NOORDHOILANDS KI ei n-Europa gecontroleerd door twee Kamers Verzoening tussen Rome en Belgrado waarschijnlijk Tito bereid zijn troepen terug te trekken Panamees schip voor Portugal gezonken Zes mensen vonden verdrinkingsdood Dagblad voor Alkmaar en omgeving Churchill 79 jaar Eerste reactie te Rome gunstig Adenauer bij de Koningin Tien zeelieden vermist Auto reed te water Flora 1953 Oplossing in Indo-Cliina? WEINIG OPWINDENDS IN DEN HAAG „Stilzwijgende instemming voor Pella's visie op Triest MASSAMOORDEN IN ATJEH Jonge Alpinist omgekomen lieeft batig saldo Himrtoeslag voor ouden van dagen Bij vergissing vergif afgeleverd Vooruitgang in Saarprobleem Bejaard echtpaar dood aangetroffen Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week; inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn. Draaf- singe) 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God i* 't nergens veilig (Vondel) Maandag 30 November 1953 - 49e Jaargang Nummer 12947 LONDEN. Premier sir Win ston Churchill wordt vandaag 79 jaar, en het oude, maar nog steeds stoere „oorlogspaard" schijnt er van overtuigd te zjjn, dat het schoonste uur van zijn wonder baarlijk leven nog moet komen. Nu hij zijn tachtigste jaar be gint, heeft de grote Britse oor logsleider zich een taak gesteld, die hij waarschijnlijk als de zwaarste beschouwt van alle wel ke hjj ooit op zich heeft geno men de wankele wereldvrede tot een ware, zekere vrede te maken. Zelfs op zijn verjaardag heeft hij weinig tijd, te denken aan de rust, die een 79-jarige toekomt. Dinsdag vertrekt Churchill per vliegmachine naar de Bermuda- eilanden in een enigszins avon tuurlijke stemming, om aan Ame rikaanse en Franse politieke lei ders een gedragslijn voor te stel len, die er naar hij hoopt toe zal leiden, dat de internationale span ning vermindert. Op de vooravond van zijn ver jaardag was de gezondheid van de premier, rekening houdende met zijn jaren, als goed te be schouwen. Zijn dokter, lord Mo- ran, is tevreden, doch heeft zijn gebruikelijke opmerking gemaakt, dat Churchill zijn tempo ietwat moet verminderen. Zijn lange sigaar is er nog altijd maar hij kauwt er tegenwoordig meer op dan dat hij rookt. Hij blijft een goede maaltijd op prijs stellen en houdt er onverminderd van, die met brandy te besluiten. Ook zijn waardering van whiskey is onverminderd. Churchill loopt langzamer dan in de oorlogsjaren en pleegt wat gekromder dan vroeger naar zjjn plaats in het Lagerhuis te schuifelen. Sommi gen zeggen, dat zijn doofheid er ger is geworden, doch anderen zijn van mening, dat hij dit kleine gebrek alleen maar listiger uit buit. In Engeland zullen er wei nigen zijn, die zouden willen ont kennen, dat Churchill de grootste Engelsman van zijn tijd is ge weest. Hij is zeker van een edele plaats in de geschiedenis. (Van onze parlementaire redacteur) .99 Overeenstemming over een twee-Kamerstelsel als contro lerend orgaan voor een politieke Europese Gemeenschap en bevestiging van het beginsel, dat in deze gemeenschap naast de Kolen- en Staalgemeenschap en het Europese Leger een plaats moet zijn voor een economische integra tie, dat zijn de belangrijkste besluiten van het driedaagse „Klein-Europa"-beraad in Den Haag. „Erg spectaculair zijn onze be sluiten niet", erkende de voorzit ter van de conferentie, de Luxem burger Bech, na afloop van de besprekingen, „maar ze duiden er toch wel op, dat we weer een stap gevorderd zijn op de weg naar het Verenigd Europa". De goedkeuring van het tweede- kamerstelsel, bestaande uit een kamer, waarin de volken van Europa vertegenwoordigd zijn en een senaat als representant van de deelnemende staten, beschouw de de heer Bech als het grootste winstpunt van de conferentie. „De kamers zullen een enorme pressie kunnen uitoefenen op de verdere doorvoering van de integratie". Minister Bech had hieraan toe kunnen voegen, dat de conferen tie dit succes, in feite het enige, waarop zij zich kan beroemen, voornamelijk dankt aan Neder land. Had de Nederlandse rege ring haar bezwaar tegen directe Europese verkiezingen niet laten vallen tijdens de besprekingen, dan zou men ten aanzien van de parlementaire controle niets ge vorderd zijn. Uit het slot-communiqué, dat na de conferentie werd uitgegeven, blijkt overigens wel, dat de res trictie, die door Nederland aan de verkiezingen was verbonden, door Enorme schade te Poesan POESAN, 29 Nov. De politie te Poesan heeft Zondagavond me degedeeld, dat de brand, die de stad geteisterd heeft, voor 16 mil- lioen dollar schade heeft aange richt. Voorzover men weet zijn vijf personen om het leven geko men en 30 gewond. Er zijn 28.000 daklozen. Branden in September: f 2.360.470.-- schade 's-GRAVENHAGE, 28 Nov. Gedurende de maand September verloren tengevolge van brand 2 personen het leven en werden 31 personen, onder wie 14 leden van het brandweerpersoneel, door brand gewond. De directe schade als gevolg van brand wordt geraamd op f 2.360.470.vorige maand f >8.108.680.September 1952 f2.664.970.—). de andere ministers is overgeno men. Zoals minister Beyen had gevraagd, zal de methode van ver kiezingen eerst nog eens nauw keurig worden bestudeerd door de permanente studiecommissie, die op aanraden van de Nederlandse bewindsman in het leven zal wor den geroepen. Deze commissie zal alle facetten van de integratie opnieuw aan een studie onderwerpen, ook die pun ten als de instelling van een Euro pees Hof en een benoeming van een voorzitter en van de leden van het supra-nationaal orgaan voor de K.S.G. en de E.D.G., waarvoor men eveneens op de conferentie tot grotere overeen stemming is gekomen. De minis ters besloten de commissie niet, zoals aanvankelijk was bepaald, een onbeperkte werktijd te laten. Zij zal omstreeks Maart 1954 haar werk aan de ministers moeten aanbieden, die er dan op 30 Maart in Brussel weer over zullen pra ten. Triest. De komst van de heer Bidault heeft de loop van de conferentie niet merkbaar beïnvloed. De eni ge die van de aanwezigheid van de Fransman heeft geprofiteerd, was de Italiaanse minister-presi dent Pella, ongetwijfeld met het oog op de Bermuda-conferentie heeft hij nog eens in de breedte het Italiaanse standpunt inzake Triest uiteengezet. Minister Beyen verklaarde later, dat de ministers hun Italiaanse collega met „stil zwijgende instemming" hebben aangehoord. Zaterdagmorgen hebben Bidault en Adenauer nog kort met elkaar over de Saarkwestie gesproken. Voor dit gesprek lieten zij de we reld weten, dat zij elkaar de meest vriendschappelijke gevoe lens toedragen door minuten lang voor de lenzen der fotografen handen te schudden. LONDEN, 29 Nov. Maarschalk Tito heeft Zondag ver klaard, dat Zuid-Slavië bereid is zijn troepen uit het grensgebied terug te trekken, indien Italië over het ge- schil-Triëst wil praten. Radio-Belgrado las uittreksels voor van een rede van de Zuid-Slavische president in het Bosnische stadje Jajce. Tito verklaarde zich bereid, met de Italianen tot een regeling te komen, echter niet op voorwaar den door Italië gedicteerd of met steun van de drie Westelijke mo gendheden voorgeschreven. Als Italië hetzelfde deed, zou Joego slavië zijn troepen terugtrekken, „en dan zouden zij er toe over kunnen gaan, een oplossing te vinden. Zo nodig kunnen wij onze troepen altijd terugsturen", voeg de hij daaraan toe. ..Voordat echter een conferen tie wordtg ehouden, dienen de Italianen duidelijk te maken wat zij willen en moeten wij van onze kant hetzelfde doen. De Italianen moeten verklaren of zij blijven vasthouden aan het besluit van 8 October. Willen zij dit besluit ten volle ten uitvoer leggen, dan zullen wij niet ter conferentie gaan. Zeggen ze, dat ze niet voor nemens zijn, het besluit geheel uit te voeren, dan gaan wij wel en dan kan het niet moeilijk zijn, de kwestie te regelen, mits men van goeden wille is". In een verklaring, verstrekt bin nen 12 uur na de rede van Tito van heden, geeft het Italiaanse ministerie van Buitenlandsg Za ken te kennen, dat Italië bereid is direct in te stemmen met Tito's voorstel, dat Italië en Joegoslavië beide hun roepen van de grenzen van het vrije gebied van Triëst zullen terugtrekken. Het terugtrekken van de troe pen, aldus de verklaring, „zou in enkele dagen kunnen plaats heb ben, indien de verklaringen, van daag te Jajce afgelegd, werkelijke bedoelingen weerspiegelen. De Italiaanse premier Pella heeft echter verklaard, dat de re devoering van Tito „de taak der geallieerden zeker niet heeft ver gemakkelijkt". Zondag heeft de Italiaanse president, Luigi Einaudi echter nog als blijk van zijn goe de wil de Zuid-Slavische presi dent gelukgewenst ter gelegen heid van de Nationale Dag van Zuid-Slavië. In de wedloop om de gunst van maarschalk Tito heeft ook de pre sident van de Sovjet-Unie, maar schalk Worosjilof, zijn gelukwen sen gezonden. Gromyko was Za terdagavond op een receptie van de Zuid-Slavische ambassade te Moskou. DEN HAAG.e 28 Nov. Bonds kanselier Adenauer heeft gister avond tijdens het gala-diner een lang hartelijk gesprek met Konin gin Juliana gehad, aldus wordt vernomen van staatssecretaris prof. Hallstein, die het banket ook bijwoonde. Hij zei, dat deze eerste ontmoeting van de kanselier met de Koningin zonder twijfel een grote bijdrage betekende voor de versteviging van de banden tus sen Nederland en Duitsland. Ik heb de overtuiging, aldus Hall stein, dat deze avond voor de toe komstige Duits-Nederlandse ver houding van grote betekenis is geweest. Ook bondskanselier Ade nauer, die in zijn gesprek met de Koningin haar dank heeft gezegd voor de grootmoedige hulp die zij de Duitse vluchtelingen verleend heeft, uitte zich in hartelijke be woordingen over de ontmoeting. 's-GRAVENHAGE, 29 Nov. Een auto met zes inzitten den is hedenmiddag nabij Waddinxveen, op de weg GoudaBoskoop, in de Gouwe gereden. De zes inzitten den kwamen om het leven. Het ongeval werd waarschijn lijk veroorzaakt door 't springen Van de linkervoorband. De groepscommandant van de rijkspolitie te Waddinxveen meldt: Vanmiddag tussen half een en een uur is een personenauto, bestuurd door de heer Verlinde uit Breda, te water geraakt. In de auto bevonden zich zes personen: de afdelings-chef V. met echtgenote, de kantoorbedien de Waard uit Rotterdam met echt genote en dochter, benevens de verloofde van de dochtëf, de kan toorbediende Bartels, ook uit Rot terdam. Het ongeluk geschiedde ter hoogte van de Burgemeester Trooststraat te Waddinxveen in een bocht van de weg, waarschijn lijk doordat de linkervoorband van de auto is gesprongen. De 19-jarige matroos M. Hof man, die Zaterdag j.l. uit een zie kenhuis was ontslagen, en zijn zwager B. Goudriaan aarzelden, toen zij van het ongeluk hadden vernomen, geen ogenblik en sprongen in het ijskoude water om te pogen de inzittenden van de auto te redden. Zij sloegen de voorruit van de auto in, doch hun poging bleek vruchteloos. Ook de hulp, die schippers met roeiboten kwamen verlenen, bleek niet meer nodig. De doktoren P. van der Linde en E. M. L. Hemminga stelden, nadat de lichamen aan de wal waren gebracht, de dood vast. Burgemeester Warnaar van Wad dinxveen en de pastoor waren ter plaatse aanwezig. Nadat de auto uit het water was getakeld, werd vastgesteld dat de achterportieren waren afgesloten. De radio stond nog aan. MOSSADEQ GAAT IN HONGERSTAKING TEHERAN, 29 Nov. Ex-pre mier Mossadeq heeft Zaterdag verklaard, dat hij een hongersta king gaat beginnen. „Over drie dagen ben ik dood", gilde hij voor de krijgsraad, die hem berecht. „Van vanavond af zal ik niet meer eten. Met Gods hulp zal ik sterven". LOONSVERHOGING METAALINDUSTRIE UTRECHT, 28 Nov. Blijkens mededelingen, gedaan op de van daag in Utrecht gehouden bonds raadsvergadering van de Neder landse R. K. Metaalbewerkérs- bond is over de per I Januari a.s. toe te passen loonsverhogingen in de grote metaalindustrie tenslotte overeenstemming bereikt. Voor de kleine metaalnijverheid zijn thans loonsvoorstellen bij de werkgevers ingediend, waarbij men er van uit is gegaan, dat het verschil tussen de hoog ste en laagste gemeenteklasse zal worden teruggebracht tot tien cent, alsmede dat de extra verho ging van de geschoolden wordt toegepast. Mr «Ir Hugenholz jubileerde LEIDEN, 29 Nov. Zaterdag middag is in Leiden een druk be zochte receptie gehouden door mr. dr. W. Hugenholtz, die het feit herdacht dat hij zich een kwart eeuw geleden als advocaat in de sleutelstad vestigde. Mr. Hugen holtz verwierf in het bijzonder bekendheid als dierenbeschermer. 150 smokkelkoeien TURNHOUT, 28 Nov. De laatste twee weken zijn door de Belgische douane aan de Neder landse grens 150 koeien in beslag genomen. DEN HAAG, 29 Nov. Vol gens hier ontvangen radioberich ten is het 5.950 ton metende Pa namese schip Jankiki Zaterdag avond gezonken. Het schip had spoedseinen uitgezonden, waarin het mededeelde tien mijl van Bur- lings slagzij gekregen te hebben. De Jankiki is gezonken tien mijlen van de Burling rotsen, bij Lissabon. Volgens een bericht van het Nederlandse schip Laurens- kerk zijn slechts elf overlevenden gevonden. De „Algeria" is Zondag met elf geredden en het lijk van een van de opvarenden de haven van Lis sabon binnengelopen. De Griekse kapitein van de „Jankiki", Kassimafis, zeide na aankomst te Lissabon, dat het lot van de tien vermiste leden van de bemanning van zijn schip nog onbekend is. De „Jankiki" was met een lading fosfaat op weg van Casablanca naar Rotterdam. Een andere geredde opvarende vertelde, dat men geen tijd heeft gehad om de reddingboot te strij- DJAKARTA, 28 Nov. In een communiqué van het leger wordt medegedeeld, dat benden in Atjeh onder de bevolking in gebieden ten Zuidoosten van Laut Tawar, die niet bereid was zich aan hun zijde te scharen, massamoorden hebben bedreven. In de kampong Bintang werden 30 mensen ver moord. In Uwak 20, in Angkup 30, in Takengon 30 en toen de bende uit Brawang Gadjah terug trok, werden ongeveer 100 perso nen vermoord. met Een ken, zodat de bemanning zwemgordels in zee sprong, naif uur later was de „Pine Hill" op de plaats van het ongeluk ver schenen. Het schip pikte acht drenkelingen uit zee op, maar merkte door de duisternis de an deren niet op. Later was de „Al geria" gekomen. De Jankiki had 30 opvarenden aan boord. SHASTA, Californië, 29 Nov. De Zwitserse alpinist Edgar Wer ner Hopf, die ernstig gewond werd bij een val. in een ravijn op de hellingen van Mount Shasta, is overleden voordat een reddings ploeg hem had kunnen bereiken. Hopf, die studeerde aan de uni versiteit te Stanford, was in ge zelschap van twintigtal studenten, bij wie de zoon van kolonel Char les Lindbergh, vertrokken om te skiën op de hellingen van de 4250 meter hoge Mount Shasta. Volgens berichten, afkomstig van John Lindbergh die over een draagbaar radiozendstation beschikte, viel hij in een 300 meter diepe spleet. Zijn kameraden wisten hem er uit te halen en bouwden een igloo (ijs- hut) om hem tegen de wind te beschermen, in afwachting van de komst van een reddingsploeg. Toen deze ter plaatse arriveerde was de jonge Zwitser echter al overleden. Nederlandse bergers naar Frankrijk ROTTERDAM, 28 Nov. - Bruyn- zeel's scheepvaart- en bergings bedrijf N.V. te Rotterdam zal po gingen in het werk stellen om een in 1944 door de Duitsers in de Gironde tot zinken gebracht droogdok van achtduizend ton te gaan lichten. ZES PERSONEN VERDRONKEN BIJ AUTO-ONGEVAL. Zondagmiddag is na bij Waddinxveen op de weg Gouda-Bos- koop een auto in de Gouwe gereden. De zes inzittenden ver dronken. De auto na dat deze met 'n kraan wagen op de wal was gebracht. Een inspec teur van de Verkeers politie bekijkt 't voer tuig alvorens dit aan een nader onderzoek te onderwerpen. 668.283 bezoekers HEEMSTEDE, 28 Nov. Blij kens de voorlopige rekening is de internationale bloemententoonstel ling Flora 1953, ook financieel een groot succes geworden. Er is een batig saldo van f 164.807. De inkomsten hebben bedragen f 1.116.125 (begroot f 1.073.000) en de uitgaven f 951.318 (begroot was f 1.073.000). Het nauwkeurige aantal beta lende bezoekers bedroeg 668.283. De organisatie was op 600.000 be langstellenden gebaseerd. Die zgn. bejaardenwoning betrekken ,Naar wij vernemen zal binnen kort minister Witte een beschik king bekend maken, waarbij zal worden bepaald, dat honderd gul den per jaar zal worden bijgedra gen in de huur van woningen, die speciaal ten behoeve van ouden van dagen zijn gebouwd. De minister wil kennelijk op deze wijze ook van zijn kant be vorderen, dat de bejaarden de hen zo vertrouwd geworden wo ning verwisselen voor een welis waar kleiner, maar daarnaast toch practisch ingericht huis, waarin met hun behoeften ten volle re kening wordt gehouden. Een te gemoetkoming in dp huur van twee gulden per week zal voor velen een moeilijk te versmaden meevallertje zijn. DELFT, 28 Nov. Te Delft kwam vanmiddag een bediende in een drogisterij tot de ontdekking, dat hij, in plaats van een bepaald zout, een vergif aan een klant had af geleverd. Onmiddellijk werd de politie er van in kennis gesteld. Zij liet de mobilofoonwagen door de stad rijden en op tal van pun ten waarschuwingen omroepen. Tegelijkertijd stelde zij een onder zoek in naar aanleiding van het signalement dat de bediende van de koper kon geven. Dit laatste leidde er toe dat zij de koper vond, waarmee een groot gevaar werd bezworen. DEN HAAG, 28 Nov. De Franse minister van Buitenlandse Zaken Bidault en de kanselier van West-Duitsland, Adenauer, hebben vanmiddag twee uren met elkaar geconfereerd. In een vanmiddag verstrekt communiqué van Bidault en Ade nauer gezamenlijk wordt ver klaard, dat in de Saar-kwestie de kloof tussen de standpunten van beide landen nauwer is geworden. De twee ministers zullen op 11 December in Parijs opnieuw di recte besprekingen houden. STOCKHOLM, 29 Nov. In een speciaal telegram aan het grootste avondblad van Stockholm „Expressen", heeft de president van Vietminh, Ho Chi Minh, van daag verklaard, dat hij bereid is over de mogelijkheid van een wa penstilstand te praten ter beëin- diging van de zevenjarige oorlog in Indochina. Ho Chi Minh zegt in zijn tele gram, dat hij neutrale arbitrage zou verwelkomen. LEIDEN, 29 Nov. —Zondag middag is het echtpaar van Veen, wonende aan de Hoge Rijndijk te Leiden dood in hun woning aan getroffen door een zoon, die een bezoek kwam brengen. De politie veronderstelt dat de 71-jarige man Zondagmorgen in de keuken een dodelijke hartaan val heeft gekregen, waarna de 73- jarige echtgenote naar beneden is gekomen en bij het zien van haar echtgenoot van schrik is ge storven.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1