Voor elke vrouw die jong van hart is Geen beter dan GOED IEUWS' NOORDHOLLANDS1 Westerse nota aan Moskou over Oostenrijk Vandaag begint in Den Haag conferentie „Klein Europa" Belgisch Sabena vliegtuig maakte een buiklanding Oud-kanselier dr. Figl aan buitenlandse zaken Vloedgolf Oost-Duitse propaganda van Walter Ulbricht —COUPON— Dagblad voor Alkmaar en omgeving Eerste Kamer matig tevreden over inhoud nieuwe Huurwet Hongarije won match van tie eeuw Teruggaaf omzetbelasting Laniel stelt vertrouwenskwestie VRIJDAG STEMMING in Japan verwacht „E.D.G. leidt tot tweede Korea" Onze industrie steeds vooruit! Matusic bekent medeplichtigheid Duits vrachtschip gestrand Belangrijke besluiten zijn niet direct te verwachten Schiphol - in mist gehuld - geraakte in rep en roer Passagiers ongedeerd Britse meteor in zee gestort KOU HEGEERDE OVER OEFENING ,GOED NIEUWS" is iet lievelingsblad van le moderne vrouw. Let J maar eens op hoe ;aak U „Goed Nieuws" •iet lezen'. GOED NIEUWS" is jo boeiend, levendig en veelzijdig, dat iede re vrouw het met ge noegen zal ontvangen. Wilt U kennismaken? Wanneer U onder staande bon invult en naar ons adres stuurt, ontvangt U kosteloos een exemplaar van Goed Nieuws"; hierin zult U nog een verras sende mededeling vin den, waarvan U metple- zier zult kennisnemen >r GRATIS toezending een proefnummer van damesweekblad „GOED NIEUWS" l AU )RES lONPLAATS GN 40 n wordt vriendelijk ver- ht deze coupon duidelijk sbaar in te vullen, ingevulde coupon in 'n n enveloppe, gefrankeerd 2 ct. postzegel, verzen- aan de Administratie i „GOED NIEUWS".- asaul^an 51, Haarlem. Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Donderdag 26 November 1953 49e Jaargang - Nummer 12944 LONDEN, 25 Nov. (A.P.) De Verenigde Staten, fïroot-Brittannië en Frankrijk hebben vandaag opnieuw een verzoek aan de Sovjet-Unie gericht zich bij hen aan le sluiten in een poging om een Oostenrijks onafhanke- IGkbeidsverdrag op te stellen. Inmiddels lieeft kanselier dr. Raah de vroegere kanselier dr. Figl benoemd tot minister van buitenlandse zaken. als „niet De Westerse Grote Drie ver klaren in hun nota's, dat de Oos tenrijkse onafhankelijkheid nog steeds niet hersteld is, tien jaar nadat dit in de verklaring van Moskou het Oostenrijkse volk be loofd werd. En zij klagen er over dat zij dit jaar te vergeefs vijf maal voorgesteld hebben een viermo- gendhedeneonferentie hierover te houden. Rusland heeft in 1953 drie maal vermeden conferenties bij te wo nen van de waarnemers van de ministers van Buitenlandse Za ken van de Grote Vier om over een Oostenrijks verdrag te spre ken. Het beschuldigde Westelijke mogendheden ervan de interna tionale stad Triëst in een vloot- basis te veranderen. Dit, aldus Rusland, was een schending van het Italiaanse vredesverdrag. Het vroeg om een verzekering dat het Oostenrijkse verdrag niet ge schonden zou worden. En de Rus sen hebben twee maal verklaard dat een voorafgaande Vierm-o- gendhedenconferentie over een Duitse vrede een Oostenrijks vre desverdrag ten gevolge zou kun nen hebben. Dit zijn de kwesties die de ge- JSationale ramp in Engeland (Van onze sportredacteur) In de vallende schemer van een prachtige Engelse herfstmiddag is er een einde gekomen aan een sprookje, dat negentig jaar lang de harten van millioenen Britse voetballiefhebbers heeft ver warmd. Een prachtig, volkomen gaaf Hongaars elftal gaf elf Engelse profs voetballes, op een manier, die de handen van de honderd duizend toeschouwers na afloop minutenlang op elkaar hield. Een ovatie van een sportief Engeland, dat de nederlaag wist te dragen op de enig juiste manier. Heel Engeland vocht in de iweede helft tot het uiterste om de laatste slag te winnen. Voor de eerste maal ging de tegenpartij echter niet door de knieën. Hongarije bleef baas in Wem bley. (Voor uitvoerig verslag zie pa gina vijf). Bendehoofd meldt zich in Indo-Cbina SAIGON, 25 Nov. (AFP) Een bendehoofd in Indo-China heeft zich Woensdag met zijn volgelingen ter sterkte van een bataljon weer aangesloten bij de strijdkrachten van Vietnam onder generaal Nguyen van Hinh. Een half jaar geleden had hij zich met zijn groep afgescheiden dis protest tegen het plan zijn bataljon in het nationale Viet namese leger op te nemen. allieerden beschouwen ter zake doende". Aan het Kremlin bieden Ame rika, Engeland en Frankrijk aan „elk Sowjet voorstel dat een Oos tenrijks vredesverdrag zou be vorderen en dat geen niet bij behorende kwesties naar voren brengt" te zullen onderzoeken. Zij verklaren te geloven „dat niets een hervatting van de be sprekingen over een Oostenrijks vredesverdrag in de weg staat behalve de houding van de Sow jet regering". „Verkort verdrag" afgedaan De westelijke mogendheden leggen er de nadruk op dat zij niet langer vasthouden aan een verkort verdrag voor Oostenrijk, dat zij 18 maanden geleden in dienden in de hoop spoedig tot een resultaat te komen. De Sowjets hebben er aan vast gehouden dat dit voorstel eerst ingetrokken wordt alvorens de besprekingen hervat zouden kun nen worden. De taak van Figl De voornaamste taak van de 51 jaar oude Figl zal zijn het doel te bereiken, waarvoor hij als kanselier acht jaar gevochten heeft: de onafhankelijkheid van Oostenrijk en de terugtrekking van de bezettingstroepen. Figl, een zoon van een boer, heeft lange jaren in nazi concen tratiekampen doorgebracht. Figl volgt Gruber op, die twee weken geleden ontslag nam naar aanleiding van een geschil met de Volkspartij over de memoires, die hij onlangs heeft uitgegeven. Zijn partij had hem ten laste gelegd, dat hij in zijn memoires over de schreef gegaan was met een verslag van besprekingen, Ook over voorraden schoeisel 's GRAVENHAGE, 25 Nov. Zoals bekend is, zal, indien het ontwerp van wet houdende vrij stelling van omzetbelasting van huisbrand en schoeisel, dat on langs door de Tweede Kamer der Staten-Generaal is aangenomen, kracht van wet heeft verkregen, teruggaaf van omzetbelasting aan handelaren in brandstoffen wor den verleend over de op 1 Janu ari 1954 aanwezige voorraden. De staatssecretaris van Finan ciën heeft nu besloten om, indien ook de Eerste Kamer der Staten- Generaal bovengenoemd wetsont werp aanvaardt, een dergelijke regeling eveneens te treffen voor handelaren in schoenen. Bij de regeling zal deze beperking gel den, dat geen teruggaaf wordt verleend indien deze minder dan f25.zou bedragen. De situatie direct nadat het treinongeval nabij Zwolle had plaats gevonden. Op de voorgrond de totaal vernielde vrachtauto. Op de achtergrond de electrische trein, waarvan de locomotief in de sloot naast de spoordijk terecht kwam. welke partijleiders, onder wie Figl, in 1947 met de communis ten hadden. Gruber heeft be weerd, dat deze besprekingen er toe geleid kunnen hebben, dat Oostenrijk onder Sowjet invloed is komen te staan. De partij heeft verklaard, dat dit onjuist was. PARIJS, 25 Nov, (Reuter) Joseph Laniel, de Franse premier heeft vandaag het leven van zijn vijf maanden oude regering op het spel gezet door de vertrou wenskwestie te stellen bij de stemming over het buitenlands beleid. Deze stemming, de climax van het belangrijkste debat over bui tenlandse zaken sinds de oorlog, zal Vrijdag in de Algemene Ver gadering geschieden. Na een vergadering van de As semblee, die de gehele nacht ge duurd had, heeft Laniel met de fractieleiders getracht nog tot 'n compromis te geraken over de E.V.G. TOKIO, 26 Nov. (Reuter) Een krachtige adrdbeving, die meer dan drie minuten aanhield, is Donderdagochtend te Tokio en omgeving gevoeld. Tot dusver wordt geen schade gemeld, maar het meteorologisch bureau heeft gewaarschuwd voor een vloed golf, die vermoedelijk later op de dag de Oostkust van Japan zal bereiken. Amsterdam lag in de mist gevangen Ook gisteren heeft de mist be lemmerend gewerkt op het ver keer in en rondom Amsterdam. Bij de Oranje Sluizen varieer de het zicht sinds eergisteravond 19 uur tussen 200 en 40 meter. Bij de vuurtoren van Dunger- dam lag een aantal schepen voor anker en slechts weinige gelukte het binnen te komen en dan nog pas na geruime tijd, soms na vijf uren. Enige schepen zijn mis- gevaren en zitten aan de grond. In het Noordzeekanaal was de situatie van soortgelijke aard. Het meeste grote verkeer durfde de Hemhrug niet passeren. De binnenscheepvaart vond voort gang. zij het ook met veel ver traging. zalonrniltdslïjjk vermin- BERLIJN, 25 Nov. (AP) De waarnemend premier van Oost- Duitsland, Walter Ulbricht heeft vandaag opnieuw aangedrongen op besprekingen tussen Oost en West Duitsland. Ulbricht ver klaarde dat dergelijke besprekin gen „een beslissende voorwaarde voor de hereniging" vormen. Ter gelegenheid van de ope ning van de veertigste zitting van het parlement van Oost- Duitsland, hield de communisti sche partijleider een toespraak, waarin hij zei dat „de Oostduitse regering bereid is op ieder tijdstip en over ieder vraagstuk met de Westduitse regering in overleg te treden". Belediging van Adenauer Ulbricht noemde Westduitsland's bondskanselier dr. Konrad Ade nauer de „Hitier van vandaag" en zei dat hij zijn politiek gesto len had uit Hitler's „Mein Kampf'. Ulbricht zeide dat de Bermuda conferentie slechts de agressieve doelstellingen van Amerika dient. „Wat tijdens de Bermuda conferentie besloten wordt, zal nooit en te nimmer bindend zijn voor het Duitse volk". „Er is slechts een mogelijkheid voor het herstellen van de vei ligheid in Europa het sluiten van een vredesverdrag en ophef fing van de agressieve Ameri kaanse militaire bases in West- duitsland". van de spanning ver oor- l.D.G. zou leiden tot „Dit dering zaken". De E een tweede Korea. Ulibrieht nam de gelegenheid waar een vriendelijk woord tot Frankrijk te richten, dat nog steeds het E.D.G. verdrag niet heeft geratificeerd. „Wij verklaren dat we vreed zame en vriendschappelijke be trekkingen met de grote Franse natie willen onderhouden. En we verheugen ons er over dat het Franse volk en het Italiaanse volk zich zo heftig verzetten tegen de ratificatie van het E.D.G. verdrag. Bouw van een nieuwe rubberfabriek ROTTERDAM Nog dit. jaar zal de architect L. Klok uit Oost- voorne de bouw van een nieuwe rubberfabriek aanbesteden in op dracht van de Rubberfabriek „Helvoet" N.V. te Nieuw-Hel- voet. Het bestaande bedrijf geeft thans werk aan c.a. 200 man, voor een gedeelte woonachtig in Hel- levoetsluis en Den Briel, en be schikt nu over een bebouwde op pervlakte van 2000 m2. Door sa menvoeging met de nieuw te bouwen fabriek zal dit oppervlak tot bijna 5000 m2 vergroot wor den. Met de bouw zal circa een kwart millioen gemoeid zijn. De ze rubberfabriek vervaardigd in hoofdzaak rubber onderdelen voor de industrie, waarvan c.a. 25 procent geëxporteerd wordt. De moord op mevrouw de Ridder KLAGENFURT, 25 Nov. De Joegoslavische refugee Stefan Matusic, heeft naar verluidt van avond bekend „met een mede plichtige" de aanslag op mevrouw Simone de Ridder gepleegd te hebben. Mevrouw de Ridder werd de vorige week nadat zij beroofd was, uit de expresse trein gewor pen in de buurt van Kitzingen in Westduitsland. Volgens de politie van Klagenfurt heeft Matusic be kend tijdens een ondervraging die vandaag in de gevangenis plaats vond. Hij heeft verklaard met hulp van een medeplichtige, die volgens hem de aanstichter van de moord was, bij Kitzingen 8 dagen geleden mevr. Simone de Ridder uit de trein Wenen-Osten- de te hebben geworpen. Matusic zou echter geweigerd hebben de naam van zijn mede plichtige te noemen. Maar vol gens inlichtingen die gisteravond in Neurenberg zijn binnengeko men zou de politie zoeken naar een andere Joegoslaaf van 34 jaar, Johan Eles, alias Iwan Stefuls, die, in gezelschap van Matusic 16 November uit het vluchtelin genkamp van Valka, bij Neuren berg zou zijn vertrokken. Voor de Belgische kust Het 4.075 ton metende vracht schip „Bellatrix" is gisteren bij Heyst op een zandbank gezet om te voorkomen dat het in de Noordzee zou zinken. Tn de voor middag had het schip bij Osten- de een loods aan boord genomen en weldra voer het in de lichting van Zeebrugge. Toen is het schip blijkbaar op een wrak gestoten. Naderhand heeft het schip radiografisch medegedeeld, dat het zdeh in zinkende toestand be vond. Het schip was vermoedelijk uit Scandinavië naar Zeebrugge on derweg. Het is eigendom van de „Orion Schiffahrtgesellschaft" te Hamburg. Woensdagmorgen heeft H.M. Koningin Juliana de Italiaanse premier Pella ontvangen. De Italiaanse premier, tevens minister vcm buitenlandse zaken, is in Nederland in verband met de Ministersconferentie, welke vandaag in Den Haag zal beginnen. H.M. in gesprek met Guiseppe Pella. (Van onze parlementaire redactie) De Eerste Kamer zal het wets ontwerp tot wijziging van de huurwet goedkeuren. Tot deze conclusie leidt het voorlopig ver slag van de senaat over dit ont werp. Van een unanieme instem ming met de gewijzigde huurwet en de komende loonsverhoging is echter geen sprake. Vele leden zouden vooral ten aanzien van de grootte der huurverhoging en de afroming van de huurwinst de voorkeur hebben gegeven aan een ander beleid. De meeste bezwaren komen kennelijk uit de socialistische hoek van de Eerste Kamer. Hier wordt betoogd, dat het tegen woordige stelsel van geleide huur- vorming na de opheffing van het woningtekort niet mag worden vervangen door een stelsel van volstrekte vrije huurvorming. De regering zal naar de mening de zer kamerleden een positieve in vloed op de huren moeten blij ven uitoefenen, zij zijn verder van oordeel dat de meerdere huuropbrengst van het oude woningbezit beter had kunnen worden afgeroomd door het stichten van een huur-egalisatie- fonds en de heffing van een huur belasting. Voor een dergelijke maatregel voelen vele andere ka merleden echter niets. Het parti culier kapitaal bezit zou daardoor zeker worden afgeschrikt van in vesteringen in de woningbouw. Deze leden, die de K.V.P.-fractie vertegenwoordigen betogen voorts nog dat het wenselijker zou zijn geweest, dat de regering het S.E.R.-advies over de huurverho ging had gevolgd en direct tot een procentueel verder gaande huur verhoging had beslist. Het on derhoud aan de huizen zou daar door bevorderd zijn. (Van onze jüarl. redactie) Vandaag' begint in Den Haag de conferentie van de zes minis ters van buitenlandse zaken van het „Klein-Europa" voor de in stelling van een Europese poli tieke gemeenschap. Deze confe rentie zou zeer belangrijk kun nen zijn, indien er niet zoveel klemmen en voetangels zouden zijn, zodat de kans op belangrijke besluiten practisch uitgesloten kan worden geacht. Het in politieke kringen heer sende pessimisme t.a.v. de be- sluitkracht van deze conferentie ontdoet deze samenkomst van de zes ministers vanbuitenlandse AMSTERDAM, 25 Nov. Vanmiddag om 14.20 uur lieeft een Belgisch passagiersvliegtuig, een DC-4 van de Sabena een buiklanding gemaakt op een in de mist gehulde startbaan van Schiphol. De 24 passagiers konden het toestel ongedeerd verlaten. De machine vloog na de buiklanding niet in brand. Zij ligt op de landingsbaan en is volgens de eerste berichten niet zwaar beschadigd. De bladen van de propellers, vooral van de hinnenmotoren. zijn omgebogen. Het toestel, waarin zich 24 pas sagiers bevonden, kwam naar be neden boven de startbaan num- ;r 23, de zogenaamde „mist- baan", raakte met de romp het beton en schoof nog enige hon derden meters door, daarbij een wel zichtbaar, maar niet diep spoor op de startbaan achterla tend. Bij een zijweg naar het platform kwam het toestel tot stilstand, waarna de passagiers, die, zo verklaarde een van hen later, „niets onregelmatigs had den gemerkt en ook de schok niet hadden gevoeld" konden uit stappen. Van hen waren 17 be stemd voor Amsterdam, 7 voor Brussel. De machine kwam uit Kopenhagen. Volgens de gezagvoerder van het toestel, de Belgische „lucht- millionnair" Cocquit, die zelf niet de stuurknuppel hanteerde, is de buiklanding veroorzaakt door een misverstand tussen de dienst doende piloot en de mecanicien. De mist kan, volgens ingewij den, geen beletsel hebben ge vormd bij de landing, want het zicht bedroeg circa 750 meter. Het toestel is vrij ernstig be schadigd aan de buik. Ook de vier motoren hebben even het beton geraakt. De schroefbladen zijn alle omgebogen. Toen het donker be gon te worden werden rond het toestel, dat midden op de start baan ligt, sterke iampen opge steld om het opruimingswerk te kunnen beginnen, dat evenwel nog gestagneerd is door het on derzoek. zaken toch niet van alle belang. Er zijn op het ogenblik zoveel actuele problemen, dat een ge meenschappelijk beraad van de zes ministers over één en ander niet van gewicht ontbloot moet worden geacht. Daar is allereerst de komende conferentie van de Grote Drie op Bermuda. Het is "zeer onwaarschijnlijk, dat Frank rijk, dat „Klein-Europa" op deze conferentie zal „vertegenwoordi gen" met een gemeenschappelijk standpunt van Klein-Europa naar Bermuda zal gaan, maar toch kan worden aangenomen, dat de mi nisters de conferentie in Den Haag zullen benutten om hun Franse confrère op de hoogte te brengen van hun mening voor diverse politieke vraagstukken. Zeer belangrijk zal ook het ge sprek tussen Bidault en Adenauer zijn over de regeling van de Saarkwestie, een regeling, die door Frankrijk als voorwaarde wordt gesteld voor de aanvaar ding van het E.D.G.-verdrag. De kwestie Triëst en de worsteling van Bidault in de Franse natio nale vergadering over het E.D.G- verdrag zullen verder zeker niet onbesproken blijven. Voor Ne derland tenslotte ligt het belang van deze conferentie vooral in de vraag of het Nederlandse Twee inzittenden in rubberbootjes De negentiende groep van de Britse luchtmacht heeft Woens- dagmidag gemeld, dat op acht mijl ten Zuid-Westen van Saint Albans Head, een kustplaats in het Zuid-Engelse graafschap Dor- sea, een vliegtuig in zee is ge stort. De twee inzittenden van het verongelukte toestel, dat een ..Meteor" blijkt te zijn, hebben later "emeld, dat zij zich op de genoemde plaats in een rubber bootje bevinden. standpunt, dat een politieke inte gratie samen moet gaan met eco nomische eenwording, kans blijft behouden om als richtlijn voor de eenwording van Europa gehan teerd te worden. Territoriale troepen trainden bij Rotterdam ROTTERDAM, 25 Nov. De militairen van het 95e regiment- infanterie, meest soldaten, die in Indonesië voor hun nummer heb ben gediend en die nu zijn inge deeld bij de territoriale troepen van generaal Buurman van Vre- den, hebben het dit jaar met hun herhalingsoefeningen niet erg ge troffen. De grote „slag", die voor hen in de 14 trainingsdagen in de omgeving van de Moerdijk en het Westland. hun mdbilisatiebe- stemmdng, was uitgeschreven, viel samen met een kou, die Ne derland al weer sinds geruime tijd niet meer gekend heeft. De oefeningen, die officieel geen naam droegen, had er van de soldaten officieus wel een gekre gen: „Leve de koude voeten". Ondanks dit euvel heeft deze training toch zeker wel zijn voor delen gehad, omdat de „oudjes" werden geconfronteerd met het zeer kwetsbare gebied bij de gro te steden, waar zij onverhoopt bij een eventuele oorlog moeten ope reren. Daarnaast hadden zij het voordeel kennis te maken met de steeds modernere wapenen, waar mee de parate troepen van de vierde devisie een bataljon uit de legerplaats Oirsohot hen als de „vijand" te lijf gingen, AARDSCHOK OP STROMBOLI STROMBOLI, 25 Nov. (AP) Het Italiaanse eiland Stromboli is vandaag door een krachtige aardschok geteisterd. De bewoners verlieten hun huizen in paniek, maar er vielen geen slachtoffers, terwijl evenmin schade aangericht werd.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1