Nog meer ampullen met vergif in omloop? Krijgt Franse expeditie «reen toegang tot N. Guinea? Alle kans op complete Unie in het iaar Zaandamse politie deed een uitstekende vangst Opperrechter W. Clark aanvaardt ontslag niet n fouten in i colbert Treinongeval n abij Zwolle Vice-president Gerechtshof Leeuwarden overleden Minister Beel waarschuwt Administratie van fabriek blijkt niet te kloppen Premier Pell a onthult mozaiek Enorme ravage Talrijke oude zaken thans opgehelderd Mr Jan Wede ven werd 69 jaar Zes auto's op elkaar door de mist Proces Mossadeq met gesloten deuren? Rechters nemen geen orders aan Vreemdeling aangehouden Koningin ontving Italiaanse premier Nederlandse visa blijven uit Zware explosie in nitroglycerine- fabriek Tsjechen schoten twee mensen neer Dr Jaspar is optimistisch Donderdag 26 November 1953 Pagina 3 VERWACHTING eld door het KNMI t, geldig van Donder- tot Vrijdagavond VIEER WIND. ;nd zwaar bewolkt lijk regen. Matige tot en in de kustpro- tijdelijk harde wind, Zuid en Zuid-West. stijging van tempera- (Adverentie) goed, zouden geen goede zijn, als niet wisten, dat er iwen èn VROUWEN De vrouwen-met- dletters stellen eisen eisen. Eisen, die er bij Gerard Worm ïnderwijs worden •uld. „Elbeo" perion zijn er een ge voorbeeld van. wèl goedkopere, r geen bétere ny- Zij accentueren bekoorlijkheid van door de aparte le" en zijn 3 x zo "zaam als gewone ns! igestraat Alkmaar ;erlijke Stand AR Geboren: Peter Duijff en J. Koeken- ibeth G. d. v. N. A. en M. M. van Leeuwen; J. H. z. v. W. Koop- M Pater. Gerardus P. Hofman rina E. A. Buissink; Janssen en Petronel- iver; Andries Nijenhuis Hopman. Briiggemann alage van de fa. Brüg- een costuum te zien, kleermaker expres een ten heeft verwerkt. Om zijn „zeven" stuks en alleen in het colbert it, dus niet in de pan- re er bij is geëtaleerd, n moeten ontdekt wor- overigens heus niet zo want het colbert kan worden met andere i in de etalage. lak staat een bus, waar- zo maar voor de greep lanco formulieren inge- deponeren. Belangstel- fluitend boven 18 jaar) originele puzzle welke 6 December zijn dus icht een bezoek in de brengen. Meer dan één )ssing per persoon in- niet toegestaan. De lo- r de goede oplossers its onder toezicht van iaterdag 12 Dec. wordt in de etalage bekend De gelukkige prijswin- nen dan hun waarde- =n (zie hiervoor de ad- afhalen aan de zaak. tendapunten dsvergadering Morgen komt de i. De agenda bevat een m bepaalde dagen aan waarop van het wette- ilde winkelsluitingsuur a afgeweken. De alge- :ieverordening zal wor- >reid met een bepaling voorkomen van brand iroei ten doel zal heb- [ien einde zal een z.g. worden aangesteld. In- aad overeenkomstig het le besluiten zal, zal ook ieel van deze gemeente rellerende staatstoelage Voorts komt 'n kwes- de pensioenwet 1922 in Beslist zal worden loor de heer C. Slooten ontslag als doodgraver zal worden voorgesteld Pool te benoemen als van de burgerlijke r B. en W. van mening wegen in de Grafter- groot belang zijn voor enen der gemeente, zal dit is tot een bijdrage per jaar, worden vol- het verzoek van de „Graftermeer" om de bijdrage in de onder- n van de wegen te ver- f 100 tot f 500. bouw van een consul- i te Alkmaar, dat ook belang zal zijn voor nte, zal waarschijnlijk van f 300 worden uit dring Kleuteronderwijs ocht om per 1 Januari e per kind te verho- 10 op f 20. Ten behoeve )uw van woningen zal /ergegaan tot aankoop lerceel grond te Graft, te zullen een aantal invragen voor '54 wor- mdeld. igen is leven" NHUIZEN. A.s. rond 28 Nov. zal bo lde vereniging een ring geven in het Pa- IOUW. wordt het toneelstuk te Monnik", een spel n en nog iets, van P. i, opgevoerd, met me- van prominente figu- toneelvereniging „Het VI met al belooft het olie avond te worden. Advertentie AMSTERDAM, 25 Nov. 1953 Nog steeds heeft de Amsterdamse recherche geen zekerheid, dat de in 1950 door een hoofdstedelijke pharmaceutische fabriek in omloop gebrachte vergiftigde ampullen uit de circulatie zijn. „Achteraf is gebleken, dat bjj de betrokken fabriek de administratie even onvolledig was als de controle op de verzonden geneesmiddelen", aldus de Officier van Justitie, mr. F. Hollander. „Ons is thans gebleken, dat er ampullen met de gevaarlijke inhoud in omloop zijn gekomen, die niet waren geboekt in de administratie. We zijn dus nu nergens meer zeker van. Mijn vertrouwen in de fabriek is op dit punt beschaamd". Naar men zich zal herinneren berust de fatale vulling der am pullen op een noodlottige vergis sing in de fabriek. In diverse plaatsen van ons land vielen slachtoffers. Apothekers, dokters en patiënten meenden goed te doen te hebben met ampullen ge vuld met vitamine C. In wer kelijkheid bevatten de ampullen tevens arsenicum. Begin dezer maand meende men, dat zij waren opgespoord, hoewel de Officier van Justitie twee weken geleden in een on derhoud met een A.N.P.-verslag- gever op diens vraag antwoordde: „Ik durf er geen eed op te doen, dat ze allemaal zijn achterhaald". Nadien, zo deelt hij vanochtend mede, zijn nog „een aantal am pullen voor de dag gekomen, waarvan niemand wist, dat ze in omloop waren gebracht". pp instigatie van de hoofdin specteur van de volksgezondheid is de vorige week door de fabriek een circulaire verzonden aan alle artsen en apothekers in ons land met bijzonderheden over de ge vaarlijke ampullen. De dozen, waarin ze zijn ver pakt, dragen het nummer 030102. Beschikt men niet meer over de dozen, dan kan men de ampullen herkennen aan het opschrift op het etiket: „acidum ascorbinicum Bovendien is de op het etiket gedrukte inhoud, t.w. het cijfer 100 milligram met inkt gewijzigd. De 1 is n.l. doorgestreept en er is een 2 voor in de plaats gezet, zodat men thans als inhoudscijfer 200 milligram leegt. De officier acht het niet nood zakelijk over te gaan tot publi catie van de naam der fabriek. „Alle artsen en apothekers zijn immers per circulaire door de fa briek zelf gewaarschuwd. Er kan dus bij hen geen misverstand bestaan. Bovendien is het uitge sloten, dat door hen blaam wordt geworpen op een andere fabriek". Of in deze zaak te zijner tijd nog een strafvervolging zal wor den ingesteld, kon de officier niet zeggen. Het onderzoek door de recherche is n.l. nog lang niet afgesloten, zo deelde hij mede. Geschenk van Italiaanse regering 's-GRAVENHAGE, 25 Nov. De Italiaanse premier, de heer Giuseppe Pella, heeft hedenmid dag in het gemeentemuseum te 's-Gravenhage het mozaiek ont huld, dat door de Italiaanse re gering aan onze regering werd aangeboden. Ter herinnering aan de weder zijdse hulpverlening bij de over stroming van de Po-vlakte in No vember 1951 en het breken van de Nederlandse dijken in Februari 1953. Hij bood voorts namens zijn regering een cheque aan van 200 millioen lire, welk bedrag naar het inzicht onzer regering kan worden besteed voor een werk in de getroffen gebieden. Gisterochtend is, zoals wij reeds in een deel onzer vorige edities meldden, de sneltrein Amsterdam —Groningen, die om 7.50 uur uit Zwolle was vertrokken, in voole vaart op een vrachtauto met aan hangwagen gereden. Op de door flikkerlichten be veiligde overweg in de weg ZwolleDalfsen, in de buurt schap „Berkum" gebeurde dit ongeval. Wonder boven wonder liep geen van de passa giers. noah de chauffeur van de vrachtauto de 32-jarige Van V. uit Delft, noemenswaardig letsel op. De vrachtauto werd geschei den van de aanhangwagen en beide delen zo goed als vernield. De cabine bleef onbeschadigd. De trein ontspoorde en de locomotief kwam in de spoorsloot naast de spoorweg terecht. Over een af- standj van 300 m werden beide sporen vernield, waarbij nog komt dat de bovenleiding on klaar raakte, doordat de ont spoorde trein een mast omtrok. De passagiers kwamen met de schrik vrij. Slechts enkelen had den snijwonden opgelopen door glasscherven. Het reizigersvervoer ondervindt grote stagnatie. De dienst tussen ZwolleMeppel v.v. werd vanaf negen uur met bussen onder houden. De opruimingswerkzaamheden zullen geruime tijd in beslag nemen. De lichten van de beveiligings installatie waren wel in werking, terwijl het uitzicht ter plaatse goed is en het zicht niet werd belemmerd door mist. De oorzaak van het ongeval is niet bekend. Koetsier 50 jaar in dienst van Koninklijk Huis 's GRAVENHAGE. 25 Nov. De heer G. P. van der Hout, koetsier-majoor bij de konink lijke stallen te 's Gravenhage, is vandaag vijftig jaren in dienst van het Koninklijk Huis. Van middag had zich in het gebouw aan de Hoge Wal een aantal superieuren en andere medewer kers verzameld om de gouden jubilaris hulde te brengen. Indonesische strijdkrachten heroverden Takengon DJAKARTA, 25 Nov. Het Indonesische leger heeft Tagen- gon heroverd, dat sinds 24 Sep tember toen de militairen zich uit deze plaats terugtrokken m handen geweest van de op standelingen in Atjeh. De bevolking van Takengon vierde de terugkeer van het leger met het uitsteken van vlaggen. Op de staatsondernemin gen in de omgeving van de stad is het werk reeds hervat. Nederland en Italië benoemen ambassadeurs Als gevolg van de besprekin gen tussen de minister-president van Italië en de Nederlandse re gering zal de status van de we derzijdse gezantschappen worden verhoogd tot ambassade. Deze wijziging, die de goede betrek king tussen Nederland en Italië onderstreept, zal, zo vernemen wij, geen verandering brengen in de personeelsbezetting van de di plomatieke vertegenwoordigingen t« Rome en Den Haag. ZAANDAM, 25 Nov. Met de arrestatie van de 46-jarige Zaan dammer L., die ervan verdacht' wordt onlangs te hebben inge broken in de Christelijke Land bouwschool te Nunspeet, meent de politie een goede vangst te hebben gedaan. Gebleken zou zijn, dat L. zich aan verschillende inbraken en verduisteringen heeft schuldig ge maakt. De Zaandamse recherche, die hem dezer dagen aan de tand heeft gevoeld in het huis van be waring te Zwolle, waar de Zaan dammer is ingesloten, verklaart thans verschillende oude zaken tot klaarheid te kunnen brengen. Bij een huiszoeking in Zaandam vond de recherche bij L. een handzaag, die hij van een zijner buren had gestolen, tezamen met een bedrag van 260 gulden. Bo vendien vond men een stempel met de naam „Gouwlooze" en verschillende sleutels. Het stem pel leverde de ontknoping op van de verduistering van tal van bromfietsen, die L. in Koog aan de Zaan. Amsterdam, Amersfoort, Hilversum en waarschijnlijk nog in verschillende andere plaatsen huurde en daarna te gelde maak te. Bij zijn verhoor bekende hij, dat hij enkele jaren geleden een legitimatiebewijs van de artille rie-inrichting had gevonden en dat hij op dit valse bewijs, waar op de naam onleesbaar was ge worden, zijn foto had bevestigd en de naam „Gouwlooze" erop had gestempeld, onder welke schuilnaam hij zijn duistere prac- tij'ken jaren kon voortzetten. Be halve de verduistering van de 1000 gulden, waarvan L. verdacht wordt als penningmeester van een familiereisclub, zou hij van zijn schoonzuster in Amsterdam een bromfiets en een bedrag van 25 gulden hebben weggenomen, Bij zijn compagnon, de glazen wasser de Vos uit Zaandam, vond hij de sleutel van een Christelijke school in Zaandam. Hij wordt er van beschuldigd met deze sleutel in 1951 tot driemaal toe in deze school te hebben ingebroken en de spaartrommels met geld van de leerlingen tot een bedrag van naar schatting 170 gulden te heb ben weggenomen. Ondanks de vele feiten, die de politie tegen de man inbrengt, ook de Amsterdamse recherche is no,g met hem bezig blijft L. hardnekkig ontkennen. Alleen wanneer de recherche met stille getuigen komt, 'bekent hij de diefstallen, verduisteringen en inbraken, aldus de Zaandamse recherche. ZUID-KOREA NOG STEEDS BOOS OP INDIA SEOEL, 25 Nov. De republiek Korea heeft haar aanvallen op de Indische neutraliteit vandaag hervat. In een regeringsverklaring werd meegedeeld, dat nooit toegestaan zou kunnen worden, dat India aan de Koreaanse vredesconfe rentie deelneemt behalve als „voorstander van de communis tische zaak". De woordvoerder van de rege ring Karl Hongkee beschuldigde India er in de regeringsverklaring van, dat het bij zijn optreden tegen de anti-communisten in de neutrale zone de neutraliteit ge schonden heeft. Hij betoogde, dat de Indische troepen in de neu trale zone onmiddellijk ontwa pend dienen te worden. LEEUWARDEN. Nog plot seling is in Imt Diaconessenhuis overleden mr ïan Wedeven, vice- president en voorzitter van de strafkamer van het Gerechtshof alhier. Op 29 October j.l. presi deerde hij voor de laatste keer de zitting en nog diezelfde dag werd hij naar het Diaconessen- huis gebracht voor het ondergaan van een operatie. De ontslapene werd geboren op 16 Juni 1884 in het Groningse dorpje Aduard. Hij promoveerde te Groningen op 4 Juli 1911, werd griffier van het kantonge recht te Lemmer op 8 Juli 1916, subs.griffier van de Winschoter rechtbank op 28 September 1918, griffier aan dezelfde rechtbank op 13 October 1920. rechter op 26 Juni 1929 en daarna werd hij als zodanig benoemd aan de rechtbank te Leeuwarden op 5 December 1933. Op 17 Maart 1936 volgde de benoeming tot raads heer bij het gerechtshof alhier. Tot president van het Bijzonder Gerechtshof werd hij benoemd op 28 Augustus 1945 en met in gang van 1 November van dat jaar tevens tot vice-presidént van het hof. Zeer bekend is het arrest van mr Wedeven genomen met zijn Tienduizenden guldens schade WEESP, 25 Nov. Zes auto mobiiisten, die vanochtend bij Weesp in de richting Amsterdam nog in heldere zonneschijn reden, doch bij het bestijgen van de weg daar cfe brug over het Merwede- kanaal in steeds dikker wordende mist terecht kwamen, zijn het slachtoffer geworden van de eveneens toenemende gladheid van de weg. Een autobestuurder geraakte de macht over het stuur kwijt en reed tegen een vrachtwagen op. Zes achter hem rijdende auto's stonden in korte tijd op een ver warde hoop. Slechts éen persoon werd licht gewond. De auto's be kwamen alle min of meer ern stige schade, die op enige tien duizenden guldens geschat wordt. TEHERAN 25 Nov. (Ass. Press) Generaal Azemodeh heeft gisteren gedreigd, dat hij de president van het Hof, dat oud premier Mossa deq berecht, zal verzoeken, het proces met gesloten deuren voort te zetten, tenzij de beklaagde zijn uitbarstingen staakt. Krachtens de militaire wet zou de president het verzoek moeten inwilligen. Azemodeh uitte zijn dreigement, nadat Mossadeq met een grap de gehele zaal bijna drie minuten lang had doen lachen. Azemodeh verklaarde: „Als deze man doorgaat de gang van zaken in de war te sturen, zal ik om een geheime zitting vra gen". De president waarschuwde Mossadeq dat hij „overeenkom stig de regels maatregelen zou moeten nemen". Interzonale passen in Duitsland afgeschaft BERLIJN. 25 Nov. Voor de eerste maal sinds 1945 konden de Duitsers vandaag zonder vertoon van interzonale passen tussen de westelijke zones en Oost-Duits- land heen en weer reizen. Uittocht rode troepen uit Tibet NEW DELHI, 25 Nov. De correspondent van de Times of India in Kalimpong meldde van daag, dat de Chinese communis ten zich, tengevolge van een acute levensmiddelenschaarste in Tibet, gedwongen hebben gezien, zeker een derde van hun bezet tingstroepen terug te trekken. FRANKFORT, 25 Nov. Op perrechter William Clark van het Amerikaanse hof van appèl in Duitsland, heeft vandaag laten weten, dat hij ontslagen is door het departement van buitenlandse zaken, omdat hij „in gebreke is gebleven orders te aanvaarden". Hij voegde hier echter onmid dellijk aan toe, dat hij dit ont slag zou negeren en zijn functie zou blijven uitoefenen. Hij deel de dit mede op een persconferen tie. Hij beschuldigde het departe ment er van hem te beschouwen als een ambtenaar van het State Department. Hij had order gekre- gengen om binnen 10 dagen naar de Ver. Staten terug te keren voor het plegen van overleg, maar hij gaat niet. Hij noemde de order een poging om' iemand onder discipline te brengen, die geen orders aanneemt. Rechters nemen immers geen orders aan. „Ik ben opperrechter van een on afhankelijke rechtbank". Hij be weerde, dat er veel meer voor zou komen kijken dan het afslui ten van de deur om hem te be letten op de rechterstoel te blij ven zitten. Volgens Clark is waarschijnlijk de critiek die hij onlangs op de Amerikaanse Hoge Commissaris, James B Conant. had geoefend, de oorzaak van dit alles. Clark is n.l. onlangs benoemd tot voor zitter van een commissie van Amerikaanse advocaten in Duits- het Hoge Commissariaat in het geheim telefoongesprekken wor den afgetapt. Op de ontslagbrief van het State Department heeft Clark geantwoord, dat dit ontslag er op land, om te onderzoeken of op gebaseerd was, dat hij overbodig zou zijn. „Ik denk echter, dat de eigen lijke reden van mijn ontslag is, dat ik er niet in toestem dat u invloed uitoefent op mijn rech terlijke beslissingen en weiger uw opvatting te aanvaarden dat ik een functionaris ben van het State Department. Ik mag hier aan toevoegen, dat dit een arm zalige methode is om onze Duit se vrienden een voorbeeld van goede democratie te geven". Wegens oneerlijke praktijken AMSTERDAM, 25 Nov. Een man, die Frans sprak en in de afgelopen weken in verschillende winkels in Amsterdam uit laden en cassa's geld heeft ontvreemd, is in een der grote hotels in de binnenstad door rechercheurs van het bureau Singel aangehouden. Hij is gisteravond verhoord en geconfronteerd met gedupeerde winkeliers, die hem herkenden. Daarna legde hij een bekenteis af. Hij blijkt te zijn een 34-jarige apotheker uit Beiroeth. Dit staat althans op zijn paspoort vermeld. Hij vertoeft al vier maanden in ons land, waarvan de laatste vier weken in Amsterdam. Bij het betreden van de win kels gaf hij in het Frans voor op een relatie, die ieder moment zou kunnen komen, te willen wach ten. Soms vroeg hij tijdens dit wachten een glas water om ta bletten in te nemen. Gedurende de afwezigheid van het winkel personeel sloeg hij dan zijn slag. Volgens de recherche is het niet uitgesloten, dat hij ook in andere plaatsen heeft geopereerd. Bij zijn aanhouding had hij niet meer dan 50 gulden op zak. mederaadsheer mr J. B. J. Heij- meijer op 25 Februari 1943 tegen een inwoner uit Gerkesklooster, die terecht had gestaan terzake van frauduleuze slachting. In dit arrest werd overwogen t.a.v. de op te leggen straf, dat het hof rekening wenst te houden met de omstandigheid, dat sedert enige tijd verschillende door de Nederlandse rechter aan man nelijke delinquenten opgelegde gevangenisstraffen in strijd met de wettelijke voorschriften en met de bedoeling van wetgever en rechter zijn of worden ten uitvoer gelegd in gevangenis kampen op zo strafverzwarende wijze als door de rechter bij de bepaling van de strafmaat on mogelijk kan worden voorzien of zelfs maar als mogelijk veronder steld. Overwegende, dat het Hof de mogelijkheid van deze wijze van executie der thans op te leg gen straf in aanmerking nemend, er zich om de gewetens wille van zal onthouden de verdachte te veroordelen tot een gevangenis straf van een zodanige aard als in casu in evenredigheid zouden staan tot de ernst van het door de verdachte gepleegde misdrijf, doch hem zou blootstellen aan de mogelijkheid van een execu tie als bovengemeld, overwegende dat het Hof op grond van deze overweging er zich zal toe bepa len, de verdachte te veroordelen tot na te melden gevangenisstraf met aftrek van een zodanige tijd in preventieve hechtenis door gebracht, dat de straf tijdens de uitspraak van dit arrest vrijwel geheel in preventieve hechtenis zal zijn ondergaan. Als gevolg van dit door de Duitsers ongewenste arrest moes ten de beide raadsheren onder duiken. Na de bevrijding echter werd de overledene voor deze moedige daad benoemd tot vice- president. 's-GRAVENHAGE, 25 Nov. Na hedenmorgen de Columbiaan- se gezant, dr. Carlos Vera Villa- mizar, in afscheidsaudiëntie te hebben ontvangen, en daarna de nieuwbenoemde ambassadeur der Ver., Staten, de heer Harrison Freeman Matthews, die zijn ge loofsbrieven kwam overhandigen, ontving de Koningin om half twaalf de Italiaanse premier, de heer Giuzzeppi Pella. Voor het paleis aan het Korte Voorhout bestond voor deze plechtigheden grote belangstelling. De Italiaanse premier, tevens minister van buitenlandse zaken, was reeds tevoren naar het mi nisterie van buitenlandse zaken gegaan, vergezeld van de Italiaan se gezant, de heer Casto Caruso. Aldaar had hij een onderhoud met de ministers Beyen en Luns. Bij het onderhoud was ook aan wezig onze gezant in Rome, dr. H. N. Boon. De „Bengkalis" naar de sloper AMSTERDAM. 25 Nov. Het s.s. „Bengkalis". de nestor van de vloot van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland", zal binnen enkele dagen haar leven eindigen onder de slopershanden van de firma J. Bakker te Brug ge. Ondanks de snelle vooruit gang en verbetering der techniek heeft zij zich vijf en dertig jaar weten te handhaven tussen haar moderne zusters, doch thans heeft zij plaats moeten maken voor de snellere en beter geoutil leerde nieuwelingen in de S..MN.- vloot, zoals de „Karimun", „Ka- rimata" en „Banka". Iran vriendelijker gestemd ten opzichte van Engeland TEHERAN, 25 Nov. Giste ren heeft de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abdoel- lah Entezam verklaard, dat Iran streeft naar een „oplossing in principe" van de oliekwestie, al vorens de diplomatieke betrek kingen met Groot-Brittannië her steld zullen worden. Sommige Iraanse bladen laten zich de laatste tijd vriendelijk uit over Engeland. Het weekblad „Jran-E-ma" schreef onlangs: De betrekkingen tussen beide vol keren zijn nooit geschaad, hon derden Iraanse studenten ont vangen hun opleiding in Enge land en de handelsbetrekkingen tussen beide landen moment verslapt. DE INDUSTRIALISATIE Onderlinge concurrentie van gemeenten 's-GRAVENHAGE, 25 Nov. In een circulaire, die de Minister van Binnenlandse Zaken heeft la ten uitgaan aan de colleges van Gedeputeerde Staten heeft minis ter Beel als zijn mening te kennen gegeven, dat de door de gemeen ten te maken kosten in verband met de vestiging van industrieën in beginsel volledig ten laste van de betrokken ondernemers beho ren te worden gebracht. Slechts in zeer uitzonderlijke gevallen zou van dit beginsel mogen worden afgeweken. De ontwikkeling, welke zich thans aftekent met betrekking tot het aantrekken van industrieën acht de minister zeer verontrustend. In zijn rondschrijven merkt de minister dan ook op, dat met het verlenen van faciliteiten aan ondernemers soms zeer ver wordt gegaan en deze zich ook niet be perken tot de vestiging van nieu we industrieën, doch zelfs ook worden aangewend om zonder meer bestaande industrieën van de ene gemeente naar de andere te trekken. DUW heeft 750 sport terreinen aangelegd DEN HAAG, 25 Nov. Met de voltooiing van het gemeente lijk sportterrein aan de Ommer- weg te Haren zal de Dienst Uit voering Werken 750 sportterrei nen in ons land hebben aange legd. Ter gelegenheid van de in gebruikneming van dit sportter rein zal de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid de heer J. G. Suurhoff op 28 Nov. a.s. om 14.15 uur in de koepel van de wooncoöperatie „De Mid delhorst" te Haren een rede uit spreken. Harold Russell reist ons land door „Ik ben blij weer in Holland terug te zijn", verklaarde Harold Russell, die juist een weekend in Berlijn had doorgebracht en nu weer naar Nederland was geko men om met de film „De beste jaren van ons leven" door ons vaderland te reizen. Donderdag 26 December komt Harold Russell in een avondvoor stelling van „De beste jaren van ons leven" in Rembrandt in Eindhoven, Vrijdag 27 in een naohtvoorstelling in Cinema in Groningen, Zaterdagnacht 28 in zijn geen Rotterdam en Maandagnacht 30 in Maastricht. BALI, 25 Nov. De Franse archaeologische en ethnologische ex peditie onder leiding van Pierre Ivanoff heeft vandaag meegedeeld, dat zij haar plan om Nederlands Nieuw Guinea te exploreren, heeft opgegeven, omdat de Nederlandse visa voor het gezelschap uitblijven. De groep gaat thans begin vol gende maand inplaats van naar Nieuw Guinea naar Borneo om daar zes maanden lang het leven der inlanders te bestuderen. „Als de Nederlandse visa inmid dels afkomen, gaan we daarna misschien toch nog naar Nieuw Guinea", aldus Ivanoff. Behalve Ivanoff nemen aan de expeditie deel de archeoloog St. Frantz Laforaat, de bioloog Ray mond-de Seyne, de cineast Serge Bourguignon en de cameraman •Andre Martin. Ivanoff, die in 1951 deel uit- BISHOPSTON, Schotland, 25 Nov. Vanmorgen vroeg heeft zich in een ondergrondse fabriek van nitroglycerine in Bishopston, een klein plaatsje aan de rivier de Clyde, een zware explosie voorgedaan. De fabriek maakt deel uit van een militair complex. De explosie werd in Glasgow, dat 20 km. van Bishopston ligt, gehoord. In Bi shopston zelf en in de omringende dorpen werden ramen en deuren vernield. Volgens het voorlopig onder zoek van de politie bevonden er zich op het ogenblik van de ex plosie drie arbeiders in de fa briek. De brandweer en ambu lances uit Greenock en Paisley hebben zich naar de plaats van de ramp begeven. De veiligheids politie heeft een cordon getrok ken rond de fabriek. Drie andere werklieden, die zich in de buurt van de fabriek bevonden, werden door het rond vliegend puin aan het hoofd ge troffen. Volkomen in de war zijn zrj naar het ziekenhuis gebracht. Griekse begraafplaats ontdekt SALERNO, 25 Nov. Bij her stelwerkzaamheden aan 'n spoor lijn in de omgeving van de ruïnen van Paestum is een grote Griekse begraafplaats ontdekt. Professor Claudio Pellegrino Sestrieri, die met het toezicht op het archeologisch onderzoek in het district Salerno-Luciano is belast noemde de ontdekking er een van „groot belang". maakte van de Franse expeditie, welke de bronnen van de rivier de Orinoco in Venezuela ontdekte, zei, dat men de Nederlandse rege ring driemaal om visa had ver zocht, doch dat deze nog niet wa ren verleend. „Den Haag heeft ons geen moei lijkheden in de weg gelegd, doch in Djakarta verklaart de Neder landse Hoge Commissaris maar steeds, dat wij moeten wachten op een antwoord van de Neder landse gouverneur van Nieuw Guinea", aldus Ivanoff. „Wij zul len nu naar Borneo gaan en de nomadenstammen aldaar bestude ren". De Fransen logeren bij de 73- jarige Belgische schilder Jean Lameyeure in Denpasar, op het eiland Bali. Zij zullen ongeveer 10 December naar Borneo ver trekken. Weer een grensincident NEURENBERG, 25 Nov. De Beierse grenspolitie heeft van daag meegedeeld, dat Tsjechische soldaten vanmorgen bij de West- duitse grens twee mensen neer geschoten en een derde gewond hadden. Volgens Duitse ooggetuigen hebben zij het vuur geopend toen de burgers bij het dorp Bucina kennelijk een poging deden om naar West Duitsland te vluchten. Naar verluidt, zou één van de Tsjechische soldaten bij de schiet partij getroffen zijn. Volgens de politie heeft na het incident een luitenant van het Tsjechische leger meegedeeld, dat de burgers „gewapende agenten" waren, die probeerden Tsjeoho- Slowakije binnen te dringen. 's-GRAVENHAGE Eenmaal heeft de ontwikkeling van de Be nelux dr. E. J. E. M. H. Jaspar in zijn optimisme teleurgesteld. Ditmaal acht de secretaris-gene raal van de Nederlands-Belgisch- Luxumburgse douane-overeen komst echter de kans, dat einde lijk de kroon op het in 1944 be gonnen werk gezet zal kunnen worden, zeer groot. In de laatste maanden is een kentering gekomen en als deze doorzet, moet het tot standkomen van de volledige Benelux-Unie volgend jaar geen onmogelijk heid worden geacht. Dat de verkiezingen, welke in 1954 te wachten staan een moei lijkheid vormen, gelooft dr. Jas par niet. Elke thans denkbare re geringssamenstelling zal een po sitieve instelling ten aanzien van de Benelux betekenen. Mr. Dam van Isselt, die spreker bij de pers had ingeleid, noemde het feit dat een dezer dagen bij een openbare instelling in Nederland een Bel-i gische industrie een order voor vier millioen dekens had kunnen krijgen, als een der gunstige voortekenen welke er op zouden kunnen wijzen dat binnenkort het ideaal, vrijheid van vervoer van personen, goederen, geld en kapitaal werkelijkheid zal kun nen zijn. DE ONTPLOFFING IN LISSABON Dodenlijst stijgt LISSABON, 25 Nov. Vol gens de laatste berichten zijn bij de ontploffing in de munitie fabriek in Lissabon 14 personen om het leven gekomen. 34 ern stig gewonden en bijna 200 min der ernstig gewond. De fabriek is geheel vernield. Een groot aantal niet geëxplo deerde mijnen en handgranaten en 10.000 lonten liggen in de puinhopen verspreid. Twee ambulances, die met slachtoffers van de ontploffing naar het ziekenhuis onderweg waren, zijn tegen een tram ge reden, tengevolge waarvan en kele passagiers werden gewond.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3