Hongaarse voetbalkunstenaars overtroefden Engeland Economische zaken in Tweede Kamer Ongeslagen thuisrecord van Engelsen gebroken Geen communisten in de Raad voor Jeugdvorming D, D, Zelfs Matthews, kon zaak niet redden BOEDAPEST UITGESTORVEN TWEEDE KAMER Amsterdam gaf geen goed voorbeeld P.v.d.A. laat ander geluid horen Ook Bonnie Heady betuigt spijt dorpen aan Buitenlandse notities Fonteyn ook nu veroordeeld (Van onze speciale verslaggever) WEMBLEY, 25 Nov. (Telefonisch) Het is dan einde lijk zover gekomen: de rol van de met zijn negentig jaren reeds stokoude Engelse voetbalprofessor, die de wereld van het midden der vorige eeuw af tot op de dag van gis teren heeft onderwezen in het spel van bal en schoen, is voorlopig uitgespeeld. Op de 25ste November anno 1953 werd in het Wembley-stadion, dat reeds zovele triomfen van Engeland mocht beleven, de leermeester overtroefd door zijn discipelen en wel zo radicaal, dat de honderd duizend, die het drama van de gevallen grootheid pal voor hun ogen zagen afspelen, en de millioenen, die enkele uren later een reprise hiervan kregen op het tele visiescherm, nu weten, dat Hongarije voorlopig de eerste viool zal gaan spelen. kwam de gelijkmaker. De Engelse tank gaf vlak voor het Hongaar se doel de bal naar Sewell en diens diagonaal schot was on houdbaar voor de bijzonder ner veuze doelman Grocsis. Van 11 naar 14 Vijf minuten later liet Ferenc Puskas de complete Engelse ver dediging voor de zoveelste maal zijn hielen zien. De bal verhuisde naar rechts, kwam bij de Hon gaarse aanvalsleider, die via het lichaam van Bill Eckersley de bal achter de uitvallende Mer rick .joeg, 21. En nog geen vijf minuten later was heel Wembley met stomheid geslagen en zaten de experts zich verlegen op het hoofd te krabben, toen linksbui ten Zoltan Czibor helemaal naar Er heerste na afloop een wee moedige stemming in het stadion. Stil dromde de massa naar de on dergrondse. Stil en ietwat -be droefd, omdat er weer eens een flink stuk van de in het Britse Koninkrijk zo heilige traditie werd afgebrokkeld. En verder was men diep ontgoocheld door de wetenschap, dat in deze wed strijd welke de Engelse experts hadden gedacht inet twee doel punten verschil te zull-en winnen, de „grand old man" Stanley Matthews niet meer de meest excellente speler was van de hele verzameling in dit stadion. De rol van tovenaar is verhuisd naar Ferenc Puskas, aanvoerder van het Hongaarse elftal. Tegen de ragfijne en schier volmaakte strategie van de Hon garen, die het spel zo eenvoudig presenteerden dat men zich in alle gemoede afvroeg waar het moeilijke probleem in de opzet van him tactiek dan wel moest liggen, hebben de Engelsen van de eerste tot de laatste minuut als beginnelingen in het vak wan hopig gezocht naar het juiste tegenspel. De oplossing van het hele vraagstuk, waarover de En gelse spelers zich constant het hoofd hebben gebroken, school in dë perfectie van de spelers indi vidueel en van de ploeg als ge heel. Hoe men een elftal tot een dergelijke volmaaktheid kan op kweken is een tweede. Grondslag van de zege De grondslag voor het drama werd door de Hongaren reeds in de eerste de beste minuut gelegd. De ceremonie, welke een wed strijd van een dergelijke allure pleegt vooraf te gaan, was tot in de finesses vastgelegd. Precies op de minuut af vertrokken beide ploegen in bussen, geëscorteerd door motorpolitie, van him ho tels, de Hongaren van West End, de Engelsen van Hendon-n Hall. Volgens het protocol marcheerden beide ploegen, met aan- het hoofd de aanvoerders Billy Wright en Ferenc Puskas, onder een donde rend gejuich de arena -binnen, om acht minuten over twee, zoals was vastgelegd, wérden de spe lers voorgesteld aan de president van de Football Association, de graaf van Athlone, oom van H. K. H. Prinses Wilhelmina. Twaalf minuten over twee ook -dat was' precies geregeld po seerde scheidsrechter Leo Horn in zijn flonkerend parelgrijs uni form, geflankeerd door de grens rechters Schipper en Bron-khorst voor een batterij fotografen op het middenveld. Toen keek Leo Horn naar de ere-tribune. Om kwart over twee werd daar een rood wimpeltje in een mast ge heven en tegelijkertijd gaf de Nederlandse scheidsrechter een eerste fluitsignaal. De wedstrijd van de eeuw was begonnen. Wat aarzelend hadden de Hon garen de bal aan het rollen ge bracht, onzeker was ook nog hun langzaam vooruittrekken. Sandor Kocsis, de vermaarde rechtsbin nen, draaide wat om spil John ston heen, gaf toen een schuch tere pass naar Puskas. Billy Wright stormde toe, de Hongaar se geweldenaar pro-beerde een trucje en.... het lukte. Wright werd gepasseerd. Toen verhuisde de bal laag naar middenvoor Hi- degkuti. De aanval scheen muur vast te lopen, want voor het En gelse doel had aanvoerder Wright alle hul-ptroepen gedirigeerd. Nandor Hideg-kuti, die een talent vol musicus moet zijn, zag niet de minste heil meer in een com positie. Ruim twintig meter voor hem lag het Engelse doel en de lenige middenvoor waagde toen alles of niets. Hij schoot. Het werd een brillant schot, hard en ver buiten bereik van doelman Gilbert Merrick. Er was een mo ment een verpletterende stilte in het Wembley-stadion.Men zag alleen de Hongaren juichend springen en de goalgetter omar men. En toen zag men hoe ook Merrick met een terneergeslagen gezicht de bal uit het doel haalde. Men zag ook de gestrekte hand van de scheidsrechter wijzen naar het midden. Engeland had reeds in de eerste minuut een 10 achterstand. Dat doelpunt was voor de Hongaren de laatste prikkeling, welke zij zo hard no dig hadden om in dit voor hen zo vreemde land het zelfvertrou wen en het zelfrespect volkomen terug te winnen. Hongaren overspeelden de Engelsen Puskas, de wonderspeler, kwam dra op temperament. Hij haalde een bal uit de lucht zonder enige weifeling om, legde hem stil op zijn voeten, passeerde schijnbaar zonder enige beweging, -drie vier tegenstanders en gaf toen de bal als langs een strakke lijn naar 'n tegenspeler. Men stond er zo ver bluft van te kijken, dat er pas 'n LEO HORN: rustig en bedaard. applaus kwam nadat de bal a'1 lang door de Engelse defensie be machtigd was en geretourneerd naar de eigen aanval. De Engelsen probeerden een razendsnelle aanval op te bou wen, het aloude en zo machtige wapen, waarmede zij zovele ma len een doorslaand succes in het verleden hadden geboekt. Mor- tensen dirigeerde zijn passes naar links en rechts. Stanley Mat thews op volle toeren cirkelde naar hartelust langs de Hongaar se verdedigers, die hem tegemoet kwamen. De aanval groeide uit tot een kort en bijzonder fel offensief. Echter zonder resultaat. De Hon gaarse defensie remde elke po ging tot schieten. Zij kopten zo meesterlijk, dat de door de wol geverfde jongens als Mortensen, Taylor en Sewell er niet aan te pas kwamen. Het offensief bloed de dood. Langzaam maar zeker kwamen de Hongaarse ingenieurs weer in actie. En men had moe ten zien met welk een nauwge zetheid en berekening een aan val van achteren werd opge bouwd. Zonder ook maar een enkele maal 'hun lichaamskracht te laten gelden zij hadden van te voren het strenge devies van hun leiders gekregen: fair play voor alles te spelen trokken zij met hun hele arsenaal van de wonderlijkste schijnbewegingen naar voren. En er doemde op nieuw gevaar op voor de Engel sen, die nog helemaal niet wis ten welke tegentactiek te gebrui ken. De snelle rechtsbuiten Budai kogelde in het zijnet. Een formi dabele har-de kopbal van Kocsis stuitte tegen de lat. En het zo knappe staaltje van werkelijke voetbalschoonheid van Puskas was teveel voor de als karrepaardenzwoegende Engelse verdedigers. Middenvoor Hideg- kuti joeg de bal achter Merrick, doch onverbiddelijk wees scheids rechter Horn het doelpunt we gens buitenspel af en daarmede was Engeland door het oog van de naald gekropen. Tot zover dan. Eerst kreeg alles wat Engeland was reden om in oorverdovend gejuich uit te barsten. Spil John ston vergat op een gegeven mo ment dat hij een stopper was, en zonder zich te bedenken trok hij naar voren als de ouderwetse aanvallende spil. BOEDAPEST, 25 Nov. Vanmiddag was Boedapest uitgestorven, omdat practisch alle 1,5 mïllioen inwoners aan hun radiotoestellen gekluis terd waren om te luisteren naar het verslag van de voet balwedstrijd Engeland-Honga- rije in het Wembley Stadion. Daar het een gewone werk dag was had men buitengewo ne voorbereidingen moeten treffen om zoveel mogelijk mensen in staat te stellen „de wedstrijd van de eeuw" te vol gen. De directies van de staats bedrijven en -bureaux hadden bepaald, dat het personeel van te voren twee uur zouden overwerken. Veel werkplaat sen sloten hun deuren, radio toestellen werden ge-instal- leerd en restaurants en fa- briekscantines en waarschijn lijk zijn de straten nog nooit zo leeg geweest als vanmid dag. In veel scholen werden de lessen stopgezet en verzamel den de jongste generatie en hun leraren zich rond de schoolradio om niets van de wedstrijd te missen. Automobilisten lieten hun radio's zo hard mogelijk aan staan, zodat ook politie-agen- ten konden luisteren naar de 63ste Hongaarse overwinning. Radio Boedapest zond tus sen de rust Engelse liedjes uit. de overzijde was gezwenkt, de bal langs de uitgestoken benen van drie vijandelijke verdedigers aan Puskas had gegeven, die als een balletster van de eerste rang over de zware benen van Bill Eckersley huppelde en toen met de linkervoet onnoemlijk hard in schoot en raak 31. Het publiek was over deze schrik nog niet heen of een fout van de zich even vergissende Johnston werd onmiddellijk afgestraft. De vrije schop door spil Lorant genomen, werd door Puskas heel even ge streeld, juist voldoende om de bal enkele graden uit zijn baan te brengen, tot diepe ellende van doelman van Merrick, die voor de vierde maal het stuk leder uit het net kon plukken. liW— Hondje, pak me dan Men kan zich licht indenken, dat een dergelijke achterstand te bar was voor de Engelsen. De Hongaren waren er zo in, dat zij met hun tegenstanders gingen spelen. „Kom hondje pak me dan...." Dat was verkeerd, glad verkeerd. De Engelsen zetten de tanden grimmig op elkaar en schroefden het tempo enkele streepjes hoger. Een voorzet van Matthews werd door debutant Robb hard ingekopt. De jonge Crocsis redde, dank zij een drie dubbele salto. Engeland zette door en na 38 minuten bonkte Tank Mortensen door alles heen, liet zich door niemand en niets weerhouden en donderde de bal in het Hongaarse doel, 42. En zo werd de eerste helft van dit duel afgesloten. Zes minuten na de pauze werd een voorzet van rechts tegen de paal gekopt, maar nog voordat doelman Merrick zich weer had opgeheven, had rechtshalf Bozsik de terugketsende bal ineens op de schoen genomen en linea recta in 't Britse bolwerk gelegd. 52. En de narigheid was daarmee nog niet van de baan. Want nadat enkele minuten later Puskas aan een speciale voorstelling gooche len was begonnen voor de ver zameling Engelse profs, die ge dacht hadden de beste defensie van Europa te vormen, kwam er tenslotte een schuiver, welke fi naal langs het Engelse doel (o, wat een opluchting), zou zijn ge gleden, als niet ineens midden voor Hidegkuti als uit het niet was opgedoken en in volle ren de bal in het doel had gekogeld (6—2). Het was verschrikkelijk. Zes doelpunten, een totaal, dat Engeland nog nimmer tegen zich zag scoren. Er gebeurde toch nog wat. Bij een laatste wanhoopspoging van het blackpool trio, Matthews, Mortensen en Sewell, werd de laatste door doelman Grocsis lelijk het beentje gelicht. En zo kregen we dan tot slot weer eens een strafschop. Doch wat deerde dit de Hongaren. Deze penalty kon, door de expert op dit gebied, Bill Eckerlsye, feilloos benut, geen enkele invloed meer hebben op de uitslag (63) Na negentig jarenAlles blijkt dus vergankelijk te zijn. Ook een traditie in Engeland. Het eerste Hongaarse doelpunt, gemaakt in de eerste minuut. Telefoto BERECHTING DRAMA TE FRANEKER LEEUWARDEN Voor dë rechtbank alhier verscheen giste ren de 51-jarige opperman S. de J. te Franeker, die 14 dagen ge leden terecht had gestaan ter zake van doodslag pp zijn 46- jarige vrouw Jetsche Johannesma door haar te worgen. Hij werd veroordeeld tot 'n gevangenisstraf van zes jaar met aftrek en ter beschikking stelling van de re gering. (Van onze parlementaire redacteur) In de raad voor de jeugdvor ming zal minister Cals geen com munisten benoemen. Mag dit voor het overgrote deel van het Nederlandse volk vanzelfsprekend zijn, bij de behandeling van het wetsontwerp dat de instelling van dit adviescollege mogelijk maakt, had mevr. Lips Odinot (com.) gedaan alsof zij het te gendeel verwachtte. Gisteren beantwoordde de be windsman van onderwijs, kunsten en wetenschappen in de Tweede Kamer -de sprekers, tot de com munisten zei hij: „Geen mensen in de raad, -die de jeugd mislei den". Mevrouw Lips noemde dat later „kleur bekennen" en waarop de minister weer terug gaf dat zulks ook bepaald de bedoeling was geweest. In een Amsterdamse jeugdraad is het blijkbaar anders. De heer Gortzak (com.) wilde de minis ter althans -de hoofdstad als voor beeld voor ogen houden. Maar de bewindsman weerde dit argument af met een „in Amsterdam ge beuren wel meer dingen, die lan delijk niet mogelijk of wenselijk zijn". Hopelijk wordt het licht gevoelige Amsterdam, nog onder de indruk van het hoofdstad-inci dent, hierdoor niet opnieuw ge kwetst Amendementen Het waren ook de communis ten die zich hadden opgemaakt om een amendement van ds. Fokkema (A.R.) te steunen, waarin zou worden bepaald, dat de minister -de leden van de raad, op voordracht van „de" represen tatieve jeugdorganisaties benoemt. Zij vleiden zich blijkbaar met de illusie ook als representatief te zullen worden aangemerkt.... Minister Cals wees er de voor steller echter op, dat op het ter rein van het jeugdwerk wel zeer moeilijk uit te maken is wat „de" representatieve organisaties zijn. Hij zal intussen naar een zo breed Uit zjjn pass naar Mortensenmogelijke opzet streven. De raad gaat minstens vijftig leden tellen. Ds. Fokkema trok het amende ment in. Het zelfde -deed de heer Peters (K.V.P.) met een amende ment, dat de bedoeling had om dementen behoefde gestemd te worden. Een am-endement-Tila- nus (C.H.) om het in te stellen adviescollege de naam van cen trale jeugdraad te geven werd verworpen met 26 tegen 47 stem men. Tegen K.V.P., P.v.d.A. en prof. Lemaire (groep Weiter). Een amendement-Peters (K.V.P.) dat de ambtenaren van de minis ter' niet zonder meer toegang geeft tot de vergaderingen van de raad, maar slechts op verzoek van de raad, werd met 40 tegen 23 stemmen aangenomen. P.v.d.A. tegen. Het wetsontwerp werd z.h.st. aanvaard. vast te leggen, dat de raad ge hoord moet worden als de minis ter de raad verdeelt in afdelingen en onderafdelingen. Minister Cals wees er op -dat de eerste indeling al bekend is. Wel zal de raad ge hoord worden als hierin verande ring wordt aangebracht. Een amendement-Tilanus (C.H.) waar door de raad zelf commissies mag benoemen, nam de minister over. Ook nam -hij een amendement- Peters (K.V.P.) over, dat de be voegdheden van de dagelijkse raad in de raad voor de jeugd vorming beperkt tot de taken, die door -de raad worden toege wezen. Slechts over twee amen- VEILIGHEIDSRAAD BERISPTE ISRAEL NEW-YORK, 25 Nov. De Veiligheidsraad der Verenigde Naties heeft vanavond besloten Israël „in de krachtigste termen te berispen" voor de aanval van 14 October op het Jordaanse dorp-je Kibya, waar toen 53 Ara bieren vermoord werden. De Israëlische ambassadeur Aubrey Eban zei, dat de beris ping „de slechts mogelijke inlei ding" vormde tot de rechtstreek se vredesbesprekingen tussen Jor danië en Israël, waarom hij Maandag verzocht had. (Van onze parlementaire red.) Aan de vooravond van de be sprekingen van de ministers van buitenlandse zaken in Den Haag, liet de heer Nederhorst (P.v.d.A.) gisteren in de Tweede Kamer, bfl de behandeling van „econo mische zaken" een geluid horen, dat het Nederlandse standpunt nu niet direct versterkt. De regering gaat er nog steeds vanuit, dat een politieke gemeen schap niet los gezien kan worden van de totstandkoming van een gemeenschappelijke Europese markt. De Kamer en ook de P.v. d.A. heeft haar tot nu toe bij deze opvatting gestaafd, maar het betoog van de heer Nederhorst zou nu, althans in die kring, op een kentering kunnen duiden. De woordvoerder van de P.v. d.A. betoogde, kennelijk niet zon der bedoeling, dat er een gevaar lijke kant zit aan het onverbreke lijk verband tussen politieke ge meenschap en gemeenschappelijke markt. Hoe waardevol een dergelijke markt ook blijft, aldus de heer Nederhorst, niet uit het oog mag worden verloren, dat een politie ke gemeenschap ook waardevol is om een gezamenlijke politiek te kunnen voeren, die op expansie en welvaartsvergroting gericht is. Wankele basis De heer Nederhorst (P.v.d.A.) kwam tot deze conclusie door de economische positie van Neder land aan een brede beschouwing te onderwerpen. De heer Anker smit (V.V.D.) had zulks al als eerste spreker gedaan. Hij vroeg de minister van „economische za ken" welk plan deze in zijn hoofd heeft om het huidige welvaarts peil te handhaven indien de ex port onverhoopt terugloopt. De heer Nederhorst (P.v.d.A.)) trok deze lijn verder door. Hij wees er op, dat onze eco nomie aan de dunne zijden draad hangt van industrialisatie en emi gratie. Wij moeten ieder jaar 300 millioen meer exporteren en een derde van de bevolkingsaanwas laten emigreren, om te kunnen blijven die wij zijn. Deze wankele basis, aldus de heer Nederhorst kan slechts verstevigd worden door een gemeenschappelijke Eu ropese markt en door een ge meenschappelijke Europese poli tiek, die gericht is op welvaarts vergroting en een afweer van conjunctuurschommelingen. Waar hij beide zaken zeer ge wichtig achtte, duchtte hij het reeds genoemde gevaar, dat men zich te eenzijdig op de verwezen lijking van de gemeenschappelijke marlet gaat instellen. Opmerkin gen, die van ongerustheid op meer ondergeschikte punten ge tuigden kwamen van de heren Nederhorst (P.v.d.A.) en Schmal (C.H.). De heer Schmal besteedde het grootste deel van zijn be schouwing aan het oplepelen van taalfouten en vreemde woorden, die hij in de memorie van ant woord gevonden had. De heer Ne derhorst (P.v.d.A.) wees er op, dat Nederland 428,000 gulden bij draagt aan de kosten van de Ned.-Belg. Lux.-Douane Unie. Wat krijgen we daarvoor terug? zo vroeg hij zich af. In de me morie van antwoord was hierop al geantwoord, dat het apparaat, dat jaarlijks niet minder dan een millioen kost, zich bezig houdt met het voorbereiden en notule ren van bijeenkomsten. Maar, al dus de heer Nederhorst, is daar voor nu de volgende bezetting nodig: een secretaris-generaal, 5 attache's, 1 tolk-vertaler, 3 se cretaresses, 9 typistes, drie be dienden en 1 chauffeur, blijkbaar om bij de notulering van de ene regel naar de andere te rijden. Vandaag gaan de discussies verder. De moord op Bobby Greenlease KANSAS CITY, 25 Nov. Evenals Hall, de moordenaar van Bobby Greenlease, heeft thans ook zijn medeplichtige en mede- ter-doodveroordeelde, mevrouw Bonnie Brown Heady, de ouders van hun slachtoffer om vergiffe nis gevraagd. Zij schrijft in haar brief, zich op geen enkele wijze te willen verontschuldigen „omdat er geen verontschuldigingen te vinden zijn". „Maar", aldus vervolgt zij, „ik -geloof wel dat iedereen het er mee eens zal zijn, dat de her senen van iemand, die een of twee flessen whisky per dag -drinkt, ni-et normaal werken. Pas in mijn gevangenschap ben ik be- g-onnen helder te denken...." ONRUST OP BORNEO Daj aks vallen DJAKARTA, 25 Nov. Vol gens een vertraagd bericht heeft een groep van ongeveer 300 Da- jaks met vuurwapens, speren en „mandaus" (een soort zwaarden), Zondag j.l. het kleine plaatsje Buntok op Zuid-Borneo aange vallen. De aanvallers doodden zes van de 20 politieagenten, zes dorpe lingen en het dorpshoofd, die Buntok verdedigden. Of de aan vallers verliezen hebben geleden is niet bekend. Enkele uren lang -hielden zij Buntok bezet. Toen er politiever- sterkingen arriveerden, ruimden zij het veld. Ook in de plaatsen in de om geving is de politie versterkt om te voorkomen, dat de Dajaks op nieuw aanvallen plegen. Een oud stokpaardje De Russen hebben in de verga dering van de politieke com missie van de Verenigde Naties een oud stokpaardje van stal ge haald. Genoemde commissie houdt zich sedert geruime tijd bezig met het zoeken naar een oplossing om een einde te maken aan de bewapeningswedloop. Voor de zo veelste keer heeft het Kremlin, bij monde van Wysjinsky op een onvoorwaardelijk verbod van de atoomwapens en een verminde ring van de strijdkrachten der Grote Vijf met een derde aan gedrongen. Deze beknotting van het wapenarsenaal der grote mo gendheden zou binnen een tijds bestek van een jaar tot werke lijkheid gebracht moeten worden. Er is nog geen enkele bespreking over de ontwapening in de laatste jaren gehouden, of de Sovjet- Unie kwam met dit voorstel ter tafel. Van Westerse zijde heeft men evenzovele malen deze sug gestie van de hand gewezen, op grond van het argument, dat de onderlinge verhouding tussen de landen m.b.t. het aanwezige oor logsmateriaal niet alleen onge wijzigd zou blijven, maar even min als een redelijke oplossing beschouwd kon worden. Men kan moeilijk van de regering in Washington verwachten, dat zij de atoomwapenen zou vernietigen en aan Rusland de eer geven, ook bij een vermindering van een derde over het grootste aantal militaire eenheden te be schikken. Het aanvaarden van het Russische voorstel zou voor de Vrije Wereld gelijk staan met zelfmoord. Zowel de halstarrig- heid van de Russen, als de naïeve inhoud van hun voorstel bewijst, dat het Kremlin de zaak alles behalve serieus opvat. 'e Sovjet-delegatie heeft be halve de reeds genoemde voor stellen nog andere aan de com missie voorgelegd. De V.N. zou den „bases overzee" moeten ver oordelen als -bedreigingen voor de vrede. Er is bitter weinig fanta sie voor nodig, om de bedoeling hiervan te doorgronden. Met „ba ses overzee" worden bedoeld de militaire steunpunten van de V.S. Zou een dergelijk voorstel m d-e practijk worden gebracht, dan betekende het voor de V.S. een terugtrekken over de gehele linie. Terwijl deze bases eigenlijk in wezen zijn aangelegd om zich tegen een Russische agressie te verdedigen. Men ibah-oeft nog he lemaal niet de opvatting te zijn toegedaan, dat de V.S. al h-un doen en laten louter alleen -bepa len op grond van waarachtige vredelievende doeleinden, om toch ■het onlogische van het Russische voorstel in te zien. De vierde -eis van het Kremlin, „alle oorlogspropaganda te ver oordelen", behoeft nauwelijks enig commentaar. Een naarstige bestudering van alle uitlatingen m woord en geschrift, die de communistische leiders sedert 1945 hebben gepleegd, toont de dwaasheid van dit voorstel vol doende aan. e wapens voor oorlogvoering vernietigen zou een -hoogstaand -bes-luit zijn van de regeringen. Een daad, -die tot nog toe nimmer in d-e geschiedenis is getoond. Maar wie kan een dergelijk be sluit van het communistische Rus land verwachten, een land waar de leiders alleen vertrouwen op ■de wapeh-en en op het geweld? Zonder twijfel heeft -de Ameri kaanse afgevaardigde bij de V.N. Henry Cabot Lodge hieraan ge dacht, toen hij in de commissie de Russen aan het verstand bracht, dat de Kerkvervolging achter het IJzeren Gordijn Rusland in de ogen van de wereldopinie gehaat maakt. Dit debat in een orgaan van de V.N. heeft opnieuw de controverse tussen de dictatuur en de Vrije Wereld scherp in het daglicht gesteld. Om-dat de be ginselen van de dictatuur, althans voor zover men van beginselen kan spreken, in strijd zijn met de bepalingen, neergelegd in het Handvest der V.N. blijft er geen andere conclusie over, dan dat Rusland de V.N. gebruikt als pro- paganda-ap-paraat. Niet met de bedoeling openlijk de oorlog te propageren, maar juist met de op-zet deze met een schone schijn te omhangen. Een methode die nog veel gevaarlijker is voor de wereldvrede en de wens de wape nen tot vredesw-erktuigen om te smeden, dan wanneer de Russen eerlijk voor hun streven naar de verovering van de wereldmacht uit kwamen. Ex-sergeant-konstabel tekent cassatie aan 's-GRAVENHAGE, 25 Nov. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft vanmorgen arrest gewezen in de zaak tegen de 54-jarige ex- sergeant-konstabel A. H. Fonteijn, die zich schuldig zou hebben ge maakt aan smaadschrift. Het hof veroordeelde Fonteijn tot twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Het hof achtte bewezen, dat Fonteijn zich had schuldig ge maakt aan smaadschrift door in een pamflet opzettelijk de goede naam van enige artsen aan te randen. Voorts zou Fonteijn er niet in zijn geslaagd het bewijs dat zijn pamflet waarheid bevat, te leveren. Het hof meende dat het niet waarschijnlijk kan worden ge acht, dat de dokters valsheid in geschrifte zouden hebben ge pleegd. Fonteijn verklaarde tegen dit arrest cassatie aan te zullen te kenen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5