Gemeente verleent crediet van ruim een half millioen St. Isidoor in liet zilver Voor de stichting van een nieuw veilinggebouiv Veel gehuldigd ah biljart-kampioen Van Alkmaar en Omstreken Bij winterelubkampioeiischap werd D.A.W. eervolle derde DEZE WEEK degelijke parapluies Pater Dr van Straaten O.E.S.A. over „.Modern Humanisme" AUTO-RIJSCHOOL MIDDELBEEK Tel. «87 V uur spuwende butagashouder EXCELSIOR IN UNIFORM Jubileum ivaardig gevierd „Aan iedere deur" wordt aangeklopt VOOR HET KIND Het uitzoeken GRATIS FOTO'S Schola Publica Marktberichten Pagina 2 Maandag 16 November 1953 ALKMAAR De plannen tot stichting van een nieuw gebouw voor de Alkmaarse Groenten- en Fruitveiling, die al dateren van jaren her, beginnen raster vorm te krij gen. De omzetting van deTS.V.Alkmaarse Exportveiling in de Coöperatieve Veilingsvereniging „Alkmaar en Om strekenG.A., naartoe in de liquidatievergadering van 5 September j.l. werd besloten, had hier indirect ver band mee. Zonder financiële medeiverking van de ge meente kon n.l. van de stichting van een nieuw gebouw niets komende gemeente meende echter niet met een N.V., doch wel met een coöperatieve vereniging zaken te kunnen doen. Op de eerste vergadering van de Coöp. Veilingvereniging, die Zaterdag onder voorzitterschap van de heer Joh. Noort werd ge houden, werd, zij het na enige discussie, het bestuur gemachtigd bij de gemeente een crediet aan te vragen voor de bouw van een nieuw veilingsgebouw, variërend van 5 tot 5% ton en verder op dracht te geven tot het maken van een begroting en het uit werken der plannen, die dan t..z.t. aan de vergadering zullen wor den voorgelegd. Het is de bedoeling dat jaar lijks 5 pCt. zal worden afgeschre ven, doch gedurend een aanloop periode van één of twee jaar zal dit wellicht 2% pCt. behoeven te zijn. Op de begroting voor het komende jaar, die aangeboden werd op een eindbedrag van 156.027 was voor afschrijving gebouwen een bedrag van 15.750 geraamd. Het nieuwe gebouw i Vooraf werd een exposé gege- van van de plannen voor het nieuwe gebouw, dat op het nog te dempen afgesneden kanaalvak zal worden gebouwd. Het dienstgebouw krijgt twee verdiepingen; op de bovenver dieping komt de veilingzaal, zit plaats biedend aan 156 personen; voorts een bestuurs- en directie kamer en kantoorvertrekken. Par terre komen 'n cantine, een keu ken, zes telefooncellen, toiletten, enz. en in de kelder het archief, een rijwielbergplaats en de ver- warmings-installatie. Twee brede inrijpoorten, samen 12 M. geven toegang tot de grote neerzetruimte van 80 bij 40 M., die aan de Noordzijde een uitrit heeft van 6 M. breed en ook aan de Kanaalkade-kant nog een uit rit krijgt. Aan de Oostkant in de hal komt een dozijn grossiersboxen, vanaf een rijweg tussen Kanaal en gebouw te bereiken. De veilinghal, die een vloer van betontegels krijgt, zal even tueel voor andere doeleinden, als tentoonstellingen, sportbeoefening meeting e.d. verhuurd kunnen worden. Hiervoor is voorlopig 1000.aan ontvangsten ge raamd, doch verwacht kan wor den, dat dit bedrag spoedig hoger zal worden. De vergadering stond aanvan kelijk niet bijzonder welwillend tegenover de plannen, o.i. omdat het voorstel niet voldoende voor bereid ter tafel werd gebracht; na een toelichting van de zijde van het bestuur, aangevuld door de heer de Wilde, commissaris na mens het gemeentebestuur van Alkmaar, die o.m. betoogde, dat het gemeentebestuur en de Prov. Econ. Technologische Dienst ver trouwen hebben In de toekomsti- Advertentie I Door instructie met nieuwe leswagens succes verzekerd Meldt U nog heden aan! ge ontwikkeling van de veiling werd het voorstel met 170 van de 218 uitgebrachte stemmen aange nomen; 25 stemmen werden tegen en 23 stemmen blanco uitgebracht. Een voorstel-de Boer, om eerst de begroting aan de leden voor te leggen en te laten goedkeuren, vond geen steun. In de eerstvolgende raadsverga dering kan een voorstel tot cre- dietverlening worden verwacht. Het ziet er echter naar uit, dat de plannen niet voor de zomer van 1954 tot uitvoering zullen komen, zodat Alkmaar er tijdens de eeuwfeesten nog niet van zal kun nen profiteren. In verband met de plannen werd het veilingspercentage met ingang van 1 Jan. '54 van 4 tot 5 pCt. verhoogd; voor niet-leden zal het 6 pCt. bedragen. De emballagehuur werd met in gang van dezelfde datum ver hoogd van 3 tot 4 ct. per kist. De heren E. Mak, directeur en W. Rus, keurmeester, werden op hun verzoek (met 160 van de 206 st.) toegelaten als lid der Coöp. Vereniging. Het Huishoydelijk Reglement en het Veilingreglement werden voorlopig vastgesteld en zullen in de eerstvolgende vergadering ter definitieve vaststelling worden aangeboden. Art. 26 van de statuten werd aangevuld met de bepaling, dat de omslagen voor het einde van het boekjaar, waarin zij zijn vast gesteld, worden vereffend. Een voorstel van de heer Vis ser, om de 1 pCt. van de omzet, die tot dusver in het Bouwfonds werd gestort, te handhaven, maar dan voor de vorming van een spaarpotje voor de oude dag, zal door het bestuur in onverweging worden genomen. Het bouwfonds aldus werd medegedeeld is thans 60.000.groot. Over de bestemming van de eventuele winst, die de veiling maakt wordt aldus het antwoord op een vraag, door de vergadering beslist. De wisselbeker door de veiling op de Korenbeurstentoonstelling gewonnen werd door de directeur de heer E. Mak overhandigd aan de heer Rus, die de stand had ontworpen en uitgevoerd. Dierenbescherming ALKMAAR Ongeveer vier weken geleden werd in St Pan ALKMAAR Vrijdagmiddag geraakte de slang van een Buta- gasfles, die men gebruikte in een autospuitinriehting aan de Ka naalkade, los, het gas stroomde naar buiten en vatte vlam. Dege ne, die met de fles bezig was, trachtte, ondanks dat er een grote steekvlam was ontstaan, de fles dicht te schroeven, maar naar alle waarschijnlijkneid draaide hij de fles juist verder open in zijn ver warring. Daarop trachtte de man de vlam te doven, door een vuil nisemmer omgekeerd op de gas fles te zetten en er wollen dekens over te gooien. Ook dit echter zonder ersultaat. Daarop slaagde de mail, die zijn p'ositieven niet verloor, erin de vuurspuwende fles over de Kanaalkade heen naar het Kanaal te krijgen en de fles in het water te gooien. Doch zelfs in het water doofde de vlam riet. Wentelend en sissend lag de fles in het water, totdat eindelijk het gas was opgebrand. Het ge vaar voor een ontploffing van de ftes was echter, dank zij het krachtdadig optreden van de man, door de afkoeling van het water verdwenen. ALKMAAR Sinds de vorige verantwoording tot een bedrag van f 482.05 kwamen bij het Uni- cras een foxhonöje aangereden. form-Comité van de Muziekver- Frits Rood, Beatrixsfraat 23 te J enig.jn|. Excelsior" de volgende Broek op Langendijk ontfermde j 5 5 zich over het diertje. Thans liften voor de uniformen binnen. vraagt het genezen diertje om ALKMAAR. Op waardige wijze heeft de afd. Alkmaar van de R.K. Vereniging van Detail handelaren in aardappelen, groenten en fruit, „Sint Isidoor" gisteren haar zilveren jubileum gevierd. Men begon de dag met een plechtige Hoogmis, welke in de St. Laurentiuskerk werd op gedragen door de Geestelijk Ad viseur, Kapelaan J. A. H. Buf fing, daarbij geassisteerd door Kapelaan N. Tromp en Pater M. van Stratum, w.p. Nagenoeg alle leden woonden met hun dames deze plechtige dankdienst bij. Het parochiaal zangkoor opende met het Veni Creator van Jan Nieland en zong voorts onder leiding van de di recteur. de heer C. Hof en met orgelbegeleiding van de heer G. Kiebert de feestmis Santae Tri- nitatis van Hubert Cuypers. Ka pelaan Buffing hield aan de hand van het epistel van deze Zondag een feestpredicatie, welke aan dit jubileum was gewiid. Om 7 uur was er een H. Mis voor de over leden leden opgedragen. Na de H. Mis verenigden de leden met hun dames in to taal ongeveerd honderd perso nen zich aan een feestelijk ontbijt in Victory, waar ook de adviseur en het Hoofdbestuurs lid. de heer G. van Kessel, Bonds- secretaris. aanzaten. Hier sprak de voorzitter van de jubilerende afdeling, de heer G. J. Besseling een woord van welkom, waarna het woord was aan de voorzitter •=i van de feestcommissie, de heer •- B. Hermes, die het bestuur hulde een baas. Wie kan inlichtingen verstrek ken over een donkere cyperse kater, die per vergissing als zwer ver geplaatst was in de Popel- manslaan 8. Het dier zwerft nu. Adres inspecteur; C. Verwer, Zaagmolenstraat 36. Alkmaar. ALKMAAR. De jaarlijkse verkoop der bekende weldadig heidspostzegels „Voor het Kind" is weer begonnen. Ter inleiding van de actie werd enige weken geleden voor de schooljeugd de nieuwe film ver toond „Aan iedere deux", waarin de kinderen te zien kregen voor welk doel, voor welke kinderen aan iedere deur moet wor den aangeklopt om geihoor en steun te vinden door het verko pen van de nodige Kinderzegels. Eigenlijk zou ook iedere vol wassene deze film moeten zien om te gaan beseffen hoeveel mis deelde kinderen, ook in ons land, dag aan dag een stil beroep doen op ons aller sympathie en steun. Zeker, wij kunnen niet alleen ons leven wijden aan de zorg voor het blinde-, dove en in an der opzicht misdeelde kind, zoals de velen die er zelfs hun leven voor opofferen. Toch kunt gij veel doen: Koopt Kinderzegels en Kaarten voor al Uw correspondentie. Gij doet er Uw verwanten en relaties een ge noegen mee, het geeft U zelf een voldaan gevoel en het misdeelde kind zal er U in stilte dankbaar voor zijn. De stand in de hal van het Postkantoor is vanaf heden ge opend van 912 en van 13. Komt, koopt Kinderzegels en Kaarten. Zij brengen geluk; voor U zelf en het misdeelde kind. ALKMAAR. Toen het vast- in 7.18,5 op de 2e en DAW in stond, dat DAW in nagenoeg de 1 7.20.5 op de derde plaats. - Bezien we. hoewel dit geen usance is. dè resultaten van de dames- en herenploegen tezamen, dan zien de De Robben op de eerste plaats met 2740,5 pnt en DAW op de tweede plaats met 2847,6, gevolgd door HZC met 2860,2 en HPC met 3020,6 pnt. Dit zou dus de krachtsverhou ding zijn van de gemengde clubs gemeten naar de zeker niet lichte maatstaven van de Ned. club kampioenschappen. Verheugend is daarbij te mogen constateren, dat onze Alkmaarse zwemmers. sterkste opstelling naar de Ne derlandse clubkampioenschappen zou gaan, hoopten de Almaarders in hun hart op een zeer goed re sultaat. Deze onuitgesproken wens is volledig in vervulling gegaan, want de heren eindigden op de eervolle derde plaats met 1475,2 pnt, achter De Robben (1435,3) en HPC uit Heemstede (1452,6). De GZC uit Gouda werd 4e met 1493 en Het IJ 5e met 1496,6 pnt. De DAW-dames hebben hun mooie prestatie van vorig jaar, toen zij vierde werden, niet kun nen herhalen. Bijna eindigden zij als vijfde, doch een foutje van een der deelneemsters bij het aantikken kostte 24 strafpunten, wat de zevende plaats betekende. De stand was hier: Robben 1305,2 HDZ 1315,6; RDZ 1316,8; HZC 1331; ADZ 1373; Meeuwen 1394,3; DAW 1396,4. Vrijwel alle verenigingen maakten betere tijden dan vorig jaar, hetgeen dus zou wijzen op een vooruitgang over de gehele linie. Deze vooruitgang viel ook bij DAW te constateren, hoewel dit van de schoolslag allerminst gezegd kan worden. De Alkmaar- ders zullen hier terdege hun aan dacht op moeten vestigen, wil len zij straks niet voor pijnlijke verrassingen komen te staan. Op de 4 x 100 m schoolslag heren eindigde DAW in de ach terste gelederen: op de negende plaats in 5.46; de dames deden het beter door in feite 6e te wor den in 6.12,9 doch de ploeg moest gedisqualificeerd worden. Inmid dels had Jetty Piersma haar 100 m afgelegd in de nationale tijd van 1.25,2! De dames zwommen 10 x 66 2/3 m vrije slag estafette en de he ren 10 x 100 m. Eertgenoemden werden 6e in 8.20, terwijl de mannen op de 4e plaats eindig den in 11.28,7; Boxem zwom de 100 m. in 1.00,6. terwijl Blank voort zich met 1.03,1 uitzonder lijk weerde. Bij de Zweedse estafettes ten slotte werden de dames van DAW vijfde in 8.19,5 achter de Robben met 7.56,7. de RDZ met 8.03. de HZC met 8.05,3 en de HDZ met 8.08,9. De heren leverden een span nende strijd met de Robben en HPC. Slikker kwam aanvankelijk wat achter, doch De Jong en Boxem liepen de achterstand vrijwel geheel in. Blankvoort zag op de rugslag kans om gelijk te keren met de anderen, maar Bloothoofd moest enkele meters prijs geven, die Nierop Groot niet meer goed kon maken. Rob ben won dus in 7.15,2 met HPC (Advertentie) Fa Schouten f 25,fa Schen kelaar f 20,fa van Maarle- veld f 20,Restaurant SChuyt f 10,Victoria-Theater f 10, Ver. Br.st. f 10,—; A. Vroegop f 10,—; fa J. f 5,—; fa D. H. f 5,—- fa B., fa H„ R. B„ P. v. d. L„ fa Z.. G. W„ C. de G., fa M„ Jac. de B., fa W„ J. Gr. en fa M.-O. allen f 2.50; P. v. d. W. en S. K. elk f 2.—; N.N. f 1,50; fa B., D. B„ fa L„ fa K, C. V., fa S„ J. A. L. S., fam. v. d. L., de G., fa W„ fa M„ L. S., fa J., fa U„ C. A. O., allen f 1,fa S. f 0.75. Hierdoor is het totaal gestegen tot f 650.30. Als het in dit tempo doorgaat, dan kon het wel eens gebeuren, dat het gestelde doel: „Excel sior met de eeuwfeesten in uni form" wel eens niet bereikt wor den. Daarom willen wij nog gaar ne eens de aandacht van de hele burgerij op deze actie vestigen; als iedereen er iets voor over heeft, dan zal het benodigde be drag zeker op tijd bijeen komen. U behoeft ook niet persé te wachten, tot men bij u aan huis komt; u' kunt het bedrag, dat u voor de uniformen van Excelsior uat. uiuc n.iawilt offerep oojk storten bij de in dit licht bezien, zo buitenge- Middenstand,sbank in de Koor- woon goed voor de dag komen. straat. en dank bracht voor zijn ver dienstelijk werk van de afgelo pen jaren Namens het Hoofd bestuur sprak de heer G. van Kessel woorden van gelukwens, waarbij hij de jubilerende afde ling ten voorbeeld stelde aan de andere afdelingen; in verband met de komende Publiekrechter lijke Bedrijfsorganisatie wees spr. op het belang van de organisatie, ook voor de katholieke handela ren. De heer B. Goes, wnd. voor zitter van de afd. Alkmaar van de NRKM hield een hoogge stemd, felicitatiespeech, waarin hij herinnerde aan de door hem zeif nog meegemaakte oprichting van de afdeling, die toen met zeven leden begon: de gestadige bloei tot over de vijftig leden, aldus spreker, is een felicitatie ten volle waard. Ook de Geeste lijk Adviseur, Kapelaan Buffing, kwam met zijn gelukwensen, wijzende op het grote belang van de katholieke organisatie: hii wenste de afdeling ook voor de toekomst Gods Zegen. Advertentie uit de gemaakte opnamen kan alleen nog gebeuren ZATERDAG 21 NOVEMBER is onherroepelijk de laatste dag ALKMAAR Zaterdagavond werden de drie laatste partijen gespeeld om het kampioenschap van Alkmaar en omstreken, in café Venneker. De aanvangspartij werd gespeeld door de heren Veel en Wouters. Dit was voor Veel een zeer be langrijke partij; hij moest deze partij winnen, wou hij aanspraken maken op het kampioensschap, en dit heeft hij voortreffelijk gedaan. Wouters, in de laatste dagen al slecht spelende, en de man die als kampioen getipt was, kon deze avond niet op te.gen.de heer Veel. Weliswaar had hij in de 10e beurt nog de leiding, maar Veel met nog één partij in het zicht tegen v. d. Stok, gaf alles wat in hem zat en hij maakte deze partij uit met een goed moyenne van 2.77. Veel 75 27 10 2.77 Wouters 61 27 14 2.55 In de tweede partij, die voor Jonker een belangrijke partij was, moest deze zich meteen met Wes ter, een zeer moeilijk tegenstan der. In de 10e beurt was de stand 2017 in het voordeel van Wes ter. Maar Jonker aan stoot maak te een mooie serie van 12, Even raakte Wester uit zijn evenwicht. Direct daarna maakte Jonker wederom een serie van maar liefst 19, wat voor Wester de doodsteek was. Jonker maakte onder luid applaus van het tal rijke publiek de partij uit. Wester maakte bij de nastoot nog 9 car. Hiermede was Wester als candi- daat voor het kampioenschap uit gesloten. Jonker 75 24 19 3.12 Wester 60 24 10 2.60 De slotpartij tussen Veel en v. d. Stok was voor Veel de beslis sende partij, v. d. Stok had, daar Jonker de vorige partij gewonnen had, geen kans meer. De heren kwamen aan biljart, zo sportief, als men zelden ziet, even elkaar de hand drukkend en veel succes toewensend. Zo ging de heer v. d. Stok van stoot, maar zeer slecht, zo slecht dat in de 5e beurt de stand was 5 om 24 in het voor deel van Veel. v. d. Stok begon na de 10e beurt even te biljarten, toen werd Veel nog even be dreigd. Maar Veel, met het kam pioenschap in zicht, speelde soe pel en beheerst, dooh tegen het einde van de partij had hij het even met de zenuwen te kwaad. Maar onbedreigd maakte hij de partij uit. onder een applaus van de overvolle zaal. Veel 75 29 15 2 58 v. d. Stok 49 29 9 1.68 Hierna nam de heer Wessels, voorzitter van het district, het woord, overhandigde de kampioen de bondsmedaille en wenste hem veel succes toe in het aanstaande gewestelijk kampioenschap. De heer v. d. Akster overhan digde de talrijke prijzen, die op het biljart stonden, geschonken door liefhebbers van de biljart- sport. Hij dankte de familie Ven neker voor de gastvrijheid in deze week. Het is een geslaagde finale geweest. Hier volgt de uitslag: gesp. h.s. gem. pt. Veel 7 lb 2.47 12 Jonker 7 21 2.45 10 Wouters 7 18 2.33 8 v. d. Stok 7 15 1.96 8 Wester 7 17 1.95 8 v. d. Gulik 7 10 1.80 4 Louters 7 10 1.61 4 Hecker 7 12 1.94 2 Dat lijkt zo moeilijk, maar is zo gemakke lijk, want wij helpen U daarbij met onze zeer mooie collectie Om U deze te kunnen tonen hebben wij een aparte afding inge richt WIJ VERWACHTEN OOK U! De voorzitter, de heer Besse ling sprak lijn voldoening uit over het schone begin van deze iuibileumdag en huldigde de drie heren, die vanaf de oprichting lid waren, n.l. het erelid, de heer S. Dekker en de heren Th. Kle verlaan en B. Hermes, die hii als blijk van waardering een stof felijk aandenken aan dit jubi leum overhandigde. Ook de ere voorzitter. de heer W. Admiraal, werd in deze hulde betrokken en dank gebracht voor zijn volhar dend werken, om de afdeling tot bloei te brengen. Tenslotte dank te de voorzitter ook zijn mede bestuursleden en de leden voor hun aandel in de bloei van de afdeling; in het bijzonder richtte hij zich hierbij tot de Geestelijk Adviseur en de heer Jb. Ver- berne, welke laatste altijd op de bres staat, als de belangen van de leden verdedigd moeten wor den. Hij herinnerde tenslotte aan de goede samenwerking met ..Steunt Elkander", met de Vei ling en met de grossiers en dank te nog het Hoofdbestuur en het bestuur van de afd. Alkmaar van de NRKM voor de onder vonden steun en medewerking. Des middags werd er in Vic tory een receptie gehouden; hier waren bloemstukken ontvangen van het Hoofdbestuur van de Landelijke Bond „St. Walfridus", van het bestuur van de Kring Noord-Holland, van de afd Alk maar van de NRKM. van de Alkmaarse Veiling en van de Grossiersbond. Onder de aanwezigen, die hun opwachting kwamen maken bij het bestuur van de jubilerende afdeling merkten wij op de voor zitter van het Hoofdbestuur, de heer P. v. d. Mey. de heren B. Goes en P. de Moei, namens het bestuur van de NRKM, de heren E. Mak. directeur en de heren Joh. Noort, C. Bierman, P. Kluft, D. Rus en A. J. Bruin namens de Veiling; de heer J. v. d. Pol kwam namens de zustervereni ging „Steunt Elkander" en liet zijn gelukwensen vergezeld gaan van een voorzittershamer met inscriptie; de heren C. Pander. E. Romar en Liefting boden na mens de Grossiersbond hun ge lukwensen aan; voorts zagen wij nog Kapelaan N. Tromp en vele anderen. Des avonds verenigden de le den zich met hun dames en ge nodigden in de grote zaal van Victory, om het feest met een vrolijke avond te besluiten. Ook de Geestelijk Adviseur en afge vaardigden van de Veiling, de grossiers en de zustervereniging woonden de avond bij. Ook hier voerden nog verschillende spre kers het woord. De heer S. Dek ker gaf een historisch overzicht vanaf de oprichting en het wel en wee van deze kwarteeuw. De heer Hoogland bracht de geluk wensen van de afd. Beverwijk, de heer van Kessel van de afd. Amsterdam over; de erevoorzit ter, de heer Admiraal, wierp eveneens een terugblik op de af gelopen 25 jaar; hetgeen tot stand was gebracht gaf hem re den tot tevredenheid, dooh geheel voldaan was hij niet: hij wees de leden op hun plicht en taak in de organisatie en sprak de beste wensen uit voor de coördi natie van de diverse groepsbe langen, hetgeen alleen bereikt WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond. RUSTIG WEER Zwaar bewolkt met enkele verspreide opklaringen en plaatselijk nevel of mist. Overwegend droog. Dezelfde temperatuur als vandaag of iets lager. Weinig wind. I Benoeming Bisdom Haarlem Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: Conrector van het St. Bavoge- sticht te Noordwijkerhout, de Weleerw. Zeergel. Heer Dr. J. J. A. van Dijk. JONG KAJOTTERS ALKMAAR Zet je ogen wa genwijd open, en lees het vol gende met grote aandacht, en hou er dan rekening mee! Maandag 16 Nov. worden alle jongkajotters in het Kajottershuis verwacht om half acht! Wat er dan allemaal aan de hand is? Man, we hebben een heel pro gramma te verwerken. Onze regisseur de heer Sluyter komt kijken of er nog toneelrotten onder jullie schuilen. Jaap Ooievaar de bekende dirigent van „Avanti" het ge mengde zangkoor van de Kaj ot ters is op zoek naar zang sterretjes onder de Jongkajotters. Onze Jongkajottersband.ja, ja, wat zeg je d'r van) duim om hoog! treedt op onder leiding van de Heer Groefsema; en mochten er onder jullie nog muzikale won- derknapen schuilen, laat ze maar opkomen. Mogelijke uitbreiding van onze knutselclub onder leiding van Jaap Bakkum, ook dat komt ter sprake. Hebben jullie zelf nog wat bi- zonders op je lever, je krijgt de gelegenheid om je wensen ken baar te maken. Neem je vriendje, die nog geen Jongkajotter is, gerust maar mee. Jullie weten, dat het eerste officiële optreden naar buiten van onze Kajottersbeweging in Alk maar zal worden een klinkende ouderavond in Januari 1954. Dus alle Jongkajotters deze keer Maandagavond 7.30 uur. Dinsdag avond deze week geen bijeen komst. Tot Maandagavond dus, zegt het voort! N. Tromp, aalmoezenier. Burgerlijke Stand HEILOO. Geboren: Soraia T„ d.v. S. W. Louter en G. C. Mors. Ondertrouwd: Cornelis J. Pa ter en Geertruida Slijkerman; Al bert us P. Bakkum en Catharina A. J. Dekker; Cornelis J. van den Hoek en Johanna H. Jonk. Getrouwd: Johannes P. A. Smeets en Catharina W. Zand- -„w., bergen; Jacobus J. P. van Scha kan worden, als alle belangheb- Sen en Johanna E. Molenaar, benden op voet van gelijkheid tot elkander kunnen komen De heer B. Goes spoorde aan tot een trouw vergaderingsbe- zoek en sprak een aanbeveling voor de Santoscollecte, die hier na f 50 opbracht. De heer Mak sprak namens de veiling en de heer Pander namens de gros siers. Een gratis verloting, mede mogelijk gemaakt dank zij de goede gaven van grossiers en veiling, bleek een grote attrac tie. Voor het muzikale gedeelte van de avond zorgde de heer Th. Somlbroek. die de stemming er wel in wist te brengen en tot een uitbundige vrolijkheid wist op te voeren. Tenslotte was er nog een groepje amateurs, dat zich aandiende als het cabaret gezelschap „De Sterianni's". doch wij moeten tot onze spijt consta teren. dat dit niet bepaald een vondst was. Hetgeen dit gezel schap presteerde bleef beneden de maat; het was dan ook geen gelukkige greep van de feest commissie. Overigens vermocht dit niet de goede stemming te bederven en bleef men tot laat in genoeglijk samenzijn bijeen. ALKMAAR Voor ruim vier honderd belangstellende leden van Schola Publica sprak Vrij dagavond Pater dr. Modestus van Straaten O.E.S.A.. Rector van het Triniteitslyceum te Haarlem, over het moderne Humanisme. In het eerste gedeelte van zijn nogal academisch betoog zette de spreker uiteen, dat de bewuste mens-middelpuntige levenshou ding van de moderne humanist voor de christen, die God als het Middelpunt van zijn levens houding beschouwt, niet aan vaardbaar is. In het tweede gedeelte van zijn causerie wees Pater Van Straaten op het verband dat voor ons moet bestaan tussen de natunr en de bovennatuur. Spr. begon met te herinne ren aan het Humanisme als ne venstroming van de Renaissance, die begon bij Petrarca en in figuren als Erasmus en Thomas More haar hoogtepunt bereikte. Was de bezinning op de bron nen der beschaving, zoals die ons vanuit voor-christelijke tijd bereikten, de uiterlijke gestalte van deze stroming, het huma nisme heeft ook als historisch verschijnsel iets te maken met de levensbeschouwing. De huma nisten van de 16e eeuw werden ge biologeerd door het menselijk- heidsideaal, zoals dat door Cicero e.a. beschreven en beleefd werd. In de loop der eeuwen werd de band met de antieke bescha ving losser en ontwikkelde zich een humanistisch levensideaal, dat omschreven kan worden als de streving naar de hoogste men selijke levensvolheid. Zo wil de humanist mens zijn in de volle zin van het woord. De katholiek dient zich uiter aard de vraag te stellen ,in hoe verre deze humanistische idealen in overeenstemming zijn met de gegevens van het christendom. Het antwoord zal afhankelijk zijn van de mate, waarin deze humanistische idealen plaats laten voor de menselijke verheffing tot een persoonlijke God en voor 's mensen verheffing tot een bo vennatuurlijke orde. In onze dagen heeft zich een humanisme gevormd, dat mens- middelpuntig is, en aan deze verhouding tot een bovenmense lijke God bewust voorbij ziet. Daardoor heeft het e'en a-religieus karakter gekregen en is met iedere christendom, evenals met iedere godsdienst, principieel on verenigbaar. Dat wil niet zeggen, dat we in het humanisme alles moeten veroordelen. Het leidend begin sel van de humanistische levens houding, leven overeenkomstig de eisen van de menselijke na tuur, is ook voor de katholiek aanvaardbaar, maar men dient dan de menselijke- natuur te nemen zoals ze in feite is, dus met haar afhankelijk van God en met haar verheffing tot een bovennatuurlijke orde. Het a-religieuze karakter van het moderne humanisme wordt dan ook in hoofdzaak bepaald door wat het niet aanvaardt. Maar ook wanneer men het humanisme verstaat in een voor christenen aanvaardbare zin, dat wil zeggen als de ontplooiing van de in wezen van God af hankelijke en tot een bovenna tuurlijke orde verheven mens, dan is er nog een moeilijkheid. Kan deze humanistisch georiën teerde levenshouding, die streeft naar gematigdheid en harmonie en een open aandacht heeft ook voor tijdélijV.e en vergankelijke waarden, in overeenstemming zijn met het christendom, waarin de nadruk valt op het eeuwig- blijvende van het hiernamaals en op heroïsme en ascese? In een tweede gedeelte van de voordracht zette spreker uiteen, hoe wij, katholieken van deze eeuw, ons aan deze probleemstel ling niet kunnen onttrekken en hoe we moeten streven naar een oplossing van deze vraagstukken vanuit de verhouding van na tuurlijke en bovennatuurlijke elementen in 's mensen leven. Het Christelijk Humanisme is een bepaalde belevingswij ze van het christendom, waarbij het accent valt op een evenwichtige ver houding tussen deze beide es sentiële elementen. De voorzitter, de heer Fr. van 't Sant, die de spreker had in geleid, bracht hem namens de Schola hartelijk dank voor zijn voordracht. Nieuwe wijkverordening BERGEN In een Vrijdag avond gehouden spoedvergade ring van de gemeenteraad werd een nieuwe wijkverordening vastgesteld, waarbij bepaald werd dat voor wijk B (de kom der ge meente Bergen Binnen) geen nieuwe vergunningen kunnen af gegeven worden. De vergunning voor café Ol denburg in de Kleine Dorpss'r. zal tot 1 Mei 1954 worden ge handhaafd; tot die datum heeft de heer H. J. Hovenier, die bo venaan de lijst staat van diege nen die een vergunning hebben aangevraagd, nog de kans deze per 1 Mei komende vergunning op zijn naam te krijgen. Mocht hij hierin niet slagen, dan zal de vergunning worden gereserveerd voor wijk A, waar mede het middenterrein van Bergen aan Zee wordt bedoeld. Tenslotte werd een verorde ning vastgesteld, waarbij nieuwe eisen zullen gelden inzake op pervlakte en inrichting van ver gunningslokaliteiten. N.-SCHARWOUDE. 800 kg uien 5.60, grote 5.10; 1500 kg gele kool 4.10—6.30; 5000 kg witte kool 3.50; 35.000 kg succes witte kool 4.004.50; 8000 kg deense witte kool 4.304.40. Doorge draaid: 5000 kg witte kool; 4000 kg succes witte kool. GROOTEBROEK, 14 Nov. 11.000 kg uien, grof 4.30—4.90, middel 5.606.40, driel. 11.60 12.00, nep 25.50—26.70; 2000 kg bieten A 5.005.10; 1200 kg rode kool 4.007.30; 1500 kg gele kool 4.006.20; 4000 kg groene kool 6.001000; 136.000 stuks bloem kool t.s. B 25.00—40.00. Bil 10.20 —25.10, stek 5.00—10.70, z.d. C 11.00—17.40. AVENHORN, 14 Nov. Aan voer 600 kg andijvie 69.70; 9500 kg witte kool succes 4.12.500 kg rode kool 3—8.10; 5000 kg gele kool 37; 1300 kg chinese kool 3.504.60; 8800 kg uien: grove 4.906.10, gewone 5—6, driel. 9 11,80, nep 22—24; 21.500 kg bie ten I rond 5.30—7.10, II 4—5; 15.000 kg peen II 55.40, III 5— 7.20, IV 5—5.30. MEDEMBLIK, 14 Nov. Aan voer 42.750 stuks bloemkool Al 30—33.30, A2 16.50—20, BI 24.40 —31, B2 10.10—18.40, Cl 8—11, stek 55.30; 22.200 kg ronde bie ten a 5.20—6.10, b 4—4.30; 14.400 kg breekpeen b doorgedraaid, c 55.60, d 5; 10.400 kg uien: mid del 5.20—6.20, grof 4.80—5.20, driel. 11.80—13, neb 23.50—26.50; 31.200 kg witte kool 3.504;; 5.340 kg groene kool 5.108.60; 5.640 kg rode kool 3.807.80; 1000 kg gele kool 4.106.70; 200 kg chin, kool 4.10; 6.500 kg aardappelen 10.9011.30; slabonen 55.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2