een geheel nieuwe vloot Alle schepen zullen niet tegelijk in de vaart komen In 1956 beschikt Nederland over Katholieke begraafplaatsen hebben ruimte-tekort (Van onze parlementaire redactie) In de eerste helft van 1956 zal de nieu we vloot gereed zijn. De Koninklijke Marine zal dan beschikken over onge veer 145 oorlogsschepen, die voor hun slagkracht, snelheid, hypermoderne uitrusting alsmede door de geoefend heid van de bemanning behoren tot de modernste en de sterkste, die in hun soort op de wereldzeeën rond varen. In de NATO zullen wij dan met onze strijdkrachten na Engeland en Amerika, tezamen met Frankrijk de derde plaats innemen. Dit vertelde ons de staatssecretaris van Marine, vice-admiraal H. C. W. Moorman, naar aanleiding van het feit, dat mor gen de eerste kruiser van de nieuwe vloot in dienst wordt gesteld. Deze nieuwe vloot, waarin tal van geheime vindingen zijn verwerkt, kost in totaal 1,6 milliard gulden. Hiervan betaalt Nederland 1 milliard en de Verenigde Staten ongeveer 600 millioen gulden. 145 oorlogsschependie behoren tot de modernstedie op de zeeën rondvaren De dienstplicht in Engeland „Uw vloot is uit hetzelfde hout gesneden als de Engelse Marine Reservevloot grotendeels in Den Helder gestationneerd Ook M.L.D. wordt gemoderniseerd Het overleg in Korea Dinsdag 17 November 1953 Pagina o Het bouwprogramma voor de vloot, opgesteld In overleg met de NATO ging er van uit, dat de nieuwe schepen eind 1954 begin 1955 af gebouwd aouden zijn. Het Korea-conflict met de daaruit voortvloeiende economische problemen als grondstoffenschaarste leidde echter tot een temporisatie van de bouwplannen, een vertra ging, die naderhand voor het verschuiven van orders, soms naar het buitenland, weer enigszins ingelopen konden worden. Op het ogen blik is 75 procent van de nieuwe vloot gereed. 82 oorlogsschepen zijn nog in aanbouw waarvan 27, voor het merendeel mijnenvegers en partrouillevaartuigen, In de Verenigde Staten. De uiteindelijke vloot zal onder meer omvatten: een vliegkampschip, twee kruisers, 12 jagers, 17 fregatten, 7 onderzeeboten, 82 mijnenvegers, 9 patrouille vaartuigen en meer dan 100 vliegtuigen. De thans nog varende schepen zullen successievelijk uit de vaart worden genomen. Staats secretaris Moorman, die reeds onder vijf verschillende ministers van Marine het hart en ziel hij is immers zelf een marineman werkt aan de na-oorlogse opbouw van de Koninklijke Marine, vertelde ons, dat de nieuwe vloot een harmonisch geheel zal zijn, d.w.z. een vloot, die door haar samenstelling geschikt is voor alle taken, die haar opgedragen kunnen worden, taken, welke variëren van het onder steunen van landingsoperaties en de kustverdediging tot de hoofd taak: de bescherming van de aanvoerlijnen over zee. Dat begrip harmonische vloot is iets nieuws. Vroeger oordeelde men een vloot pas volwaardig, wanneer hij was samengesteld volgens een nauw omschreven formule: zoveel slagschepen, krui sers, jagers en dergelijken. De huidige harmonie in zeestrijd- krachten is echter een andere. De staatssecretaris gebruikte in dit verband de vergelijking met een schaakspel. Zoals er met de stuk ken van het schaakspel talloze combinaties mogelijk zijn om 'm tegenstander mat te krijgen, zo ook kunnen er uit een harmoni sche vloot al die combinaties worden gevormd, welke nodig zijn om de steeds wisselende si tuaties ter zee meester te blijven. De nieuwe vloot zal een twee ledige taak krijgen, een nationale en een internationale. Het groot ste deel van de schepen zal wor den toegewezen aan de NATO en bestemd zijn om met de vloot- eenheden van andere NATO-lan- den de Atlantische Oceaan en de Noordzee open te houden. Hoe belangrijk die taak wel is, wordt duidelijk, wanneer men zich de bijna astronomische hoeveelheden scheepsruimte voor de geest haalt die Eisenhower voor zijn invasie nodig had, nl. 21 millioen ton en ide bedreiging van, onderzeebootgevaar, taris Moorman Russen over 350 schikken. Belangrijke taak. De nationale taak van de Kon. Marine ligt in de beveiliging van de havenmondingen en zeegaten rond de Nederlandse kust, een en ander in samenwerking met de Kon. Luchtmacht en in de maritieme verdediging van de West-Indische rijksdelen. En nieuw-Guinea. De schepen, die voor de verdediging van de Ne derlandse kust nodig zijn, zullen ressorteren onder de Europese defentie-gemeenschap. Gezien het hoogwaardig gehalte van het ma rinepersoneel en het uiterst mo derne materiaal zullen de Neder landse zeestrijdkrachten een zeer waardevolle bijdrage aan de NATO kunnen leveren, vertelde de Staatssecretaris. „In dit oor deel sta ik niet alleen. De Engelse opperbevelhebber van bet Ka naalcommando, Admiraal Edel- sten, zei me nog onlangs: „Your Navy is up to the standard of the royal Navy" (uw vloot is uit hetzelfde hout gesneden als de Engelse marine), het grootste compliment, dat een Engelse zee man kan maken en in het offi- cieële Franse marineblad „La Revue Maritime" werden onze twee nieuwe kruisers in een re cente publicatie gekenschetst als behorende tot de machtigste anti-luchtdoelkruisers ter we reld...." De Nederlandse bij drage aan de zeestrijdkraohten in de NATO oordeelde de Staats secretaris zeker gelijk aan die van Frankrijk. Het belangrijke aandeel van Nederland in de verdediging ter zee brengt vanzelf met zich mee, dat Nederland ook een stem in het kapittel heeft. De beschik baarstelling van zowel koopvaar dijschepen als vlootetrijdkrachten heeft de regering zodanig voor behouden gemaakt, vertelde Staatssecretaris Moorman, dat de regelde bevoorrading met voed sel en grondstoffen van Neder land in oorlogstijd verzekerd zal zijn. Dit gehele, uit de aard der geheime ravitalleringsplan zaak wijst er weer eens op, dat men er in de NATO zeer positief van u;t aluminiumplaten. waarin de n-nn4 /Int XTaHaxlonri tat nar J.„l Veel gegevens voor de nieuwe schepen gelden als „top secret". De Staatssecretaris onthulde ech ter, dat de nieuwe kruisers en onderzeebootjagers in vuursnel- heid, doorboringsvermogen en vuurbereik vele malen de gelijk soortige oorlogssohepen van vóór 1940 overtreffen. De 12 cm ka nonnen 'van de onderzeebootja gers bijv. verschieten meer dan 50 granaten per minuut, bijna iedere seconde een granaat en zelfs de 15 cm kanonnen van de twee nieuwe kruisers hebben veel weg van een mittrailleur. Ook de richtmethoden zijn veel zui verder geworden. Hier komt nog bij, dat alle kanonnen van de kruisers en jagers zowel tegen doelen op het water als, wat ge heel nieuw is, tegen vliegtuigen, ook tegen de snelst vliegenden, gebruikt 'kunnen worden. „Deze kruisers, die 24 kanonnen hebben van 15 cm tot 10 milimeter, wor den daardoor tot een drijvend platform van antiluchtdoelbatte- rijen. Geen enkele andere kruiser ter wereld overtreft de onze op dit punt." Kruisers, jagers en fre gatten zijn eveneens uitgerust voor de bestrijding van onderzee boten. Radar treft men op de nieuwe schepen in tal van schakeringen aan. In deze kostbare apperatuur zijn enkele Nederlandse uitvin dingen verwerkt. Het idee voor deze zeer gehei me verbeteringen is van een marine-export gekomen: de Ne derlandse industrie heeft deze ideeën in haar laboratoria ver der uitgewerkt. Veiligheidsover wegingen beletten de Staatssecre taris diep op de aard van de vin dingen in te gaan. Wel onthulde hij ons, dat zij iets te maken hebben met golf- bepalingen en het neutraliseren van storingen. De nieuwe mijnenvegers heb ben door een speciale constructie practisch geen magnetisch veld meer, hetgeen zeer belangrijk is met het oog op de magnetische mijnen, die naar men verwacht in een eventuele nieuwe ooglog veel gevoeliger en dus gevaarlij ker zullen zijn, dan die, welke in de tweede wereldoorlog werden gebruikt. Die speciale constructie bestaat De kruiser „de Ruyter" uit een vliegtuig gefotografeerd tijdens een proefvaart in de Schotse wateren. uit gaat, dat Nederland tot het uiterste verdedigd zal worden. Een maquette van één der nieuwste onderzeebootjagers, waar van er twaalf in 1956 in dienst zullen zijn gesteld. Zij zullen in hoofdzaak dienen voor de bestrijding van de vijand onder water. stroomwerking onderbroken is. Ook de veegkraeht van de nieu we mijnenvegers is veel verbeterd. De vier nieuwe onderzeeboten, die voor de marine gebouwd zul len worden, zullen, zoals bekend, niet bestaan uit de normale één- cylinder, maar, als enige ter we reld, uit drie cylinders, één bo ven en twee onder. Laboratorium proeven hebben reeds uitgewe zen, dat zij zonder moeite tot 200 m. kunnen duiken In de bouw plannen van deze schepen is eni ge vertraging ingetreden, doordat niet voldoende rekening was ge houden met de omstandigheid, dat de bemanning zes weken tot drie maanden in deze onderzeeërs onder water moeten kunnen le ven. Deze veranderingen zij ge baseerd op Engelse en Ameri kaanse onderzoekingen op dit punt. Verwacht wordt, dat de eerste nieuwe onderzeeboot in medio 1954 op de helling zal komen. De vertraging in deze bouwplannen heeft ondertussen voor de opleiding van het marine personeel geen nadelige gevol gen gehad, omdat de Amerikanen en de Engelsen ons ieder twee onderzeeërs hebben geleend. „Vooral de Amerikanen zijn pracht boten", verklaarde de staatssecretaris, die van huis-uit een onderzeebootman is. LONDEN, 16 November - Pre mier Churchill heeft vandaag in het Lagerhuis verklaard dat een wijziging in het tweejarig dienst plicht systeem in Engeland de bondgenoten zal verontrusten en voor de communistische wereld een nieuw bewijs zal vormen dat de NAVO-strijdkrachten verbrok kelen. Hij verzocht het Lagerhuis een motie van de Labourpartij te ver werpen, waarin wordt voorgesteld dat het parlement eder jaar het recht krijgt de dienstplichtkwes- tie te herzien. Churchill verklaarde dat het niet wenselijk is wijzigingen in het systeem aan te brengen, nu de Bermuda-conferentie voor de deur staat. De 78-jarige Britse leider ver klaarde dat tijdens de Bermuda- conferentie gesproken zal worden over de vraag hoe het Westen de andere helft van de wereld er van kan overtugen dat het hun geen kwaad hart toedraagt, maar integendeel juist wil onderzoeken hoe op de béste wijze contact met de communisten opgenomen kan worden. Doelend op de Ver. Staten zei- de Churchill: „De grootste van onze bondgenoten zou zich node loos ongerust maken, wanneer we nu wijzigingen in ons conscirptie- programma zouden aanbrengen. (Advertentie) Engelse opperbevelhebber van het Kanaalcommando: RAKETTEN TEGEN ONDERZEEëRS NIEUW WAPEN (Van onze parlementaire redactie) In samenwerking met Franse ingenieurs hebben Nederlandse deskundigen een nieuw wapen ontwik keld voor de opsporing en vernietiging van onderzee boten. Dit als zeer geheim geclassificeerde wapen: dat ons als „raket-achtig" werd beschreven, zal de plaats innemen van de traditione le dieptebom. Het wordt aangebracht op de in aan bouw zijnde schepen van de Koninklijke Marine. De kruiser „De Ruyter" heeft een zusterschip, dat de naam draagt van Admiraal de Ruyter's beroemdste schip, „De Zeven Provinciën." Een afbeelding van „De Zeven Provinciën." Zullen nu alle schepen van de nieuwe vloot tegelijk in de vaart komen? Op deze vraag antwoordde de staats secretaris ontkennend. Voor de de eerste maal zal de Koninklijke Marine het begrip reserve-vloot kennen. Daartoe zal a van alle schepen behoren. Deze reserve- vloot is geenszins te vergelijken met de „mottenballen"- vloot van de Amerikanen want Nederland ligt te dicht bij een eventueel conflictgebied om de reserveschepen met een moeilijk te verwijderen plasticlaag aan de kant te kunnen leggen. Het onderhoud aan de reserve-vloot zal integendeel zodanig zijn, dat zij in enkele dagen vaar- gereed gemaakt kan worden. O Dit onderhoud wordt verzorgd door de 23.000 marinemannen, die in vredestijd op de vloot dienen. Voor degenen, die ingeval van oorlog nodig zijn, 45 a 50.000 in totaal is tot in de kleinste de tails een mobilisatiesysteem ont worpen. „Ons mobilisatiesysteem, zowel voor het personeel als voor het materiaal, wordt" aldus de heer Moorman, „algemeen er kend als het snelste ter wereld." Het merendeel van de reserve- vloot zal in Den Helder liggen, de vredesbasis van de vloot met het oog op oefeningen za'l het vliegveld De Kooy nabij Den Helder enigszins worden uitge breid, zodat de lichtere vlieg tuigen kunnen landen. Marine Luchtvaartdienst Een verhaal van de nieuwe vloot zou niet volledig zijn, wan neer de Marineluchtrvaartdienst onbesproken zou blijven. De han dige vliegtuigen van de M.L.D. belast met de verkenning, op sporing en vernietiging van on derzeeboten, zullen in de komen de jaren vervangen worden door betere, moderne toestellen. Staatssecretaris Moorman deelde mee, dat de M.L.D. van de Ame rikanen twee squadrons Neptu nes zal krijgen. Amerikaanse ma chines, kosten vier millioen gul den per stuk, die tot de beste vliegtuigen behoren voor de op sporing van onderzeeboten. Wind en weder dienende worden de eerste twaalf Neptunes eind '53 of begin 1954 verwacht. Zij zul len de plaats innemen van de Harpoons. De Fireflies, die van een vliegdekschip af opereren, worden vervangen door enige tientallen Avengers. De helft hiervan is reeds gearriveerd. Nog niet is beslist, welk type vlieg tuig in de toekomst de thans nog zeer bruikbare Seafuries zal gaan vervangen. Aan het einde van ons onder houd hebben wij de staatssecre taris gevraagd naar zijn mening over een recente verklaring van de directeur-generaal van het mi nisterie van oorlog, de heer Duy- verman. In bedoelde verklaring heeft de heer Duyverman zich ongeveer alsdus uitgelaten: Het is heel plezierig, dat wij een mooie krachtige vloot krijgen, maar moeten deze dure schepen nooit vervangen worden? Staatssecretaris Moorman noem de het stellen van deze vraag „volkomen inoppertuum". „Een brandweerman, die met een nieu we spuitwagen naar een brand rijdt, vraagt zich toch ook niet vangen zal worden. Wij hebben onze vloot nodig en over 15 a 20 jaar zullen we wel zien hoe het met de vervanging moet. Mis schien is de wereldsituatie dan wel veranderd." De staatssecre taris merkte verder nog op dat hij niet inziet waarom het vraag stuk der vervanging alleen voor de marine zou gelden. „Dit pro bleem geldt ook en zelfs nog meer voor het leger en de lucht macht". Anti-overwerk-actie in Priok gestaakt DJAKARTA, 16 Nov. (P.I. Ane- ta). De anti-overwerkactie van de havenarbeiders van Tandjong Priok is gestaakt, nadat er nieu we tarieven voor overwerk waren ingesteld, welke een verhoging van 10 tot 30 procent betekenen. PANMOENDJON 16 November Arthur Dean de geallieerde af gevaardigde bij de besprekingen ter voorbereiding van een politie ke conferentie voor Korea heeft Maandag te Panmoendjon voor gesteld op 15 December de poli tieke conferentie te beginnen in San Francisco, Honoloeloe of Ge neve, of een andere plaats. Op de bijeenkomst van Maan dag, die 73 minuten duurde, kwamen de afgevaardigden van beide partijen overeen door mid del van sub-commissies onmid dellijk te beginnen met afhande ling'van de agenda. Dean zelf zal met de voornaam ste communistische afgevaardig den, Hoeang Ha voor China en Ki Sok Bok voor Noord-Korea, in een sub-commissie de samen stelling, plaats van de conferen tie bespreken, terwijl een tweede sub-commissie zich zal bezighou den met bespreking van een da tum. In het huidige zittingsjaar van de Tweede Kamer zal o.m. de Begrafeniswet van 10 April 1869 tot stand gekomen onder indruk van de cholera-epidemie van 1866, gewijzigd worden. Dit is voor de besturen der grotere Katholieke begraafplaatsen aanleiding ge worden in onderlinge samenwer king en gezamenlijk overleg een aantal speciaal voor de katholie ken belangrijke punten op het gebied van het begrafeniswezen te bestuderen teneinde deze ter kennis van de regering te bren gen. De figuur op de bijzondere be graafplaatsen is n.l. een geheel andere dan die bij de algemene begraafplaatsen. Als regel willen de katholieken een veel langere duur van de graven, waardoor het ruimtevraagstuk voor de ka tholieke begraafplaatsen in deze tijd een zeer moeilijke positie schept. Alle grote steden in Ne derland, behalve Amsterdam, af, hoe zijn blinkende wagen ver- kampen dan ook met een tekort aan ruimte. Bovendien wensen de katholieken de discriminatie in de wetgeving tussen algemene en bijzondere begraafplaatsen zien opgeheven. Nu de reeds lang veranderde begrafeniswet van 1896 op de hel ling komt, hebben de besturen der grotere katholieke begraaf plaatsen het noodzakelijk geacht te komen tot een landelijke or ganisatie en daartoe opgericht 'n Vereniging tot Behartiging van de Belangen van Katholieke Be graafplaatsen. Tot Bisschoppelijk Commissaris stelde het Neder lands Episcopaat aan de Hoogeerw. Heer J. J. A. Kuilman, deken van Haarlem. In totaal telt Nederland ongeveer 1100 katholieke begraaf plaatsen. Het streven der Vereniging, waarvan de statuten thans gereed zijn, is er tevens op gericht te komen tot een Katholieke Lande lijke Adviescommissie, die boven dien ook de misstanden, in ka tholieke kring bestaande, zal be zien en aesthetische voorlichting zal kunnen geven opdat de zui vere katholieke waarden op de katholieke begraafplaatsen bevei ligd worden.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5