Laniel wint vertrouwen van Frans Parlement Reacties op Sovjet-nota algemeen „teleurstellend" Nederland is bereid tot directe verkiezingen Minister Zijlstra verdedigt gezonde bevolkingsaanwas Geringe meerderheid voor regeringspartijen A.R. en C.H. zijn bereid om mede te werken Het „Klein-Europa"-beraad Veekoopman dronk zich in Wapenveld dood Uitvoer en investeringen stijgen thans opnieuw Dagblad voor Alkmaar en omgeving Buiteu God is 't Morgens veilig (Vondel) Bidault zal blijven P.B.O. komt op gang Middeiistandsnota nagenoeg gereed Bidault uaar Den Haag Unie van Christelijke democraten Voor Europese Politieke Gemeenschap Vliegramp bij Parijs Nederhorst contra Blaisse Economische Zaken in de Tweede Kamer NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs ƒ6,20 per kwartaal, ƒ2,07 per maand, ƒ0,48 per week, inclnsief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2249. Zaterdag 28 November 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12946 PARIJS, 27 Nov. (Reuter) - De Franse premier, Joseph Laniel, heeft Vrijdag in de nationale vergadering een vertrouwensvotum gewonnen, daardoor zijn regering gered en het mogelijk gemaakt de Bermuda-conferentie bij te wonen. In de nationale vergadering verkreeg hij een meerderheid van 31 stemmen; 275 afgevaardigden stemden voor, 244 tegen. Het conflict tussen degenen die het Europese legerplan steunen en de nationalisten, die zich ver zetten tegen de herbewapening van Duitsland in het kader van de Europese verdediging, heeft gedurende dit debat dat een week geduurd heeft zijn cli max bereikt. De uitslag betreffende deze kwestie was twijfelachtig, daar het onzeker was hoe de Gaullis ten zouden stemmen. Tenslotte hebben zij besloten de regering niet ten val te bren gen in dit uiterst gewichtige sta dium van de internationale aan gelegenheden, maar Laniel hun afkeuring van het Europese leger plan te doen blijken door hem slechts een kleine meerderheid te laten behalen. Laniel heeft zijn vijf maanden oud premierschap in de waag- Prins Bernhard heeft Vrijdag een bezoek gebracht aan de KEMA, de N.V. tot keuring van electrotechnische materialen te Arnhem. Alvorens de Prins een rondgang maakte door de verschillende afdelingen, gaf Prof. Dr Ir J. C. van Staveren een uiteenzetting van de instellingen, die hier zijn en het werk, dat hier wordt verricht. Tijdens de rondgang, de Prins in de commandoruimte van de beproevingshallen. schaal gezet door zijn instemming met de Europese verdedigings gemeenschap. De tegenstanders van deze gemeenschap hebben heel het debat door een verwoede strijd geleverd. Zij hoopten, dat de Russische ipstemming met een conferentie van ministers van de Grote Vier, die Donderdagavond is bekend gemaakt, de stemming in hun voordeel zou beïnvloeden. Laniel's motie verzocht de Na tionale Vergadering eenvoudig zijn Europese politiek, als om schreven in zijn toespraak in het begin van deze week, goed te keuren. Dit hield in de ratificatie van het E.D.G. verdrag in het begin van het volgend jaar, nadat het conflict tussen Frankrijk en Duitsland over het Saargebied is geregeld en nadat Engeland toe stemt in een enge band met de verdedigingsgemeenschap van de zes naties. Laniel stelde een compromis- motie samen, pogende de steun van zijn verdeeld parlement te winnen. Doordat het een compro mis was, verloor hij bijna zijn minister van Buitenlandse Zaken, Georges Bidault, die Vrijdagmor gen dreigde zijn ontslag te nemen. Bidault, die een prominent ver dediger is van de E.D.G. heeft inderdaad zijn ontslag ingediend, maar na een gesprek onder vier ogen met Laniel bleek er over eenstemming bereikt. (Van onze parlementaire redacteur) Minister De Bruyn kon giste ren in de Tweede Kamer met feiten bewijzen, dat zijn opti misme inzake de P.B.O. niet on gegrond is. Verschillende instel lingsbesluiten en wetten zijn de ministerraad gepasseerd. Deze hebben betrekking op productschappen voor vee, vlees, groenten en fruit, siergewassen, vetten, oliën, de steenkoolindu strie, het slagersbedrijf, bosbouw en akkerbouwproducten, aardap pelen en veevoeder. Dezer dagen zal de ministerraad een beslissing nemen over de instelling van een landbouwschap. De metaalindus trie is op gaing, zo ook de textiel industrie. Verordenende bevoegd heden op economisch gebied geven de instellingsbesluiten nog niet. Omtrent de vaststelling van de lonen is een compromis be reikt. Het geschil over het top orgaan voor de Middenstand heeft de ontwikkeling van de P.B.O. in deze sector opgehouden. WASHINGTON, 27 Nov. (Reuter) Het Amerikaanse dat de nota Frankrijk opnieuw departement van Buitenlandse Zaken heeft de nieuwe Russische nota „teleurstellend" genoemd en „een nieu we poging om de voortgang bij de bekrachtiging van het E.V.G.-verdrag te belemmeren". Een dergelijke mening werd ook in Den Haag en elders ten beste gegeven. Engeland zal vermoedelijk ac- coord gaan met Berlijn als plaats van de conferentie van vier en zal voorstellen de bespreking eind Januari of begin Februari te houden, zo wordt in Londense diplomatieke kringen verklaard. Churchill is niet van mening, dat het Russische voorstel de Ber mudaconferentie op enigerlei wijze moet beïnvloeden. Het feit dat Rusland zijn eis tot een voor afgaande conferentie met Peking- China heeft laten vallen, wordt te Londen als een diplomatiek succes voor het Westen gezien. Een officiële woordvoerder van het State Department las op een drukbezochte persconferentie een verklaring van minister Dulles voor, waarin gezegd wordt dat de nota alle tevoren bekendgemaakte inzichten van de Sowjet-Uniè handhaaft, die bij stemmingen in de assemblee van de V.N. al on aanvaardbaar zijn gebleken voor het Westen. Pjï westelijke drie hadden op ae Bermudaconferentie alle gele genheid over de Russische nota van gedachten te wisselen. De woordvoerder noemde de nota een tactische terugtocht 'ver geleken met de nota van 3 No vember en-hij zag hierin een ver dere aanwijzing, dat de Sowjet- pohtiek in de verdediging is. West-Duits oordeel In regerings- en oppositiekrin gen te Bonn helt men op het eerste gezicht tot de mening over, dat de jongste Sowjetrussische nota bovenal ten doel heeft de stemming in de Franse Nationale Vergadering over Frankrijks bui tenlandse politiek te beïnvloeden. In regeringskringen vreest men de kans zal bieden de bekrachti ging van het Europese legerver- drag en van de overeenkomsten van Bonn die van West-Duits- land een vrijwel geheel souve- reine staat zouden maken uit te stellen. West-Berlijns parlementslid in Oosl-Duitsland gevangen BERLIJN, 26 Nov. (Reuter) Een Westberlijns parlementslid, de 39-jarige Wolfgang Paul Hoe- her, die naar beweerd wordt be dwelmd en naar Oost Berlijn ont voerd zou zijn, wordt in Oost- Duitsland gevangen gehouden, al dus is Donderdag te Berlijn ver nomen. Geen behoef te-el emenl in bakkerijbedrijf (Van onze parlementaire redacteur! De middenstandsnota is na genoeg gereed. Er is nog enig overleg ter afsluiting noodzake lijk en dan gaat het stuk naai de R.E.A., Dit deelde staatssecre taris Veldkamp gisteren in de Tweede Kamer mede. De situatie van de midden stand is niet zo ongunstig als soms wordt vermoed. Een onder zoek over 1000 bedrijven heeft uitgewezen, dat 50 procent van de kruideniers tenminste een netto-inkomen van 3000 a 4000 gulden haalden. Voor de slagers was dit 70 procent en voor de textielhandelaren 75 procent. De staatssecretaris ontveinsde zich intussen niet, dat de vooruitzich ten voor de naaste toekomst on zeker blijven. „Invoering van het behoefte element", aldus de bewindsman, „kan alleen door 'middel van een wet gebeuren. En dan nog tijde lijk. Voor het bakkerij-bedrijf wordt geen nood-situatie aan wezig geacht." Mr H. W. van Doorn uit Rot terdam, lid van het bestuur der Katholieke Volkspartij en Voorzitter van de K.V.P., kring Rotterdam, die candi- daat is gesteld voor het voor zitterschap van de K.V.P. PARIJS. (Reuter). De Fran se minister van Buitenlandse Za ken, Georges Bidault. heeft na de stemming in de Nationale Vergadering medegedeeld, dat hij gisteravond nog per trein naar Den Haag zou vertrekken voor de bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van de „Kleine Zes". Hij vertrok met de trein van 23 u. (Ned. tijd) uit Pariis. Het centraal comité van de Anti-Revolutionnaire partij heeft zich in principe bereid verklaard mee te werken aan de Unie van christelijke democraten (Nouvel- les équipes internationales), onder voorbehoud van enkele punten waaromtrent een nadere regeling nodig wordt geacht. Het hoofd bestuur van de Christelijk Histo rische Unie is bereid gebleken, voorlopig voor een jaar zijn me dewerking te verlenen. De Unie van Christelijke de mocraten (Nouvelles équipes in ternationales) is sinds de bevrij ding werkzaam met Parijs als hoofdzetel. Zij heeft ten doel con tacten te leggen tassen die groe pen en die politieke persoonlijk heden in de verschillende naties, die uitgaan van de beginselen van de christelijke democratie. De Ne derlandse afdeling werd tot he den gevormd door de K.V.P.. Hoewel m België, Frankrijk en Italië de nationale afdelingen der unie een vrijwel uitsluitend ka tholiek karakter dragen, is dit met name voor Duitsland niet het geval, omdat aan de Christelijke Democratische Unie van Ade nauer ook de protestanten in Duitsland medewerken. In de parlementen van Straats burg en Luxemburg is een gere gelde samenwerking ontstaan tus sen de vertegenwoordigers van de (Van onse speciale verslaggever) De Nederlandse regering is bereid haar oppositie tegen directe Europese verkiezingen op te geven. Minister Beyen heeft dit Vrijdagmiddag op het „KIein-Europa"-beraad in Den Haag medegedeeld. Aan zijn instemming met deze directe verkie zingen verbond de minister wel de voorwaarde dat de perma nente studiecommissie, tot wier instelling op deze conferentie is besloten, de verkiezingstechniek eerst nog even onder de loupe zal nemen. Verder wenste hij bepaald te zien, dat het na de verkiezingen tot stand gekomen Europese par lement zich dadelijk moet bera den over een Europese kieswet. Tot dusverre heeft de Neder landse regering steeds op het standpunt gestaan dat er eerst over drie jaar gedacht kan wor den aan directe Europese verkie zingen voor de Europese politieke gemeenschap. De mededeling dat thans van dit standpunt wordt afgestapt, was wel het belangrijk ste nieuws over de Vrijdag ge houden besprekingen. De Vrij dag gehouden besprekingen heb ben zich voornamelijk bewogen rond het door de zgn. plaatsver vangers van de ministers op gestelde rapport van Rome. Na de concessie van Nederland op het punt der directe Europese verkiezingen, gingen ook de Duit sers over stag. Zij stemden op hun beurt in met de verkiezing van de executieve der politieke ge meenschap door de raad van na tionale ministers. In Rome nog hadden zij gewild dat dit lichaam door het Europese parlement ge kozen zou worden. De ministers hebben Vrijdag verder .een dele gatie van de Europese Beweging en van de Europese Jongerenor ganisatie ontvangen. Francois de WAPENVELD In een café te Wapenveld heeft een wedden schap ertoe geleid, dat de 49- jarige veekoopman H. B. uit Apeldoorn binnen enkele minu ten 15 borrels, vermengd met coca cola, naar binnensloeg, zich onwel voelde worden en buiten gekomen, daar weldra overleed. Een groepje vee-kooplieden uit Apeldoorn was Donderdag beland in een café te Wapenveld, waaar men zich om de warme kachel schaarde. Er werd een borrel ge schonken en die smaakte H. B. zó lekker, dat hij uitriep: Zo lust ik er wel twintig! Een van zijn makkers ging op deze grootspraak in en zeide uit dagend: „Je kunt er nog geen tien achter elkaar op." H. B. kaatste terug: ïk drink tien bor rels achter elkaar, anders ver speel ik f200.Tien! zo vervolg de B., ik,zal er 15 drinken. De uitdagers begrepen dat de kastelein aan zulk een afschuwe lijke weddenschap stellig niet zou medewerken en derhalve werd in een aangrenzend pand een fles jenever gekocht. De fles werd in gepakt en meegenomen naar het café, waar een flesje coca cola werd besteld. In het limonade glas werden vervolgens vijf bor rels gegoten, waaraan een hoe veelheid coca cola werd toe gevoegd. B. dronk het glas achter elkaar leeg. Zo volgden nog twee glazen, zodat B. in enkele minuten 15 borrels naar binnen had ge werkt. B„ die vlak bij de kachel zat, voelde zich onwel worden. Zijn makkers brachten hem naar bui ten, waar hij alleen achter bleef. Toen geruime tijd later een taxi voorreed, die het gezelschap veekooplieden naar Apeldoorn zou brengen, zagen zij hun mak ker bewegingloos op het erf lig gen. Daar H. B. op niets meer reageerde, vertrouwde men de zaak niet en waarschuwde de dokter. Deze kon slechts de dood constateren. HENRI BERNSTEIN OVERLEDEN PARIJS, 27 Nov. (Ass. Press) De beroemde Franse toneelschrij ver Henri Bernstein is vandaag op 77 jarige leeftijd in het zie kenhuis overleden. Menthon, voorzitter van de Raad gevende Vergadering van de Raad van Europa, stuurde een tele gram, dat hij als M.R.P.-lid van de Franse Nationale Vergadering Parijs niet kon verlaten. In zijn plaats woont Zaterdag Lord Lay- ton, de Engelse vice-voorzitter van de Raadgevende Vergadering de conferentie als waarnemer bij. Minister Beyen wil geen weeshuis Over het karakter van de Euro pese Politieke Gemeenschap is Vrijdagmiddag ter conferentie nog een discussie gevoerd tussen de Italiaanse Minister-President Pella en Minister Beyen. De Ita liaan poneerde de stelling, dat de Kolen- en Staalgemeenschap en het Europese leger „weeskinde ren" zijn, die een „weeshuis" no dig hebben, te weten de politieke gemeenschap. Minister Beyen achtte deze opvatting niet juist. Hij wilde geen „weeshuis" voor de K.S.G. en de E.D.G. maar een „tehuis" waar ook andere vormen van Europese integratie, met na me de economische een onderdak zouden kunnen vinden. christelijk democratische partijen van de verschillende landen, waarbij ook de anti-revolutionnai- re en christelijk historische afge- i vaardigden betrokken zijn gewor- den, zodat deze in het fractiever- band van de christelijk democra tische groep zijn opgenomen. Daardoor is vanzelf de vraag aan de orde gekomen, of nu ook het contact tussen de drie christelijke partijen in ons land ten behoeve van deze internationale samen werking niet diende te worden bevorderd. ZES DODEN PARIJS, 27 Nov. (Reuter) Vrijdag is bij een kerkhof in de zuidelijke omgeving van Parijs een Amerikaanse „vliegende ver huiswagen" neergestort. Zes per sonen kwamen om het leven. Volgens ooggetuigen begon het toestel in de lucht al uit elkaar te vallen. Een vleugel viel op het dak van een gebouw bij het ge noemde kerkhof, ongeveer 10 km van het vliegveld Orly. Ernstige schade werd evenwel niet aan gericht. Een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht heeft verklaard, dat het verongelukte vliegtuig een tweemotorige „vlie gende verhuiswagen" van het type Fairchild was. De replieken over Economische Zaken worden Dinsdag in de Tweede Kamer gehouden, maar gisteravond werd een uitzonde ring gemaakt voor drs. Neder horst (P.v.d.A.) Hij wilde zijn standpunt over het verband tus sen politieke gemeenschap en ge meenschappelijke marktverdui delijken. Hij wilde het doen voorkomen, of niet hij, maar mr. Blaisse (K.V.P.) de brokkenmaker was geweest. De K.V.P. zou juist het verband tussen de twee willen losmaken. Uit de vage verklaring van minister Zijlstra bleek, dat de heer Nederhorst wel degelijk wrikte aan het regeringsstand punt. Hij wilde de kans nu be nutten en voorshands genoegen nemen met een politieke gemeen schap, die zich wel met econo mische integratie bezig houdt doch voorlopig enkel m.b.t. een coördinatie van de economische politiek. Volgende week komt het wederwoord van mr. Blaisse. (Van onze parlementaire redacteur) Onze bevolkingsaanwas wordt meestal als een zorgelijke factor aangemerkt en dat doen zeker zij die zich over gezins politiek nogal honend plegen uit te laten. Minister Zijlstra, die gistermiddag in de Tweede Kamer, bij de voortgezette behandeling van „economische zaken" de sprekers beant woordde, benaderde onze bevolkingsgroei echter radicaal anders. Deze jonge christelijke be windsman gaf als zijn mening, dat de' bevolkingsaanwas inder daad de behoefte oproept aan meer werkgelegenheid, maar zij schept ook tegelijk de motorische krachten die deze ontwikkeling bevorderen. Het te voeren beleid moet vooral hiermede rekening houden. Dit frisse en optimistische ge luid domineerde in de hele rede. In 1951 waren de economische vooruitzichten somber, maar het herstel is snel gekomen. Minister Zijlstra kon mededelen, dat de investeringen in het tweede kwartaal van 1953 weer hoger liggen dan in het zelfde kwar taal van het vorig jaar. De uit kwartaal van 1953 20 procent hoger dan in het zelfde kwartaal van 1952. Geen depressie En hoe zal het in de naaste toekomst gaan? De bewindsman was het met de heer Nederhorst eens, dat thans gesproken kan worden van een aarzelende con junctuur. Van groot belang blijft hoe de conjunctuur in Amerika verloopt. Maar minister Zijlstra liet ook weer een fris geluid horen met betrekking tot het sombere standpunt, dat op een tijd van hoogeonjunctuur altijd een oeriode van depressie moet volgen. De toestand verschilt wezenlijk van die van vroeger. Er zijn nu „ingebouwde stabili- voer in volume was in het derde serende factoren" in alle landen. Minister Zijlstra dacht hierbij aan de steunprogramma's voor de agrarische productie, de sociale verzekeringen en de grote over heidsbudgetten, waaraan, zo be schouwd, ook een goede kant zit. Wij hebben tijden gekend, waarin de belastingen maar een fractie waren van thans, maar waarin des ondanks toch ook maar voor een fractie van thans werd geïnvesteerd. Minister Zijl stra wilde ook naar nieuwe vor men zoeken en in dit verband opperde hij alweer een frisse ge dachte: zouden wij ook in Neder land niet met kleine aandelen- coupures kunnen gaan werken? Dat is dus een methode om met kleine bedragen investeringska pitaal bij elkaar te krijgen, b.v. via een systeem van winstdeling. Met betrekking tot de devie zenreserve merkte de minister op, dat voor een effectieve bestrij ding van beduidende werkloos heid in een periode van 4 jaar zeker 3 a 4 milliard gulden no dig zou zijn. Met betrekking tot de Benelux constateerde de Minister een groeiende sfeer van vertrouwen tussen het Nederlandse en Bel gische bedrijfsleven. Het egali satie systeem bij de kolenprijs zal niet langer gehandhaafd wor den dan strikt noodzakelijk is.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1