Driekwart van mensdom lijdt aan ondervoeding Italië gaat accoord met 5 mogendheden conferentie Geallieerden stemmen in met toelaten van Sovjet-Unie rhuis Verhoging kinderbijslag Bermuda-conferentie is tegen niemand gericht Loongrens Moordenaar van Bobby vraagt vader vergiffenis Dagblad voor Alkmaar en omgeving Betere verdeling overschot streng geboden vereiste Noodweer in de Y.S. De kwestie-Triëst De Koreaanse vredesconferentie Beroep op uitspraak van F.JV. in krijgsgevangenen-kivestie eschenken raat 86 Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) «VANS LAM sv Verzoek uitstel debat Triest Zweeds schip in nood Wetsontwerp thans bij Tweede Kamer New York thans vrij van mist Het Franse debat De Greenlease-kidnapping Politie zoekt nog naar het geld De strijd in Indo-China Deventer apotheker pleegde fraude iet kopen van Uw '92 ALKMAAR vlugge bediening. NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- slngel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. STADSEDITIE Dinsdag 24 November 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12942 H*. ANBIEDING» De directeur-generaal van de voedsel- en landbouworga nisatie van de Verenigde Naties, Norris E. Dodd, beeft in Rome in zijn openingsrede van de zevende wereldcon ferentie van de F.A.O., waar 500 afgevaardigden uit 68 landen bijeen zijn, gezegd, dat in vele delen van de we reld nog hongersnood heerst en in andere gebieden de gezondheid van de bevolking grote schade lijdt. „Er zijn landen waar boeveelheden voedsel zijn opgeslagen, die de regeringen tot wanhoop brengen, terwijl elders niets is De openingsrede was voor een belangrijk deel gewijd aan de be groting van de organisatie van de F.A.O.; het afgelopen jaar be droeg deze 5.250.000 dollar en voor dit jaar is het enorme be drag van 6.040.000 dollar aange vraagd. Dodd wees er verder op, dat gedurende de acht jaren dat de F.A.O. bestaat de regeringen aan deze organisatie slechts 33 millioen dollar hebben gespen deerd. Voor dit geld kon nauwe lijks een torpedobootjager of een formatie gevechtsvliegtuigen wor den gekocht. Gulden middenweg Op grond van deze overwegin gen, enerzijds een enorm tekort, zodat honderdduizenden aan de rand van de hongerdood staan, en anderzijds de overheden geen weg weten met de grote hoeveelheden die over zijn, zal liet nodig blij ken de gulden middenweg te vin den tussen deze twee uitersten. Men heeft met de grote moei lijkheid te kampen, dat de natuur lijke hulpbronnen, niet gelijk over In Veiligheidsraad NEW YORK, 23 Nov. (A.F.P.) De Verenigde Staten hebben Maandag de Veiligheidsraad ver zocht de behandeling van het pro bleem Triëst nog een keer uit te stellen. De Amerikaanse afgevaardigde, Cabot Lodge, zeide, dat de on derhandelingen om tot regeling van het probleem te komen, in de afgelopen dagen een tamelijk bemoedigende keer hebben ge nomen. Het is wenselijk, aldus de Amerikaan, de resultaten van de ze onderhandelingen af te wach ten. De Russische afgevaardigde, Wysjinsky, verzette zich tegen Lodges voorstel. Uitstel van de behandeling zal de steeds toene mende spanning in het gebied van Triëst nog doen toenemen, aldus de Rus. de wereld zijn verdeeld. In be paalde streken, waar een dichte bevolking is aan te wijzen, is niet steeds de gelegenheid, dat die be volking uit de eigen woongebie den het benodigde voedsel kan verkrijgen Men maakt zich op de conferentie in Rome ongerust over de tot nog toe bestaande verde lingsmethoden en het heeft er veel van, dat de bestaande pro gramma's en organisatieschema's onvoldoende toereikend zijn om aan de noodtoestand een einde te maken. Men heeft reeds de over weging aanbevolen, na te gaan in hoeverre er de mogelijkheid be staat, dat b.v. de stijgende voed- seloverschotten in de machtige V.S. gebruikt kunnen worden om dienst te doen in de streken waar PORTLAND (Oregon), 23 Nov. (A.P.). Het Noordwestelijk deel van Amerika in het gebied van de Stille Oceaan is tijdens het weekeinde geteisterd door hevige regens en deed sommige rivieren in woeste" stromen ver anderen waardoor 3500 personen teïsoleerd werden. In Oregon wam tenminste één persoon om het leven. Het weerbureau heeft er voor gewaarschuwd dat vanavond een nieuwe storm zal woeden. De geïsoleerden verkeren niet in onmiddellijk gevaar. Op Atlantische Oceaan DEN HAAG, 23 Nov. (ANP) Het Zweedse, 2.246 ton metende scihip „Kattegat" verkeert, blij kens radioberichten, op een posi tie 52.45 graden Noorder breedte en 33.40 Wester lengte, dat is on geveer in het midden van de At lantische Oceaan, halverwege tussen Ierland en New Found- land, in nood. De machines van het stuurloos ronddrijvende schip zijn buiten werking. Het heeft om bijstand gevraagd. Sleepbo ten zijn onderweg naar het schip. (Van onze parlementaire redactie) Hij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot verhoging van de kinderbijslag voor de kinderen van Ioon- trekkenden. Deze wijziging heeft tot gevolg, dat de kinder bijslag Voor het eerste kind zal bedragen acht en veertig cent, voor het tweede en derde kind vier en vijftig cent, voor het vierde en vijfde kind vijf en zeventig cent en voor het zesde en volgende kinderen vijf en tachtig cent per dag. kinderen, op 64 cent per week voor het gezin met vijf kinderen, en op f 1.51 per week voor het gezin met 6 kinderen. Teneinde niet teveel kinderbij slagklassen in het leven te roe pen heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid ge meend te moeten voorstellen de extra-verhoging met betrekking tot vierde en vijfde kinderen vast te stellen op het gemiddelde van 4 en 7 cent per dag, namelijk 5 cent per dag. In de nieuwe be dragen is tevens de verhoging met vijf procent van de kinder bijslagbedragen berekend. De Stichting van de Arbeid heeft zich met de voorgestelde verhoging van de kinderbijslag verenigd. Voor 1954 worden de kosten van deze verhoging ge raamd op f 20.700.000. Het daar door voor het Kinderbijslag-ver eveningsfonds optredende tekort zal echter niet tot een verhoging van de kinderbijslagpremie be hoeven te leiden. In de toelichting op het wets ontwerp wordt er aan herinnerd, dat de wijziging van de kinder bijslagwet niet alleen noodzakelijk is als gevolg van de per 1 Januari ingaande huurverhoging en de op heffing van de consumptiebeper king, maar tevens door de on evenredige achteruitgang, die in de kinderbijslag voor grote ge zinnen is ontstaan na de huur verhoging van 1 Januari 1951 en de in verband met de prijsstijgin gen in Maart van dat jaar getrof fen maatregelen. Om thans op nieuw een onevenredige achter stand voor de grote gezinnen te voorkomen, is de regering tot de overtuiging gekomen, dat een vrij aanzienlijke verhoging van de kinderbijslagen, vooral voor de gezinnen met meer kinderen, zou moeten plaats hebben. De achterstand der grotere ge zinnen ten opzichte van het ge middelde wordt gesteld op 24 cent per week voor het gezin met vier honger wordt geleden. Uit de rapporten van de F.A.O. kan men opmaken, dat ongeveer drie kwart van het mensdom of on dervoed, of nauwelijks genoeg krijgt om niet ondervoed te wor den. Men zal het o.m. moeten vinden in de productie, de distri butie en de handel. Andere mogelijkheden zijn het aanleggen van voedselvoorraden en het meer produceren voor re- servevoorraden, die in geval van een hongersnood ergens in de we reld direct gebruikt kunnen wor den. Het zijn over déze belangrijke kwesties dat de afgevaardigden zich onafgebroken het hoofd bre ken, temeer omdat men er zich volkomen van bewust is, hoeveel leed en ellende, maar ook hoe veel spanningen worden opgeroe pen door deze alleszins onbevre digende situatie. NEW YORK, 23 Nov. (A.P.) De dikke smerige mist, welke New York zes dagen in zjjn greep gehad heeft is vandaag opgetrok-' ken, zodat de balans opgemaakt kan worden. Gisterenavond is in de mist een klein particulier vliegtuig neerge stort op het vliegveld La Guardia, waarbij vijf mensen om het leven gekomen zijn. Verder zijn gisteren en van nacht drie mensen overleden ten gevolge van auto-ongelukken, welke te wijten zijn aan de met roet bezwangerde vette mist. De regen van vanmorgen heeft Oost-Duitse parlement BERLIJN, 23 Nov. (A.P.) - Het communistische Oost-Duitse par lement zal Woensdag voor zijn veertigste zitting bijeenkomen. Het eerste punt op de agenda is een regeringsverklaring door waarnemend premier Walter Ul- bricht over de „vredelievende op lossing van de Duitse kwestie" Over de buitenlandse politiek PARIJS, 23 Nov. (Reuter) De radicaal socialistische afge vaardigde MendeSj France heeft Maandagavond de Nationale Ver gadering een agenda voorgelegd ter afsluiting van het debat over buitenlandse politiek. In deze agenda wordt aan de regering voorgesteld: 1) bepaalde voorwaarden te stellen voor de conferenties op Bermuda en in Den Haag; 2) het parlement na deze con- ferentie's een concreet program ma voor nationaal herstel voor te leggen. De agenda voorziet derhalve in een verdagen van het debat over de buitenlandse politiek tot 26 Januari 1954. NEW YORK, 23 Nov. (Reuter). De Britse minister van staat, Sel- wyn Lloyd, heeft Maandag de aanstaande conferentie op de Ber muda beschreven ais „een gewo ne vriendschappelijke ontmoe ting" tussen de leiders van be vriende staten en niet tegen enig land gericht. Deze verklaring legde hij af in de politieke commissie van de al gemene vergadering van de Ver enigde Naties, sprekende over het „verzamel-vredesvoorstel" van de Sovjet-Unie, ten antwoord op de rede van de Sovjet-afgevaardigde Wysjinsky, die Vrijdag j.l. be toogde dat de conferentie slechts de internationale spanning zou doen toenemen. Selwyn Lloyd zei dat het doel van de conferentie juist het te genovergestelde is: „Het is tegen de lucht betrekkelijk gezuiverd, niemand en tegen, geen enkel land gericht. Wij hebben geen bezwaar er tegen dat de heer Mao Tse Tung een bezoek brengj^aan Mos kou om gezamenlijke problemen te bespreken met de heer Ma lenkof. Ik begrijp niet waarom de heer Wysjinsky er bezwaar tegen heeft dat de president van de Verenigde Staten en de premiers van Frankrijk en Engeland met hun ministers van buitenlandse zaken op Bermuda bijeenkomen". In antwoord op Wysjinsky's be toog dat de Brits-Amerikaanse betrekkingen aan het slechter worden waren, verklaarde Selwyn Lloyd, dat „de vriendschap en eenheid van doelstellingen van de regeringen van de Verenigde Sta ten en het Verenigd Koninkrijk even sterk en krachtig zijn als ooit tevoren". Selwyn Lloyd zei, dat de hui dige zitting van de vergadering „besluiteloos" was geweest, een periode van „tijd winnen" ROME, 23 Nov. (A.P.) Het Italiaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft vandaag meegedeeld, dat Italië het voorstel van de Grote Drie voor een Vijfmogendhedenconfe- rentie inzake Triëst zonder meer heeft aanvaard. Tevoren hadden buitenlandse diplomatieke woordvoerders te kennen gegeven, dat aan het ant woord van Italië op het geallieer de voorstel voorwaarden verbon den zouden zijn. De woordvoerder van het Ita liaanse ministerie van buiten landse zaken zei echter vandaag, dat „de geallieerden rekening hadden gehouden met het stand punt van Italië en dat het voor stel van de geallieerden voor een vijfmogendhedenconferentie was aanvaard." De woordvoerder zei, dat voor zover het Italië betreft, de vijf mogendhedenconferentie ter be studering van het gejiele pro bleem Triëst thans onmiddellijk kan plaatsvinden. De volledige tekst van het ge allieerde voorstel van 13 Novem ber is niet gepublicceerd. Vol gens Amerikaanse diplomaten was het een „peiling" van het Italiaanse standpunt geweest. De woordvoerder van het Ita- Sociale verzekeringswetten (Van onze parlementaire redactie) De minister van Sociale Zaken heeft de Tweede Kamer voor gesteld de loongrens van de so ciale verzekeringswetten te stel len op f5300,Het maximum dagloon zal op f15.worden be paald. De Stichting van de Arbeid heeft geadviseerd tot een verho ging van de loongrens tot f6.000 en van de premie- en dagloon grens tot f 16.Dit advies heeft minister Suurhoff niet gevolgd. De minister zegt in de toelich ting op het wetsontwerp, dat hangende de besprekingen met medewerkers van de ziekenfond sen en met de fondsen zélf het onjuist zou zijn de loongrens op f6.000,te stellen, aangezien de doktoren zich tegen een der gelijke verhoging hebben uitge sproken. liaanse ministerie van buiten landse zaken zei echter, dat het voorstel neerkwam op een ver zoek deel te nemen aan een vijf mogendhedenconferentie. De vorige week deelde het Ita liaanse ministerie van buiten landse zaken in een officieel communiqué mee,; dat Italië een „positieve en constructieve hou ding" had aangenomen ten aan zien van een vijfmogendheden conferentie inzake de kwestie Triëst. De woordvoerder van het mi nisterie van buitenl. zaken zei niet, of de bijeenkomst er een zou zijn van technische deskundigen of van ministers. Ook in Den Haag ter sprake De Italiaanse premier en minis ter v-n buitenlandse zaken Giu seppe Pella is vandaag uit Rome naar Den Haag vertrokken, waar hij besprekingen zal voeren met de Nederlandse autoriteiten en later de conferentie van de mi nisters van Buitenlandse Zaken van het „Kleine Europa" zal bij wonen. Het onafhankelijke blad Tempo schreef vandaag, dat het „niet uitgesloten is", dat de kwestie Triëst op de ministersconferentie in Den Haag ter sprake zal ko men. Prins Bernhard, die op de terugreis uit Ethiopië naar Neder land, enige dagen, heeft doorgebracht in Athene, heeft de antieke stad van de Griekse hoofdstad, de Acropolis, bezocht. De foto toont hem voor de beroemde Cariathiden. KANSAS CITY, 23 Nov. Carl Austin heeft vandaag de millionnair Robert Greenlease om vergiffenis gevraagd voor het ontvoeren en vermoorden van Bobby Greenlease. Greenlease, die vandaag de ontvangst van de brief bekend maakte, zei: „Hij vroeg om vergiffenis voor deze verschrikkelijke daad in dien zo iets als vergiffenis mo gelijk is." Hall verzekerde Greenlease in zijn brief eveneens niets te weten van de 300.000 dollar die vermist wordt van het losgeld, maar herhaalde, dat het meren deel ervan in zijn hotelkamer was toen hij in St. Louis gear resteerd werd. In zijn bekentenis die afgelo pen Dinsdag tijdens het proces werd voorgelezen, zei hij, dat hij een inventaris van het geld op gemaakt had kort voordat hij gearresteerd werd. Greenlease verklaarde te gelo ven dat Hall de waarheid ver telt. Hall wacht samen met- mevr. Bonnie Heady op de voltrek king van het doodvonnis op 18 December in de gaskamer van Jefferson City. Greenlease zei: „Ik vraag me niet langer af of Hall het be groef voor zijn arrestatie" (hij 'bedoelde de helft van het los- PANMOENJOM, 23 Nov. (A.P.) De geallieerde onderhan delaars in Panmoenjom hebben er vandaag mee ingestemd, dat Rusland wordt toegelaten tot de Koreaanse vredesconfe rentie, doch als „volledig deelnemer" aan de zijde der com munisten en niet als neutraal land. De Amerikaanse afgevaardigde Arthur Dean stelde nogmaals voor, dat de Sowjet Unie de bij eenkomst als belligerent bijwoont. Tevoren had hij erop aangedron gen, dat de communisten een toelichting geven op hun plan om enkele neutrale landen aan de conferentie te doen deelnemen. „U wilt, dat ik iets koop zon der het te kunnen bekijken", zei Dean op de bijeenkomst van de subcommissie die de samenstel ling en de plaats voor de Ko reaanse vredesconferentie moet vaststellen. Dean deelde na afloop aan de pers mee, dat hij nog steeds op timistisch is ofschoon hij wel het gevoel heeft, dat men slechts met een slakkengang voortgang maakt. De besprekingen over de vredesconferentie duren thans reeds ruim 4 weken. Krijgsgevangenen-kwestie Een diplomatieke woordvoerder bij de Ver. Naties heeft gisteren gezegd, dat luitenant-generaal K. S. Thimayya besloten heeft de algemene vergadering van de Ver. Naties te verzoeken in het ge schil rond de repatriëring Koreaanse krijgsgevangenen scheidsrechter op te treden. De woordvoerder deelde der als mee, dat de Indische voorzitter van de repatriëringscommissie der neu trale landen in Korea een lang rapport heeft opgesteld, waarin de impasse met betrekking tot de repatriëring van alle kanten wordt belicht. Verwacht wordt, dat het rap port eind deze week in New York zal worden ontvangen. Een afschrift gaat naar secre taris-generaal Hammerskjöld, die zal dit waarschijnlijk publiceren, zodat alle leden van de Ver. Na ties er kennis van kunnen nemen. Verwacht wordt dat een nieuw verhit debat het resultaat zal zijn. De woordvoerder zei, dat Thi mayya in zijn rapport waarschijn lijk geen mening over de impasse zal geven, doch de gehele zaak geld die hij betaalde voor de vrijlating van Bobby, lang nadat •het kind reeds vermoord was). „Met een zekere terechtstel ling in het verschiet heeft hij geen reden meer te liegen", zei Green'lease, er aan toevoegend: „zijn verklaring klinkt waar." Men gelooft, dat de autoritei ten belangstelling hebben voor een vreemdeling, die naar Hall in zijn bekentenis zei, hij zag vlak bij zijn kamer na zijn ar restatie op 6 October. De politie van St. Louis heeft de voormalige poilitie luitenant Louis Shoulders en de agent El mer Dolan die de arrestatie ver richtten uitvoerig ondervraagd. Beiden hebben standvastig ont kend iets van het vermiste geld te weten. In St. Louis heeft luitenant Shoulders de inhoud van Hall's brief „een hoop leugens" ge noemd. Maar de politie-commissaris Jeremiah O'Connel heeft ver klaard van plan te zijn verlof te vragen Hall te ondervragen om te trachten het vermiste geld op te sporen. HANOI, 23 Nov. (A.F.P.-Reu- ter). Franse bommenwerpers hebben Maandag in het gebied van Jentsjau, 135 km ten Oosten van Dien Bien Phoe, aanvallen uitgevoerd op een Vietminh- divisie. die oprukt in de richting van Dien Bien Phoe, een stad 270 km ten Westen van Hanoi, die verleden week Vrijdag door Franse parachutisten werd ver overd. De Vietminh-divisie. die afkomstig is uit de delta van de Rode Rivier, trekt op langs de weg van Hoabinh naar Sonla. Een Franse woordvoerder heeft medegedeeld, dat Zondag bii zuiveringsoperaties langs de kust in de delta van de Rode Rivier 39 Vietminh-opstandelingen zijn gedood. In dit gebied worden felle plaatselijke gevechten ge leverd. Bedrag van 50 mille wordt genoemd De recherche te Deventer heeft de 33-jarige apotheker J. F. C. beheerder van een der apotheken te Deventer, voor de officier van justitie te Zutphen geleid als ver dacht van malversatie, waarbij aanzienlijke bedragen, waarschijn lijk ongeveer een halve ton, zou den zijn onttrokken aan het lan delijk vereveningsfonds, dat ter beschikking staat van de zieken fondsraad, welke de gelden van dit fonds verdeelt over de zieken fondsen in ons land. De fraude is ontdekt door een controlerende ambtenaar van de accountantsdienst van de zieken fondsraad, waarna de voorzitter van deze raad aangifte heeft ge daan. De accountantsdienst van ter beoordeling aan de assemblee de ziekenfondsraad heeft een rap- zal overlaten. port bij de justitie ingediend.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1