Vakgroep tuinders L.T.B. voorstander van handhaving RADIO Haarlemse K.A.B.ers bieden hun Bisschop kapel aan Ampullen met vergif in de handel gebracht „Het lot uit de EN MEISJES I Minimumprijzen omhoog programma Huldebetoon aan Mgr Huibers in de stad van St. Bavo AKKERTJE EDEDELING nde schotels n Hoorn? De teeltvergunningen ;epsramp ;t Kanaal Reeds verscheidene slachtoffers Scheepsberichten Maandag 16 November 1953 Pagina 7 AARSE KAMER- innen 16 en 17 uur voor de vier 'REKEN kaarten voor het LI op Donderdag sluitend verkocht gelijks van 11 tot 3.50 per plaats, te kunnen laten lijk dat zowel de de losse kaarten 3 uur aan de Les zijn afgehaald Kame rmuziek ver. aiiiiiiiiiimig Ververij g i geschiktheid op- in verschillende gg i der N.V., Scher. g IIHIIIBIIIIIBHlS! woners van Hoorn Zaterdagavond om i achter hun resp. een werkwaardig 1 waargenomen. Zij met grote stellig- ïebben gezien dat vormige schijven, e lucht om elkaar dend, uit Noord richting kwamen ote snelheid in het :n verdwenen. De waren rose-oranje en hadden, van de nd af bekeken, een i 15 a 20 centi- rerkelijk sprake ge- „vliegende scho- de loop der jaren log heeft het Ko- leteorologisch Insti- Bilt, waarmee we contact opnamen, jk soortgelijke be- nengekregen. Meer- rd spoedig uitge- men ballons welke verkrijgen van »e gegevens waren en vaak met drie lijk aan een kabel het luchtruim ko- schijven" of „scho- iangezien. Op grote r de zon beschenen de indruk van 'n alvormige schijf. In ichter was het vol- ster. hing het wol- et hoger dan twee ve kilometer en bo- ras de windstroom 1-West naar Zuid serie binnengeko- rens zijn thans die oornse waarnemers ;en heeft in het Ka- ngeness een botsing den tussen het Fran- u en het Italiaanse Vittoria Claude. 3000 ton metende ;hip zonk onmiddel- ou is druk bezig de van het schip aan men. Vier leden van ïg van de Claude ■verleden, een vijfde oord van de Perou. ringend gevraagd om lp voor nog meerdere ragen. Tot nu toe zijn gden van de beman- aan boord gehaald ou. Dertien anderen vermist. Het zoeken fezet. g zo heerlijk lang eerlijk uitgeslapen juist op het mo- die gekleed was weer droog, lui", raks hét mooiste i,.... gauw een [k moet weer rap zich tot Smidje deze streken, he? an de Noordzee?" t. „Och ja is werk een massa >etsier. „Ik rij nu n ken je zo lang- (Advertentie) terdagmorgen in de „Leeuwerik" te Haarlem een zeer groot aantal afgevaardigden begroeten, alsmede het Ka merlid M. P. v. d. Weyden, voorzitter van de vakgroep Veehouders, en burgemeester Elders van Bovenkarspel, voorzitter van de vakgroep Bloembollenkwekers. Jac. Weel van Langedijk tvas verhinderd. Jac. Groen Azn. werd bij dei stelsel van erkenningen bestaan de tuinder kunnen voteren, doch daar mag uiteraard ook 25 pCt. Boerenleenbankgeld bij zijn. Doel niiDrrif n t j r, van beide instellingen is, om door HAAKLtilrl Het 1 weede Kamerlid Jac. Groen, voor- modernisering van de bedrijven zitter van de vakgroep tuinders van deL.T.B., mocht Za-j wTrkstelfigln 'e^damdoorVood gevallen te voorkomen. Het door onze bond verder gewenste weer standsfonds zou daardoor mis schien niet meer nodig zijn. In elk geval is dit weerstandsfonds, waarvoor de middelen getrokken moeten worden uit de overschot ten van de minimumprijzenfond- sen, er nog lang niet. De heer Duyvensteyn die een warm plei dooi voor de vorming van het weerstandsfonds hield, bracht nog in het midden dat de commissie van voorbereiding nog altijd wacht op een LEI rapport nopens de vermogenstoestand in de tuin bouw. Hij constateerde echter hier en daar uitwassen met be trekking tot de werkzaamheden bij het borgstellingfonds, omdat dikwijls de kapitaalkrachtige be- drijfsgenoten grote bedragen aan trekken voor speculatieve doel einden. Door dergelijke groot scheepse uitbreidingen hebben dergelijke tuinders het tomaten- areaal met 1400 H.A. vergroot. Het bestuur gaf echter de ver zekering dat de Boerenleenban ken die belast zijn met het uit geven van de credieten in den vervolge elke aanvrage zeer nauwgezet op z'n noodzakelijkheid zullen toetsen. De heer J. Dekker van Waar land genoot bijval van de ver gadering toen hij pleitte voor het denkbeeld om ook de tuinders te laten profiteren van het sub sidiesysteem voor de kleinere veehouders-bedrijven. Voorzitter Groen ondersteunde deze ziens wijze, doch zette een domper op de verwachtingen door te ver klaren, dat de Minister de me ning is toegedaan dat de veehou derij met overheidssteun verbe terd mag worden omdat die zich vrij dient te maken van buiten landse importen. bestuursverkiezing herkozen als bestuurslid, voorzitter en hoofd bestuurslid, P. P. Schipper, J. Th. Volgering en M. Nijsten als be stuursleden en de heer Bijvoet, die een ambtelijke functie heeft aanvaard werd vervangen door de heer A. N. Jong uit Lutje broek. De heer Bijvoet nam af scheid in een toespraak waarin o.m. te beluisteren viel dat hij twijfelde of de tuinbouw met het doorvoeren van de mechanisatie wel op de goede weg is. De me chanisatie vraagt immers een der gelijke hoge investering dat deze om zuiver economische redenen alleen al niet meer verantwoord is. Teeltvergunningen In verband met de door de me chanisatie vrijwel onmogelijk ge worden tussenbouw had de afd. Westfriesland gevraagd om de nummers 4 en 5 samen te voegen tot een nummer 4. Op die manier kan de tussenteelt worden om gezet in een enkelvoudige, het geen de normale warmoezerij- gewassenteelt stellig niet onguns tig beinvloedt. De kring Lange dijk, hoewel voorstander van de afschaffing van teelvergunningen, waarschuwde tegen de gevolgen. Westfriesland vroeg ook nog ver laging van de leeftijdsgrens voor het verkrijgen van een vergun ning tot 22 jaar. Na zeer uitvoe rige gedachtenwisseling werd nog maals onomwonden vastgesteld dat het telen van tuinbouwproduc ten zonder teeltvergunning vol strekt is verboden, ook voor con- servenfabrieken. Maar de uit de dertiger jaren stammende crisis maatregel moet niet voor alle eeuwigheid blijven gelden. Die ver starring moet doorbroken en los ser gemaakt worden. Met het sa menvoegen van de nummers 4 en 5 was was men het eens, even als met de leeftijdsgrens. Afschaf fing van teeltvergunningen wordt echter beslist niet overwogen, tenzij de Europese integratie en de vrijhandel meer zin en inhoud krijgen. En als de vergunningen worden opgegeven zal toch een III»" DINSDAG 17 NOVEMBER HILVERSUM I (402 M.) 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram. 7.15 idem; 7.45 Morgengebed en Lit. kal.; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 9.35 Waterst.; 9.40 „Lichtbaken", caus.; 10.00 Voor de kleuters: 10.15 Gram.; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Schoolradio; 11.50 „Als de ziele luistert", caus.; 12.00 Angelus; 12.03 Lunchconcert (12.3012.33 Land. en tuinb.meded.); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Kath. nieuws; 13.20 Lunchconcert 14.00 Gevar. programma; 14.50 Gram.; 15.00 Idem; 15.30 „Ben je zestig?"; 16.00 Voor de zieiken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor de kinderen; 17.15 Felicitaties voor de jeugd; 17.45 Regeringsuitzen ding: Broeder Casimirus: „Pa- poea-jeugd in Merauke"; 18.00 „Dit is Leven", caus.; 18.15 Gram. 18.20 Sportpraatje; 18.30 R.V.U.; D v. d. Meulen: Drie belangrijke gebieden in Arabië; 19.00 Nieuws; 19.10 Act.; 19.15 ,Uit het Boek der Boeken"; 19.30 Gram.; 20.25 De gewone man; 20.30 Radio Philh. Orkest en solist; 21.15 Gram.; 21.20 „Ken een haan een ei lig gen?"; 21.35 Orgelconcert; 22.00 „Ouders en kinderen", caus.; 22.15 Blaasikwintet; 22.45 Avondgebed en Lit. kal.; 23.00 Nieuws; 23.15 Vocaal Ensemble; 23.5024.00 Grain. HILVERSUM II (298 M.): 7.00—24.00 AVRO (7.50 8.00 VPRO). AVRO: 7.00 Niéuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Graim.; VPRO: 7.50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Morgen wijding; 9.15 Gram.; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Gram.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Voor de zieken; 11.30 Pianovoordracht; 12.00 Me- tropole-orkest; 12.30 Land- en tuinib.mededelingen; 12.33 Voor 't platteland; 12.40 Hammondorgel; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gram.; 13.30 Dansmuziek; 14.00 Amerik. Muziek-kaleidosc.; 14.30 Gram.; 14.40 Schoolradio; 15.00 Gram.; 15.15 Voor de vrouw; 15.45 Gram.; 16.30 Voor de jeugd; 17.30 Liohte muziek; 17.45 Reportage of gram.; 18.00 Nieuws; 18.15 Piano spel; 18.30 Amus.muziek; 19.00 Voor de kinderen; 19.05 Paris yous parle; 19.10 Koorconcert; moeten blijven om de tuinbouw voor de tuinders te behouden. De heer Jong, Westfriesland, vroeg vooral aandacht voor het probleem van de uitzonderings gebieden. Als daar ooit het aard appelaaltje komt, wat moet er dan gebeuren? Er is thans zelfs geen mogelijkheid om maar een andere teelt te beproeven. Spr. zou niet het gehele land in ge vaar willen brengen, maar een uitwijkmogelijkheid moet er toch zeker komen. Voorzitter Groen was het daarmee eens. Hij dacht aan een sierteeltmogelijkheid voor de getroffenen, maar vooral niet rigoureus. Spr.'s voorstel om een studiecommissie in het leven te roepen, die juist deze materie in afgeronde voorstellen volgend jaar aanhangig kan maken, werd met algemene stemmen aanvaard. Al kan er ook in '54 dan nog niets voor de moeilijkste geval len worden gedaan, het is ge rechtvaardigd om hier nu met kracht aan te gaan werken. De overbezorgdheid, ja onsociale houding van de afd. Katwijk en Gouda die hier niet van wilden weten, bracht spr. er toe te zeg gen dat het vrijgeven van de aardbeien ook geen debacle heeft veroorzaakt. Minimumprijzen De door de kringen Kennemer- land, Hoorn, Langedijk en West friesland voorgestelde verhoging van de minimumprijzen wegens de ophanden zijnde 5 pCt. loons verhoging genoot steun van de gehele vergadering, zij het dan onder het voorbehoud, dat de mi nimumprijzen nimmer zo hoog gaat worden dat het lonend wordt om er voor te gaan telen. Dat levert immers het gevaar, dat de teelt van de tuinder naar het ge zinsbedrijf gaat verschuiven. Uiteraard zal een dergelijke ver hoging ook verhoging van de hef fing tot gevolg moeten hebben. Een procentische heffing is ech ter technisch onuitvoerbaar. In de practijk zal het ook niet doen- lijn zijn om de verkoop van door gedraaide tomaten aan conser- venbedrijven tegen te gaan. De fabrikanten wilden b.v. alleen maar tomaten hebben voor 10 ct. want anders kunnen zij met hun Fustregeling Algemeen werd het fustpro bleem een der moeilijkste van de tuinbouw geacht. Een huur naar duur regeling voor de handel geeft de verhoopte oplossing niet. Op den duur is alleen maar heil te verwachten van centraal-fust, doch eerst moet dan overeen stemming bereikt zijn tussen alle veilingen omtrent de afmetingen van de standaardkist. Op verzoek van de afd. Lan gedijk deed het bestuur toezeg ging dat andermaal een z.gn. bag- gerregeling wordt aangevraagd in die zin dat niet alleen de tuin- bouwarbeiders, maar ook de klei ne tuinders zelf gedurende de wintermaanden op het betrokken bedrijf te werk kunnen worden gesteld. De heer Jong Westfries land bracht de tuinders echter In de tekening hierboven zijn weer 'n aantal ver schilpunten. Die te vinden is maar 'n aardigheid, 'n spelletje. Wat geen spel is, maar ernst, is de keuze van het beste vloei bij Uw shag. Bij vloei zijn er 3 be langrijke verschilpunten: de 3 kwaliteitspunten van Mascotte, het vloei dat beter rolt, beter plakt en beter brandt. Tussen twee haakjes: dit keer zijn er in de tekeningen drie verschilpunten. rolt plakt fóX&l brandt feZ&t AMSTERDAM, 14 Nov. Nadat in Hilversum op aanvankelijk onverklaarbare wijze „enkele slachtoffers" waren overleden, is enige maanden geleden aan het licht gekomen, dat in het labora torium van een pharmaceutische fabriek te Amsterdam bijna 3 jaar geleden een noodlottige vergissing is begaan bij de vulling van een speciaal soort ampullen, die daarna zonder enig vermoeden van het gevaar, dat er aan verbonden was, in de handel werden gebracht. Gebleken is, dat de ampullen niet voorzien waren met vitami nen C, zoals de bedoeling was, doch met vergif. De Amsterdamse Jusitie onder leiding van de Officier van Jus titie mr F. Hollander heeft het onderzoek al sinds Augustus in handen, doch achtte het gewenst daaraan geen ruchtbaarheid te geven. Of alle ampullen reeds achter haald zijn, durfde de Officier van ochtend niet met volledige stellig heid te bevestigen, hoewel hij het wel vermoedde. Hij kon niet zeg gen of er ook naar het buiten land zijn uitgevoerd. Het onderzoek der Justitie gaat nog voort, zo verzekerde mr Hol lander, die nog niet kon zeggen of er in de toekomst in verband met deze zaak een vervolging tegen de schuldige(n) op het laboratorium zal worden ingesteld. Er zijn slachtoffers in diverse steden van ons land. Enkelen zijn er overleden, anderen hebben er (Van onze speciale verslaggever) De officiële overdracht door de Haarlemse K.A.B. van de St. Willibrorduskapel in de Kathedrale Basiliek in Haar lem aan Z.H. Exc. Mgr J. P. Huibers, culmineerde Zon dagmiddag in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem in een grandioos huldebetoon en blijk van aanhankelijk heid en trouiv aan de beminde Kerkvorst. Het laatste kreeg wel een bijzonder cachet, nu deze plechtigheid op de 78ste verjaardag van Haarlems Bisschop plaats vond. puree niet tegen de Italianen '°°S' d« d6 reg?ring nimmer subsidie geeft voor uitge steld onderhoud. Het moet persé een cultuur-technisch werk zijn, dus bedrijfsverbetering inhouden. In dit verband verdient het wei aanbeveling om te appelleren aan de enorme vegetatie toeneming tengevolge van de verzoeting van het water. op concurreren. Een ventueel in te stellen weerstandsfonds zal steeds moeten worden gevoed door overheidsbijdragen. De heer de Wijs vestigde nog de aan dacht op het gevaar van verko pen achter de veiling om, dat door een te groot verschil tussen de ophoud- en de vergoedings bedragen zou kunnen worden veroorzaakt. De heer Groen bleef het onjuist vinden dat de veilings organisatie alles in z'n macht heeft. Overigens is het solidaris- me van de tuinders ontstellend klein. Als alle tuinders solidair waren zouden vele uitwassen niet voorkomen. En de veilingen mis sen de kracht om daar resoluut tegenin te gaan. Exportmaatregelen De kring Hoorn die zich on gerust maakte dat peen gewassen moet worden, kan rustig door gaan. De heer de Wijs wist n.l. te vertellen dat alleen Engeland maar gewassen peen vraag uit angst voor aaltjes. Maar aange zien de handel zelf beslist wat voor export gaat of wat niet, zorgt ook de handel wel voor die wasserij. De vergadering stelde overigens onomwonden vast, dat de handel met de Beneluxpartners hoogst onbevredigend verloopt, al werd niet vergeten dat de toestand voor de vollegrondsproducten in groei zame jaren soms zeer zwak is. Het belangrijkste is echter niet om met alle kracht die Benelux- handel te bevorderen, maar om nieuwe afzetgebieden te vinden. Maar daarbij is de tuinbouw af hankelijk van initiatief van het transportwezen. De Italianen en Duitsers zijn ons in dit opzicht met hun koelschepen en -treinen een stuk op voor. Mogelijk kan een heroplevering van de tran- sportconcurrentie ons die moge lijkheden eens verschaffen. Ver der dient onverminderd geijverd te worden voor meer leberalisatie in Europees verband, want tot nu toe is de tuinbouw zeer ontstemd over het beleid van de regering dienaangaande Terzake, van UCB keuring van fruit is volgens de heer Schipper juist het overleg geopend om te komen tot uniforme kwaliteits bepaling. Borgstellingsfonds Naar aanleiding van een voor stel van de kring Delfland werd besloten om te trachten het sy steem van waarborginstituten uit te breiden, teneinde te bevorde- Prof De Quay commandeur in de Pius-Orde Het heeft de H. Vader be haagd de Commissaris der Ko ningin in de provincie Noord- Brabant. prof. dr. J. E. de Quay, te benoemen tot commandeur in de Pius-orde. (Advertentie) Brandende pijn - vanuit de maag tot hoog in Uw heel? kunt U blussen in de kiem. Neem simpelweg een of twee Rennies langzaam laten smelten op de tong en het leed is bezworen. Onmiddellijk! Geen wonder dat U voor en na mensen ontmoet die steevast Rennies bij zich heb ben praktisch en hygiënisch verpakt. En onopgemerkt in te nemen, zonder water of wat ook. De bondsadviséur rector J. Kraakman had 's ochtends een solemnele H. Mis opgedragen met assistentie in de Kathedraal, waar de honderden leden uit de afde lingen van de diocesane bond aan wezig waren. Het Kathedrale zangkoor onder leiding van dr. A. Kat en het orgelspel van de or ganist de heer J. Schouten zetten aan dit alles bijzonder rijke luis ter bij. Nadat de laatste accoorden van een machtig Te Deum tot in de uiteinden van de basiliek wa ren verstorven trok een grote schare van K.A.B.-ers langs de nieuwe kapel, die een rijke aan winst betekent in de keten van de overige. Feestbijeenkomst De bondsvoorzitter Joh. Kor- tink kon 's middags zijn begroe tingswoord richten tot een ge heel gevulde concertzaal. Onder het talrijke publiek bevonden zich o.m. deken Kuilman, plebaan Ag- terof, de burgemeester van Haar lem mr. Cremers en echtgenote, rector Kraakman, rector Huy- boom, pater Engel ertus, geeste lijke adviseurs uit de afdelingen, leden van het kerkbestuur van de Kathedraal en vele vertegenwoor digers van instellingen en orga nen uit de K.A.B. Het Noord- Hollands Philharmonisch Orkest o.l.v. de dirigent Toon Verhey ver tolkte een subliem muzikaal pro gramma met orkestwerken van Beethoven, Joh. Wagenaar, Tschaikowsky, Lisst en Peter van Anrooy, Een dankbaar applaus vertolkte de gevoelens van allen voor deze lijsting. fraaie muzikale om- Een ware ovatie viel Mgr Hui bers ten deel bij het betreden van de zaal en het was ongetwijfeld een grote eer voor de bondsvoor zitter Mgr van harte geluk te wensen met zijn verjaardag en voor zijn bereidwilligheid op deze dag aanwezig te willen zijn. Daarna vond de overdracht plaats van de kapel bij monde van de voorzitter van de kapelcommissie, de heer T. v.d. Velt, die in een korte toespraak de wijze schetste, waarop dit initiatief tot stand was gekomen en een schildering gaf van de idee, die de makers van dit kunstwerk bij hun artistieke arbeid voor ogen had gestaan. Jo Muller van de culturele dienst van het Nationaal Verbond de clameerde vervolgens de tekst van het eerste exemplaar van de acte van overdracht, die aan Mgr Huibers werd aangeboden. Enkele dames gaven Mgr Huibers para menten ten geschenke, die door de vrouwen van K.A.B.-leden waren vervaardigd. Toespraak Mgr Huibers Het was Mgr. Huibers een grote voldoening dat dit gebeuren juist plaats vond op zijn verjaardag. „Wij mogen in deze overdracht het zinnebeeld zien van de ka tholieke arbeiders, apostelen te willen zijn, zoals de grote H. Wil- librordus dit was." Het is de plicht van de arbeiders pal te staan voor hun stoffelijke belan gen, maar voornamer nog is het beleven en het uitdragen van het H. Geloof. In wel zeer bijzondere mate bieden de Credo-Pugnoclubs hiertoe de gelegenheid. Welk een kracht ligt er in deze twee woor den, die Schaepman zich eigen maakte. Het is de taak van de christen in het arbeidsmilieu het juiste voorbeeld te geven. In het bijzonder in de tijden, die wij thans beleven. Aan het slot van zijn toespraak vroeg Mgr. Huibers de aandacht voor de H.H. Avondmissen en prees eveneens het werk van de Kajotters, om zich te scholen en te vormen. Een stuk werk, dat de ouderen dienen te stimuleren, op dat de goede geest, in onze ka tholieke gezinnen ook wordt over gedragen op de jongeren. Bij dit alles mogen wij vooral de samen werking met de overige standen nimmer vergeten. Nadat Mgr. Huibers zijn bisschoppelijke ze zeer slechte gevolgen van onder vonden of ondervinden die nog. De Officier noemde uitsluitend Hilversum, omdat hij meende, dat dit toch niet langer geheim kon blijven. Wedstrijd wielrennen Frankrijk wint van Italië PARIJS Ten aanschouwe van 20.00 geestdriftige toeschou wers heeft Frankrijk in het wintervelodroom met drie over winning tegen één Italië versla gen in de traditionele wedstrijd welke de beste omniumspecialis ten (profs en amateurs), sprin ters (profs) en stayers van beide landen tegenover elkaar bracht. Alleen de omniumwedstrijd voor amateurs was voor de Italianen, de drie andere onderdelen wer den door de Fransen gewonnen. Vooral de zege in de omnium voor profs deed de Fransen deugd. Voor deze wedstrijd in vier manches bestond de Franse ploeg uit Anquetil. Hassendorfer, Andrieux en Darrigade. De Italianen kwamen uit met Coppi, Magni. Piazza en Favero. Tank vaart: Macoma, 14 Nov. Panama ver wacht. Engigano, 13 Rotterdam. Myonia, 13 Huil. Ovula, 14 Re cife. Sunetta, 13 Monkkong/Miri. Ondina, 14 Pladju verw. Esso Den Haag p. 13 Malta/Antwer pen. Elmina, 13 Freetown/Mon rovia. Agajiha, 14 Surabaja. Passagiersschepen. Boskoop, 14 Nov. Laguaria/Cu- ragao. Nieuw Amsterdam, 14 New York/R'dam. Oranjefontetn, 16 Eastlondon verw. Sib-ajak, 17 Co lombo verw. Oranjestad, 14 Cura- gao, 22 Cristobal verw. Alnati, 13 Bafhia/ Antwerpen. Aldab'i, 13 Montevideo/Buenos Aires. Bloem fontein, 26 A'dam verw. Bonaire, 17 Barbados verw. Waterman, 17 A'dam verw. Rijndam, 16 New York verw. Maasdam, 19 Hali fax, 21 New York verw. Johan van Olden'barnevelt, 26 Aden verw. Jagersfontein, verw. 19 A'dam/O.Afrika. Groote Bepr, 20 Quebec verw. Boschfontein, 14 Genua. Alihena, 13 R'dam/Buenos Aires. Cottica, 19 A'dam verw. Indrapoera, verw. 1 Dec. Dja- karta/R;dam. Noordam. verw. 21 gen had geschonken sprak de heer I ™^a.™/New York. Oranje verw. Kortink een woord van dank en bevestigde daarna de onwrikbare trouw van de Haarlemse K.A.B. aan haar bisschop. Bondsadviséur rector J. Kraak man sprak een bezielende feest rede uit, waarin hij de symboliek verklaarde van de overdracht van de Willibrorduskapel. „Er is een gelofte ingelost, er is een altaar gebouwd voor de Levende God" dit is de schoonste mannenarbeid die bestaat. Een arbeid waarvan de ganse gewijde geschiedenis spreekt. „Het Oude Verbond spreekt ons van de altaarbou wers." En eeuwen lang in de his torie van de H. Kerk zijn er al taren gebouwd. „Willibrord, hij bouwde altaren in onze woonoor den". De K.A.B.-ers in ons dio cees hebben thans een monument opgericht, dat in wezen de ge tuigenis wil zijn van hun diep geworteld verantwoordelijkheids besef het erfdeel der Vaderen te bewaren. Op het altaar wordt het H. Misoffer opgedragen. Het Of fer, dat het middelpunt moet zijn van ons godsdienstig leven, van geheel ons denken en handelen. Het is het Offer dat onze arbeid adelt. Laat deze dag ons opnieuw doen gaan naar de altaren in onze woonsteden. Een massale samenzang met or kest van het Wilhelmus besloot deze feestelijke dag, die voortaan als een hoogtepunt in de geschie denis van de Haarlemse K.A.B. zal blijven voortleven. 20 A'dam/Tj. Priok. Westerdam, 14 New York/R'dam. Willem Ruijs, verw. 18 Tj. Priok/R'J''m. Willemstad, 20 A'dam verw. Zui derkruis. 20 Las Palmas verw. Vrachtvaart. Aardijik, 13 Le Havre. Abbe- kerk p. 14 Perim/Pt Said. Alde- ramin, 14 Aden/Suez. Algenib, 14 Balhia. Amsteldijk. 13 New Orle ans. Amstels^ad. 13 Brp-uprbaven/ Oxelosund. Antonio, 13 Pladju/ Surabaja. Averdijk, 17 Vlissin- gen verw. Dalerdijk, 13 Londen. Friesland S.S.M.. 14 Metlhil. Gaas- terland p. 13 Kp Verd. eil./Las Palmas. Haulerwijk. 13 Cassa- blanca/Dakar. Heemskerk, 13 Antwerpen. Kota Inten p. 14 Do- ver/R'dam. Kota Baroe d. 13 Sa- bang/Pt. Said. Luna. 13 Oran/ Huelva. Madoera, 13 New York/ Cassab'anca. Manoeran. 13 Ham burg. Meliskerk, 14 Cebu. Tri ton, 14 Pta Cardon. Trompen berg p. 13 Miami/Houston. Wa terland, 14 A'dam. IJsel p. 14 Gibraltar/Hamburg. Zaan, 14 A'dam/Gefle. C Advertentie Hoofdpijn Kiespijn Zenuwpijn Viool en piano; 20.00 Nieuws ren dat ook niet-draagkrachtige ZU.U5 Gevar. programma; 21.15 Liohte muziek; 21.35 Mededelin gen; 21.40 Liohte muziek; 21.50 Sport; 22.05 Amus.muziek; 22.45 Buitenl. overzicht; 23.00 Nieuws; 23.15 New-York calling; 23.20 24.00 Gram. TELEVISIE DINSDAG 17 NOVEMBER NCRV: 20.1521.45 Journaal; Weerber.; Voordr.; Pauze; „Rechts gaat voor", progr. over links- en rechtshandigheid; Dagsluiting. tuinders de nodige bedrijfsverbe- teringen kunnen uitvoeren. Dank zij de actie van de Tuinbouw- vakbond is het idee van Pro vinciale waarborginstituten, waar uit men 75 pCt. van het benodigde kapitaal kan krijgen tegen nor male Boerenleenbankrente, alge meen aanvaard. Naast dit waar borgfonds is er nog het landelijke Borgstellingsfonds dat voor 50 pCt. gefinancierd wordt uit Mar- shallgelden. De andere helft moet Een detective-verhaal uit het Engels vertaald 45. „Weet U ook wie?" De dikke scheen zich geen raad te weten. Het liefst scheen hij diep onder de grond te hebben gekropen. Hij slikte een paar maal en zei toen: „Ik!" Nu rees de oude president van ONA met een gezicht als een donderwolk omhoog; „Wat horen mijne oren nu? Gij lieden wist toch, dat elke verzekering een motie van wan trouwen is in de hemelse bestie ring en een gruwelijke aanran ding van de opperste Souvereini- teit? Hoe durfdet gij aldus hande len in volkomen strijd met al onze ordinantiën? Hoe zijt gij lie den zo ver afgedaald in de poel des verderfs, gij broeder Kerke- vanger en wijlen broeder Sel- ford zaliger, neen, ik zou hier haast moeten zeggen, verfoeilij- ker gedachtenis?" Het hoofd van broeder Kerke- vanger was diep voorovergezakt en een blos van schaamte be dekte zijn wangen. De oude pre sident stond als een vertoornde Mozes over hem heengebogen en strekte de vinger beschuldigend naar hem uit. De anderen waagden het niet, om tussenbeide te komen en volgden met belangstelling het wraakgericht. „Antwoord mij!" donderde de president, toen de ander bleef zwijgen. „Het was mijn vrouw, die mij op het idee bracht", zei broeder Kerkevanger. Het leek wel een beetje op het paradijsverhaal, vond Wrokkel. Maar broeder Kerkevanger scheen door dat antwoord de andere ge heel ontwapend te hebben want de vertoornde trekken maakten plaats voor die van een begrij pend medeleven. De oude schud de het hoofd en zei: „Dacht ik het niet? Alweer de vrouw! Alle inblazingen des bo zen komen door de tong ener vrouw!" Nog steeds het hoofd schud dend ging hij weer zitten. Zo'n lelijke vrouwenhater! dacht Phil. Of zou het een sij- sieslijmer zijn? Hardop vroeg hij echter: „Heeft U met die laatste woor den een bepaalde vrouw op het oog of bedoelde U de vrouw in het algemeen?" „Eh?De oude was een ogenblik uit het veld geslagen, maar de koele ogen van Phil ble ven op hem rusten en vroegen om een antwoord. „Ik heb mij door de toorn een weinig te ver laten meeslepen", antwoordde de ouderling tenslot te. Er zijn natuurlijk een massa goede vrouwen en ofschoon ik werkelijk de vrouw in het alge meen heb bedoeld, haast ik mij er aan toe te voegen, dat mijn persoonlijke afkeer van het ande re geslacht mij te ver heeft ge dreven in mijn uitspraak". Hij wendde zich nu tot broeder Kerkevanger: „Laat ons gaan en onze zuster, uwe vrouw, het onbehoorlijke van haar gedrag onder het oog bren gen". „Nog een vraag, zei Wrokkel haastig. „Voor hoeveel was Sel- ford verzekerd en aan wie wordt het bedrag uitbetaald?" Kerkevanger slikte een paar maal en zei toen: „Voor tienduizend pond en het geld zou aan mij en mijn vrouw uitbetaald worden in geval van overlijden. De ouderling stond op en trok Kerkevanger aan zijn mouw, maar Wrokkel hield hem aan zijn andere mouw terug. „In dit geval moet ik U beslist nog een paar vragen stellen; U behoeft ze natuurlijk niet te be antwoorden, maar het is de plicht van iedere burger, zoals U weet, om mee te helpen de rechtsorde van een staat in stand te houden. Heeft U er dus bezwaar tegen, om nog een paar vragen te be antwoorden". Broeder Kerkevanger had een held moeten zijn, om nu nog te weigeren. Hij knikte dus gelaten en Wrokkel vroeg: „Uw vrouw is dus op het idee gekomen om voor Selford een levensverzekering te sluiten? Wist hij er iets van?" „Neen, dat moest een geheim blijven tot zijn 60ste verjaardag Martin was een zorgeloos iemand, wat zijn eigen toekomst betrof. Hij was bij ons kind in huis. En omdat wij veel met hem op had den, besloten mijn vrouw en ik om hem een verzekerde oude dag te bezorgen. Daarom sloten wii een levensverzekering voor hem. Hij zou op 60-jarige leeftijd dan tienduizend pond krijgen. In ge val van overlijden zou dan die som aan ons betaald worden, wat logiscih was. omdat wij de pre mie betaalden". „Belialskinderen!" mompelde de ouderling, maar een blik van Wrokkel deed heim verder zwij gen. „Is u dat geld reeds uitbe taald?" vroeg Wrokkel verder. Kerkevanger schudde 't hoofd. „Hangende het onderzoek ziin de uitbetalingen zolang stopge zet". „Dat is alles, wat ik wilde we ten". zei Wrokkel. De ouderling en Kerkevanger stonden nu op en namen af scheid. Toen zij weg waren, kwamen de tongen los. Verschillende me ningen werden geuit. Ted Win- churst ging zelfs zo ver, dat hij achter de eerwaardige gestalte van de ouderling een aartsschelm vermoedde, missohien zelfs wel Jim Walker. Waarop Phil la chend opmerkte, dat die Jim dan toch wel een meester in het ver mommen moest zijn, want er was niets jeugdigs meer aan de ouder ling te bespeuren. Sir Roger Winn, trachtte van Stevens de naam los te krijgen van degene, die zo'n hoge levens verzekering op Jim Penner had gesloten, maar deze hield zich aan de bepaling, dat alleen de politie recht had op de informa ties en dat hij deze pas zou ge ven. wanneer ze officieel van hem geëist werden en dan nog in de beslotenheid van ziin privé- kantoor. Alleen notaris Lewis was op vallend stil. Het scheen dat hij met zijn gedachten ergens anders was. Hij was ook de eerste, die na het vertrek van het tweetal opstond en naar huis ging. Het gesprek ging verder over het ongeluk van Jim Penner. Dat herinnerde Burke er aan, dat hij nog moest informeren of Penner ziin geld bii de bank had ge bracht. Sir Roger Winn en Ted Winchurst ontkenden, dat Pen ner hun geld in bewaring had gegeven. Zij opperden de moge lijkheid, dat hij het bij een an dere bank gedeponeerd had. Phil maakte een aahtekening. dat hij morgen moest laten informeren. (Wordt vervolgd)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7