Afdracht contributie aan afdelingen kwart ct. minder Een nieuwe eigen woning voor 4400 srulclen T winders verheffen hun stem V Gemeente gaf hypotheek Pauselijke bezorgdheid Centrale raad K.A.B. bisdom Haarlem Con tributievoorstel van bestuur verworven f 4.78 per week Tegen de vele gigantische uitbreidi n gsplannen Maandag 16 November 1953 Pagina 3 (Van onze speciale verslaggever) De Haarlemse K.A.B. hield Zaterdag in de St. Bavo-stad de centrale raadsvergadering. Het begin van een feeste lijk weekend, dat geheel in het teken stond van de over dracht van de St. Willibrorduskapel in de Kathedraal aan Z.H. Exc. Mgr J. P. Hnibers, welke plechtigheid Zondag geschiedde. De dag begon met een H. Misopgedragen door plebaan H. Agterof in de nieuwe kapel. De heer J. Kortink. die 't vorige jaar zijn benoeming voor slechts één jaar wilde aanvaarden, werd thans bij acclamatie her kozen. In zijn openingsrede heette de voorzitter o.m. irelkom het lid van het ISationaal Verbondsbestuur. d* heer J. v. d. Akker en de voorzitter van de Utrechtse bond. de heer Joh, Zwanikken. (Voor de openingsrede zie onze editie van Zaterdag.) De bestuursleden de heren A. J. M. Angenent, Haarlem, W. v. Bergen, Poeldijk en E. P, Clijnk, Zaandam, die aan de beurt van aftreden waren, werden bii ac clamatie herkozen. Naar aanlei ding van het aftreden van de heer Koonmeiners, Alkmaar, als I'd van de verificatie-commissie (het was ditmaal de beurt aan Alkmaar om af te treden) werd voorgesteld een afgevaardigde van de afdeling Amsterdam aan te wijzen Pater Engelbertus over het Credo-Pugnowerk Pater Engelbertus O.F.M.Cap., die als diocesaan-leider van het Credo-Pugnowerk bovengenoemd thema voor zijn rekening nam, steldé ziin gehoor de vraag waar om de Haarlemse bond St. Willi brordus als beschermer had ge kozen. Het antwoord hierop vormde de grondslag van zijn be toog. De H. Willibrordus bracht in de Lage Landen de christelijke beschaving. En de grote taak van de K.A.B. is een werkzaam aan deel te hebben in de kerstening van Nederland. In dit licht ge zien, is de H. Willibrordus ons een voorbeeld, aldus pater Engel bertus. De kerstening behoort tot het wezen van de christen. Zowel priesters als leken zijn tot de kerstening van de samenleving geroepen. De priester meer in de zin van het sacrale, de leek op het profane terrein. Op deze stel ling berust het ganse Credo- Pu gno-werk. Maar al te dikwijls ontgaat ons •het on-christelijik karakter van de samenleving. De kerstening is dan ook een gewetenskwestie. Er zijn nog te weinig Credo- Pugno-cluihs. Men kan deze si tuatie betreuren maar men dient tevens te beseffen, dat er op tal van plaatsen nog geen clubs kun nen zijn, omdat vaak nog een ontwikkelingsniveau, wat strikt vereist is, ontbreekt. Deze ont wikkeling toch is een eis, wil het werk van hen, die van de clubs deel uitmaken, vruchtdra gend zijn. Pater Engelbertus deed een dringend beroep op de be stuursleden in de afdelingen een inniger contact op te nemen met de ciuibs. Het zijn juist de bestuurderen, die weten waar de concrete moei lijkheden liggen. Hetzelfde geldt niet minder voor de ontwikke lingskernen. Het contact op dit terrein dient ook met de districts- hesturen te worden opgenomen. Dan eerst bemerkt men wat on der de leden leeft, welke proble men in de belangstelling staan en waarvan men nader kennis wil nemen. Het is de taak van de sociale scholen en van de „eenvoudige ontwikkelingscursussen" het ont wikkelingspeil van de leden te verhagen. Na de oorlog is dit werk jammer genoeg onderschat. Groter activiteit blijft in het bij- Advertentie) zonder in het 'huidige tiidvak ge boden, zo besloot pater Engelber tus zijn voordracht. Jaarverslagen penningmeester en secretaris Bij de behandeling van de jaarverslagen van secretaris en penningmeester over 1952 drong de afdeling Rotterdam op een nauwer samenwerking tussen diocesaan bestuur en 'de besturen van de stedelijke afdelingen aan. De voorzitter zei vervulling van deze wens toe. Op een vraag van de afdeling Amsterdam over het Katholiek Paedagogisoh Advies bureau antwoordde de heer Kor- tinlk, dat in 1952 rond 500 perso nen van de diensten der bureaux gebruik hadden gemaakt, waar van ongeveer 380 uit de kringen van de K.A.B. De tarieven schommelen tussen de f 7.50 en f 15, hoewel de werkelijke kosten per geval f 35 bedragen. Uit het financieel jaarverslag bleek, dat er een nadelig saldo over 1952 is geboekt van f 11.461,89. Het Verbond heeft de Haarlemse Bond o.m. geholpen aan liquide middelen. Men diene derhalve te bedenken, dat wan neer er tekorten zijn. dit ook te korten zijn van het Verbond, al dus de voorzitter. De vordering op de grote steden bleek te zijn teruggebracht op 10.%, de rest is geschonken. Na enkele discus sies en nadere toelichtingen van de zijde van het Bondsbestuur, werden beide verslagen goedge keurd. De politiek in het geding De afdeling Hoogkarspel vroeg n.a.v. de openingsrede van de heer Kortink de bijzondere aan dacht voor de positie van de ouden van dagen en de gepen- sionneerden. De pensioenen ziin vaak nog te laag. De heer Kor tink kon hierop antwoorden, dat deze kwestie de volle aandacht heeft, hetgeen wel moge blijken uit het feit, dat de districtsbe stuurder de heer J. de Lange uit Alkmaar speciaal met deze mate rie is belast. De afgevaardigde van dezelfde afdeling prees 'het pleidooi van de voorzitter in zijn openings rede, om voor alles op de bres te staan voor de politieke eenheid onder de katholieken. Maar deze eenheid wordt dikwijls in de dagen van het samenstelleh van de groslijsten teniet gedaan, wan neer van sommige zijden een tè grote invloed van de arbeiders wordt gevreesd. De heer Kortink gaf toe. dat deze moeilijkheden voorkomen. „Maar," zo vroeg hij zich af, ,is het niet goed de hand eens in eigen boezem te steken? De vraag is, of wij er altijd wel de meest geschikte figuren voor hebben." Voorstel contributieafdracht Het voorstel van het diocesaan bondsbestuur de contributieaf dracht aan de afdelingen met een cent te verlagen, bracht eerst de discussies op volle gang. Het bestuursvoorstel, dat afweek van het voorstel van de contributie commissie, werd gedaan om de begroting van 1954, waarop een tekort is geraamd van f 13.000 sluitend te maken. „Het huidige kastekort bedraagt al meer dan f 11.000 en wanneer de huidige acties worden voortgezet, dan zal dit tekort steeds groeien." aldus de bondsvoorzitter. Vandaar dat een offer werd gevraagd van alle afdelingen. Er werd een krachtige opposi tie. vnl. van de grote steden tesen het voorstel ontketend, waarbij Haarlem de spits afbeet. „Het diocesaan bestuur moet kun nen werken, maar ook de afde lingen," zo meende de Haarlemse afgevaardigde. Rotterdamberekende, dat in het geh~le kader van wijzigingen van He inkomsten dit voorstel tot gevolg zou hebben van een ont vangst van f 2600 minder voor de betrokken afdeling. „Wanneer men zich bewust is, dat wat de K.A.B. is, wat zij in de afdelingen is, dan is dit voor stel funest." Dit was het thema, waar de tegenstanders van het bestuursvoorstel voortdurend op bleven hameren. In dezelfde geest vroeg de af deling Venhuizen zich af, wat met de verlaging van afdracht aan de afdelingen van het ont wikkelingswerk en de kosten verbonden aan retraites en der gelijke terecht zou komen, De afdeling Amsterdam was bij monde van de heer Steinmetz van oordeel, dat het verkrijgen van een sluitende begroting op verschillende manieren kan ge schieden. Het frnag dan niet de opzet zijn van het diocesaan be stuur het werk in de afdelingen te beknotten, maar het voorstel kan hier toch de oorzaak van zijn. De heer Steinmetz zag de fout eigenlijk in de scherve regeling van afdrachten van de vakbon den aan het Verbondsbestuur. Hij (Advertentie) TELEGRAM AAN SHAG-R0KEND NEDERLAND. DE,' NIEUWE PRACHTIG GESLAAGDE V IRGINIA-OOGST IS BINNEN - v V.V. v. I, - T -s NIEMEIJER KOCHT ER HET BESTE VAN HET BESTE UI T VOOR STERLI NG -SHAG STERLING NU MEER DAN OOIT DE BESTE SHAG VAN NEDERLAND. hertel s wilde ervan uitgaan „de armoede eerlijk te verdelen". Hoogkarspel voerde een klem mend betoog pro het bestuurs voorstel. Er dienen offers ge bracht te worden. Het diocesaan bestuur moet 'het mogelij k worden gemaakt om in het bijzonder het culturele werk uit te voeren, De grote afdelingen kunnen door gaans nog wel iets missen, aldus het commentaar van Hoogkarspel. Heiloo voerde aan, dat dikwijls de hooggeprezen eenheid wordt geproclameerd, maar op het stuk van de financiële zaken ligt het in de practijk anders. In eerste instantie bracht de penningmeester, de heer v. Jaars- veldt de vergadering onder het oog, dat het bedrag niet alleen aan het diocesaan bestuur, maar toch zeker ook aan de afdelingen ten goede komt. Bepaalde acti viteiten van het diocesaan be stuur, als die op het terrein van de beroepskeuze en de emigra tie worden gedaan ten behoeve van de afdelingen. De afdeling Den Haag pleitte in de middagvergadering voor een beraad met 'het Verbondsbe stuur over deze netelige kwestie. Ook deze stedelijke afdeling sprak zioh stenk tegen het voor stel uit. Het werk in de afdelin gen wordt bijkans onmogelijk gemaakt. Den Helder vroeg zich af, of de conclusies, neergelegd in het rapport van de contribu tiecommissie voldoende waren 'bestudeerd, terwijl de afgevaar digde van Langedijk gaarne de gevolgen van een eventuele af wijzing wilde weten. Stem van Verbondsbestuur Omdat herhaalde malen sug gesties waren gedaan, bij het Verbondsbestuur aan te kloppen, achtte het lid van het Verbonds bestuur, de heer v. d. Acker zich genoodzaakt, er op te wijzen, dat van de f3000.000 die op de be groting van het Verbond staan vermeld, er f 2000.000 naar de dio cesane bonden en de afdelingen gaat. De resterende f 1000.000. die misschien eens nodig mochten ziin bii het voeren van ..cedwomren acties" is aanmerkelijk minder toereikend dan de financiële mid delen van andere vakbonden. Na de uiteenzetting van de heer v. d. Aoker deed de heer Steinmetz uit Amsterdam de mo gelijkheid van een verlaging van cent minder aan de hand. Den Helder drong nogmaals aan op beraad met het Verbondsbestuur. Nadat de penningmeester in tweede instantie het voorstel ver dedigde, werd het in stemming gebracht. Met 22.550 stemmen vóór en 39.310 tegen werd het bestuurs voorstel. dat gekoppeld was aan de gehele begroting 1954 verwor pen. De grote steden bleken het pleit te hebben gewonnen. Van een begroting 1954 was op dit moment dus geen sprake meer. En om aan deze onverkwikkelijke ge schiedenis een einde te maken, ging het bestuur voor korte tijd in beraad. Een nieuw voorstel van bestuurszijde, nl. een verla ging met een kwart cent, waarbij de lasten dus èp over het dioce saan bestuur èn over de afde lingen werden verdeeld kon de algehele goedkeuring van de bondsraadsvergadering verkrij gen. Het bestuur besloot na ver loop van tijd nog mogelijkheden te vinden het alshog bestaande tekort van f 6500 op de begroting weg te werken. Gezinszorgfonds De vergadering verenigde zioh met het voorstel van het bestuur tot oprichting van een gezins zorgfonds over te gaan. De vele wensen, die er met betrekking i tot dit fonds onder de vertegen woordigers van de verschillende afdelingen nog bleken te leven, konden door de tijdnood waarin de vergadering inmiddels was ge komen, niet geheel tot hun recht komen. Gesteld werd, dat binnen een half jaar minimaal duizend leden zidh als candidaat-lid moe ten hebben opgegeven. Mocht dit aantal dan niet zijn bereikt, dan zal deze termijn worden verlengd. Begonnen wordt in de afdelingen, waar een erkende stichting van de diocesane gezinszorg reeds werkzaam is of waar een derge lijke stichting alsnog zou kunnen worden gevestigd. De contributie voor de K.A.B.-leden zal vijftien cent per week bedragen. Ook niet leden zullen zich echter kunnen aansluiten. Recht op een uitke ring maximaal twee gulden per dag bestaat wanneer men een half jaar betalend lid is geweest. De uitkeringsduur bedraagt voor lopig maximaal dertig dagen. De Wcstduitse invoer uit Nederland BONN. 14 November Offi cieel is bekend gemaakt, dat voor een bedrag van 2.175.00 DM aan goederen uit Nederland mag worden ingevoerd. Daarbij is in voer tot een bedrag van 1 mil- lioen DM aan slachtafval. 1 mii- lioen DM aan snijbloemen en bindgroen en 175.000 DM aan vruc'htenpasta. Tevens werd be kend gemaakt, dat boter mag worden ingevoerd. Een waarde- grens werd daarbij niet genoemd. (Van onze verslaggever) AKERSLOOT De vorige week stapten in Akersloot de 32-jarige metaalbewerker Piet van der Eng en de 24-jarige Geertruida Hollenberg samen in het huwelijks bootje. En van dit bootje stapten zij meteen in hun eigen nieuwe ivoning aan het Julianaplein nr 5, waarvan zij voor slechts f 4400.- de gelukkige eigenaren teerden. Er zijn dit jaar aan dit plein dertien van die nieuwe wonin gen verrezen, verdeeld in twee blokken van vier en één blok van vijf woningen. Van d'e circa honderd wo ningzoekenden in Akersloot zijn er ongeveer 60 paren, die wil len gaan trouwen, doch jaar op jaar moeten zij die plannen uit stellen, omdat er geen woning beschikbaar is. In de laatste tijd zijn er ech ter in Akersloot negen jonge paren gehuwd en allen stapten, zoals het echtpaar Van der Eng- Hollenberg, in een nieuwe eigen woning. Een vriendelijke, gerieflijke woning, met volop zon erin; een woning van 240 m3; 5.20 bij 7 meter inwendig gemeten; een halletje, een aardige huiskamer, grenzend aan de gerieflijke keu ken; een gvmgetje waarop ka mer, kelder en W.C. uitkomen en boven drie flinke slaapka mers, twee tweepersoons en één driepersoons, totaal dus plaats biedend aan zeven bedden. In alle kamers een kast en voorts een voortuintje met een terrasje voor de openslaande kamerdeu ren en een achtertuintje met een schuurtje. De bovenverdie ping heeft bovendien nog een badcel met lavet. Is het wonder, dat het jonge echtpaar ons met blije gezich- ontving, toen wij in hun nieu we nestje even een kijkje kwa men nemen. Ze zijn er allemaal dolgeluk kig mee, die dertien echtparen, die een nieuwe gemeenschap van Akersloot, gelegen aan een Julianaplein in wording, rechts van de nieuwe weg van Uitgeest naar Akersloot, doch dicht tegen het dorp aan. En het merkwaardige is, dat deze echtparen eigenaar worden van deze aardige woningen voor som van niet meer dan f 4400. Zij moesten direct een aanloop- bedrag storten van 20 van het door hen te betalen bedrag: verder betalen zij slechts f 4,78 (de hoekpandbewoners f 4,90) per week, welk bedrag elk jaar kleiner wordt, want dit bedrag betekent rente en aflossing van het door de gemeente als hypo theek verstrekte bedrag van f 4.400. dat in 35 jaar kan wor den afgelost. Vervroegde aflos sing is eChter mogelijk en het laat zich aanzien, dat de mees'te bewoners van deze nieuwe hui zen er heus geen 35 jaar over zullen doen. Naast die f 4.78 be talen de dertien bewoners ge heel vrijwillig elke week nog f 2.tot vorming van een fonds waaruit het onderhoud en de jaarlijkse lasten worden betaald. De inning van deze gelden wordt door de bewoners onderling en in sa-menwerking geregeld en dat is een mooi ding. want nu kunnen deze dertien woningen, als dat te zijner tijd nodig is, allemaal tegelijk worden ge schilderd. En als de kwitantie voor de vaste lasten komt. ligt het geld er voor klaar. Bouwkosten f 8.000 Natuurlijk kosten deze nieuwe vormen in deze nieuwe wijk woningen meer dan f 4.400; zij komen met kosten van grond en andere bijkomende kosten op f 8.500, waarvan f 4.100 door het Rijk als premie wordt bijgedra gen. De gelukkige dertien echt paren worden dus voor f 4.400 eigenaar van een woning van f 8.500. Dat is allemaal zo maar niet een-twee-drie- gegaan. Iedereen, die met woningbouw iets te ma ken heeft gehad, weet hoeveel barrières er te nemen zijn voor men een nieuw huis kan betrek ken. In deze komt alle lof toe aan het gemeentebestuur van Akersloot en niet het minst aan burgemeester van den Heuvel, die dit 'hvpotheekpian ontwierp en daarop de goedkeuring wist te krijgen van zijn gemeenteraad en van de heren in Haarlem. Het was juist St. Nicolaasavond 1952 dat de goedkeuring op de plannen afkwam. Men stond eerst zeer sceptisch tegenover deze plannen en was van mening, dat voor f 8.0000 geen woning kon worden ge bouwd. Doch de feiten hebben het uitgewezen. De plannen wa ren ontworpen door de jonge architect R. Visser uit Bergen, die tot zijn genoegen mocht con stateren. dat bij aanbesteding zijn calculatie zo ongeveer tot op de cent klopte. De fa Heyne Zn te Heiloo bouwde de 13 wonin gen voor de som van f 104.100. Zowel architect als aannemer hebben eer van hun werk. De drie blokken, opvallend door het vele glas in de voorgevel en de witgeschilderde betonnen borst wering tussen de ramen van bo venverdieping en parterre, doen vriendelijk aan in deze lande lijke omgeving. De huizen zijn soliede gebouwd, alle muren met spouwconstructie; overigens so ber en zonder enige luxe. Maar de bewoners zijn er heel blij mee en het is te begrijpen, dat er voor de soortgelijke plannen, die op stapel staan, meer vraag dan aambod is. Eind November kan de aanbesteding tegemoet worden gezien van een nieuw blok van vier woningen aan de overzijde van het nog aan te leggen Julianaplein. Deze wonin gen zullen volgens de nog gun stiger fiancierinasregeling van het systeem-Witte (minister van Wederopbouw) worden gebouwd. Voor deze 'huizen bedraagt de Rijkspremie: ineens f 3.750. ge volgd door tien jaarlijkse bijdra gen van f 93,75 of in totaal f3.750 plus f 937.50 is f 4.687,50. dus bijna f 600 meer dan voor de reeds gebouwde 13 woningen. Dan staat er nog een plan op stapel voor een blok van vijf woningen, in de hoop. dat Ged. Staten, die voor deze vorm van woningbouw een open oog had den. ook hiervoor het nodige bouwvolume zullen toewijzen. Van de 13 thans gereedgeko men woningen werden er 9 ge bouwd van het over de jaren 1951 tot en met 1953 toegekende bouwvolume; voor de overige vier werd extra 'bouwvolume toe gekend, zoals ook voor de wonin gen. die deze maand worden aan besteed en waarvoor de toekom stige bewoners de aanloopbij dra- ge van 20 pet. van de na de resterende kosten reeds hebben voldaan. Gezien de woningnood hoopt men ook voor het ont worpen blok van vijf woningen extra bouwvolume te krijgen. Merkwaardig is, dat al deze woningen betrokken werden door wat men zou kunnen noemen ..kleine luyden", meestal orbei- dars, die altijd ingezetene van Akersloot waren, doch buiten de gemeente hun werkkring hebben. Zij voelen zioh gebonden aan hun dorp en wilden er niet van daan. Zij zien hun ideaal verwezen lijkt: een eigen huis in eigen dorp; een ideaal, dat ook minis ter ir Witte nastreeft en dat. naar wij hopen, in de toekomst nog voor velen verwezenlijkt zal worden. HAARLEM Zeer positief al in de landelijke gemeenten hebben de afgevaardigden van bij dé afdelingen, want die die- de Vakgroep Tuinders die Za- nen er voor te zorgen tijdig de terdagmorgen in „De Leeuwerik" ii'breidingsplannen op alle mé- te Haarlem onder voorzitter- rites te onderzoeken of dit te schap van het Tweede-Kamerlid laten doen, en zonodig via de ge- Jac Groen vergaderden, stelling meenteraad afwijzing daarvan te genomen tegen de gigantische bewerken. uitbreidingsplannen die vele ge- Voorzitter Groen wilde m ver- meenten in Noord- en Zuid-Hol- band met de komende algemene land hebben vastgesteld. Deze vergadering het besluit uitlok- uitbreidingsplannen, ontworpen ken da.t het vraagstuk door de door lieden die alleen aan zich- j gehele KNBTB eensgezind moet zelf en niets aan God overlaten, worden aangepakt en via de werken met prognosen voor hetStichting van de Landbouw ge- jaar 2000 en soms nog verder, realiseerd. Want zolang als de Wie zat zeggen hoeveel er van La.ndsoverheid en vooral ook de die ontzaglijke uitbreidingsplan- provincies ieder nog duizenden nen ooit verwezenlijkt zal wor den. uitbreidings- ha uitstékend voor tuinderij ge schikte gronden in het oude land onbenut laten, kan er nog heel wat onnodig leed worden Maar door die plannen wordt de Nederlandse zacht, agrariër, en omdat de grote ste- I Recreatieoorden kunnen leuk Aar* V»ii.r»Q allcvmnal in tllimhoiiW- zijïï Q,n rta+nnrcnlVirvnr» PtrpriPPns den bijna allemaal in tuinbouw streken liggen, de tuinders wel in bet bijzonder gedupeerd. Al leen het blote feit dat gronden ineen misschien nimmer ver wezenlijkbaar uitbreidingsplan zijn opgenomen, maakt het on mogelijk er panden of bedrijfs inrichtingen op te zetten. En of deze dikwijls geweldige schade al niet genoeg is. worden soms voor weldra eindigende of kort lopende pachten wanneer het tot onteigening komt, zogoed als geen schadevergoeding gegeven. Want, zo betoogde de Delflandse afgevaardigde Duyvesteyn: men pleegt van het standpunt uit te gaan dat pacht geen zakelijk redht is. Ten overvloede weet men ook nog door het land „vroegtijdig" in het uitbreidings plan te betrekken, de practisehe waarde aanzienlijk te drukken en daardoor tevens ook de even tuele uitkering aan de eigenaar. Wij verheffen onze stem tegen een overheid die dergelijke mis bruiken tot systeem maakt en de onrechtvaardigheid in christelijke l zowel als in menselijke zin, goedpraat met verwijzing naar de wet. Onrechtvaardigheden die onnoembaar leed in talloze ge zinnen veroorzaken, want on noemelijk veel belangrijker dan de schadevergoeding is nog het scheppen van een mogelijkheid om de gedupeerde vakgenoot weer aan een eigen bedrijf te helpen. De heer Rood kwalificeerde de overheid tls de grootste groot grondbezitter, die 'in het oude land ingezetenen verjaagt en in gebreke blijft in het nieuwe land de verjaagden op te nemen. Waarom geen tuinderbedrijfjes gesticht in de Noordoostpolder e.d. voor de tuinders die door de steden onder de voet gelopen worden Een motie Mr. Vermeulen, de vakgroep- secretaris, benaderde het pro bleem van juridische zijde en stelde o.a. op grond van de ver klaringen van Prof. Thurlings vast, dat men nu ook de pach ters'genoegdoening wil schenken. Overigens was het standpunt van deze hoogleraar dat alle gronden rond de grote steden (buiten uitbreidingsplan) niet aan prijsbeperk'ing onderhevig meer dienen te zijn. Ook wan neer een overheid grond buiten eigen gebied aantrekt zal „halt" geroepen worden. In vele geval len kan verder de commissie „grondzaken" nog heel wat voor de gedupeerden doen. Beter is het echter bij dreigende onteige ning om onmiddellijk het hoofd bestuur van de LTB in te scha kelen. De belangrijke taak ligt voor in Akersloot bouwde de architect R. Visser te Bergen drie blokken van totaal 13 woningen, welke dezer dagen door de eigenaren werden betrokken. Door een hypotheekregeling van de gemeente en een Rijkspremie werden de bewoners eigenaar voor 4.400. en natuurschoon eveneens, maar land om van te leven is veel belangrijker. Laat ook de provincies eindelijk eens ophou den met alleen om de stedeling te denken. Huizen moeten er nu eenmaal gebouwd worden, maar dat kan ook zonder ontrechting van de tuin der-van-het-uitbrei- dingsplan. Do voorgestelde motie hierom trent, die als voornaamste eis s'elde: „een tuin voor een tuin", werd onmiddellijk met een da verende ovatie ondersteund. Tenslotte werd het redelijk houden van bebouwingsvoor- scbriften. teneinde te voorkomen dat de tuinders nodeloos op hoge kosten worden gejaagd, uitslui tend als een taak van de afde lingen aangemerkt. Wanneer de afdelingen de gemeenteraden van de rechtvaardigheid van der gelijke verlangens kunnen over tuigen, zal hieraan in de regel wel gevolg worden gegeven. OVER DE GEZINNEN DEN HAAG, 15 Nov. Na mens Z.H. de Paus richt Mgr. Montini, pro-secretaris der Pau selijke Staatssecretarie zich met 'n schrijven van 22 October 1953 tot de Katholieke Bond „Voor het gezin" in Nederland en zegt hierin: „De Katholieke Bond „Voor het gezin" opgericht in 1917 en officieel goedgekeurd door het Nederlandse Episcopaat telt he den in Uw vaderland 25.000 ge zinnen, zonder onderscheid van beroep of stand, met het enige doel om de Katholieke principes betreffende huwelijk en gezinsr leven uit te dragen. Daarom ben ook Ik blij U de gelukwensen van Z.H. over te brengen voor de prachtige toewijding van Uw bond en zendt U de beste wen sen voor de toekomst. Het is bijna onnodig te schrijven, welk een allergroots belang Zijne Heiligheid koestert ten opzichte van het ernstige probleem van het gezin. Vanaf zijn eerste encyclieken verklaart Zijne Heiligheid reeds: Wij tonen ons als de stoere ver dedigers van de eigen rechten van de gezinnen in het besef dat onze Apostolische Zending Ons dit oplegt (Summi Pontificatus). En daadwerkelijk heeft de H. Vader nooit opgehouden bij ver schillende gelegenheden, soms de meest plechtige, te onderwij zen en de meest overtuigende uitspraken te doen ten gunste van het christelijke gezin en de echtelijke moraal. „In de natuurlijke orde, onder al de sociale instellingen, is er niet één, welke de H. Vader meer ter harte gaat dan het ge zin.... Die heeft steeds en zal steeds vinden in de H. Kerk Verdediging, Bescherming en Steun in alles was zijn onschendr bare rechten .vrijheid en uitoe fening van hare hoge roeping betreft....". (Toespraak tot fa miliefront 26 Nov. 1951). Aan deze essentiële taak van: Verdediging, Bescherming en Steun te midden van de morele wording, welke helaas te veel gezinnen besmetten, wijdt zic'h met ijver Uw prijzenswaardige Bond. Uit ganser harte wenst daar om Zijne Heiligheid dat aan de activiteiten, welke Uw Bond ont plooit, al de nodige steun wordt gegeven en Hij roept hierover een overvloed van Gods genade af. Als teken van Ziin Vaderlijk" Zorg, schenkt Hij U en aan a) de leden van de Katholieke Bond „Voor het Gezin" de gunst van de Apostolische Zegen. w.g. J. B MONTINI. Prosecretaris.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3