„Mea culpa" achter IJzeren Gordijn reeds verklonken Zal eens de metselsteen door metaal vervangen zijn? In de F.S. gaat het Zetbazen van het Kremlin worden met gedevalueerd geld betaald De laak der ministers zonder portefeuille al aardig die kant op mUMATIÊKZIJZ KLOOSTERBALSEM De geschiedenis van Amerika Kerl wo De moord op mevr. de Ridder „We komen er eerlijk voor uit" Regeren in Bonn Contact houden Huizen van staal en aluminium R Zaterdag 28 November 1953 Bijzondere correspondentie Moskou's offensief van We gaan de boel achter het IJzeren Gordijn eens even op meer democratische leest schoeien", is even geruisloos geluwd als met veel lawaai begonnen. De kopstukken van het communisme hebben kennelijk spoedig ervaren, dat daarvan de risico's te groot en het bedrog te doorzichtig ivas. Ze hebben hun campagne om de ontevredenheid in eigen huis te stillen nu afgebogen naar de economische sector. Meer ver- bruiksgoederen is nu de leuze, waarmee de Sovjets de burgerij trachten te paaien. ben om de levensomstandigheden van ihun onderdanen enigermate te verbeteren, dan valt nog moei lijk te begrijpen in hoeverre zij daarin kunnen slagen. Al praten zij nu er over wat minder nadruk te leggen op de zware industrie, het is nog maar een vraag of ze in staat zijn daarmee zo ver te gaan. dat het van betekenis wordt voor de overige sectoren van het economische leven. De productie van kolen in Polen en Bulgarije, van staal in Hongarije en Tsjeeho-Slowakije en van olie in Roemenië, moet. omdat deze materialen nodig zijn voor de militaire kracht van 't Sovjetdom ongetwijfeld op het hoge peil van het afgelopen jaar worden ge houden Dat zal de staat enorme inves teringen kosten, want het is in de satellietstaten de staat die de verantwoordelijkheid draagt en die verplicht is Rusland voor zijn militaire ..bescherming" met strategisch en militair belang rijke goederen te betalen De. stroom goederen uit Polen, Hon garije. Bulgarije enz. naar de Sovjet-Unie zal dan ook wel on verminderd moeten blijven voort duren. Malenkov maakte onlangs ge wag van het feit. dat de roebel Rusland valuta in koop kracht zo aanzienlijk was geste gen en dat. dank zij dit ver schijnsel. Ruslands economische toestand hoopgevend was. Maar dat de roebel zo koopkrachtig is, komt alleen doordat de Sovjet- ee" monetaire hervorming een lueerd geld betaalt. Voor het Kremlin betekent dit een voor deel: voor de satellietstaten een strop. En daaraan ook is het te wijten dat de Polen. Tsjechen en andere naties gebrek aan voedsel hebben en aan sterke valuta orri uit andere landen te kunnen im porteren. Het geld dat beschik baar is. hebben kleine dictators als Zapotocky. Gheorghiu-Dej en Bierut nodig om hun machts apparaat van politie en semi- militaire jeugdorganisaties in stand te kunnen houden. Zonder dat zou hun regime immers in een minimum van tijd zijn „weg- gesaboteerd". Het Westen kan niet helpen Zolang het Kremlin de eco nomie der onderworpen volkeren blijft controleren, kan het Wes ten hen ook niet te hulp komen Al zouden de handelsbetrekkin gen tussen Oost- en West-Europa hersteld worden, dan nog blijft immers het vrijwel zekere ge vaar, dat Malenkov en ziin clan zullen doorgaan met het uitper sen van de nationale economie (dus van de volkswelvaart) van landen welke het Kremlin ..onze vrienden" pleegt te noemen. Een poosje heeft men zich in die lan den laten paaien met de hoop dat het na de verzekeringen van mensen als Malenkov wel beter zou gaan. De meest verstandige lieden beginnen zich nu echter al af te vragen, hoe lang de con cessies van kracht zullen blijven. Slaagt het Kremlin er niet in werkelijk meer ruimte te schep pen voor datgene, wat de door snee burggr om behoorlijk te kunnen leven, verlangt, dan zal het we! door slinkse methoden proberen zijn prestige te redden. De Sovjets kunnen dan. bijv. ter wijl het prijspeil stijgt, de lonen op een laag niveau houden. Ze kunnen de belastingen onder het motto van dat de nationale vei ligheid zulks behoeft, verhogen en als ze het op een heel ..on schuldige" manier willen doen. bestaat er ook nog de mogelijk heid om de massa door bijzon dere distributiemaatregelen of voldoende voedsel, kleren en huishoudelijke artikelen te ont houden dan middelen om te zor gen, dat ze er over kunnen be schikken. Bij tijd en wijle zullen de rode bestuurders zich zelf wel eens beangstigend afvragen, hoe lang de kruik te water kan gaan. I Ze willen niet erkennen dat werkelijke veranderingen pas dan aan de orde komen, als het regime verandert. Maar daarvan is er bij de Malenkovs. de Bie- ruts. Piecks en hoe de zetbazen verder mogen heten, voorlopig nog geen sprake. Helaas. Vooral voor de mensen die nu. onder hun eigengereid bestuur te lijden hebben. Nog Iwee verdachten gearresteerd NEURENBERG. 27 Nov. De politie van Neurenberg heeft vandaag verklaard dat twee nieu we Joegoslavische verdachten zijn gearresteerd in verband met de treinnioord op mevrouw De Rid der. Zij zijn door de politie geïden tificeerd als Bairo Bogucanin (23 jaar) en Mirco Bodrusic (28 jaar). Beide verdachten zijn afkomstig uit het vluchtelingenkamp Valka. Volgens de politie worden de twee arrestanten ervan verdacht twee landgenoten geholpen te hebben bij de moord op de 51- jarige Belgische kunstrijdster. 130 werknemers van Holland-Nautic ontslagen Vrijdag is aan honderd arbei ders en dertig kantoorbedienden van de Holland-Nautic in Haar lem ontslag aangezegd. Zij behoeven Maandag niet meer op het werk te komen. De lonen en salarissen over de af gelopen week en maand zullen normaal worden uitbetaald. Het is echter dubieus of de lonen en salarissen over de wettelijk voor geschreven opzegtermijnen uitbe taald zullen kunnen worden. Aan het begin van de week lag het in het voornemen dertig werkne mers voor ontslag voor te dragen. Later liep het aantal op tot 162. Daarvan blijkt de directie nu te zijn teruggekomen, omdat onder de overblijvende arbeiders een verloop werd verwacht, dat de afwerking van de nog resterende orders in gevaar zou kunnen brengen. Unie vrijwel een monopolie bezit op de export van de haar onder danige naties en de daarbij ge leverde goederen met gedeva- rad voor de ogen te draaien. Er zijn voor een regering als die in communistische landen meer manieren om de burgerij Afgelopen zomer hebben drie communistische eerste ministers Nag3' van Hongarije. Gheor- glhiu-Dej van Roemenië en Malen kov in eigen persoon zich in politieke verklaringen vrij on omwonden uitgelaten over het gebrek aan voedsel en alledaagse gebruiksvoorwerpen. Vooral de twee premiers uit de satelliet staten stelden daarbij de stand van zaken niet rooskleuriger voor dan ze in werkelijkheid is: bei den bekenden dat ze een ernstige vergissing hadden gemaakt door te veel nadruk te leggen op zware industrie en het bedrijfs leven van hun land bloot te stellen aan productie-schema's welke te veeleisend waren. ..Terzake van de economische politiek zal de Hongaarse rege ring beter indachtig ziin het spreekwoord, dat men een cos- tuum nooit groter kan maken dan er stof beschikbaar is." ver klaarde Nagv op 4 Juli j.l. ..We komen er eerlijk voor uit, dat de doelstellingen van ons viif jaren plan welke de Hongaarse regering notabene in vier laar had willen verwezenlijken bo ven de krachten van ons volk gaan. We hebben te hoog gemikt en dat is ten koste van de levensstandaard gegaan." En Gheorghiu-Dej bekende op de drie en twintigste Augustus niet veel minder, toen hij erken de. dat de stijging van de levens standaard der arbeiders was ach ter gebleven bij de grotere om vang van de nationale productie. Ook Malenkov uitte zich in be zorgde bewoordingen over het gebrek aan consumptieve goede ren. en Khrushchev, waarschijn lijk Ruslands nieuwe economische dictator, liet het niet aan twijfel onderhevig of het feit. dat de Sovjet-Unie er sedert 1928 niet meer zo slecht 'heeft voor ge staan, wat de voedselsituatie be treft. is te wijten aan de over dreven inspanning die verricht moest worden ten behoeve van de expansie der zware industrie. Drie oorzaken Dat de regeringen der satelliet staten aldus gedwongen worden tot een „Mea maxima culpa" en zelf dnietleiheTemkalMs^en.Zkahn YORK Metalen wolkenkrabbers worden popu- worden toegeschreven aan drie oorzaken. In de eerste plaats is het plan om de economie van de landen achter het IJzeren Gordijn vol ledig te socialiseren een com plete mislukking geworden. Ver der staat nu wel voor iedereen vast. dat tengevolge van deze mislukte onderneming de levens standaard van de Oost-Europese bevolking sedert de machtsover name door communistische be stuurders ontstellend slecht ge worden is. Met. tenslotte, het gevolg dat de ontevredenheid het kookpunt bereikt heeft en dat, als het communistische regime geen zelfmoord plegen wil, de Sovjet-regeringen haastig belang rijke concessies moeten doen aan hun burgerij die snakt naar meer en beter voedsel en naar ge bruiksgoederen welke een mens nu eenmaal moeilijk in zijn leven missen kan. In feite ligt er dus aan de nieuwe economische poli tiek van de Kominform-landen oo'k wel degelijk een politieke bedoeling ten grondslag. De manier waarop de commu nisten nu het probleem aanvat ten is wel kenmerkend voor de aard van hun regime. Voor com munistische bestuurders is het volk. waarop ze hun machtsmis bruik kunnen laten botvieren, geen gemeenschap van vrouwen en mannen, doch slechts een massa, welke als lot beschoren is een leven lang te werken in vrees en gelatenheid. Men moet deze mensen net voldoende eten geven om te voorkomen, dat ze bezwijken of tot opstand komen: worden ze rumoerig en onhandel baar, dan wat meer voedsel. (Door Dr Herman Sehaefer) In de nieuwe regering van de Bondsrepubliek telt men vier minis- sters zonder portefeuille. Dat he%ft hier en daar bevreemding gewekt, die vooral duidelijk tot uiting kwam in de veronderstelling, dat de beweegredenen voor deze vermeerdering van het aantal ministerszetels uitsluitend en toevallig hadden afgehangen van de stemmenverhouding in het kabinet en de sterkte der verschillende fracties in het parlement. Dit kan in de toekomst tot misverstanden leiden en het is daarom, dat er de nadruk op moet worden gelegd, dat de ministers zonder portefeuille er niet zo maar bijhangen. In de tijd van de Republiek van Weimar, dus na de eerste wereld oorlog. telde de Rijksregering ook ministers zonder portefeuille. Dit waren zeker niet de onbelang- rijksten .hetgeen direct duidelijk is, wanneer men zich de namen van deze ministers herinnert. Tot hen behoorden o.a. Mathias Erz- berger die destijds leider van het Zentrum" was. voorts David, die één van de meest vooraanstaande leiders van de sociaal-democratie was en Gothein die de Duitse Democratische Partij vertegen woordigde Hun taak bestond in die dagen in hoofdzaak in het in overeenstemming brengen van de regeringspolitiek met de bedoe lingen van de achter hen staande politieke groeperingen. Deze taak valt ook nu weer in het nieuwe Bondskabinet aan de ministers zonder portefeuille toe. Het is voor de politieke wils vorming in het parlementaire werk een vereiste, dat de ver schillende richtingen in het par lement buiten de zogenaamde „vakministers" om op een pas sende wijze in de regering zijn vertegenwoordigd. Dit dringt te meer, waar het een regering be treft die over een twee-derde meerderheid in het parlement be schikt. De regering van een répresen- tatieve democratie is niet op één lijn te stellen met een fractie- comité. Zulk een regering is een verantwoordelijk staatsorgaan met de bevoegdheid voor 't ne men van politieke beslissingen, die voor nu en morgen het lot van het volk kunnen bepalen. In dit licht bezien springt de belangrijk heid van de post van minister zonder portefeuille dadelijk in het oog Immers de vak-ministers hebben bij de voortdurende groei ende taken ener regering een zo groot en omvattend werkterrein dat zij eenvoudig de gelegenheid gaan missen om aan de politieke waardering de nodige aandacht te schenken. Aan de andere kant is juist deze politieke waardering een zo voorname zaak, dat het in geen geval weelde is, wanneer hiervoor het instituut van de mi nister zonder portefeuille wordt gesteld. In de werkzaamheid van de verschillende departementen vindt naar de eisen van de tijd een toenemende differentiëring en specialisering plaats. Hier tegenover kunnen nu de minis ters zonder portefeuille, die een overwegend politieke taak heb ben en het contact tussen rede ring en de verschillende parle mentaire fracties onderhouden, het juiste tegenwicht vormen. Dit is wel de beweegreden ge weest, die tot de aanstelling van ministers zonder portefeuille in hot kabinet Adenauer heeft ge leid. Commandeur H. Bos naar Nederlandse Antillen Commandeur II. Bos, tevoren plaatsvervangend ohef marinestaf is gisteren met de „Willemstad" uit Amsterdam naar de Neder landse Antillen vertrokken. Hij zal daar commandeur B. Hessing als commandant marine in de Ne derlandse Antillen aflossen. TWEEDE KAMER Hoe staat het met de P.B.O.? De heer Schouten (A.R.), die zich in de avondvergadering van Donderdag voor het verband tus sen politieke gemeenschap en gemeenschappelijke markt uit sprak, bracht de heer Nederhorst (P.v.d.A.) onder het oog, dat het desbetreffende regeringsstand punt toch uitvoerig getoetst is aan het standpunt van de Kamer. De andere sprekers in de avondvergadering wijdden voor al aandacht aan het beleid van minister De Bruyn. De heer Koersen (K.V.P.) vroeg zich af waarom niet meer voortgang met de P.B.O. te con stateren valt. Over verschillende projecten heeft de S.E.R. advies uitgebracht. De regering gaat dat werk toch niet overdoen. Hii en de heren Kikkert (C.H. en Ha zenbosch (A.R.) waren het er over eens. dat de bedrijfschap pen verordenende bevoegdheid moeten bezitten op economisch, maar ook op sociaal terrein (o.a. de ^onen). Maar er waren ook verschillen. De heer Kikkert betoogde, dat de instelling van een „schap" niet op een geschil over de zetel verdeling mag afspringen. De heer Hazenbosch wilde ech ter ook geen instelling bij de wet als slechts dit bezwaar rest. Ds. Zandt (St.Ger.) wilde zeker geen oplegging van bovenaf en liever helemaal geen P.B.O. De wens van de middenstand inzake een speciaal toporgaan voor de midenstand, kreeg in deze vergadering nog steun van de heren Kikkert en Hazenbosch. De heer Kikkert vroeg of de minister niet kan toezeggen, dat hij dit toporgaan zo nodig bij speciale wet zal mogelijk maken. Bij opmerkingen van andere aard hoort het pleidooi van de heer Kikkert voor het veenbedrijf. Hij achtte een planmatige aanpak nodig. De eerste stap zou de instelling van een centraal ver koopkantoor kunnen zijn. (Advertentie) fUw spit, Uw lendenpijn weg met Akker's Kloosterbalsem, die onder de huid doordringt en Uw pijn verdrijft. Spoedig zegt gij: prijs voor metselwerk. Waarne mers zeggen verder, dat het bouwskelet door het gebruik van lichte metalen van een lichtere staalconstructie kan zijn. Panelen van aluminium wegen slechts 2,7 kg per vierkante voet tegen metselwerk 45 kilogram per vier kante voet Clements Panel Co., die de met aluminium bedekte panelen le verde voor de grote en tot voor kort geheime luohtbasis te Thule Zal het baten? Aangenomen dat de communis tische regeringen op het ogen blik werkelijk de bedoeling heb- Verduistering uit leger magazijn? Drie burgers en een militair zijn door de marechaussee gear resteerd in verband met vermoe delijke verduistering, diefstal en heling van -goederen .ten nadele van het rijk. De arrestanten zijn een vader en twee zoons, leiders van een firma, (een familiebe drijf te Diemen), die o.a. handelt in autobanden. De vierde arres tant is een sergeant-majoor van een legermagazijn in Bussum. lair in de Ver. Stalen. In vele van 's lands grote steden verrijzen torenhoge gebouwen van aluminium of met i op Groeniand, heeft bekend ge- porcelein bedekt staal als paddestoelen uil de grond. Zej ken%t°alumS worden gebruikt als hotels, kantoorgebouwen, fabrieken des tijds bestand is. De maat- i> n i sohappij zegt drie jaar lang hon en pakhuizen. Ue vraag naar metaal voor buitenmuren derden gebouwen, variërend van en daken neemt geweldig toe. Aan New-York's Park Ave- sezinshuizen tot hangars, die groot genoeg zijn voor een aantal B-36's, neergezet te hebben. On danks temperaturen die tot 55 nue is het ene in een aluminium jasje gestoken kantoor gebouw nog niet klaar of voor het volgende worden de fundamenten reeds gelegd. bouwwerken een toenemende schaarste aan vakbekwame met selaars ontstaat en dat met metaal veel gemakkelijker ge werkt kan worden. Het nieuwe Statler hotel in Dit werd hijvoorbeeld bewezen New Hartford (Connecticut) heeft™et ekLtoIorJehouwVrdlDPenver buitenmuren van staal, dat men een blauwgekleurd laagje porse- De muuri lakten. waarvooi 18.000 lei,n bedekt is. Hetzelfde soort gefabriceerde aluminium pa- metaal is gebruikt voor de bui-ne:le" wbruikt werden zaten in ten muren van het nieuwe tech-"V"der dan ce" ,Yeek op ,hun nisohe hoofdgebouw van General "laa,t.s' .door ff"lee,ten Ya" l\vee Motors te Detroit, voor verschil- verdiepingen hoog met bouten lende gebouwen van de univer- aan het bouwskelet te bevestigen, siteit van de staat Michigan, een gebouw op het vliegveld van San Francisco en een grote veestal in Montgomery (Alabama). De Aluminiums Co. of America Een New Yorkse aannemer, die niets met dit bouwwerk te maken had, zei dat er „ten minste drie maanden" mee heengegaan heeft haar eigen product gebruikt zouden zijn om de buitenmuren voor de buitenmuren van haar nieuwe, 30 verdiepingen hoge kantoorgebouw in Pittsburgh (Pennsylvania). Deze nieuwe bouwtrant heeft nog geen woorden van diepe be zorgdheid ontlokt aan de vak lieden, die met de ouderwetse metselsteen plegen te werken. Een functionaris van een vakver eniging van metselaars heeft vol gens Wall Street Journal ver klaard: ,Ze komen altijd met nieuwtjes, maar die verdwijnen wel weer. ï*"em bijvoorbeeld de metselsteen, die is al 5000 jaar meegegaan en zal het nog wel 5000 jaar uithouden". De metaalproducenten zijn echter enthousiast. Een grote fa brikant van aluminiumproducten zegt: „Wij ramen dat over tien jaar 50 procent van onze pro ductie door de bouwnijverheid afgenomen zal worden". Een andere fabrikant zegt: „Wij kun nen tengevolge van de concurre rende prijs reeds nu tegen het metselwerk op". Anderen ver klaarden, dat er bij de grotestituut. van het gebouw op te metselen Op de basis van de kosten lijkt metaal eveneens voordeliger dan metselwerk. Seaporcel Metals Ins. te Long Island City (New York) zegt. dat de panelen, die wor(jen ondergebracht die. zich voor het hotel te New Hartford bezig houden met controlewerk- gebruikt zijn ongeveer twee dol- zaamheden. De grootste hiervan 'ar per vierkante voet kosten, t de c.C.D. (Centrale Controle- ft it n j A11 am i M- graden onder nul daalden en stormen met windsnelheden van bijna 200 kilometer per uur, „zijn. deze gebouwen nog in dezelfde conditie als toen zij gebouwd werden", aldus een woordvoerder voor de maatschappij. De belangstelling voor het ge bruik van metaal ten behoeve van de bouw van gezinswoningen neemt zo snel toe, dat een doch- termaatschanpij van de United States Steel Co. - U.S.S. Steel Homes een fabriek voor de "Vervaardiging van stalen huizen bouwt. C-C.D. wordt Algemene Inspectiedienst Binnenkort zal als onderdeel van het ministerie van Landbouw Visserij en Voedselvoorziening, worden opgericht de Algemene Inspectiedienst. Hierin zal een aantal instanties oftewel 25 tot 50 dollarcent min der dan de ter plaatse geldende DE HERVORMING DER JURIDISCHE STUDIE NIJMEGEN. De door dc mi nister van Justitie mr Donker opgeworpen dankbeelden over een herziening van de juridische stu die hebben in brede kringen de belangstelling hiervoor wakker geroepen. Naar aanleiding hier van heeft de vereniging van juri dische faculteiten in Nederland een onderzoek ingesteld naar de wenselijkheid van bepaalde her zieningen in het academisch m- dienst) en verder zullen onder de A.I.D. komen te ressorteren de opzichters van de veeartsenij- kundige dienst, de controleurs van de plantenziektenkundige dienst, enz. Men hoopt door deze coördi natie van alle controlediensten van het imnisterie doelmatiger te kunnen werken. Het personeel van de nieuwe dienst zal uiter aard zo veel mogelijk bestaan uit het personeel van de thans be staande controlediensten. Waarschijnlijk zal echter niet ieder een plaats kunnen vinden in de A.I.D. Het personeel hier voor zal zo veel mogelijk gese lecteerd worden op grond van geschiktheid en vakbekwaamheid, waardoor h.c. anciënniteit geen doorslaggevende rol zal spelen. 1. In het begin van de oorlog van de Engelsen tegen de Fransen en de Indianen had Benjamin Franklin vertegenwoordi gers van de Engelse koloniën tot een congres in Albany aan de Canadese grens uitgenodigd. Men stelde voor een gemeen schappelijke bondsregering voor de 13 koloniën te vormen, maar dit voorstel werd in alle koloniën verworpen en de Engelse koning weigerde eveneens aan deze plannen zijn goedkeuring te geven. 2. Benjamin Franklin was in die tijd al een beroemd geleerde. Twee jaar van te voren had hij gedurende een onweer zijn beroemde vlieger opgelaten en uit het touw vonken getrokken, waardoor hij bewees, dat een bliksemstraal niets anders was dan een grote electrïsche vonk. 3. De grote uitvinder en staatsm.an was te Boston geboren, maar als zeventien jarige boekdrukkersleerling maakte hij zich onmogelijk door een artikel te schrij ven, waarin hij beweerde, dat vrome schelmen van alle schelmen de ergsten zijn. Hij moest de stad verlaten en ver huisde naar de Kwakerstad Philadelphia, waar hij beter aardde. 4. Het daar door hem opgerichte boek drukkersbedrijf breidde zich meer en meer uit. Hij bezat ook een boekhandel en was directeur van de posterijen. Hij zorgde voor de brandweer en voor beter schoonhouden van de straten, stichtte de eerste openbare bibliotheek, een zieken huis en een gymnasium. Naast de uren, tijdens welke zijn wetenschappelijk werk beslag op hem legde, vond hij ook nog tijd een weekblad uit te geven en een grote uitgeverij te leiden. OUDE NIEDORÏ dagmiddag gehouc zitting van de gem Oude Niedorp, in wijd aan het behai diverse begrotingei een betekenisvol a< besluit om wederoi teren voor de verdi van de Ned. Herv. dorp Oude Niedor Zoonen, lid van d commissie, getuigde voltooiing van de i dit oude historisch onverwijld begonne de „restauratie" v; lijke gesteldheid va woners. In de afgelopen c de levensopvatting bewoners zeer ern: Het is de liefste v, heropbloei van het kan worden bewerk Het voorstel was ling gekomen naar i een brief van de Kerkvoogdij, waarin kentelijkheid jegens tebestuur kenbaar rr dedeling deed van de kerkrestauratie voltooid. Binnen in ten echter nog zeei verbeteringen wor bracht. Bovendien i dige van de klokke dergelijke vervallen beklimmen levensf geworden. Daarnaas de gewelven en het fraaie meubilair gri taureerd te worden, van Monumentenzor nister bereid om de begroting te verhoge onder beding, dat al ten weer meedoen, f 50.000 zijn als vo bracht: het Rijk 50 Provincie 15 procent te 10 procent en de 25 procent. In dit j gemeente dus 10 f 12000 moeten bijd v. Zoonen herinnerd de restauratie in ei f 100.000 zou moeten de f 62.000 die nu zi uitgegeven kan prae hele werk worden conform de oorspronl De heer Stadegaart l de wethouders „vol klopt ons hart", me king dat ook het R.K deel er veel aan ge deze mooie oude kt goeden staat wordt g zegde toe, dat de fractie zou voorstemr In beginsel besloot N. H. Post te Zij dew ming te verlenen vc kopen van 500 m2 te Zijdewind, doch t raad de bouwplannen kunnen uitmaken w grond het zal moete Het verzoek van schoolbestuur te 't 1 nanciële medewerkin inrichten van een g\ legenheid in de grote R-K-. Verenigingsgeboi gewilligd. De bedongi van f 6 per week voo werd redelijk geacht tering van de vloer z dig zijn en voor he lesmateriaal wordt no begroting ingediend. Hierdoor komen de 3/5 voor Oude Niedc 2/5 voor Nieuwe Niec houden en verwarm voor rekening van c' het R.K. schoolbestui werd b;j de N.V. Ban Gemeenten een cred: gaan in rekening c f 10.000. Op voorstel van de 1 ondersteund door de gaart, besloot de raa subsidie te verlenen 'i de. Christelijke ce Militaire Tehuizen. Ii ling tot de heer van vond dat de gemeenti taak had, betoogde di genoot Kriller dat hee tairen hun zedelijk b den aan de Militaire et alternatief van de Zoonen, dat dan ook c tische tehuizen gestei moeten worden, wer verworpen. Uitdrukki vastgesteld, dat deze gezien moeten worde bluk van instemming ven van de betrokke gen. Verder goedgeke we subsidies: Pro Juv< maar f 25 per jaar, I tuin Westfriesland. H( Stichting Geestelijke zondheid 20 ct. per in\ Genootschap v. Reclas: Bond tegen het vlof Stichting Moederscha Kmderhygiëne f 7.50 p dag van het zuigeling tiebureau en f 10 per voor kleuterzorg, A.N. R.K. Lyceum Alkmaar wijl de subsidies van jeugdverenigingen verl den van f 50 op f 75 satie of totaal f 300. werd de subsidieaanvri Boekenauto. Overwege subsidie van f 7.50 pi van de R.K. kleutersch te schriel was, besloo deze subsidie te ve Hiermede is nogmaals gemoeid. De ouders br plm. f 1200 bijeen. TT-, Een veilige Uit de overgelegde bleek dat de vooruitzii de gemeentekas alleri ontrustend zijn. De oor ke post onvoorzien was En dat terwijl het ondi heel veel geld vraagt voor G.L.O. en f 33 voc per leerling). De heer i achtte het nodig dat uitgetrokken wordt voc mieregeling woningverl Burgemeester Klab minder van overtuigd, hier ingezetten zijn di willen hebben voor he ren of splitsen van hu dan kunnen zij altijd t door de heer Stadeg pleitte extra post voi economische steun aa

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 4