Een Algemeen Protestants streekziekenhuis op komst Ruilverkaveling in de Kop van Noord-Holland 20 jonge aannemers ontvingen diploma Opnieuw in Purmerend beroering in )PEND Teiinis Roofoverval in Purmerend voor Amsterdams Hof pachting de wind. ANDAG us ook morgens Zaandamse kermis blijft Tevreden Waarland aanwijzing voor polder IJrsem? Partijbestuur niet achter mevr. Steert ISSSRlEi^ Zaterdag 28 November 1953 Pagina 3 .or het KNMI Jig van Zater- Zondagavond bewolking en ar morgenmid- orden van het at lichte regen. :htige langs de •r harde Zuide- Vestelpke wind. leen iets lagere bevolkings- weet, wat voor he- i betekenen, wij, Sinter- t toch wel. s beslist nog het voor betekent in komen van Laim- die ie prachtige len als ware Alleen bij 1 voorwerpen Gevonden en er het tijdvak van 25 November 1953 a aan het bureau Alkmaar op kamer iedere Maandag, Vrijdag van 16.30 parapluie, étui m. ,g, zakje inh- lapje ■ag, aapje, oorbel, ren, div. kammen, polshorloges (een msjasje, div. sleu- D.A.F., div. shawls, eeintuur, vliegwiel- an auto, broches, ballpoint, rijwiel- as, portemonnaies, div. wanten, pad- iadgoed, linnen tas, kje, rijwieltas, rol- nituur, kaartspelen, sjesstrik, damestas, je, horlogeglas, ny- «luiting en ketting. .verten tie) >ok op vember a.s., de gehele dag v.m. tot 9 u. n.m. 1. opgelet! t. Het eerste da- ïelt morgen in Am- ;n Odos om 1 uur. i moet men vertrek- Vlkmaar om 4 min genen, die met de ot Uitgeest vertrek uur uiterlijk vanaf jrug. In Amsterdam le tramlijn 9 nemen halte Kruislaan. Hier jij. De jun. A gaan d Binnen en spelen Vdelbert A om kwart e speelsters vertrek- irt over twaalf vanaf >rug. De adspiranten laar Bergen Binnen, wedstrijd begint om twee. Jullie vertrek- rt over één vanaf de Veel succes, speel- icolaasavond zal ge- rden op Vrijdag 11 ids om 8 uur precies Beemster. Waagplein. gen voor a.s. Zondag zeven bij J- Smit, Ook indien de wed- t doorgaan wordt er gegeven. liljarten R Onder grote be- opende de heer G. irzitter van de KNBB ;rict Alkmaar en Om- idagmiddag 't tournooi mpioenschap van het afé Foeke te Egmond e deelnemers aan dit lap zijn: lijk, B.V. 't Wapen, D. Goedemans, B.V. 't 'eemstede; T. Melis, or, Alkmaar; E. Neter Amsterdam; W. v.d. Sociëteit, Utrecht; J. B.V. Royal, Helder; l.V. HGL, Burgerbrug; It, B.V. DTS, Zaandam en, B.V. De Roemer, aterdag beginnen de ;ijen om 2 uur, de jen om 7 uur. Zondag 3 laatste partijen ge- ongeveer 5 uur wordt en beslissende partij NAMENS HET VOORLOPIG BESTUUR van de „Stichting Algemeen Protestants Streekziekenhuis voor Westfriesland" zijn gistermiddag in de bestuurskamer van „de Villa" op een persconferentie mededelingen gedaan over de plannen tot stichting van dit nieuwe ziekenhuis. Sinds enige tijd zijn plannen tot de stichting van een dergelijk ziekenhuis in be werking, waarbij ervan werd uitgegaan, dat in dit Streekzieken huis zowel het Stadsziekenhuis als de Villa zouden worden opgenomen. Het nieuwe ziekenhuis zal voorzien zijn van 150 bedden en vermoedelijk gebouwd worden op de terreinen van de fa. Oortman Gerlings, die enige tijd geleden door de gemeente zijn aangekocht; een toezegging dienaangaande is bereids van het gemeentebestuur verkregen. Uit de mededelingen van het voorlopig bestuur blijkt, dat er een bijzondere urgentie bestaat, om deze zaak nu door te zetten. Volgens de nieuwe bepalingen van het Ziekenihuisbesiluit (d.d. April 1952) kan n.l. de volledi ge opleiding van verpleegsters slechts worden toegestaan aan ziekenhuizen, die minstens 28.000 verpileegdagein hebben. Dit zijn de z.g. A-ziekenhuizen. De ande re zijn B-ziekenhuizen, die (hl- leen mogen opleiden voor ver pleegsters le jaars en de helft van de tijd van 2e jaars. Aan de eis van A-iziekenthuis voldoen het Stadsziekenhuis en de Villa thans niet meer. De voortschrijding van de me dische wetenschap in het alge meen maakt het bovendien no dig, de ziekenhuisruimte en de outillage van de beide zieken huizen te verbeteren en te mo derniseren. Nu de zaak zo staat, dat het Stadsziekenhuis en de Villa niet meer voldoen aan de eisen, die van hogerhand wor den gesteld, kiwaim het plan op, een nieuw gemeentelijk zieken huis te bouwen. Daarover zijn völe besprekingen gevoerd. Een werkcomité, samengesteld uit de beide besturen, heeft een rapport opgemaakt en aan de hand daar van zijn de Overheidsinstanties terzake ingelicht. Daaruit is nu het besluit geboren, om reeds thans tot de vorming van een nieuwe Stiohting over te gaan, die het nieuiwe Algemeen Protes tants Streekziekenhuis zal bou wen en exploiteren. In het voorlopig bestuur heb ben zitting de heren C. van Doornik, C. Kroon, P. J. Blauw, en de heeren ds Boers, Buiskool, en Back, bovengenoemd, allen te Hoorn, H. G. Ruiter te Andijk, dr Feenstra te Twisk, H. Boude- stein, vertegenwoordiger van het C.N.V. en de heer C. Orsel, van het N.V.V.. beiden te Hoorn, en notaris Noot te Benningbroek. Het definitieve bestuur zal, volgens de Stichtingsacte komen te bestaan uit: 1 vertegenwoor diger van het gemeentebestuur van Hoorn; 1 van 'het bestuur van het Stadsziekenhuis, 1 van de Villa. 1 v^n de gezamenlijke Protestantse Kerkgenootschap pen of gemeenten, 1 van de af deling Westfrieschland van de maatschappij tot bevordering van de Geneeskunst, 1 van het N.V.V., 1 van ihet C.N.V. (Chr. Nat. Vakverbond), 1 van de ver eniging van burgemeesters en secretarissen in Westfriesland (me,t uitzondering van Hoorn) en 3 leden, aan te wijzen door het bestuur van de Stichting, en voorkomend uit de verenigin gen en instellingen op medisefh- sociaal terrein. (Rode Kruis, Witte Kruis e.d.) Het Streekzie kenhuis wil op zich nemen de verpleging en medische verzor ging van allen, in de meest rui me zin, „zonder te letten op wat ze zijn". Het plan van de ge meente is. aldus ds Boers verder. EUGENE O'NEILL OVERLEDEN Nobelprijswinnaar letterkunde in 1936 BOSTON 28 Nov. (Reuter) De Amerikaanse toneelschrijver Eugene O'Neill is Vrijdag te Bos ton overleden. O'Neill won in 1936 de Nobelprijs voor letter kunde. Hij was 65 jaar oud toen hij gisteren stierf tengevolge van longontsteking. „Ik ben nu verzekerd" Dat het leven van een agent bezorger ook niet altijd over rozen gaat bewijst het voorval dat een van onze medewerkers op het platteland meemaakte. Onze man had een abonnee, een boer, en die boer had op zijn erf een vervaarlijke hond lopen. Het dier had tot taak eventuele ongewenste bezoe kers van het erf af te houden, en het moet gezegd worden, het dier kweet zich voortreffe lijk van zijn taak. Er was ech ter een bezwaar, het dier wist niet goed uit te maken wie van de bezoekers nu gewenst en wie van hen nu ongewenst was. Onze man had nooit last met het dier gehad wanneer hij de krant kwam brengen, maar op een kwade dag had de hond waarschijnlijk zijn dag niet, en hij vloog de bezorger naar de keel. De laatste wist, door de hond met de arm af te weren erger te voorkomen, maar te gen de boer zei hij, dat hij in het vervolg niet meer het erf op kwam. „Nou, zei de boer, dan leg je de krant maar bij het hek, dan vind ik hem wel." En zo geschiedde. Maar toen onze man de slager eens te genkwam vroeg hij die hoe hij het nu had met die hond. „O," zei de slager, „ik heb nooit geen last met hem, want ik neem altijd een been mee." Maar ik kan toch moeilijk iedere dag een been meenemen, dacht de bezorger, en zodoen de bleef de krant bij het hek. Totdat voor een paar dagen terug de boer de bezorger aan riep, en tegen hem zei „Je kan de krant in het vervolg gerust weer verder brengen, want ik ben nou verzekerd voor de hond." Toch had onze man er geen zin in om de ver zekeringspremie van de boer rendabel te maken. De krant ligt nóg iedere dag bij 't hek voor de bouw van dit ziekenhuis reeds gereserveerde gronden in het uitbreidingsplan daarvoor beschikbaar te stellen, zoals eer der gezegd, wordt daarbij ge dacht aan de gronden van Oort man Gerlings aan het einde van de Koepoortsweg. Het Stadsziekenhuis en de Villa zullen t.z.t. een andere be stemming krijgen, men denkt aan Verzorgingshuis of een Te huis voor Ouden van Dagen. Men zal in overleg treden met het bureau van de vereniging van Interkerkelijke Protestantse Ziekenhuizen in Utrecht voor uitwerking van de plannen, ver der overleg met de Overheids instanties e.d. Een bouwplan moet nog worden gemaakt, over de keuze van de architect moet nog worden beslist. Voor de fi nanciering denkt men aan het uitschrijven van een obligatie lening. Met belangstelling zien wii de verdere ontwikkeling van deze plannen tegemoet. Daarbij mag nog worden opgemerkt, dat de stichting van dit nieuwe zieken huis uiteraard het bestaan en de verdere ontwikkeling van het sinds 1914 bestaande Katholieke Streekziekenhuis J3t. Jan" niet in de weg staat. Dit voldoet ook thans reeds aan de nieuwste be palingen van het Ziekenhuisbe- sluit inzake de bevoegdheid tot volledige opleiding van ver pleegsters. SCHAGEN. Onder de be wonderende blikken van echtge noten of verloofden hebben liefst twintig jonge aannemers het vak diploma in ontvangst genomen voor Bouwkundig Aannemer, in gesteld door de Stichting Raad Bestuur Bouwbedrijf. Dit diplo ma is volgens de heer Bood, voor zitter van de Commissie van Toezicht op de cursus, hoogst waardevol, want deze parate kennis is precies zoveel als men in de maatschappij nodig zal hebben. Het eist drie jaar onafgebroken studie en dus een stoer brok uithoudingsvermogen. Directeur Moens stak zijn onverholen er kentelijkheid voor bet succees van zijn cursus niet onder stoelen en banken. Het deed hem als recht geaard directeur goed, hier aan twintig jongemannen, of liefst 80 pet van de geëxamineerden, het diploma te overhandigen. Want daardoor staat de cursus te Schagen op de tweede plaats in het gehele land. In eenvoudige bewoordingen herdacht spr. het gen om de na het dagelijkse ewrk hard studerende man niet te sto ren. Overigens wenste hij allen toe, dat ze vreugde zouden vinden in hun werk, want dat is het be langrijkste om gelhkkig te zijn. Eik der geslaagden moest het ni ontvangst nemen van zijn di ploma me.t zijn handtekening be- vestigeen. Dit had tengevolge dat een juist vandaag in het huwe- lijkg etreden cursist zijn diploma uit Den Helder zal ometen gaan halen. De geslaagden De geslaagden zijn: N. Appel, Spanbroek; J. Bossen, Nieuwe Niedorp; W. Bouwens, Burger vlotbrug; W. Heuselmans, Noord- Scharwoude; Ghr. Koeleman, Nibbixwoud; C. v. d. Kammer, Nieuwe Niedorp; J. P. Kossen, Hippolytushoef; H. Fijn, Abbe- kerk; A. W. Krijger, Wieringen; J. E. Kunst. Avenihorn; C. v. d. Plas, Den Helder; J. G. Scholten, Heenhugowaard; C. J. Tak, Sint- Maarten: P- Tromp. Callantsoog; C. J. Vertelman, Hoogkarspel; G. M. Vertelman, Wervershoof; R. P. Vertelman, Hoogkarspel; J. A. v. Woesink. 't Zand; KI. Kaay, Kolhorn; M. de Vries, Den Hel der. Degevraagd werd nog opge- kortelings overleden bestuurslid I merkt dat de eisen voor het te- NederlandItalië 11 Om de Koning Gustaaf- beker In het eerste enkelspel van de wedstrijd NederlandItalië voor de derde ronde van het tournooi om de Koning Gustaaf-beker won Karamoy (Ned.) van de Italiaan Bergamo met 46, 57, 61, 63. In het tweede enkelspel verloor van Meegeren (Ned.) van de Ita liaan Sirola met 36, 46, 36. Na de eerste dag luidt de stand NederlandItalië I1. ZAANDAM Na een debat van ruim anderhalf uur heeft de Zaandamse gemeenteraad Donder dagavond een voorstel van de Protestants - Christelijke raads fractie om de kermis af te schaf fen, met 7 tegen 19 stemmen ver worpen. Burgemeester W. Tho massen merkte nog op, dat het een „jubileum-debat" was, omdat precies 40 jaar geleden een ver zoek om de kermis af te schaf fen ook al geen meerderheid in de raad heeft gekregen. „Dorregeester watermolen" aangekocht ZAANDAM In de vergade ring van „De Zaansche Molen" is besloten de „Dorregeester Wa termolen" te Uitgeest, die reeds geruime tijd buiten gebruik is en in staat van verval verkeert, aan te kopen. De vereniging zal het onderhoud op zich nemen, doch heeft zich verplicht, geen kam- 'peercentrum van deze nabij het Alkmaarder meer gelegen molen te maken. PURMEREND Op Zondag 10 Mei j.l. werd de 77-jarige M. Roele uit het rusthuis „Rusthoe- ve" in Purmerend beroofd van f 150, nadat een overval op hem was gepleegd. Er was de vorige avond kermis in Purmerend en in een café zagen twee mannen, hoe Roele uit een goed gevulde por tefeuille afrekende. De twee lie pen hem na en pleegden daarna de overval. De 24-jarige kantoorbediende M. J. G. uit Purmerend had voor de rechtbank in Alkmaar alles bekend. Hij had een blanco straf register en geen slechte naam. De oudste van de twee de 32-ja- rige machinebankwerker W.H.. eveneens uit Purmerend stond slechter bekend. Hij had ver schillende veroordelingen achter de rug. Hij ontkende ook maar iets van de aanslag te hebben ge weten. Op dezelfde Zondagmor gen werd het geld bij hem thuis gevonden, maar de man verklaar de, het bedrag tevoren als kinder bijslag te hebben ontvangen. De jongste, die Roele een stomp had toegediend in het gezicht, hoorde in Alkmaar 4 iaar tegen zich eisen. De rechtbank vond dit te hoog en legde hem 6 maanden voorwaardelijk op. De officier van justitie tekende hiertegen beroep aan. Vrijdag diende de zaak voor 't gerechtshof in Amsterdam. Tot de grote verbazing van het hof ont kende ook nu G. iets met de aanslag te maken hebben gehad. De procureur-generaal mr J. F. Hoeffelman achtte de houding van verdachte hoogst laakbaar. Hij eiste 2 jaar met aftrek. Mr Jonker voerde als verdediging aan, dat G. tijdens zijn opsluiting in Alkmaar streng van H. was gescheiden. In Amsterdam even wel niet en zodoende zou H. hem hebben overgehaald te ontken nen. Mr Jonker vroeg het hof de zelfde straf op te leggen als de rechtbank van Alkmaar had ge daan. „Ik was dronken" H.W. zeide opnieuw dat hij zich niets van de overval kon herinne ren. Hij was dronken geweest. De Alkmaarse rechtbank had hem iy2 jaar opgelegd met daar na terbeschikkingstelling van de regering. De procureur-generaal eiste 2 jaar met aftrek en ter be schikkingstelling. De raadsman mr R. W. Asser achtte het be wijs niet geleverd. De uitspraak in deze zaak is bepaald op 11 De cember a.s. „TERRORISTEN" VEOORDEELD BERLIJN, 27 Nov. Een Oostduits hof heeft vandaag ne gen leden van een zogenaamde door de Amerikanen geleide „bende terroristen" voor agita tie tegen het communistische re giem en een poging om een pa pierfabriek op te blazen tot zwa re straffen veroordeeld. De leider van de „bende" kreeg levenslang en de andere straffen varieerden van één tot 15 jaar. Volgens het A.D.N. zouden de mannen gewerkt hebben in het gebied van Freiberg (Saksen) in opdracht van de Amerikaanse contra-spionn&gedienst uit West- Berlijn. Volgens de communisten probeerden zij een staatspapier- fabriek in Weissenborn in brand Weekoverzicht van de Langedijker veilingen BROEK OP LANGEDIJK, 27 Nov. Ook de afgelopen week viel er van exportactiviteit wei nig te bespeuren. Gezien de grote voorraden bewaargroente die in de schuren opgeslagen liggen zal de situatie spoedig moeten ver anderen wil het jaar 1953-'54 nog enig gunstig resultaat opleveren. Door de dalende uitvoer van rode kool konden de prijzen voor de A sortering iets aantrekken en werd tot 9 cent per kg betaald. De grotere B kool gold 3 tot 4 ct. Witte kool werd goed opgenomen, voor de restanten gewone en suc- jeswitte werd 3.50 betaald en voor Deense witte tot 4.50. Men ver wacht. dat de aanvoer van Deen se witte in Dec. wel groter zal worden. Groene kool was meer gevraagd, waardoor de prijzen stegen tot 12 cent. Men vreest echter, dat de nachtvorsten de kwaliteit schade hebben toege bracht waardoor aanstonds snel ler zal moeten worden aange voerd. Voor goede uien bleef de prijs tussen 6 en 7 cent staan bij kleine aanvoeren. Ook bieten en peen kwamen slechts in kleine hoeveelheden ter veiling, voor A bieten werd 56 cent betaald, voor de B sortering kwamen geen noteringen tot stand vangeentamM HT HT HT RA H Dulles zal getuigen WASHINGTON, 27 Nov. (AP) Ds Amerikaanse 'minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles zal Maandag getuigen voor de speciale onderzoekscommissie van het Huis inzake de Russische inbeslagneming van Lithauen, Letland en Estland in 1940, aldus heeft vandaag de voorzitter van de commissie bekend gemaakt. te steken. Voorts hadden zij dui zenden strooibiljetten verspreid waarin het regiem aangevallen werd. de heer J. Keesman, die de cur. sus acht jaar geleden ook heeft helpèn oprichten. Dan rekende spr. eens goed af met het fabel tje, dat door het diploma de markt met aannemers zou wor den overvoerd. Het diploma stelt integendeel het vak van aanne mer veilig en maakt een schifting tussen de goede en minder goede aannemers mogelijk. Aangezien niet alle gediplomeerden werke lijk aannemer worden, betekent de cursus dus eerder een beper king van deaannemersstand. dan een uitbreiding. Alle hulde aan de leraren zo betoogde de heer Moens, voor hun aandeel in het welslagen van deze cursus. Maar niet imnder aan de cursisten die niet zelden na een dag hard wer ken nog viif kwartier moesten fietsen om hier de cursus te kun nen volgen. En dan weer vijf kwartier terug naar huis. Zuster v. d. Eem, die de cur sisten onderwezen heeft in E.H.B.O. en beroepsziekten, had een speciale hulde in ontvangst te nemen. Want deze vakken ble ken de „Scihagenaars" het beste te hebben begrepen van alle examendeelnemers uit het land. Niet het hebben van dit diolo- ma maakt je tot aannemer. Er is veel meer nodig: een goed ka rakter, prima vakkennis en zake lijke aanleg. De vorming die je hier is bijgebracht zal je een eind op streek helpen. Het is tegenr woordig veel moeilijker om aan nemer te worden. Zet daarom alle zeilen bij en laat je niet ont moedigen. Ook niet door gedra gingen van sommige collega's, die eigenlijk niet te verdedigen zijn. kenwerk hoger zijn gesteld. Er is komen vast te staan, dat elke aannemer zich zeer behoorlijk op papier moet kunnen uitdruk ken. Aankomende cursisten kun nen er dus van verzekerd zijn dat aan hun tekeningen hoge eisen worden gesteld, vooral nopens constructie- en detailwerk. Toen de cursisten aan directeur Moens naast een kist sigaren voor alle leraren, een boekwerk wil den aanbieden, weerde hij dit af. Liever zag hij dat alle leraren een foto zouden ontvangen van alle geslaagden. Onmiddellijk trok men uit om een fotograaf op te sporen. De afwezige bruidegom zou later owrden. „ingeplakt". De heer Boot 'bracht dank aan directeur en leraren voor de gro te ijver die ze aan de dag geiegd 'hebben. Reeds van het begin af heeft de Schager cursis een rpirna naam gehad. De geslaag den zullen nu om aannemer te worden een goed bedrijf plus een kapitaal van f 10.000 op tafel moeten brengen. De heer de Geus. die ook mede met wijlen de heer C. Blaaufooer de cursus heeft opgericht, ver klaarde zijn functie in de raad van toezicht omwille van zün leeftijd neer te leggen. Maar de cursus moest z.i. onder alle om standigheden doorgaan wegens de uitstekende resultaten die de gediplomeerden in de practijk boeken. De heer Vertelman bracht na mens de geslaagden dank aan da leerkrachten. Want aan hun be zieling en uitnemende techniek bij het lesgeven is het eigenlijk te danken dat er zovelen zijn ge slaagd. (Het landsgemiddelde is !.'i ;k: illipl De heer de Vries, leraar boek- immers maar '52 pet). De aanwe- houden, bracht een saluut aan de echtgenoten van de geslaagden. Want voor het welslagen moest zige cursisten sprak hij moed in om door te zetten, omdat degene dieonderweg opgeeft, er stellig de vrouw toch de moed opbren- niet meer aan te pas komt. Overzicht vóór de ruilverkaveling in Waarland In land- en tuinbouwgebieden, en ook in grasland gebieden in ons vaderland komt het dikwijls voor, en is het dikwijls voorgekomen, dat grondbezitters in de loop der jaren door aankopen, erfenissen, huwelijken of op andere manieren geleidelijk aan hun grondbezit zagen toenemen, docli het was dikwijls zo, dat zo'n nieuw stuk grond dat aan het grondbezit werd toegevoegd, niet in de buurt van de plaats lag, waar de eigenaar zijn bedrijf uitoefende. Er waren landeigenaren, die hun grondbezit verspreid hadden liggen over een grote oppervlakte, in het geheel niet aaneengesloten, doch in de vorm van; een stukje hier, een perceeltje daar, een hoekje aanslui tend aan het terrein van een ander, enz. PURMEREND In de gister avond gehouden raadsvergadering der gemeente Purmerend heeft de heer H. Smits (P.v.d.A.) een verklaring afgelegd ten aanzien van de kwestie, die zieh reeds sedert de gemeenteraadsverkie zing rondom de figuur van oud- wethoudster mevr. G. J. Steert- Brouwer heeft gevormd. Bij de laatste verkiezingen n.l. kwam reeds tot uiting, dat er een bepaalde scheuring in de plaatse lijke afdeling van de P.v.d.A. was, bij de wethoudersverkiezing werd in de plaats van mevr. Steert, die sinds 1946 bet wet houderschap had bekleed, de heer G. Beukenkamp (P.v.d.A.) benoemd. Mevr. Steert verklaar de zich niet meer achter de frac tie te kunnen scharen. Een com missie van onderzoek, waarin o.a. burgemeester W. Thomassen van Zaandam zitting had, trachtte in deze kwestie te bemiddelen, ech- gende raadsvergadering legde de fractie van de plaatselijke afde ling van de P.v.d.A. een verkla ring af, dat zij in mevr. Steert als raadslid geen vertegenwoor digster meer zag van de P.v.d.A.- afdeling. Mevr. Steert liet weten, dat het partijbestuur haar hou ding ten aanzien van de fractie had gesteund. Hangende dit ver dere onderzoek stond mevr. Steert buiten de fractie De mededeling, die de" heer Smits gisteravond deed. kwam hierop neer, dat het partijbestuur bekend maakte, da uit de besprekingen met het da gelijks bestuur van de parfii een verkeerde conclusie had getrok ken. Hieruit zou dus de veronder stelling moeten volgen, dat het dagelijks bestuur zich niet meer achter mevr. Steert stelt. Naar men ons echter mede deelde,- is weer een nieuwe com missie gevormd, waarin o.a. zit ting hebben prof. mr R. Kranen burg, de heren E. Kupers, C. Woudenberg en als toegevoegd secretaris de heer Jur Visser, burgemeester van Naarden, wel ke commissie zich met een her ter zonder resultaat. In een vol- nieuwd onderzoek zal belasten. Vanzelfsprekend kost het be werken van een dergelijk grond bezit veel meer tijd en derhalve veel meeir geld dan wanneer de eigenaar alles rond zijn bedrijf zou heibben liggen. Het was niet mogelijk door die verspreide lig ging de grond zo economisch en zo vruchtbaar mogelijk te bewer ken. Door middel van ruilverka veling, een systeem dat in ons land met zijn veelal kleine be drijven al sinds jaren wordt toe gepast, was het mogelijk om een bepaald gebied belangrijker te maken, uit een 'bepaald gebied een grotere opbrengst te krijgen, terwijl in vele gevallen het ge bied tevens a.h.w. ontsloten werd. Door die ruilverkaveling im mers bewerkstelligde men, dat iedere boer, bouwer of tuinder zijn grondbezit zoveel mogelijk aaneen in de onmiddellijke om geving van zijn bedrijf kreeg. Tevens wilde men voor iedere grondeigenaar en bewerker de mogelijkheid scheppen, zijn pro ducten goed te kunnen afvoeren, en in verband hiermede was het dikwijls noodzakelijk in een ruil- verkavelingsgebied nieuwe wegen of sloten aan te leggen. In Bra bant liggen de bekendste voor beelden van dergelijke meer economisch bruikbaar gemaakte ruilverkavelingsgebieden, doch wij kunnen ze ook in onze on middellijke omgeving aantreffen. In het Waarland Enkele jaren geleden werd bij voorbeeld het onderwerp ruilver kaveling aangesneden in de Waarland en Slootgaard polder. Zoals 'bekend was de Waarland en Slootgaardpolder een echte vaarpolder. Er was ontzettend veel water en er waren maar weinig wegen, dat laatste wel om de eenvoudig.? -reden, dat men geen wegen nodig had, daar prac- tisch alle vervoer plaatsvond over het water. De vaarwaters waren dus zeer belangrijk, en de sloten en vaarten in de polder moesten altijd op een bepaalde diepte worden gehouden, daar anders het vervoer stagneerde. Door dichtgroeien van de slo ten en misschien door verwaar lozing ook was men in het Waar land echter genoodzaakt het wa terpeil steeds meer op te voeren om de sloten en vaarten bevaar baar te houden. En dit steeds maar hoger opvoeren van het waterpeil werd tenslotte een pro bleem. Regelmatig kwam men bijeen om diverse problemen uit de polder te bespreken, en men raakte ook over dit probleem aan het praten. En toen opperde men de mogelijkheid van ruil verkaveling. Want ook in het Waarland lag het grondbezit van de boeren, bouwers en tuinders onderling zeer verspreid, het kostte veel vaartijd om de oogst 'binnen te halen, om de bodem te bewerken enz. Bovendien nam het water een groot gedeelte van het polderoppervlak in be slag. Als er ruilverkaveling zou komen, zou het water voor het grootste gedeelte verdwijnen, zou men moeten overgaan van een vaar- op een ri.ipolder, en bovendien zou men in dit geval de eigendommen van de grond bezitters bij elkaar kunnen laten aansluiten, en dit rondom hun bedrijf. Overleg en samenwerking Zoals te verwachten viel, re zen er tegen de voorgestelde ruilverkaveling in Waarland vele bezwaren, er waren er velen, die het belang en het nut niet in zagen of in wilden zien. Maar tenslotte kwam men tot een stemming, waarbij twee derde der ingezetenen voor was, en één derde tegen. En zo kwam de ruil verkaveling in Waarland tot st'and. Wij praten hier maar even kort over de moeilijkheden en de tegenwerking, de de ingestelde plaatselijke commissie met een actieve en bekwame voorzitter moest overwinnen voor het zover was, dat met de ruilverkaveling begonnen kon worden, maar in werkelijkheid heeft men een hele strijd moeten voeren. Men wilde er niet aan. Het was altijd goed gegaan, waarom dan nu anders. Door overleg en samenwerking bereikte men tenslotte resultaten, en toen de ruilverkaveling door de Cultuur Technische Dienst en door de Heide Mij. was voltooid, tenminste voor het grootste deel, toen zag men in, wat men ge wonnen en verbeterd had, en wat een groot voordeel was ver kregen. Ér was grote tevreden heid en dankbaarheid, en men wenste dat men er dertig jaar eerder een aanvang mee had ge- I maakt. De voordelen Enkele voordelen van de ruil verkaveling zijn bijvoorbeeld een betere perceelsafstand en bereik baarheid hetgeen ruw geschat 'n geldelijk voordeel oplevert van f 60,per jaar, een betere per- ceelsvorm en grootte, ongeveer i f 15,per jaar per ha, de bodem verbetering en de herontginning f 75,per jaar per ha, betere afwatering en drainage flOO, per jaar; daarbij komt het op ruimen van overbodige sloten, vaarten greppels, enz., de in vloed op het grasbestand door de verbeterde perceelsvorm. waar van men de voordelen mag schat ten op f 40,per jaar. Uit onder zoekingen is gebleken, dat bet aantal bewerkingen op 't gewas, waardoor beter gewas, afneemt naarmate het gewas verder van de boerderij is gelegen, en men becijfert voor iedere kilometer die de grond dicihterbii ligt een meer-ophrengst van 10%. Daar echter verschillende van de opgesomde voordelen automa tisch kunnen samenvallen, houdt men voorzichtigheidshalve het totale geldelijk voordeel op een f 150,per jaar per ha. Tegen over die voordelen staan natuur lijk de kosten van de ruilver kaveling, men moet ruilverkave lingsrente betalen, men krijgt kosten door de drainage en andere zaken, maar de totaal- kosten zijn beduidend minder dan de voordelen. Men krijgt meer product tegen minder kosten per eenheid en, om in het Waarland te blijven, daar is gebleken, dat het school bezoek aan tuinbouwcursussen na de ruilverkaveling is toegeno men. Het spectaculairste voor beeld van de nieuwe verbeterde toestand vormen echter de nieuwe bedrijfsgebouwen, die in de polder als paddestoelen uit de grond rijzen. Vanzelfsprekend is een juiste opgave van voordelen en kosten niet te geven, daar dit voor ieder gebied anders ligt. Wij hebben polders, die voor het grootste ge deelte bestaan uit bouwland, andere die voornamelijk grasland te zien geven, het kan om en om zijn, en daardoor wisselt het wel eens. Maar de grote voordelen, boven opgesomd, zijn er altijd. Polder Ursem Een soortgelijk geval met de sloten doet zich voor in de polder Ursem. Wel heeft men hier meer grasland, ongeveer 60% van de totaal oppervlakte van ruim 900 ha, maar ook deze polder is een vaarpolder. Ook hier groeien de sloten dicht en wordt het waterpeil steeds maar opgevoerd om ze bevaarbaar te houden. Men heeft ver voor de oorlog al een 'baggermachine aange- sahaft; maar die machine is weg geweest en ortbruikaar in de oorlog; later ging hij naar het rampgebied. Het grootste nadeel van de machine is echter dat hij alleen maar kan baggeiren in sloten die 6 of meer meters breed zijn. De smallere sloten blijven dus liggen. Voor deze sloten dacht men aan de DUW. 7% km sloot kwamen hiervoor in aan merking, maar dat is nog lang niet alles. Bovendien vie'l de begroting, wilde men de werkzaamheden in DUW-verband laten uitvoeren, lang niet mee. Een andere mogelijkheid voor de smalle sloten was een kleinere baggermachine. Maar ook dat levert moeilijkheden op. En nog een ander idee was verkavelen! Dit woord werd tijdens een vergadering van het polder bestuur uitgesproken door de voorzitter, de heer J. J. Bakker. Het woord viel als een kleine bom wat de uitwerking betreft. Dat was een maand of drie gé- leden. Voorlichting De polderbestuurders van Ursem zijn echter verstandige en bekwame mensen, die vatbaar bleken voor het idee. En boven dien moest er iets gedaan wor den. Er kwam een volgende ver gadering en hierbij werd ir. van Beek van de Cultuurtechnische Dienst uitgenodigd. Hij praatte over de ruilverkaveling, over de onschatbare voordelen, ook over de kosten. Het gevolg was, dat het polder bestuur behoefte gevoelde om eens ergens te gaan kijken waar de ruilverkaveling al gereed en geslaagd was. Contact werd op genomen met het gemeente bestuur, want de ruilverkaveling is ook een gemeentebelang. En zo toog een gezelschap van een twintig man sterk op excursie naar het Waarland, waar men de resultaten, de prachtige resulta ten, met eigen ogen aanschouwde en waar de voorzitter der plaat selijke commissie, de heer Dek ker, aanschouwelijke toeliohting gaf. Vanzelfsprekend waren de heren van de Cultuurtechnische Dienst ook bij het gezelschap, om vele vragen te beantwoorden en diverse zaken te verduidelijken. Van het Waarland, waar op één plaats de eigenlijke werkzaam heden nog bekeken konden wor den (bij een boer die aanvanke lijk niet mee wilde doen) ging men ook naar de polder Valkoog, waar na het succes te Waarland de ruilverkaveling 'n even groot succes werd Na Nieuwjaar is men van plan om de landeigenaren eens bij elkaar te verzamelen en dan wil men eens gaan praten en eens peilen naar de stemming onder hen t.o.v. eventuele ruilverkave ling. Er zal niet over gestemd worden, dat komt later. Maar de ruilverkaveling, die ook hier on getwijfeld verbeteringen zou brengen, heeft in ieder geval de volle aandacht. «p», MiLl r mtj I |fp Hoe 91 er uitzag na de tot stand koming van de ruilverkaveling Ml

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3