NOORDHOLLANDS Ontwapening is onmogelijk door agressie van Amerika Aanval van Molotov op Westerse Drie Dominici wijst zijn vader als de moordenaar aan Financiële gelijkstelling ook in de bouwsector Bespreking over Triëst in het diepste geheim Dagblad voor Alkmaar en omgeving ISieuw-Guinea Andrei Wisjinsky in de V.N.: Wisjinsky erkent versterking van Russische bewapening Eigen reportage over Nw. Guinea TWEEDE KAMER Communistisch China moet aan e,v. conferentie deelnemen FAMILIEBEDRIJF ALS ONDERNEMING Succes voor Franse politie Sensationele ontknoping van de overval op de Drummonds Aanklacht tegen De Baat ingediend CONFERENTIE VAN VIJF? Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, tnclnsief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimam 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 'l nergens veilig ('Vondel) STADSEDITIE Zaterdag 14 November 1953 49e Jaargang - Nummer 12934 Door de eeuwen heen is Nieuw Guinea Nederlands verwaarloos de zorgenkind geweest, een „irri terende debetoost" op de Neder lands-Indische begroting. We hadden de handen vol aan een uitgestrekt koloniaal bezit, waar in we pioniersgeest, technisch kunnen, wetenschappelijk door zicht en kapitaalkracht hadden geïnvesteerd en dat ons tegen over onze inspanningen zijn enorme rijkdommen ontsloot. Nieuw Guinea was en bleef braakliggend achterland. En thans voegt zich bij veler mis moedigheid van „Indië verloren, alles verloren" de historisch ge groeide geringschatting voor het ons nog gebleven rijksdeel Nieuw Guinea. Wat moeten wij met ..deze olifant op zolder" uitrich ten? In een tijd. dat de witte plek ken op de wereldkaart door de huiselijke verbeeldingskracht van onze voorouders bevolkt werden met nimmer geziene gedrochten en afzichtelijke onmensen, sprak men van Nieuw Guinea als van ..woeste stranden en landen, alle sober en van diverse wilde, wreede ende arme brutale natiën bewoont". Het is nu nauwelijks anders, al zijn er de laatste twee jaren enkele interessante boeken over dit land en dit volk ver schenen. Voor Nieuw Guinea geldt de variant: „the devil's own country, het land van de duivel zelf". De algemene kennis over Nieuw Guinea is in enkele woor den samen te vatten: het land van moerassen, koppensnellers en paradijsvogels, een schilder achtig en luguber contrast. Als straks het rapport van de onlangs teruggekeerde parlemen taire commissie bekend wordt is er een gerede kans, dat dit relaas gevoegd wordt bij de stapel schrifturen, waarvan de gemid delde Nederlandse staatsburger hoogstens enkele fragmenten zal lezen met de interesse, welke hij ook voor andere beschrijvingen heeft. En dus zonder dat het tot hem doordringt, dat hier ook ge sproken wordt over z ij n toe komst, z ij n mogelijkheden en vooral ook z ij n plichten. En dat zal men hem niet eens erg kwalijk kunnen nemen, na een overheidsbeleid, dat ten opzichte van Nieuw Guinea nooit anders dan weinig doortastend is ge weest 'terwijl' ook zelfs in des kundige kringen de kennis over Niedw Guinea maar zeer onvol ledig en fragmentarisch is. Dat Nieuw Guinea een rijk land zou kunnen zijn, en dat het dit moge lijk reeds was als wij ons daar dezelfde inspanning hadden ge troost als op Java. komt de door snee Nederlander niet in de ge dachten. Een hachelijke belegging? Er zijn toch wel enkele schattin gen, welke de Nederlandse on dernemer geïnteresseerd doen op kijken. Prof. E. de Vries kwam indertijd tot de uitspraak, dat in Nieuw Guinea wellicht méér olie voorkomt dan op Sumatra en Bornelo tezamen. In het Cycloop- gebergte. aan drie kanten door zee omsloten, is de aanwezigheid van nikkel, chroom, ijzer. koper, goud, zilver, marmer, talk en asbest vastgesteld. In de onmete lijke oerwouden is een nog niet te becijferen hoeveelheid aan exploitabel hout aanwezig. Kun nen wij het ons veroorloven, deze en andere mogelijkheden on- onderzooht, onbeproefd en onge bruikt te laten? Maar er is nog iets anders, van oneindig groter betekenis. Nieuw Guinea staat onder Neder lands bestuur. En nu citeren we één enkel zinnetje uit „Vergeten Aarde", het voortreffelijke boek van de Nieuw Guinea-kenner Jan van Eechoud: „men is aan de veilige kant wanneer men aan neemt, dat in Zuid-Nieuw Guinea per jaar" rond duizend koppen worden gesneld". Met andere woorden: er worden onder Ne derlands gezag per jaar duizend moorden enkel reeds in zuidelijk Nieuw Guinea bedreven. Het cijfer betreft enkel de grote ge organiseerde sneltochten. Dat Australisch Nieuw Guinea een •soortgelijke moord-statistiek ver toont. verandert niemendal aan onze eigen verantwoordelijkheid. Nog een cijfer. De kindersterfte op Nieuw Guinea wordt geschat op getallen tussen 400 en 500 per 1000 levende geborenen. Volgens een globale berekening sterven er jaarlijks op de bevolking van ongeveer één millioen papoea's ruim 12.000 babies. Ook dit feit komt voor de verantwoording van de christelijke natie Neder land. Een taak voor bestuur, missie en zending? Neen, een taak en een zware plicht voor het gehele Nederlandse volk, dat de pio niersgeest, de energie, de liefde, het apostolische vuur en de mid delen dient op te brengen om aan deze misstanden een einde te maken en alles heeft te doen om vrede, geluk en welvaart te geven aan het achtergestelde volk van Nieuw Guinea. Op Nederlands Nieuw Guinea missioneren de Franciscanen, de Missionarissen van het Heilig Hart en enkele Augustijnen. De missie staat hier voor enorme en brandende problemen, welke hun weerga niet hebben in enig mis siewerk op de Indonesische eilan den. Op uitnodiging van deze orden zal de Limburgse journalist G. J. Bertels ook namens onze dag bladen naar Nieuw Guinea gaan om van daaruit onze lezers uit eigen aanschouwing in te lichten. Gelijk van Eechoud zegt: „men leert Nieuw Guinea enkel ken nen door de jungle binnen te trekken, door in de donkerste Avenhorn heeft geen goede waterverbinding met de ringvaart van de Beemster, waarin schepen die de geveilde groenten moeten vervoeren, meren. Er ontbreekt in die ver binding één schakel en op handige wijze heeft men dit vervoersprobleem opgelost. Men heeft van het binnenwater naar de ringvaart een overhaal gemaakt, waarmee de schuitjes, die van de veiling komen, hoog opgetast met de producten, over de weg worden getrokken. Een bootje rijdt langzaam over de rails het water in. NEW YORK, 13 Nov. Andrei Wisjinsky heeft vandaag de beschul diging uitgesproken, dat agressieve Amerikaanse complotten tegen de Sovjet-Unie internationale spanningen hebben veroorzaakt, die ontwapening onmogelijk maken. In een toespraak tot de politieke commissie van de V.N., noemde Wisjinsky drie belangrijke voor beelden van de beweerde Amerikaanse politiek: 1. het aanleggen van een ring van Iuchtbases om Rusland; 2. plannen voor de herbe wapening van West-Duitsland; 3. het tegenwerken van Koreaanse vredesconferentie. Wisjinsky beweerde dat Amerika van plan is vanaf deze ring van bases bomaanvallen te doen op Sovjet-steden. Hij zei: „Rusland moet zijn kracht versterken om een derge lijke aanval af te slaan. Worden wij verondersteld zo impotent te zijn dat wij niet in staat zouden zijn dergelijke aanvallen af te slaan?" Dit is de eerste maal dat Wi sjinsky openlijk heeft toegegeven dat Rusland bezig is zijn militaire macht naar nieuwe hoogten op te voeren. Wisjinsky denuncieerde de Amerikaanse plannen voor herbe wapening van West-Duitsland, die door de Adenauer-regering ge steund worden, en zei dat deze „de ware reden" zijn, dat Oost en West-Duitsland nog niet her enigd zijn. Hij sprak de beschuldiging uit dat Amerika, als gevolg van „het provocatieve werk van Syngman Rhee en zijn volgelingen", de Ko reaanse vredesconferentie ontloopt ten einde te voorkomen dat er ontspanning komt in de wereld. Hij deed een beroep op de Al gemene Vergadering tussen bei den te komen in de besprekingen die nu gaande zijn in Panmoen- jon om de voorgestelde conferen tie tot stand te brengen. Betogend, dat Amerika voorbij ziet aan de „gerechtvaardigde eisen" van de Chinese communis ten en Noord-Koreanen om Rus land als neutraal land op te ne men, voegde Wisjinsky er aan toe: „Zal de vergadering, zal deze commissie dit standpunt onder schrijven? Nee. De vergadering moet tussen beiden komen om te zorgen dat de gang van zaken in Panmoenjon niet voortduurt op de huidige wijze". Wisjinsky zei echter niet wat de vergade ring dan zou moeten doen. Ongebruikelijk Wisjinsky betreurde de verdra- schuilhoeken van het oerwoud de bevolking op te zoeken." On ze verslaggever zal daarom van uit Merauke het binnenland van Zuid Nieuw Guinea binnendrin gen. Hij zal de voetstappen druk ken van de grote pionier van de zuidkust, mgr. H. Tillemans M.S.C. en van de ontdekkers dei- Koningin Julianarivier: de pas toors C. Meuwese en J. Ver- schueren. Per prauw en te voet zal hij gewapend met blocnote en camera de nauwelijks ont dekte gebieden doorkruisen en de stammen bezoeken, welke nog in „ongerepte oerstaat" leven. Hij zal de eerste journalist zijn, die op deze manier het donkerste binnenland van Nieuw Guinea bereist. Vandaag is hij per K.L.M.-vliegtuig naar Nieuw Guinea vertrokken. gen van Bonn en Parijs voor de E.D.G. en zei dat Adenauer reeds sprak als een „Hitier gauleiter voor Frankrijk". De Franse gedelegeerde Jules Moch antwoordde, dat de verdra gen nog niet van kracht zijn. Hij zei te hopen dat de V.N. zulke vorderingen zal maken met de ontwapening, dat het onnodig zal zijnde E.D.G. te vormen. Hij zei tevens Wisjinsky ervan te kun nen verzekeren, dat „Frankrijk nooit geregeerd zal worden door Duitsland". Onze redacteur-verslag gever Jan Onstenk zet over enige uren weer voet op vaderlandse bodem, na zijn interessante „emigratie- tocht" door Australië, en reeds heeft een andere me dewerker zich gereed ge maakt voor een nieuwe verre tocht, naar Nieuw Guinea, om daar uit eigen aanschouwing voor onze dagbladen verslag te doen van zijn bevindingen, voor al in verband met het werk van de Missie. Hierover worden nadere bijzonder heden medegedeeld in het hoofdartikel in dit nummer. (Van onze pari. redacteur) Het begrip „financiële gelijk stelling" gaat ook opgeld doen op het terrein van de woning bouw. En hiermede wordt dan bedoeld, dat de overheid, in zo ver zij de woningbouw met rijks middelen subsidieert, geen on derscheid mag maken tussen de particuliere- en de woningwetsec tor. De particuliere bouw stelt zich namelijk op het standpunt, dat het aan dp huidige financiële on gelijkheid te wijten is, dat zij tot nu toe slechts in geringe mate aan de oplossing van de woning nood heeft kunnen bijdragen, met name wat de volkswoningen betreft, bij de behandeling van de begroting van „Wederopbouw en Volkshuisvesting" waarmede de Tweede Kamer gisteren een begin maakte, stelden de heren Van Vliet (KVP), Bieuwenga (AR) en v. d. Feltz (CH) zich achter deze eis. De grote moeilijkheid bij be doelde gelijkstelling is hoe deze in de practijk zou moeten wor den geregeld. De rijksbijdrage aan de woningwetbouw kan af gestemd worden op het huur- neil, dat ook in de komende ja ren nog in beweging zal blijven. Bij de premiebouw in de parti culiere sector is dat echter, bij de huidige regeling, niet moge lijk. In de gewisselde stukken heeft minister Witte op dit bezwaar gewezen en de heren Van Vliet (KVP) v. d. Feltz (CH) en Bieuwenga (AR) braken zich nu gistermiddag het hoofd om deze moeilijkheid te ondervangen. De oplossing, die zij de be windsman aanboden, lgg, minder of meer uitgewerkt, in het zelfde vlak. Zij wilden voor de parti culiere bouw een regeling, waar bij de rijksbijdrage enerzijds uit een bedrag ineens bestaat en anderzijds uit een jaarlijkse bij drage, die dan, evenals bij de woningwetbouw, het nog be weeglijke huurpeil zou kunnen volgen, Grotere huizen Voorts waren er nog verschil lende meer aparte punten. De heer Van Vliet (KVP) was zeer teleurgesteld over de mededeling, dat dit jaar nog geen nieuwe wo ningwet en ruimtewet verwacht mag worden. Waarom is nader beraad nodig gebleken? Met be trekking tot de grotere gezinnen constateerde de heer Van Vliet met voldoening, dat de laatste tijd meer aandacht wordt be steed aan de bouw van grotere woningen. De huur, die grotere gezinnen moeten opbrengen blijft een probleem. Deze afgevaardig de dacht voor die gevallen aan een huurtoeslag of aan een rui mere woningwetbij drage voor grotere woningen. Saarland bekrachtigt conventies SAARBRUECKEN, 13 Nov. Met 41 tegen 4 stemmen (de communisten) heeft de landdag van Saarland vandaag de con venties met Frankrijk bekrach tigd. MOSKOU, 13 Nov. (per telefoon) De Russische minister van buitenlandse zaken, V. M. Molotov, heeft vandaag in een van zijn schaarse persconferenties een aanval gedaan op de drie Westerse mogendheden en verklaard, dat deze een confe rentie van de ministers van buitenlandse zaken blokkeren. Hij herhaalde de Sovjet-eis, dat indien zulk een conferentie gehouden zal worden, daaraan door communistische China deelgenomen zal moeten worden en dat zij zich in de eerste plaats zal moeten bezig houden „met maatregelen ter vermin dering van de internationale spanning". Molotov sprak de beschuldi ging uit, dat Eisenhower ongelijk had met zijn bewering dat de laatste Sovjet-nota aan het Wes ten „geen bedoeling inhield om samen te komen, maar een bedoe ling om nog meer moeilijkheden te scheppen". Molotov beweerde in tegendeel dat de Sovjet-Unie werkt voor een conferentie om bijeen te ko men en de internationale span ning te verminderen, benevens de bewapeningswedloop en plannen op te stellen voör Europese vei ligheid. Molotov was bijeen met corres pondenten van de Westerse, Sov jet- en de Oostelijke pers in de conferentiezaal van zijn ministe rie van buitenlandse zaken. Een vraag van een Westerse correspondent, of premier Malen- kov zou deelnemen met president Eisenhower, premier Churchill en premier Laniel aan een conferen tie van staatshoofden, beant woordde Molotov niet recht streeks. Molotov herhaalde het Sovjet standpunt dat China ene onmis bare deelgenoot moet zijn in be sprekingen ter vermindering van de internationale spanning. Hij zei, dat Amerika dit moet erken nen. Daarna zouden de Grote Vier Rusland en de drie Westerse mogendheden de kwestie ter hand kunnen nemen van het op lossen van het Duitse vraagstuk, dat ook volgens hem van essen tieel belang is voor het vermin deren van de internationale span ning en het waarborgen van de veiligheid van Europa. Molotov zei, dat de plannen van het Westen voor de herbewape ning van West-Duitsland een be dreiging voor de vrede vormen. Hij sprak de beschuldiging uit dat de regering-Adenauer een geest van wraak bevordert tegen de Sovjet-Unie en de volksdemo cratieën en dat een herbewapend Duitsland eveneens een bedrei ging zou zijn voor Frankrijk en zijn andere Westelijke buren. Na al wat gezegd is, rijst na tuurlijk de vraag: zal er een con ferentie van de minister van bui tenlandse zaken komen? „Het antwoord op die vraag hangt in de'-eerste plaats af van het standpunt van Amerika, En geland en Frankrijk en dienten gevolge of zij er mee instemmen de kwestje van vermindering van de internationale spanning te be spreken, zomede het Duitse vraag stuk en de daaraan verbonden kwesties van het verzekeren van de Europese veiligheid". De noodzaak van een conferen tie van ministers van buitenland se zaken is in geen enkel opzicht minder geworden. Molotov beweerde dat de Wes telijke Grote Drie het niet ern stig meenden toen zij de minis tersconferentie in Lugano voor stelden. Hij zei, dat „er geen ern stig voornemen is voor een ver mindering van de internationale spanning". Hij zei, dat een woordvoerder voor het Amerikaanse ministerie oan buitenlandse zaken op voor hand reeds had verklaard, dat van de conferentie in Lugano weinig verwacht kon worden. Daarna betoogde Molotov, dat het werkelijke doel van de Grote Drie is om het resultaat van alle viermogendhedenbesprekingen ne gatief te doen zijn. De interessante rede van prof. dr. Th. L. M. Thurlings, hoogleraar aan de Landbouw hogeschool te Wageningen, in de jaarvergadering van de Aartsdiocesane Boeren- en Tuindersbond gehouden over het onderwerp: „Het familie bedrijf als onderneming", geeft ons aanleiding tot enige nabeschouwingen over de be tekenis van het zelfstandige bedrijf-in-het-algemeen in on ze samenleving. Men zie de Kroniek van Zaterdag in dit nummer. LURS, 13 Nov. Gustave Dominici heeft Vrijdag be kend, dat zijn vader, Gaston Dominici, de moord op de Drummonds heeft gepleegd. Zijn broer, Clovis Dominici, heeft deze bekentenis bevestigd. De Dominici's woonden vlak bij de plaats waar het gezin Drummond in de nacht van 4 op 5 Augustus 1952 is vermoord. Dit werd Vrijdagavond in Digne medegedeeld door hoofd inspecteur Harzig. „Zij zeiden, dat zii het de politie niet eerder hadden dur ven vertellen en zijn nu geheel overspannen," aldus Harzig. De hoofdinspecteur zei, dat vol gens Gustave Dominici sir Jack Drummond het eerst vermoord was. daarna zijn vrouw, lady Ann, en tenslotte hun dochter Elizabeth. In antwoord op de vraag wat Gaston Dominici's motief was ge weest voor de moord, zei hoofd inspecteur Hanzig: „Gaston Domi nici zelf. die op het ogenblik wordt verhoord, zal ons die in lichting verschaffen." Deze heeft zelf nog niet bekend. De ondervraging van Gustave Dominici. die de nacht op een veldbed onder politiebewaking heeft doorgebracht in het ge rechtshof te Digne, begon volgens De aanrijding bij Coblenz COBLENZ, 13 Nov. - Het open baar ministerie van Coblenz heeft bij de strafkamer van de arron dissementsrechtbank aldaar een aanklacht ingediend tegen de 24- jarige Nederlandse chauffeur Dirk de Baat. De behandeling zal waarschijn lijk nog voor Kerstmis plaatsvin den. Volgens de aanklacht heeft de Baat door zich schuldig te ma ken aan verschillende overtre dingen de dood van zes mensen veroorzaakt en letsel toegebracht aan zeven andere. betrouwbare bron Vrijdagoch tend met de mededeling vanin specteur Sebeille: „Ik wil niet meer over bijzonderheden spre ken ik wil de gehele waar heid en niets dan de waarheid. Ik wil namen, de namen van de mensen, die u bij uw boerderij en rond de auto van de Drum monds hebt gezien." Geheimzinnige vloot in het Kanaal DEAL (Engeland), 13 Nov. De kustwaehtposten aan het En gelse Kanaal verbazen zich op het ogenblik over een geheim zinnige vloot, die reeds een week in kringen rondom de beruchte Goodwin Sands een zandplaat van 10 mijl lengte voor de Zuid- Oost Engelse kust vaart. Slechts één van de schepen is dicht genoeg onder de wal ge komen om de naam te kunnen lezen. Volgens de kustwacht was dit het visserij hospitaalschip „Bundeskongress". dat vermoe delijk onder Oost-Duitse vlag vaart. De kustwacht denkt dat de thuishaven Rostock aan de Oost-Duitse Oostzeekust is. De vloot, die uit 150 of meer treilers bestaat, vist niet. BELGRADO, 13 Nov. De ambassadeurs van de Ver. Sta ten, Groot-Brittamiië en Frank rijk hebben hedenavond in het diepste geheim met de Zuid- slavische minister van buiten landse zaken Koca Popovic ge confereerd over de methoden ter regeling van het geschil over Triëst. De omstandigheden zijn zo de licaat en de bezorgdheid over de mogelijkheid van nieuwe geweld daden is zo groot, dat de deel nemers aan de conferentie er zelfs voor terugschrokken om te verklaren of er vorderingen ge maakt waren ten aanzien van de voorgestelde vijf-landen-con- ferentie. De bespreking met Popovic werd bijfgewoond door de Ameri kaanse zaakgelastigde Woodruff Wallner, de Britse .ambassadeur Sir Ivo Mallet, de Franse am bassadeur Philippe Boudet, Po povic en de Zuidslavische onder minister van buitenlandse zaken Ales Bebler. Hoewel niet officiëel bevestigd wordt officieus sterk rekening gehouden met de mogelijkheid, dat de Westerse mogendheden een Zuid-Slavisch voorstel in overweging genomei) hebben om eerst een inleidende conferentie van technisdhe deskundigen van de drie Westerse mogendheden, Zuidslavië en Italië te houden. Als inleiding tot de grote con ferentie van de vijf betrokken landen zou een dergelijke bespre king enige steun in Italië kunnen krijgen, omdat dat land zich niet voor een definitieve regeling zou behoeven te binden.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1