NOORDHOLLANDS J Illegale overvalgroep de Duitsers uitgeleverd aan 5 milliard gulden Bidault viel bijna flauw Oerwoud van millioen hectare ligt klaar Soc. Ec. Raad stelde richtlijnen vast Dagblad voor Alkmaar en omgeving Benelux over het dode punt Twee Veiser politiemannen voor Bijzondere Strafkamer voor financiering van defensie in de jaren 19559 1956 en 1957 Pyro-fabriek in Klazienaveen geheel afgebrand Kard. Wyszynski gedeporteerd? 4 eredoctoraten te Leiden Eerste klas handboeien Zweden schenken ziekenhuis AAN ZIERIKZEE „Verkiezingen" in Joego-Slavië Emigranten naar Paraguay Welke organisaties hebben recht op vertegenwoordiging? Mgr Alfrink antwoordt „West-Europa niet veilig zonder Westduitse troepen99 Abonnementsprijs ƒ6,20 per kwartaal, ƒ2,07 per maand, ƒ0,48 per week, Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 *R 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Zaterdag 21 November 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12940 (Van onze diplomatieke medewerker) Men is er aan gewend geraakt de opeenvolgende Benelux- conferenties beurtelings te horen karakteriseren als „bevredigend" ofwel als een „stap achteruit". En dat duurt nu al acht jaar zo. Voor het grote doel, dat de drie landen nastreven, vormt dit na tuurlijk geen aanbeveling. Het wordt er zeker ook niet door be vorderd. Want hoe goedwillend de re geringen mogen zijn en hoe naar stig de ambtelijke organen zich inspannen, de Benelux is een organisme dat ook een gunstig psychologisch klimaat nodig heeft om te kunnen gedijen. Alleen al om die reden is het verheugend, van de j.l. Maandag te Brussel gehouden bijeenkomst te kunnen zeggen, dat zij enige belangrijke resultaten heeft op geleverd en in een bijzonder goede sfeer is verlopen. Het leidende Vlaamse blad ,.Pe Nieuwe Gids" schreef dan ook, dat zij aanleiding heeft ge geven tot „meer optimisme", ter wijl een der Nederlandse minis ters, naar zijn oordeel gevraagd, zonder aarzelen sprak van „een goede conferentie". Als een belangrijke stap voor waarts waarderen wij vooral het besluit om te beginnen met het voeren van een gemeen schappelijke buitenlandse han delspolitiek. Het mag dan waar zijn, dat daarover reeds in 1950 te Oosten de een afspraak is getroffen en dat men overeengekomen is voorlopig slechts zeer geleidelijk te werk te gaan Nederland wilde onmiddellijk beginnen, en over de hele lijn in elk geval het begin is gemaakt. Behalve op dit punt heeft Ne derland ook ten aanzien van de restitutie der omzetbelasting blijk gegeven van tegemoetkomend heid. Tot dusver krijgen de Ne derlandse exporteurs, die be paalde producten naar België uitvoeren, de omzetbelasting van 3 a 4 pet. terugbetaald. Die re geling zal" nu met ingang van 1 Februari a.s. vervallen, als ge volg waarvan bedoelde producten op de Belgische markt enkele procenten duurder zullen worden. In aanmerking nemende die be doeling om te komen tot een eenheidsmarkt, is dat overigens een logische maatregel. Vervolgens is een protocol opgesteld voor de invoering van een Beneluxfonds ,dat de produc tiviteit in de drie landen moet stimuleren en het aanpassingspro ces der drie economieën moet vergemakkelijken. Het zal bin nenkort door d'e regerinigen wor den geparafeerd. Ook is opnieuw gesproken over de z.g. bedreigde sectoren van de Belgische indus trie, maar veel schijnt daaraan toch niet te worden gedaan. De conjunctuur in België is de laat ste maanden in België niet on aanzienlijk verbeterd, zodat de klachten over desastreuze Ne derlandse concurrentie te naaste- bij zijn verstomd. De conferentie had eigenlijk al in Augustus moeten plaats vinden, namelijk ingevolge de in Juli gemaakte afspraak dat de ministers voortaan elke maand zouden vergaderen. Dit is een punt, dat cüus dierut te verbete ren. Bovendien is men, ondanks het langdurige uitstel, met de voor genomen agenda maar half ge reed gekomen. Belangrijke kwes ties als b.v. de vrijmaking van het kapitaalverkeer moesten worden aangehouden tot de vol gende bijeenkomst, op 9 Decem ber in Luxemburg. Deze ervaringen geven krach tige steun aan de verzuchting van de Belgische minister Du- vueusart, dat er eigenlijk in alle drie de Beneluxlanden een mi nister moest worden aangesteld, die zich uitsluitend belast met Benelux-integratie. Hoe dikwijls is daarom in Nederland al niet gevraagd? Dezelfde minister heeft ook in deze bijeenkomst weer een lans gebroken voor het coördineren van de economische politiek. Een begrijpelijke Belgische wens maar hier is het Nederland dat op zijn beurt de voorkeur geeft aan een geleidelijke ontwikke ling. Belangrijke problemen zijn dus blijven open staan. Zij moeten geregeld worden, wil het moge lijk zijn een verdrag te sluiten, dat de drie landen voor vijftig jaar dat is dus practisoh voor goed aan elkander bindt. Maar verheugend is het niettemin, dat men na een jaar van stilstand en geharrewar weer over het dode punt is heen geraakt en tot enige besluiten van grote prac- tische betekenis is kunnen komen. Sergeant Majoor Ronald Brit- tain (54 jaar), van de Gold- stream Guards, brult 'n bevel tot 30.000 adspirant-officieren tijdens een parade van de „Of ficer Cadet School" in de Mons Barracks (Engeland). Gedu rende deze parade ontving Brittain 'n onderscheiding ter ere van zijn vele dienstjaren en van zijn goede gedrag. Hij is reeds 36 jaar in dienst. HAARLEM, 20 Nov. De Bijzondere Strafkamer van de Haarlemse Rechtbank is vanmorgen begonnen met de behandeling van een zaak tegen twee vroegere leden van de Velsense politie, de 40-jarige A. J. W., destijds hoofdagent en de 45-jarige C. J. B., destijds rechercheur, die ervan beschuldigd worden ten nauwste betrokken te zijn geweest bij de gevangenneming van een groep ille galen, die op 16 Januari 1945 een overval had gepleegd op de boerderij van de landbouwer W. van der Zon in de Velserbroekpolder. De leden van de groep, J. J. H. van der Haas, P. C. van der Haas, J. F. van der Heyden, D. (Van onze parlementaire redactie) De regering wil in de periode 1 Januari 1955 tol 1 Jan. 1958 een bedrag van vijf milliard aan de defensie be steden. Van dit bedrag is nog f 950 inillioen beschikbaar aan gelden, die niet besteed zijn in de periode 1 Januari 1951 tot 1 Januari 1954. Dé regering heeft het be stedingsplan voor drie jaar aangekondigd in de Memorie van Antwoord, die minister Staf de Tweede Kamer heeft doen toekomen op het voorlopig verslag over de oor logsbegroting. 23 MAU MAU-LEDEN GEDOOD NAIROBO, 20 Nov. Veilig- heidsstrijdkrachten hebben Vrij aas in een gevecht met twee zwaar bewanende benden ten zuidwesten van Njeri in Kenia Mau-Mauleden gedood en 35 sevangen genomen, aldus deel- het hoofdkwartier van gene raal Erskine mede. KLAZIENAVEEN. Een brand heeft gisteravond de Pyro-fabriek in Klazienaveen practisch geheel in de as gelegd. Alleen het kan toor is gespaard gebleven. Tevens gingen ongeveer dertig fietsen en mantels van het personeel ver loren. De brandweerploegen van Kla zienaveen en Emmen, die onmid dellijk na het uitbreken van de brand om half zes aanwezig wa ren, stonden machteloos tegen de vuurzee, die gevoed werd door het zeer brandbare materiaal, als spetterkaarsjes, voetzoekers, knal- kurken e.d., dat hier gefabriceerd werd. Men vermoedt, dat de brand is aangekomen door de vlam van een gasstel in de drogerij, waar zulke spetterkaarsjes te drogen hingen. De fabriek, waar ongeveer der tig meisjes werken, is het eigen dom van de gemeente, die haar in Mei van dit jaar gebouwd heeft. Zij verschafte tevens huis werk aan ongeveer vijf-en-dertig gezinnen. VATICAANSTAD, 20 Nov. „Geen enkel antwoord is tot op heden gekomen op de vraag der christenheid: Waar is Kardinaal Wyszynski?" schrijft de Osser- vatore Romano naar aanleiding van een beschouwing over de kerkvervolging in Polen. „In welk klooster is hij opgesloten, hoe liggen zijn omstandigheden: vertoeft hij nog in Polen of is hij reeds gedeporteerd?" Een uitgebreid navragen bij na genoeg alle kloosters van Polen heeft als resultaat opgeleverd, dat de Kardinaal niet in een klooster vertoeft. Zekere geruch ten maakten melding van een deportatie naar de Sovjet-Unie. De Osservatore gaat in op de vele bewijzen van medeleven met de kerkvervolging in Polen. Zij herinnert aan hetgeen in Zuid- Amerika en in de Elzas is ge beurd en besluit, dat ook in Ne derland de protest-betogingen voort blijven gaan. Met name wordt dan het protest der K.V.P. op het congres te Utrecht ge memoreerd; vervolgens vernoemt de Osservatore Romano de plech tige bijeenkomsten te Sittard, Rotterdam en Amsterdam. LEIDEN, 20 Nov. De Senaat der Lei-dse Universiteit heeft he den besloten het ere-doctoraat in de letteren en wijsbegeerte te verlenen aan: de Engelse schrij ver E. M. Forster, de Franse schrijver Jean Schlumberger en aan de Nederlandse schrijver Vic tor E. van Vriesland; voorts het ere-doctoraat in de geneeskunde aan dr P. J. Waardenburg, oog arts te Arnhem. van der Heyden en P. van Slo ten, werden op 16 Februari door de Duitsers gearresteerd en naar de Euterpestraat te Amsterdam vervoerd. In Maart 1945 werden de vijf mannen door de Duitsers gefusilleerd. De beide voormalige politie mannen is ten laste gelegd, dat zij als Nederlanders tijdens de oorlog tegen Duitsland illegalen hebben blootgesteld aan vervol ging en vrijheidsberoving door de vijand. Uit de verklaringen van ver dachte W. bleek, dat hij met de illegaliteit over del overval op Van der Zon in contact had ge staan. Van der Zon was neer geschoten toen hij zich verzette. De man had onderduikers in huis en volgens de toasiscomman- dant van de illegaliteit te Velsen zou deze overval niets met de illegaliteit te maken hebben ge had. Wel werd er bij deze beide politiemannen op aangedrongen de Duitsers buiten de zaak te houden en de Nederlandse Jus- STEUBENVILLE, Ohio Een vreemdeling vroeg hier bij de lommerd een paar hand boeien. De pandjesbaas haald er 'n paar te voorschijn', maar de man wilde een duurdere uit voering en zei wel te zullen wachten, totdat de .andere klanten geholpen waren. Toen die weg waren, haalde de vreemdeling een revolver te voorschijn, boeide de pand jesbaas aan een zwaar metalen rek en beroofde hem van 970 dollar. De duurdere boeien bleken inderdaad eerste klas te zijn. titie in te schakelen. De N.S.B.- gezinde Velser corpschef zou daartoe ook bereid zijn geweest, maar toen de arrestatie voor de deur stond, belde hij de Feld- gendarmerie om te assisteren. Op 16 Februari werd de groep-Van der Haas gearresteerd. Tegenstrijdigheid De President van de Bijzondere Strafkamer merkte tegenover deze verklaring op, dat verdachte W. en zijn collega B. de gearresteer den een verhoor hebben afgeno men en een proces-verbaal op gesteld, waarin uitvoerig gewaagd werd van ille gale activiteit. Hij vroeg zich af, waarom dit gebeurd was, indien de verdachten de Duitsers buiten de zaak en het illegale cachet buiten beschouwing wil den laten. Hierop antwoordde W., dat de gearresteerden al in een vroeger verhoor tegenover de corpschef illegale activiteit hadden toegegeven. Vervolgens werden als getuigen gehoord de 50-jarige P. J. A. S. uit Santpoort, die gedurende de oorlog corpschef van de Velsense politie was, de 60-jarige C. B. H., tijdens de bezetting chef van de recherche in Velsen, de 45-jarige STOCKHOLM, 20 Nov. „De Zweedse hulp aan Nederland" zal als kroon op het werk dat deze organisatie deed voor de slacht offers van de overstromingsramp in Februari, een ziekenhuis in Zierik-zee bouwen, aldus de secre taris-generaal van het Zweedse Rode Kruis. Het gebouw zal tachtig bedden tellen en uit drie verdiepingen bestaan. „De Zweedse hulp aan Neder land" zal ongeveer drie millioen Zweedse kronen (ongeveer 2.250.000 gulden) besohikbaar stellen voor de bouw en inrich ting. J. P. E. uit Amsterdam, de 49- jarige inspecteur van politie in Velsen A. K. en de 46-jarige monteur C. N. van der V. uit Velsen. Uit de getuigenissen kwam naar voren, dat wel ge tracht was de zaak tegen de illegale groep-Van der Haas bui ten bemoeiing van de Duitsers te houden. „De corpschef achtte het echter raadzamer enkele leden van de Duitse veldgendarmerie mee te nemen bij de arrestatie, omdat men verwachtte dat er geschoten zou worden". De Officier van Justitie heeft 's middags tegen beide verdach ten, W. en B„ negen maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar geëist. BELGRADO, 20 November Joego-Slavië zal Zondag zijn volksregering kiezen. Dit geschiedt onder harde maatregelen, die president Tito's regering verzekeren van een klinkende motie van vertrouwen. Het stemmen in het gehele land zal plaats vinden krachtens de nieuwe grondwet, die anti-rege ringsgezinde candidaten verbiedt, de politiek hoopvollen beperkt tot leden van „de socialistische alliantie van het werkende volk" maar strijd toestaat binnen deze alliantie voor individuele zetels. VERMISTE ZANGERES TERECHT PARIJS, 20 Nov. De Fran se calbaretzan-geres Janine Tos cane, van wie men vreesde, dat zij in handen van handelaars in bianke slavinnen was gevallen, daar zli sedert vijf weken ver mist werd, is thans in Caracas (Venezuela) aangetroffen. Zij was in September naar Vene zuela vertrokken. 's-GRAVENHAGE. 20 Nov. De Sociaal-Economische Raad heeft hedenmiddag de richtlijnen voor de beoordeling van de repre sentativiteit van organisaties in verband met de uitvoering van de wet op de bedrijfsorganisatie gedeeltelijk vastgesteld. Enkele punten van de nota werden aan gehouden, omdat deze tengevolge van enige ingediende amende menten een wijziging van de re dactie vereisten. Van de bezwaren, die werden geuit, richtten de meeste zich tegen de richtlijnen welke be palen dat vakorganisaties, die deel uitmaken van een algemeen erkende centrale organisatie, als FILM OVER HITLER VERBODEN BONN, 20 Nov. De West- duitse regering heeft Vrijdag de vertoning van de film „Tot vijf minuten over twaalf" over het leven van Hitier verboden. De film zou Vrijdagavond voor het eerst in Westduitse biosco pen worden gedraaid. GENEVE, 20 Nov. De ver tegenwoordigers van de vier voornaamste Westeuropese emi- gratielanden en van Paraguay hebben hier vandaag een over eenkomst getekend om vier Europese emigratiedu-ikundigen in Paraguay te laten onderzoeken of een uitgestrekt oerwoud in de vallei van de boven-Parana ge schikt is voor kolonisatie door Europese landverhuizers. De regering van Paraguay heeft één millioen ha tot nu toe vrijwel onbetreden gebied aan geboden voor de vestiging van ongeveer 18.000 landverhuizers gezinnen uit Duitsland, Grieken land, Italië en N e d e r la n d. Als voorwaarde heeft zij gesteld, dat deze vier landen het naar schatting benodigde bedrag van 54 millioen dollar zullen ver sohaffen voor het vervoer van de emigranten en voor hun ves tiging. De intergouvernementele com missie voor Europese migratie, dank zij wier bemoeiingen de overeenkomst van vandaag tot stand kwam, heeft meegedeeld, dat hét project „het grootste op zichzelf staande kolonisatieplan was. dat tot nu toe door onver schillig welke redering werd voorgesteld". De verwezenlijking zal, naar het zich laat aanzien, voor een groot deel afhangen van de bevindingen yan de inter nationale commissie. „INDISCHE NEDERLANDERS" Wat zijn Indische Nederlan ders? Wat is er met deze men sen aan de hand? Hoe ligt hun zaak in Indonesië en hoe zijn hun kansen en mogelijkheden eventueel in Nederland? Moet de regering bevorderen, dat zij, geheel of gedeeltelijk naar ons land overkomen of moet zij dat beletten? Deze en andere vra gen zijn in de afgelopen dagen onderwerp van debat geweest in de Tweede Kamer. Over een en ander wordt een beschou wing gegeven in de Kroniek van Zaterdag, elders in dit nummer. y'lsymi# w.v.v.' X-. ■-> Als een Gulliver, die slechts met moeite wordt vastgehouden door de Lilliputters 40 sterke mannen, die hem doormiddel van touwen beletten het luchtruim te kiezen zweeft deze „ruimteman" door de lucht. Deze ruimteman 18 meter groot, en met een „taillewijdte" van 12 meter is een van de zes mammoet-ballons, gemaakt door een grote Amerikaanse rubberfabriek, die zullen worden meegevoerd in de grote jaarlijkse optocht voor Thanksgiving Day in New York. regel representatief zijn te be schouwen, terwijl de organisaties, die geen deel uitmaken van een dergelijke centrale organisatie, slechts bij uitzondering represen tatief moeten worden geacht, na tuurlijk met inachtneming van de voorts gestelde maatstaven ter bepaling van het ai of niet repre sentatief zijn, nl. dat de organi satie betrouwbaar is, een rede lijk spreiding-bezit over het gehele bedrijfsleven, een voldoende fi nanciële grondslag heeft en ge schiktheid bezit tot constructieve samenwerking Mr A. J. R. Mauritz meende dat een bepaling van de richt lijnen te stringent was. Deze be paling luidde: als centrale orga nisatie van werknemers moet worden beschouwd een blijvende bundeling van in redelijke mate over het gehele gebied van het bedrijfsleven gespreide arbeiders vakorganisaties, welke in staat is een constructieve bijdrage te leveren aan het overleg en de samenwerking tussen de maat schappelijke groepen. Spr. wilde de aanvang laten luidien: „Als centrale organisatie van werk nemers moet als regel wor den beschouwd Dit amendement werd met 28 tegen 11 stemmen verworpen. Even-eens werd een amende ment van de heer T. J. Twijnstra met 24 tegen 17 stemmen ver worpen betreffende het belang van al dan niet. aangesloten zijn bij een centrale voor de beoor deling van representativiteit. op K.V.P.-telegram DEN HAAG, 20 Nov. In antwoord op het hem, door het te Utrecht gehouden K.V.P.-con- gres gezonden telegram heeft Mgr Alfrink het navolgende antwoord gegeven. Hij schrijft: „Wij dan ken u voor uw verzekering van trouw en steun en wensen u en uw werken voor de practische politieke eenheid v-an alle Neder landse katholiek-en gaarne Gods zegen". Het door het K.V.P.-congres aan de aartsbisschop-coadjutor gezonden telegram luidde: „KVP te Utrecht in congres bijeen, geeft gaarne en opnieuw uiting aan gevoelens van -trouw en steun aan uw leiding aan Nederlandse katholiek-en". PARIJS, 20 Nov. Het debat over de buitenlandse politiek in de Franse Nationale Vergadering, is vandaag onderbroken, toen de minister van Buitenlandse Zaken Georges Bidault, nadat hij ongeveer een derde van zijn toespraak had voorgelezen, plotseling bijna flauw viel. Bida-ul-t, d-ie de heel week de t Tenslotte, toen de volksvertegen- debatten heeft bijgewoond, zag er slecht uit toen hij het spreek gestoelte beklom om zijn belang rijke verklaring af te leggen. Hij sprak buitengewoon langzaam. Met beide handen klemde hij zich vast aan het spreekgestoelte. Ter wijl hij sprak kwamen de woof- woordigers bemerkten dat de mi nister zich niet goed voelde, ver zocht de socialist Max Lejeune om verdaging van de zitting. Bi dault scheen niet precies te be grijpen wat er gebeurde. Door vele behulpzame handen werd hij j weggevoerd naar de kamer van den hoe langer hoe moeizamer, premier Laniel. De minister, die het momenteel buiten-gewoon druk heeft, is naar verluidt de gehele nacht opgebleven om zijn toespraak te maken. De minister z-eide dat hij met maarschalk Juin gesproken heeft over de kwestie en dat deze hem verzekerd heeft dat de militaire leiders de veiligheid van de West europese sector niet kunnen ga randeren zonder westduitse troepen. „Voor aan ratificatie ge dacht kan worden moeten eerst drie kwesties geregeld worden", aldus Bidault. „Met Duitsland moet een overeenkomst betref fende het Saarg-ebied gevonden worden, met Groot-Bri-ttannië moet een aceoord gesloten wor den betreffende de Britse rol in het Europese defensie-programma en de protocols, die door Frank rijk waren ingediend, moeten eerst ondertekend worden".

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1