Wit ,adem Fris Raad Wieringermeer stelde uitbreidingsplan vast :h aan Voorzitter Haarlemse K.A.B. hield inleiding op Bondsraadvergadering Vakgroep Tuinders L.T.B. hield heden algemene vergadering Heemraadschap fV'meer MODE en strikjes Ernstige bezorgdheid over geringe vooruitgang P.B.O. 't Is ZÓi bij Koster nam belangrijke besluiten Naar de bioscoop Diefstal van kisten hij Kennemerland Aanleg Botanische Tuin in Heiloo Een pracht van 'n is Prachtbijts voor DAMES, HEREN en KINDEREN tanden GODS LINKERHAND van William E. Barrett Deze bon invullen Na urenlange discussies IJsbaan te Wieringerwerf Zaterdag 14 November 1953 Pagina 9 tijk van het bedrag de manier waarop arbii mogen ook de Een basis-garderobe loet bestaan uit een es en jumpers naar roor veel doeleinden a „gekleed" voor de ;an drie dingen: een- ;h en elegant. De •node-ontwerpers heb- in Amerika, maar in werelddeel moeten zij ;ndere collectie uitko- iet men er twee model- ctische, prettig zitten- ;r heeft een opstaand gje, dat met knoopjes De kraag kan boven- 5 kin worden opgesla- per is ook achterste- in, zodat de knoopjes ;n. Ze wordt gedragen :trak rokje, waarin op ie zakjes zijn aange- orbeeld van een Ame- is het model rechts, i silhouette vertoont. Idenachter in de rok ge bewegingsvrijheid, de boordje sluit strak terwijl de schouders lijn hebben. De drie- worden tot op de elle- oopt. Dit eenvoudige e, dat de werkende apon kan dragen naar lfs, met laaggehakte iportieve gelegenheden, acessoires en de juiste het ook een gedistin- ajurkje, dat gemaakt is jrige jersey met een R. ie. Ieder half jaar wor- ;ollecties samengesteld, i zich niet alleen tot nen, hoeden enz., maar ook uit tot smaken. Er ie nimmer op het appèl ils die, welke verwerkt ;eliefde haverstroopbal- cotch, anijsdrop en Dit jaar zijn er aan d* enkele nieuwe „win- egevoegd en wel rum- cos, peppermint honey - en een fantasiesmaak, is gedoopt, zo meldt iws" van de chemische len". REN geleerde. Hij had een was op een kostschool ronder, dat z'n ouders en dan ook altijd blij liskwam. Toen hij vro- itapte hij in de lift, die n, naar de verdieping, laar bij het opstijgen, rak en met een smak reden. De vrolijke stu- hoofd uitgehaald. Daar het lijk van hun lieve te troosten, maar de „Geen moed verloren, t offer van ons vraagt, er plezier in heeft ons ■t Hij het voor het eeu- zeggen wil er de moed arste slag, die hem tref- i)oor ons bij onze kleine uk tot een daad te ma- .4 AR IN! 5. Wat je op school gebruikt 6. Een droevig toneel- stuk 7. Ander woord voor gek 8. Een bosplant 9. De hoofdplaats van Drente 0. Geen god, maar 1. Onze minister-presi dent .2. Ander woord voor veld ,3. Een deel van het jaar L4. Een keukenvoorwerp Als je alle woorden van rijf letters goed hebt in gevuld, moet je op de kringetjes van boven laar beneden de naam le zen van een bekend sprookje. Moeder gaat met klei ne Frans naar de bioscoop. Maar waarom heb ]e met eerst je handen flink gewassen, voordat je met me meeging, klei ne smeerpoets? Omdat ik dacht, dat dat om naar de biogcoop te gaan, niet nodig «as: het is er toch donker. HAARLEM De voorzitter van de Haarlemse K.A.B. de heer J. Kortink, heeft vanmorgen in zijn inleiding op de bondsraadvergadering, die in Haarlem werd ge houden, zijn vertrouwen uitgesproken in het verbonds- bestuur, „dat de wegen zal vinden om de doorberekening van de loonsverhoging in de prijzen niet in het nadeel van degenen te doen slaan, die bij deze gehele affaire betrokken zijn". „Wij blijven vasthouden", aldus de heer Kortink, „aan onze stelling dat het niet verant woord is, om hoe dan ook, toch nog op één of andere wijze een reële loonsverlaging te moeten incasseren. De heer Kortink was het met I 'heer Kortinik wijdde in ziin in de verbondsvoorzitter eens, dat een bindend opgelegde 5 loonsverhoging met aanvullende maatregelen te verkiezen is bo ven een zes procentsrverhoging onder grote tegenstand. Sprekend Over de vrijere loonsvorming zeide de diocesane voorzitter, dat de K.A.B. accöord kan gaan met het K.V.P.-streven naar wijziging van de loonsvor ming naar beneden. „Wij zitten aan een minimum". Vrijere loon vorming is daarom te verkiezen, omdat hierdoor de betere pre statie naar redelijkheid, behoor lijk kan worden gehonoreerd. Van do K.A.B.-leden vroeg de heer Kortink begrip voor de moeilijkheden en zorgen van de groep kleine zelfstandigen. Die mogen niet zönder meer worden on zij gesdhoven. Ernstige bezorgdheid sprak de diocesane voorzitter uit over de geringe vooruitgang, die met be trekking tot de P.B.O., tot nu toe is bereikt. Er is groot begrip bij de Katholieke werkgevers, doch hoe staat het bij anderen? „Met welk recht wordt de arbei der nog langer de medezeggen schap ontzegt'!" Waarom onthoudt men de ar beider nog langer zijn reoht on eigen bezit? De heer Kortink stelde deze vragen niet, zoals hij zeide, om stemming te kweken tegen de een of andere groen, doch om te blijven aandringen oo een stuk sociaal recht. Zolang dit niet is gerealiseerd, zullen wij er niet alleen om blijven vragen, doch er ook voor blijven strijden, aldus de voorzitter. Plicht tot ontwikkeling Reohten, scheppen plichten. De BEVERWIJK, 13 Nov. De politie te Beverwijk is een grote diefstal van kisten, voor een waarde van ca. 6.000 gld., uit de emballage-afdeling van de vei ling „Kennemerland" op het spoor gekomen. De fustmeester der veiling J. D uit Beverwijk is in verband hiermede gearesteerd en heeft inmiddels tegenover de politie een bekentenis afgelegd. De groentehandelaar P. de V. uit Heemskerk en de expiditeur B. uit Heiloo, die verdacht worden van medeplichtigheid, hebben eveneens bekend. Uit het onder zoek is gebleken, dat zeer ge raffineerd te werk werd gegaan. De fustmeester, die verantwoor delijk was voor een z.g. blok van 4.500 kisten, had deze verzegeld door om dit blok aan aantal lat ten aan te brengen. Ogenschijn lijk leek het dat alle kisten aan wezig waren. Het blok was ech ter uitgehold. De binnenste kis ten waren verdwenen. De mede plichtigen zorgden voor het weg halen der kisten, die zij dan la ter hij de veiling inleverden en daarvoor het z.g. fustgeld ont vingen. De diefstallen moeten de afgelopen maanden zijn gepleegd. BALLET DER LAGE FREQUENTIES ALKMAAR Het is wel een zwaar technisch verhaal, dat wij aantroffen in het Hobby-blad voor Vader en Zoon „Handig Be keken". Wij zullen het dan ook niet he lemaal overnemen want het is speciaal iets voor knutselaars met een technische knobbel; vooral ook iets voor radio-amateurs. Het betreft een vinding van het Tech- leiding uitvoerig uit over de plicht van de K.A.B.-leden zich steeds te ontwikkelen. In het bis dom Haarlem ondervindt het ont wikkelingswerk, in de vorm van cursussen als de drie-jarige school en de eenvoudige cursus sen grote belangstelling, Zestien drie-jarige scholen met een to taal van 400 leerlingen leiden een florissant bestaan. Een twin tig eenvoudige cursussen staan on stapel met eveneens ongeveer 400 leerlingen. Bij de Credo Pugno clubs is eerder sprake van teruggang. Eind 1951 waren er 136 clubs met 1961 leden, eind 1952 119 olubs met 1726 leden. De kadervorming vindt steeds meer ingang, doch naar de me ning van de voorzitter kan syste matischer en methodischer wor den gewerkt. Eenheid De heer Kortink wijdde in zijn inleiding nog een uitvoerige pas sage aan de eenheid in het Ka tholieke kamp. Hij kwam daarbij tot de conclusie, dat het een dure nlicht is, die eenheid in Christe lijke zin t'e verwezenlijken. De eenheid van de sociale organisa ties moet de onderbouw ziin van de Katholieke eenheid. In dit verband scoorde de heer Kortink de K.A.B.-leden aan hun krach ten te geven aan de K.V.P. „Het is een grote vergissing te menen, dat wij allemaal, onze Katholieke politieke oartii min der nodig hebben dan onze so ciale organisaties. Zij heeft recht op onze steun. Zij heeft recht on ons financieel offer. Zij heeft bovenal recht oo onze daadwer kelijke medewerking," aldus de heer Kortink. HEILOO Bij de Vereniging Natuurbeschermingswacht rijpte reeds verleden jaar het plan tot stichting van een botanische tuin in de gemeente Heiloo. Het uitgewerkte plan is nu ter hand genomen en wordt met me idewerking van de gemeente-ar chitect, de heer J. Th. Torken en de heer J- A. Nijkamp, directeur van de Nederlandse Vereniging voor School- en Kindertuinen uitge voerd onder leiding van bos wachter Willems. Het tuinplan is ontworpen door de heer P. van Bronkhorst. Iedereen wordt ver- i zocht hieraan mede te werken j door bijzondere planten en mo gelijk oo'k geld beschikbaar te stellen. Het gemeentebestuur heeft een stuk grond ten Westen van de Ringweg in bruikleen ge geven. In deze tuin waar prachtige coniferen, bloem- en bosheesters zullen worden ondergebracht, zal I ook een vijver met gecultiveerde j waterplanten en vissen komen. Aan de paden en bij de vijver zullen voldoende banken worden gezet. Een speciaal hoekje wordt bestemd voor kruidengewassen. De bedoeling van het bestuur van de Vereniging Natuurbescher mingswacht is d>e mensen nader tot de schoonheid van de natuur te brengen en vooral tot meer eerbied voor de natuur. Degenen, die op de een of andere wijze willen medewerken kan zich wenden tot de'secretaris van de Natuurbeschermingswacht, de heer Ohr. v. d. Graaf, Westerweg 180, Heiloo, telefoon 2463. (Advertentie) Advpf'entip spreker nog enige opmerkingen; De compensaties zijn ook voor de tuinbouw te gering, om de loonsverhoging te kunnen onder gaan. Enkele tegemoetkomingen in de fiscale sfeer achtte spreker ■onvoldoende en een goede oplos sing zou gevonden hebben kun nen zijn, in verband met de Ver- „Tuinders hebben middelmatig bestaan, zo tussen dat van een geschoolde arbeider en een midden- groeper a la Delfgaauw" HAARLEM, 14 November. In de heden in hotel de Leenwrilt gehouden algemene vergadering van de Vakgroep Tuinders van de L.T.B. heeft de heer Jac. Groen Azn. gezegd, dat er - geen reden is, het afgelopen jaar voor de tuinders als ongun- lomogfn zijn"'dat hier vwUchting stig te bestempelen, maar wel zijn er hier en daar omstandig- v11 heden geweest, die het moeilijker maakten, een behoorlijk evenwicht in de balans te verkrijgen. Spr. gaf deze omstandig heden in het kort aan. Hij memoreerde daarbij de recente tegenslag in de bloemkoolstreek en in het koolgebied van de Langedijk, welke uit de overvloed voortkwam. Men moet echter voorzichtig zijn met beweringen, dat dus om econo mische reden maar weer gesaneerd moet worden. Spreker wees er op, dat uit de gang van zaken wel weer blijkt hoe zwak de tuinbouw staat bij pogingen, om prognosen te ma ken en te trachten de productie af te stemmen op een te ver wachten afzet. Dan zijn er de moeilijkheden die men ook dit jaar de tuinbouw weer in de weg gelegd heeft bij de export. Er is reden tot onge,- rusthe'id over steeds sterker autar kisch optreden var, het buiten land en het stem', bitter, dat dit ook van onze Benelux-partner komt. Stadsuitbreiding Spreker weidde vervolgens uit over het probleem van de ver vanging van het bedrijf bij af staan 'van gronden door stads uitbreiding. Ter zake is de Bond voortdurend paraat De goede ge vallen niet te na gesproken, wor den vele gevallen van onverschil ligheid opgemerkt en spreker be pleit stefk, dat meer menselijk wordt opgetreden. Voor een mineurstemming zetten, als een door mij geschet ste mentaliteit er toe zou kunnen ■leiden, dat de land- en tuinbouw ■in een hoek als in de dertiger ja ren, waarin wij nooit meer zui len wensen terug te keren." Over de jongste maatregelen ■op politiek gebied, voorzover het •kon worden bereikt. Ons verzet tegen deze drukkende bedrijfs belasting zal echter worden ver sterkt, het laatste woord zal hier over zeker niet gesproken zijn. (De vergadering duurt voort.) Omzet groenteveiling PURMEREND. De omzet van de groentenveiling B. P. en O. belieo tot 5 November j.l. f2.079.374.09 tegen f2.121.792.83 in hetzelfde tijdvak in 1952. Een lagere omzet over 1953 van f42.400 of wel circa 2 Als we nu weten dat de achterstand in omzet aanvankelijk een hoger Dercentage liet zien. mogen we Enorme keuze nuttige St Nicolaas-geschenken Dames-, Heren- en Kinderkleding LANGESTRAAT 16-18 LEEUW AANGEREDEN ALKMAAR Dezer dagen is in de Langestraat een leeuw aan gereden. Een vrachtauto, die moest uitwijken voor een tegen ligger, botste namelijk met de bovenbouw tegen een van de stad huisleeuwen aan. Het dier werd een beetje verschoven en kreeg een beschadigde neus. (Adverten'ie) WIERINGERMEER - Dijkgraaf en heemraden van het heemraad schap de Wieringermeer hebben besloten met de provincie Noord holland een overeenkomst aan te gaan waarbij wordt overeenge komen de bediening van de nieu we brug over het Waardkanaal nabij Kolliorn door de sluiswach ters aan de Westfriesesluis te doen geschieden. In verband met zijn benoeming tot waterbouwkundig opzichter bij de dienst van gemeentewerken te Wageningen werd aan de ad junct-opzichter J. A. Dobbelaar te Wieringerwerf met ingang van 1 December aanstaande eervol ontslag verleend. De heer A. Schrijver te Wie- ringerwaard werd met ingang van 1 December aanstaande benoemd tot sluisknecht bij de Westfriese sluis. Blijkens een aanvulling van 't Arbéidsovereenkomstenbesluit zal de pensioenregeling van het be drijfspensioenfonds voor deland- bouw me ingang van 1 Januari aanstaande van toepassing wor den verklaard op het daarvoor in aanmerking komende personeel in dienst van het heemraadschap. De bouw van een tweetal siuis- magazijntjes werd opgedragen aan de firma Braams en van Tig- gelen te Velsen voor de som van f 4.890.—. Aan Gedeputeerde Staten van Noordholland zal worden voorge steld voor enkele belangrijke scheepvaartkanalen in de Wierin germeer nadere voorschriften vast te stellen met betrekking tot de maximum-afmetingen en EEN BOEK ALS DITVERSCHIJNT SLECHTS HOOGST ZELDEN en wordt dan voor wie het bemachtigt een bezit van grote, blijvende waarde. maakte een diepe indruk op de Katholieken, niet alleen in Nederland, maar ook in Amerika, Engeland, Frankrijk, Duits land en Denemarken. Avontuur - Romantiek - Liefde - Misdaad - Hartstocht - Geloof - Vrees - Gevaar vormen de bodem, waaruit dit van een intense spanning geladen boek zijn sappen trekt. Laat dit betoverende boek U niet ontgaan, maar bestel 't vandaag nog, als V wilt voor de winkelprijs van f6.25, maar 't voordeligst fnl. voor slechts f2.50!) door lid te worden van HET THIJMFONDS, het eerste, het grootste en het goedkoopste Nederlandse boekenfonds voor Katholieken. Géén inschrijfgeld, - Enige verplichting: minstens 1 jaar lid blijven en in dat jaar zes boeken afnemen d f2,50 per stuk. Ook betaalbaar met f 1,25 p. mnd. Prospectus gratis op aanvraag. INVULLEN IN BLOKLETTERS BON Naam: Adres: Plaats: wenst lid te worden van „Het Thijmfonds" tegen betaling van fl.25 per maand f2.50 per boek f 15.— per jaar betaling geschiedt: per postgiro no. 268700, per kwitantie, verhoogd met incassokosten. Niet verlangde s.v.p. doorhalen. Handtekening u ■dan de tuinbouw raakt, maakt weer niet ontevreden ziin en verzenden in ongefrankeerde enveloppe met op de adreszijde: Machtiging no. 1557, Den Haag. Aanmelding kan ook geschieden per brief of briefkaart. -snelheden van vaartuigen. Bij onderhandse overeenkomst werd aan S. Timmermans te Makkum opgedragen de bouw van een drietal steigertjes in de Westfriesevaart. De begroting voor het dienst jaar 1954 werd voorlopig vastge steld in ontvangst en in uitgaaf op een bedrag van f 1.136.630, voor wat betreft de gewone dienst en op een bedrag van f 941.640,voor wat betreft de buitengewone dienst. Het bedrag van de omslag over 1954 is bepaald op f 601.570, Enkele van de meest belang rijke uitgaafposten zijn; aanleg en onderhoud van beplantingen f 30.000onderhoud dijken enz. f 84.420; onderhoud wegen f 91.880; onderhoud vaarten en tochten f 30.270; onderhoud infil- tratiewerken f 10.630; kosten van bemaling f 229.310. Enige Verzakte gedeelten van de Amstelmeerdijk zullen op nieuw onder profiel worden ge bracht. Het ligt in de bedoeling een oppervlaktebehandeling toe te passen op de volgende wegen: Wieringerrandweg, Zuiderdijkweg Medemblikkersluisw., Oom Kees- weg. Een gedeelte van de Robben- oordweg zal worden voorzien van een nieuwe slijtlaag van koudas- falt. Belangrijk herstraatwerk zal worden verricht aan het Wagen pad, de Zuiderkwelweg, de Oost- middenmeerweg, de Scherven- weg en de Oosterterpweg. Een belangrijk bedrag is uitge trokken voor het verlagen van verschillende wegbermen. Een sneeuwschuiver zal worden aangeschaft. Op het programma staat voorts het uitbaggeren van een gedeelte van de Noormantocht en de Kool- tuinentocht alsmede het onder profiel brengen van het Noorde lijkste gedeelte van de Waard- tócbt. Voor herstel van inundatiescha- de is een bedrag van f 32.500 op genomen. In het kader van het afwer kingsprogramma van de polder zullen de volgende werken wor den uitgevoerd: het verbeteren van gedeelten van de Den Oeverseweg de Klie- verweg, de Dolfijnweg en de Noorderdijkweg; het onder pro fiel brengen van de Paardetocht en de Schagertocht; het verlen gen van de loswal aan de West- friesecaart nabij de Hoornse- brug; het maken van een nieuwe loswal aan het Waardkanaal. 5 MEI TOCH NATIONALE FEESTDAG? Leden van de Tweede Kamer hebben een lans gebroken voor herstel van de vijfde Mei als nationale feestdag. Het besef van wat in de jaren 19401945 aan Nederland is overkomen en van de geweldige betekenis welke aan de bevrijding moet worden gehecht, moet levendig blijven. Cj WIERINGERWERF Urenlang heeft de gemeenteraad van Wieringermeer Donderdagmiddag gesproken over de beoordeling van de^gemene het uitbreidingsplan van de drie dorpen. Maar enige toestand in de tuinbouw is echter rechtvaardiging was daar wel voor, want de raadsleden .geen aanleiding. Wel wees spre- i j ker er nog eens op, dat men. hadden zich nauwelijks een week kunnen inwerken m de OtStótK -Kart. B w nu al .wee en een hall jaar inten.ief de veilingcijfers, de afzet en de heeft bezig gehouden. Het argument van burgemeester ;beterS d^n" verllden^ jaarl^maa? j Loggers dat er nu plotseling haast bij de afwerking was, men moet niet denken, dat de om<Jat anders bouwaanvragen stagneerden, kwam der- ■tumders nu rijkaards zijn De i halve nogal een weinig gezocht voor. Maar toch miste het zijn effect niet. ■welvaart in de tuinbouw is wel verschillend, al naar de persoon lijke omstandigheden van de be trokkenen, maar de tuinder in 'Nederland heeft over het geheel .genomen een zeer middelmatig ■bestaan. „Zo'n beetje tussen het bestaan van een geschoolde ar beider en een middengroeper a Ia 'Delfgaauw uit het K.V.P.-rap- .port Goed rekenen! Het is in elk geval volstrekt on juist, ook uit de millioenen van de veilinigomzet af te leiden, dat de tuinbouw een rijk bedrijf is. De indruk, die ook in leidende kringen wel bestaat, dat de agra rische stand het van alle standen in Nederland het beste heeft, is absoluut onjuist. Wel wordt er 'n .redelijker bestaan gevonden dan voorheen. De cijfers van nationaal ver mogen en nationaal inkomen ge- nisdh Bureau Kamper alhier, waar ven echter volstrekt geen aan men van een oude luidspreker met permanente magneet een dansvloertje heeft gemaakt, waar op kleine celluloid poppetjes, voortbewogen door de trillingen ontstaan door de laagfrequente stroom, gracieus dansen op het rhytlhme van de muziek, die de radio laat horen. Hoe de technicus van Bureau Kamper dat allemaal voor elkaar gedokterd heeft, is te ingewik keld. om dat hier na te vertellen; in het Hobby-Blad kunt u er meer over lezen. Maar wij zijn het met de conclusie van dit ver haaltje eens, dat het een aardig stukje speelgoed is voor kinde ren, doch ook een attractieve .trekpleister in etalages; daar is deze vinding dan ook al voor ge bruikt. leiding tot een veronderstelling, ■dat de agrariërs tot de be voorrechten van de Nederlandse •samenleving zouden behoren, waarmede spreker uiteraard niet wil zeggen dat er in de agrari sche stand niet enkelen, zelfs meerderen zijn (zelfs bij tuinders) •die het naar den vleze gaat. Maar •dat komt ook in andere standen voor. Het is echter onbillijk, zelfs •onrechtvaardig, dit als maatstaf ■te nemen voor het geheel. Ik durf .zeggen aldus de heer Groen •dat het grote gros van tuinders en boeren slechts door hard wer ken een matig bestaan kunnen verwerven en dat hun zorgen ze ker niet geringer zjjn dan van welke andere ondernemer en elk •ander gezinshoofd ook. „We zullen ons daarom fel ver- Teneinde enige maat te betrach ten zullen we dit uitbreidings- plan t.z.t. in onze kolommen aan een bespreking onderwerpen. Het is ondoenlijk in enkele zinnen de inhoud van dit boekwerk weer te geven. In grote lijnen heeft men dit uitbreidingsplan echter uitgewerkt aan de hand van de wensen die in de vorige raad leef den. Anderzijds is enige beper king ingevoerd met betrekking tot het gebruik van bouwgrond. Niet alleen door het ook moge lijk te maken dat blokken van 8 woningen mogen worden ge bouwd, doch ook wat betreft een kleiner terrein per woning. Het is niet ondenkbaar dat B. en W. hiermede gehoor wensen te geven aan de suggestie tot een zuiniger gebruik van onze cul tuurgrond, doch hoofdzaak is wel de overweging dat een groter bouwterrein de onrendabele top per woning ook groter maakt. De discussies. De heer Addens vond dit een van de belangrijkste onderwer pen die een raad te behandelen kan krijgen. Maar hij vond het jammer dat in. deze zuiver agra rische gemeente ook de zuivere stadsbouwtrant met een soort huurkazernes zijn intrede gaat doen. Hij dacht dat de opper vlakte bouwgrond van weinig in vloed op de huurprijs was. En dan vond hij schuurtjes met een op pervlak van 6 m2 veel te klein. Het plan manifesteert tenslotte ook, een ernstig tekort aan sport en speelweiden. Dit begint, nu 't sportterrein te Middenmeer door overspeling al onbruikbaar ge worden is, wel erg te klemmen. De heer van Dam (KVP) be treurde het dat de raadsleden zo weinig tijd gelaten was om dit stuk te bestuderen. Blokken van acht woningen achtte ook hij uit den boze, maar zuinigheid met grond had zijn symphatie. Spr. herinnerde ook nog aan de bezwaren die door „Bouwt Voort" zijn ingediend. De heer Breebaart bevreemdde het dat er een commissie voor advies inzake de sportvelden is ingesteld en dat die commissie voor dit uitbrei dingsplan helemaal nog niet ge hoord is. Het 7 ha. grote sport complex dat bij Wieringerwerf is geprojecteerd ten dienste voor „de gehele Wieringermeer" noem de hij zeer aanvechtbaar. Een lange, lange weg. Burgemeester Loggers schetste de lange weg die er al is afge legd voordat dit uitbreidingsplan hier kon worden behandeld. Nu moet het echter zo snel mogelijk aan kant, want 't ontbreken van een dergelijk plan remt de afwer king van bouwaanvragen. Deze moeten nu n.l. alleen eerst naar Haarlem worden gezonden. Het vier jaar geleden behandelde uit breidingsplan beperkte zich tot de gronden die van het Rijk zou den worden overgenomen, doch die zijn alweer goeddeels volge bouwd. Het meer in elkaar druk ken van de percelen is nood zakelijk. Dat de Minister als bouwheer van de Noordoostpolder aldaar zelf een averechts voor beeld inzake grondgebruik geeft is hier niet terzake dienend. De rekening daarvan krijgt de straks in te stellen gemeente toch ge presenteerd. En het is de vraag of die dan zo blij zal zijn met de grote bermen, pleinen en tuinen. Het probleem van de volks tuintjes is hier wel erg nijpend. Eigener beweging hebben B. en W. al voorkomen dat volgend jaar iemand meer dan één tuintje zou hebben en een ander niets. Maar door de voortschrijdende bouw vallen er telkens weer tuintjes ten offer. Daarom zullen we door grondaankoop van het Rijk of op andere wijze aan tuingrond moe ten geraken. Aan het telkens op schuiven valt echter niet te ont komen, want we zullen uiteraard geen grond mogen kopen welke niet te eniger tijd als bouwter rein moet worden gebezigd. De kwestie van de sportterreinen zal breed overleg nodig maken. Doch daar bestaat nog alle gelegenheid voor, want indien zulks gewenst is, wijzigen we het plan, dat al leen maar 'n bestemmingsplan is meer ook niet. De plaats voor het tehuis voor bejaarden dat door de heer van Dam (KVP) fel omstreden werd, stond volgens voorzitter geenszins vast. Aan de Westzijde van het dorp is n.l. wel een strook bestemd voor open bare gebouwen, doch'aan de Zuid zijde betrekkelijk dicht bij de R.K. kerk evenzeer. eHt Tehuis voor bejaarden, dat de heer van Dam reeds binnen zeer afzienbare tijd nodig oordeelde kan dus on getwijfeld ook op de door hem gewenste plaats worden gebouwd zonder het plan te wijzigen. De heer Addens verzocht aan B. en W. om zo mogelijk te voor komen dat volkstuintjes midden in het seizoen worden vernield. Kunnen de betrokken huurders niet eerder worden ingelicht? De heer Stoel wenste B. en W. juist geluk met het inkrimpen van de perceelsgrootte. Hij had zijn hart al vastgehouden voor de oorspronkelijk geprojecteerde „open bebouwing." De woning bouwverenigingen, sukkelen al erg genoeg met té hoge kosten. Maar al mag dan een blok van 8 wo ningen gezet worden, zulks moet niet persé. Men kan rustig 2 hui zen onder één dak gaan bouwen. Ook hij vond het bouwen van een bejaardencentrum aan de rand van het dorp bezwaarlijk, omdat de mensen dan lang moeten lo pen om in de kerk te komen. Onder de indruk van de beto gen in de raad wijzigde voorzit ter het uitbreidingsplan in die zin dat schuurtjes 6 tot 10 m2 groot mogen worden. De heer van Dam stelde ondubbelzinnig vast dat hij zijn stem zou onthouden aan elk plan dat het gewenste bejaarden centrum te ver van de kerk zou houden. Overigens achtte hij het zeer verheugend dat alle groepe ringen in de Wieringermeer elkaar gevonden hadden voor een groot tehuis, inplaats van 3 kleinere vor elke richting. De heer Bijpost betoogde nog dat men bouwt voor 50 of 100 jaar. Die lange huurkazernes zul len ongetwijfeld snel uit de gra tie raken. Burgemeester Loggers vestigde er de aandacht op, dat het plan uitgaat van een centrale begraaf plaats. In de toekomst zal echter uitbreiding tot drie mogelijk blij ven. De heer Giessen gaf de heer Addens te verstaan dat het Heem raadschap géén grond gekocht had voor het bouwen van het Polderhuis. Het domeinkantoor is in lengte van jaren meer dan groot genoeg. Vermoedelijk zullen er een paar woningen op ver rijzen. Als het mogelijk is willen B. en W. achter de Meeuwstraat te Wieringerwerf nog wel een speeltuin reserveren. Maar B. en W. staan er op om de bevoegd heden die dit plan aan hen toe kent te behouden. Als de raad zich met allerlei practische punt jes gaat bezighouden kan er nooit soepel gewerkt worden. Het moet mogelijk blijven dat eens ergens vanaf geweken wordt, of dat be paalde faciliteiten worden ver leend. Maar de raad kan B. en W. hieromtrent altijd ter verant woording roepen. Hierop werden de uitbreidings plannen met tegenstemmen van de heren Bijpost, Vos en Addens en 8 stemmen voor aangenomen. Ambtswoningen. Het voorstel om ten behoeve van de gemeente-ontvanger en de directeur van openbare wer ken twee ambtswoningen onder één dak te bouwen werd z.h.st. aanvaard. Wel werd opgemerkt dat f 1370 van de jaarlijkse kos ten van f2270.11 voor rekening van de gemeente blijven. De to tale bouwkosten bedragen f 53.200. De betrokken ambtenaren zullen een huur moeten betalen over eenkomstig de huurwaarde-taxa tie van de belastingdienst. De aanzienlijk grotere woning van de architect, w.i.nog een kan toor is opgenomen en meer slaap kamers, zal dus stellig meer huur doen dan de andere, doch nooit meer dan 12 pet. van de wedde. Dit kantoor vond de burgemees ter beslist nodig, want deze amb tenaar ontvangt 's avonds nog vele ingezetenen aan huis. In dit verband bracht hij de raad onder het oog dat hij er zelf ook op stond een kantoorruimte in zijn weldra te bouwen ambtswoning te krijgen. Hij was het overigens met de heer Stoel eens dat de funderin gen van de voormalige woningen aan de Raadhuisstraat op korte termijn gebruikt dienen te wor den voor nieuwbouw, t Voordeel was echter niet zo groot als de heer Addens had gesugereerd. Ijsbaan te Wieringerwerf. Het bestuur van de ijsclub Wie ringerwerf verzocht medewerking voor het stichten van een ijsbaan aan de Oostzijde van het Terp pad te Wieringerwerf. Op grond daarvan stelden B. en W. voor debenodigde 20200 m2 aan de ijs- club te verhuren voor f250 per jaar. Mocht de huur vroegtijdig door de gemeente worden opge zegd dan betaalt de gemeente een schadevergoeding. Op verzoek van de heer Stoel werd deze ge meentelijke garantie verlengd, op dat eerst proefondervindelijk kan worden vastgesteld of de te ma ken dijkjes niet doorlatend zijn. De heer van Dam uitte zijn vol doening over de loyale medewer king van de raad en B. en W. De leden hebben zelf al een groot bedrag op tafel gebracht, maar helaas zijn er altijd nog mensen die over algemene dingen hun portemonnaie dicht houden. De zulke begrijpen hun taak niet. Want deze generatie heeft de plicht al hetgeen in dit nieuwe gebied nodig is zelf te stichten. De heer Bijpost kreeg te horen dat deze grootse opzet inderdaad de medewerking van alle gemeen tenaren rechtvaardigt, terwijl de heer Addens kon vernemen, dat B. en W. onmogelijk een plan ter „verdeling" van de 7 ha. sport- gronden durven overleggen, om dat zij bij geen benadering weten wie en wat hiervan iets nodig heeft. Het uitbreidingsplan voor dorp IV en de bebouwingsvoorschrif ten ondergingen vervolgens op verzoek van de Minister enkele wijzigingen, die overigens de over zichtelijkheid zeer ten goede kwa men. Voorzitter dacht dat hier door de goedkeuring van de plan nen van dorp IV weldra zouden afkomen, zodat dan „die narig heid aan de kant i»."

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 9