciële firma's weg te lokken. De organisatie zal zelf verant woordelijk zijn voor de inwendige veiligheid en moeten voorkomen dat geheimen uitlekken, maar lord Salisbury zal zelf van tijd tot tijd zich ervan verzekeren dat de getroffen maatregelen afdoen de zijn. (Van onze parlementaire redacteur) Volgens de Opzet van de nationale commissie voor gezins- belangen zeu de Gezinsraad als volgt moeten worden samengesteld: 5 Protestanten5 Rooms-Katholieken1 Israëliet1 Humanist en 4 vertegenwoordigers .van alge mene groeperingen. Dit deelde minister van Thiel gister avond mede bij de behandeling van Maatschappelijk Werk". Het plan in zijn geheel heeft de minister inmiddels aan de ministerraad voorgelegd. Zolang de regering nog geen beslissing heeft genomen achtte de minister het niet wenselijk om nadere me dedelingen te doen omtrent de status van de gezinsraad en zijn werkterrein. Minister van Thiel kon prof. Lemaire (groep Weiter), niet de verzekering geven, dat de instel ling van de gezinsraad nog bin nen het jaar verwacht zou mogen worden. Wel kunnen de voorbe reidingen dan voor een belang rijk deel zijn afgehandeld. Bij de replieken ontspon zich een dis cussie tussen mevr. Ploeg-Ploeg (PvdA) en mej. Klompé (KVP) over de plaats van het huma nisme in de gezinsraad. De ka tholieke afgevaardigde wees geen samenwerking af, maar zou ook in dit vlak geen gelijkstelling met de kerken kunnen aanvaar den. Indische Nederlanders Met betrekking tot de Indische Nederlanders in Indonesië gaf minister van Thiel de Kamer de verzekering, dat alle verzoeken om overtocht van geval tot ge val worden bekeken. Het gaat hierbij zeker niet om een massale beoordeling. Sinds de oorlog zijn 115.000 Indische Nederlanders naar hier gekomen, waarvan er 12.500 bij de overheid in zorg zijn. In In donesië verblijven nog 125.000 Indische Nederlanders, waarvan 6000 uitkeringen genieten. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de aanpassingsmogelijkhe den hier te lande. Wat de zorg TEHERAN, 10 Nov. (Reuter). Op de derde dag van het pro ces te Sultanatabad heeft ex- premier Mossadeq zijn verdediger geslagen en getracht de zaal te veriaten. Na een rumoerige scène riep de huilende ex-premier tegen zijn verdediger, de door het hof aangewezen kolonel Bozorgmehr: „Ga weg, wees ver vloekt." Hij stompte de kolonel tegen de schouder en schreeuw de naar zijn rechters: „Geef he vel om hem te onthoofden, want ik moet mijzelf verdedigen." Mossadeq sprong op, duwde kolonel Bozorgmehr op zij en strompelde langs een aantal offi cieren in de richting van de uit gang. Spoedig eohter sneden twee officieren hem de pas af en een derde leidde de huilende beklaagde terug naar ziin plaats. in Nederland betreft is met de herziening van de pensionpriizen een begin gemaakt. Bij de replieken bleek, dat prof. Lemaire (groep Weiter) een uitspraak van de Kamer wil uitlokken over enkele belangrij ke punten. Hij diende een motie in. die anders dan de regering, het oordeel van de betrokkenen doorslaggevend acht indien het gaat om voorschotten voor de overtocht. Dezelfde maatstaf zou ook moeten worden aangelegd bij het verstrekken van school geldsubsidies. De motie is mede- ondertekend door de leden van AR., C.H.U. en V.V.D. Mr de Graaf (KVP) kon niet met de tekst van de motie instemmen. Hij achtte het niet juist om er van uit te gaan, dat de betrok kene zelf ziin belangen het best kan beoordelen. De minister verklaarde zich geen oordeel te hebben kunnen vormen over de motie en hij vroeg zijn antwoord te mogen uitstellen. Hierop werd de verdere behandeling van de begroting aangehouden. Op de algemene vergadering van het Centraal Sociaal Werk gevers Verbond, heeft de voor zitter, mr. de Graaff, medege deeld, dat het Verbond bij het komende overleg zal voorstellen, om daar, waar de bedrijfsomstan digheden dit toelaten, voortaan op 30 April een hele dag extra vrijaf toe te kennen. De heer Louis de Jong, wiens stem als redacteur en omroeper van Radio Oranje te Londen tij dens de oorlog door tienduizen den Nederlanders in bezet gebied is beluisterd en die sedert de be vrijding als chef van liet Rijks instituut voor Oorlogsdocumen tatie te Amsterdam een scbat van boeken, geschriften en docu menten, alle betrekking hebben de op de oorlog, voor ons land heeft verzameld, is gistermiddag in de universiteit te Amsterdam met lof gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte. Onder de talloze belangstelilen- den bij deze plechtigheid bevond zich prof. mr. P. S. Gerbrandy, die in Londen premier was van het in Mei 1940 naar Engeland uitgeweken Nederlandse kabinet. Promotor van drs. De Jong was prof. dr. J. Presser, hoog leraar. in de nieuwste geschiede nis aan de faculteit der politieke en sociale wetenschappen. Bij het ploegen is gistermiddag de 16-jarige Wilhelmina Verhoe ve, dochter van een landeigenaar aan de 's-Graveweg te Rotterdam in de omgeving van de ouderlijke woning om het leven gekomen. De ploeg haakte achter een boom met als gevolg, dat de tractor kantelde. Het meisje kwam er onder en werd gedood. In zijn proefschrift over „De Duitse vijfde colonne in de twee de wereldoorlog" trekt dr. De Jong o.a. de conclusie, dat de vele geruchten tijdens de Mei dagen van 1940 over b.v. ver momde parachutisten, vergiftig de chocolade, de door verraders op muren aangebrachte aanwij zingen e.d. naar het rijk der fan tasie verwezen moeten worden. Wel moedigde Hitier ter onder steuning van zijn offensieven de vorming van Duitse vijfde colon nes in alle landen, die hij binnen viel. systematisch aan, doch slechts in twee landen had dit streven werkelijk succes: in Po len (1939) en in Zuid-Slavië. Niet loyaal met revolutie CAIRO, 10 Nov. De Egypti sche minister van nationale voor lichting, major Salah Salem, heeft Dinsdagavond verklaard, dat men de Egyptische koninklijke familie een kans heeft gegeven om samen te werken met de revolutionnaire regering, maar dat er bewijzen zijn, dat zij getracht hebben de nationale economie te ontwrich ten. Hij zeide, dat men ontdekt had, dat gedurende de laatste maan den prinsen en prinsessen fondsen uit het land gesmokkeld hebben, of getracht hebben te smokkelen. Hij voegde eraan toe: „het be wijs is geleverd, dat de dynasties van Mohammed Aly (die van Al banese oorsprong is) nooit wer kelijk Egyptisch kon zijn en op recht kon samenwerken met het Egyptische volk". De leden van de koninklijke familie mogen in hun tegenwoor dige woningen blijven zolang zij leven, tegen een huur van een Egyptisch pond (ongeveer elf gul den) per jaar. Ook hun meubels en kleding mogen zij behouden en hun toelagen zullen zij blijven ontvangen. Naar verluidt hebben vele voormalige prinsen verzocht Egypte te mogen verlaten. OPNIEUW AARDBEVING IN GRIEKENLAND ATHENE, 10 Nov. (Reuter) Op de Ionische eilanden, die in Augustus door aardschokken wer den geteisterd, hebben zich Maan dagavond opnieuw aardbevingen voorgedaan. De mensen renden angstig uit hun huizen. In Argostoli, de voornaamste stad van het eiland Cephalonië, dat in Augustus ernstig werd verwoest, werden drie bevingen waargenomen. IN BARNEVELD WEER GEZIN OP STRAAT Na de woningontruiming te Voorthuizen (gem. Barneveld). waar drie gezinnen op straat waren gezet, omdat zij niet over een vergunning beschikten, is nu in Garderen (eveneens gem. Barneveld) een gezin uit een wo ning gezet. Het is de familie Van M. uit Apeldoorn, die bestaat uit man. vrouw en zeven kinderen, en die in Garderen een woning had -"ekocht. A.F.P meldde gisteravond uit Londen, dat in een verslag van de Britse ambassadeur in Moskou over een onderhoud met Molotof gezegd iverd, dat Malenkof bereid zou zijn om deel te nemen aan een conferentie met de regeringshoofden dei- Drie Westelijke mogendheden. A.F.P. gaf uitdrukkelijk weer, dat het bericht uit zeer betrouwbare Engelse bron afkomstig was. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft cate gorisch dit bericht tegengesproken, Het ministerie gaf letterlijk te kennen „Er is beslist niets waars in het bericht. De kwestie is zelfs niet aangeroerd bij het onderhoud tussen Maiotof en de Britse ambassadeur sir William Hayter."

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1