NOORDHOLLANDS I Het vertrouwen in minister Staf is aanzienlijk verminderd Voor 3749 millioeu aan oorlogsschade uitgekeerd Eisenhower neemt openlijk stelling tegen McCarthy Vanivaar de nieuwe plannen? Engeland in het geweer tegen Londense mist Bermudazal Rusland gunstig antwoord geven Dagblad voor Alkmaar en omgeving Bewindsman streeft naar vijf (of zes) divisies Plan voor Europa-express V.S. stimuleren Frankrijk Buiten God it't nergens veilig (Vondel) Incidenten in Suezkanaal-zone Engeland groeit naar Perzië toe Dreigende staking in Italië Financiënafgehandeld Vrouwen op belasting-academie Eenheid onder vrije landen enige hoop op voortbestaan Den Haag zat in 't donker Nederlandse telepaath deed ren voor 1953 voors Staking in Spanje Viermogendheden-bijeenkomst brengt slechts „positief negativisme" Spaanse politie sin it een kerk Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, mlnitrnim 2,50; ln alle edities 26 ct per mm, minimam 4, familieberichten 20 ct, resp. SO ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stampei. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren; Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2246. Donderdag 3 December 1953 - 49e Jaargang - Nummer 1383 (Van onze parlementaire redacteur) Minister Staf, andere jaren de veelgeprezen man, die met succes aan onze defensie bouwt, zag zich gisteren bij de behandeling van „Oorlog en Marine" voor het eerst te genover een critisch ingestelde Tweede Kamer geplaatst. Zijn partijgenoot, de heer Tilanus van de C.H. deed erg zijn best om de totdantoe vertrouwde goede toon vast te houden. Er was toch nog wel degelijk waardering, aldus de fractie-voorzitter van de C.H. en het ging slechts om „scherp geformuleerde vragen". De heer Tilanus mocht hierin gelijk hebben; hij mocht terecht het gerucht belachelijk maken, dat het in dit debat zelfs om het hoofd van minister Staf zou gaan, een dergelijke ijver van bevrien de zijde verstevigt anderzijds het gevoel, dat er dit keer toch blijk baar wel iets aan de hand is. En dat is inderdaad zo. Het gaat om de nieuwe plannen van minister Staf met betrekking tot de leger- opbouw. Op de eerste dag van het debat werd al voldoende duidelijk dat de Kamer daar zaeht gezegd, zeer sceptisch tegenover staat. Het vier-jarenplan, dat in Octo ber 1954 afloopt en waarvoor dit jaar de laatste gelden op de be groting worden uitgetrokken, be oogt de vorming van een leger corps, bestaande uit een parate en twee mobilisabele divisies, plus aanvullende troepen. Uit de Me- morib van Antwoord, die de Ka* mér nauwelijks heeft kunnen be*? studeren is nu gebleken, dat mi nister Staf voor de volgende pe riode aan de opbouw van nog twee divisies denkt. Dat worden dus in totaal vijf divisies. De heer Vermeer (P.v.d.A.) verwachtte waarschijnlijk terecht, dat deze vijf nog weer tot zes divisies zou den moeten uitgroeien. Men krijgt dan immers twee legercorpsen, Glimlachend stapt Prinses Margaret uit de auto, die haar naar de tentoonstelling van de Koninklijke Vereniging van Portretschilders, die wordt gehouden in de Royal Insti tute Galleries te Londen, heeft gebracht. hebben nadelige invloed op besprekingen LONDEN, 2 Dec. De Britse minister van Staat Selwyn Lloyd heeft vandaag in het Lagerhuis verklaard dat de besprekingen over de toekomstige defensie van de Suezkanaalzone zeer nadelig beïnvloed worden door de vele incidenten in dit gebied, waarvan Britse soldaten het slachtoffer geworden zijn. Volgens de minis ter hebben in het afgelopen jaar 102 aanvallen met vuurwapens of explosieven op Brits legerperso- neel plaatsgevonden. maar hierbij hoort ook een twee de staf. Van wie afkomstig? Van wie dit afkomstig is, is voorshands nog niet duidelijk; de heren Fens (K.V.P.) en Korthals (V.V.D.) vroegen hierover dan ook nadere inlichtingen. Heeft de NAVO om een dergelijke uitbouw verzocht? Maar onderwijl klemt al de vraag of het wel verstandig is om aan vijf divisies te willen denken. Hoe staat het om te be ginnen met de voltooiing van het oude. plan? De heer Fens (K.V.P.) constateerde, dat er in dit kader al een nijpend personeelsgebrek is. En wat de uitrusting betreft, is het ene legercorps evenmin al een afgerond geheel. De heer Roos jen (A.R.) wees er op, dat de minister zelf heeft toegegeven, dat er nog een vacuum is ten aanzien van zwaar genie-materieel en voertuigen. (Vervolg op pag. 3). GUNSTIG ONTVANGEN PARIJS, 2 Dec. Directeuren van West-Europese spoorweg maatschappijen hebben vandaag een Nederlands plan voor een zeer snelle diesel expressdienst tussen de grote Europese steden in het algemeen gunstig ontvangen. LONDEN, 2 Dec. De Britse regering heeft een reusachtig plan opgesteld ter bestrijding van de Londense „smogs" (mist vermengd met fabrieksrook). Harold MacMillan, de Britse minister van huis vesting deelde in het Lagerhuis mee dat de smog in December 1952 ongeveer 4.000 slachtoffers heeft geëist. Het aantal sterfgevallen tenge volge van bronchitis was tijdens de smog negenmaal en van long ontsteking viermaal zo groot. „De mist, die onze stad het vo rige jaar teisterde was bijzonder dik en duurde buitengewoon lang, maar iets dergelijks kan weer ge beuren in Londen of in andere steden". MacMillan heeft het langver beide rapport van de regering be treffende anti-smog maatregelen aan het Lagerhuis voorgelegd. Voor de aanvang van een even- de mensen via de radio gewaar schuwd worden en aan ouden van dagen en zieken zal opdracht ge geven worden zich zo min moge lijk buitenshuis te wagen. Wanneer zij toch hun huis moe ten verlaten, moeten zij voorzien zijn van een s-mogmasker, of een doek over neus en mond binden. De commissie heeft voorts aan bevolen zo min mogelijk auto's te laten rijden, de kachels 's nachts uit te laten gaan, en geen vuur werk af te steken in perioden van mist. MacMillan zeide, dat het nog ettelijke jaren zal duren voor tuele smog zullen in de toekomsthet gevaar geheel bedwongen is. PERZIë HERVAT DIPLOMATIEKE BESPREKINGEN LONDEN, 2 Dec. Engeland en Perzië zullen, naar verwacht wordt, binnen enkele dagen de diplomatieke betrekkingen her stellen ter voorbereiding'van on derhandelingen om een einde te maken aan het oliegeschil, aldus is Woensdag te Londen door wel ingelichte diplomatieke bronnen verklaard. Een jaar geleden heeft Teheran de diplomatieke betrekkingen met Londen verbroken. Herbert Hoover, de adviseur voor oliezaken van de Amerikaan- re regering, heeft Woensdag zijn besprekingen op het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken voortgezet met de bedoeling een basis te vinden waarop de olie onderhandelingen -tussen Enge land en Perzië kunnen worden heropend. Radio Teheran heeft bekend ge maakt, dat Perzië heeft besloten, de diplomatieke betrekkingen met Engeland weer aan te knopen. ROME, 2 Dec. Het Katho lieke Vakverbond in Italië heeft besloten tot een algemene 24-uur- staking in de industrie als protest tegen de „onverdraagzame hou ding", die de werkgevers hebben ingenomen tegenover de looneisen der arbeiders. De staking zal waarschijnlijk worden gehouden op 12 December. De communistische vakorgani satie is solidair, de socialistische zal Vrijdag haar houding bepalen. Sovjetburgers mogen met buitenlanders trouwen MOSKOU, 2 Dec. De Sovjet regering heeft vandaag bekend gemaakt dat de wet, die huwe lijken van Sovjetonderdanen met buitenlanders verbiedt, opgehe- i ven is. tot ratificatie van E.D.G.-verdrag TUCKERSTOWN, Bermuda, 2 Dec. Een hooggeplaatste gezag hebbende woordvoerder heeft meegedeeld, dat president Eisen hower bereid is de Franse pre mier Laniel de krachtige verze kering te geven, dat de Ver. Sta ten hun huidige militaire sterkte in Europa zullen handhaven, als Frankrijk het verdrag betreffende het Europese leger ratificeert. De woordvoerder zei, dat de Ver. Staten verder bereid zijn welwillend het oor te lenen aan een eventueel verzoek van Frank rijk om de Amerikaanse sterkte in Europa op te voeren. Hij legde er echter de nadruk op, dat dit niet noodzakelijkerwijs betekent, dat het aantal Amerikaanse troepen op het vasteland van Europa zal worden uitgebreid. „We mogen hier niet", zei Algernon, toen hij het bordje had gelezen, dat de bezoekers verzoekt het gras in de Bristol Dierentuin niet te betreden. Zijn keurige en deftige met gezellen echter, staken hun neuzen in de wind, en wandelden rustig het grasveld op: „Kom, dat bordje hebben we immers niet gezienZó deftig en zó stout; zo ziet men alweer: schijn bedriegt.... WASHINGTON, 2 Dec. President Eisenhower heeft vandaag verklaard, dat eenheid onder de vrije landen „onze enige hoop is op voortbestaan". Hij verleende hiermee steun aan de uitval die de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles gisteren tegen senator Joseph McCarthy gedaan heeft. Dulles beweerde dat kritiek als die van McCarthy een aanval is op „het hart' van de Amerikaanse buitenlandse politiek. De president las een verklaring voor, waarin hij zei: „Ik stem volledig in met de verklaringen die gisteren afgelegd werden door minister Dulles tij dens zijn persconferentie". De president nam ook scherp stelling tegen McCarthy over een ander onderwerp de kwestie van communisten in de regering. Hij zei te geloven, dat met deze kwestie afgerekend zal worden als het volgend jaar de congresver kiezingen plaats zullen vinden. McCarthy heeft verleden week in een rede voor radio en televisie verklaard, dat het communisme een punt van belang zal zijn en dat de kwestie van zijn jacht op subversieve elementen de belang rijkste zal zijn bij de verkiezin gen van 1954. In dezelfde rede deed McCarthy een aanval op de buitenlandse politiek van de regering. De kern van zijn critiek was dat Amerika forser tegen zijn geallieerden moest optreden. Eisenhower verklaarde, dat in dien Amerika „ongeduldig zou worden en dwang zou gaan uit oefenen op de vrije landen, deze dwang, voor zover het onze vrien den betreft, een merkteken zou zijn van de -imperialist in plaats van dat van de leider". Hij zei, dat de Amerikaanse militaire en economische hulp deel uitmaakt van het eigen vei ligheidsprogramma van Amerika. Hij voegde er aan toe: „Wij doen dit omdat eenheid onder de vrije landen onze enige hoop is op voortbestaan tegenover de wereldomspannende Russische samenzwering gesteund door de Russische militaire macht". „Deze worsteling overheerst alle andere overwegingen van deze tijd. De kwestie vrijheid tegen communisme is een zaak van leven en dood. Voor mij is het de worsteling van de eeuwen". 's-GRAVENHAGE. Tengevol ge van een defect aan een trans formator bij het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf is de electrici- teit in den Haag gisteravond ge durende korte tijd afgesloten ge weest. Er heerste in een groot gedeelte van Scheveningen en het district Laan van Meerdervoort een Egyptische duisternis. Eisenhower weigerde zich te begeven in speculaties betreffen de de vooruitzichten op een con ferentie tussen de Westelijke mo gendheden en de Sovjet-Ünie. Hij zei, dat onder de huidige omstandigheden over de kwestie of communistisch China toegela ten moet worden tot de V.N. niet onderhandeld zal worden. Havenstaking in New York ten einde NEW YORlC 2 Dec. De meeste havenarbeiders in New- York hebben vandaag na een staking van 24 uur het werk weer hervat. De staking werd uitge schreven uit protest tegen de con trolemaatregelen in het gebied. (Van onze parlementaire redacteur) Er waren 1.900.000 aanmeldingen voor een uitkering ingevolge de wet op de materiële oorlogsschade. Alle 670.000 huisraadschade gevallen zijn inmiddels afgewerkt. Hiervoor moest 650 millioen worden uitbetaald. In totaal is thans voor 3749 millioen uitgekeerd. Dit is 500 millioen per jaar of 10 millioen per week. Deze cijfers stelde minister v. d. Kieft gisteravond in de Tweede Kamer tegenover de critiek van de heer van Koeverden (K.V.P.) inzake de z.i. trage uitvoering van deze wet. Minister v. d. Kieft achtte het niet mogelijk om zulk een omvangrijke taak vlugger af te handelen. De heer Engelbertink (K.V.P.) had de minister nog een maand gegeven voor de toegezegde nota inzake de uitgifte van gronden. De bewindsman hoopte binnen deze termijn te kunnen blijven. Onderwijl zullen geen nieuwe gronden worden uitgegeven, maar minister v. d. Kieft bleef een uit zondering maken voor fruitteelt- bedrijven in de N.O. Polder. Op gunstiger voorwaarden hebben zich candidaten gemeld en deze kunnen niet worden afgewezen. De heer Engelbertink (K.V.P.) kreeg de toezegging, dat de minis ter zal laten nagaan of de land- arbeiderswet aan de gewijzigde omstandigheden kan worden aan gepast. Staatssecretaris v. d. Berge be handelde de opmerkingen van be lasting-technische aard. Het wets ontwerp betreffende de- fiscale rechtsspraak is om advies aan de Hoge Raad gezonden. Het voorlo- Positieverbetering van gepensionneerden moet spoedig zijn beslag krijgen Een overgrote Kamermeerder heid heeft er bij de regering op aangedrongen, dat het wetsont werp, dat zal leiden tot een aan zienlijke verbetering in de positie van de gepensionneerden, zo haven- I spoedig mogelijk wordt afgehan deld. BREMEN, 2 Dec. Het is vandaag precies een jaar gele den dat een Nederlands tele paath zijn voorspellingen voor het jaar 1953 op een band liet vastleggen. De band werd bij een advocaat in bewaring ge geven en verzegeld en vandaag zijn een aantal journalisten gaan luisteren naar wat de Ne derlander in December 1952 heeft gezegd. De voorspellingen luidden: Rusland: Ik zie de dood van een groot man. Een nieuwe re gering zal gevormd worden. Spanningen zullen er het ge volg van zijn, maar iedere po ging om op te staan zal met geweld onderdrukt worden. Argentinië: De Peron-rege- ring zal gereorganiseerd wor den. President Peron zal alle steun verliezen. Tito: zal tengevolge van een bomaanslag om het leven ko men. Korea: De oorlog zal het hele jaar voortduren. Turkije: Er zal een poging gedaan worden de regering omver te werpen. Maar de re gering is sterk en handhaaft zich ondanks een protest van Rusland. Oorlog: Er zal noch in Euro pa, noch in de rest van de we reld de eerstkomende vijftien jaar een nieuwe oorlog uitbre ken. Men oordele zelf over de waarde van dergelijke voor spellingen. pig verslag inzake de herziening van de omzetbelasting heeft aan leiding gegeven tot wijzigingen. Nederland kan zelfstandig de ver laging van de accijns op sigaren verlengen, omdat het verdrag met België nog niet in werking is ge treden. Bij de belastingconsulen ten is de opleiding belangrijk. Een wettelijke regeling moet niet overhaast geschieden. Er komt overleg met de minister van Jus titie. Voor mej. Tendeloo (P.v.d. A.) had de staatssecretaris een verheugende mededeling: ook vrouwen zullen voortaan tot de Rijks Belastingacadémie worden toegelaten. De begroting werd z.h. st. goedgekeurd. 5000 arbeiders legden werk neer BILBAO, 2 Dec. Vijfduizend arbeiders van de grote „Euzkal- duna" staalfabrieken te Bilbao hebben vandaag het werk neer gelegd, maar de actie is zonder politieke betekenis en beperkt zich tot een fabriek. In Spanje zijn stakingen bij de wet verboden en het is derhalve vrijwel zeker te achten, dat tegen de stakingsleiders represaille maatregelen genomen zullen wor den. king hebben gegeven oom die macht terug te dringen. De autoriteiten in Washington zijn derhalve van mening, dat het probleem, dat zich op elke vier- mogendheden-bijeenkomst zal voordoen het vaststellen is van de verantwoordelijkheid voor het feit, dat men niet tot overeen stemming kan komen. van Protestantse zending MADRID, 2 Dec. De politie te Madrid heeft Woensdag de Spaanse Baptistische geestelijke, Don Francisco Fernandez, bevo len, zijn kerk die behoort tot de Christelijke zending van Ca nada te sluiten. WASHINGTON, 2 Dec. De Ver. Staten. Groot Brittannië en Frankrijk zullen het in Bermuda waarschijnlijk spoedig eens wor den over een kort, gunstig lui dend, doch met vragen omkleed antwoord op het Russische voor stel voor een bijeenkomst van de Grote Vier. Er zijn echter duidelijke aan wijzingen, dat zelfs als er een viermogendheden-bij eenkomst wordt gehouden mogelijk in Berlijn over ongeveer twee maan den deze toch niets anders dan de voortzetting aan de conferen tietafel zal zijn van de impasse, die er tussen Moskou en het Wes ten bestaat, een impasse, welke in de recente uitwisseling van nota's met Rusland nog eens scherp aan de dag is getreden. Het doel dat de Westelijke mo gendheden op een eventuele bij eenkomst met Molotof zullen na streven is, overeenkomsten te treffen inzake Oost-Duitsland en het Oostelijk deel van Oostenrijk en door middel van deze over eenkomsten de invloedssfeer van het Kremlin te verkleinen. Molotof wil de drie Westelijke mogendheden tot overeenkomsten brengen, waarbij zij een uitbrei ding van de Russische invloeds sfeer erkennen. Er is op het ogenblik geen en kele aanwijzing, dat er ruimte is voor een compromis tussen de Russische vastberadenheid om de macht van de Sowjet-Unie uit te breiden en de vastberadenheid, waaraan aan Westelijke zijde in elk geval de Ver. Staten uitdruk- De organisatie heeft ongeveer 100 kleine kerken in Spanje, waar van er meer dan dertig gesloten zijn. De kerk van Fernandez was enige tijd geleden reeds door de politie gesloten omdat het ge bouw niet geschikt zou zijn voor openbare bijeenkomsten, maar later stond de politie hem toe zijn kerkdiensten „op bescheiden voet" te hervatten.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1