Engeland kreeg 'n harde les Nederlandse zakenlieden veroordeeld Verzet tegen Churchill neemt met de dag toe Opdracht aan dichter Guillaume van der Graft Matusic zou opdracht hebben gekregen De moord op mevr. de Ridder Fransen kiezen 17 December hun nieuwe president TRANEN OVER WEMBLEY Voetbaldokters zoeken diagnose Jan Campertstichting Goede kans voör E.D.G. Israel krijgt weer V.S.-liiilp Geen aanklacht tegen Osservatore? Russische spoorbreedte tot aan Praag? K.L.M.-toestel heeft vertraging BANDEN GESPRONGEN De strijd in Indo-Ghina .Japan bereid te betalen Een handgranaat voor de Minister TE DJAKARTA Incident in Korea Koningin Elizabeth in Jamaica Wegens bemiddeling bij handel naar Oost-Europese landen Naar het oude vaderland Vrijdag 27 November 1953 LONDEN, 26 Nov. De Britse en continentale sport journalisten bespelen in hun nabeschouwingen over de wedstrijd Engeland-Hongarije allemaal hetzelfde thema: n.l. dat de nederlaag van Engeland een ommekeer zou teiveeg brengen in het Engelse voetbal. Zo schrijft Roy Peskett in de Daily Mail: „Het Hongaarse spel had alles wat men van voetbal mag eisen, het was overweldigend door zijn simpelheid, werd ge speeld door 11 jonge lieden die iedereen in Wembley, met inbe grip van hen zelf, in verrukking brachten. Ons voetbal zal nu wel hervormd moeten worden, niet al leen het nationale voetbal, maar ook bij de clubs. Het moet een „new 1953 look" gegeven worden. Clifford Webb in de Daily He rald: we kunnen nu alleen nog maar hopen, dat de nederlaag nieuw leven zal brengen in het voetbal en ons tot het besef zal brengen dat snelheid en balcon- tröle het succes betekenen voor het moderne voetbal. Joe Valencia in National Spor ting Life: geen lof is uitbundig genoeg voor de Hongaren; afge meten passes, precisie-werk of het nu korte passes of lange over de gehele breedte gold. Geen gelegenheid laten schieten en voor alles „Punch" bij elke voorwaarts. Desmond Hackett in de Ex press: Onze spelers waren buiten adem en uit de tijd. Tom Finney, de Engelse buiten speler die door een verwonding niet kon meedoen, in de Express: een prachtige demonstratie en een les die niet aan ons verloren zal gaan. De Hongaarse captain Puskes is de grootste continentale speler die ik ooit gezien heb. Denkende aan Raich Carter, Peter Doherty en Alex James kan ik nog niet zeggen, dat hij de grootste is, maar hij staat op één lijn met die groten. Peter Wilson in de Daily Mir ror: de les is duidelijk. Onze beste spel is niet goed genoeg voor het beste dat op het con tinent wordt geleverd. We moeten de jongelieden die op pleinen en straten voetballen aanmoedigen en opleiden. De continentale kranten voor spellen, dat het geen twijfel kan lijden dat Hongarije het volgend jaar de wereldtitel verovert. De gehele Oostenrijkse pers besteedt grote aandacht aan de wedstrijd in het Wemlbey Sta- Bezittingen Egyptische Koninklijke familie CAIRO, 26 Nov. (AFP) Blijkens gepubliceerde officiële lijsten zullen de bezittingen van 406 leden van de Egyptische ko ninklijke familie in beslag wor den genomen. Uit persberichten zou af te leiden zijn, dat binnen kort een aanvullende lijst zal worden uitgegeven, waardoor het aantal personen, dat door de con fiscaties wordt getroffen, tot ruim 500 zou stijgen. dion. Het blad Neues Oesterreieh constateert dat de Engelsen machteloos stonden tegenover de Olympische kampioenen. Het beste deel van de Hongaarse ploeg was weer de aanvalslijn, meesterlijk geleid door Pukes die hard maar niet unfair speelde en samen met zijn partners zon der moeite de Engelse verdedi ging uiteen reet. Het geheim van het Hongaarse succes was hierin gelegen dat de Hongaren vooraf hun tactiek tot in de puntjes hadden uitgewerkt. De Volksstimme zegt dat van het begin af aan geen twijfel bestond over de uitslag van de wedstrijd want dat de gasten zich in alle opzichten superieur toonden aan de Engelsen. De En gelsen waren niet zwak, maar tegenover de beste voetballers van de wereld stonden zij machte loos. „Het was alsof een vader met zijn zoon speelde". De Presse meent dat, nu het ongeslagen record in thuiswed strijden niet meer bestaat, onge twijfeld meer Engelse nederlagen op eigen terrein zullen volgen zonder dat de sportwereld hier over in opschudding zal raken. De Oesterreichische Zeitung schrijft dat de meester op zijn best een leerling was, eti vol komen hulpeloos stond tegenover de beste voetballers van de we reld. SINDS 1924 LONDEN, 26 Nov. Hier volgen de uitslagen van thuiswedstrijden, die Engeland sinds de eerste inter nationale voetbalmatch op Engelse bodem in 1923 tégen buitenlandse elftallen heeft gespeeld. EngelandBelgië 61 EngelandBelgië 40 EngelandPortugal 5—2 Engeland—Spanje 71 EngelandOostenrijk 43 EngelandFrankrijk 41 EngelandItalië 32 EngelandDuitsland 30 EngelandHongarije 62 EngelandTsj.-Slowakije 54 EngelandNoorwegen 40 1923: 1925: 1931: 1931: 1932: 1934: 1934: 1935: 1936: 1937: 1938: 1938: 1946: 1947: 1947: 1948: 1949: 1950: 1951: 1951: 1951: 1951: 1952: 1953: 1953: Engeland^—Rest v. Europa 30 EngelandNederland 82 EngelandFrankrijk 30 EngelandZweden 4—2 EngelandZwitserland 60 EngelandItalië 20 EngelandJoego-Slavië 22 EngelandArgentinië 22 EngelandOostenrijk 22 EngelandFrankrijk 22 EngelandPortugal 52 EngelandBelgië 50 EngelandRest v. wereld 44 EngelandHongarije 36 LONDEN, 26 Nov. (AP) Vandaag hebben nog 19 conser vatieve parlementsleden een mo tie getekend, waarin critiek wordt geleverd op de weigering van de regering om de pensioenen voor 336 officieren uit de Eerste We reldoorlog te verhogen. In totaal hebben nu 55 conser vatieve rebellen hun handteke ning onder de motie gezet, welke verder ook getekend is door 81 labour parlementsleden. Vanavond zullen de minister van Buitenlandse Zaken Anthony Eden en de minister van Finan ciën Richard Butler een bespre king hebben met de „commissie 1922", welke bestaat uit conser vatieve parlementsleden, die geen regeringsfunctie bekleden. Eden en Butler zullen jér op wijzeq^jiat de 'regering niét deze pensioènvërh'oguïgen, waarmee in totaal een bedrag van ongeveer 400.000 pond gemoeid is, kan toe staan zonder een lawine los te maken van andere pensioeneisén. Verder zijn een groot aantal leden van het Hoger Huis, die tot alle partijen behoren, maar van wie conservatieve peers de leiding hebben, sterk gekant te gen het regeringsplan om op be perkte schaal commerciële tele- Een verrassing bij de uitreiking van de litteraire prijzen der Haagse „Jan Campertstichting" door burgemeester mr. F. M. A. Schokking was de mededeling, dat het Prins Bernhardfonds, indach tig de grote verdiensten van de overleden voorzitter der stichting, de dichter Martinus Nijhoff, een jaarlijkse prijs voor de beste lit teraire vertaling zal instellen. De kunst van het vertalen, het herscheppen in een andere taal van een kunstwerk, waarin Nij hoff ook een meester was, zal hiermede worden aangemoedigd. Het éne jaar zal de prijs worden gegeven voor een kunstenaar, die een buitenlands kunstwerk voor Nederland toegankelijk zal ma ken, in het volgende jaar zal de prijs worden gegeven voor de beste vertaling van een Neder lands werk in een vreemde taal. Deze mededeling werd gedaan door prof. mr. G. J. Wiardi, voor zitter van het Prins Bernhard fonds. Een tweede verrassing was de mededeling van de zoon van Nij hoff, dat de aan het ganse oeuvre van de dichter posthuum toe gekende Constantijn Huygensprijs beschikbaar wordt gesteld aan een jonge kunstenaar voor het schrijven van een werk over de levensarbeid van Nijhoff. Het be stuur van de „Jan Campertstich-' ting" heeft daartoe de schrijver Guillaume van der Graft aan gezocht. Burgemeester Schokking con stateerde met verheuging dat de litteraire prijzen van de „Jan Campertstichting" nationaal en met betrekking tot het Haagse kunstleven in betekenis en er kenning toenemen. Mr. A. Mout, voorzitter van de stichting, zeide, dat deze prijzen de juiste uiting zijn van een overheidsstandpunt, dat aanmoe diging zonder bewoording beoogt. De financiën immers worden be schikbaar gesteld door de ge meente Den Haag. De litteraire kunst kan zich daardoor naar eigen geaardheid en in vrijheid ontwikkelen. De „Vijverbergprijs" werd aan Albert Helman (Lou Lichtveld) toegekend voor diens roman „De laaiende stilte". Aan Simon Carmiggelt werd een extra „Vijverbergprijs" uit gereikt voor zijn bundel schetsen „Poespas". De Jan Campertprijs werd uit gereikt aan de journalist Alb. Be- snard voor diens bundel „Doen en Dorst". „Volg het spoor terug" van J. B. Charles verwierf een inciden tele prijs, omdat dit boek een uitzonderlijke positie inneemt en, wortelend in het verzet, vragen, die in deze tijd rijzen, behandelt. Aan Simon Vestdijk werd voor diens bundel „Essays in duodeci mo" de essayprijs toegekend. DE INDISCHE NEDERLANDERS Mening Indo-eenheids- verbond DJAKARTA, 26 Nov. (P.I. Aneta). De voorzitter van 't Indo Eenheidsverbond, de heer R. E. Weiss, heeft naar aanleiding van de debatten in de Tweede Kamer, waaruit gebleken is, dat er nog steeds een groep in Ne derland bestaat, die wil aandrin gen op een massale uittocht van Indische Nederlanders uit Indo nesië naar Nederland, commen taar geleverd. De heer Weiss is van mening, dat deze groep blind is voor het feit, dat 160.000 In dische Nederlanders in Nederland thans onder zeer kommervolle omstandigheden leven. Talrijken van hen leven van permanente steuntrekkerij en zij vormen een niet te assimileren element van de Nederlandse samenleving, al dus de heer Weiss, die hier te genover stelde, dat de Indische Nederlander in zijn geboorteland redelijke kansen heeft, als hij 't Indonesisch staatsburgerschap aanvaardt. Vice-premier Hongarije ISTANBOEL, 26 Nov. (A.P.) Radio Sofia heeft vandaag mee gedeeld, dat Antel Apro. de plaatsvervangende minister van de wederopbouw, benoemd is tot vice-premier Hongarije. visie toe te staan. Verwacht wordt, dat Eden er ook bij de conservatieve m.p.'s op zal aandringen af te zien van hun oppositie tegen de voorlopige re geringsplannen om de Britse troepen uit de Suezkanaalzone te rug te trekken. Dit is de derde „revolte" binnen de conservatieve partij. IN EERSTE KAMER (Van onze parlementaire red.) De meerderheid van de Eerste Kamer beschouwt de Europese defensie gemeenschap als de enige mogelijkheid om een herlevend Duits militairisme onmogelijk te m^en en West-Europa ..doeltref fend te verdedigen tegen ëën agressie van naar machtsvermeer dering strevende totalitair staten. Dit blijkt uit het voorlopig ver slag van de Kamer over het E.D.G.—verdrag, dat, goed geti med- gepubliceerd is aan de voor avond van het „Klein-Europa"- beraad in Den Haag. Aan dit voorlopig verslag is een afzon derlijke nota toegevoegd, van de voorzitter der Eerste Kamer, de heer Jonkman, waarin deze een aantal bezwaren tegen de E.D.G. ontwikkelt. TEL AVIV,26 Nov. (AFP) De Amerikaanse economische hulp aan Israël, die is ingetrokken na de Israëlische aanval op het Jor daanse grensdorp Kibia en de weigering van Israël, om bepaalde waterwerken in het grensgebied met Syrië te staken, zal weer worden verleend. Het gaat hier om een bedrag van 26.500.000 dollar. Een des betreffende overeenkomst is Donderdagochtend te Tel Aviv door de Israëlische minister van buitenlandse zaken Sjaret en de Amerikaanse zaakgelastigde Rus sell getekend. Restauratie St. Laurens- toren te Rotterdam Daar het gebruik van zandsteen voor de restauratie van de „St. Laurenstoren" te Rotterdam van Rijkswege verboden is, moet naar een andere steensoort wor den omgezien. Door de Rijkscommissie voor de monumentenzorg is er een geko zen. bekend onder de naam an- teor. De monsters daarvan blij ken echter nogal aanzienlijk te verschillen. Er zal door monumentenzorg en gemeentewerken gezamenlijk een onderzoek worden ingesteld in de vindplaats van deze steen soort nabij Bordeaux om aldus tot een goede keuze voor de restauratie van de St. Laurens toren te komen. ROME, 26 Nov. Markies Georges de Cuevas werd vandaag geciteerd verklaard te hebben dat hij zijn aanklacht tegen het blad van Vaticaanstad wegens de cri tiek op het feest dat hij in Biar ritz gegeven had, ingetrokken heeft. Het persagentschap in Rome „Ciampino" heeft medegedeeld, dat de Cuevas besloten heeft geen vervolging te doen instellen tegen de Osservatore Romano voor de bittere woorden die dit blad gebruikte over het feest dat in September in Biarritz gege ven werd. „Ik stuurde alleen een petitie naar het Tribunaal van het Vati- caan om mijn goede bedoelingen (bij het geven van het feest) aan te tonen, aldus de Cuevas. WENEN, 26 Nov. Uit een officieel communistisch rapport menen Westerse waarnemers te kunnen distilleren dat Rusland plannen koestert een breedspoor- üjn door te trekken tot diep in Tsjechoslowakije, misschien wel tot Praag.Wanneer dit juist is, wordt deze stap beschouwd als een poging om de Russische spoorwegverbindingen tot diep in Centraal Europa door te trekken in verband met evt. militaire operaties. Praag is van West-Europa on geveer even ver verwijderd als Berlijn. Wanneer het Tsjechische spoorwegnet verbreed wordt, be tekent dat, dat de militaire trans porten snel naar deze voorpost vervoerd kunnen worden, terwijl op het ogenblik aan de grens al les overgeladen moet Worden. Dit bericht bereikte Wenen in het in het Duits verschijnende Tsjechische blad Tsjechoslowakei. Het blad brengt 'n artikel waar in verteld wordt dat duizenden arbeiders op het ogenblik wer ken aan de aanleg van een extra spoorlijn van Kosice naar het in dustriegebied Moravska-Ostrava. Nergens wordt iri het artikel gezegd dat de nieuwe lijn breed- spoor is, maar waarnemers zijn van mening dat gevoeglijk aan genomen kan worden, dat deze nieuwe lijn de Russische bréedte zal hebben. Het is bekend dat sinds 1948 Kosice door breedspoor verbonden wordt met de Tsje- chisch-Russische grensstad Tsjop in de Karpaten. In 't blad wordt gezegd dat de tweede lijn een grote verbetering is, daar mo menteel op 't traject enkel spoor ligt, dat door tachtig treinen per dag wordt gebruikt. 's-GRAVENHAGE, 26 Nov. De K.L.M.-persdienst deelt ons 't volgende medé: „Naar aanleiding van een sto ring in de werking van het lan dingsgestel van het K.L.M.-vlieg- tuig de PH-TPT (Prinses Beatrix) heeft gezagvoerder N. J. D. Ed wards op het vleigveld van Cairo volgens voor een dergelijke situa tie voorgeschreven maatregelen een landing gemaakt. De landing op het vliegveld verliep normaal, doch door het sterke afremmen sprongen enige banden. De ma chine, een DC-6, die vloog op de dienst Amsterdam-Wenen-Istan- boel-Cdïro zal voor de terugreis circa vier en twintig uur vertra ging hebben". HANOI, 26 Nov. (A.P.) De Franse vliegers hebben vandaag voor de zestiende achtereenvol gende maal hevige aanvallen ge daan op de communistische de pots in het noordelijk gedeelte van de Rode Rivier delta, waar naar men aanneemt de voorra den opgeslagen worden voor het verwachte communistische offen sief. De aanvallen, die gedaan wer den door meer dan honderd vliegtuigen waren geconcentreerd op de dépots van de 308ste en 312de Vietminhdivisie in de buurt van Tuyen Quang, ruim 100 km. ten noordwesten van Hanoi. Textielarbeiders beneden 24 jaar krijgen ook 5 pet. HELMOND, 26 Nov. De Bondsvoorzitter van de Neder landse Katholieke Kleding- en Textdelarbeidersfoond „St. Lam- bertus". de heer H. A. C. Huijs- mans, heeft Woensdagavond tij dens een vergadering te Helmond medegedeeld, dat er Dinsdag overeenstemming' is bereikt tus sen de werkgevers- en werkne mersorganisaties in de textielin dustrie om de 5% loonsverhoging als compensatie voor de huurver hoging ook voor de arbeiders ën arbeidsters beneden de 23 jaar toe te passen. Bovendien is er overeenstemming bereikt om het basisloon voor de geschoolde werknemer met twee cent per uur te verhogen. Daarnaast is de gemeenteclassificatie van 13 tot 10 teruggebracht, met dien verstande, dat de loonvloer in de laagte gemeenteklasse omhoog gebracht is. Een en ander bete kent. dat geschoolde arbeiders ongeveer acht cent per uur ver hoging krijgen. Sjaals tegen Londense mist LONDEN, 26 Nov. (Reuter). De bewoners van Londen, die on langs gewaarschuwd zijn voor de gevaren van de met roetdeeltjes gemengde Londense mist, be dekten Woensdagavond de mond met sjaals, toen een dichte mist, in sommige delen van de stad n'eerdaalde. Het luchtverkeer op Londen Airport kwam tot stilstand en in sommige gebieden was het weg verkeer in de war. Fraai resultaat voor St. Elisabethschool LEEUWARDEN. De verkoop van kinderpostzegels door de schooljeugd, heeft voor de St. Eli sabeth School alhier wel een bij zonder mooi resultaat opgeleverd. De opbrengst welke de leerlingen van deze school wisten te be halen was 1785.-. Een bedrag dat de moeite waard is. KLAGENFURT, 26 Nov. (AP) De Joegoslavische vluchteling Stefan Matusic, die verdacht wordt van de moord op mevrouw Simone de Ridder, heeft vandaag volgens de politie verklaard dat hij opdracht ontvangen heeft me vrouw de Ridder te vermoorden. Matusic ontkende dat roof het hoofdmotief voor zijn misdaad was en verklaarde zich bereid een verklaring af te leggen in het bijzijn van leden van de Britse geheime dienst. Er worden thans voorbereidin gen getroffen om hem met twee Britse agenten te confronteren. Volgens plaatselijke kranten berichten, die niet officiëel be vestigd zijn, heeft Matusic mee gedeeld dat hij gehuurd is door een Russisch sprekende man om mevrouw de Ridder te vermoor den. Dezelfde mysterieuze op drachtgever zou hem geholpen hebben mevrouw de Ridder uit het raam van de trein te gooien. Uit het onderzoek van de Duit- BENDEN ONSCHADELIJK GEMAAKT DJAKARTA, 26 Nov. Het leger heeft Dinsdag bij Kaliban- teng, nabij Semarang in een huis een bende kwaadwilligen omsin geld, waarvan 4 personen infil tranten bleken te zijn van de Tentara Islam Indonesia. Twee van hen werden gedood en twee zwaar gewond. Voorts arresteerde de politie een bende van tien man, afkoms tig uit het Merapi Merbaboe- complex, die zich schuldig had gemaakt aan roverijen en over vallen. Mist belemmert lucht verkeer boven Frankrijk PARIJS, 26 Nov. (Reuter) De twee voornaamste vliegvelden van Parijs, namelijk die van Orly en Le Bourget, moesten Donder dag tengevolge van zware mist worden gesloten. Deze mist heeft reeds bijna drie weken het lucht verkeer boven Frankrijk bemoei lijkt. Slechts speciale postvliegtuigen konden normaal blijven opstijgen en landen. Zegt dr Sudarsono DJAKARTA, 26 Nov. Dr. Sudarsono, voorzitter van de In donesische ,,factfinding"-missie naar Japan is Woensdag in Dja karta aangekomen om mondeling Tapport uit te brengen over zijn bevindingen in Japan, over de ca paciteiten van Japan om herstel betalingen te verrichten. Dr. Su darsono zeide, dat Japan bereid is herstelbetalingen té doen, doch de grootte van het bedrag is tot dusver niet vastgesteld, de Indo nesische regering wenst, dat de heer Sudarsono een mondeling rapport hierover uitbrengt. Het kabinet zal vaststellen, wanneer dr. Sudarsono naar Japan terug zal keren. Met Japan is een prin cipiële overeenkomst bereikt over I de berging van zestig schepen in j de Indonesische wateren. Deze I overeenkomst is een onderdeel van de Japanse herstelbetalingen aan Indonesië. se politie is komen vast te staan dat de moordenaar waarschijnlijk een medeplichtige heeft gehad. Matusic zou beweerd hebben, dat de Britse Geheime dienst wel meer van de zaak zou afweten en daarom heeft verdachte dan ook gevraagd verhoord te worden in het bijzijn van leden van de Brit se Geheime dienst. DJAKARTA, 26 Nov. Een onbekende persoon heeft van nacht een handgranaat geworpen in de werkkamer van de Indone sische Minister van Justitie, mr. D. Jody Gondokusumo, op diens ministerie. De handgranaat ont plofte in de luchtverversingsin stallatie, welke vernield werd. Verder werd echter geen schade aangericht. Des ochtends vond 'n bediende op het erf van het mi nisterie een tweede, nog niet ont plofte handgranaat. De politie stelt een onderzoek in. SEOEL, 26 Nov. (A.F.P.) De Tsjeoho-Slowaakse luitenant-ko lonel Bagda, lid van de neutrale commissie in Korea, is in zijn kamer in Intsjon gevonden met een schotwond, veroorzaakt door een klein kalifoerkogel, aan het hoofd. Hij is overgebracht naar een Amerikaans hospitaalsohip. Luidens een V.N.-cornmunique betreft het hier blijkbaar een vrijwillige verwonding. In- geallieerde kringen meent men, dat kolonel Bagda zichzelf heeft verwond om in een Ameri kaans ziekenhuis te komen en al ter politiek asyl te vragen. Men heeft echter nog niet de revolver gevonden, waarmee het schot is gelost. Enige tijd geleden heeft een Pools lid van de neutrale com missie politiek asyl gevraagd. KINGSTON, 26 Nov. (Reuter) Koningin Elizabeth, de eerste regerende souverein die ooit Ja maica bezocht, maakte Woensdag met Prins Philip een autotocht over het eiland, tijdens welke zij op de landwegen begroet werd door de arbeiders van de suiker rietvelden. Ergens aan de Noord kust onderbrak het Koninklijk Paar de tocht voor een zwem partij in de Caraibische zee. PARIJS (A.F.A.) De in Frankrijk te houden presidents verkiezingen zullen op 17 Decem ber a.s. plaats vinden. Voor de verkiezing van een president zal het Franse parlement in gezamen lijke zitting bijeenkomen in de zaal van Versailles, waar ook de voorgaande presidenten van de Derde Franse Republiek gekozen zijn. De president wordt gekozen voor een ambtstermijn van zeven jaar. Hij kan slechts eenmaal herko zen worden. Vincent Auriol, de huidige president, is dus herkies baar doch heeft reeds doen we ten, dat hij vanwege zijn leeftijd niet weer candidaat wenst te staan. Hij is 69 jaar oud. De volksvertegenwoordigers kunnen een president kiezen uit alle Franse burgers, die de leef tijd van 21 jaar hebben bereikt en in het bezit zijn van de burger en politieke rechten, met uitzon dering van leden van voormalige koninklijke huizen. De Franse president is voorzit ter van de ministerraad, van de hoge raad van de Franse unie, van de commissie voor nationale verdediging en van de opperste raad van justitie. Hij is verder hoofd van de gewapende macht. Commissie immunisatie militairen ingesteld DEN HAAG, 26 Nov. De Mi nister van Oorlog en van Marine heeft een commissie ingesteld die die hem advies zal moeten uit brengen omtrent de noodzakelijk heid van het opleggen aan mili tairen van de verplichting zich, ter voorkoming van optreden of verspreiding van ziekten in de strijdkrachten, aan revaccinatie tegen pokken en aan iedere an dere inenting en herinenting te onderwerpen. De nieuwe president zal 17 Ja nuari a.s. formeel in functie tre den. Tot nog toe heeft geen enkele politicus zich als candidaat voor het presidentschap aangediend. Als mogelijke candidaten worden genoemd Edouard Herriot, de tachtigjarige radicaal die voor zitter is van de Nationale Verga dering, premier Joseph Laniel, vice-premier Henri Queuille, mi nister Georges Bidault en minis ter Louis Jacquinot (Overzeese gebieden). MEEVALLER VOOR DE BELGISCHE SCHATKIST BRUSSEL, 26 Nov. (ANP) De laatste jaren heeft het Bel gische Ministerie van Financiën verscheidene geldstukken uit de omloop genomen, b.v. de zinken frank en het nikkelen stuk van fr. 0.50. Men had steeds tot een bepaald tijdstip de gelegenheid deze vervallen pasmunten om te wisselen tegen nieuwe. Thans is gebleken dat de Bel gen blijkbaar vrijwillig afstand hebben gedaan van een totaal be drag van fr 150 millioen, omdat ongeldig geworden geldstukken tot dit bedrag nimmer tegen gel dige exemplaren werden ingewis seld. De meeste Belgen hebben het schijnbaar nooit de moeite waard gevonden tegen de verval datum de enkele nietig verklaar de geldstukken, die nog in hun bezit waren, om te wisselen te gen nieuwe en deze wellicht wil len bekaren als herinnering aan een bewogen tijdperk. Eerste sneeuw in België BRUSSEL, 26 Nov. (A.P.) „Le Derniere Heure" heeft van daag gemeld dat de eerste sneeuw van het jaar gevallen is in België in de omstreken van Arlon. Arlon ligt ongeveer 130 km ten zuidoosten van Brussel en is de hoofdstad van de Bel gische provincie Luxemburg. AMSTERDAM, 26 Nov. Een AiVisterdamse en een Haagse koopman-importeur, de 35-jarige J.L. en de 55-jarige Chr. K, B., die in het eerste kwartaal van 1952 hun administratieve bemiddeling hadden verleend bij koperleveranties van België uit via Rotterdam naar Oost-Europa, zijn vanmorgen door de Economische Kamer van de Rechtbank te Amsterdam heiden veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De Officier van Justitie had tegen elk zes maanden geëist. Beiden, bonafide zakenlieden met een blanco strafregister, was overtreding van het Deviezenbe- sluit ten laste gelegd, n.l.: het op de aanvraag tot invoer van koper uit België vermelden, dat dit voor verkoop-verbruik in Nederland bestemd was, terwijl het koper in werkelijkheid verscheept werd naar het gebied achter het IJze ren Gordijn. Het betrof hier twee transacties van resp. 100.000 en 150.000 kg rood koper, die een gezamenlijke waarde van meer dan een millioen gulden had den. Door deze transactie was geen enkel nadeel toegebracht aan de Nederlandse deviezenpo- sitie. De raadsman van de Haag se koopman, had ,ter zitting mee gedeeld, dat dé betalingen via Zwitserland in Dollars geschied den. Het initiatief tot deze trans actie ging uit van een Belgische firma in Brussel. Teneinde een exportvergunning in België te krijgen was het voor deze firma noodzakelijk daarbij een invoer vergunning aan de Belgische dienst voor in- en uitvoer over te leggen. Op verzoek van de fir ma vroegen de twee Nederlandse zakenlieden bij de centrale dienst voor in- en uitvoer in Den Haag invoervergunningen voor koper aan, die verleend werden. De zendingen arriveerden in Neder land, niet als normale invoerzen- dingen die ingeklaard werden, doch als transito transport via Rotterdam. Een ambtenaar van de recher chedienst van het Ministerie van Economische Zaken had ter zit ting medegedeeld, dat z.i. achter deze transacties een Belgische groepering zit, die hiervoor van verschillende leveranciers gebruik maakt. Vlieger boven zee uit toestel gesprongen ANP Humber-radio (Oost- Engeland) heeft Donderdagmid dag gemeld, dat een vlieger uit zijn toestel is gesprongen en zich een mijl ten Noorden van Welis in een rubberboot bevindt. Vol gens een nader bericht is de vlie ger in veiligheid. 300 emigranten op de „Maasdam" MONTREAL (Reuter) „Bijna 300 in Nederland geboren inwo ners van Canada zijn Dinsdag uit Montreal vertrokken om hun vacantie in Nederland door te brengen. Zij reisden per trein naar Halifax, waar zij zich zul len inschepen op de „Maasdam". Een van de Nederlandse emi granten, die zich minder dan twee jaar geleden in de provincie Al berta had gevestigd, gaf de vol gende schildering van de toestand van vele van zijn reisgenoten. „Indien men niet teveel amu sement zoekt, kan men veel geld naar de bank brengen. Dat heb ben wij gedaan. Nu gaan wij voor een paar maanden naar huis". De meeste reizigers komen uit het Westelijk deel van Canada en gaan de Kerstdagen bij familie in Nederland doorbrengen. Enke len echter keren niet naar Ca nada terug. Een jonge Nederlan der zei, dat hij Zijn vrouw niet over haar heimwee naar Neder land heen had kunnen helpen. Executies in Casablanca CASABLANCA, 26 Nov. (A.P.) Twee Marokkanen, Ahmed Hansali en Smilaih zijn vandaag geëxecuteerd wegens moord op zeven personen, onder wie zes Europeanen tijdens de nationalis tische relletjes, die twee jaar ge leden in het Franse Noordafri- kaanse protectoraat plaats von den.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 11