Kon Moskou-spion White ongestoord voortwerken? Munitie-depot geëxplodeerd De motie-Lemaire verworpen Schotse nationalisten voor Hooggerechtshof Rome verlangt van priester-arbeiders volle beleving van hun priesterschap Finland zou afgestane gebieden terugkrijgen Dagblad voor Alkmaar en omgeving Nederlandss blinden leven in erbarmelijke omstandigheden Procureur-Generaal valt Truman's argumenten aan Het Rode Kruis sprong Hittegolf in Sydney Zes Franse militairen in hel van vuur verdivenen Indische Nederlanders mogen niet zelf beslissen Bommenwerpers tegen Man Mau Duitse grenswacht doodgeschoten Opmerkelijke stap van Rusland NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs ƒ6,20 per kwartaal, ƒ2,07 per maand, ƒ0,48 per week, Inclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf - singei 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 'f nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Woensdag 18 November 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12937 WASHINGTON D.C., 17 Nov. De verklaring, die president Truman in de afgelopen nacht over de affaire-White heeft afgelegd, heeft reacties opgeroepen van verschillende perso nen, die zich aan de zijde bevonden van degenen die de vroegere president hebben aangevallen, omdat hij een spion van Moskou in de regering handhaafde. Voorlopig is het einde van dit politieke steekspel, opgevoerd voor de ogen van het kiezerscorps, nog niet in zicht. Truman verklaarde in antwoord op de beschuldigingen van pro cureur-generaal Herbert Brow- nell, dat hij Harry Dexter White handhaafde om het onderzoek naar on-Amerikaanse activiteiten niet te bemoeilijken. Brownell heeft na Truman's rede een brief openbaar gemaakt van het Fede rale Recherchebureau aan het Witte Huis, waarin voor Harry Dexter White werd gewaarschuwd Hij verklaarde vandaag: „Uit de archieven van het Witte Huis is niet gebleken, dat er iets gedaan werd, waardoor de arbeid van de spionnagebende, waarvan White deel uitmaakte, belemmerd werd". De republikeinse senator Mac Carthy heeft radio- en televisie- tijd geëist om de tegen hem ge richte aanval in de rede van Truman te beantwoorden. Tru man had verklaard dat de naam Mac Carthy een begrip was ge worden voor „het schenden van de waarheid". De republikeinse senator Fer guson verklaarde, dat Truman indertijd de Senaat in een val heeft gelokt door toe te staan, dat zij White's benoeming bij het Internationale Monetaire Fonds bekrachtigde, zonder de senatoren op de hoogte te brengen van het rapport van de Federale Recher che. Nieuw Fins kabinet HELSINKI, 17 Nov. Presi dent Juho Paasikivi heeft van daag officieel de uit 15 leden be staande interim-regering van pre mier Sakari Tuomioja, hoofd van de Bank van Finland, bevestigd. Deze regering zal aanblijven tot de algemene verkiezingen, die in Juli van het volgend jaar gehou den zullen worden. In Truman's kantoor in Kansas City waren vijf personen bezig de duizenden telegrammen, die hem uit heel Amerika waren toe gezonden, te openen. Naar zij schatten waren 95 pet. betuigin gen van instemming. Verklaring van Hoover Edgar J. Hoover, directeur van het Federale Recherchebureau F.B.I.heeft vandaag verklaard, dat hij Tom Clark, destijds pro cureur-generaal, op 21 Februari 1946 medegedeeld had, dat het „onverstandig" zou zijn Harry Dexter White in zijn rijksbetrek king te handhaven. Patiënt in Portugal uit Nederland geholpen 's-GRAVENHAGE. 17 Nov. Het Centraal Laboratorium van de Bloedtransfusiedienst van het Nederlandse Rode Kruis heeft gisteren in allerijl 20 ampullen fibrinogeen op Schiphol laten af leveren voor een patiënt in Portu gal. Met een extra vliegtuig van de KLM is deze lading van 300 gram onmiddellijk naar Lissabon vervoerd. Het Portugese consulaat ver zocht het laboratorium met de meeste spoed fibrinogeen te wil len leveren. Deze stof, een fractie uit menselijk bloed, wordt ge bruikt tegen bloedingen b.v. bij een ingrijpende operatie en in het bijzonder 'bij operaties van mensen, die aan haemopfoylie (bloedersziekte) lijden. Fibrino geen wordt alleen in Engeland, de Ver. Staten en Nederland ver vaardigd. SYDNEY, 17 Nov. Sydney had vandaag de heetste Novem berdag sinds zeven jaar. De tem peratuur 100.4 graden Fahren- hejd was verder de hoogste sinds 25 Januari van het vorige jaar, toen de thermometer tot 105.8 gr. steeg. Het voorafgaande record voor November was da_t van 6 Nov. 1946, toen het 104.5 graad was. Duizenden verdrongen zich van daag op het strand. In de Wil liam Street vielen twee bierma ten van een kar. Met flessen en kannen kwamen de omwonenden toelopen om het frisse vocht op te vangen. Aardbeving in Mexico? NEW YORK, 17 Nov. In New York is Dinsdag een zware aardbeving geregistreerd, ver moedelijk in Mexico of nabij de Mexicaanse kust. EDINBURGH, 17 November Vier jonge Schotten zijn vandaag voor het Hooggerechtshof te Edinburgh beschuldigd van sa menzwering tegen de Britse re gering. Volgens de acte van be schuldiging wilden zij bewerken, dat Schotland een eigen regering kreeg. Zij worden voorts be schuldigd van onwettig bezit van wapens en springstoffen. Zij ont plooiden deze activiteit tussen April en Juni van dit jaar. Er zullen 49 getuigen tegen hen worden gehoord. De mannen allen tussen de twintig en dertig jaar wilden de uitzonderingstoestand in Schotland doen afkondigen, aldus de tenlastelegging. Zij zouden behoord hebben tot een militante Schotse nationalistische organi satie. het Schotse republikeinse leger. Er werd gezegd, dat het van plan was de spoorbruggen, de hoogspanningsleidingen en an dere verbindingen tussen Enge land en Schotland op te blazen. Op en tafel voor de iurv wer den revolvers en springstof ge legd. De politie nam de belangstel lenden op de publieke tribune scherp op. omdat zij ongeregeld heden vreesde. Onder de toe schouwers bevond zich mejuf frouw Wendy Wood, een fel voorvechtster voor zelfbestuur van Schotland. De Keizer en Keizerin van Japan woonden een liefdadigheids voorstelling bij van Kabuki ('n klassiek Japans spel) gegeven onder auspiciën van het Japanse Rode Kruis. De Keizerin is ere-presidente van het Japanse Rode Kruis. De Keizer en Keizerin bij het betreden van het gebouw. STRAATSBURG, 17 Nov. De munitie-opslagplaats van het Fort Foch bij Straatsburg is Dinsdagmiddag geteisterd door brand en een reeks ontploffingen in de afdeling voor de infanterie-munitie. Men scheen alle hoop om de zes leden van het personeel, allen militairen, nog te redden, te hebben opgegeven. Men liet een brandweerbrigade aanrukken, maar het was tot dus- Ten behoeve van de ongeveer vijfduizend blinden in Nederland zal in Amsterdam op initiatief van de stichting „Het Nederlandse Blindenwezen" het overkoepelend orgaan van alle bonafide blinden- instellingen, een bureau voor het maatschappelijk werk onder blin den worden opgericht. Dit bu reau, dat de blinden zal helpen inhoud en waarde te geven aan hun leven, zal komen te staan onder de heer H. H. Roose, thans als psycholoog verbonden aan de stichting. De voorzitter van de stichting, de heer W. C. A. Riem Vis, di recteur van de gemeentelijke dienst voor sociale belangen in Den Haag, die ons deze mede delingen deed, verklaarde, dat op het ogenblik 400 a 500 blinden geen enkele vorm van ondersteu ning ontvangen. Deze groep, die voornamelijk bestaat uit personen tussen 30 en 50 jaar, is uitsluitend aangewezen op de liefdadigheid van familie en vrienden. Een poging om voor hen van het Rijk blindenrente te verkrijgen is mislukt. Naast deze in zeer erbarmelijke omstandig heden levende groep zijn er nog ongeveer 1200 blinden tussen 21 en 65 jaar, die een beroep uit oefenen maar toch gemiddeld niet meer dan 25 gulden per week verdienen. Het aantal blinden boven de 65 jaar bedraagt onge veer 1700. Het geld voor het maatschap pelijk werk onder de blinden hoopt de stichting te verkrijgen uit een subsidie van het Rijk en uit bijdragen van het publiek. Daartoe is een prijsvraag uitge schreven via een propaganda krant. (Van onze parlementaire redacteur) Bij de beoordeling van verzoeken van Indische Nederlanders in Indonesië om voorschotten voor overtocht naar Nederland zal het oordeel van de betrokkenen niet de doorslaggevende factor zijn. Dat is de kern van de beslissing, die in de Tweede Kamer viel. De motie-Lemaire (groep Weiter), waarin de regering gevraagd werd om voortaan wel deze norm aan te leggen, werd met 26 tegen 48 stemmen verworpen. Voor stemden de A.R., V.V.D., Com., St. Ger.. K.N.P.. van de C.H. de heren Schmal en van de Wetering en van de K.V.P. de he ren van Rijekevorsel en Visch. Met de omgekeerde verhouding, 48 tegen 26 stemmen, werd een motie-de Graaf (K.V.P.) aan vaard. Het waren de P.v.d.A., K.V. P. en de C.H. die, met boven genoemde uitzonderingen, vóór stemden. Door middel van deze motie dringt de Kamer aan op spoed bij de organisatie van de organen, die in Indonesië verzoe ken als deze zullen moeten beoor delen. Zij zullen niet overwegend ambtelijk mogen zijn samenge steld en voldoende zekerheid moeten bieden, dat de aanvragen uiterst nauwgezet en deskundig worden onderzocht. Beide moties bevatten ook een passage over het verstrekken van schoolgeld-subsidies aan Indische Nederlanders in Indonesië. De verworpen motie-Lemaire wilde dat de vrije keuze van de ouders hierbij volkomen zou worden ge ëerbiedigd Door middel van de LIJK OPGEVIST DELFT. 17 Nov. Uit de Prov. Vaart te Delft is vandaag het lijk opgevist van de zestigjarige Jaarsveld uit de Vlouw te Delft. De man werd reeds enige weken vermist. PARIJS, 17 November Na hun terugkeer uit Rome waar zij met de H. Vader en met de H. Congregaties overleg hebben ge pleegd, betreffende de problemen van de missie onder de arbeiders in Frankrijk, hebben de kardina len Lienart, Gerlier en Feltin de volgende verklaring gepubliceerd: De kardinalen Lienart, Gerlier en Feltin die naar Rome zijn ge weest om aan de H. Stoel hun standpunt betreffende de pries ter-arbeiders uiteen te zetten, zijn gezamenlijk door de H. Va der ontvangen. Dit onderhoud, dat gekarakteriseerd werd door een geest van groot vertrouwen, zowel vaderlijk als kinderlijk heeft dui delijk gemaakt - naast de be zorgdheid van de H. Vader, wel ke door de kardinalen wordt ge deeld met het oog op de aanzien lijke moeilijkheden en de geva ren inhaerent aan dit apostolaat - dat het de uitdrukkelijke wil is van de Kerk tot geen prijs de pogingen op te geven, die zij on derneemt om het Evangelie te brengen onder de zo smartelijk ontkerstende arbeidersmassa. Na een bestaan van tien jaar heeft de ervaring met de pries ter-arbeider, zoals deze zich tot op heden heeft ontwikkeld, uit gewezen, dat hij niet in zijn hui dige vorm kan worden gehand haafd. Maar de Kerk, bezorgd om het contact dat door de pioniers van dit apostolaat gelegd is tus sen haar en de arbeiderswereld in stand te houden, komt gaarne te gemoet aan de ,wens, dat pries ters, die blijk hebben gegeven van voldoende talenten het pries terlijk apostolaat in het volle ar beidersmilieu te blijven uitoefe nen. Maar zij vraagt: 1. Dat zij hiervoor speciaal door hun bisschoppen worden uitgeko zen; 2. Dat zij een deskundige en degelijke vórming ontvangen, zo wel op het gebied van de leer. als op het gebied van de geeste lijke leiding; 3. Dat zij zich slechts geduren de beperkte tijd wijden aan de handenarbeid, opdat voor hen de gelegenheid blijft bestaan te vol doen aan al de eisen van hun priesterlijke staat; 4. Dat zij geen enkele tijdelijke verbintenis aangaan die hen ook maar enige verantwoordelijkheid in de vakbeweging zou kunnen opleggen of andere verantwoor delijkheden welke aan de leken moeten worden overgelaten. 5. Dat zij niet alleen leven, maar aangesloten zijn bij een ge meenschap van priesters of een parochie, zodat zij in zekere ma te aan het parochieleven deelne men. Een nader onderzoek zal met goedkeuring van de Heilige Stoel worden ingesteld om nader de mogelijkheden vast te stellen, waarop deze bepalingen kunnen worden toegepast, terwijl de uit voering ervan rustig moet wor den ter hand genomen en blijven doorgaan in een grote geest van geloof en volgzaamheid aan de Kerk. motie-de Graaf sprak de Kamer uit. dat ook hier de beoordelings- organen kunnen worden ingescha keld, doch bij de minste twijfel binnen deze organen zal toch het oordeel der ouders doorslaggevend zijn. Stemming over ontwapeningsresolutie uitgesteld NEW YORK, 17 Nov. De politieke commissie van de Alge mene Vergadering van de Ver enigde Naties heeft Dinsdag op nieuw de stemming uitgesteld over een resolutie, waarin de ontwapeningscommissie wordt verzocht haar pogingen nog een jaar voort te zetten. Het humane Albion NAIROBI, 18 Nov. Volgens het Britse opperbevel in Oost- Afrika onder generaal Erskine worden plannen opgesteld om de kern van de Mau-Mau-groepen, welke zich in het verboden ge bied van het Aberdare- en Ke- niageberkte ophouden, door mid del van grootscheepse bombarde menten uit te roeien. Het besluit om van Lincoln-bommenwerpers gebruik te maken was in over eenstemming met de Britse rege ring genomen, zo wordt hieraan toegevoegd. Uit Aden zijn vier bommen werpers te Nairobi aangekomen RECORDPRIJS VOOR AUSTRALISCHE WOL MELBOURNE, 17 Nov. Op de heden te Geelong gehouden wolveiling werd een wereld- recordprijs betaald voor twee balen extra superkwaliteit lams wol van 516H Australische pence (ruim 18 gulden) per pound. ver te gevaarlijk om de vlammen zee te benaderen. Boven het fort hangt' een enorme paddestoel- vormige rookkolom. Later bereikte het vuur, zoals reeds werd gevreesd, de plaats waar de artillerie-munitie lag op geslagen. De ontploffingen van de patronen werden nu afgewis seld door die van de granaten. Het was de brandweerlieden niet mogelijk het fort dichter dan vijfhonderd meter te benaderen met het oog op de in het rond vliegende granaten en kleinere projectielen. Een zevende man, die eten naar de zes militairen in de opslag plaats wilde brengen, kwam met de schrik vrij. Hij werd door de eerste ontploffing, hij was toen nog tweehonderd meter van de uitgang, tegen de grond gesla gen. Bij een zeer zware ontploffing werden alle ruiten van de in de omgeving liggende dorpen ver nield. MUENCHEN, 17 Nov. Dinsdag is, in de nabijheid van Furth (Beieren) een Duitse grenswacht door twee Tsjechische grenswach ten gedood. Volgens voor de federale po litie afgelegde getuigenverklarin gen zouden de twee Tsjechische grenswachten op Duits gebied zijn doorgedrongen. Toen zij door de Duitse grenswacht verrast werden vuurden zij hun automatische ge weren in zijn richting af, voor zij weer over de grens terugtrokken. HELSINKI, 18 Nov. In een poging Finland's vriendschap te winnen heeft de Sovjet-Unie aan geboden met Finland te onder handelen over een eventuele te ruggave of gebruik van de be langrijke gebieden, die Finland in de tweede wereldoorlog aan de Sovjet-Unie heeft moeten af staan. De voormalige minister-presi dent Urho Kekkonen heeft ver- Elk jaargetijde heeft zijn eigen schoonheid: de lente is zacht en pril; de zomer vrolijk en „opzichtig"; de herfst heeft een wat weemoe dige, diepe schoonheid en de winter de hardste van de vier jaargetijden is niet vrolijk en uitdagend, doch hard en koud, als het weer. Deze foto toont een herfstbeeld in Den Helder. Het lichte grijs van de oorlogs schepen en de meeuwen op de meerpaaltjes steken fel af tegen de grauwe wolken aan de hemel. Het water is grauw als de lucht. Het geheel is gevangen in een weemoedige sfeer; zo is de schoonheid van de herfst. klaard, dat het Russische aanbod hem iets meer dan twee weken geleden gedaan werd door Virtor Lebedev, de Russische ambassa deur in Helsinki. Het aanbod sloeg o.m. op het Saimakanaal dat voor de oor log de grote verkeersader voor Finland's hout- en houtpulpin dustrie was. Het Saimakanaal dat via de landengte van Karelië tot diep in het na-oorlogse Russische ge bied loopt is de voornaamste van de Russische gunsten, die de Finnen aangeboden worden in ruil voor „een practische politiek van de zijde van Finland in over eenstemming met het uit 1948 daterende Fins-Russische verdrag van vriendschap en wederkerige bijstand". De andere, door de Russische ambassadeur aangeboden conces sies, waren omwisselbaarheid van het Finse roebelsaldi in de Wes terse valuta, een omvangrijke Russische lening en grotere Rus sische aankopen van Finse pro ducten. De agrariër dr. Kekkonen had de leiding van het Finse minder heidskabinet, dat gisteren opge volgd werd door de zakenrege- ring van Sakkari Tuomioja, di recteur van de Bank van Finland. Het was een open vraag of het Russische aanbod nog van kracht is nu er een nieuwe Finse rege ring is gekomen, waarin vier le den van de conservatieve partij het doelwit van bittere aan vallen in de Russische pers zitting hebben. De conservatieven hebben Fin land door de oorlogen met Rus land gevoerd en tot gisteren wa ren zij uit alle na-oorlogse kabi netten van Finland geweerd. Dr. Kekkonen heeft geholpen bij de onderhandelingen, die in 1948 over het vriendschapsverdrag met Rusland gevoerd zijn. NOOIT TE OUD Een 92-jarige geneesmidde lenfabrikant te Los Angeles zal een dezer dagen in het huwe lijk tredep met zijn privé- secretaresse. Zijn eerste vrouw, met wie hij bijna 70 jaar ge trouwd is geweest, is in April van dit jaar overleden. Hij heeft zes kinderen, 18 kleinkinderen en 3 achterklein kinderen. Hij vertelde aan verslagge vers, dat hij 55 jaar geleden naar Californië is gekomen, „omdat hij zo zwak van ge zondheid was".

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1