Kerkrestauratie zal worden voltooid Roomboterletters Kovan Dijk excelleert in „Muizen en Mensen Speculaaspoppen Vaststelling minimum- en vergoedi Hoornse jongen ging in dertiger jaren in de rubber En werd succesvol zakenman Raad Oude Niedorp Sublieme voorstelling van Rotterdams Toneel B0R6WARD HAKSA 1800 Mgr Giobbe bij Z.H. de Paus 't Zit vast vaster met VEL PA F i H Nederland zendt geen rapport Zaterdag 28 November 1953 Pagiua 3 OUDE NIEDORP De Vrij dagmiddag gehouden openbare zitting van de gemeenteraad van Oude Niedorp, in hoofdzaak ge wijd aan het behandelen van de diverse begrotingen, kreeg nog een betekenisvol accent door het besluit om wederom geld te vo teren voor de verdere restauratie van de Ned. Herv. Kerk in het dorp Oude Niedorp. Weth. van Zoonen, lid van die restauratie commissie, getuigde er van dat na voltooiing van de restauratie van dit oude historische bouwwerk onverwijld begonnen wordt aan de „restauratie" van de geeste lijke gesteldheid van de dorpsbe woners. In de afgelopen decennia heeft de levensopvatting van de dorps bewoners zeer ernstig geleden. Het is de liefste wens dat een heropbloei van het geloofsleven kan worden bewerkstelligd. Het voorstel was in behande ling gekomen naar aanleiding van een brief van de Ned. Herv. Kerkvoogdij, waarin deze zijn er kentelijkheid jegens het gemeen tebestuur kenbaar maakte, en me dedeling deed van het feit dat de kerkrestauratie buitenom is voltooid. Binnen in de kerk moe ten echter nog zeer aanzienlijke verbeteringen worden aange bracht. Bovendien is het inwen dige van de klokketoren in een dergelijke vervallen staat, dat het beklimmen levensgevaarlijk is geworden. Daarnaast dienen ook de gewelven en het deels zeer fraaie meubilair grondig geres taureerd te worden. Op verzoek van Monumentenzorg is de Mi nister bereid om de restauratie begroting te verhogen tot f 62000 onder beding, dat alle participan ten weer meedoen. De eerste f 50.000 zijn als volgt bijeenge bracht: het Rijk 50 procent, de Provincie 15 procent, de gemeen te 10 procent en de Kerkvoogdij 25 procent. In dit geval zou de gemeente dus 10 procent van f 12000 moeten bijdragen. Weth. v. Zoonen herinnerde er aan dat de restauratie in eerste aanleg f 100.000 zou moeten kosten. Met de f 62.000 die nu zullen worden uitgegeven kan practisch het ge hele werk worden afgemaakt conform de oorspronkelijke opzet. De heer Stadegaart beantwoordde de wethouders „vol verwachting klopt ons hart", met de opmer king dat ook het R.K. bevolkings deel er veel aan gelegen is dat deze mooie oude kerk weer in goeden staat wordt gebracht, en zegde toe, dat de gehele R.K. fractie zou voorstemmen. Diversen In beginsel besloot de raad aan N. H. Post te Zijdewind toestem ming te verlenen voor het aan kopen van 500 m2 bouwterrein strelingen, te Zijdewind, doch eerst wil de raad de bouwplannen zien om te kunnen uitmaken welk perceel grond het zal moeten zijn. Het verzoek van het R.K. schoolbestuur te 't Veld om fi nanciële medewerking voor het inrichten van een gymnastiekge- legenheid in de grote zaal van 't R.K. Verenigingsgebouw werd in gewilligd. De bedongen huurprijs van f 6 per week voor 15 lesuren werd redelijk geacht. Voor verbe tering van de vloer zal f 100 no dig zijn en voor het benodigde lesmateriaal wordt nog nader een begroting ingediend. Hierdoor komen de kosten voor 3/5 voor Oude Niedorp en voor 2/5 voor Nieuwe Niedorp. Schoon houden en verwarming komen voor rekening van de eigenaar: het R.K. schoolbestuur. Besloten werd bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten een crediet aan te gaan in rekening courant tot f 10.000. Op voorstel van de heer Tromp, ondersteund door de heer Stade gaart. besloot de raad om f 15 subsidie te verlenen aan de R.K. en de Christelijke centrales van Militaire Tehuizen. In tegenstel ling tot de heer van Zoonen. die vond dat de gemeente hier geen taak had, betoogde diens fractie genoot Kriller dat heel veel mili tairen hun zedelijk behoud dan- den aan de Militaire Tehuizen, et alternatief van de heer van Zoonen, dat dan ook de humanis tische tehuizen gesteund zouden moeten worden, werd radicaal verworpen. Uitdrukkelijk werd vastgesteld, dat deze bijdragen gezien moeten worden als een blijk van instemming met 't stre ven van de betrokken instellin gen. Verder goedgekeurde nieu we subsidies: Pro Juventute Alk maar f 25 per jaar, Proefschool- tuin Westfriesland. Hoorn f 15. Stichting Geestelijke Volksge zondheid 20 ct. per inwoner, Ned. Genootschap v. Reclassering f 25 zelfstandigen zal worden inge voerd. Van verlaging ofwel op heffing van de straatbelasting wilde burgemeester niets weten, ook al betoogden diverse raads leden dat dit een onrechtvaardige belasting was. Het komt neer op extra polderlasten voor eigenaars die juist minder van wegen en verlichting profiteren dan de an dere ingezetenen. De burgemeester oordeelde het beter wat reserve te kweken. In dien nodig kan dan wat gedaan worden voor de jeugd, b.v. door aanleg van sportterreinen. Spre ker wilde wel de toezegging doen dat de bezoldiging van de ge meentebode nader wordt beke ken. Dat een vergoeding van f 10 voor het zitting nemen op het stembureau te laag is werd door spreker ontkend. „De alsmaar etende" heren kunnen tenslotte ook eventueel boterham en thermosfles meene men. Men wordt immers niet tot zittingnemen verplicht. De vergoeding voor de raads leden was ook z.i. te laag. Het voorstel van de heer Tromp om de vergoeding van f 5 op f 7,50 te brengen gaf echter geen schijn van kans. Het tussenvoorstel van de heer van Zoonen om er f 6 van te maken, en dat ook te laten gelden voor de commissie vergaderingen waarvoor tot nu toe geen vergoeding gegeven werd, verwierf alle stemmen. Geen voetbalclub Wel bracht de heer van Zoonen de raadsleden onder het oog dat het niet van standing getuigt wanneer ze altijd gelijk voetbal verenigingen of damclubs maar 's avonds gaan vergaderen. Men behoort niet alleen 's avonds maar eventjes de gemeentebelangen te behartigen. De heer Tromp, die de aller beroerdste verlichtingstoestand bij de vier wegkruisingen te Verlaat hekelde, kreeg te horen, dat over leg geopend is tussen de gemeen ten Oude Niedorp, Heerhugo- waard en Harenkarspel. Eigen lijk diende de Provincie, die daar zomaar een autosnelweg heeft ge maakt. zelf ook voor een redelij ke verlichting te zorgen. Maar 't beroerde is dat de Provincie daar totaal niets aan doet. Sterker: men eist van gemeenten die eventueel verlichting willen aan brengen dat zij peperdure natri- uminstallaties laten plaatsen. Voor de paar lantaarns die er dus ko men wordt dat ongeveer f 1200 (Advertentie) aiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiii£ I St. Nicolaas gaat naar BROUWER 1 RUIME KEUZE Kapstokken en Borstelhangers Laat 189 t.o. R.K. kerk ALKMAAR 1 aiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiïi „Go-Ahead" 35 jaar ALKMAAR. De voetbalver eniging „Alkmaar" (Go Ahead) bestond gisteren 35 jaar. Ter ge legenheid van dit jubileum is per.... jaar. B. en W. werden een grote feestavond georgani- gemachtigd om onverwijld be sprekingen te openen, maar kreeg tevens opdracht om uit te zien naar een, goedkoper verlich tingsplan. De voorstellen tot het verlichten van de gemeentelijke uurwerken te Oude Niedorp en Zijdewind zullen nader worden uitgewerkt. seerd in het Wapen van Heems kerk, die vanavond plaats vindt. De avond zal worden verzorgd door het cabaretgezelschap „Elck wat Wils" uit Groet. VOOR HET KIND ALKMAAR Het comité voor inplaats van f 100 voortaan f 200 subsidie per jaar zullen krijgen. De begroting van het burger lijk A,rmbestuur is uitslitend ge maakt met een bijdrage van ruim f 7200. De gemeentebegroting sloot op f 141459,86 aan ontvang sten en het (door de raadsbeslui ten ietwat verminderde) bedrag van f 11611,10 voor onvoorzien. De kapitaalsdienst kwam 40547,84 gulden tekort. (Advertentie) De allerbeste f3.50 1 Banketletters f2.30 TiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniHi^ ALKMAAR. Het Rotterdams Toneel heeft gisteravond in 't Gulden Vlies een waarlijk sublieme vertolking gegeven van John Steinbecks „Muizen en Mensen". En in die vertolking excelleerde Ko van Dijk, een onzer meest begenadigde Neder landse acteurs, in de rol van Lennie, de enorme arme van geest, wiens behoefte aan tederheid resulteert in dodelijke „Muizen en Mensen" is een grootse tragedie van menselijke deernis, menselijke illusies en menselijke mislukking. Poëzie en hardheid zijn er in geworden tot een aangrijpende synthese van menselijkheid. Zo aangrijpend dat „Of Mice and Man" de naam van een vrijwel onlbekend romancier uit Ca-lifornië, in meer dan één werelddeel op aller lippen bracht. De naam van Steinlbedk. Enkele jaren geleden heblben wij Stein beck eens in Parijs ontmoet. Hij noemde zichzelf een Amerikaanse boer. Hij bleek een man van weinig woorden, maar van veel idealen. En wij hebben ons afge vraagd hoe deze onopvallende, wat stugge man een meesterwerk als „Muizen en Mensen" had kunnen schrijven. Maar hij had het gedaan. Jaren geleden heeft het verhaal van de debiele krachtmens Lennie ons voor het eerst ontroerd. En gisteravond, tijdens dat brillante spel van Ko van Dijk, ontroerde het ons weer, en meer dan toen, omdat het ver haal belichaamd was in toneel spelers waarin wij konden ge loven. De krachtmens Lennie en zijn goede genius George, dagloners van ranch tot ranch: een mense lijke tweeëenlheid van kracht en zwakheid, één menselijke para dox van zwakheid en kracht. Lennie streelt de muizen die hij vindt, maar hij, de reus, streelt ze totterdood. En totterdood streelt hij tenslotte, in een men selijke, maar onvolgroeide be hoefte aan tederheid, de vrouw die hem benadert. En eens te meer, maar nu onherroepelijk, maakt hij zich onmogelijk op de ranch waar hij werkt en waar hij, met George, spaart voor een stukje land en een klaverwei voor de konijnen, die hij met k'laver voeren zal. En in de jacht op de ontoe rekeningsvatbare moordenaar, die Ook werd nog goed gevonden de Kinderzegels verzoekt ons on- datn de beide R.K- Fanfarecorpsen derstaande op te nemen, aan welk verzoek wij gaarne voldoen. Iedereen is begaan met het lot van 't misdeelde kind. Vele man nen en vrouwen" stellen hun tijd en zorg, ja zelfs hun gehele leven in dienst van de duizenden kinde ren die snakken naar wat licht en vriendelijkheid in hun vaak vreugdeloos bestaan. En wie onzer zou niet graag ook het zijne doen om het lot dezer kinderen wat te verlichten. Als we maar wisten hoe! Het wordt ons toch zo ge makkelijk gemaakt. Het comité voor de Kinderzegel is van 15 November tot 31 December in touw voor de verkoop der beken de Kinderpostzegels en kaarten. Gebruik deze voor Uw corres pondentie en voor Uw gelukwen sen. En ongemerkt helpt Gij mee aan het grote werk voor het blin de, dove, gebrekkige en in andere opzichten misdeelde kind. Uw vrienden en verwanten doet Ge er een genoegen mee, want Kinderzegels en Kaarten spreken hun eigen taal van goedheid en vriendelijkheid, die vooral in de komende feestmaand zo op prijs worden gesteld. Daarom: Koopt Kinderzegels en Kaarten. Zij brengen geluk voor U zelf en voor 't misdeelde kind! Faillissementsaanvrage afgewezen NRD SCHARWOUDE Naar wij van bevoegde zijde vernemen is de faillissementsaanvrage van de V.T.N door de Alkmaarse Rechtbank afgewezen. In tegen stelling met andere bladen heb ben we ('n week geleden) geen melding gemaakt van deze aan vrage omdat we in twijfel ver keerden, of deze aanvrage ook Zou worden toegewezen. Thans weten we dat d eaanvrage is afgewezen en dit vinden we gelukkig omdat anders vele tuinders in Lange- dijk en wijde omgeving wel eens financieel ernstig gedupeerd kon den worden. We hopen en verwachten' dat aan de goede naam van de V.T.N. door de geruchten van de laatste week niet al te veel afbreuk is gedaan. Laagste inschrijver CASTRICUM. De bouw van een Christelijke school te Alkmaar is bij de .gehouden aanbesteding aan de laagste inschrijvers ge gund. Dit zijn de Castricumse aannemers firma Gebr. Tromp. Zij schreven in voor een bedrag van f 116.000. Plaatsgenoot benoemd CASTRICUM. Onze vroegere plaatsgenoot de heer Kuys, hoofd van d.e Ö.L. sohool De Waal op Texel is benoemd tot hoofd van de Graaf Florissdhool te Voge lenzang. Jeugdige musici CASTRICUM. Onze plaats- genootjes Lijda van Exter en Hans Bom zijn uitgekozen om op 7 December deel te nemen aan de tweede ronde van de pianowed strijd welke door de Ned. mu ziekleraren is georganiseerd. De wedstrijd zal te Alkmaar in het „Gulden Vlies" worden gehouden. met de- opvoering van „Muizen en Mehsen" een hoogtepunt be reikt, dat niet licht te overtref fen zal zijn. S.K. „Muizen en Mensen" van John Stein beck. Regie en vertaling: Max Croiset. Décor: Lucas Wensing. George: Max Croiset, Lennie: Ko van Dijk, Candy: Frits van Dijk, de Baas: Wim Grelinger, Curley: Eli Blom, Curiey's vrouw: Fientje Berghegge, Slim: Wim Hoddes. Carlson: Lucas Wensing, Whit: Bob Verstraete, Crooks Ad Noyons. ®et»r j vloeken f 10. Lennie is geworden, vindt George v*1Cj Moederschapszorg en ujt deernis, een oplossing, die de Kmderhygiene f 7.50 per zittings- on,ze njet ajs ^ij Lennie met dag van het zuigelin0enconsulta-1 ££n scihot, zonder pijn, behoedt tiebureau en f 10 per zittingsdag voor waj heim wacht, voor kleuterzorg, A.N.W.B. f 30. „Muizen en Mensen" is een lyceum Alkmaar f 180, te^-l tragecjiie van mannen zonder God, wijl de subsidies van de R.K. mannen die vlakbij de aarde le- jeugdverenigingen verhoogd wer- verii van zeer menseiyke men den van f 50 op f 75 jer organi satie of totaal f 300. Afgewezen werd de subsidieaanvraag voor de Boekenauto. Overwegende dat 'n subsidie van f 7.50 per leerling van de R.K. kleuterschool wat al te schriel was, besloot de raad deze subsidie te verdubbelen. Hiermede is nogmaals f 600 extra gemoeid. De ouders brengen ook plm. f 1200 bijeen. Een veilige begroting Uit de overgelegde begroting bleek dat de vooruitzichten voor de gemeentekas allerminst ver ontrustend zijn. De oorspronkelii- ke post onvoorzien was f 11611.10. En dat terwijl het onderwijs hier heel veel geld vraagt (f 31.10 voor G.L.O. en f 33 voor V.G.L.O. per leerling). De heer Stadegaard achtte het nodig dat wat extra uitgetrokken wordt voor de pre mieregeling woningverbetering. Burgemeester Klab was daar minder van overtuigd. Wanneer hier ingezetten zijn die subsidie willen hebben voor het verbete ren of splitsen van hun woning, dan kunnen zij altijd terecht. De door de heef Stadegaard be pleitte extra post voor sociaal economische steun aan kleine sen en van zeer menselijke ge voelens. Daarom heeft dit drama ons zozeer gegrepen. Daarom, èn om de prachtige rol van Ko van Dijk, het voortreffelijke spel van Max Croiset. de uitmuntende ver tolking van Frits van Dijk. Om deze drie groepeerden zioh de andere spelers, goed voor hun werk, maar onopvallend naast dit sublieme trio. Het Rotterdams Toneel heeft (Advertentie) uiinniiMniMiuniiiMiinmiiiMiiMiiimiiiiMiiiiiiiiiiiiitiiL 1 i voor de lekkerste in alle maten ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiSt Zilveren jubileum BROEK OP LANGENDIJK. Op 1 December hoopt, de heer C. Jol, postbesteller alhier zijn zil veren dienstjubileum bij de PTT te vieren. Drie jaren was de heer Jol hulpbesteller te Spanbroek en daarna gedurende 22 jaren be steller in Langendijk. Sinds acht jaar vervult 'hij ook de uitster vende functie van omroeper, in welke kwaliteit hij het nieuws ven veilingen en verenigingen be kend maakt. Het zal hem op 1 December wel niet aan belang stelling ontbreken. Spreekuur wethouder Venneker ALKMAAR. Wethouder Venneker is verhinderd zijn we kelijks spreekuur op Maandag 30 November a.s. te houden. Doctoraal Scheikunde ALKMAAR Onze stadgenoot de heer Tj. van der Hauw slaagde aan de Vrije Universiteit te Am sterdam voor het doctoraal exa men Scheikunde. Benoemingen bij het onderwijs ALKMAAR. Tot onderwijzer aan de St. Matthiassdhool is be noemd de heer J. Sdhotte, thans onderwijzer te Castricum; tot on derwijzer aan de St. Laurentius- school voor V.G.L.O. is benoemd de heer A. F. Ticheloven, thans onderwijzer te Schoorl. Alkmaar 700 jaar sVad ALKMAAR. Het comité Stichting 700 Jaar Stad deelt ons mede, dat 18 personen ontwer pen hebben ingezonden voor het maken van affiches, sluitzegels of wimpels voor het eeuwfeest. Binnenkort zal het stichtingsbe stuur in overleg met de commis sie van pers en propaganda een keuze doen uit deze ontwerpen. Voorts vernamen wij, dat bin nenkort niet minder dan 7000 cieulaires naar Reisbureau's en V.V.V.'s in binnen en buitenland verzonden zullen worden om de aandacht op het eeuwfeest te vestigen. Vooral aan de Amerika nen in de Duitse bezettingszone zal speciale aandacht worden be steed. Tentoonstelling van peen CASTRICUM. In een der veilinghallen alhier had men op zeer provisorische wijze een tentoonstelling georganiseerd van de resultaten van p-roefveldjes die in de gemeepte op verschil lende plaatsen waren ingezaaid. De belangstelling voor de ten toonstelling was zeer matig. De opbrengst van peen, welke veel lager ligt dan die van het vorige jaar zal de belangstelling niet hebben vergroot. (Adverentie) met benzine- of diesel-motor De wagen voor topprestaties Snelle acceleratie sterke 60 p.k. benzine- of 42 p.k. dieselmotor verbruik diesel-olie f 1.14 per 100 kilometer 4 versnellingen onafhankelijke voorwielvering royale kofferruimte Naar keuze met 2 of 4 portieren Ook leverbaar als xr combinatiewagen raa^ eraons ra ie of luxe bestelwagen Dealers over het gehele land Imp. ROSIER ALEXANDERLAAN 23 RIJSWIJK (Z.H.) TEL. 771990 CITY GARAGE - GEBR. KLEEN DEALER voor ALKMAAR en OMSTREKEN: ALKMAAR - Telef. 2976 VATICAANSTAD, 27 Nov. De Paus heeft Monseigneur Pao lo Giobbe pauselijk internun tius in Den Haag ontvangen. De prelaat, die zijn vacantie in Italië doorbrengt, zal deze dagen naar Nederland terugkeren. In kerkelijke kringen heeft men te verstaan gegeven, dat indien Monseigneur Giobbe niet betrok ken is in de wisseling van diplo matieke posten van de laatste tijd, dit te danken is aan het feit, dat hij zijn verlangen heeft te kennen gegeven, gehandhaafd te worden op zijn post, die hij sins 15 jaar bezet, en zo te blij ven in een land, waaraan hij zeer gehecht is. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Maria M„ dv F Baars en A. G. Kruijer; Elisabeth T. M., dv L. H. Woerde en M. T. F. Genefaas. Ondertrouwd: Willem Bakker en Jeannette A. Koning: Klaas Klaver e» Johanna M. Singeling; Lucas Rosien en Willemina G. Ambrosius; Pieter M. E. Wille- bran-ds en Johanna Egbergen. Gehuwd: Nico J. -de Jongh en Johanna P. M. Wiese. Overleden: Aaltje Jonker, 87 jaar, weduwe van W. Boon. LANGEDIJK. Met ingang van Maandag 30 November zijn de minimum- en vergoedingsprijzen (bij vernietiging) als volgt vastgesteld: Ophoud- V ergoedingsprijs Heffingen Opslag prijs kw. I kw. II Af w. kw. I kw.II Afw. heffing Rode kool A 6.00 4.80 3.60 0.50 0.50 0.50 Rode kool B 5.— 4.— 3.— 0.50 0.50 0.50 Gele kool A 6.— 4.80 3.60 0.50 0.50 Gele kool B 5.— 4.— 3.— 0.50 0.50 Witte kool 5.— 4.— 3.— 0.50 0.50 0.30 Gr. kool A 7.— 5.60 4.20 0.50 0.50 Gr. kool B 5.— 4.— 3.— 0.50 0.50 Andijvie A 6.— 4.80 3.60 1.— 1.— Bloemkool A 8.— 6.50 5.— 0.50 0.50 B 8.— 6.50 5.— 0.50 0.50 C 8.— 5.— 4.— 0.50 0.50 D 8.— 4.— 0.50 Bieten A 5.— 4.— 0.50 0.25 Bieten B 4.— 3.— 0.50 0.25 Alles per 100 kg; bloemkool per 100 stuks. Bij rode en gele kool ligt de grens tussen A en B op 2 kg kool zwaarder dan 2 kg in B en kool welke lichter is als 2 kg per stuk in sortering A. Bij de groene kool ligt deze grens op 1 2/3 kg. De basis-heffing a 50 ct per 100 kg is de gewone normale heffing. De opslag-heffing wordt, indien de producten-fondsen dit toelaten, (dus als er geen grote doordraai en vernietiging komt), aan het einde van het seizoen terugbe taald. (Advertentie) vlekvrije koudlijm van CETA BEVER (Van onze verslaggever.) Het is wei een aardige gewaar wording, als je plotseling' opge beld wordt door een vroegere vriend, waarmee je nog op de lagere schoolbanken gezeten hebt en je hoort hem dan vertellen, dat hij directeur-eigenaar is van een fabriek. Hoe gaat dat, als je de lagere school verlaat? Zes a acht jaar heb je met elkaar in de banken gezeten, samen geknikkerd en samen veldslagen geleverd op de Dijk. Onze school stond in de Ramen te Hocvn, waar de meisjes van de Zusterschool bikkelden op de hoge hardstenen stoep en de jongens hun thans verdwenen spelletje speelden, zoals „hak- mes-lepel-of-schaar". Na de schooljaren verlies je elkaar uit het oog. Je gaat allemaal een andere kant uit; je vergeet el kaar, totdat opeens zo'n telefoon tje een oude, vertrouwde stem laat horen en oude herinnerin gen bij je bovenkomen. Het was Jan Rupert, een der zoons van een bekende Hoornse middenstander, die me opbelde, 'n Kwarteeuw geleden had hij m'n pad nog eens gekruist. Toen was hij monteur bij de fa. Met in Alkmaar, waar wij nog enige tijd samen op kamers woonden bij de wed. Messchaert, die wij van Hoorn kenden en die met haar twee lieve dochtertjes in de Spoorstraat woonde; zij woont daar nog. Later verzeilde Jan Rupert naar België en Frankrijk, waar hij in olie en benzine deed, totdat hij op de een of andere manier iets met rubber te maken kreeg. En het schijnt, als je eenmaal de lucht van rubber te pakken hebt, dat het je nooit los laat. In de dertiger jaren kwam hij weer naar Holland; er was in Bever wijk een ietwat verlopen rubber fabriek te koop en mijn Hoornse schoolvriend wist er beslag op te leggen. Wellicht als gevolg van de crisisjaren, werkte het fabriekje met vijf man personeel en dan nog maar halve dagen. Over de tijd, die ons van die pe riode scheidt, kan ik lang of kort zijn, doch laat ik u meteen ver tellen, dat dit verlopen rubber- fabriekje thans een bloeiend be drijf is met bijna honderd man personeel en dat deze fabriek door zijn werkmethode en pro ductie uniek in den lande ge noemd kan worden. En Jan Ru pert is er de eigenaar-directeur van. Met zijn altijd blij-lachende ogen liet hij me zijn bedrijf zien, toen hij een persconferentie had belegd, waarvoor hij mijn advies had gevraagd. Hij vertelde me, hoe zijn be drijf sinds de dertiger jaren ge groeid was. Hoe hij er gelukkig van geprofiteerd had, dat het tuurlijke rubber tot duizend-en- oude bedrijf op een terrein stond dat als een enclave beschouwd kon worden van het grote be drijf van de papierfabriek van Van Gelder, die dat terrein heel graag wilde hebben. Zo kon hij elders in Velsen een leegstaand, nog nieuw fabriekspand betrek ken, waarin een industrie van praefabricated houses ter ziele was gegaan. Daar kreeg hij rui mer armslag en daar draait zijn rubberfabriek „Hollandia" nu op volle toeren. Enkele weken terug heeft pastoor Vollaerts van Velsen-Nrd. het bedrijf ingezegend en van avond viert hij de inbedrijfstel- ling van zijn nieuwe fabrieks panden met heel zijn personeel en enkele relaties, terwijl ook Sint Nicolaas deze feestelijke bij eenkomst met een bezoek komt vereren. „Warm-vulcani satie." Alvorens van het koud-vulca- niseersys'teem, dat in de oude fa briek van Doseman Kotte werd toegepast, over te stappen op de moderne „warm-vulcanisatie", studeerde Jan Rupert eerst een viertal jaren onder leiding -van prof. ir. van Rossum op het la boratorium van het T.N.O. (Tech- nisch-wetenschappelijk Natuur kundig Onderzoek) te Delft, om zich met het artikel rubber ver trouwd te maken. Hij maakte studiereizen naar het buitenland en installeerde zijn fabriek met de nieuwste machines uit Ame rika en Noorwegen. Deze verwerken de ruwe, na- een artikelen van de lichte rub ber-industrie; artikelen, zowel op medisch en technisch, als op huis houdelijk gebied. Om er. enkele te noemen: rubber handschoenen in velerlei soorten en voor veler lei doeleinden; badmutsen, bed- zeiltjes, rubber ringen en slan gen, speelgoed en huishoudelijke artikelen. Veertig procent van zijn pro ductie wordt geëxporteerd, naar Noord- en Zuid-Amerika, de Europese landen voor en achter het ijzeren gordijn en naar de Tropische gewesten. Op eigen laboratorium worden permanent proeven genomen, om na te gaan of de producten voldoen aan de eisen, die door het ministerie van Economische Zaken aan het ex portartikel worden gesteld. In ons land telt de rubberfa briek „Hollandia" haar afnemers onder de grootste ondernemin gen, zoals de B.B., Philips, de Shell, AKU, DAF, Swift en van Haaren. In het expeditiemagazijn stonden kisten met kinderballon netjes voor verzending gereed naar Nieuw-Guinea. Aan orders voor binnen- zo wel als voor buitenland was geen gebrek. Het zou ons te ver voeren het productieproces in deze fabriek op de voet te volgen, ofschoon het interessant is de ruwe rub ber te zien verwerken tot een piaatartikel van nog minder dikte dat 'n millimeter; of tot het vo- genaamde dompelartikel in de afdeling, waar de porseleinen handschoenvormen of aluminium- badmutsvormen gedompeld wor den in de vloeibare, gesolution- neerde rubbermassa van verschil lende kleuren. Wellicht maken wij later nog eens een praatje over dit interes sante bedrijf. Wij wilden nu al leen maar even vertellen, hoe 't onze oude schoolmakker is ver gaan. Fr. O. Alg. Vergadering V.N. verzoekt inlichtingen over Antillen en Suriname NEW YORK, 28 Nov. De algemene vergadering der V.N. heeft Vrijdagavond ondanks be zwaren van Nederlandse zijde een resolutie aangenomen met 33 tegen 13 stemmen bij zes onthoudingen waarin Neder land verzocht wordt voort te gaan met het zenden van rappor ten over de toestand op de Antil len en in Suriname. De Nederlandse afgevaardigde mr C. W. A. Sohurmann, zeide, dat zijn regering het verzoek zou negeren. De parlementen van de Antillen en Suriname, zo ver klaarde hij, zijn vrijelijk gekozen en hebiben volledige wetgevende bevoegdheid zonder tussenkomst van de Nederlandse regering. „WILDE BOZEN" ZUID SCHERMER Zondag en Dinsdagavond i.l. bracht de toneelgroep van de L.T.J. in de zaal van de heer P van Saase het stuk „Wilde Rozenvan Joh. van Eekelen voor het voetlicht. De rolkennis van de spelers was zeer vast. Met volle over gave hebben de acteurs zich in de moeilijke rol ingeleefd. De rol van de pres.-dir. van de textiel fabriek werd goed vertolkt door J. v.d. Hulst, hoewel hij af en toe wat rustiger had kunnen zijn. Ans Swart had geen gemakkelijke taak, maar zij volbracht die be vredigend. G. Keyzer. die meestal gezien wordt in vrolijke rollen, was nu een ernstig dokter. Zijn kleine rol gaf hem echter onvol doende gelegenheid zich sterk in te leven. Afra van Diepen zorgde als een onbezonnen meisje voor de humoristische noot. terwijl Ali de Reus daar een verschillend ka rakter scherp tegenover wist te stellen. P. Groot was een levens echte Bob Leenderts en G. Groot paste zich ook goed aan in de sfeer. C. de Reus was een uitste kende „schurk" in het betere genre en Tiny v.d. Hulst acteerde zeer verdienstelijk. Hef interieur werd verzorgd door de fa. Kofa Spruyt uit Alk maar en de grime door de heer Brouwer. Na de uitvoeringen was er ge zellig bal o.l.v. „De Meteors". Advertentie jitimiiiiimiiiim'iimiimiimiiimimiimiiiumiiiimimig Vulpenhouders met gouden pennen 3.95 5.95 7.95 12.50 en hoger FA. JAN KUHNE Verdronkenoord 133 Tel. 2915 1 tegenover de Vismark. ?IIIIIIIIIII11lllll||lll||||III||||||||||||||||||I,ml||„„„„„n,j= Cursus Godsdienstdiploma A HEILOO. Na hot mooie suc ces van enige tijd geleden (bij het eindexamen van de 2-jarige cursus slaagden alle 6 candida- ten) is het verzoek -binnengeko men, deze cursus opnieuw te geven. Bij voldoende deelname zijn beide docenten bereid weer twee winterseizoenen les te ge ven. De cursus wordt gratis ge geven. Alleen moet men zelf zijn boeken aanschaffen (eerste jaar ong. f 7.en tweede jaar circa f 10-en het examengeld vol doen. Voor toekomstige emigranten is dit een prachtige voorberei ding, al is het alleen maar voor deze winter, dat zij kunnen deel nemen. Voor de jongeren een goede voortzetting van hun be kende cursus voor 18-jarigen. Alle belangstellenden zijn van harte welkom op Zondag 29 Nov. a.s. na het Lof, aan de pastorie. Daar worden alle gewenste in lichtingen gaarne gegeven. J.G.-nieuws Heiloo HEILOO. Dinsdag 1 Dec. a.s. 's avonds om 8 uur zal de tweede actie-avond voor St. Nicolaas worden gehouden. De leden wor den verzocht hun werkstukjes mee te nemen. Op die avond zal ook de bestuursverkiezing plaats vinden en de St. Nicolaasavond worden besproken, die op Woens dag 9 Dec. a.s., in samenwerking met de N.K.J.B. wordt gehouden. Het plan bestaat om een Ad- ventsavond te organiseren, waar voor eventuele ideeën van J.G.- leden gaarne worden ontvangen. De leden worden ook herinnerd aan de komende kerstpakket-actie Dierenbescherming ALKMAAR. Zaterdagmiddag werden twee 4 weken oude poes jes voor de ingang van een school in Bergen gevonden. Woensdag avond werden twee donkere cy perse katten van ong. 3 maanden in een tuin in de van Merlelaan gevonden. Vermoedelijk komen de laatsten van de Zeewg. Wie kan hierover inlichtingen ver strekken? De cyperse katten zijn zindelijk en zien er goed ver zorgd uit. Ze zjjn ter beschikking van een liefhebber (geen pak huis). Adres inspecteur: C. Verwer, Zaagmolenstr. 36, Alkmaar tel. 2515.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5