RUSLAND'S PRIJS IS TE HOOG 8975 52 3975 Politieke bedotterij e regering Het Westen wil de Duitse eenheid niet betalen met een weerloos Europa Slopers zijn hun werk begonnen Op 9 December nieuwe raadsverkiezingen Dagblad voor Alkmaar en omgeving Deur blijft open Hirohito aan de dood ontsnapt De „Veendam" in Baltimore Geen alternatief voor EDG-verdrag Uitbraakpoging van Manus Oly Besluiten van Benelux-overleg De 25.000 3475 Truman over de zaak White White werd gehandhaafd om onderzoek niet te belemmeren De ontsnapping te Breda Sclieepsbotsing bij Terschelling Voor „Groter Utrecht" Buiten God m 'l nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Dinsdag 17 November 1953 - 49e Jaargang - Nummer 1369 WASHINGTON, 16 Nov. De Westelijke mogendheden hebben Rusland vandaag duidelijk gemaakt, dat de prijs die Rusland vraagt voor het deelnemen aan besprekingen over de Duitse eenheid en de Oostenrijkse onafhanke lijkheid „volkomen onaanvaardbaar" is. Nota's zijn in Moskou door de Amerikaanse, Britse en Franse diplomatieke vertegenwoordigers overhandigd. Zij vormen een ant woord op de eisen die Rusland in zijn nota van 3 November heeft gesteld. De Westelijke mogendheden verklaren, dat de Russische eisen in feite hierop neerkomen, dat zij niet-Europese problemen de voor rang geven boven zelfs de bestu dering van dringende Europese problemen en „een West-Europa zonder defensie" tot een deel van de prijs maken voor Russische deelneming aan de conferentie. „De Sovjet-regering moet zich er goed rekenschap van geven" dat zulke eisen geheel onaan vaardbaar zijn, aldus wordt in de nota's gezegd. De Westelijke mogendheden zijn van mening, dat de nota die vandaag is overhandigd waar schijnlijk het sluitstuk betekent van de onderhandelingen die ge voerd zijn over een conferentie betreffende Duitsland en Oosten rijk. Deze onderhandelingen zijn gaande vanaf Juli van dit jaar. Wanneer Rusland echter een nieuwe nota zendt, is het Westen bereid daarop te antwoorden. De Westelijke mogendheden wijzen er op dat voor zover hun betreft de hele zaak is afgehandeld, maar dat, wanneer het Kremlin te eniger tijd toch belangstelling zou tonen voor een conferentie, zoals door het Westen is voorge steld, de deur steeds geopend blijft. Dit deelden de Amerikanen formeel aan de Sovjet-Unie in de nota mede: „De regering van de Ver. Staten kan uit de laatste Sovjet-nota slechts concluderen, dat de Sovjet-regering momenteel niet geïnteresseerd is in onder handelingen, die tot positieve resultaten kunnen leiden". De nota vervolgt: „De regering van de Ver. Staten blijft desal niettemin vastbesloten met alle mogelijke middelen te streven naar een oplossing voor de be langrijkste kwestie, een oplos sing die noodzakelijk is ter ver mindering van de internationale spanning. (Vermoedelijk wordt hier gedoeld op de toekomst van Duitsland.) Derhalve blijft de uitnodiging, die op 18 October aan de regering van de Sovjet- Unie is gezonden, van kracht". TOKIO, 16 Nov. Verveeld door een televisie-uitzending, ging de keizer uit zijn zitkamer naar een laboratorium waar hij als hobby de zeescheepvaart bestu deert. Negentig minuten later kwam het zware plafond in de zitkamer naar beneden. Dit vond 10 dagen geleden plaats, maar werd vandaag pas door het hof bekend gemaakt. Het heeft Japan doen schrik ken. Het voorval heeft hier een betekenis, die het in de Westerse wereld mist. Want de uitdrukking „het plafond naar beneden ko men" is ongeveer hetzelfde als „de keizer vermoorden". PRINS BEZOCHT MILITAIRE VLIEGSCHOOL ADDIS ABEBA. 16 Nov. Prins Bernhard heeft vandaag een militaire vliegschool bezocht, een 50-tal km buiten Addis Abeba. De uitgebreide opnamen, die Piet Buis, de chef-cameraman van Polygoon-Profilti in Addis Abeba heeft vervaardigd van het offi ciële bezoek, dat Z.K.H. Prins Bernhard aan de keizer van Ethiopië brengt, zijn vandaag in Haarlem aangekomen Deze repor tage zal morgen, Dinsdag, in het journaal worden gebracht. BALTIMORE, Maryland, 16 Nov. De „Veendam" van de Holland Amerika Lijn is vandaag op haar laatste reis in Baltimore aangeko men, waar het door de „Patapsco Scrap Corporation" zal worden gesloopt. Nadat het aan de slo perij, een dochtermaatschappij van de Bethlehem Steel Corpora tion, was overgedragen, werd de vlag door kapitein Harm Olden- burger en zijn aide gestreken. Het schip is door de „Patapsco" voor een onbekende prijs aange kocht. De bemanning van 66 kop pen, die het schip van Hoboken, New Jersey, naar Baltimore heeft gebracht, ging kort na de over dracht van boord. De bekleding, het zilver en serviesgoed is voor het grootste gedeelte reeds door de Holland Amerika Lijn van boord gehaald, voordat de Veendam uit Hoboken vertrok. Niettemin zijn er nog vele souvenirs uit het verleden aan boord. In de luxe rooksalon ziet men nog acht gebrandschilderde ramen met de wapens van Nederlandse steden. Deze zijn bij de bouw in 1923 in het schip aangebracht. Een. officiële woordvoerder zei, Eisenhower komt arbeiders tegemoet WASHINGTON, 16 Nov. President Eisenhower heeft de C.I.O. vandaag meegedeeld, dat hij het Congres in Januari zal verzoeken de wet van Taft en Hartley zodanig te amenderen, dat „zij voor de werkende man nen en vrouwen van ons land, voor de werkgevers en het grote publiek volkomen aanvaardbaar wordt". dat de invoerrechten de verkoop waarschijnlijk onvoordelig zullen maken. Het meubilair zal in dat geval vernietigd moeten worden. Met het slopen van de „Veen dam" werd enkele minuten nadat het schip gemeerd was een begin gemaakt. De schoorstenen worden het eerst naar beneden gehaald. BONN 16 Nov. De geallieer de opperbevelhebber. generaal Gruenther, heeft vandaag te Bonn verklaard, dat het gealli eerde hoofdkwartier geen aan dacht schenkt aan enige alterna tief voor het E.D.G.-verdrag. De hoeksteen van de Atlan tische Gemeenschap was een goe de samenwerking tussen Frank rijk en Duitsland en „in het ge allieerde hoofdkwartier beschou wen wij een deelneming van Frankrijk en Duitsland beide van essentieel belang." De Franse vice-premier Paul Reynaud zei vandaag, dat het E.D.G.-verdrag waarschijnlijk niet door het parlement zal worden bekrachtigd voor het einde van het jaar. Hij voorspelde evenwel, dat het Europese leger binnen een jaar werkelijkheid zou zijn. Aanklacht tegen medewerker van Truman WASHINGTON, 16 Nov. De voormalige adjunct-procureur- generaal van ex-president Tru man, Herbert Bergson, is Maan dag door een Hoge Jury in staat van beschuldiging gesteld wegens het vertegenwoordigen van par ticuliere belangen in een zaak tegen de regering, binnen twee jaren nadat hij de regeringsdienst had verlaten. Zonder letsel onder brandstapel MADRAS (India), 16 Nov. Het gewoonlijk betrouwbare dagblad „Hindoe" heeft van daag bericht, dat de Jpgi-dis- cipel Swami Sadhoe Maharaj 500 kilogram brandend hout op zich heeft laten stapelen en daar vijf uur zonder enig letsel onder is blijven liggen, terwijl een menigte van 5000 personen toekeek. Hij ging in een anderhalve meter diepe kuil liggen, ter wijl een massa hout boven hem brandde. Aan het einde van de be proeving verliet hjj rustig de kuil en verspreidde de „hei lige as" onder de menigte, al dus het blad. GRONINGEN. In de Gronin ger Strafgevangenis zit momen teel de langzamerhand berucht geworden in- en uitbreker Manus Oly in een strafcel, want volgens mededelingen die ons bereikten en die we officieel niet bevestigd konden krijgen, heeft Manus Oly wederom een uitbraakpoging ge daan, tezamen met twee mede gevangenen. Dat het evenwel bij een poging gebleven is, is te dan ken aan de waakzaamheid van het gevangenispersoneel. Het plan was om bij werkzaamheden in de gevangenistuin „onder te duiken" in de boerenkoolgewassen tot de avond, dan een bewaker te over vallen en over de gevangenismuur te klauteren. Maar de gevangenen werden direct al vermist en wer den in de tuin gevonden. BRUSSEL, 16 Nov. Het co mité van ministers van de Bene- luxlanden heeft tijdens haar ver gadering van vandaag de tekst vastgesteld van een protocol, dat de instelling voorziet van een fonds van wederaanpassing van Benelux, bestemd om een ver hoging van de productie te stimu leren en het proces van aanpas sing der drie eoonomieën te ver gemakkelijken. Het comité heeft overeenstem ming bereikt over de algemene inhoud van een protocol over de gemeenschappelijke buitenlandse handelspolitiek der Beneluxlan- den; het heeft aan de bevoegde organen van de Douane-Unie dui delijke richtlijnen gegeven voor de redactie van een definitieve tekst van dit protocol, dat op de volgende vergadering, op 9 Dec. a.s. te Luxemburg, aan het co mité van ministers zal worden voorgelegd. 's-GRAVENHAGE, 17 Nov. In de 521e Staatsloterij, vierde klasse, tweede lijst is de prijs van 25.000 gevallen op lot num mer: 9 6 6 2. ntels met bontbren- voor grotere maten, antel in de speciale ten is zeer slankkle- elours fagonné met ïg van h of U t/m51 r wollen japon in aux, turquoise, I, bottle-green en Slankkledend I, prima pasvorm, garnering. -pièces in Itali- importstof: faille met fluwelen I en manchetten smering van flu- op schootje. An- iet, olijfgroen en Abonnementsprijs 8,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimam 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimam 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Dacht U, dat men zich in het Zwarte Woud slechts bezig hield met het maken van koekoeksklokjes? Dan had U het mis; er is daar nog een industrie, die welig tiert. In het Zwarte Woud staat n.l. de „Beenderenfabriek"waarin men skeletten van plastic aan de lopende band vervaardigd. Franz Zimmermann, de bedrijfsleider, die TJ hier nog iets ziet verschikken aan de bovenkaak van een skelet, is van oordeel, dat de vroegere makers van koekoeksklokjes, die thans in de fabriek werken, hun werk met plezier en toewijding doen. VLUCHTELINGEN UIT CHINA HONGKONG, 16 Nov. Het Britse vrachtschip Hoenan heeft vandaag 77 vluchtelingen uit Tientsj in overgebracht, de groot ste groep die China verlaat sedert de communisten er het bewind in handen namen. Onder hen bevinden zich 14 priesters en een zuster. De overi gen waren verplaatste personen onder auspiciën van de V.N. De meesten van hen zijn statenloze Russen die op weg zijn naar Zuid- Amerika om zich opnieuw te ves tigen. EERSTE KOUDE IN WASHINGTON. Voor 't eerst dit jaar is er in Washington sneeuw gevallen en heeft 't er gevroren. De winter werd mee gevoerd door een storm, die geheel on verwacht kwam, en een ruw einde maak te aan de buitenspo rig warme herfst. Het was nog slechts een „bliksembezoek" en vader winter ves tigde zich nog niet, maar hij liet Was hington achter als een wonderstad Scherp tekent de omtrek van het Ka- pitool zich af tegen de donkere lucht, 't Besneeuwde georna menteerde hekwerk van een balkon zorgt voor een geslaagde omlijsting. KANSAS CITY, 17 Nov. Harry Truman heeft Maan dagavond verklaard, dat Harry Dexter White ondanks tegen hem ingebrachte beschuldigingen over ontrouw in rijksdienst gehandhaafd werd, omdat het van groot be lang was, dat een onderzoek, waarbij vele andere perso nen betrokken waren, doorgang vond. De voormalige president, die betoogde, dat de definitieve verantwoor delijkheid voor zijn besluit bij hem berustte, zei; „Een ongebruikelijke maatregel met betrekking tot de benoe ming van de beer White zou alle betrokken personen wakker geschud kunnen hebben wat betreft het feit, dat een onderzoek aan de gang was en zodoende het succes van het onderzoek in gevaar hebben kunnen brengen." Truman's rede had, zoals hij verklaarde, ten doel „antwoord te geven op alle vragen" die gerezen zijn sinds 6 November, toen pro cureur-generaal Brownell de re- gering-Truman er van beschul digde, White ondanks rapporten van het F.B.I. aan het Witte Huis gehandhaafd te hebben. Truman, die het optreden van de tegenwoordige regering „schaamteloze demagogie" noem de, zei: „Zij heeft een besluit ver wrongen, waardoor een onder zoek van groot belang naar bie den van schuilplaatsen aan com munisten ongehinderd en miet voldoende bescherming van het openbare belang voortgezet kon worden." „Herbert Brownell Jr, procu reur-generaal van de Ver. Staten" zei Truman, „heeft de hoogste functie van de regering het spreken van recht verlaagd tot een goedkope politieke bedotterij. Het is volkomen duidelijk dat de De Officier van Justitie heeft hoger beroep aangetekend tegen het vrijsprekend vonnis, uitge sproken over een van de vier ver dachten, die bij de ontsnapping van de zeven oorlogsmisdadigers uit de strafgevangenis te Breda hebben geholpen. Een van hen, F., een broer van de ontsnapte Klaas Faber, werd vrijgesproken, omdat hij alleen zijn broer had willen helpen hetgeen volgens de Neder landse wet niet strafbaar is. De Officier van Justitie had hem ten laste gelegd, het behulpzaam zijn bij de ontsnapping van zes oor logsmisdadigers waarvan de na men in de dagvaarding niet ver noemd werden. De naam van Klaas Faber was daar niet bij. De rechtbank sprak F. vrij op grond van het feit, dat niet be wezen werd geacht, dat F. ook behalve zijn broer de andere zes ontsnapten had willen helpen. F. zelf verklaarde bij de behande ling van zijn zaak, dat hij uitslui tend zijn broer had willen helpen. bevoegdheden van de procureur- generaal te grabbel gegooid zijn in de hoop daaruit politieke munt te slaan. Geen enkele verkiezing is zoveel waard." Met betrekking tot zijn weige ring om voor de commissie voor on-Amerikaanse activiteit te ver schijnen, zei Truman, dat hij ge weigerd had, omdat hij, als hij wel gekomen was „bij de com missie partij geweest zou zijn in een actie waardoor de grond wettige positie van het ambt van president van de Ver. Staten on dermijnd zou zijn". Truman zei, dat het voor de onafhankelijkheid van de rege ring even belangrijk was, dat „de besluiten van de president na de voltooiing van zijn ambtstermijn evenmin door heit Congres onder zocht behoorde te worden als tij dens zijn ambtstermijn." Toendertiid Februari 1946 werd overwogen White tot lid van het internationale monetair fonds te benoemen. Truman zei: „Vanavond wens ik het Amerikaanse volk te verstaan te geven, dat het openbare belang en de openbare veiligheid door de door ons genomen maatregelen beschermd werden en dat tege lijkertijd een toen aan de gang zijnd intensief onderzoek van het F.B.I. voortgezet kon worden." De ex-president legde de ver klaringen af in een rede, die door alle belangrijke radio- en televi siestations van het land uitgezon den werd. Truman's rede vormde een ant woord op de beschuldigingen van procureur-generaal Herbert Brownell, dat White, die in 1948 overleed, ondanks berichten, dat hij een Russische spion was, in een belangrijke regeringsfunctie gehandhaafd werd. Truman vertelde, dat de resul taten van het onderzoek, hetwelk toen ingesteld werd in 1947 aan een federale „grand jury" voor gelegd waren. White was toen als getuige gedagvaard. De grand jury heeft White niet in staat van beschuldiging gesteld, zei hij, hoewel het dezelfde grand jury was, die de 12 voornaamste com munisten in de Ver. Staten wel in staat van beschuldiging stelde. Hij voegde hieraan toe, dat White in April 1947 „zinspelend op gezondheidsredenen" ontslag genomen had. „Hoewel miin recente, voor de vuist weg uitgesproken opmer kingen over zijn ontslag onjuist waren", zei Truman, „is het een feit, dat hij de rijksdienst verliet op het ogenblik, dat aan de nood zaak van geheimhouding met be trekking tot het intensieve on derzoek door het F.B.I. een einde kwam." Twee Zweedse koopvaardijsche pen zijn hedenochtend in de buurt van Terschelling met elkaar in aanvaring gekomen, waarschijn lijk, ais een gevolg van de dichte mist. De schepen bleken de „Et- na" en de „Vliedeborg" te zijn. De „Etna" kreeg een lek en werd door de sleepboten „Hol land" en Stortemelk" var. de fa. Doeksen op Terschelling naar het eiland gesleept. Men had nog de hoop het schip drijvende te hou den door middel van pompen. De „Vliedeborg" is echter doorge varen. Er deden zich bij de bot sing tussen beide schepen geen persoonlijke ongevallen voor. UTRECHT, 17 Nov. Zoals bekend, wordt op 1 Januari a.s. de grenswijziging voor Utrecht een feit. Op 9 December wordt in de gemeente Utrecht en in de randgemeenten, welke bij de grenswijziging betrokken zijn, door het kiezerscorps in het ge bied dat naar Utrecht overgaat een nieuwe gemeenteraad geko zen. Het aantal kiezers voor de vergrote gemeente Utrecht be draagt 138.348. In dit getal zijn opgenomen 297 kiezers uit de gemeenten Westbroek en Acht tienhoven 85 uit de gemeente de Bilt, 62 uit Houten, 100 uit Bunnik, 459 uit Oudenrijn, 13.786 uit Zuilen, 4385 uit Maartensdijk en 4541 uit Jutphaas. Het aantal leden, waaruit mo menteel de gemeenteraad van Utrecht bestaat, is 39. Bij de ver grote gemeente Utrecht wordt dit aantal, dat ingevolge de Ge meentewet afhankelijk is van het inwoneraantal, vermeerderd tot het maximum toegelaten aantal, te weten 45. Utrecht zal de primeur hebben en voor de eerste maal een ge meenschapsraad in haar midden tellen. De verkiezing van de leden van de gemeenschapsraad is een unieke gebeurtenis in den lande. Zij valt in ongeveer de zelfde tijd, als die van de nieuwe Utrechtse gemeenteraad De verkiezing voor de gemeen schapsraad wordt gehouden op 19 December a.s. Het kiezers korps is voor deze verkiezing beperkt tot de kiesgerechtigden in het gebied dat van de gemeen te Zuilen naar de gemeente Utrecht overgaat en daar op de dag der candidaatstelling, te we ten op 6 Nov. j.l., woonachtig waren.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1