Malversaties bij de Marine Nieuwe schepen voor Mijnendienst Talrijke afwijkingen van de geldende lonen 8.95 1.90 0.59 3.40 2.95 7.95 12.90 V rouw van Helder se stoker staat terecht Hippische was hij een Sportbond in JJtrecht Pittig spelend A.O.G. kon liet tegen O.D.O.S» niet klaren LAME reffender Amerikaans bouwprogramma voor de N.A.T.OAanden Geen eerbied voor de wet? Aflaten voor Maria-gebed Anderhalf jaar tegen heler geëist Minister Suurhoff constateert: In verslag ministerie Sociale Zaken en Volksgezondheid R.K. Ned. Handbalbond Zwarte dag voor T.O.P. en A.O.G. Bureauehef geeft zichzelf aan W oensdag 2 December 1953 Fagina 7 f IB 32, stek 3—20. 15.000 succes witte ïense witte kool. 4D, 1 Dec. Aan- kippeneieren 16.50 eneieren 10 per 100 aanvoer totaal aan- 775 stuks, 350 vette 2.65 per kg vlugger; eien 570750 per st nelkkoeien 6751025 57 pinken 390635 12 stieren 5001425 214 kalveren nucht. L15 per st. stugger; j 65120 per st. irkens vette v.d. sl. kg vlugger; vette •1.74 per kg goed; /5538/88 per st stil; 150390 per st. kalm; vette 80—120 per st. :erij 65105 per st. en en geiten 1560 32 paarden 500750 Totaal aantal dieren kippen en hanen '-) 22.15 per kg; 350 en hanen (blauw) kg; 850 eenden 1.25 00 konijnen 25 per zen 1517 per st.; :n prijs. IOEK, 1 Dec )06.10; middel 5.00 11.9012.80, nep 18000 kg. Bieten A 100 kg. Andijvie 7.60 1000 kg. Witte kool 250 kg. Gele kool anv. 4000 kg. Rode .10, aanv. 6000 kg. 1 7.007.50, aanv. imkool t.s. B 24.00 .00—38.00. C 16.00— 10—16.00, stek 5.00— 19.00. aanv. 51.000 N, 1 Dec. Witte 5.00, aanv. 12000 kg. —5.10. Rode kool xv. 8500 kg. Groene .30, aanv. 1300 kg. 1 3.206.00, aanv. n: grove 5.807.20, —6.50. driel. 10.10 18000 kg. Bieten I iO, II 4.00, aanv. 7500 5.00—600. IV 5.00, i: succes witte kool [UIZEN, 2 Dec. vie 6—6.50; 32000 kg -6. IK 1 Dec. Bloem- lks, 1 30.60—46.80, 2 s 10.40—11; 7300 kg A 5—5.40, B 4; 9200 i, B doorgedraaid, C ien, middel 6.70 >0, driel. 7.20—10.50, 4800 kg rode kool kg gele kool 55.40; oene kool 78.60; te kool. Succes 5; lese kool 3.103.70; zie 67; 1000 kg 12.30; 75 kg spruiten tl of 1 42, 2 34, 3 24. vrouw horen ccessoires, die centueren. mag de Sint L - tin- 7ot- ide- N 'ert alle mo rn prijzen •s - aal de sie- BIJOUX IN PRIJZEN AMSTERDAM, 1 Dec. Weer heeft een verdachte uit de omvangrijke zaak der malversaties bij kolenleveran- ties aan de Koninklijke Marine te Den Helder voor het Amsterdamse Gerechtshof in hoger beroep terecht ge staan. Ditmaal was het de vrouw van de inmiddels wegens diefstal veroordeelde stoker bij de marine-inventaris- dienst, de 41-jarige mevr. A. B.B., die door de Alk- maarse rechtbank in Augustus j.l. wegens medeplichtig heid bij het innen van steekpenningen tot zes maanden was veroordeeld. Naar bekend leverde de Hel- derse kolenhandelaar D. B. steeds 7% ton kolen af. wanneer er 10 ton waren besteld. Zi.in rekenin gen over 10 ton werdén drie jaar iang betaald. In totaal zou de Staat der Nederlanden hierdoor voor 5000.zijn benadeeld. Bovendien werden uit een Marinemagazijn goederen ver duisterd, o.a door de stoker. Na de zitting van de rechtbank in Alkmaar ging de stoker open kaart met de justitie spelen, ge schrokken als hij was van een eis van 2% jaar, hoewel tegen de kolenhandelaar maar 6 maanden waren gevraagd. Hij vertelde, dat hij in de malversaties slechts de „kleine man" geweest was en dat zijn chef. de heer L. S„ die belast was met de brandstofvoorziening, reeds vóór hij (de stoker) in dienst kwam, onder een hoedje had gespeeld met de kolenhan- deiaar. Dit leidde er toe, dat tegen de chef eveneens een on derzoek werd ingesteld, dat thans nog niet beëindigd is. Uiteindelijk werd de stoker eind October in hoger beroep door het gerechtshof tot 1% jaar veroordeeld. Hem waren in de dagvaarding 5 punten ten laste gelegd, zoals diefstal, verduiste ring en als laatste punt het in art. 363 omschreven misdrijf. Hoewel noch voor de recht bank noch voor het hof de ver dedigers (verdachte heeft niet al door dezelfde raadsman gehad) hierover gerept hadden, sprak het hof de stoker voor dit laat ste punt vrij (voor de andere werd hem niettemin 1% jaar op gelegd). Art. 363 stelt strafbaar voor een ambtenaar „het aannemen van gift, wetende dat zij hem ge daan wordt naar aanleiding van hetgeen door hem, in strijd met zijn plicht, in zijne bediening is gedaan of nagelaten." Het hof oordeelde, dat de sto ker geen andere plichten had, dan de kolen op te stoken en dat had hij gedaan. Hij was in ieder geval met belast met de brand stofvoorziening. Die taak rustte op zijn chef. Volgens mr. H. Jonker, die zo wel de stoker heeft verdedigd, als vanmiddag diens vrouw, had de stoker onmiddellijk na zijn indiensttreding gemerkt, dat er iets niet in de haak was. Er reden 3 kolenauto's voor, terwijl de handelaar hem vroeg een briefje af te tekenen voor 4 wagens. Hij had zich toen bij een comman deur vervoegd, die hem gezegd zou hebben: „praat daar maar eens over met je chef." De chef zou hem toen hebben geadviseerd ,,'s avonds maar eens naar de kolenhandelaar te gaan". Dit had hij gedaan In het net van fraude, „waarin de stoker zich als kleine man toen tussen grote heren had gevoeld", was hij mee gaan doen. De kolenhandelaar had tot de stoker gezegd: „ik wil jou hier liever niet zien, laat je vrouw iedere keer dat geid halen." Dat was ook geschied en de vrouw gaf het toe. De Alk- maarse rechtbank legde haar we gens medeplichtigheid aan het misdrijf van art. 363 zes maanden op, waarvan zij in hoger beroep kwam. Voor het hof zei zij vanmid dag, dat ze appèl had aangete kend. omdat ze haar twee kinde ren niet alleen kon laten, nu haar man ook al in de gevangenis ver blijft. Over haar was te Den Helder een reclasseringsrapport uitge bracht, zoals er slechts zelden een op de groene tafel terecht komt. Volgens dit rapport kon van deze vrouw letterlijk en fi guurlijk geen enkel goéd woord worden gezegd. „Men ergert zich aan haar optreden in Den Hel der," stond er o.a. in, „en ieder een vraagt zich af. waarom de vrouw niet meteen in de gevan genis is geplaatst. Hier is geen taak weggelegd voor de reclas sering, want ze zou zich toch aan het toezicht onttrekken." De procureur-generaal, mr. J. F. Hoeffelman, eiste bevestiging van het vonnis. Dit tot grote verbazing van de raadsman, mr. H. Jonker, die het hof vroeg niet te vergeten, dat het enkele weken geleden de man van verdachte voor art. 363 heeft vrijgesproken. „Aan deze vrou#/ wordt uitsluitend medeplichtig heid tenlaste gelegd, medeplich tigheid, die zij haar man ver leend heeft bij het misdrijf, waarvan U hem hebt vrijgespro ken. Nu de hoofddader is vrijge sproken, zal toch ook vrijspraak voor de medeplichtige moeten volgen," zo betoogde mij. De procureur wenste niet te repliceren. Het hof zal uitspraak doen- op 15 December a.s. DEN HELDER De heer Voorenkamp uit New-Orleans dertig jaar in de olie, op en top ver-Amerikaanst, maar met zijn gedachten nog heel dikwijls in zijn vroegere woonplaats Bedum (Groningen) miste nauwelijks een dag, om langs de buitenkant naar Hr. Ms. Bedum te kijken. Maar op het moment van de officiële overdracht aan de Koninklijke Nederlandse Marine was diezelfde rijke olie er oorzaak van, dat hij de kans van zijn leven moest laten lopen. „Hr. Ms. mijnenveger „Bedum" is natuurlijk ook zonder deze ver- amerikaanste Groninger wel overgedragen, maar in stilte hoopt men, dat de huidige bewoners van de gemeente Bedum nog eens iets van zich laten horen. De fonkelnieuwe mijnenveger, nauwelijks een half jaar in dienst sinds die grote Amerikaanse admiraal het schip uit Florida te water liet, is thans in Nederland aangekomen, zoals men al heeft kunnen lezen. In het Noorden en Oosten des lands Tijdens de zitting van de Eerste Kamer kwam gisteren de heer Hoogland (Arb.) op tegen een op merking in de Mem. van Toelich ting op het Wetsontwerp „Wijzi ging van art. 55 van de Wegen- wet", „dat de autoriteiten in de provincies Groningen, Friesland, Overijsel en Noord Brabant heb ben gefaald in eerbied voor de wet" Zij hadden n.l. de termijn bedoeld in art. 55 der Wegen wet niet in acht genomen. Dit artikel heeft betrekking op de termijn waarbinnen de wegenleggers moeten zijn vastgesteld. Spr. was van mening, dat de betrokken procedure vaak ver traging ondervindt door de ver anderingen die in de ontwerp- legger vaak moeten worden aan gebracht. Dit brengt voor de ge meente zeer veel werk mee. Van de 44 leggers in Friesland b.v. zijn er thans 34 vastgesteld, 6 zijn in onderzoek en 4 zijn er nog bij de gemeenten. Hij achtte het be dekte verwijt van de minister in deze niet op zijn plaats. De minister van Verkeer en Waterstaat zeide oog te hebben voor de feitelijke bezwaren die er in verschillende provincies in verband met de wegenleggers be staan. Men heeft te kampen ge had met onvoldoende geschoold personeel met het verloren gaan van leggers in oorlogstijd en met de bezwaren die uitgebracht ■worden tegen een ontwerp-legger Het wetsontwerp werd hierna z.h.s. aangenomen en de open bare vergadering gesloten. 3000 Hagenaars wachten op telefoon In de nieuwe Zuidwestelijke woonwijken van Den Haag wach ten thans reeds drie duizend per sonen op een telefoonaansluiting en dat terwijl op het ogenblik geen enkel nummer onbezet is. Ook winkeliers, journalisten en zelfs apothekers kunnen daar geen telefoonaansluiting krijgen. De plaatselijke telefoondienst ver wacht, dat deze toestand tot in de tweede helft van het volgend jaar zal duren. In de toekomst zullen deze wij ken worden bediend door een nieuw te bouwen telefooncentrale aan de Marnixstraat. Prins Bernliard deed verslag in ministerraad Prins Bernhard heeft Maandag in de vergadering van de minis terraad een overzicht gegeven van zijn bezoek aan Ethiopië en zijn besprekingen met de keizer. Dit is de. tweede mijnenveger, van de veertien, die op Ameri kaanse scheepswerven voor de Nederlandse Marine worden ge bouwd. Op het ogenblik worden Hr. Ms. „Borculo" commandant lt.z. 2 Huisman, Hr. Ms. „Bolsward", commandant lt.z. 2 v. d. Singel en Hr. Ms. „Borne" commandant lt.z. 2 de Meester in Norfolk en New Orleans onder handen ge nomen, om over enige tijd even eens de haven van Nieuwediep binnen te lopen. Op stapel staan nog Hr. Ms. toekomstige mijnenvegers Bram men, Breukelen, Blaricum, Brielle, Breskens, Brainisse, Boxtel, Brou wershaven, Beilen. De gemeenten van deze zelfde naam kunnen op het ogenblik dus al maatregelen treffen, om de mijnenvegers, ge noemd naar hun dierbare woon oorden, te adopteren of wat ook. Het is ons bekend, dat de beman ning het ontzaggelijk op prijs zal stellen. Want het toeval wil, dat er ergens op de brug, voor of achter, of in de machinekamer altijd wel een Jan rondloopt, die om en nabij een van deze ge meenten zijn geboortewieg heeft staan. Zelfs zijn er, die om en nabij een van deze lieflijke woon oorden iets lieflijks hebben mee genomen naar Nieuwediep, Vlis- singen, Rotterdam, of waar de Kon. Marine" woonachtig is. Wij hebben al horen fluisteren, dat het onvolprezen Bolsward straks Hr. Ms. „Bolsward" een niet te vergeten ontvangst zal bereiden, wanneer deze mijnenveger over enige maanden in Nieuwediep zal thuisvaren. Verdere bouwplannen Op stapel staan verder nog op de ontzaggelijke Amerikaanse ma rinewerven zes Oceaan-mijnenve gers met de stoere namen van Onbevreesd, Onverschrokken, On versaagd, Onvermoeid, Onver vaard, Onverdroten en zeven fre gatten, die de speurdersnamen hebben gekregen van Panter, Ja guar, Lynx, Wolf, Fret, Hermelijn, Vos. In het enorme bouwprogram ma, dat Amerika voor de Nato- landen heeft opgesteld komen ook dezelfde, typen oorlogsbodems voor bestemd voor België, Frankrijk, Italië, Noorwegen en Portugal, welke landen, gelijktijdig met Ne derland enige schepen in New Orleans hebben overgenomen. In geallieerd konvooi is men toen de Atlantische Oceaan overgesto ken, tot men ergens voorbij de Azoren eigen wegen naar huis zocht. De Nederlanders hadden met de bestudering van deze schepen weinig moeite, omdat, het dient tot Nederlands eer gezegd, de Mij nendienst alhier voortreffelijk werkt volgens de moderne syste men. De eerste twee van de serie zijn bijna onmiddellijk na aan komst doorgeschut naar het bas sin van de Mijnendienstkazerne in Nieuwediep, om bij de vloot mijnenvegers te worden gevoegd. Men zal er terstond mee gaan varen en afoefenen. VATICAANSTAD, 30 Nov. De Pauselijk poenitentiarius, Kar dinaal Canali deelt mede, dat de Heilige Vader aan het door hem zelf samengestelde gebed van het Mariale Jaar, twee aflaten ver bonden heeft; een aflaat van vijf jaren telkens wanneer het gebed godvruchtig en met een berouw vol hart wordt gebeden; een volle aflaat, onder de ge bruikelijke voorwaarden van biecht en H. Communie op het feest van de Onbevlekte Ontvan genis en op alle Zaterdagen van het Maria-Jaar. Met het gebed voor het Mariale Jaar wordt bedoeld de smeekbede tot Maria, die de H. Vader op 8 December tezamen met de kin deren van Rome bij de openings plechtigheid van het Maria-Jaar in de basiliek van de H. Maria Maggiore zal bidden. UITSPRAAK MEERVOUDIGE KAMER Diefstallen te Heiloo en Grootebroek ALKMAAR. Dinsdagmorgen heeft de Meervoudige Kamer te Alkmaar onder presidium van mr A. J. van Regteren Altena uitspraak gedaan tegen de Am sterdammers H. J. S. en L. P., die ervan beschuldigd werden te Heiloo en Grootebroek diefstal len met braak te hebben ge pleegd, beide malen in kleerma kerijen. In het verleden werden door beide verdachten reeds meermalen inbraken gepleegd in dergelijke zaken. L. P„ die al leen betrokken was bij de in braak te Heiloo en tegen wie iy2 jaar gevangel'isstraf was, ge- eist, werd veroordeeld tot 1 jaar. H. J. S. hoorde twee weken geleden een gevangenisstraf van 2 jaar tegen zich eisen, doch vooralsnog zullen de stukken in handen van de Rechter Commis saris worden gesteld, terwijl S. opgenomen zal worden in de psychologische observatiekliniek van het gevangeniswezen te Utrecht. ALMAAR Tegen J. A. K. uit Zwolle, de heler van goederen, voornamelijk iheranconfectie, af komstig van een der inbraken in kleermakerijen gepleegd door ze kere S. uit Amsterdam, waarvan wij veertien dagen terug melding maakten, werd gisteren tijdens de zitting van de Meervoudige Kamer te Alkmaar een gevange nisstraf geëist van 1% jaar met aftrek van voorarrest. Het betrof hier de inbraak te Grootebroek. Als raadsman van K. trad op Mr. Dumbar, die wees op de achter grond van de zaak. K. had vroe ger een igoede betrekking bij een verzekeringsmaatschappij te Utrecht, doch raakte zijn baan kwijt, waarna hij diep in de schulden kwam. Toen de nood hem en zijn gezin tót aan de lippen was gestegen verscheen S. als een reddende engel ten tonele, en K. was er zo. doende toe gekomen, goederen, afkomstig van diefstallen ge pleegd door S. aan de man te gaan brengen. De raadsman ver- zoobt de uiterste clementie. Uit spraak over veertien dagen. 's-GRAVENHAGE, 30 Nov. Het verslag van het Minis terie van Sociale Zaken en Volksgezondheid over 1952 bevat een voorwoord van Minister Suurhoff, waarin liij over de loonpolitiek het volgende zegt: De loonpolitiek behoefde in het betreffende jaar geen verandering te ondergaan. In dit verband zij opgemerkt, dat het aantal door stakingen verloren gegane arbeidsdagen wederom lager was dan in alle voorafgaande jaren sedert de be vrijding. Hoewel deze voorbeeldige arbeidsrust tot vol doening stemt, mag zij ons niet doen geloven in een al gemene en onverdeelde voldaanheid op sociaal gebied. Binnen de grenzen, welke de economische positie des lands stelt blijft een voortvarend sociaal be leid noodzakelijk. Bij dit beleid dienen de organisaties van werk gevers en werknemers zoveel mo gelijk te worden ingeschakeld. Slechts op die wijze zal het mo gelijk blijken de voor ons volk zo kostbare arbeidsvrede ook in de toekomst te handhaven. Voorts is in het verslag nog het volgende te lezen: Door de betrokken organen in de landbouw werd aangedrongen op een loonsverhoging in deze bedrijfstak, zulks aanvankelijk uitsluitend op grond van de moti vering, dat de gemiddelde inko mens sinds 1948 in verschillende andere bedrijfstakken gestegen waren. Een van dergelijke begin selen uitgaande methode is ech; ter onjuist en gevaarlijk, daar bij doorvoering daarvan de loonvor ming in een vicieuze cirkel zou geraken. Bovendien zou het loon geen bedrijfseigen karakter dra gen en zou geen rekening worden gehouden met de bekwaamheden en prestaties der betrokken werk nemers. Uit een inmiddels verschenen werkclassificatie-rapport in de landbouw bleek intussen, dat een verhoging van de lonen in die be drijfstak op grond hiervan ver antwoord was. Deze werd daarop verwerkt in de nieuwe regelingen van lonen en andere arbeidsvoor waarden voor de akker- en wei- debouw en de veehouderij. In de werkzaamheden van het college van rijksbemiddelaars valt de laatste jaren een accentverleg ging te constateren. Moest het college aanvankelijk grotendeels op eigen gezag loonregelingen ontwerpen, thans kan het vrijwel steeds volstaan met toetsing aan het algemeen loonbeleid van in onderling overleg tussen werkge vers en werknemers tot stand ge- komfen, volledig uitgewerkte loon regelingen. De beoordeling der huidige loonregelingen vergt ech ter, daar deze door de toepassing van tariefsystemen veelal inge wikkelder zijn geworden, veel tijd en een grote mate van deskundig heid. Het streven van het college is er op gericht, door invoering van systemen van tariefbepaling, merit-rating e.d., ook individuele prestaties naar behoren te belo nen. Daar een en ander geschiedt in nauw overleg met de belang hebbende organisaties van werk gevers en werknemers is hier mede een vlotte en sociaal-verant woorde stimulans tot opvoering van de productiviteit verkregen. Looncontrole. Door de looncontroledienst werd in vele bedrijven een onderzoek ingesteld naar de naleving van de loonvoorschriften en andere ar beidsvoorwaarden. In talrijke ge vallen werden afwijkingen van de rechtens geldende lonen geconsta teerd. In het jaar 1952 werden 13.078 ondernemingen met in to taal 265.047 werknemers bezocht. Van deze ondernemingen waren er 7162 of bijna 55 pet. op eniger lei wijze in overtreding. Aan 100.061 werknemers werd een af wijkend loon uitbetaald, en wel aan de meesten, n.l. 85.348 een te hoog loon; 14.713 werknemers ontvingen een loon, dat lager was dan het hun rechtens toekomen de. Het instellen van een straf vervolging werd ook nu slechts als ultimum remedium gebruikt. Slechts in 411 gevallen, of nog geen 6 pet. van het aantal over tredingen moest een proces-ver- baal worden opgemaakt; overigens werd volstaan met het geven van mondelinge en schriftelijke waar schuwingen. Voorbeeldige arbeidsrust. De in ons land voorbeeldige ge handhaafde arbeidsrust is mede te danken aan het vertrouwen, dat men heeft in het min of meer ob jectieve systeem van de alom meer toegepaste methode der werkclassificatie, waardoor de be loning der arbeiders op meer ver antwoorde wijze kan worden af gestemd op de mate van vakken nis, ervaring en verantwoordelijk heid. Voortgegaan werd met de voor bereiding van een herziening in breed verband van de thans in verschillende wetten neergelegde veiligheidsvoorschriften, teneinde een beter samenstel van wette lijke maatregelen van meer uni versele strekking te verkrijgen, -edaq ap Suijaopaq ap ut ;gxj jsh 'ptaqSqiaA ap juarjuio uagup thans voorkomende in de stuwa doorswet, de steenhouwerswet 1921 en de caissonwet op te ne men in de in voorbereiding zijnde nieuwe veiligheidswet. Mede in verband met deze her ziening op veiligheidsgebied is de gedachte opgevat van een algehele herziening ook van de arbeidswet 1919, welke herziening een drie ledige strekking heeft: 1. Voor die soorten van arbeid, waarvoor tot dusverre nog geen werktijdbepalingen golden, zoda nige bepalingen vast te stellen. 2. Te komen tot een eenvou dige opzet en daarmede tot een overzichtelijker geheel. Het stre ven is daarbij gericht op de vast stelling van algemene beginselen, waarop slechts waar dit nodig is, afwijkingen worden toegelaten. Daarbij zal dan de regeling van de arbeidstijden van de havenar beiders en -de steenhouwers, wel ke thans vervat is in de stuwa doorswet en de steenhouwerswet 1921, in de nieuwe arbeidswet worden opgenomen. 3. Modernere ideeën in toe passing te brengen. Gedacht wordt aan een grotere vrijheid van het bedrijfsleven om zelf regelingen van de werktijd tot stand te bren gen. Daar de thans geldende huis- arbeidswet, naar de ervaring heeft geleerd, ej-nstige leemten vertoont, is een ontwerp voor een nieuwe huisarbeidswet voorbereid. Dit ontwerp gaat uit van een algeheel verbod van deze vorm van arbeid, niet de mogelijkheid van afwij king voor speciale takken van bedrijf of voor afzonderlijke on dernemingen. Overwogen wordt ten aanzien van de praeventieve gezondheids zorg in de bedrijven wettelijke be palingen in het leven te roepen. In het verslagjaar werd een op deze materie betrekking hebbend voorontwerp van wet tot wijziging van de veiligheidswet 1934 voor bereid alsmede een daarop steu nend voorontwerp van een alge mene maatregel van bestuur. Voorbereid werd een ontwerp voor een nieuw rijtijdenbesluit. „MENS EN MELODIE" Marius Flothuis opent het No vember nummer met een In Me- moriam Kathleen Ferrier, de be roemde Engelse alt, die op 41-ja- rige leeftijd is overleden. Dans en levensvreugde komt ons tege moet uit een artikel van Marie Veldhuyzen, die de Kasseier Mu- siktage bezocht tijdens het 20- jarig jubileum. Een goed gedo cumenteerd artikel schreef Ma rius Monnikendam over Guillau- me de Machauts „Messe Notr-e Dame", waarschijnlijk de oudste mannekoormis. Dit opent interes sante mogelijkheden voor uit breiding van het repertoire. Een bruikbare uitgave werd verzorgd door Jac. Chailley. Een zeer lezenswaardige beschrijving geeft Wouter Paap over het leven en het werk van de Nederlandse componist Gerard Boedijn, die vooral op het gebied van Harmo nie en Fanfare-muziek pioniers werk heeft verricht. Over de gehele linie zijn van daag weer verrassingen gevallen. St. Nicolaas is al vrij gul geweest om in de sportwereld met surpri ses rond te strooien. Zo heeft TOP ook in haar returnmatch tegen Geel-Zwart het onderspit moeten delven, en begint nu wel erg ver uit de buurt van de kop- plaats te komen. AOG, dat pit tige ploegje uit Alkmaar kon het in de Dioc. klasse Midden, tegen ODOS niet klaren. AOG begon met haar snelle spel, waar de achterhoede van ODOS geen vat op kon krijgen. Slechts met fors ingrijpen wist het erger te voorkomen. De scheidsrechter trad echter tegen dit forse en zo nu en dan ook onreglementaire spel van ODOS te weinig op, en liet te veel pas seren. Daardoor werden vaak goed opgezette aanvallen van AOG op unfaire wijze onderbro ken. De wedstrijd werd al rom meliger en rommeliger, maar AOG werd daardoor volkomen uit haar spel gehaald. Op het einde trad de scheidsrechter wat strenger op. stuurde zelfs een der ODOS-speelsters uit het veld, maar nu was het te laat. Op vol komen faire wijze had de ODOS- voorhoede van de haar geboden kansen gebruik weten te maken en zo kwam AOG aan een o.i. on verdiende nederlaag. Ook de meisjes uit Purmerend zorgde voor een verrassing, maar deze viel voor hen zeer gunstig uit. Met 73 moest Ambon in de Marktstadbewoners de meerdere erkennen. Tybb streed met Leonidas om de hegomonie van Haarlem en won met 50. DCG had even eens met VDO geen medelijden en zegevierde over de Over-IJers met 71. In de Noord komt FSA na een aanvankelijke aarzeling nu sterk opzetten en won in Wognum overtuigend met 80 van VIO. WGW liet zich als kop loper ook door DWO niet ver rassen, en ook hier spreken de cijfers een duidelijke taal 6—3. De stand is hier: WGW 8 7 0 1 14 TOP 9 6 0 3 12 FSA 10 6 0 4 12 Geel Zwart 8 5 0 3 10 DWO 10 3 1 6 7 VI. Vlug 8 3 0 5 6 VIO 8 0 1 8 1 DCG 8 7 1 0 15 TYBB 9 7 0 2 14 AOG 8 6 0 2 12 ODOS 8 6 0 2 12 ADO 8 4 1 3 9 VIDO 8 2 0 6 4 VDO 7 1 0 6 2 AMBON 8 1 0 7 2 Leonidas 8 1 0 7 2 In de eerste klasse Noord lacht Con Brio in haar vuistje. Hoewel zelf niet spelend, zag het toch haar positie aan de kop van de ranglijst verbeterd. Haar naaste concurrenten kwamen na span nende strijd slechts tot een pun tenverdeling 11. Con Zelo en HugQ Girls zijn hier overigens de grote verrassing. Con Zelo pres teerde het om oud-Hoofdklasser DTS de beide punten te ontfutse len. Met 43 kon het zegevierend de terugreis naar het Waarland aanvaarden. Forward staat nu nog wat vaster op de onderste plaats. De meisjes uit Hoorn schijnen weer een goede geestelijk injectie nodig te hebben om uit de impasse te geraken. Behorend tot de oudste verenigingen uit 't district, zou een degradatie For ward toch heus niet sieren. DUS meisjes, ga er eens wat van ma ken. In de plaats van de Rang lijst is geen verandering gekomen, we plaatsen dus nog geen stand. In Kenn. ging Or.WitVBO wegens terreinnood niet door, zo dat de spanning hier nog enige tijd blijft. DIO wees Zeevogels definitief naar de onderste regio nen, het was wel een kleine zege, 10, maar de punten zijn binnen. Dat Meervogels tegen Wijk aan Zee geen schijn van kans had, schreven we reeds in onze voor beschouwing, het werd dan ook liefst 60. Ook in deze afdeling had geen verschuiving plaats in de onderlinge stand op de rang lijst. In de tweede klas Noord is ge beurd wat we al half en half vreesden, VI. Vlug 2 heeft een veer moeten laten en heeft moe ten toestaan dat VZV 2 haar plaats op de ranglijst gaat inne men. Toch hadden we niet ver moed dat het zo'n grote neder laag, 30, zou worden. St. Vic tor had ook nu aan Strandvogels een makkelijke prooi, liefst 50. DWO 2 had aan de reserves van Hugo Girls een hele kluif, maar wist toch met 20 te zegevieren. De stand is hier nu: DWO 2 9 7 2 0 16 St. Victor 7 5 1 1 11 VZV 2 9 4 14 9 VI. Vlug 2 8 3 2 3 8 VIOS 8 13 4 5 Hugo Girls 2 7 2 0 5 4 Strandvogels 8 0 3 5 3 In Kenn. hadden de uitslagen in de tweede klas geen invloed op de onderlinge rangorde. Hier zal de grote strijd vermoedelijk wel gaan tussen Adelbert en On ze Gezellinnen. Adelbert wees, weliswaar met een kleine zege, SHS voorlopig terug en O.G. deed hetzelfde met HBC. In de derde klasse Noord maar een ontmoeting, maar een heel belangrijke, die SEW in haar voordeel wist te beslissen en te vens op de eerste plaats deed be landen. De big-match tussen Geel Zwart 2 werd gewonnen met 42. Het bezet met een wed strijd meer gespeeld de bovenste plaats met 15 uit negen. WGW 2 volgt met 14 uit acht en daarna komt Geel Zwart 2 met eveneens 14 uit negen. In de derde klas Kenn. kwamen zowel DIS als HSV tot 'n over winning resp. op IEV en HBC 2. Beide wonnen met 30. Velsen blijft van verre volgen door een overwinning op Leonidas 2 met 63. In afd. B trok DDO zich van onze prognose niets aan, maar versloeg ADO 2 met 31 en deed de laatste plaats over aan O.G. 2, dat zelf niet speelde. De uitslagen: Hoofdklasse: VIO—FSA Geel Zwart—TOP DWO—WGW AmbonVIDO VDO—DCG ODOS—AOG LeonidasTYBB 0—8 2—0 3—6 3—7 1—7 5—1 0—5 UTRECHT, 30 Nov. In „Es planade" te Utrecht is onder voorzitterschap van de heer J. H. W. Pasman de algemene verga dering gehouden van de stichting Nederlandse Hippische Sportbond In zijn openingsrede herdacht de voorzitter de in het afgelopen jaar aan de stichting door de dood ontvallen leden, de heren Renger Bierema en J. B. Kamp huis, waarna door de aanwezigen enkele ogenblikken van stilte werden betracht. De heer Pasman bracht voorts in zijn rede dank aan ons Kon. Huis, dat herhaaldelijk van zijn grote belangstelling voor de paardensport heeft blijk gegeven. Een belangstelling, welke haar bekroning vond, aldus spreker, in de toestemming van Prins Bern hard om het ere-voorzitterschap van de stichting te aanvaarden. Een terugblik werpend op het af gelopen seizoen stelde de voor zitter tot zijn spijt vast. dat het aantal concoursen hippique iets teruggelopen is en dit jaar 43 bedroeg tegenover 46 in 1952. Over de plannen voor 1954 kon le klasse Noord: FSA 2—VZV DTSCon Zelo Hugo GirlsAlw. Forward Kenn.: Zeevogels—DIO Or. Wit—VBO Wijk aan ZeeMeervogels 2e klasse: VI. Vlug 2—VZV 2 DWO 2—Hugo Girls 2 St. VictorStrandvogels Kenn.: PSCK—TYBB 2 SHS—Adelbert HBC—O.G. 3e klasse Noord: Geel Zwart 2SEW Kenn.: DIS—IEV HSV—HBC 2 VelsenLeonidas 2 DDO—ADO 2 Junioren Noord: VI. Vlug a—VZV a DWO a—WGW a Con Zelo aHugo Girls a SEW aStrandvogels a VIO a—FSA a Alw. Forward aExcelsior St. Victor aDTS a DWO b—WGW b VZV b—SEW b Kenn.: Hoofdklasse: ADO—Or. Wit a Adelbert a—AOG a Geel WitWijk aan Zee MeervogelsDIO a DISZeevogels PSCK—TYBB c TYBB b—HBC Leonidas a—Leonidas b VBO b—DIS b Adelbert b—DIO b Or. Wit b—AOG b Adspiranten: Or. Wit b—Or. Wit a AdelbertAOG 1—1 3—4 5—2 0—1 afg. 6—0 0—3 2—0 5—0 afg. 0—1 1—4 2—4 3—0 3—0 6—3 3—1 4—1 1—2 8—0 9—0 0—1 a afg. 0—0 3—3 9—4 6—3 1—7 2—3 afg. 0—4 afg. 1—7 8—0 4—1 3—1 afg. afg. 0—0 de voorzitter de vergadering nog geen nadere inlichtingen ver strekken, omdat deze ten nauwste verband houden met het bedrag, dat de stichting aan subsidie zal ontvangen. Wel kon de heer Pas man mededelen, dat er grote kans bestaat dat de stichting eerlang over een eigen hindernispark zal beschikken, hetwelk naar het ontwerp van het bestuurslid ir J. H. van Ommen van Guylik (Laren) zal worden ingericht. Punt zes van de agenda hield de verkiezing in van een verte genwoordiger voor de afdeling voor de aangespannen paarden (onderafdeling tuigpaarden) ter voorziening in de vacature, ont staan door het bedanken van de heer D. H. Vinkers (Scheemda). Candidaat waren gesteld de he ren H. Boeve (Deventer) en A. Stehouwer Jr (Willemsdorp). 44 geldige stemmen werden uitge bracht. waarvan 23 op de heer Stehouwer. die gekozen werd. Voorts werd een afgevaardigde voor de afdeling rijpaarden ge kozen. Voorgedragen waren voor deze vacature de heren C. C. Hasselman (Zoelen) en N. Uyten. daal (Breda). 60 geldige stemmen kwamen binnen, waarvan 49 voor de heer Hasselman. die de benoe ming aannam. Het voorstel om het toedienen van gember in de ring voor aan gespannen paarden te verbieden, werd aangenomen. Wat de kwes tie kleding voor de ruiters van aangespannen paarden betrof, hierin besloot het bestuur de wijize van kleding vrij te laten, echter met dien verstande, dat deze behoorlijk moest zijn. De aanspanning en het gebruik van hulpmiddelen werden eveneens door het bestuur vrijgelaten, doch mocht dit in dierenmishandeling ontaarden, dan zal de stichting daartegen maatregelen nemen. Achttien mille verduisterd Bij de Amsterdamse politie heeft zich Zaterdag de 56-jarige Amsterdammer J. D. T„ bureau chef van een diepvriesbedrijf te Zaandam, gemeld. Hij deelde eigener beweging medé gedurende een periode van anderhalf jaar in de boeken van dit bedrijf te hebben geknoeid en wel zo handig, dat de accoun tantsdienst niets van de malver saties had gemerkt. Dank zij de knoeierijen zou hij 18.000 heb ben kunnen verduisteren. De man is in bewaring gesteld. Bijzondere postzegels 's-GRAVENHAGE, 1 Dec. - Gedurende een nader te bepalen tijdvak zullen in 1954 ten bate van de Stichting Nationaal Lucht vaartfonds bijzondere postzegels worden beschikbaar gesteld.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7