Frankrijk streeft naar gesprek met Sovjet-Unie Munitiefabriek te Lissabon in de lucht gevlogen Amersfoortse conducteur verijdelde misdadig plan Belgrado verwerpt Matusic beschuldigd Dagblad voor Alkmaar en omgeving Gecompliceerde autobotsing in buurt van Waddinxveen Van moord op Belgische Simone de Ridder Geld weg Het dehat in de Franse Assemblee Richtlijnen voor onderhoud op conferentie van Bermuda INCIDENTEN IN EGYPTE 3000 ton archief van de Wehrmacht MINSTENS 17 DODEN Bij treinontsporing moesten tivee mensen de dood vinden Inzet uitkering levensverzekering Elf pompen zuigen Lord Ismay ook naar Bermuda Oudste echtpaar van Nederland? Kinderbij slag- verhoging Dulles erkent na-oorlogse fout NOORDHOILANDS i Abonnementsprijs ƒ6,20 per kwartaal, ƒ2,07 per maand, ƒ0,48 per week, inclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 R 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 3», tel. 459 K 2240. Buiten God is 'f nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Woensdag 25 November 1953 - 49e Jaargang Nummer 12943 PARIJS, 24 Nov. Premier Joseph Laniel, die van middag de eerste spreker was in het debat over buiten landse zaken in de Franse nationale vergadering, zei dat Frankrijk er op de conferentie van Bermuda, wanneer de betrekkingen met de Sovjet-Unie ter sprake komen, naar zal streven onderhandelingen met dat land moge lijk te maken. Het zou dit echter niet doen door zich los temaken van hetgeeen het reeds op zich genomen heeft. Wat Indo-China betreft, zal hij zich baseren op de wens van de Nationale Vergadering om te trachten door onderhandelen te komen tot een algemene pacifi catie van Azië. De wapenstilstand in Korea had bewezen, dat het mogelijk is op die wijze een con flict te beëindigen. De strijd in Indo-China was ook een belem mering voor de uitbreiding van Frankrijks militaire rol in Euro pa. Laniel nodigde de-opstandelin gen in Indo-China uit „redelijke voorwaarden" voor een staking van het vuren te stellen. Frank rijk eiste geen onvoorwaardelijke capitulatie van de vijand. De Europese politiek Wat de Europese politiek be treft, zei de premier: „Ik zeg dui delijk dat ik voor Europa ben op zekere voorwaarden". Deze waren: regeling van de Saar- kwestie, ondertekening van de verklarende protocollen en het sluiten van overeenkomsten met Engeland. Tegen Britten gericht LONDEN, 24 Nov. Enge land heeft bij Egypte geklaagd dat het aantal anti-Britse inci denten in de zone van het Suez- kanaai toeneemt, aldus heeft het Britse Ministerie van buiten landse zaken vandaag medege deeld. Aanvallen op Brits personeel en diefstallen uit militaire op slagplaatsen vormden er het grootste deel van. De Britse ambassade in Cairo heeft de klacht aan het Egyp tische ministerie, van buiten landse Zaken overgebracht. Maar sedertdien hebben de Egyptische autoriteiten drie Brit se onderdanen gearresteerd. Het zijn mevr. Ann Butcher, hotel- eigenares, John Wesley Bloom, dierenarts en Tom Clarke, jour nalist. SJARET OPVOLGER VAN BENGOERION? JERUZALEM, 24 Nov. (Reuter) Mosje Sjaret, de Israëlische mi nister van buitenlandse zaken, is door het politieke comité van de Israëlische arbeiderspartij geko zen als enige candidaat voor het premierschap, als opvolger van premier David Ben Goerion, die op 4 November meedeelde te wil len aftreden. Duitsland moest zeer duidelijk verklaren dat -het zijn nieuwver- worven bevoegdheden niet zou gebruiken om aan de belangen van Frankrijk in Saarland te tor nen. Als de Duitse regering talmde bij het duidelijk maken van haar standpunt ten aanzien van de Saar, zou dat niet anders dan de vorming van de Europese verde digingsgemeenschap kunnen ver tragen. De onderhandelingen met En geland over de verhouding van dit land tot de E.V.G. verliepen gunstig. Laniel was bemoedigd door de commentaar in de Britse pers, volgens welke Engeland zich moest verbinden zijn troepen op het vasteland van Europa te laten. Laniel deelde mee, dat in het begin van het nieuwe jaar de regering de kwestie der bekrach tiging van het EVG-verdrag aan het parlement zou voorleggen. Laniels rede werd warm toe gejuicht door de pro-Europeanen der verschillende fracties, maar koel ontvangen door de Gaullis ten, met uitzondering evenwel van wat hij zei over Saarland. Dit had zichtbaar hun goedkeu ring. Gistermorgen is op de rijksweg Den Haag-Utrecht een ernstige autobotsing het gevolg geworden van gladheid van de weg. Vijf wagens waren hierbij betrokken in de buurt van Waddinxveen. De heer Abels uit Utrecht wilde een militaire colonne passeren. Hij zag een tegenligger, bestuurd door ir. Horstman, directeur van een glasfabriek uit Sas van Gent, te laat. Een botsing volgde, on danks krachtig remmen van de heer Abels. De laatste werd met zware verwondingen in een ziekenhuis opgenomen. Omdat de wagen uit Utrecht slipte kwam deze in aan raking met de auto van ir. Den Hollander, president-directeur van de N.S. Diens auto werd zwaar beschadigd. Achteraf bleek, dat ir. Horstman licht werd ge wond. Een dame komende uit de richting Utrecht reed met haar wagen vervolgens op de reeds beschadigde wagens in, waarna ook nog een vijfde wagen tegen de opeen gehoopte auto's botste. Dit laatste voertuig werd be stuurd door een Engels militair Kapitein van „Larix" twee weken geschorst Conform het voorstel van de inspecteur voor de scheepvaart heeft de Raad voor de Scheep vaart kapitein H. J. L. uit Stads kanaal van het m.s. „Larix", dat op 6 September j.l. in de Kal- marsund is gestoten, gecorrigeerd door zijn bevoegdheid om als ka pitein te varen in te trekken voor de tijd van twee weken. Schiphol in de mist Tengevolge van de mist op Schiphol moesten Dinsdagavond 10 vliegtuigen landen op het vliegveld van Düsseldorf. De vliegtuigen kwamen o.m. uit New York. Montreal. Madrid en Praag. uit Purley, die zijn auto door de gladheid van de weg niet tijdig tot stilstand kon brengen. Door de rijkspolitie moest het verkeer op de weg in beide richtingen worden omgelegd. De politie heeft direct na het ongeluk een onderzoek ingesteld. Albanees afweergeschut schiet op Grieks vliegtuig ATHENE, 24 Nov. (AFP) Vernomen wordt, dat Albanese luchtdoelartillerie heeft gevuurd op een Grieks vliegtuig, dat bo ven het West-Griekse gebied van Prespa Mali vloog. Het toestel is niet getroffen. Voorstel conferentie over Triest BELGRADO, 24 Nov. (Reuter) De Zuidslavische minister van buitenlandse zaken, Popowitsj, heeft Dinsdagavond te Belgrado medegedeeld, dat de Zuidslavische regering een geallieerd voorstel van 13 November voor een in ternationale conferentie over Triest heeft verworpen. De geallieerden hadden als voorwaarde gesteld, dat voor een dergelijke conferentie een begin was gemaakt met de uitvoering van het besluit van 8 October, volgens hetwelk Triëst aan Italië diende te worden overgedragen, aldus Popowitsj. De Italiaanse regering heeft vorige week bekend gemaakt, dat zij een geallieerd voorstel van 13 November voor een conferentie over Triëst had aanvaard. BONN, 24 Nov. De West- duitse Defensiecommissie is van plan enkele tonnen oude Wehr- machtpapieren door te gaan wer ken, om na te gaan, welke voor malige soldaten in aanmerking komen voor een plaats in het nieuwe Duitse leger' Een speciaal centrum is inge richt in een plaatsje in de buurt van Bonn, om alle op schrift ge zette gegevens betreffende de manschappen van Hitler's voor malige leger bijeen te garen en te onderzoeken. Een aantal voormalige officie ren is geïnstalleerd in een oud klooster en begonnen aan het sorteren van 650 ton paperassen van het voormalig leger. In totaal bevindt zich in de ar chieven van de verschillende Westduitse bureaux ongeveer drieduizend ton van dit leger- materiaal. In de aula van de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam werd Dinsdagmiddag de Reina Prinsen Geerligsprijs uitge reikt. Deze prijs was dit jaar beschikbaar gesteld aan Ellen Warmond uit Rotterdam en aan Remco Campert uit Amster dam, voor literaire prestaties. De prijs werd uitgereikt door R. J. P. Geerligs. Links: Ellen Warmond en rechts Remco Campert. KLAGENFURT (Oostenrijk), 24 Nov. De Joegoslavische vluch teling Stefan Matusic is formeel beschuldigd van de moord op de Belgische schoonrijdster op de schaats Simone de Ridder. Hij is naar de gevangenis teruggebracht om verhoord te worden door de Duitse politie. Simone de Ridder werd gewurgd, beroofd en uit de trein geworpen nabij Kitzingen, ongeveer een week geleden. De Joegoslaaf werd afgelopen Vrijdag gearresteerd wegens een vonnis van een jaar voor in braak. Toen hij gearresteerd werd, wist de politie van Klagenfurt niet dat hij van de moord op LISSABON, 24 Nov. Naar vernomen wordt heeft een ontploffing plaats gevonden in een munitiefabriek in Lissabon. Men gelooft dat ten minste 17 personen gedood werden en meer dan 100 gewond. De ontploffing vond plaats, toen de arbeiders naar de fabriek terugkeerden van hun schafttijd. Op de plaats van de ramp ston den talloze huilende vrouwen en angstige familieleden. In het cen trum van de stad stonden de mensen angstig te wachten terwijl de ambulances voorbijrenden om gewonden naar de ziekenhuizen te vervoeren. Een ambulance auto is op weg naar het zieken huis verongelukt. Tot dusverre zijn de stoffelijke resten van 14 slachtoffers gebor gen. Veel vrouwen in verschillen de delen van de fabriek liepen gapende wonden op tengevolge van rondvliegende glasscherven en stenen. De ontploffing deed zich voor op de eerste etage van een ge bouw, waarin 87 arbeiders mij nen onderzochten. Het gebouw werd vernield, terwijl in een omtrek van ruim 200 meter daken van de huizen gelicht werden en de ruiten verbrijzeld werden. Heftig bloedende overlevenden maakten zich gillend vrij uit de puinhopen, terwijl zich buiten steeds meer bloedverwanten ver zamelden. De ongedeerde arbei- Aan de oplettendheid van een treinconducteur uit Amers foort is het te danken, dat een aanslag op een 54-jarige Amsterdamse vrouw S.V. kon worden verijdeld. Deze aanslag was op touw gezet ter verkrijging van een levensverzekerings uitkering. De conducteur had iets van de beraamde plannen opgevangen en de recherche hiervan mededeling gedaan. De spoorwegrecherche en de recherche van De Bilt wisten binnen enkele dagen klaarheid in deze duisteren zaak te brengen. De 35-jarige H. de V., een ver zekeringsagent uit De Bilt. had samen met de 32-jarige oud- SS-er H. de V. uit Zeist een verzekering afgesloten op het leven van mej. V. tot een be drag van 15.000.-. Beide man nen, die geen familie van elkaar zijn, beraamden hierop een plan om nabij een seinhuisje te Blauwkapel in de gemeente Maartensdijk een goederentrein uit de rails te laten lopen. Wan neer de trein zou ontsporen, zou mej. V. zich in het vlak aan de lijn liggende seinhuisje moeten bevinden en daar aldus de op zet van het plan de dood vin den. De 35-jarige verzekeringsagent zou van plan zijn geweest, de oud-SS-er ook om te laten ko men, wanneer mej. V. de dood zou hebben gevonden. Dit plan was gerijpt, omdat de verzeke ringsagent, om het vertrouwen van mej. V. te winnen, ook op het leven van de oud-SS-er een levensverzekering tot een bedrag van 15.000.- had afgesloten. Zowel deze als mej. V. bei den zouden naar het seinhuisje gaan hadden de desbetreffen de formulieren hiervoor onder tekend. toen deze nog blanco waren. In de polissen zou zijn opgenomen, dat bij het overlijden van een van deze partijen de andere de uitkering zou krijgen. Indien beiden dood zouden zijn. zou de verzekeringsagent de uit keringen ontvangen. SS-er bleek bevreesd Het schijnt dat de oud-SS-er, toen het plan eenmaal was ont worpen. aan de practisehe uit voering heeft getwijfeld. Ook ben geacht, dat het misdrijf zou worden ontdekt. De verzeke ringsagent zou de oud-SS-er toen echter hebben gerustgesteld met de mededeling, dat hij wel voor een handlanger kon zorgen, die de rails op het vooraf bepaalde punt zodanig zou opbreken, dat de trein het seinhuisje zou ram men. Deze handlanger verscheen inderdaad, doch trok zich terug aangezien hij de opzet te riskant achtte. Conducteur kreeg argwaan Tijdens een reisje, dat ook langs de plaats voerde, waar de trein zou moeten ontsporen, kon de zich inmiddels teruggetrokken handlanger zich echter niet be dwingen de conducteur enige vragen over de situatie ter plaat se te stellen. De conducteur kreeg argwaan en waarschuwde de recherche. Deze hechtte aanvan kelijk weinig geloof aan »het verhaal, doch bij navraag bij de verzekeringsmaatschappij bleek inderdaad, dat de polissen daar waren aangevraagd. Aangezien de naam van de oud-SS-er daar bekend was. meldde een politie man uit De Bilt zioh bij hem aan als handlanger. Het spel werd verder gespeeld en toen de pseudo-handlanger voldoende be wijsstukken in handen had. greep hij in. Zowel de verzeke ringsagent de V. als de oud-SS- er de V zijn reeds voor de offi cier van justitie geleid en heb- schijnt hij de kans groot te heb- ben inmiddels bekend. ders en de politie namen spoedig de reddingswerkzaamheden ter hand en uit de ziekenhuizen in de stad snelden ambulanceauto's naar de fabriek. De reddingswerkzaamheden wa ren uiterst gevaarlijk, omdat tus sen de puinhopen tal van niet geëxplodeerde mijnen, handgrana ten en 10.000 lonten verspreid lagen. De omvang van de ramp zou nog veel groter geweest zijn, in dien niet 200 militairen, die in de fabriek een speciale opleiding krijgen, op het ogenblik van de ontploffing in de naburige ka zerne aan het koffiedrinken ge weest waren. Z.H. de Paus naar Rome terug VATICAANSTAD, 24 Nov. Paus Pius XII zal Zaterdag a.s. uit Castel Gandolfo naar Rome terugkeren. Aan Vierbaimenpolder ZIERIKZEE, 24 Nov. Een belangrijke dag was het vandaag voor de Vierbannenpolder van Duiveland. Er werd namelijk een aanvang gemaakt met het droog- malen van deze polder, waartoe acht pompen aan de zeedijk bij Ouwerkerk en twee grote pom pen aan de Noordzijde bij Ste- venssluis in werking werden ge steld. Bij het haventje van Ste- venssluis gaf dit nog even ver traging, omdat men nog moest afwachten hoe de bodem van de ze haven, waarin de zuigbuizen liggen, zioh zou houden. Men heeft de haven nu met steen be- stort en morgen zullen ook daar de pompen op volle toeren kun nen draaien Voor een verrassing zorgde nog machinist van Dijk van het oude watergemaal bij Stevens- sluis. Direct na de 1 Februari- ramp was hij begonnen met het demonteren van de machines van dit gemaal. Intussen had hij al les weer schoon gemaakt. Aan de activiteit van deze machinist was het te danken dat ook een van de twee pompen van dit gemaal reeds direct kon meehelpen aan het leegmalen van de polder. Zeer binnenkort zal hier ook de tweede pomp van het gemaal, welke thans wordt gemonteerd, in werking kunnen worden ge steld. Simone de Ridder verdacht werd. Matusic, aldus de politie, kreeg gisteren een aanval van woede toen hij gedwongen werd zich te ontkleden voor een onderzoek van zijn kleren. Bij het onderzoek kwam vast te staan, dat zijn on derkleren en zijn pak West Duitse fabrieksmerken droegen. Matusic, aldus de politie, gaf toe dat hij „kort geleden" in West Duitsland was, nadat zijn kleren onderzocht waren. Voordien had hij verklaard in de afgelopen 12 maanden niet in West Duitsland geweest te zijn. Het onderzoek wees verder uit dat bloedvlekken gevonden wer den aan de binnenkant van Ma- tusic's overjas en de politie zei dat hij verschillende schrammen op zijn gezicht en zijn lichaam had. De politie verklaarde, dat de schrammen afkomstig kunnen zijn van Simone de Ridder die zichzelf heftig verdedigde tegen haar moordenaar. PARIJS, 24 Nov. (AFP-Reuter) Naar het hoofdkwartier van de N.A.V.O. te Parijs bekend maakt, zal de secretaris-generaal der N.A.V.O., Lord Ismay, de be sprekingen, welke president Eisenhower, premier Laniel en premier Churchill in het begin van de volgende maand op Ber muda zullen houden, gedeeltelijk bijwonen, zulks op verzoek van Sir Winston Churchill. Lord Ismay zal aan de perma nente N.A.V.O.-raad te Parijs verslag uitbrengen, voordat de volledige raad van de ministers van buitenlandse zaken, defensie en financiën der aangesloten lan den in de derde week van De cember in de Franse hoofdstad bijeenkomt. AMSTERDAM, 24 Nov. In een postagentschap te Amster dam ontstond Maandagmiddag grote consternatie. Politieman nen sommeerden alle aanwezi gen circa 15 het agentschap niet te verlaten, omdat een 65- jarige man een bedrag van 375 gulden miste. Een langdurig on derzoek, waarbij drie personen werden gefouilleerd, leverde geen resultaat op. De oplossing kwam pas veel later, toen de „benadeelde" kwam vertellen, dat hij het geld thuis in 'n porte feuille had gevonden KWINTSHEUL, 24 Nov. In het Tehuis voor Ouden van Da gen te Kwintsheul wordt sinds de oorlog het echtpaar Buys-Vis verpleegd. Zij is Zondag j.l. 96 jaar geworden en hij viert op 4 December a.s. ook zijn 96ste ver jaardag. Beiden zijn nog gezond en opgewekt. Zij vol belangstel ling voor de klein- en achter kleinkinderen en hij, als oud- schipper, door geen regen of wind van zijn dagelijkse wande lingetje te weerhouden. Kwints heul gelooft nu de eer te hebben het oudste echtpaar van Neder land te mogen herbergen. Of er nog baas boven baas zal bljjken te zijn? Kleine zelfstandigen Ook de kinderbijslag voor de kleine zelfstandigen zal worden verhoogd. De bijslag voor het derde kind dat is het eerste kind, waarvoor recht op bijslag bestaat wordt f 0.30 per dag en voor het vierde en volgende kinderen f 0.43 per dag. Ook de inkomensgrens voor het recht op bijslag wordt verhoogd. De mi nister van Sociale Zaken staat op het standpunt, dat de loonsverho ging gunstige invloed zal hebben op de omzet van de kleine zelf standigen en derhalve een stijging van de inkomens zal veroorzaken. Daartegenover staat de huurver hoging. Bij handhaving van de thans geldende inkomensgrenzen zou een zodanige stijging echter tot gevolg hebben, dat de inko mens van een aantal der thans onder deze regeling vallende kleine zelfstandigen boven de in komensgrenzen van deze wet zou den uitgaan. Hierdoor zouden zij niet meer voldoen aan de voor verkrijging van deze bijslag ge stelde voorwaarden en zouden zij deze bijslag derhalve moeten der ven. Voor weer anderen zou de bijslag eerst van een later kind af, dan thans het geval is, kun nen worden verstrekt. Door de wijziging van de inkomensgrens in de wet. zijn deze nadelen ge ëlimineerd. KONINGIN ELIZABETH OP BERMUDA Het toestel van de B.O.A.C. met Koningin Elizabeth en de Hertog van Edinburgh aan boord is vanochtend op de Bermuda eilanden geland. Maandagavond is uit het huis van de piloot, die Koningin Eli zabeth en haar echtgenoot over de Atlantische Oceaan zou vlie gen, een hoeveelheid bont en juwelen gestolen ter waarde van 10.000 pond. De piloot is kapitein A. C. Lor raine, 43 jaar. Hij zat aan de stuurknuppel, toen de strato- kruiser Canopus met het konink lijk paar naar Gander vertrok. OUD C.I.O.-PRESIDENT GEDEPORTEERD HOBOKEN, New Jersey, 24 Nov. Charles A. Doyle, de vroegere internationale vice pre sident van de C.I.O., is gister avond naar zijn geboorteland Schotland gedeporteerd, omdat hij zich volgens de Amerikaanse regering met communistische par tij-activiteit zou hebben bezig gehouden. De 49-jarige Doyle en zijn echtgenote reizen met de Maas dam van de Holland-Amerika Lijn. Doyle heeft onlangs zijn ver zoek om tegen het bevel tot zijn deportatie in hoger beroep te mogen gaan, ingetrokken. Hij woonde sinds 1923 in de V.S. WASHINGTON, 24 Nov. De Minister van Buitenlandse Za ken John Foster Dulles heeft vandaag tijdens zijn persconfe rentie verklaard, dat Amerika 't ontwapeningsprogramma voor Duitsland en Japan na de twee de wereldoorlog nogal ver door gedreven had. Dulles zei het eens te zijn met vice-president Richard Nixon's standpunt, kort geleden uitgedrukt in een rede in Tokio, dat het. ontwapenen van Japan een fout was. De Minister zei daarna dat de ontwapening van Duitsland nog al ver doorgezet was. Hij stipte aan dat verschillende ontwape- ningsplannen sedertdien veran derd werden uit hoofde van de communistische dreiging. In antwoord op andere vragen de buitenlandse politiek betref fende zei Dulles, dat het Ameri kaanse Ministerie van Buiten landse Zaken de mogelijkheid be studeert om via diplomatieke - kanalen te onderhandelen met Rusland over een Oostenrijks vredesverdrag nu de Russen ge weigerd hebben een formele con ferentie over dit vraagstuk bij te wonen. Albanese schoener uitgeweken ATHENE, 24 Nov. (Reuter) De drie bemanningsleden van een Albanese schoener hebben op een reis van Valona naar Santiqua- ranta, beide Albanese havens, de kapitein en een soldaat, die aan boord de wacht hield, bedwelmd met slaapmiddelen, welke door het eten waren gemengd. Daarna hebben zij koers gezet naar het Griekse eiland Korfoe, waar zij na aankomst politiek asyl hebben gevraagd. De schoener, die 20 ton meet, had een lading wapens aan boord. DRIE JAAR IN KOREA SEOEL, 24 Nov. Het Neder landse bataljon zal Donderdag a.s. de dag herdenken, waarop dtie jaar geleden de eerste Neder landse soldaten in Korea aan kwamen. Er zullen herdenkingsdiensten en een parade plaats vinden.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1