Eventueel ook particuliere mijnen in de Peel? PHIIISHAVE Dtilïes: „Geen resultaten met de Sovjets mogelijk" LENTE IN DECEMBER Twee verdachten als getuigen tegen elkaar Transatlantische kahel 2000 zeemijlen lang IV1/ GEVEN EEN... Kamer al in St Nicolaasstemming Partij van de Arbeid wil enkel staatsexploitatie |e zoet is Verdacht van verduistering Merkwaardige consequenties PHILIPS tenzij een zekere mate van vrijheid wordt gegeven achter IJzeren Gordijn Joegoslaaf gearresteerd Kath. Thuisfront voor krachtproef Havenstaking te New York Telegrammen uit Rome Gas en televisie nog vóór Kerstmis ZES DODEN Herriot niet candidaat De invloed van St Nicolaas On deugende Taks (Van onze parlementaire redacteur) Moeten ook de particuliere mijnen bij een eventuele ont ginning van de steenkolenlagen in de Peel worden inge schakeld? Dat is een belangrijke kwestie, die straks ac tueel zou kunnen worden. De heer Maenen (KVP) liep hierop gisteren in deTweede Kamer reeds vooruit bij de behandeling van de begroting van de Staatsmijnen. De KVP-afgevaardigde stond daar kennelijk niet afwijzend tegenover. Hij wees op Mgr Nolens, die indertijd de stoot gaf tot staatsexploitatie, maar tegelijkertijd de particu liere mijnen wenste te behouden. De P.v.d.A. heeft bij de laatste verkiezingen weer de oude leuze van socialisatie van de mijnen ongepoetst en het kan dus niet verwonderen, dat de heer van Lienden (P.v.d.A.) er bij voor baat van uit wilde gaan, dat de Peellagen uitsluitend benut zou den mogen worden voor een ont plooiing van het staatsbedrijf. Er zou nu wellicht al een ze kere tekening in deze kwestie komen, wanneer de overheid en de Peelcommissie, die de moge lijkheid van exploitatie onder zoekt. ook de particuliere onder nemingen opnamen. De heer Maenen (K.V.P.) vroeg dit. De heer van Lienden (P.v.d.A.) acht te uitbreiding echter niet ge wenst. Als de commissie met haar werk gereed is. aldus deze woord voerder, kunnen weer andere commissies benoemd worden voor verdere taken. Minister Zi.ilstra bleek ook op dit- standpunt te staan. De bewindsman wees er op. dat het thans nog gaat om een geologisch en technisch on derzoek. De wijze van exploitatie moet eventueel bezien worden in het licht van de dan geldende economische omstandigheden. Ook voor een vertegenwoordi ging van het werkgeverselement in de Peelcommissie achtte hu in deze fase geen reden aanwezig. Minister Ziilstra kon desgevraagd meedelen, dat de kwestie van het Beambtefonds eindelijk is opge lost. hetgeen de heer Maenen (K.V.P.) blnkibaar al m St Nico- laas-stemming. een aardige sur prise noemde. Surprises Bn het slot van het „Economi sche Zaken"-defoat, dat eerder op de middag speelde, spra'k ook de heer Koersen (K.V.P.) van sur: prises. In eerste aanleg had hij zich bezorgd uitgelaten over het uitblijven van product- en be drijfschappen. Maar minister de Bruyn had daarna kunnen aan kondigen, dat de eerste instel lingsbesluiten en wetten de Mi nisterraad zijn gepasseerd. De heer Koersen bleef er wel op wijzen, dat het lijstje van minis ter de Bruyn nog maar de helft is van de „schappen", waarover de S.E.R. al advies had uitge bracht. Hij hoopte nu maar, dat het niet tot volgend jaar St. Nico- laas zou duren voor de andere helft aan de beurt komt. Bijna alle woordvoerders kwa men bij de replieken nog terug op hetgeen de heer van Leeuwen (V.V.D.) „het incident-Neder- horst" noemde. De heer Roemers (P.v.d.A.) zette nog eens uiteen wat zijn fractiegenoot bedoeld (Adv.) had: geen politieke gemeenschap afwijzen als zou blijken, dat de gemeenschappelijke markt in dat kader slechts bereikt kan wor den door vooralsnog genoegen te nemen met een coördinatie van een brok economische politiek. Mr B'laisse (K.V.P.) bleef zich afvragen of een dergelijke om weg inderdaad tot het doel zou leiden. De heer Schouten (A.R.) achtte het in elk geval fout om hardop te zeggen: als dit niet kan lukken, neem ik eventueel wel genoegen met dat andere. Minister Zijlstra mengde zich in tweede instantie niet meer in deze discussie. Hij deelde desge vraagd slechts mede, dat de mi nistersconferentie besloten heeft om de hele economische proble matiek door een speciale commis sie te laten bestuderen. Een antwoord van andere aard had betrekking op het „soda- project" te Delfzijl. De zaak is in een acute fase, aldus minister Zijlstra. Hij had goede hoop bin nenkort met zeer concrete inlich tingen te kunnen komen. Over de vraag of ook Oude en Nieuwe Pekela niet bij de ontwikkelings gebieden kunnen worden inge schakeld, zal hij zich nog eens beraden. De heer Roemers (P.v. d.A.) had deze wens geuit. Ook over Roosendaal wordt nog overleg gepleegd met Ged. Sta ten van Noord-Brabant. De mi nister waarschuwde echter tegen ..dynamische" normen. Dan zou heel Nederland wellicht ontwik kelingsgebied worden. Uit het antwoord van minister Veldkamp in tweede instantie bleek, dat een herziening van de richtlijnen voor kamerverhuurbedrijven in overweging is. De begroting van „Economische Zaken" en „Staats mijnen" werden z.h.s. goedge keurd. Communisten tegen. Waar liet handels agent f 84.348. UTRECHT, 1 Dec. De Offi cier van Justitie te Utrecht heeft vandaag anderhalf jaar gevange nisstraf met aftrek van het voor arrest geëist tegen de 44-jarige P. van E. handelsagent te Utrecht, die beschuldigd was van verdui stering van f 84.348 ten nadele van een meelfabriek te Rotter dam. Uit het verhoor bleek, dat ver dachte auto's een schip en een huis had gekocht, waarmede on geveer f 40.000 gemoeid was, maar dat niet is komen vast te staan waar de resterende f44.000 ge bleven zijn. Ook kwam naar vo ren, dat verd. steeds hard heeft gewerkt, zodat hij geen tijd had voor de administratie, waarom hij die aan zijn vrouw moest over laten. ELECTRISCH DROOGSCHEERAPPARAAT (Adv.) WASHINGTON, 1 Dec. Op een Dinsdag te Washington gehouden persconferentie heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, als zijn mening te kennen gegeven dat hij niet gelooft dat het Westen resultaten zou kunnen boeken in gesprekken met de Sovjet-Unie tenzij de leiders van de Sovjet-Unie „een zekere mate van vrijheid zouden toestaan achter het IJzeren Gordijn". AMSTERDAM 1 Dec. De mogelijke fatale gevolgen van het horen van twee verdachten als getuigen onder ede tegen elkaar is vanmiddag ter discussie geko men op een zitting van het Am sterdams Gerechtshof. Terecht stond de 45-jarige watergasmakcr A. L. V. uit Amersfoort, die sa men met de 36-jarige los werk man H. van de K., eveneens uit Amersfoort, in November van het vorig jaar wegens stroperij (over treding Jachtwet) in Utrecht te recht had moeten staan. Als verdachten ontkenden bei den de strikken te hebben gezien of aangeraakt, toen zij nu twee jaar geleden werden ontdekt door een jachtopziener, die bij de door hem aangetroffen strikken op de heide bij de schietbanen te Soest 's morgens vroeg op de loer had gelegen. Daarna werden beiden afzon derlijk in eikaars strafzaken als getuigen gehoord. Nadat van de K. de eed had afgelegd en hem gevraagd werd of hij op de be wuste morgen samen met V. op de heide de strikken weer had gesteld, die tevoren door de jacht opziener waren ontsteld, schrok hij blijkbaar terug voor de gevol gen van een meineed en trok de verklaring, die hij als verdachte had afgelegd in zijn eigen zaak, in. Hij bekende, en hij vertelde tevens, dat V. precies hetzelfde had gedaan. V. bleef echter ontkennen en hield vol, dat hij met van de K. op weg was naar een werkmans keet op het terrein om gereed schap te halen. Toen hij op zijn beurt als getuige onder ede werd gehoord tegen van de K. bleef hij dit volhouden. Dit leidde er toe, dat tegen hem een vervolging wegens meineed werd ingesteld. In October j.l. legde de Utrechtse Rechtbank hem hiervoor 9 maanden op. Vanmiddag in ho'ger beroep bleef V. ontkennen. President: „Je maat heeft im mers alles toegegeven." Verdachte: „Het is een leugen." De Procureur-Generaal eiste be vestiging van het vonnis: 9 maan den wegens meineed. Tijdens het pleidooi kwam het tussen de president, Mr. W. C. Vos, en de raadsman, Mr. F. P. van Ravenswaaij, tot de reeds ge noemde discussie over het horen van twee verdachten tegen elkaar als getuigen. „Een man die samen met een ander stroperij ontkent, doch dan even later als getuige opnieuw ondervraagd wordt, kan er zich licht toe laten verleiden dit vol te houden, ook al is het niet waar, omdat hij zich zelf als verdachte de das omdoet, indien hij als getuige de waarheid spreekt," zeide de raadsman. „Er komt nog bij, dat het voor iemand die eerst tegen beter weten in nee heeft gezegd een hele zelf overwinning moet zijn om even later toe te geven, dat hij ja had moeten zeggen." Het Hof zal op 15 December a.s. uitspraak doen. Medeplichtig aan moord op Simone de Ridder? MüNCHEN, 1 Dec. De Beier se politie heeft vandaag bekend gemaakt dat Ivan Eles, een Joego slavische vluchteling, die verdacht wordt van medeplichtigheid aan de moord op de Belgische kunst rijdster mevrouw Simone de Rid der, is gearresteerd. Eles is door Matusic, de eerste verdachte in dit afschuwelijke misdrijf, die in Oostenrijk is aan gehouden, als medeplichtige ge noemd. De politie deelde mede, dat thans alle verdachten veilig ach ter slot en grendel zitten, zodat het eigenlijke onderzoek kan be ginnen. Perzië in de F.A.O. ROME, 1 Dec. Perzië is offi cieel toegelaten tot de voedsel- en landbouworganisatie van de Ver enigde Naties (F.A.O.). Dulles weigerde te zeggen of de verklaring van de Britse minister van Buitenlandse Zaken Anthony Eden, dat naar zijn mening de Verenigde Staten bereid zouden zijn een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken van de vier mogendheden bij te wonen, juist is. Dulles zeide, dat ofschoon voor zover hij wist, niet was verklaard, dat de Russische nota als geheel onaanvaardbaar is, deze uitdruk king toch van toepassing was op sommige onderdelen van de nota, zoals bijvoorbeeld de rol die de Sovjet-Unie Communistisch Chi na had toegedacht en het opheffen van de Europese Verdedigings Gemeenschap en de buitenlandse bases. Deze voorwaarden, aldus Dul les, zijn onaanvaardbaar, doch dit wilde niet zeggen, dat de Ver enigde Staten niet bereid zouden zijn om met de Sovjet-Unie over Duitsland en Oostenrijk te spre ken. Op de vraag of de Verenigde Staten enige concessie zouden kunnen doen aan de Sovjet-Unie in verband met de „bijna hysterislhe" atmosfeer waarin het Amerikaanse volk tegenover de Sovjet-Unie staat verwees Dul les naar zijn Maandag afgelegde verklaring: dat de Verenigde Sta ten niet voornemens zijn aan de conferentietafel principes prijs te geven. Eerst overleg met Adenauer Toen hem gevraagd werd of hij verwachtte dat een conferentie LONDEN,, 1 December Voor de vierde achtereenvol gende dag was er in Engeland en West-Europa lenteweer. Uit vele gebieden wordt melding gemaakt dat de lentebloemen uitlopen. November was on gewoon warm, maar het begin van December is een nog gro ter verrassing. In de grote steden deden de Kerstmisver sieringen vreemd aan in de volle zon en de zachte wind. De Londenaren zaten in lunch tijd op de banken langs de oevers van de Theems. In sommige kust plaatsen werden de strandstoelen weer te voorschijn gehaald. Het observatorium van Kew heeft meegedeeld dat gedurende November de gemiddelde tempe ratuur 48 graden Fahrenheit was, meer dan vier graden boven het normale. Een vroege ochtendmist die het luohtverkeer lam legde, trok voor 12.00 uur op. In Zweden was het de warmste en droogste Novernbermaand in meer dan 30 jaar. In de tuinen in Stockholm bloeien de rozen. Verwacht wordt dat het zachte weer in Noorwegen nog 24 uur zal aanhouden. In West-Duitsiand was het net April. De temperatuur op de top van de Zugspitze, de hoogste berg in Duitsland (3000 meter) was juist op het nulpunt. De sneeuw laag was 8 centimeter dik, ver geleken met bijna 4 meter het vorige jaar. In Hamburg steeg het kwik gisteren tot 55 graden Fahren heit. Het was de warmste 30 November sedert 75 jaar. In Berlijn verwacht men, dat het zachte weer nog wel enkele dagen zal duren. In de Oostenrijkse Alpen ligt zo weinig sneeuw, dat de skiërs die in Februari aan de wereld kampioenschappen skiën zullen deelnemen, niet konden trainen. In het zonnige Wenen heeft de brandweer de huisvrouwen gewaarschuwd geen kachels aan te maken, omdat de lucht zo zwaar is, dat de schoorstenen niet goed zullen trekken. Meer dan 30 personen werden in de afgelopen 48 uur behandeld we gens vergiftiging door rook. In Rome en Zuid-Italië is de temperatuur gestegen tot 65 gra den. Het weer is ongewoon droog. Parijs was vandaag de uitzon dering. Het was er koud en mistig. HARTSPECIALIST VERMOORD DETROIT, 1 Dec. De be roemde hartspecialist Dr Edward Spalding is gisteren door een ge wezen patiënt van een inrichting voor geesteszieken doodgeschoten. De moordenaar heeft later mee gedeeld, dat het niet in zijn be doeling had gelegen, Dr Spalding te vermoorden. Dr Spalding werd door zijn collegae beschouwd als een van de zes beste hartchirurgen van de V.S De moordenaar is de 51-jarige John Sherpack. Volgens de po litie, had de man een lange lijst namen van artsen, verpleegsters en ziekenoppassers bij zich, die hij van plan was van het ieven te beroven. Spalding's naam komt op deze lijst niet voor en Sherpack heeft tegen de politie gezegd: „Ik moet de verkeerde doodgeschoten heb ben". De persdienst van Kath. Thuis front deelt het volgende mede: Van 39 aalmoezeniers is de op gave binnen gekomen van de sterkte der manschappen met St. Nicolaas. De opgave van deze 29 aalmoezeniers is 17.000 man, van 61 aalmoezeniers moet de opgave bij he,t secretariaat van Kath. Thuisfront nog binnen komen; de ze wordt in de loop van morgen verwacht. Verder is komen vast te staan, dat recruten die kort ge leden onder de wapenen zijn ge komen het St. Nicolaasfeest niet in huiselijke kring doch in de ka zerne moeten vieren. Kath. Thuis front zal de krachtproef moeten doorstaan om alle aalmoezeniers tevreden te stellen. Zal het lukken? Natuurlijk, het moet en het kan als iedereen zijn bijdrage stort op giro 520.000 van Nat. Kath. Thuis front, Den Haag. Directe hulp is dubbele hulp. Laat de aalmoeze niers niet met lege handen staan. van ministers van de Grote Vier gehouden zal worden, antwoordde Dulles dat hij zich niet graag aan voorspellingen waagde. Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten wensten eerst kanselier Adenauer te raadplegen en alle opinies be treffende de Sovjet-nota zouden op Bermuda besproken worden. Dulles zeide dat de kwestie van het stationneren van Ameri kaanse troepen in Europa waar schijnlijk op Bermuda besproken zal worden. Hij weigerde in te gaan op be richten dat de Verenigde Staten voorbereidselen treffen om Frank rijk het verdere verblijf van Ame rikaanse strijdkrachten in Europa te garanderen, als Frankrijk het Europese Verdedigingsgemeen schapsverdrag zou ratificeren. McCarthy Dulles heeft tegelijkertijd in een duidelijk en vinnig antwoord aan NEW YORK, 1 Dec. In een groot gebied van New York zijn Dinsdag havenarbeiders in sta king gegaan uit protest tegen maatregelen, welke een einde po gen te maken aan het optreden van organisaties, die zich belasten met het aannemen van arbeiders, en andere, die de scheepvaart jaarlijks millioenen dollars afzet ten. De posters bleken mannen te zijn aan wie de nieuwe commissie van de staten New York en New Jersey, die zich in het vervolg met Aet aannemen van havenarbeiders zal belasten, werkkaarten had ge weigerd. De overige arbeiders wei gerden de posters te passeren. BELASTINGVERLAGING IN OOSTENRIJK WENEN, 1 Dec. De Oosten rijkse Tweede Kamer zal deze week een wetsontwerp van de re gering behandelen, op grond waarvan de inkomstenbelasting op de laagst belastbare inkomens met 61 procent verlaagd zal wor den, die op de middelmatige in komens met 25 procent en die op de hoogste inkomens met 10 pro cent. De coalitiepartijen, die een grote meerderheid in de Kamer hebben, steunen het wetsontwerp. Frankrijk schaft invoer rechten voor boeken, tijdschriften en kunstvoorwerpen af senator Joseph McCarthy ver klaard, dat president Eisenhower en hij „niet van plan zijn de ver worvenheden van de geallieerde samenwerking door bulder- en overheersingsmethodes te verspe len". Tijdens zijn persconferentie noemde Dulles McCarthy niet met name, maar hij zei, dat hij com mentaar leverde op de op grote schaal geleverde critiek op de be wering dat Amerika te vriendelijk met zijn geallieerden omgaat. Minder vluchtelingen uit Oost-Duitsland BERLIJN, 1 Dec. In Novem ber zijn ongeveer 15.200 Oost-Duit sers naar West-Berlijn uitgewe ken. Dit is 1200 minder dan in October. In November vluchtten 452 le den van de Oost-Duitse volkspoli- tie naar het Westen: aan de ministers Drees en Beyen ROME, 1 Dec. De Italiaanse premier en minister van Buiten landse Zaken Giuseppe Pella heeft vandaag telegrammen ge zonden aan premier Drees en mi nister Beyen, waarin hij woorden van lof spreekt over de hechte vriendschap tussen Nederland en Italië. De premier dankte telegrafisch Nederland voor de gastvrijheid, die hem vorige week is verleend. „Het verheugt mij bijzonder dat deze bijeenkomst mij de gelegen heid heeft geschonken niet alleen onze vriendschappelijke persoon lijke betrekkingen te bezegelen, maar ook de trouwe vriendschap en nuttige samenwerking tussen Nederland en Italië te consolide ren", aldus Fella in zijn telegram aan premier Drees. De Italiaanse premier voegde hieraan toe dat de samenwerking tussen beide landen niet alleen voor hen zelf van groot belang is, maar ook voor de vrede en de Europese samenwerking. IN DE KAMER De Tweede Kamer heeft giste ren besloten, dat voor het Kerst reces ook nog de Gasnota van minister Zijlstra en de Televisie nota van minister Cals behandeld zullen worden. De gasnota komt wellicht Donderdagavond aan de orde. Het televisie-debat is aange kondigd tegen Maandag 14 De cember. Door een en ander komt de Kamer in grote tijdnood. Er was als besloten dat tot Kerstmis niet twee maar drie avondvergaderin gen per week zullen worden ge houden. Nu is beslist dat ook de nog vrije Maandagmiddag in de komende weken gebruikt zal wor den. Britse treiler vergaan LONDEN, 1 Dec. De Britse treiler „Hildina" is vanochtend ten Noorden van Schotland ge zonken. Zes leden van de beman ning zijn verdronken. Een andere Britse treiler, die zich in de nabijheid bevond, heeft negen overlevenden en twee lij ken opgepikt. Van een der gered den is de toestand ernstig. De bemanning van de Hildina bestond totaal uit 15 koppen. NEW YORK, 1 Dec. De Ame- I van New York naar Londen be- rikaanse telefoon en telegraaf dienst (A.T.T.) heeft vandaag be kend gemaakt dat er plannen be staan voor het leggen van een eerste transatlantische telefoon kabel. Het project zal in ongeveer drie jaar voltooid kunnen worden en zal naar schatting 35 millioen dollar kosten. In de bekendmaking wordt ge zegd, dat de Britse posterijen en de Canadese dienst voor overzeese telecommunicaties een overeen komst getekend hebben met de A.T.T. om gezamenlijk de kabel te leggen. De kabel zal het eigendom wor den van drie maatschappijen. Volgens de A.T.T. zal het de langste telefoonkabel ter wereld worden en de eerste die op zo grote diepte wordt gelegd. „Deze kabel zal de transatlan tische telefoongesprekken duide lijker maken en bovendien veel grotere mogelijkheden bieden. Het zal een physieke telefoonverbin ding tussen Amerika en de Britse eilanden vormen, ter supplemen- tering van de thans bestaande ra dioverbindingen. Bovendien zal de kabel een capaciteit hebben die driemaal zo groot is, als die van de radio-verbinding. „De kabel zal een aantal lijnen voor presidentschap PARIJS, 1 Dec. Edouard Herriot, voorzitter van de Franse Nationale Vergadering, heeft Dinsdagmiddag bekend gemaakt, dat hij niet candidaat zal staan voor het presidentschap van de PARIJS, 1 Dec. De Franse republiek, regering heeft onlangs in het Herriot zal zich voorts niet meer Franse Staatsblad een decreet ge- candidaat stellen voor het voor- publiceerd, waarbij, volgens het zitterschap van de Nationale Ver- voorlopig internationaal accoord gadering, die in Januari voor haar onder auspiciën van de UNESCO nieuwe zitting een voorzitter zal ingesteld, voorwerpen, die een kiezen. opvoedend, wetenschappelijk en Herriot zeide, dat hij zijn be- cultureel karakter dragen vrij van sluit had genomen met het oog invoerrechten kunnen worden in- op zijn gezondheidstoestand en gevoerd. leeftijd. Hij is 81 jaar. vatten en tevens een aantal lijnen van Montreal naar Londen". Het transatlantisch gedeelte van de kabel zal 2000 zeemijlen lang zijn en zal op sommige plaatsen bijna vijfduizend meter onder het wateroppervlak liggen. De kabel zal ook aangesloten worden op een andere onderzeese kabel, die naar Nova Scotia leidt. Onder de zeespiegel zullen meer dan honderd overdragers in de kabel aangebracht worden. De luchtledige buizen die in deze versterkers gebruikt worden zijn volgens de A.T.T. na jarenlange studie eindelijk gereed gekomen en hebben verschillende laborato riumproeven en tests onder water glansrijk doorstaan. op de weekstaat van de Nederlandse Bank —AMSTERDAM, 1 Dec. Ook op de per 30 November afgesloten verkorte balans van de Neder- landsche Bank valt de invloed van Sint Nicolaas te bespeuren. Dat er de vorige week reeds zeer veel geld door het publiek is uitgege ven teneinde tijdig inkopen voor de vijfde December te verrichten, blijkt namelijk duidelijk uit de forse aanwas van de circulatie van bankbiljetten, die gestegen is van f 3135 tot f 3253 millioen. Hiermee heeft de biljettenomloop de hoogste stand bereikt van dit jaar. Ook uit andere posten blijkt de grote geldbehoefte, die met deze maandwisseling is gepaard ge gaan. De saldi van banken zijn' met ruim 80 min ingezakt en ook de Staat heeft ruim contante mid delen nodig gehad, tengevolge waarvan het saldo bij de schatkist verminderd is van f 734 tot f 681 min. Voorschotten in rekening courant namen met f 8 min toe tot bijna f40 min. In de goudpositie is geen wijzi ging gekomen, wel in de devie- zensituatie, die een kleine daling onderging met f 6 min, waardoor het totaal van goud en deviezen belandde op f 4359 min. (Copyright by Börro Börr

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3