Fonteijn richt zich in een adres tot de Tweede Kamer RADIO Verzoek om rehabilitatie programma Aangereden bakker levenslang invalide? Taxichauffeur had gedronken Amsterdamse trem door trolley vervangen Eerst vlot en toen aan de ketting Financiën en Economie Het lot uit de loterij" Honorering der fondsartsen Scheepsberichten IS nar wij vernemen: KREOFLAVON j De Beurs 1 Vrijdag 27 Novenlber 1953 AMSTERDAM, 26 Nov. Na de uitspraak van het Haagse Gerechtshof, dat hem gisteren tot twee maanden voorwaardelijk veroordeelde wegens gepleegd smaad schrift, heeft de thans 54-jarige ex-sergeant-konstabel der Koninklijke Marine A. H. F. Fonteijn zich onmiddel lijk met een adres tot de Tweede Kamer gericht. Hij wijst er m dit rapport op, dat tijdens dit nu al 4 jaar lo pende door hem opzettelijk tegen zich zelf uitgelokte strafproces wegens smaadschrift, uit alle me dische rapporten, dus uit die van 1935 (voor en onmiddellijk na zijn ontslag) alsook uit het dit jaar uitgebrachte medische rapport is komen vast te staan, dat hij nimmer aan bronöhiale asthma heeft geleden. Voorts schrijft hij. dat hij vol gens het in 1935 geldende mili taire keuringsbesluit, art. 10, al leen voorgoed als beroepsmilitair ongesbhikt had mogen worden verklaard „voor een ongeneeslij ke ziekte, waarvan de genezing vruchteloos is beproefd". Het proces wegens smaadschrift la tend voor wat 't is, concludeert hij, dat hij toch in ieder geval in strijd met dit keuringsreglement ontslagen is en dat al zijn pogin gen dit ongedaan te maken vruchteloos zijn gelbleven. Hij verzocht de Tweede Kamer hem door een commissie te laten Ziekenfondsraad zet behandeling in December voort In de gister gehouden verga dering van de Ziekenfondsraad heeft een punt van behandeling uitgemaakt een aan de Raad ter goedkeuring voorgelegde over eenkomst inzake het basishonora rium voor huisartsen, die aan al gemene ziekenfondsen medewer king verlenen. Deze overeenkomst is gesloten tussen het Centraal Overleg van de ziekenfondsorganisaties en de Federatie van Verenigde Maat schappijziekenfondsen enerzijds en de Landelijke Huisartsenver. anderzjjds. De behandeling van de over eenkomst door de Ziekenfonds raad is nog niet geëindigd en zal in een door de Raad op 10 Dec. a.s. te houden vergadering wor den voortgezet. ZATERDAG 28 NOVEMBER '53. HILVERSUM I (402 M.) 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Mor gengebed en liturg, kalender. 8.00 Nieuws en weerber 8.15 Brabant Grensrit. 8.25 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden 9.40 Gram. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.30—12.33 Land en tuinb. meded.) 12.33 Gevar. muziek 12.50 Brabants grensrit. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Promenade orkest en soliste. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Lich te muziek. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateursprogramma. 15.15 Kro niek van letteren en kunsten. 15.55 Pianoduo. 16.20 Bespr. v. jeugdlectuur. 16.30 De schoon heid van het Gregoriaans 17.00 Voor de jeugd. 17.55 Sport. 18.05 Voor de jeugd. 18.15 Journa listiek weekoverzicht. 18.25 Lichte muziek 18.40 Regeringsuitzen ding: Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.20 Pari overzicht. 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 2030 „Lichtbaken caus. 20.50 Gram. 21.00 Gevar. programma. 21.50 Actualiteiten. 22.00 Wedstrijd in sterke verhalen. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2524.00 Kamerorkest en solist. HILVERSUM II (298 M.) 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws 8.18 Gram. 8.30 Orgel spel. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uit geschakeld" caus. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Voor de ar beiders in de continubedrijven. 11.35 Blaaskwartet. 12.00 Orgel spel. 12.30 Land- en tuinb. mede delingen. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-varia._ 13.20 Accordeonmuziek. 13.45 14.00 Gram horen om met officiële stukken en bewijzen de door hem gestelde feiten waar te maken. Daarmede zo schrijft hij is het belang van het gehele Nederlandse volk gediend, aangezien, „onoirbare handelingen", waarvan hij -meent de dupe te zijn geworden, „de wettelijke geschreven rechten van militairen aantasten." Tot slot verzoekt hij „in het belang van het recht en mijn persoonlijk belang" bij de minis ter van Marine aan te dringen op rehabilitatie. ARRESTATIES IN ALEXANDRIE ALEXANDRIë, 26 Nov. (A.P.) Dertien personen, onder wie 4 vrouwen, zijn gisteravond in Alexandrië gearresteerd wegens het voeren van Zionistische en communistische acties, aldus is vandaag door de politie hekend gemaakt. In Alexandrië, op één na de grootste stad van Egypte, heeft de politie gisteren ettelijke inval len gedaan. Volgens de berichten zijn een aantal communistische pamfletten, meer dan 700 boe ken met Zionistische en commu nistische propaganda, verschillen de stencilmachines en schrijfma chines in beslag genomen. De arrestanten zijn allen van Egyptische of Joodse nationali teit. AMSTERDAM, 26 Nov. Acht maanden met aftrek van drie maanden preventief en met het verzoek van het resterende ge deelte vier maanden voorwaarde lijk op te leggen met een proef tijd van drie jaar en met onder toezichtstelling van het Medisch Consultatiebureau voor Alcoholis me, heeft de Officier van Justitie mr. H. J. Nouhuys, vanochtend geëist tegen de 42-jarige Hilver- sumse taxichauffeur P.F. van A., die in de nacht van 25 op 26 Aug. j.l. onder de invloed van sterke drank een voetganger omverreed. De voetganger is een Hilver- sumse bakker, Martinus Veddër, van wie vanochtend ter zitting werd gezegd, dat hij waarschijn lijk levenslang invalide, zal blij ven. Hij kon nog steeds niet ter terechtzitting verschijnen om als getuige verklaringen af te leg gen. Het noodlottige ongeval ge schiedde des morgens omstreeks kwart over vier. Met 9 passagiers van wie er 3 op de voorbank naast hem zaten (twee bij elkaar op schoot), zeulde 4?, .tjxi. van links naar rechts Slingerend dé hellende havenstraat af. Passa giers zowel als de chauffeur had den zich die nacht op een brui loftspartij in een feestgebouw aan de Leliestraat aan drank te goed gedaan. Nadat de taxi de voet ganger „geschept" had, geraak ten de toch al ongeruste inzitten den in paniek en probeerden de chauffeur door 't omdraaien van het contactsleuteltje tot halt hou den te dwingen. Doch dit lukte Veemarkt Delft DELFT, 26 Nov. Aanvoer 13 runderen. 37 nuchtere kalveren, 232 varkens, 533 biggen, 2 scha pen en 2 geiten. Prijzen: Koeien 550800; nuchtere kalveren 40 50; biggen 2842; lopers 6095; drachtige zeugen 225325; var kens per kg levend gewicht 1,70 1,75. De handel was redelijk. Kaasmarkt Gouda GOUDA, 26 Nov. Aangevoerd 105 partijen. Eerste kwaliteit f 2,10f 2,15; tweede kwaliteit f 2,06f 2,09; extra zware f 2,16 f 2,24. De handel was kalm. Passagiersschepen Aldabi 25 v. Buenos Aires via Montevideo n. Rotterdam; Al- nati 28 Antwerpen verw.; Bosch fontein 25 v. Amsterdam n. Ant werpen; Johan van Oldenbarne- velt p. 26 Perim n. Suez; Oranje stad 26 v. Curapao n. La Guaira; Rijndam 26 v. New York te Rot terdam; Noordam 25 730 m. W. Valencia n. New York; Oranje p. 25 Malta n. Port Said; Sibajak 26 Fremantle verw.; Alnati 25 120 m. Z.W. Finisterre n. Ant werpen; Groote Beer 29 te Rot terdam verw.; Indrapoera 25 v. Surabaja n. Semarang; Jagers fontein 25 te Teneriffe; Maasdam 25 v. Halifax n. Southampton; Willem Ruijs 25 710 m. OtZ Gu- ardafui n. Port Said. Tankers Caltex the Hague 26 v. Rot- 'Spört- terdam te Sidon; Esso Rotterdam ii"25 Blok- i 29 v. Aruba te Rotterdam verw.; -luit-éns. 14.45 Amateursuitzen- Cleodora 25 v. Curagao n. Dur- ding. 15.15 Rep. 15.30 Dansmu- ban; Mitra 24 v. Port Said n. Gi- ziek. 16.00 Boekbespreking. 16.15braltar; Aletta 25 v. Pladju te Saigon; Armilla 24 v. Haiphong pas aan het einde van de helling in de Herenstraat. Daar kreeg de chauffeur het lelijk te verdu ren. Zijn passagiers wierpen zich met zijn allen op hem. Toen ze tot bezinning kwamen gingen twee van hen de politie waarschuwen. In de verwarring wist de chauffeur met zijn wagen weg te rijden. Hij werd even la ter door een agent Van zijn bed gelicht en is sindsdien in voor arrest gebleven, dat nu dus pre- odes 3 maanden geduurd heeft. Hij gaf ter zitting alles toe. Over hem was een gunstig rap port uitgebracht: een yrijwel on berispelijke staat van dienst van 23 jaar, blanco strafregister, goed vader van 5 kinderen. De verde diger, mr. S. Oudkerk, vroeg cle mentie. De .rechtbank zal op 10 Dec. uitspraak doen. Markten Barneveld BARNEVELD, 26 Nov. Pluim- veemarkt: aanvoer ca. 38.000 st. Handel in slachtkippen kalm, in piepkuikens traag. Prijzen: slachtkippen 2.152.25, piepkuikens 2.202.45, kalkoenen 2.752.95, alles per kg; overige per stuk: ganzen, 8.50—10.50, tamme Aonijhen' 26, haiën 3.75 -6.75, wilde konijnen 1.602, fazanten 3.254.50, patrijzen 0.90 —2.60. Eiermarkt: aanvoer ca. 1.700.000 stuks, handel traag. Prijzen: hen- neneieren 14.5017; algemene prijs 15.40 per 100 stuks; kiloprijs 2.82; kippeneieren 18.5019.25; algemene prijs 19.per 100 st., kiloprijs 3.02. Veluwse eierveiling Barneveld- Ede: Aanvoer ca. 925.000 stuks. Handel in kleine eieren redelijk, in grote traag. Prijzen: eieren van 50-55 gram 14.04—15.31, 55-60 gr. 15.6317.50, 60-65 gr. 18—19.21 per 100 stuks. Varkensmarkt: aanvoer'ca. 140. stuks. Handel kalm. Prijzen: big gen 3849 per stuk. DE SPIONNAGE IN NOORWEGEN OSLO, 26 Nov. De in Nrd.- Noorwegen ontdekte spionnage- affaire schijnt verband te houden met Noorse radarinstallaties nabij de Russische grens. Luidens een bericht van het blad „Arbeiderbladet" is een der twee onlangs aangehouden perso nen de leider van een plaatselij ke afdeling van de Noorse .com munistische partij. Volgens het communistische blad „Friheten" is de spionnage- zaak georganiseerd om het com munisme in Noord-Noorwegen te bestrijden. Nieuw boek over Churchill LONDEN, 26 Nov. (Reuter) President Eisenhower en bijna veertig personen, die een bijdra ge hebben geleverd voor een nieuw boek over Sir Winston Churchill, hebben hun handteke ningen gezet in een speciaal ge bonden exemplaar, dat de pre mier zal worden aangeboden. Het boek, „Churchill, gezien door zijn tijdgenoten" geheten, zal Maandag, op de 79ste ver jaardag van de staatsman, wor den gepubliceerd. Het bevat bio grafieën van de hand van perso nen, die Churchill op een of an der gebied hebben gekend. Tot de bijdragers behoren de detective die in de tweede wereld oorlog voor Churchill's welziin waakte, en Paul Reynaud, aan wie de Britse premier kort na de val van Frankrijk in 1940 een Brits-Franse Unie voorstelde. BETERE ONTWIKKELAAR VOOR FOTO'S? CHELTENHAM, 26 Nov (Reuter) Een amateur-fotograaf te Chel tenham in Midden-Engeland zegt bij toeval een ontwikkelaar te hebben samengesteld, waardoor films en platen twintig maal zo vlug kunnen worden ontwikkeld. Hij hoopt verder een formule uit te werken, waardoor foto's kunnen worden genomen bij een geringere lichtsterkte dan totnog toe mogelijk was. Een foto, die hij bij zwak licht had genomen, bleek overbelicht te zijn. Toen hij de samenstellen de stoffen van zijn ontwikkelaar naging, vond hij, dat hij een che mische stof geheel had weggela ten en een te grote hoeveelheid van een andere had toegevoegd. AMSTERDAM, 26 Nov. B. en W. van Amsterdam zijn voor nemens opnieuw de vraag in studie te nemen, of het aanbe veling verdient het gemeentelijke tramnet geheel of 'gedeeltelijk te vervangen door een net van auto bussen of trolleybussen. Dit wordt opgemerkt in de memorie van antwoord op het verslag der af delingen' van de gemeenteraad over de begroting voor 1954. Bij het vraagstuk van de steeds toenemende verkeerscongestie in de binnenstad speelt ongetwijfeld de tram een belangrijke rol. De vraag of in de binnenstad de tram al dan niet zou moeten worden vervangen door een an der middel van publiekvervoer, is herhaaldelijk het onderwerp van uitvoerige gedachtenwisseling in de gemeenteraad geweest, zo wordt in de memorie gezegd. Tot krijgt de film „The true and the brave", waarvoor Clark Gable in Nederland is geweest, een an dere titel. M.G.M. maakte er nu „Betrayed" - „Verraden" van heeft de Amerikaanse conducteur Fred Hotchkiss, uitvinder van de „Dijkentrein", die in Amerika zo succesvol voor de Nederlandse Watersnoodslachtoffers heeft ge reden, bij z'n bezoek aan Utrecht van burgemeester De Ranitz een paar klompen gekregen zal op Maandag en Dinsdag a.s. te Nijmegen een inter-confessio- neel gesprek worden gehouden tussen oud-katholieke studenten en de Iedeij van de theologische faculteitsvereniging „Alcuin" van de Nijmeegse Universiteit brengt Prins Bernhard vandaag een bezoek aan de laboratoria van de K.E.M.A. te Arnhem. De Prins mag zijn werkzaamheden volgens medisch advies op be perkte schaal hervatten is het Kruis van Verdienste in goud in de Huisorde van Oranje toegekend aan de heer C. P. van de Hout, koetsier-majoor bij het Koninklijke Staldepartement te Den Haag heeft de Voorburgse gemeente raad na een bewogen debat met 17 tegen 4 stemmen besloten de villa „Sonnenburg" aan het Rijk te verkopen (Advertentie) dusver heeft dit niet geleid tot de overtuiging, dat het aanbeve ling verdient, wijziging te bren gen in de huidige exploitatie door middel van trams. B. en W. zijn bereid tevens in studie te nemen welk type ver voersmiddel voor vervanging der trams in aanmerking komt. Zij zullen ook overwegen om met autobussen of trolleybussen op enkele lijnen in de binnenstad een proef te nemen. VLISSINGEN, 26 Nov. Van nacht omstreeks drie uur is het Russische schip „Karna", dat zo als gemeld aan de grond was ge lopen in de Schelde bij de „Scho ne Waardin", zonder assistentie vlotgekomen. Het heeft zijn reis echter niet kunnen voortzetten: op de rede van Vlissingen is het schip aan de ketting gelegd, daar het door zijn vastlopen schade heeft aan gebracht aan de dijk bij Ramme- kens en het een vergoeding van f 80.000 moet storten. De „Karna" die 1921 brt meet, is eigendom van de Russische Staat. Het schip, dat uit Lenin grad afkomstig is, voer in ballast NOORS RENPAARD VERBRAND OSLO, 26 Nov. Bij een brand in paardenstallen te Hokk- sund, is een van de kostbaarste Noorse dravers, de driejarige „Excitement", in de vlammen omgekomen. Vijftien andere paarden wer den uit de stallen eered. „Excitement" 'had bij drave rijen in dit seizoen 12.000 gulden aan prijzen gewonnen. van Gent naar Caen. De gehele bemanning is Russisch, maar uit hoeveel koppen zij bestaat is nog niet bekend. Naar wij nader ver nemen is het de polder Walche ren, die aan een deurwaarder op dracht heeft gegeven het schip aan de ketting te leggen. De beschadigingen aan de dijk bij Rammekens betreffen de zink- stukken aan de voet van het dijk- lichaam. Man gedood op onbewaakte overweg DORDRECHT, 26 Nov. Van ochtend om aaht uur is op de onbewaakte overweg aan de Zui- dendijk te Dordrecht de Dordte- naar A.H. door een trein gegre pen en op slag gedood. Het trein verkeer ondervond enige vertra ging. (Adverentie) KANS "OP VERKOUDHEID? voorkomt en geneest Geen snoepje, maar'I helpt 20 tabletten 75 Ct. Arbitrage in vreemd bankpapier AMSTERDAM. 26 November De Nederlandsohe Bank verleent een algemene vergunning aan de deviezenbanken: Tot het kopen in het land van uitgifte van buitenlandse betaal middelen luidende in de geld soort van Italië en Portugal voor de voorziening in Nederland van het buitenlands reisverkeer; Tot het kopen in de landen aan gesloten bij de Europese Beta- lingsunie met uitzondering van dë Belgisch-Luxemburgse econo mische unie en Zwitserland van buitenlandse betaalmiddelen lui dende in een andere geldsoort dan die van het land waarin aan koop plaats vindt: Tot het betalen van de uit hoofde van deze aankopen ver schuldigde bedragen; Tot het verkopen van buiten landse betaalmiddelen met uit zondering van de geldsoorten van Italië, Portugal, Oostenrijk èn de Overzeese Rijksdelen _(a. In de landen- aangesloten bij de Europese Betalingsunie alsmede in Canada en de Ver. Staten te gen andere buitenlandse betaal middelen dan wel tegen credite ring van de accoordrekening bij een correspondent in het land waar de verkoop plaats vindt; b. In het overige buitenland uit sluitend tegen andere buitenland se betaalmiddelen); Tot het invoeren van de over eenkomstig deze vergunning in het buitenland verkregen buiten landse betaalmiddelen; tot het uitvoeren ten verkoop, (a. krach tens ingevoerde buitenlandse be taalmiddelen, b. in het buitenland gekochte buitenlandse betaal middelen) een en ander met uit zondering van Canadese dollars, U.S.-dollars, It. lires, Escudo's en Oostenrijkse schillingen alsmede de geldsoorten van de Overzeese Rijksdelen; Tot het bij aan- en verkoop van buitenlandse betaalmiddelen aanhouden van een koers gelijk aan of lager dan de door de Ne derlandsohe Bank vastgestelde maximumkoers, met dien ver stande dat in het binnenland Ca nadese dollars en U.S.-dollars uit sluitend tegen de officiële koers mogen worden verhandeld. Nieuwe verzekeringen, in October AMSTERDAM, 26 Nov. Vol gens het C.B.S. is in October voor een bedrag van f 191,5 min. aan nieuwe verzekeringen afge sloten, waarvan f 88,5 min. kapi taal-, f 84,5 min. rente- en f 18,5 min. volksverzekering. De ver zekeringsproductie in de maan den Januari-October 1953 is hiermede gekomen op f 1.805,9 min. tegen f 1.764,4 min. in de zelfde periode van 1952. Jaarvergadering K.Y.T. AMSTERDAM, 25 November In de heden gehouden vergade ring der Kon. Ver. Tapijtfabrie- ken N.V. te Moordrecht zijn de jaarstukken over 1953-1953 goed gekeurd Het divdend werd be paald op 10 pet voor de gewone en 6 4/5 pet voor de preferente aandelen. De heer A. Ankersmit werd als commissaris herkozen. Op de vraag, of de reserve di verse belangen ad f 981.380 een geheel vrije reserve is, antwoord de het bestuur, dat op een ge deelte hiervan een fiscale ver plichting rust. Een hoger divi dend dan 10 pot. zou niet moge lijk zijn geweest wegens de di- Videndstop. De verbeterde om zetten in het nieuwe 'boekjaar, waarvan melding gemaakt werd in het jaarverslag, hebben zich verder doorgezet. Vaste stemming op theeveiling AMSTERDAM. 26 November De heden gehouden theeveiling heeft een vlot verloop gehad, waarbij tegen oplopende prijzen werd gehandeld. Het aanbod be vatte slechts 2508 hele en 81 hal ve kisten Java-thee, 1428 hele en 45 halve kisten Sumatra-thee, voorts 24 kisten India-thee en 42 kisten Ceylon-tthee. Deze beide laatste partijen kwamen pas te gen slot, aan bod. Vooral de gebroken soorten ontmoetten goede belangstelling, waarbij de prijs met 5 tot 10 ct. per halve kg steeg. Hoewel ook voor export werd gekocht, was het overgrote deel toch voor bin nenlandse consumptie bestemd. Immobiliare San Vittore AMSTERDAM. 26 November Houders van certificaten der 7 pet. hypothecaire geldlening ten laste der S.A. Immobiliare San Vittore (orde der broeders van barmhartigheid van de H. Joan- nis de Deo „Fate-Bene-Fratelli") te Milaan hébben in de vandaag te Amsterdam gehouden verga dering slechts van gedaohten kun nen wisselen over het hun geda ne bod. Bindende besluiten kon den niet worden genomen aange zien het vereiste quorum niet aanwezig was. Dientengevolge moet een tweede vergadering worden gehouden, die, ongeacht het quorum, wel rechtsgeldige besluiten kan nemen. Deze ver gadering is vastgesteld op Maan dag 14 December a.s. De N V. Centrale Trust Com pagnie had certificaathouders ge adviseerd het bod van de debi- trice tot integrale aflossing van het restant der lening ten bedra ge van f 2.262.500 tegen een koers van 86% pet te aanvaarden. Dit bod, aldus de Centrale Trust, is aan bijzondere omstandigheden te danken en zal nooit herhaald kunnen worden. Stemming blijft vriendelijk AMSTERDAM. 26 November De aandelenomzet is gisteren weer eens boven het normale be- drae van bijna f 2 min. nominaal uitgekomen, n.l. f 2,3 min. Uni lever en Philips met respectieve lijk f 342.000 en f 289.000 lieten daarbij Kon. Olie stukken achter zich, want in het hoofdfonds werd slechts voor een bedrag van f 135.000 verhandeld. Vanmiddag scheen de activiteit iets minder groot te zijn, hetgeen men in de eerste plaats weet aan het uit vallen van Wallstreet, dat wegens T'hanksigivingsday gesloten blijft. Niettemin was 'het klimaat weer gunstig. Passeerde gisteren Phi lips met gemak de brug van 190, vandaag volbrachten AKU en Unilever eenzelfde kunststukje. Het rayonbedrijf kwam met glans na opening op 179% op 180''' en bleef daarna op dit niveau han gen. Unilever sprong van 229 op 231%. Philips weer goed ge vraagd en aantrekkend tot 194, doch tegen slot volgde een lichte reactie tot 193. In olies ging het vanmiddag niet van harte. Het hoofdfonds noteerde op 342''' een fractie beneden gisteren. Ook de cultures gaven van een gunstige ondertoon blijk. HVA eiste tijdelijk alle belangstelling en avanceerde 2 punten. Rub bers en tabakken goed op peil, Besoeki in open hoek 2 punten beter, men verwacht zeer bin nenkort een gunstig jaarverslag. Scheepvaartpapieren hadden een zeer kalme markt, doch het stemde tot voldoening dat de gis teren behaalde winsten geheel behouden bleven en er in som mige gevallen zelfs een kleinig heid aan kon worden toegevoegd. Guldensbeleggingen konden zich nauwelijks handhaven maar no teerden toch niet noemenswaardig lager. Prolongatie 2'/' pet. 99 tualiteiten 17.30 Topsongs. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Pianospel. 18.35 Lichte muziek. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO 19.30 „Passepartout", caus. 19.40 „De Heidense wereld waarin het Christendom ontstond," caus. VArA: 20.00 Nieuws. 20.05 Ge varieerd programma. 22.00 Socia listisch comm. 22.15 Weense mu ziek. 22.40 „Onder de pannen", hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Gram TELEVISIE-PROGRAMMA VRIJDAG 27 NOV 1953. VARA: 20.15—21.45: L Act. en weerber. J- „De poppen van Saskia Koen- raads." 3. „Legt U 't daar maar neer", voorwerpen vormen woorden. 4. Pauze. 5. „Markheim", televisiespel. n. Singapore; Esso Amsterdam 25 v. Stanlow n. Aruba: Murena 25 Port Said n. Gibraltar; Saroena 25 v. Saigon n. Pladju; Tibia p. 25 Gibraltar n. Rotterdam; Wiel- drecht p. 25 Pantellaria n. Tripo lis. Vrachtschepen Aagtedijk 25 v. New York te Roston; Blommersdijk 25 te New York; Blijdendijk 25 v. New York te Boston; Orestes 25 v. Cristobal n. Cartagena; Appingedijk 25 v. Tampico n. New Orleans; Kari- mata 25 v. Port Said n. Alexan drië; Ruijs 26 te Kaapstad; Aag tedijk p. 25 Gibraltar n. Antwer pen; Akkrumdijk 24 te Karachi; Almakerk 25 te Melbourne; Kota Gede 24 v. Singapore n. Tj. Priok; Madoera 25 v. Casablanca n. Bey routh. Een detective-verhaal uit het Engels vertaald 55. „Ik ben er zo zeker van, dat ik mijn hele vermogen daaronder durf te verwedden." Hij was ook opgestaan en keek de minister recht in de ogen. Deze strekte zijn hand uit, die Wrokkei greep. „Ik heb het volste vertrouwen in u. Met spanning zie ik de Vrijdagavond tegemoet." Met een tevreden lachje om de lippen reed hoofdcommissaris Wrokkei terug naar de Yard, waar Else hem wachtte met de middageditie van De Megafoon. Op verzoek van Bowler had Phil een uitgebreid artikel geschreven over de stand van het onderzoek aangaande de moorden rondom het lot uit de loterij. Wrokkei nam de krant op en wilde meteen gaan lezen. „Vertel eerst eens, oom, hoe het afgelopen is bij de minister. Heb je hem helemaal opgegeten of is er nog iets van hem over gebleven?" Wrokkei vertelde uitvoerig hoe hij het klaargespeeld had, om de minister geheel en al te over donderen. „Kind, je had dat gezicht van hem moeten zien, toen lk 'n aca demische uiteenzetting hield over de nalatigheid en 't tekort schie ten van de politie! Hij keek hoe langer hoe meer verbijsterd en toen ik verklaard had dat er zeker twintig factoren waren en met nummer één wilde beginnen, was de boot aan!" Else genoot van het verslag. „Net goed! Die heeft zijn portie gehad voor een tijdje!". Wrokkei nam nu De Megafoon en las: HET LOT UIT DE LOTERIJ NEW SCOTLAND YARD VOOR EEN RAADSEL Van alle kanten bereiken ons verzoeken om eens een totaal overzicht te geven van het my sterie, dat de volksmond zelf ge doopt heeft tot: Het Lot uit de Loterij. Hangende het onderzoek hebben wij ons zoveel mogelijk beperkt tot het weergeven van concrete feiten, zoals die ons door de politie werden verstrekt en door onze overleden verslaggever, wijlen Jim Penner, door eigen onderzoek werden achterhaald. Wij hebben ons nu tot de po litie gewend en haar verzocht om ons enige beschouwingen te ge ven, wanneer hierdoor het onder zoek niet zou worden belemmerd. Tot onze grote verrassing deel de de politie ons mede, dat zeer binnenkort tot een arrestatie zou worden overgegaan en het on derzoek zo goed als gesloten kon worden beschouwd. Het wachten is nog slechts op enige bijkomstige documenten. Wij laten daarom hieronder een volledig verslag volgen van alle gebeurtenissen rondom 't lot uit de loterij en de verschillende vragen, die hierbij gerezen zijn. De Feiten. 1. Woensdag 15 Juni van dit jaar werd de loterijagent M. Sel ford doodgeschoten op zijn kan toor gevonden. Hij was juist aan het telefoneren met hoofdinspec teur Burke van New Scotland Yard. Deze hoorde plotseling een schot en een bons. In allerijl reed hij naar het loterijkantoor en vond daar Selford met een kogel door het hoofd op de grond lig gen voor de telefoon. 2. Op dezelfde dag en omstreeks hetzelfde uur en met hetzelfde wapen werd de reclametekenaar Joe Hardey in zijn pensionkamer neergeschoten. Nu treedt het mysterie op. 3. Toen onze criminele verslag gever wijlen de heer Penner op diezelfde dag omstreeks 11 uur bij zijn huis kwam, werd hij daar opgewacht door bovengenoemde Joe Hardey, die hem mededeelde, dat de hoofdprijs van de natio nale loterij, honderdduizend pond, op het lot van de heer Penner was gevallen. Het is bekend, dat na aftrek van belasting de win naar ongeveer 85000 pond in han den ontvangt. Hardey nu beweer de, dat iemand hem opdracht had gegeven om dat winnende lot in handen te krijgen en dat zijn opdrachtgever voor dat lot de volle honderdduizend pond wilde betalen. De heer Penner vroeg hem ver bijsterd, wat dat toch wel be- tekendei Hardey verklaarde toen als volgt: Een excentrieke schat rijke edelman had met een vriend gewed, dat hij bij deze trekking van de Nationale, het winnend lot zou bezitten. De weddenschap ging om 25.000 pond. Hij bood nu aan Jim Penner honderddui zend pond, zodat deze vijftiendui zend pond meer zou ontvangen dan van de Nationale. Zelf ging de edelman er ook niet op ach teruit, want die zou dan van de Nationale 85.000 ontvangen plus nog de 25.000 van de wedden schap. De heer Penner belde het hoofdkantoor van de Nationale op en hoorde, dat inderdaad de hoofdprijs gevallen was op het lot, dat bij bezat.' Penner aarzelde geen ogenblik en verkocht zijn lot op staande voet en ontving honderdduizend pond. Het spreekt vanzelf dat hij nauwkeurig onderzocht of de biljetten echt waren. Tot op de dag van vandaag echter is het winnend lot nog niet ter verzilvering aangeboden. Dit zijn dus de feiten. Er rijzen nu bergen vragen. 1. Waarom werd uit het klan- tenboek de bladzijde gescheurd, waarop naam van de koper en het nummer van het winnend lot genoteerd stonden? 2. Waarom belde loterij agent Selford pas tegen twaalf uur op, dat Jim Penner de hoofdprijs had gewonnen, terwijl de excentrieke edelman en Hardey dit reeds om 11 uur wisten? 3. Waarom werden Selford en Hardey vermoord? 4. Waarom wordt het lot niet ter verzilvering aangeboden? 5. Waarom werd er een aanslag gepleegd op de heer Penner enige tijd geleden? (Dit feit werd door ons niet gepubliceerd in het be lang van het onderzoek. Nu ech ter kunnen wij mededelen dat in de nacht van Zondag op Maandag j.l. om ongeveer half twee van buiten door het venster een ko gel werd afgevuurd op de heer Penner, die zich nog juist terzijde op de grond kon werpen). 6. Staan deze moorden en deze aanslag alle in verband met het winnend lot? 7. Was het auto-ongeluk, waar bij de heer Penner om het leven kwam werkelijk een ongeluk? In verband met het bovenvermelde moet men haast tot de conclusie komen, dat ook Penner het slachtoffer is geworden van het winnend lot. (Wordt vervolgd)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5