Oost-Duitsland in teken van wrede terreur Nieuw home van Nederlands Rundvee Stamboek geopend VALDA Amsterdam groeit snel als mode-centrum RADIO 40.000 leden-fokkers Financiën en Economie Brits econoom voorspelt crisis in 1954 in V.S. Het lot uit de Nieuw l inhand Weekstaat Ned. Bank Tegenstand van 17 Juni blijkt nog steeds van grote kracht Hr Ms „Ceranr op thuisreis programma Kanaaleiland j es voor Engeland Minister Mansholt verrichtte opening Verstopping sS9' Scheepsberichten Wacht U „verpleegt Pagina 6 Woensdag 18 November 1953 BERLIJN, 17 Nov. (A.P.) Communistisch Oost Duits land is gedegenereerd tot een land van de „heksenjacht" omdat de communistische bazen bang zijn voor de on rustige bevolking, aldus heeft het Amerikaanse hoofd kwartier vandaag in Berlijn verklaard. Generaal-maj oor Thomas S. Timberman, de Amerikaanse com mandant, beweert in een verkla ring, dat de communisten op een zó ontplofbare tondeldoos zitten, dat alleen „brute terreur" hun 'n redelijke staat van veiligheid kan verschaffen. De generaal citeerde uit een studie, die zijn staf gemaakt heeft van de recente Oostduitse zui veringsmethodes, allen afkomstig van de opstand van de 17de Juni, de volgende punten: 1) Drieëntwintig afzonderlijke „processen" tegen spionnen en saboteurs; 2) Vierenzeventig von nissen. waaronder vier doodstraf fen en 11 levenslange. „Het bewuste scheppen van een „heksenjacht" duidt er op, dat de autoriteiten van de Russische zone erkennen dat de lijdelijke tegenstand van de bevolking niet gebroken is", aldus Timberman. „De beschuldiging van spion- nage, zoals deze door de autori teiten van de Russische zone ge hanteerd wordt, gelijkt niet op die welke men gebruikt in niet tota litair geregeerde landen. Het be staan van organisaties als Rias (Amerikaanse radio), de vrije ju risten en de vrije pers in West- Berlijn is nooit een geheim ge weest. Evenmin is het een ge heim, dat mensen uit de Russi sche zone komen om omstandig heden te beschrijven waaronder zij leven en om onrecht dat in de Russische zone begaan wordt bekend te maken". Timberman zei, dat zij dit doen omdat het regieny in de Russi sche zone hun het recht ontnomen Na een verblijf van ongeveer twee jaren in de Nederlandse An tillen (het schip kwam op 19 October 1951 te Willemstad aan) keert Hr. Ms. fregat „Ceram" on der bevel van luitenant ter zee der eerste klasse J. W. van de Graaf op 19 November a.s. ter rede van Den Helder terug om de volgende ochtend (dus op 20 November) om 11 uur af te me ren in de haven van Nieuwediep. Hr. Ms. „Ceram" vertrok op 12 October op thuisreis naar Ne derland. Van 20 tot 23 October verbleef het schip in de haven van Belem (Brazilië), van 31 Oc tober tot 4 November te Dakar en van 11 tot 14 November te Lissabon. heeft aangedaan onrecht ongedaan te maken. Terreur als camouflage De Amerikaanse commandant verklaarde, dat de methode van de Oostelijke zone om beklaag den als spionnen te brandmerken alleen gebruikt wordt om het feit te verbergen, dat de Oost-Duit sers het communistische regiem niet wensen te steunen, „een feit te pijnlijk voor hen om het in de ogen te zien". De „golf van terreur" wordt ook gebruikt, aldus de comman dant, om „de individuele blun ders, de moeilijkheden, de offi ciële dwarsdrijverij en de natuur lijke rampen te verdoezelen". Een nieuw element in de cam pagne is, aldus de generaal, een poging om de geheime politie „populair te maken" als „vriend en helper" van het publiek. De chef van de politie ernst Woll- weber en zijn assistent Erich Mielke, hebben hartstochtelijke beroepen op alle Duitsers gedaan spionnen en saboteurs op te spo ren, maar „de hulp die gegeven wordt aan de talloze vluchtelin gen die de Sovjet-zone passeren" toont-de ware gevoelens van de Oost-Duitser aan, aldus Timber man. De verklaring besloot met: „Er is geen tekort aan candidaten voor arrestatie en schijnprocessen. De Amerikaanse autoriteiten zien geen tekenen dat er spoedig een einde komt aan de huidige golf van terreur". DONDERDAG 19 NOVEMBER HILVERSUM I. 402 m. 7.00 KRO; 10.00 NCRV; 11.00 KRO 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nws; 7.10 Gram; 7.45 Mor gengebed en lit. kal.; 8.00 Nws. en weerber.; 8.15 Gram; 9.00 V.d. huisvrouw; 9.35 Waterst.; 9.40 Gram; 10.00 Gram; 10.03 Gewijde muz; 10.30 Morgenwijding; 11.00 V.d. zieken; 11.45 Schoolradio 12.00 Angelus; 12.03 Lunchconc.; (12.30- 12.33 Land- en tuinb.meded. 12.33 -12.40 V.d. boeren); 12.55 Zonne wijzer; 13.00 Nws. en Katholiek nws; 13.20 Pianorecital; 13.45 Gram; 14.00 Kamermuz; 14.25 Gram; 14.45 V.d. vrouw; 15.15 Gram; 15.25 Tenor en piano; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Vocaal ens.; 17J)0 V.d. Jeugd; 17.30 Gram; 17.40 Voordracht; 18.00 Gram; 18.35 „Raadhuis-praat"; 18.45 Gram; 19.00 Nws. en weerber; 19.10 Brie- venbeantw. v.d. jeugd; 19.30 Gram 20.00 Radiokrant; 20.20 Gevar. progr.; 21.00 Amus. muz; 21.30 Luisterwedstrijd 22.00 Gram; 22.10 „Ik denk er zo over.en U?"; 22.20 Orgelconc.; 22.45 Avond overdenking; 23.00 Nws. en SOS- ber.; 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 -24.00 AVRO (7.50-8.00 VPRO) 7.00 Nws; 7.10 Gram; 7.15 Gym; 7.30 Gram; 7.50 Dagopening; 8.00 Nws; 8.15 Gram; 9.00 Morgenwij ding; 9.15 Koorzang; 9.30 V.d. vrouw; 9.35 Gram; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Gevar. muz.; 12.00 Zang en piano; 12.25 In 't spion netje; 12.30 Land- en tuinb.meded; 12.33 Lichte muz; 12.50 Uit het bedrijfsleven; 13.00 Nws; 13.15 Meded. of gram; 13.20 Amus. muz; 14.00 „Mag ik mij even voorstel len? Mijn naam is Cox!", hoorspel 14.35 Sopr. en piano; 15.00 V.d. zieken; 15.45 Gram; 16.00 Tussen vier en vijf; 16.45 V.d. jeugd; 17.30 Gram; 17.45 Regeringsuitz. Prof. Dr. V. J. Koningsberger: „West- Europa en de Tropen"; 18.00 Nws 18.15 Sportproblemen; 18.25 Repor tage of gram; 18.30 Gram; 18.45 „Bill Sheriff en zijn Prairie-dui vels," hoorspel; 19.00 V.d. kin deren; 19.05 Gesproken brief uit Londen; 19.10 Lichte muz.; 19.35 „Apartheidspolitiek," caus.; 19.45 Hammondorgel; 20.00 Nws; 20.05 Don Kozakkenkoor: 20.20 Concert- gebouwork. en solist; (21.20-21.45 Chansons); 22.30 Sportact.; 22.45 Gram 23.00 Nws; 23.15-24.00 Gram. (Van onze speciale verslaggever) Deze week wordt te Amsterdam de dertiende Fashionweek gehou den. Zo langzamerhand kan men gerust zeggen, dat Amsterdam 'n Europees confectiecentrum gewor den is. Geen enkele belangrijke buitenlandse detaillist of impor teur kan het zich permitteren bij het samenstellen van zijn collectie geen rekening te houden met wat Amsterdam brengt. Speciaal geldt dit op het gebied van de mantels en in mindere mate voor de ja ponnen. De exportcijfers, die voor 1940 van geen betekenis waren, heb ben in de laatste jaren een sta biel karakter aangenomen. Zij bewegen zich steeds rond de 80 milloen gulden per jaar. Wil Am sterdam echter zijn positie hand haven en uitbouwen, temeer daar de concurrentie uit Zwitserland steeds .groter wordt en ook Duits land weer alle pogingen in het werk stelt om weer een plaats te krijgen, dan zal het zich absoluut moeten opwerken van confectie centrum naar modecentrum. Wil men werkelijk een mode centrum zijn, dan moet men zelf- I standig een modelijn aangeven, die weliswaar aansluit bij de lijn van andere modecentra, maar toch een eigen karakter heeft. Deze ontwikkeling is verre van gemakkelijk. Maar ook in dit sei zoen is men al klaar om de bui tenlandse confectionnairs te ont vangen en hun de nieuwste mo dellen voor het seizoen lente en zomer 1954 te tonen. Amsterdam heeft het buitenland uitgenodigd voordat Zürich en Berlijn hun halfjaarlijkse medeweken organi seren. Dit jaar zal niet, zoals tot nu toe gebruikelijk is geweest, een grote show worden gehouden, waarvan iedere fabrikant enkele modellen worden getoond. De buitenlandse inkopers hebben nu rechtstreeks de weg gevonden naar de showrooms. De kledingexport neemt nog steeds toe, de import wordt ech ter ook groter, zodat te verwach ten valt, dat gaandeweg de kle- dingbalans een minder opvallend gunstig beeld zal gaan vertonen. In het eerste halfjaar van 1953 is voor bijna 36 millioen geëxpor teerd en voor 20 millioen ge ïmporteerd. Onder de laatste ca tegorie vallen de damesboven- kleding, overhemden en accessoi res, terwijl bij de export vrijwel de gehele stijging op rekening komt van de mantels en mantel- costuums, ofschoon ook meer ja ponnen, gegummeerde bovenkle ding, ovenhemden en corsetten zijn uitgevoerd dan het vorig jaar. De import van herenkleding is nog verder teruggelopen. Naar West-Duitsland is .de export in dit eerste halfjaar met f 400.000 teruggelopen, vergeleken met de eerste zes maanden van vorig jaar. daarentegen is de import uit Duitsland toegenomen. Op de lijst van uitvoerlanden staan ver heugende cijfers voor Zwitser land, Denemarken, Zweden, USA en Indonesië. De export naar Zd.- Afrika is gevoelig gedaald. N.O. Frankrijk Oost Nederland op 4 April De jaarlijkse wedstrijd tussen het Oostelijk elftal en dat van Noord-Oost Frankrijk (amateurs) zal in 1954 op 4 April te Com- piegne bij Parijs worden ge speeld. Dit is dezelfde datcm, waarop België-Nederland te Antwerpen wordt gespeeld. Beslissing van Internationaal Gerechtshof 's GRAVENHAGE 17 Nov. Het Internationaal Gerechtshof heeft de eilandengroepen Min- quiers en Ecrehous, in 't Kanaal, waarop zowel door Engeland als door Frankrijk aanspraak werd gemaakt, aan Engeland toege wezen. De beide landen hebben hun langdurige geschil hierover twee' jaar geleden aan het Internatio nale Hof voorgelegd. De kleine, rotsachtige eilandjes tussen Jer sey en de Franse kust hebben rijke oestergronden. Zij zijn on bewoond. De beslissing werd door twaalf rechters eenstemmig genomen. Bijzondere rekening met 208 millioen verminderd AMSTERDAM. 17 November De verkorte balans van de Ne- derlandsche Bank per 16 Novem ber bevat, in tegenstelling tot zijn voorganger, enkele belangrijke veranderingen. Voor 't eerst dit jaar geeft de speciale rekening van het rijk een aanzienlijke ver mindering te zien en wel met f 208 millioen tot f 992 millioen. Waarschijnlijk houdt deze muta tie verband met de reeds eerder uit de tegenwaarderekening toe gezegde hulp ad f 400 millioen wegens de stormramp. Nog dit jaar zou dit gehele bedrag van de bijzondere rekening worden af geboekt. Aan het begin van het jaar was deze rekening groot f 1.155 millioen. Tot dusver dit jaar bleven veranderingen van ondergeschikte betekenis. Het saldo van de schatkist dat de laatste maanden regelmatig is gedaald, is, naar men aanneemt, met een vrijwel gelijk bedrag versterkt. Het tegoed bedraagt thans f 737 millioen, tegen f 524 millioen de vorige week. De mo gelijkheid om tegen inlevering van vervallen schatkistpapier een gelijk bedrag aan nieuw papier te verkrijgen, komt in deze bank- staat nog niet tot uitdrukking. De banken zagen hun saldo op nieuw vergroot en wel van f 520 millioen tot f 564,5 millioen. De bankbiljettencirculatie onderging slechts een geringe vermindering van ruim f 9 millioen. Zij be draagt thans f 3.130 millioen. De goudvoorraad bleef weder om onveranderd, de deviezenre serve daarentegen is met f 17,5 millioen vergroot tot f 1.565,7 millioen. Beide posten tezamen hebben met f 4.341 millioen een nieuwe hoogtepunt bereikt. Op de geldmarkt is de situatie nog steeds hetzelfde daggeld doet een half procent. 's-GRAVENHAGE, 17 Nov. De heer S. L. Mansholt, minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, heeft vanmiddag het nieuwe gebouw van het „Ned. Rund vee Stamboek" aan het Stadhoudersplantsoen te Den Haag geopend. Dit zeer moderne bouwwerk werd ont wonen door de architecten Ir Jan W. E. Buys en Joan B. Lürsen. Het omvat de registratieruimten van het zwart bont Hollands, het roodbont Maas-Rijn-IJssel en het blaar- of witkop Groningse veeslag. De nieuwe behuizing van het N.R.S. werd nodig, omdat na de oorlog het aantal leden, zowel als de aantaillen ingeschreven runderen, met sprongen zijn ge stegen. Het N.R.S. telt thans ruim 40.000 leden-fokkers tegen 10.000 in 1940. De aantallen inge schreven stamiboekkoeien liepen tussen 1040 en 1952 jaarlijks op van bijna 8000 tot 35.000, die der kalveren van 27.000 tot 87.000 en van stieren van 1000 tot 1200. Het Friese Stamboek, de zuster organisatie. telt 6000 leden met 130.000 stuks vee. tegen 260.000 stuks van de 40.000 N.R.S.-leden. Prof. ir W. de Jong, voorzitter van het N.R.S., acht het aantal ingeschrevenen bij de stamboe ken zeer verheugend, Het N.R.S. is in 1874 opgericht, ten behoeve van de verbetering van he.t vee. Sedert 1006 is dit werk steeds doelmatiger, wetenschappelijker en nauwkeuriger geschied, met 'het resultaat, dat Nederlands stamboekvee een grote naam in de wereld heeft gekregen. De se lectie geschiedt naar uiterlijk en melkgift voor koeien en naar kwaliteit van afstammelingen bij stieren. De registratie geschiedt in klassen. In de jaren van de arbeid der stamboeken is de gemiddelde melkgift van het vee aanzienlijk opgelopen. Ook het vetgehalte van de melk werd aanzienlijk hoger. De uitvoer van het gere gistreerde vee verloopt bevredi gend naar 32 landen in Europa, Zuid-Amerika, Afrika en Azië. Bij uitvoer worden officiële af stammingsbewijzen afgegeven. Tijdens de openingsplechtig heid van het nieuwe gebouw heeft de voorzitter van de N.V. Vee-Export, de heer D. E. C. Hartog, een overzicht gegeven van de geschiedenis der behui zingen, waarin het N.R.S. is on dergebracht geweest. Hij memo reerde voorts de nauwe betrek kingen, die bestaan tussen N.R.S. en Vee-Export. Als aandenken van de dag, waarop „dit trotse stamboekhuis geopend wordt", droeg hij een bronzen herden kingsplaat. gemaakt door mevr. Rueb, aan het N.R.S. -bestuur over. Op deze plaat, die door me vrouw Hartog werd onthuld, staan de namen der ereleden van het N.R.S. gegrift. Tal van an dere geschenken, w.o. een bron zen klok van het personeel, wer den aangeboden. Namens het Friese Stamboek werd aardewerk uit Makkum aangeboden voor de bestuurskamer. Minister Mansholt noemde het betrekken van het nieuwe ge bouw een markant moment in het leven van het Ned. Rundvee Stamboek. Deze organisatie, die, aldus de heer Mansholt, voor onze economie van grote beteke nis is zij is immers van be lang voor de veehouderij, de zui velindustrie en de vleeswaren- industrie heeft thans een be huizing gekregen die in overeen stemming is met de belangrijk heid van haar positie. Spreker verheugt zich in de groei van de organisatie van 2000 leden in 1906 telt het N.R.S. thans 40.000 leden en onderstreepte de goe de verhouding tussen overheid en het N.R.S. Hij memoreerde voorts de stijging van gemiddelde opbrengst aan melk van de hele Nederlandse veestapel. Dat was in 1910 2530 kg. melk met onge veer 3.10 procent vet, in 1952 was deze gemiddelde productie gestegen tot 3775 kg. melk met 3.65 procent vet. In laatstgenoemd jaar was de gemiddelde opbrengst van alle in het stamboek ingeschreven koeien 4307 kg. melk met 3.73 procent vet. De minister verklaarde vervol gens het gebouw voor geopend. Atoomcentrale OSLO, 17 Nov. (A.P.) Dr Gunnar Randers, directeur van het gemeenschappelijke Neder lands-Noorse atoom-instituut, heeft gisteravond meegedeeld, dat de volgende stap bij de Noors- Nederlandse samenwerking op atoomgebied de bouw van een door atoomkracht gedreven elec- trische centrale van 5000 kilo watt zal zijn. Hij zei, dat het nog niet zeker is of de centrale in Noorwegen of Nederland zal komen te staan. Het plan moet door beide rege ringen worden goedgekeurd, al dus Randers. (Advertentie) Vlug, zacht en pijnloos werken Mijnhardt's Laxeertqbletten 65 ct. Door gasvergiftiging overleden Een melkbezorger kreeg giste ren geen gehoor, toen hij, zoals iedere morgen, aanbelde bij een perceel in de Nieuwebrugsteeg te Amsterdam, waar 'n 54-jarige man alleen woont. Hij meende gasludht te constateren en waar schuwde de politie. Deze trof de bewoner dood in bed aan. Hij was, evenals zijn hond, inden- daad door gasvergiftiging gestor ven. De oorzaak was een defect van de membraam in de auto maat van de gasmeter. Passagiersschepen. Bloemfontein 16 145 m zw kaap Blanco n. Teneriffe; Boskoop 16 v. Aruba n. Barranquilla: Johan van Oldenbarnevelt 16 540 m. zzw. Cocos-eilanden naar Aden; Maasdam 16 720 m. ono. Kaap Race n. Southampton; Sibajak 16 Minikoy gepass. n. Colombo; Wa terman 16 120 m. w. Landsend n. Amsterdam; Zuiderkruis 16 130 m. zw. Freetown n. Las Palmas; Bosohfontein 16 v. Marseille naar Barcelona: Oranje fontein 17 v. Port Elizabeth te East-Londen; Westerdam 16 70 m. z. Sable- eilanden n. Rotterdam. Tankvaart. Caltex Leiden, 16 n. te Sidon; Caltex Nederland p. 16 Malta n. Sidon: Caltex Den Haag 16 v. Rotterdam naar Sidon; Caltex Utrecht pass. Pantellaria n. Rot terdam: Cistula 16 v. Port Pirie n. Pladju; Esso Den Haag p. 16 Gibraltar n. Antwerpen. Vrachtvaart. Aagtekerk 16 v. Port-Said n. Genua; Akkrumdijk 16 v. Co lombo n. Bombay; Almkerk te Fremantle; Arendskerk 16 van Nagoya n. Yokohama; Mariekerk 15 te Genua; Prins Frederik Hen drik 16 te Greenbay; Stad Schie dam p. 16 Finisterre n. IJmui- den; Prins Willem IV 16 v. Rot terdam n. Valencia; Graveland 17 te Santos. MANCHESTER 17 Nov. De Britse economist, Colin Clark, heeft in de Manchester Guardian een tweetal artikelen gepubli ceerd, waarin hij een ernstige inzinking in het Amerikaanse bedrijfsleven omstreeks het mid den van 1954 voorspelt. Volgens Clark zou deze crisis verschillen van de laatste Amerikaanse eco nomische inzinking, omdat de economische tendenties zouden werken in de richting van een vergroting der depressie in plaats van een herstel te weeg te bren gen. Het gevolg zou volgens Clark zijn een ketting-reactie, welke zioh met toenemende snelheid zou uitbreiden tot andere secto ren van het Amerikaanse be drijfsleven en zou overslaan naar andere landen, waarvan de eco nomie met het dollarsysteem is verbonden. Nar aanleiding .van deze voor- snellingen van Clark schrijft de Manchester Guardian heden in een hoofdartikel dat Clark op basis van mathematische 'bereke ningen, welke elders zijn gepu bliceerd, een snel om zich heen grijpende crisis-toestand voor spelt welke omstreeks 'het mid den van het volgend jaar zou beginnen en hij spreekt van 6 of 7 millioen werklozen in de Ver enigde Staten. Door een zorgvuldige opsom ming van de manier, waarop de crisis van 1929 begon, veronder stelt hij dat iets dergelijks ook thans te verwachten is. Hij wijst in het kort op de gevolgen van een dergelijke crisis voor het Westerse geloof in de democratie en de samenhang der niet-com- munistische wereld. Volgens het ■blad bestaat er geen behoefte om over dit thema verder uit te wijden. Jaarstukken A.R.M. opnieuw verworpeu Na de bestuursmededelingen in de vergadering van de Amster- dame Rijtuigmaatschappij ontspon zich een langdurige juridische discussie over de vraag, of de ver gadering al dan niet rechtsgeldig is bijeengeroepen Vele aandeel houders waren van mening, dat hier niet gesproken kon worden van een buitengewone vergade ring, doch dat het hier eenvoudig betrof een voortzetting van de op 15 Juni j.l. gehouden jaarverga dering. Een aandeelhouder be toogde dat, als het bestuur niet in staat is „een dividendje van 3 procent" uit te keren, het beter is de zaak te liquideren. Daarop werd aan de directeur de vraag voorgelegd, of het technisch mo gelijk is een dividend uit te keren. Mr. R. E. Hattink antwoordde, dat een deel van de vorderingen is binnengekomen en dat midde len gevonden kunnen worden om een bedrag beschikbaar te stellen voor een uitkering van 3 procent aan aandeelhouders. Financieel is het mogelijk, aldus de directeur, maar het niet verantwoord dit te doen, aangezien de middelen in de komende jaren voor andere doel einden nodig zijn. Hij meende, dat een zodanig rendement te ver wachten valt (nu het verliesge vende taxibedrijf is afgestoten), dat voortaan over elk jaar een dividend (aanvankelijk beschei den. later groeiende) mogelijk zal zijn. Een andere aandeelhouder acht te het zeer riskant, om, zoals het bestuur wenst, grote bedragen te gaan investeren. Deze aandeel houder achtte de uitgaven onver antwoord en adviseerde de ver gadering die plannen niet goed te keuren. De voorzitter onderstreepte nog maals. dat commissarissen het er over eens zijn alle vier te zullen heengaan, indien de vergadering de jaarstukken over 1952 niet wenst goed te keuren. Een der aandeelhouders stelde een compromis voor door over 1953 een interim dividend van 3 pet. betaalbaar te stellen. Het bestuur stond hier niet af wijzend tegenover daar de tot nu toe behaalde resultaten betrekke lijk gunstig zijn. Enkele aandeelhouders achtten dit compromisvoorstel echter on aanvaardbaar en persiteerden hij hun eis, dat de jaarstukken gewij zigd moesten worden en over 1952 een dividend van 3 pet. diende te worden betaald. Nadat de jaarcijfers in stem ming waren gebracht, bleek, dat deze met 1202 stemmen tegen, 793 voor en 58 blanco waren ver worpen. De consequentie hiervan is, dat commissarissen zullen aftreden. Gunstige spaarcijfers in October Volgens een opgave van de Nederlandse Spaarbank-bond is gedurende October ingelegd een bedrag van f 59.534.827 en terug betaald f 48.762.831, hetgeen een besparing van f 10.771.996 bete kent. Hiervan werd f 9.614.042 gespaard bij de bondsspaarban ken en f 1.157.954 bij de niet- aangesloten algemene en banlk- spa-arbanken. (Zoals bekend heeft de Rijkspostspaarbank in Octo ber een overschot behaald van f 600.000). „Basilam" verhoogt het dividend De N.V. Rubbermij. „Basilam" heeft in 1952 geoogst 744.000 kg rubber, hetgeen een belangrijke (Advertentie) BIJ KEELPIJN PASTILLES DE°ZACHTE VALDAHILD vermeerdering betekent ten op zichte van 1951. Dit is bereikt doordat een groter areaal in tap kon worden genomen. Indien zich in 1953 geen stakingen voor doen, wordt een verdere stijging verwacht. De exploitatierekening sluit met een voordelig saldo van Rp. 498.438 (Rp. 331.891). De gedane investeringen ad Rp. 548.524 zijn geheel afgeschreven. Na toevoe ging van Rp. 130.000 aan de re serve diverse belangen, kan een dividend van 36 pet in Rupiahs worden betaald (30 pet). 'Ten behoeve van de in Nederland geregistreerde aandeelhouders zal transfer worden aangevraagd. BEURSOVERZICHT Ongeanimeerde markt AMSTERDAM, 17 Nov. Het buitenland heeft vandaag op alle fronten verstek laten gaan; van publieke zijde bestond er enig aanbod en bij de opening kwamen dan ook alle rubrieken op een lager niveau. Het ontbreken van buitenlandse steun kwam het dui delijkst tot uiting bij olie en Uni lever die flauw waren. Het hoofd fonds noteerde tijdelijk zelfs ruim 4 punten lager en Unilever moest zich bij opening een even -groot verlies -getroosten. Tegen slot volgde echter voor beide fondsen een lioht herstel, waardopr het verlies beperkt bleef -tot resp. 3 en 2 punten. Philips nauwelijks prijshoudend, Aku daarentegen goed op peil, dit laatste mogelijk in verband met nader nieuws over de introductie in New York waarover berichten in omloop zijn. Ook de scheepvaartafdeling vol hardde niet in haar vaste hou ding van de laatste dagen. De activiteit was veel -geringer en de noteringen stelden zich 1 a 2 pun ten lager. De cultuursector lag al even ongeanimeerd. Deli's konden het echter aardig bolwerken en noteerden vrijwel onveranderd, Amsterdam Rubber en H.V.A. boekten ruim 1 punt verlies. Gul densbeleggingen k-alm prijshou dend. Prolongatie 2Vs pet. Een detective-verhaal uit het Engels vertaald 47 Dr Dyke vroeg, of de familie gewaarschuwd moest worden. Phil antwoordde, dat de Yard zich daarmede wel zou belasten. Het lijk mocht echter nog niet vrij gegeven worden, omdat het on derzoek nog in volle gang was. Laat het naar 't lijkenhuis bren gen. En dan nog wat, dokter. Het verband kan nu zeker wel van het hoofd verwijderd worden, niet?" Dyke antwoordde, dat de over ledene er wel geen last meer van zoud ondervinden, maar als het niet te vrijpostig was, waarom moest dat verband eraf? „Zouden we hem dan niet dui delijker kunnen identificeren? We hebben nu alleen maar zijn neus en lippen en hoofdhaar herkend". „Ik ben bang, antwoordde Dy ke, dat door de vlammen het ge zicht zodanig misvormd zal zijn, dat elke identificatie uitgesloten is. Maar U kunt morgen komen zien. Het lijkt me echter veel beter, dat U uit laat zoeken, of hij een vaste tandarts had. In zulke gevallen kan een tandarts 'n haast feilloze uitspraak doen". „Dat zal ik dan maar doen", antwoordde Phil, die niet veel zin had, om naar iets weerzinwek kends te gaan kijken. Hij bedank te Dyke voor zijn mededelingen en ging naar het gezelschap te rug. Hij hoorde juist nog van Ted Winchurst zeggen: „Die ouwe is me te zemelach tig!" Hij begreep, dat ze het over de ouderling hadden. „Maar je wilt toch niet sugge reren, riep Stevens uit, dat die zangvereniging een gangsterben de is met aan het hoofd de eer waarde President?" „Er zijn gekke dingen gebeurd" hield Winchrust vol Perkins viel hem bij en vertel de weer een sterk verhaal uit de binnenlanden van Australië, waar een boef in nonnenkleren een heel postkantoor had be roofd. Het was elf uur geworden en Wrokkel en Burke verontschul digden, zich dat zij nog veel avondwerk voor de boeg hadden. Zij namen afscheid en lieten het gezelschap verder over aan de weidse fantasie van Joe Per kins. Wrokkel verdween eerst nog even achter de bar en hoorde van de gerant, dat de glazen door iemand van de dactyloscopische diens-t waren weggehaald. In de wagen vertelde Phil van het te lefoongesprek met het ziekenhuis. „Twijfel je nog, vroeg zijn oom. of het inderdaad Jim Penner is?" „Neen," zei Phil kortaf. Wrokkel keek hem eens van terzijde aan en besloot niet ver der te vragen, ofschoon hij bran dend nieuwsgierig was wat Phil bedoelde met zijn ontkenning. Hij twijfelde niet meer, dat was ze ker. Hij wist het dus zeker. Maar wat? Dat het Jim was? Of dat het Jim niet was? Toen zij thuis kwamen, vonden zij tante Betsy en Else ieder be haaglijk in een luie stoel voor de haard. „Niemand geweest?" vroeg Wrokkel, terwijl hij naar zijn lan ge gouwenaar greep. „Jawel", antwoordde Else on schuldig, „een man van de tele fooncentrale die U gestuurd had, om de toestéllen op uw kamer en die van Phil na te kijken." „Wat?" schreeuwden Wrokkel en Burke tegelijk? „Heb je die vent binnengelaten?" Else glimlachte zoet als een cherubijntje en vroeg: „Ben ik de nicht van een be roemde hoofdcommissaris en een even beroemde hoofdinspecteur of ben ik het niet? Ik had het kijkgaatje van de buitendeur opengedaan en toen hij mij dat verhaaltje verteld had, zei ik hem vlak in zijn gezicht: Zeg 's makker, vertel dat verhaaltje aan je opoe! En ik smeet het luikje voor zijn neus dicht. Toen ben ik naar de telefoon gerend en heb meteen de nachtdienst van de Yard gewaarschuwd en een sig nalement vah de leperd gegeven. Ze zijn er direct op uit gegaan, maar konden natuurlijk geen spoor van het ventje ontdek ken." Wrokkel streek haar prijzend over het blonde hoofdje en dit gebaar bracht een blos van blijd schap op haar gezicht. Phil riep enthousiast: „Je bent een kraan, kind!" „Alles goed en wel," zei Wrok kel, „maar wat zoekt zo iemand in het hol van de leeuw?" „Het dossier natuurlijk!" ant woordde Phil. „We hebben im mers allebei het dossier van de roofoverval van vier jaar geleden en van de laatste moorden in ons bezit?" Wrokkel dacht een ogenblik diep na. Toen haalde hij z'ijn schouders op. „We zullen voor vanavond maar sluiten. Of wil je nog een uurtje over de zaak praten, Phil?" Burke antwoordde, dat hij het liefst nu naar zijn kamer ging, om alles nog eens te overwegen wat er deze avond aan de stamtafel was besproken. Zijn oom was het hiermee eens. Zij waren ervan overtuigd dat de crisis voor de deur stond. Het feit, dat iemand geprobeerd had om op een slinkse manier toe gang tot hun schrijfbureaux te krijgen, wees er ook op, dat de bedrijver van al deze ongerech tigheden zich in het nauw gedre ven voelde. Else herinnerde Phil nog aan het gedicht, dat deze moest ma ken. Zij wensten elkaar welte rusten en ieder ging naar zijn kamer. Phil besloot om eerst zijn poë tische taak te vervullen. Dat ging hem gemakkelijk af. In tien mi nuten had hij een ode gewrocht aan „Het liefste meisje". Het ein digde met de bekendmaking, dat hij lang had gezocht naar 'n pas send cadeau en dat een goede fee hem naar het modepaleis had meegetroond en hem daar had gewezen op zo iets hemelsmoois, dat geschikt was om alleen door de engel van zijn dromen gedra gen te worden. Met een gelukkig gezicht las hij het vers nog eens over, deed het in een enveloppe, die hij dichtplakte, en schreef toen met sierlijke letters op de omslag: „Aan het liefste meisje, dat ik ken!" Zou Else al naar bed zijn? Hij dacht van niet. Dan kon hij haar de enveloppe nog even geven, zo dat ze die morgen zeker niet zou vergeten. Hij ging naar haar kamer en klopte aan. Ze was nog op en hij vroeg of hii nog even binnen mocht komen. Zij opende haar deur en liet hem binnen. „Hier Else, het gedicht". Zij nam de enveloppe aan en las: „Aan het liefste meisje, dat ik ken". (Wordt vervolgd) T (Van Minister Kernkamp t< bij de voortgezette b over de verklaring fractie geen heil me De bewindsman ver het particulier initiat gestimuleerd. Binnenkort is een verbetering van de Nieuw Guinea te ver dus deelde de minists antwoording van de de. Er zijn bestellir voor een scheepsrep Hoe de defensie van nea moet worden op in studie. De gedacht de richting van de Australië is niet over gesproken. De samen in een heel ander vl bestrijding van plant ziekten en van insec Missie Met mr. de Graaf de minister niet tot c ming komen. Onder' zondheidszorg zijn oj blik practised in h missie en zending, treedt slechts aanvul! het los van de huidige gen zou moeten zijn minister voorhands ei sche kwestie. Mr. de C meende, dat de minis kern van de kwesti Hij komt er tezijnerti Over de West zei sleohts, dat hij, eve: Fortanier-de Wit (V royale en loyale uit de redevoering van geerde. De overeenko ruimte moeten laten namische ontwikkelin dynamiek mocht ook zover gaan, dat toekon teerders daardoor zou afgeschrikt. Uitspraken Meei Kamer ALKMAAR P. Binnen, die door zijn vrij ernstig verkeersi oorzaakte te Egmond daar hij geen voo leende, terwijl tevei torrijtuig niet gehe aan de eisen werd tot een geldboete v of een vervangende van 40 dagen, terwij: wijs voor de tijd werd ingetrokken, eveneens een boete 1 waarbij intrekking j bewijs voor de tijd GOEDERENT] ONTSPOOR AMSTERDAM. 17 I goederentrein, die was van Den Helde rangeeremplacement tergraafsmeer in Am is vanavond omstre* over zeven gedeeltelij op een wissel kort r laten van het Centr Een twee-assige wag met een as ontspoon derde kantelde. Het j dat een aantal reizi in Oostelijke richting traging, van gemidde: nuten, ondervond. I van de avond werd gens weer op de ra: Bromfietser t gewond HEERHUGOWAARI wij vernemen heeft morgen een ernsti) plaatsgevonden, v Zuurbier van de Ve het slachtoffer is g Hij was met zijn weg naar zijn werk ringermeer en reed maarse weg, doordat een balk op zijn schi seling het rijwielpad met zijn, hoofd teger Na voorzien te zijn v ste H.H. Sacramentei zorgwekkende toestan ziekenhuis in Alkmaa van „Hulp in ROTTERDAM I saris van politie, ohi trale recherche te maakt bekend: de van de stiohtinw „Hu waartegen in Maart dit jaar in de dagbl; politiewege reeds wei schuwd, ontplooien de ken in Rotterdam en nieuwde activiteit. Ot pen enige mannen de laatsten meestal sterscostuum, te colpo een blaadje, waarvan luidt: Vereniging „Hul orgaan ten bate van zinszorg en kinderzon gezindten. Het blaadj evangeliserende stre nrijs daarvan is niet Er wordt gezinspeeld staande Sint-Nicolaasfe Kerstfeest, waarop me eenkomsten wil organ kinderen en volwassen norteurs (trices) vert( verlangd een soort let wijs, dat uiteraard ge cieel karakter draagt bliek wordt in oven geven qm alvorens aai porteurs giften te Sche voor inlichtingen te het hoofdbureau van Rotterdam, afdeling ohercthe, telefoon 11e 208.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 6