ZOMERCOLLECTIES zijn al gereed SURPRISES? L I <m£ê0Ê f B Stamm Bi on RAI Geïnspireerd op de laatste Franse en Italiaanse mode EVERGLAZE GEHEEL VERDWENEN 111111 mi iH jpppps WAAROM MAKEN WE yJi zelf niet onze ■SA- Aki HHy Met wat handigheid en fantasie is veel te bereiken H° Vol verwachting Mopt ons hart BIJ PLAGENDE HARTELIJKHEDEN HOREN ZOETE EN HARTIGE HARTEN voor de vrouw otnan fc Uit de natuur Ken je Mozart Raadseltjes Kruiswoordpuzzle Heiligenkalender Van licht en nog wat Oplossing Schipf zoeker EEN GEB< progr ZATERDAG 28 NOVEMBER 1953 De confectie-fabrikanten, die voor een groot deel gevestigd zijn in de Amsterdamse grachtenhuizen, hebben enige drukke maanden achter de rug. De winter moet nog beginnen en reeds nu hebben zij de zomer collecties gereed. Tijdens de jaarlijkse Amsterdam Fashionweek, waarin buitenlandse inkopers ruimschoots van de gelegenheid gebruik hebben gemaakt hun orders te boeken, hebben 27 confectionnairs in twaalf showrooms voor de gehele modepers de dameskleding getoond, welke pas na Januari in de zaken zal verschijnen. Op een dag heeft de pers al deze shows aanschouwd. Het moet gezegd worden dat de col lectie bijzonder mooi is, niet alleen om haar door mannequins te zien dragen, maar ze is geschikt voor iedere vrouw. De eenvoud is wel het grootste kenmerk. Amsterdam dat zijn uiterste best doet om een mode centrum van naam te worden, heeft de modellen gebaseerd op de lijnen, welke de grote Franse en Italiaanse ontwerpers voor dit seizoen hebben gebracht, waarbij het accent is gelegd op het voorpand. Een confectie- fabrikant vertelde een typerende bijzonderheid over de materialen. „Everglaze? De naam durven we zelfs niet meer te noemen, want er is geen enkele vrouw meer, die haar geld uitgeeft aan everglaze. Dit materiaal heeft voor ons afgedaan 13e AMSTERDAMSE FASHION WEEK Stijve stugge stoffen zijn niet meer te vinden, alles is even soepel en zacht. Naar katoen zal de grootste vraag ongetwijfeld uitgaan. De be werking van dit materiaal is zo mooi, dat het meer op zijde lijkt. Van de gewone, goedkope katoen is geen sprake meer. Zo was er bij voorbeeld een japon met een zeer wijde rok en een eenvoudig gedra peerd lijfje met een v-hals. Door 't materiaal, dat er uitzag en aanvoel de als zuiver zijde, kreeg dit model 'n grote verfijndheid, zodat 't even goed gebruikt zou kunnen worden voor 'n cocktail-gelegenheid. Een van de beste confectie-industrieën i= ongetwijfeld de Jolo. Katoenen po- peline werd gebruikt voor een zwie rige robe-manteaux, welke twee forse opgestikte zakken had op de wijde, gerimpelde rok. De diep zwarte tint stak fel af tegen een witte georgette shawl, welke in de diepe reverskraag gedragen werd. De Jolo collectie is wel bijzonder smaakvol samengesteld. Ze deed erg denken aan haute couture. Een cocktail-ensemble had een wijde rok, bestaande uit maar liefst zestig smalle baantjes. Daarop werd een kanten blouse gedragen met een taille jasje welke een diepe halslijn had. Van een bepaald model dat deze zomer de voorkeur zal hebben is geen sprake. Wel wordt de nadruk gelegd op combinaties met losse jasjes. Een japon bij voorbeeld met een kort aangeknipt mouwtje, zoals dit het geval is met een konings blauw linnen jurkje van de „An- co", krijgt een geheel ander aan zien als er een jasje op gedragen wordt met driekwart mouwen. De rokken zijn zowel wijd als strak aangesloten. In het laatste ge val worden ze vaak met een drape rie gesierd. Enkele centimeters korter Hoe is de roklengte? Dat is de vraag, welke bij velen op zal ko men. Inderdaad. De rokken worden voor de komende zomer absoluut korter. Dit was trouwens ook de verwachting. De Jolo-couture heeft een pracht oplossing gevonden. De zomen zyn extra groot gemaakt, dus wie er behoefte aan heeft, kan de rok naar believen langer maken. Een speciale service van de con fectie-fabrikanten is bovendien dat bij de princesse-japon, welke vorig jaar door Christian Dior als de tulp- lijn werd aangekondigd en dit sei. zoen als de „ligne vivante", een ceintuur wordt geleverd, omdat 't een bekend feit is dat de Neder landse vrouw niet houdt van ccin- tnurloze modellen. Zo juist zeiden we reeds dat de veredelde katoen volkomen de plaats heeft ingenomen van ever glaze, dat vorige zomer in onnoe melijke verscheidenheid is gebracht. Ieder, die zich maar even op mo degebied waagt zal blij zijn, dat dit materiaal niet meer gebruikt wordt. Katoen wordt in alle mogelijke va riaties gebracht. Ook gemengd met kunstzijde en wol. Nylon blijft ook nog wel in trek, echter niet meel de erg doorschijnende kwaliteit. Dreese verwerkte nylon in me- taaldruk, waardoor het motief re- lief kreeg. Met het gebruiken van dit materiaal voor japonnen moet Deze regenmantel, Irma genaamd, heeft een moderne raglan lijn met ten smal opstaande kraag. Het ma teriaal is zuiver wollen gabardine, verwerkt op kameelhaar. De voe ring is gemaakt van een wateraf- itotende changeant zijde. Een mo del van „Meinens kleding'.' te Gro ningen. men erg voorzichtig zijn, want het geeft gauw het idee van peignoir- stof. Nieuwe .stoffen zijn voorts nog kasha, uni en gestreept aan een stuk geweven, raffialinnen en ka toenen en wollen shantung, zowel effen, bedrukt als strepen. De enige firma, die jerseypakjes brengt is Anco de Luxe. Eenvoudi ge japonnen met stiksels of tricot weefsel als garnering, eveneens ge combineerd met losse jasjes, wor den gemaakt van de allei-beste tweedraads wevenit. Wat kwaliteit betreft behoeven deze creaties niet onder te doen voor de Zwitserse, terwijl bovendien het grote voor deel is, dat ze veel lager in prijs liggen. Een bijzonderheid is ongetwijfeld, dat bijna negentig procent van de japonstoffen wordt ingevoerd, ter wijl de mantelstoffen voor een groot deel in Nederland worden ge maakt. De mantels zijn veel soberder van Dit cocktail ensemble van een bij zondere allure bestaat uit een wijde rok, een kanten blouse en een ge tailleerd jasje. De rok heeft maar liefst zestig baantjes. Jolo-couture te Utrecht vervaardigde deze smaak volle creatie. uitvoering. Kragen zijn bijna ge heel verdwenen. De oplopende hals lijn viert trlompheri bij de rechte mantels en bij de aangesloten man tel de eenvoudige reverskraag. Aan gesloten modellen winnen het zelfs in aantal, hoe onpractisch ze vaak ook zijn in het dragen, vooral als men houdt van een deux pieces of ensemble. Ingestikte plooien De fa. Blogg heeft een nieuwig heid bedacht op het gebied van de getailleerde mantel. De plooien zijn tot aan de zoom ingestikt en dan uitgeperst. Deze variatie op de los se plooi- of klokmantelrokken geeft een aardig effect. De materialen, die in dit genre gebracht worden zijn ook zeer uiteenlopend. Effen kamgaren, kamgaren noppé, veel kleurige tweeds en zijden treft men zeer veel aan. Ook hier geldt weel de soepelheid als de voornaamste factor. Bij Plaza en Dreese werden mantels getoond van waterafstoten de stof en voering. Het is dus vol gend jaar helemaal niet zo erg als men een flinke stortbui krijgt op een nieuwe mantel. Hij kan er te gen. Ook sommige regenmantels worden van een fijne zijde gemaakt. Het nadeel van enkele modellen is echter dat ze zonder sluiting ge maakt worden. In de regen lijkt ons dat niet erg practisch. De fa. Kattenburg brengt regenmantels, welke van achteren aan de ceintuur en aan de kraag een lichtgevend plaatje hebben. Het risico, op een donkere weg door een auto of wiel rijder aangereden te worden, is hierdoor gelukkig weer kleiner ge worden. Al komt nu tot slot de tailleur aan de beurt, in de garderobe neemt ze echter het volgende seizoen lang niet de laatste plaats in. Integen deel. Confectie-industrie De Haar toonde ongetwijfeld hierin de mooi ste collectie. Het getai,lieerde jasje deelt broederlijk zijn plaats met het losse manteltje dat strak over de heupen sluit. De modellen vertonen verder echter weinig nieuws. De af lopende schouderlijn blijft o.a. ook gehandhaafd. Het materiaal dat in dit genre opgeld doet is vooral tweed. De confectie-industrie is voor het komende seizoen uitstekend voor de dag gekomen en belooft alle goeds. Daarbij komt nog dat de prezen /-.eer redelijk zijn. Het beste bewijs dat het met de Nederlandse confec- (ie in de goede richting gaat is wel dat er naar het buitenland zoals Frankrijk, België, de Scandinavi sche landen, Amerika, Canada en Zwitserland, vele belangrijke or ders geplaatst zijn. Een firma heeft zelfs een opdracht voor Libanon ge kregen. De confectie-fabrikanten stellen alles in het werk om de coupe en kwaliteit zo perfect mo gelijk te maken, niet alleen om de concurrentie het hoofd te bieden, maar ook om de Nederlandse vrouw er zo elegant en charmant mogelijk !v tggl yi 5syyi A 1 Stukjes carton, papier of hout, die op het oog waardeloze materialen zijn, kunnen met een beetje fantasie en handigheid verwerkt worden tot de meest leuke en nuttige Sinterklaasgeschenken. Misschien zouden we beter kunnen zeggen surprises, want hoewel de goede Bisschop uit Myra alle goeds met ons voor heeft en liefst ziet, dat alle hartewensen in vervulling gaan, toch is hij van mening, dat een klein zelfgemaakt cadeau veel welkomer is dan iets. wat zo terloops even is gekocht. De mogelijkheden hiervoor zijn legio, maar vaak is het zo dat men er even op attent gemaakt moet worden. te doen uitzien. RIET. Op Sinterklaasavond gaat het hart tegen hart of hard tegen hard in de meeste gezinnen! Ieder lucht zijn hart op min of meer hardhan dige wijze, want dat naast onze goede ook onze minder prijzenswaar dige eigenschappen onder de loupe worden genomen, dat is nu eenmaal de traditie van „pakjesavond". Bij dit feest van plagende hartelijkheden behoren harten: zoete harten, zoute hartenvrolijke en gelukkige harten! Borstplaat, (10 cent per 100 gram) 250 gr. suiker, 5 eetlepels melk, eetlepel custardpoeder. Suiker en custardpoeder dooreen roeren en met de melk zachtjes laten smelten. De vloeistof inkoken totdat een gordijntje van suikerstroop blijft hangen tussen de tanden van een vork en ook de laatste druppel die van de vork afloopt een draadje trekt. De pan van het vuur nemen en de massa kloppen totdat deze dik en doorzichtig begint te worden. Niet ongeduldig zijn! De stroop uitgieten in ingevette borstplaatvormen op een vet aanrecht of vetvrij papier. Wan neer de figuren geheel koud en stijf zijn, ze op de zijkant zetten om te drogen. Chocoladcborstplaat. Te werk gaan als in het grondrecept staat aange geven, doch 1 eetlepel cacaopoeder door de suiker roeren. Roomborstplaat, per 250 gr suiker; 3 eetlepels room, 3 eetlepels water, 11 eetlepel custardpoeder. Speculaas en speculaaspoppen (14 cent per 100 gr, zonder amandelen 10 cent per 100 gr). 200 gr (ruim 2 kop jes) zelfrijzend bakmeel, 75 gr (bijna 1 pakje) boter of margarine, 100 gr (bijna 1 kopje) bruine basterdsuiker, 8 gr (1 eetlepel) speculaaskruiden of kaneel met wat gember, nootmuskaat en kruidnagelpoeder, zout, 2 eetlepels melk, 100 gr amande.len. Het zelfrijzend bakmeel, de bas terdsuiker, het zout en de kruiden door een zeef schudden in een kom en door elkaar roeren. De boter of de margarine er met twee messen doorheen snijden. De lepel melk toe voegen. De bestanddelen met de hand dooreenkneden totdat een gelijkmatig deeg ontstaan is. Het deeg even laten rusten en daarna uitrollen op een met bloem bestoven aanrecht of tafel. De amandelen even broeien in heet water, van de velletjes ontdoen en snipperen. Deze snippers over het deeg strooien en ze er met de deeg- rol luchtig indrukken. Van het deeg met de hand een speculaaspop vor men of er koekjes uitsteken of -snij den. Indien men een speculaasplank bezit, deze dun met aardappelmeel bestrooien en het deeg in de vorm drukken. Wat uitsteekt, afsnijden; vervolgens de koekjes uit de plank kloppen en ze op een vetgemaakt bakblik leggen. De speculaasjes of speculaaspoppen bakken in een matig warme oven. Baktijd 20 a 25 minuten. Marsepein (30 cent per 100 gr). 200 gr amandelen, 400 gr (ruim 3 kopjes) poedersuiker, 1 eiwit, 1 thee lepel laurierkerswater of oranjebloe semwater. De amandelen wassen, opzetten met koud water, aan de kook laten komen, afgieten en overgieten met koud water. Ze vervolgens pellen. De amandelen door een fijne molen malen. De poedersuiker zeven en met de gemalen amandelen vermengen. Deze massa nog een of twee maal malen tot ze zeer fijn verdeeld is. Daarna het eiwit en het laurierkers water of het oranjebloesemwater er door mengen en de massa zo lang kneden tot ze samenhangend en glad is geworden. Er naar verkiezing ver schillende vormen aan geven. De marsepein kleuren door er cacao poeder (en iets water), kaneel of kleurstof door te mengen of door de marsepeinen figuren hierdoor te wen telen of er mee te bestrijken. Hartige harten. Uit dunne sneetjes oud brood harten snijden of steken. Deze in een flinke laag hete olie of vet in een koekenpan vlug bruin bakken. Een slaatje maken van (per 8 „harten"): een paar grote gekookte aardappelen, een schijf ui, 100 gr poulet, een zachtzure appel, een plak knolselderij, selderijgroen, augurkjes, dikke slasaus of mayonnaise. Het vlees zachtjes gaarkoken in water met zout en een schijf ui. Het foe talloos die mogelijkheden zijn, beseften ook wij pas toen wij een gesprek hadden met mevr. Greet Te Nuyl, de directrice van het Centraal Instituut voor Handenar beid, te Utrecht. Het namaken van modellen, zoals Sneeuwwitje en haar zeven dwergen voor de kinder kamer heeft in de ogen van mevr. Te Nuyl niets te maken met han denarbeid. „Nee", zegt ze, „het gaat om zelf iets te ontwerpen en te scheppen, rr.aar zo, dat het aesthe- tisch verantwoord is. Dat is han denarbeid van de beste soort". Vooral in deze Sinterklaastijd zijn velen aangewezen op het zelfmaken van allerlei gebruiks- en siervoor werpen. Om zelfs de meest onhan- digen hiertoe in de gelegenheid te stellen organiseert dit instituut spe ciaal een geschenkencursus. Bij het Civha worden de eenvou digste materialen ten volle benut. Toen mevrouw Te Nuyl de handen- arbeidproducten toonde, die door personen tussen de drie en de ze ventig jaar waren gemaakt, vielen wij van de ene verbazing in de an dere. Een schilderijtje bij voorbeeld was gemaakt van een stukje board met een effen houten lijstje. Een diepzee effect was er ingebracht door kleine zwaardvissen, die eerst uit hout waren gezaagd en daarna opgelijmd. Kleine sterretjes uit een stukje vloerzeil, vermicelli-rondjes en dunne gebogen bamboestokjes waren er verder nog op artistieke wijze opgeplakt. Op de foto is dit schilderij te zien. Een kinderpren tenboek zelf maken, lijkt reuze moeilijk, maar als men even ambi tieus aan het werk gaat dan is het resultaat wel vijftien maal zo veel waard dan de kosten er van zijn geweest. Op donkerblauw kastpa pier worden figuren geplakt, welke uit behangselpapier zijn geknipt. Wil men het nog fleuriger maken dan uit de bouillon nemen en onder een zwaar voorwerp laten afkoelen op een bord of plank (het wordt dan stevig en vezelt niet bij het fijn- snijden). In de bouillon de plak knolselderij een paar minuten koken niet ge heel zacht laten worden. De selderij en de appel in kleine blokjes snijden, het vlees, de ui en de augurkjes snip peren, de aardappel met een vork fijndrukken. AI deze ingrediënten dooreen mengen en de massa smeuig en smakelijk maken met een paar lepels bouillon en wat azijn. Het slaatje als een bol kussentje op de broodharten strijken en met een laagje slasaus of mayonnaise be dekken. dan kan gekleurd papier gebruikt worden. Naait men ongeveer tien vellen aaneen dan is het prenten boek gereed. Veel tekentalent be hoeft men daar beslist niet voor te hebben. Een materiaal, dat nog maar heel weinig voor handenarbeid gebruikt wordt is plastic. Mevrouw Te Nuyl is in het buitenland geïnspireerd om dit materiaal ook te gaan gebrui ken. Platen plastic zijn makkelijk met een figuurzaag te bewerken. Grappige voorwerpen uit dit ma teriaal vervaardigd, o.a. een kinder servetring, een slacouvert en een botermesje, lagen in het Centraal Instituut tentoongesteld. Het vijlen van de zijkanten na het zagen ver dient echter alle zorg. Versieringen' kan men bij voorbeeld in heften aanbrengen door het inkrassen met een spijker. Van gevernist triplex hing er een alleraardigste plantenhanger. Aan een smalle, van onder even breed uitlopende hanger, was een plaatje gemaakt om de pot op te zetten. Als versiering diende een dik touw dat in S-vorm op de hanger was ge zet. Eventueel kan hieraan ook een klimplant zijn weg zoeken. Touw wordt ook veel gebruikt voor de randen van theeblaadjes. Raffia is eveneens een dankbaar materiaal om de fantasie uit te le ven. Misschien dat u door deze klei ne opsomming weer enkele ideeën gekregen hebt om zelf iets te fabri ceren. Riet. ttllll Te duur. „Waar ik mijn japonnen koop? Wel nergens. Ik laat ze maken. De Parijse mode-ontwerpers zijn voor mij veel te duur. Ik heb een naaister, die mijn garderobe keurig en goedkoop bij houdt". Weet U wie het was, die de Pa rijse mode-koningen zo duur vond? Madame Laniel, de charmante echt genote van de Franse minister-pre sident. Heldin van de arbeid. Frieda Hockauf, een weefster, wordt in de Oost-Duitse pers als „heldin van de arbeid" en productie ster gevierd. Zij heeft op zich geno men om dit jaar 45 meter textiel bo ven haar vastgestelde kwantum te produceren. In vele ondernemingen wordt zij ten voorbeeld gesteld. die man er f 500 in! Ha zo! In Vinkeveen is een snoek van 21 pond gevan gen. Die snoek was meer dan 1 m lang. En er zat flink graat in ook! Nu is er weer 'n vlieg tuig, dat harder gaat dan de snelste straaljager! Ook nog 'n voetballer gezien, en die noemen ze het „Zweedse kanon". Toe maar! Schieten! Vijf flinke jongens heb ben in Den Haag 'n man vastgehouden, die 'n fiets gestolen had. Hij is ge pakt! Flinke jongens! Je mag niet stelen! Laatst hebben de Fran se onderwijzers 24 uur ge rijd te paard! Net als.staakt. De Lassoman zal eens met die onderwij zers gaan praten! Dat In laatst koeien Australië liepen de schapen en weg voor de CöK. Ve^Tteo DOOR WIM KNIPSCHEER EN ROOS RASSEL gsg sprinkhanen daar! §U Laatst vroeg iemand j|j aan de Lassoman: „Sinds wanneer vliegt u?" De fgl Lassoman zei: „Man, ik Hl vlieg helemaal niet! Ik is ge- In Valkenswaard laatst 'n vleesoorlog weest. In Amerika zijn ze nog al aardig tevreden over de Nederlanders. Dat is dan maar weer fijn! In Japan hebben eens 'n vader, moeder en hun drie kinderen anderhalve dag achter elkaar zitten lachen! Ze moesten naar het ziekenhuis! Foei, foei! In 1952 zijn er in Neder land 800 millioen telefoon gesprekken gevoerd. Daar waren er ongeveer 1.000.000 van de Lassoman bij! In de Sint Pieter te Rome komt 'n nieuw pijp orgel met 2600 pijpen. De Lassoman heeft een orgel van 660 pijpen. Ook niet mis! Zeg, kleine vrienden, jullie zijn allemaal kleine wereldburgers! Alle men sen van de hele wereld moeten eigenlijk samen doen, vinden jullie ook niet? Laatst heeft 'n man 'n oude portefeuille gekocht. Heel goedkoop! En toen hij er eens in ging zoeken en snuffelen, toen vond helpt best! En nu maar weer de nieuwe week in: „Keurig en kwiek!" Goeie dag! Je hoort zoveel over techniek vertellen, waar mee de mensen wonderen doen. Maar nu moet je eens opletten in de na tuur. In de herfst moeten de vruchten en zaden verspreid worden. Daar voor heeft O. L. Heer Zijn techniek uitgevonden. Mooie zwevers vind je bij de iep, de esdoorn en de es. De vruchtjes van de iep komen in glijvlucht naar beneden. De beide andere doen het in wer- velvlucht. Hoe die vlucht gebeurt, hangt af van de vleugelwijdte, de vleugel breedte, het zwaartepunt en de plaats van het zaad. De paardebloem en een groot aantal andere plan ten doen het liever met parachutes. Eén daarvan heeft zelfs een geëlectri- ficeerde parachute uitge vonden. Zijn haren laden zich werkelijk met elec- triciteit. Als het zaad bo ven een zeer vochtig ter rein voorbijzweeft, ont snapt de electriciteit, de parachute ontspant zich en komt op het vochtig terrein terecht, waar het zaad zal ontkiemen. De klis ken je wel. Die zit vol kleine haakjes. Die dienen natuurlijk niet om ze in de haren van de meisjes terecht te laten komen. Maar, als er scha pen in de buurt zijn, hechten ze zich vast aan de dikke vacht en de beestjes brengen ze dan zo'n beetje overal heen. En weet je wel, hoe de droge doppen van de bo nen en erwten opensprin gen? De dop bestaat uit vezels, die in verschillen de richtingen vastzitten. De dwarse vezel trekt zich bij droogte meer samen dan de vezel, die in de lengte zit. En op een ge geven ogenblik barst de dop open en de zaden kunnen wegspringen Hoe meer je uitkijkt in de na tuur, hoe meer wonderen van de Schepper je zult ontdekken. Natuurlijk ken ik Mo zart, want ik heb wel eens muziek van hem gehoord. 5 December 1791 stierf hij. Hij had twee voornamen: Wolfgang en Amadeus. Deze laatste naam heeft een mooie betekenis, na melijk „door God be mind". Hij maakte prach tige muziek voor piano, viool, om te zingen en zelfs voor orkest. Toen hij in 1736 te Salzburg in Oostenrijk geboren werd, was een kardinaal de be stuurder van die stad. En de vader van Wolfgang was bij hem in dienst. Want vader Mozart was een bekwaam violist en dirigeerde ook het orkest van de kardinaal. Zo iemand noemen ze kapel meester. Thuis werd er veel aan muziek gedaan en geen wonder, dat de kleine jongen ook wel eens probeerde om muziek te maken. Hij was nog pas zes jaar, toen hij al kleine muziekstukjes schreef. Ook bespeelde hij een in strument, dat eigenlijk aan de piano voorafging en clavecimbel heet. Mis schien heb je bij de radio dat instrument wel eens horen spelen. Het klinkt veel lichter dan pianomu ziek. Behalve de kleine muzikant kon ook zijn zusje Maria Anna, door hem altijd Nannerl ge noemd, knap piano spelen. Vader was trots op z'n kinderen en ging met hen op stap. Ze trokken heel wat landen door: Italië, Frankrijk,1 Duitsland en Engeland. Ons kleine landje lieten ze niet links liggen. Want ze hebben gespeeld aan het hof van onze Stadhouder, Prins Willem V en zijn vrouw. Toen was Wolfgang nau welijks acht jaar oud Jul lie noemen dat boffen, als je nog zo klein, al voor koningen en prinsen mag spelen en de hele wereld mag rondreizen. Maar de kleine Mozart vond hel niet altijd leuk van huis te zijn en haast nooit zijn moeder te zien, van wie hij zoveel hield. Als hem dan ook maar even een ogenblik tijd overbleef, schreef hij een lange brief naar zijn moeder. Hij wil de zijn vader nooit on gehoorzaam zijn en had steeds de grootste eerbied voor hem. Zo brachten al die reizen en ai dat ap plaus van de mensen zijn kleine bol niet op hol, want Wolfgang bleef een voudig en kinderlijk. 1. Ik kwam eens in een bos gegaan, Ik zag daar een wit kapelleke staan; Ik klopte op de deur: Daar kwam een gele pater veur. 2. 't Is weg en 't blijft weg Tot in der eeuwigheid En tochhet is er nog! Horizontaal; 2. Meubelstuk 5. Bijwoord 6. Heel veel 10. Een soort groente 11. Verkorte jongensnaam 13. Deel van de voet WEES NIET KRENTERIG Hallo, hallo! Jongens en meisjes van de Jeugdbond zonder Naam. Deze week gaan we de laatste maand van het jaar in. Wat gaat zo'n jaar toch vlug voorbij. Maar de maand December is niet de minst gezellige van het jaar. Dat vind ik tenminste. Denk maar eens even aan Sint Nicolaas, aan het komend Kerstfeest en aan de oliebollenavond met oude jaar. Ik zie jul lie al in je handen wrijven en je lippen aflikken. We xcensen je heel veel plezier en heel veel cadeau tjes toe, maarJa, wat maart Kijk eens naar de nieuwe spreuk, die we hierboven gezet hebben. WEES NIET KRENTERIG! Snap je het foefje om je aan je naastenliefde te herinnerent Feestvieren wordt pas gezellig, als je het minst aan jezelf en het meest aan'anderen denkt. Daarom, wees niet kren terig of wat ongeveer hetzelfde betekent, wees niet gierig. Sta eens royaal en gul iets aan een ander af. Breng het zelfs zo ver, dat je wat je nu erg graag zelf zou houden, het aan een arm of ziek kind geeft. Wees niet zo slim, dat je net altijd het grootste en mooiste te pakken krijgt, maar laat een ander eens geluk hebben. Dat bedoelen we, als we je in Decem ber ons motto geven: WEES NIET KRENTERIG! Je hebt er dubbel plezier om. 15. Muzieknoot 16. Ander woord voor veld Verticaal: 1. Lichamsdeel (meerv.) 3. Iets voor de vissen 4. Deel van het leger 7. Een voertuig 8. Tegenovergestelde van zwak 9. Niet één uitgezonderd 12. Een tweeklank 14. Ontkenning Ons oude boek vertelt ons deze week weer iets van de heiligen, die ons door hun voorbeeld zoveel goeds leren. 2. Bibiana wert van daeghe Voor 't gheloove doodt geslaghen; Maer Xaverius verscheyt Vredigh naer sijn saligheydt. 4. 't Hooft dat is aan Barbel heden Van haer Vader aff-ghesneden. 5. Sabbas, die ontfanck de kroon Van den Heer voor sijnen loon. Wel eens van donker licht gehoord? Bestaat dat dan? Ja zeker. Al hebben we nog zulke mooie ogen van O. L. Heer gekregen, donker licht kun je er niet mee zien. Waar moeten we dat donker licht dan zoeken? Wel, ga maar eens heel dicht bij de ka chel of de centrale ver warming zitten, dan kun je het voelen. Dat donker licht zijn de warmtestra len, die onzichtbare licht stralen zijn. Maar wat wij met onze ogen niet kun nen, dat kunnen sommige dieren wel. Als ik in een heel donkere kamer een bijtje zou laten vliegen, dan zou het nergens te gen aan botsen, want voor dat beestje is de centrale verwarming net een rood gloeiende lamp, die het de weg wijst. Al klinkt het mal, toch is1 het zo: een bij kan warmte zien. Als je het woord „kleu renspectrum" wel eens gehoord hebt, weet je dan, wat daarmee bedoeld wordt? Zal ik het je eens luidelijk maken? Als het zonnetje pardoes de ka mer binnenvalt en rake lings langs de spiegelrand scheert, zie je op de muur ertegenover een hele rij kleuren, net als bij de re genboog. Hoe komt dat nu? Wat wij gewoonlijk wit licht noemen, is eigen lijk 'n mengsel van kleu ren: rood, oranje, geel, groen, blauw en violet. Door de rand van de spie gel, waar dat witte zon licht overheen streek, wordt het om zo te zeg gen als een waaier uit el kaar gelegd en dan komt het „kleurenspectrum" te voorschijn. Is het nu voch tig en tegelijk zonnig weer, dan doen de water druppels, die in de lucht zweven precies hetzelf de als de spiegelrand. Ze halen de kleuren door breking van het witte licht uit elkaar en teke nen zo de regenboog met z'n prachtige kleuren te gen de hemel af. De verborgen namen van keukenvoorwerpen waren: ketel, pan, zeef, rasp, lepel, vergiet, scho tel, mes, emmer en fles. DEN HELE een helicop rine hebbel Texel en stuurman v welke 's m« landse Gror later door Cocksdorp werd gebor^ nog te vind zeestroming zijn. Later i „Prins Hen gezonken k niemand kil Dit is het vissersvaartuig tien dagen in de gevaarlijke onder is gegaa geleden strandc ger" uit Osten banken, maar d den toen door „Prins Hendrik worden gebracl hebben negen daarna getracht te trekken en toen men het b seisde het en ve ven. De Willy Jel dagmorgen is de een of ande stoten zijn, vei zandbanken tus Texel. Toen h( water maakte, streken en wis1 den zich hiermi len. De sdhippe echter sprongen geen in deze ge mingen bijna dood betekent, opvarende veror De reddingboo werd Vrjjdagino dat men een st moedelijk een enige mijlen uit boven water za1 schipper Piet B Hendrik" langsz geen enkel teker nemen. Hij gaf naar de vastewal Commissaris Loi Helder de Marii ZONDAG 29 HILVERSUM 8.00 N.C.R.V 9.30 K.R.O., 17. —24.00 K.R.O. 8.00 Nieuws 8.15 Orgelconce dienst, 9.30 Niet foon, 9.55 Ple 11.30 Vragenbeaj Strijkorkest, 12. Musette-orkest Zonnewijzer, la katholiek nieuw koor, strijkorkes Boekbespreking foon, 14.00 Voof Viool en piano, 15.00 ,,Het atooi de vrede", kiankl dentie-orkest li 16.10 „Katholiek al!" 16.15 Sport 17.00 Kerkdiens foon, 19.00 Kt 19.05 Samenzang foon 19.30 „We Kerkhervormers Nieuws, 20.00 De gewone mt nade-orkest en tualiteiten. 21.20 „Heilige Moeders Gevarieerde mu gebed en litu 23.00 Nieuws, harmonisch ork Gramofoon. HILVERSUM 8.00 V.A.RA. 10.30 I.K.O.R.. 17.00 V.P.R.O., 20.00—24.00 A.1 8.00 Nieuws 8.18 Gramofoon. delingen. 8.55 land, 9.00 Gramc mentaar, 9.45 causerie 10.00 causerie. 10.05 10.30 Doopsgezin 12.00 Sportsniege muziek 12.35 heren". 12.45 Nieuws, 13.05 eramofoon. 13.1 Lichte muziek, king, 14.20 ..Al la", opera 15.5 wing, ifi.n.5 Li" Sportrevue. 17 met luisteraars" kerkeiiik erf". Voor de jeugd, naai 18.15 Nieuw gen, 18.30 Ham 18.50 Radiolympu foon, 20.00 Nieu varieerde muziek mij even voorstel! is Cox!" hoorspe

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 10