DE PENCIL-PARAPLU zoekt haar weg De bakvis past zich aan Hulst Vo inle Er; I.oman „Gunst, wist je niet dat je vier weken geleden je paraplu hier hebt laten staan V' Geen burgermans degelijkheid voor de vrouw BIJ DE AMERIKAANSE MODE Aparte noot met kwikjes en strikjes Vaste plaats in het weekmenu haarlem Diefstal va hij Kennei ballet der frequeni ZATERDAG 14 NOVEMBER 1953 DES WINTERS ALS HET REGENT... p EN parapluie is een voorwerp dat steeds in de parapluiebak staat als het plotseling begint te stortregenen of dat spoorloos is als het op een ge geven ogenblik dienst moet doen. In het laatste geval maar peinzen. „Wan neer heb ik die parapluie toch voor het laatst gebruikt?" De schouwburg, de bioscoop en de tearoom worden ijlings opgebeld. „Is mijn parapluie bij U?" Nee, nee en nog eens nee. Plotseling zegt de verbaasde stem van tante Sophie aan de andere kant van de telefoonverbinding: „Gunst, wist je dan niet, dat je ongeveer vier weken geleden je parapluie by mij hebt laten staan?" Een zucht van verlichting. Ze is in ieder geval terecht. Maar hoe velen moeten helaas zeggen: „Het is een raadsel, mijn parapluie is en blijft spoorloos Het regenscherm gold enkele jaren geleden nog als oerdegelijk. De kleding moest beschermd worden tegen regen. Nu wordt de parapluie meer en meer een mode-artikel; een accessoir, dat onmisbaar geworden is voor een goed geklede vrouw. gesteld zijn op hun uiterlijk, zijn niet wars van het sieraad, de parapluie. Lang en rank Hoewel men zou verwachten, dat de parapluie in verband met de steeds eleganter uitgevoerde regenmantels, op haar terugtocht is; het tegenover gestelde is waar. Vooral in de grote steden is er een opleving te bemer ken op dit gebied. „De Nederlandse parapluie-fabri- kanten hebben te maken met twee modes en wél de nationale en de in ternationale," zo vertelde ons de di recteur van de parapluiefabriek „Limburg" te Amsterdam, waar wij een bezoek brachten om eens een en ander te horen over het ex-regen scherm. De nationale mode zegt korte mo dellen, terwijl het buitenland lange parapluie's voorschrijft. Ongetwijfeld zal de internationale stroming over winnen, maar daar zal wel enige tijd HONDERDEN eeuwen heeft de pa rapluie getrotseerd. In de Oos terse landen zag men haar voor het eerst, maar dan in de vorm van een parasol. De soms prachtig bewerkte zijde of katoen diende, om de felle zonnestralen tegen te houden. Het is moeilijk na te gaan, wanneer de pa rapluie voor het eerst in Europa is gekomen. Men beweert, dat de nij vere Londense koetsiers de eerste waren, die hun „klanten" tegen het neerstromende vocht beschermden door een „umbrella" boven het hoofd te houden als zij instapten. Op de bok kropen zij er dan natuurlijk zelf onder. De Engelsen, bekend om hun zuinigheid, volgden spoedig hun voor beeld. De Franse koning Louis Phi lippe had zich, toen hij in Enge land verbleef tijdens een revo lutie, deze degelijkheid al heel gauw aangeleerd. Eenmaal terug in zijn land, ergerden de Parijzenaars zich aan zijn parapluie, welke hij al tijd bij zich droeg. Ondanks dat men hem zijn burgerlijkheid verweet, hield de koning vol. Nu is Frankrijk misschien wel dank zij Louis Philippe een van de weinige landen, waar de parapluie louter en alleen gehanteerd wordt als accessoire. Ook heren, die zeer Deze week in de tuin overheen gaan, evenals dit het geval is met de kleding. Na de oorlog is direct het lange Chamberlain-model gekomen. Deze zijn echter vrij zwaar en kunnen wei nig fantasie verdragen, hoogstens een ietwat versierde knop. De mantels zijn, zoals bekend, niet wijd meer. Ze lopen naar onderen zelfs nauw toe. Deze zogenaamde pencil-line heeft men nu ook aange wend voor de parapluie's. Ze reiken tot heuphoogte en zijn inderdaad zo dun als een potlood. Vanzelfsprekend mag geen enkele versiering afbreuk doen aan deze rijzige lijn, zelfs de knoppen niet. De meest fantastische materialen en vormen worden hier voor gebruikt. Kunstig gesneden ivo ren knoppen, parelmoer, hertshoorn, nikkel en verguld, grote stenen knop pen en niet te vergeten leer, zoals slangen, varkens en lak, en plastic. Ook de straszbezetting is erg mooi, mits er geen massaproductie van ge maakt wordt, want dan geven deze glinsterende steentjes een nare in druk. Vooral aan deze lange model len wordt bij de fabricage alle zorg besteed. Is de stok inplaats van hout van een verguld materiaal, dan zijn zelfs de baleinen en de overige nood zakelijke en garnerende onderdelen van dit materiaal. Ook met nikkel is dit het geval. Een lange parapluie kan vaak ook reuze onhandig zijn, omdat men er niet mee uit de weg kan. D e oplos sing biedt dan de opvouwbare para pluie, welke zonder enige moeite in een boodschappentas van niet te gro te afmeting gestopt kan worden. Maar.het in- en uitschuiven werkt mechanisch en, tot onze grote spijt moeten we bekennen, dat wei nig vrouwen met gepaste zorg om gaan met mechaniekjes. De beste pa rapluie in dit genre is wel de origi nele knirps. in de regen Blauw in het voorjaar De parapluie's zijn allemaal Neder lands fabrikaat, hoewel de onderde len worden ingevoerd. Stoffen en knopen komen uit Frankrijk, Italië, Zwitserland en Duitsland. Voordat een parapluie voor verzending gereed is gaat zij door veel handen, omdat het allemaal lopende band-werk is, en een parapluie bestaat uit ongeveer 25 onderdelen. In het goedkope genre wordt nog veel zijde in ruitmotief verwerkt, maar de voorkeur gaat uit naar ef fen materialen, soms in weerschijn, of met een klein ingeweven werkje. In het voorjaar zal er veel pauw blauw gebracht worden. De parapluie heeft een geheel eigen ontwikkeling meegemaakt. Van een plomp en zwaar burgermans- voorwerp is het, naast regenbescher mer, een licht en sierlijk accessoire geworden. Vooral in dit kille en nat te jaargetijde kan men er veel plezier van beleven, mits men op een critiek ogenblik niet behoeft te zeggen: „Waar zou ik mijn parapluie nu weer hebben laten staanRIET. Kerstman is taboe. De actie, welke onder leiding van Kanunnik Dr. A. Croegaert uit Ant werpen vorig jaar met zoveel succes in België gevoerd is, heeft hem en de Katholieke Actie doen besluiten dit jaar opnieuw en meer concreet er naar te streven het Kerstfeest zijn eigenlijke en christelijke zin weer te geven. De handeldrijvende mid denstanders moeten alle heidense kerstattributen als reclamemateriaal, zoals de Kerstman, weren. Zij moe ten naar voorvaderlijk gebruik aan hun etalages een christen en feeste lijk aanzien geven met een kerst kribbe, zo mogelijk aangepast aan hun bedrijf. Vorken zonder gevaarlijke punten. Vorken zijn gevaarlijk. Je kunt er mee in je tandvlees prikken en vooral kinderen kunnen zich er mee verwonden, als ze er een in een on bewaakt ogenblik van de tafel gris sen. Bovendien kunnen er bacteriën tussen de hoekjes blijven zitten, kort om via een vork kan men duizend doden sterven. Een Nieuw-Zeelandse ingenieur heeft nu een nieuwe vork geconstrueerd, zonder hoekjes, waar in etensresten kunnen blijven schui len en zonder scherpe punten. De ge zondheidsinstanties hebben het pro duct hoog geprezen en alle bewoners geadviseerd de oude vorken weg te smijten Medische hooglera(a)r(es). Dr. Tobie Muller is als eerste vrouw in Zuid-Afrika benoemd tot medisch hoogleraar, namelijk in de anatomie, aan de universiteit van Pretoria, waarin zij sinds 1951 werk zaam was als senior-lectrice. Me vrouw Muller, die 35 jaar is, heeft o.m. bekendheid verworven door haar onderzoekingen op het gebied van het kweken van weefsels. DE kunst van het goed gekleed gaan is niet afhankelijk van het bedrag dat men er voor uitgeeft, maar in hoofdzaak van de manier waarop en waarbU een bepaald kledingstuk wordt gedragen. Daarbij mogen ook de kwaliteit en de coupe niet uit het oog worden verloren. Een basis-garderobe biedt de meeste mogelijkheden ifoor combinaties. Deze moet bestaan uit een rok in een modieuze, maar neutrale tint, waarop blouses en jumpers naar willekeur gedragen kunnen worden; een mantel, welke voor veel doeleinden geschikt is en een tailleur voor gelegenheden, waar men „gekleed" voor de dag moet komen. ALLERLEI Voor de hulst is het een bijzonder gunstig jaar. Zelden zagen wij de stekelige bomen bezet met een zo rijke voorraad aan rode bessen als thans. Voor de Kerstdagen belooft dat iets geweldigs, in tegenstelling tot het vorige jaar, toen de dracht van de hulst heel gering was. Wat daar de oorzaak van is, valt moeilijk te zeggen; er zijn verschillende fac toren, welke daar verantwoordelijk voor zijn. Het gaat met de hulst als met zo vele andere dingen: wanneer ze door een of andere oorzaak de aandacht op zich vestigen, wil men ze ook graag hebben en het verlangen om in de toekomst een hulstboom in de tuin te hebben is dan ook wel begrij- Fantasievolle knoppen sieren de lange pencil parapluie's, welke gestoken pelijk, Maar wie van plan is zich er zijn in fraaie foudraals. Op welk model zal deze vrouw haar keus laten een aan te schaffen, moet er wel re- valient kening mee houden, dat er soorten zijn, welke alleen vrouwelijke bloem pjes hebben en andere soorten, die alleen met mannelijke bloempjes bloeien, Wanneer u een mannelijke boom in uw tuin zoudt zetten, zult u vergeefs op de fraaie rode bessen wachten, aangezien deze alleen maar aan vrouwelijke bomen verschijnen. Maar ook, indien u deze laatste heeft aangeplant, is het lang niet zeker, dat u bessen krijgt; voor de bestui ving van de vrouwelijke bloempjes is namelijk stuifmeel nodig, dat al leen de mannelijke exemplaren kun nen leveren. Eén daarvan is echter voldoende om verschillende vrouwe lijke bomen te bestuiven. Voor degenen, die geen ruimte heb ben om meer dan één hulstboom in de tuin te hebben, is er gelukkig nog een soort, welke bloemen van beide geslachten voortbrengt. Dat is de Ilex aequifolium var. pyramidalis. Deze naam moet u dus goed onthou den, wanneer u verzekerd wilt zijn van een hulst, welke tegen Kerstmis met bessen is getooid. Vaak wordt de hulst ook aange plant als afscheiding van een tuin. Afgezien van het feit, dgt een derge lijke omheining niet bijzonder fraai is, moeten wij daar geen bessen aan verwachten. Immers door het snoeien worden de bloemen en later wellicht de nog groene bessen weggehaald en het is dan ook heel begrijpelijk, dat men dan vergeefs naar rode bessen uitziet. Htn. We eten vandaag weer eieren! Dit zal welkom zijn, want de meesten van ons versmaden een eitje niet. Er is zo'n grote verscheidenheid van eiergerechten, dat eenieder, zowel de liefhebber van zoete lekkernijen als die van hartige hapjes, wel iets van zijn gading zal kunnen vinden. Eieren zijn rijk aan voedingsstof fen en verdienen daarom een vaste plaats in het weekmenu. Worden zij bij warme maaltijden gebruikt, dan zal dit meestal naast de aardappelen en groenten ziin. Voor de verande ring kunnen wij de eieren echter ook wel eens vóór en na het hoofdgerecht geven. Pittige eierragoüt. 2 of 4 eieren, 3% dl (2 kopjes) melk, 35 g (2}^ eet lepel) boter of margarine, 35 g (3J^ eetlepel) bloem, een theelepel kerrie of mosterd of een bouillonblokje, zout. Kippeneieren 8 minuten, eenden eieren 10 minuten koken. Ze dan met koud water afspoelen en pellen. De eieren in stukjes snijden. De boter of margarine smelten, de kerrie of het bouillonblokje en de bloem er door roeren en daarna de melk toevoegen. Wanneer de saus goed van dikte is, de stukjes ei voorzichtig er door scheppen en zo nodig met zout op smaak afmaken. Het gerecht een paar minuten zachtjes verwarmen. Bij gebruik van mosterd deze met een weinig water aanmengen en op het laatst door de saus roeren. Omelet met gebakken brood. Twee dunne sneetjes brood, 3 4 eieren, 3 a 4 eetlepels melk, boter of marga rine, zout (of suiker). Het brood in blokjes snijden. Deze in boter of margarine aan weerszij den lichtbruin bakken. De eieren met een weinig zout en de melk losroe ren, totdat wit en dooier goed ge mengd zijn. Zo nodig extra boter of margarine in de pan smelten. De eimassa over de broodblokjes schenken en vlug gaar bakken. Wan neer de onderkant van de omelet ge stold is, deze aan de zijkant oplich ten en de nog vloeibare eimassa er onder laten lopen. Zodra de omelet geheel gestold is, hem op een warme schaal overbrengen. Het is niet no dig de omelet aan twee kanten te bakken. De omelet kan desgewenst met sul- Opvallend is, dat in de garderobe van de bakvis bijna geen jurk meer voorkomt, hoogstens een nylon of zijden toiletje voor een schoolfuif of een huiselijk feestje. Zij voelt zich het prettigst in een rok en een slob berige jumper, terwijl zij een wind jack of jopper prefereert boven een mantel. Met kwikjes en strikjes weet het jonge meisje, al zou het dagen lang dezelfde jumper of sweater dra gen, er toch iedere dag een aparte noot aan te gjfven. In dit opzicht past zij zich uitste kend aan bij de Amerikaanse mode, ker bestrooid, als toespijs worden gegeven. Gebakken ei met tomaat. 4 eieren, 2 grote tomaten, een paar sjalotjes, bo ter of margarine, zout (peper). De tomaten in plakken snijden, de sjalotjes snipperen. Deze ingrediën ten bestrooien met zout (en peper) en in hete boter of margarine gedu rende enkele minuten zachtjes bak ken in de koekenpan. Een paar plak ken tomaat uit de pan nemen. Zo nodig extra boter of margarine in de koekenpan doen. Deze lichtbruin la ten worden. De eieren boven de koe kenpan breken en aan één of twee kanten lichtbruin bakken. Voor het opdienen de eieren op de plakken tomaat leggen. Haagse bluf (bessensapvla). Wit van 2 eieren, 2 dl bessensap, 75 a 90 g (5 6 eetlepels) witte basterdsui ker (chocoladekorrels). Dit gerecht kort voor het gebruik bereiden. De eiwitten met het bessen sap en de basterdsuikerd stijf slaan, totdat de massa in punten blijft staan. De vla overdoen in een grote schaal of in éénpersoonssohaaltjes. Er desgewenst chocoladekorrels over strooien en droge koekjes erbij ge ven. De eidooiers kunnen in de rest van de warme maaltijd of bij de brood maaltijd gegeven worden, bijv. in de vorm van roerei of omelet. welke uitgaat van drie dingen: een voudig, practisch en elegant. De meeste Franse mode-ontwerpers heb ben ook zaken in Amerika, maar in dat overzeese werelddeel moeten zij met een heel andere collectie uitko men. Op de foto ziet men er twee model len van. De practische, prettig zitten de witte jumper heeft een opstaand half-hoog kraagje, dat met knoopjes wordt gesloten. De kraag kan boven dien tot aan de kin worden opgesla gen. Deze jumper is ook achterste voren te dragen, zodat de knoopjes op de rug vallen. Ze wordt gedragen op een zwart strak rokje, waarin op de heupen twee zakjes zijn aange bracht. Een goed voorbeeld van een Ame rikaans jurkje is het model rechts, dat het slanke silhouette vertoont. Een plooi middenachter in de rok geeft de nodige bewegingsvrijheid. Het kleine rode boordje sluit strak langs de hals, terwijl de schouders de aflopende lijn hebben. De drie kwart mouwen worden tot op de elle bogen opgestroopt. Dit eenvoudige model laat toe, dat de werkende vrouw deze japon kan dragen naar kantoor of zelfs, met laaggehakte schoenen, bij sportieve gelegenheden. Met zwarte accessoires en de juiste bijouterieën is het ook een gedistin geerd uitgaansjurkje, dat gemaakt is van camelkleurige jersey met een angora-effect. R. Smakencollectie. Ieder half jaar wor den er vele collecties samengesteld. Deze beperken zich niet alleen tot kleding, schoenen, hoeden enz., maar strekken zich ook uit tot smaken. Er zijn smaken, die nimmer op het appèl ontbreken, zoals die, welke verwerkt zijn in de zo geliefde haverstroopbal- fetjes, butterscotch, anijsdrop en hoestbonbons. Dit jaar zijn er aan de collectie weer enkele nieuwe „win- tersmaken" toegevoegd en wel rum- butter, rumcocos, peppermint honey en cocoshoney en een fantasiesmaak, die minthea is gedoopt, zo meldt „Naarden nieuws" van de chemische fabriek .Naarden". De klokken van de On ze Lieve Vrouwetoren in Amersfoort klinken prachtig! We moeten meer volle melk hebben! Dat hebben ze in de Tweede Kamer ook gezegd! Goea zo! Nu is het weer genoeg met het nieuws! Tot In Rotterdam heeft de Lassoman boven op de grote nieuwe gashouder gezeten, je weet wel, zo'n groot rond hoog ding waar het gas in zit. Die gashouder in Rotterdam is 67 m hoog! Het paard bleef zo lang beneden en hinnikte maar! Je kon zo Nederland-België zien! 1—0! In Nederland loopt er gens 'n kalfje rond met vijf pootjes! De Lassoman merkt alles! Hij komt! Hij komt! Wie? Weten jullie het? 't Is nu ook weer de tijd voor 'n stevig soepje, kleine vrienden! Wisten jullie dat al? In de sloten bij Schie dam is laatst veel vis doodgegaan. De Lasso man denkt, dat er te wei nig zuurstof in dat water zit. In Apeldoorn is Kees de aap weer gevangen! Hij was gevlucht, die aap! We sturen tegenwoor dig boter naar Japan! 'n Haas kan wel 8 jaar oud worden! Hazen van tachtig jaar heb je niet! In Nederland heb je 3500 soorten torren! Leu ke beestjes! Het station van Val kenburg is 100 jaar oud. Wisten jullie dat er 'n vereniging van sigaren bandjesverzamelaars is in Nederland? In België komt er ook zo'n vereni ging. Sint Gregorius de wonderdoener Deze week, 17 Novem ber, vieren we hef feest van Sint Gregorius, die de Wonderdoener wordt ge noemd. En met recht. Je hebt wel eens gehoord, dat er een kerk gebouwd moest worden. Maar een berg nam de plaats in be slag. Gregorius bad en de berg verplaatste zich. Toen kwam dus letterlijk uit, wat Christus had ge zegd, dat men zo moest bidden, dat men bergen kon verzetten. Twee broers hadden ru zie over een moerassig stuk grond. Gregorius leg de in één tel het moeras droog en de ruzie was uit. Een rivier zette telkens het land onder water. Gregorius plantte er z'n stok neer, die een leven de struik werd en beval de rivier voortaan niet verder te komen. Vlak voor z'n dood vroeg hij, hoeveel ongelo vigen er nog in zijn stad waren. Zeventien, ant woordde men. „En toen ik bisschop werd", sprak Gregorius, „waren er juist zeventien gelovigen". Of de bisschop ook hard ge werkt had voor zijn kudde. Handschoenen Nu het wat kouder be gint te worden, denk je vanzelf meer aan hand schoenen. Maar weet je wel, dat aan dat gewone mode-artikel een hele ge schiedenis is verhonden? Heel vroeger werden ze alleen maar gebruikt om de handen lekker te ver warmen. Men noemde ze wanten en men maakte ze van alle soorten van die- renvellen. De Perzen moeten ze het eerst ge dragen hebben. Als je oude zuilen en monumen ten bekijkt, zie je daar krijgslieden op staan, die handschoenen dragen of ze ook wel aan hun gor dels hebben hangen. Soms zitten ze vol met metalen plaatjes. Ze lijken veel op de ijzeren handschoenen, die je bij de Middeleeuw se ridders ziet afgebeeld. Maar ze werden niet al leen in het leger gebruikt. Als mensen gevaarlijke karweitjes moeten op knappen, zie je wel eens, dat ze handschoenen aan trekken. Dat gebeurde heel vroeger ook al. De Fransen noemen de hand schoenen „gants". Dat komt weer van „ouants" en als je dan ou vervangt door w, dan heb je óns Nederlandse woord „wan ten". Dat zijn die duim- handschoenen, weet je wel? Als je de legende leest van Roeland uit de tijd van Karei de Grote, dan hoor je de afgezan ten steeds vragen om „handschoen en staf". Dat waren de tekenen van hun waardigheid. Als er in Frankrijk te Reims een koning werd gezalfd, wer den er ook 'n paar hand schoenen gezegend. Ze wilden daarmee zeggen, dat de koning zijn gezag uitoefende bij de gratie Gods en daarmee bij zijn bestuur dus rekening had te houden. Van de zeven de eeuw af hadden de edelen alleen het voor recht handschoenen te dragen. De gilden namen dat gebruik over. Ze wer den toen ook van leer en linnen gemaakt. Als je nu naar de heren- en voor al dames-handschoenen kijkt, zie je, dat de mode er dikwijls luxe voorwer pen van gemaakt heeft. Hollandse nieuwe....! Dat heb je op straat wel eens door een visboer ho ren roepen, heel langge rekt en galmend. En als je dan zo'n lekkere haring op je bord hebt, denk je misschien nooit aan zijn geschiedenis. En toch is het leven van de haringen al jarenlang nauwkeurig bestudeerd. Wij weten, hoe ze leven, waar je ze vooral vinden kunt, hoe de jonge harinkjes ter wereld komen en nog veel dingen meer. Haringen noemen sprotten, elften en ansjovissen leden van hun familie. Als je de soorten zou optellen, kreeg je al minstens een 200 op je lijstje. En raad eens hoe veel van die haringen per jaar gevangen worden? Niet te laag schatten asje blieft. Zal ik het maar zeggen? Een 10 milliard! Blijven er dan nog wel haringen over, vraag je misschien. Men zegt, dat er zo'n 1000 millard harin gen leven en elk nieuw jaar komen er weer mil- liarden nieuwe bij. Dus smul er maar gerust van. Voorlopig nog geen ge brek. En als ik je nu ver tel, dat één haring per maaltijd ongeveer 50.000 kleine wezentjes naar bin nen speelt, dan begrijp je, waf er allemaal krioelt in de zeeën en oceanen. Het voedsel, waar de haringen van leven, noemen we met een vreemd woord „plankton". Daarmee be doelen ze dan iets, dat uit onzichtbaar kleine dier tjes en plantjes bestaat. Een wandeling op de bo dem van de zee zou ons nog meer wonderen laten zien. Daarover een vol gende keer. Oplossing De namen van de twee bijbelse figuren, die in dat vreemde woord ver borgen zaten, waren: Abraham en Salomon. Slakken Vieze, glibberige beest jes, zul je zeggen. Dat is zo. In geleerde boeken noemen ze de slakken buikvoetigen, omdat ze zich op hun buik voort bewegen. Op hun rug sie je een plooi zitten. Dat is hun mantel en daar uit wordt soms wel en soms niet een kalk schaal ontwikkeld. En weten jullie, hoeveel soorten slakken er wel op de wereld zijn? Raad eens. Niet zo'n klein beetje hoor. 60.000 ver schillende soorten. Zal ik er eens een paar op noemen? De slakken, die in het moeras leven en daarom moerasslakken genoemd worden, hebben de vreemdste vormen. Op hun rug dragen ze hun torentjes en met dat vrachtje klauteren ze langs de sprieten van de waterplanten de hoogte in. Echte acrobaten! Dan heb je een slak met zeldzaam mooie kleuren: heel diep zwart zie je naast vurig blauw en oranje. Vind je er zo eentje, dan maak je ken nis met de fluweelslak. Dan heb je nog de druivenslak. Die heeft grote zorg voor z'n eitjes. Eerst boort hij een gaat je in de grond. Dan duwt hij daar een ge deelte van z'n weke lijf in, laat de eitjes in het gaatje terecht komen en sluit dan de toegang ste vig af. Klaar is Kees. Dan heb je verder nog de boomslak. Die wordt zo genoemd, omdat van uit de zij- en bovenkant allemaal takjes groeien, zodat hij net op een zachtjes voortschuivend boompje lijkt. GEEN MOED VERLOREN In Frankrijk was een groot geleerde. Hij had een ferme jongen van 14 jaar. Die was op een kostschool en leerde uitstekend. Geen wonder, dat z'n ouders trots op hem waren. Ze waren dan ook altijd blij, als hij weer met vacantie thuiskwam. Toen hij vro lijk en blij eens terugkeerde stapte hij in de lift, die hem naar boven zou brengen, naar de verdieping, waar z'n ouders woonden. Maar bij het opstijgen, haperde de lift, een kabel brak en met een smak kwam het gevaarte naar beneden. De vrolijke stu dent werd er met verbrijzeld hoofd uitgehaald. Daar stonden vader en moeder bij het lijk van hun lieve jongen. De moeder was niet te troosten, maar de sterke vader sprak tot haar: „Geen moed verloren, m'n arme vrouw. Als God dit offer van ons vraagt, doet Hij dat niet, omdat Hij er plezier in heeft ons te laten lijden, maar dan doet Hij het voor het eeu wig geluk van ons kind". Die vader begreep, wat het zeggen wil er de moed in te houden, zelfs bij de zwaarste slag, die hem tref fen kon. Hoe maükelijk is het dan voor ons bij onze kleine moeilijkheden de maandspreuk tot een daad te ma ken: HOUD ER DE MOED MAAR INI Ga je naar de Middel landse Zee, dan kun je daar een kanjer van een slak opvissen, die het gewicht van een pond kan hebben. Dat sin jeurtje, dat soms een purperkleurige vloeistof uitscheidt, draagt de naam van zeehaas of zeekoe. En als je eens een heerlijk maaltje slakken wilt eten, moet je naar Parijs gaan. Dat is een tractatie. Geef mij maar biefstuk. Invulraadsel o o O O O O O f O O O O O O O 1. Een van je ouders 2. Verkorte meisjesnaam 3. Een hemelse geest 4. Geen oorlog maar.... 5. Wat je op school gebruikt 6. Een droevig toneel stuk 7. Ander woord voor gek 8. Een bosplant 9. De hoofdplaats van Drente 10. Geen god, maar 11. Onze minister-presi dent 12. Ander woord voor veld 13. Een deel van het jaar 14. Een keukenvoorwerp Als je alle woorden van vijf letters goed hebt in gevuld, moet je op de kringetjes van boven naar beneden de naam le zen van een bekend sprookje. Naar de bioscoop Moeder gaat met klei ne Frans naar de bioscoop. Maar waarom heb je niet eerst je handen flink gewassen, voordat je met me meeging, klei ne smeerpoets? Omdat ik dacht» dat dat om paar de biogcoop te gaan, niet nodig was: het is er toch donker. if o i'ii de heer J op de boi houden, z bestuur, van de looi van degene betrokken heer Kor! woord is, wijze een De heer de verbon dsvoc een bindend loonsverhoging maatregelen te ven een zes onder grote Sprekend loonsvorming voorzitter, dat kan gaan met naar wijziging ming naar bene aan een minimu vorming is daar omdat hierdoor statie naar rede liik kan word Van de K.A. heer Kortink moeilijkheden groep kleine mogen niet zo op zij gesohov Ernstige bez diocesane voor geringe vooruit trekking tot toe is bereikt, bij de Katholii doch hoe sthat „Met welk recht der nog langer schap ontzegt!" Waarom ontho beider noig langi eigen bezit? Di stelde deze vragi zeide, om stemin tegen de een doch om te bl op een stuk socia dit niet is gerealó er niet alleen om doch er ook voor aldus de voorz: Plicht Rechten, stiheppe BEVERWIJK, politie te Beverwijl diefstal van kisti waarde van ca. 6 emballage-afdeling ling „Kennemerla: spoor gekomen. De fustmeester p uit Beverwijk hiermede gearestee. inmiddels tegenoive een bekentenis groentehandelaar Heemskerk en de uit Heiloo. die ven van medeplichti'gl eveneens bekend, t zoek is gebleken, raffineerd te werk De fustmeester, d delijk was voor ee 4.500 kisten, had door om dit blok ten aan te brengen hik leek het dat alli wezig waren. Het ter uitgehold. De 'waren verdwene Phchtigen zorgden halen der kisten, c ter bij de veiling daarvoor het z.g. vingen. De diefstaile afgelopen maanden ALKMAAR Het zwaar technisch verb aantroffen in het voor Vader en Zoon keken". Wij zullen het dan Jemaa] overnemen speciaal iets voor knu een technische knob ook iets voor radio-an feft een vinding va msdh Bureau Kamper men Van een oude met permanente m dansvloertje heeft gerr vooJ?0Ine eelluloid voortbewogen door d <mtstaan door de la gracieus dan Mdib?e4V£n de muz radio laat horen. Hoe de technicus famPer dat allemaal gedokterd heeft, is 1 keld om dat hier na i hi het Hobby-Blad meer over lezen. Ma baoi?? conclusie v haaltje eens, dat het ren a S£felgoed is V ren, doch ook een ^Pleister in etalage deze^ndmg dan ook

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 8