naam r» NOORDHOLLANDS McCarthy: steun éncritiek voor republikeinse partij Bouw van IJ- en Hem tunnel kan geen uitstel lijden een letter Er is ruimte voor eerlijk meningsverschil Getuigenis van terreur in bezet Letland Siamese tweeling uit Nigeria gescheiden Dagblad voor Alkmaar en omgeving Hoe liet was in Korea Ruim honderd communistische bedrijfskranten in Nederland Een der kinderen overleden Nederlands schip aangevaren Noorse zeelieden in staking Koning Haakon naar Nederland? KRO geeft Maria-programma Rapport van vooraanstaande Amsterdamse industriëlen Principiële propaganda temidden van onnozele klachten Geallieerden willen Rusland vinden Geen Amerikaanse luchtmacht IN DENEMARKEN 'moon Tea - f 1.97 Abonnementsprijs ƒ6,20 per kwartaal, ƒ2,07 per maand, ƒ0,48 per week inclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 'l nergens veilig Vondel Vrijdag 4 December 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12951 De foto toont Rome's be roemde Sint Pieter, gezien in vogelvlucht. Duizenden toe risten en pelgrims trekken ieder jaar naar Rome, het hart van de katholieke wereld, waarin de Sint Pieter een van de grootste trekpleisters is. De machtige colonnades van Bernini, die het voorplein met de spuitende fonteinen en de obelisk bijna geheel omvatten, en het bouwwerk zelf, met de beroemde koepel van Michel Angelo, dwingen ieders be wondering af NEW PORT (South Wales), 3 Dec. In de haven van New Port (South Wales) is vandaag het Nederlandse m.s. „Noordland" aangevaren voor een op drift ge raakt Noors stoomschip, de „Tar- va". Daarna voer de ,.Tarva" nog een Britseh motorschip, de „Tas- hinia" aan. Er wordt een onder zoek ingesteld naar de schade. Er zijn geen persoonlijke onge lukken gebeurd. WASHINGTON, 3 Dec. Senator Joseph McCarthy hield vandaag voet bij stuk inzake zijn verschil van me ning met de regering over de buitenlandse politiek, maar zei, dat elke bewering dat hij het leiderschap van Eisen hower's Republikeinse partij uitdaagt „zowel belachelijk als onwaar is". McCarthy zei: „Ik zal voort gaan mijn uiterste steun te geven aan de Republikeinse partij zo wel nu als in de toekomst", maar hij voegde er aan toe: „Djt be tekent niet dat ik mij ervan zal weerhouden critiek op mijn partij te leveren wanneer ik vind dat zij fouten maakt". 'In zijn verklaring prees hij Eisenhower en Dulles, maar hij zei nog steeds te denken dat Amerika moet weigeren dollar- hulp te geven aan elk geallieerd land „dat goederen naar commu nistisch China zendt, zo lang nog één enkele Amerikaan in de communistische met bloed be vlekte kerker zit". McCarthy vervolgde: „Over deze zaak verschillen minister Dulles en ik volkomen van mening". „In een republiek als de onze moet er ruimte zijn voor een eerlijk meningsverschil. Ik res pecteer de eerlijkheid en de ernstige doelstelling van minister Dulles". „Ik heb eöhter over dit onder werp zulke diepe overtuigingen, dat i'k zal voortgaan de zaak te bespreken bij elke geschikte ge legenheid en ik dring er bij OSLO, 3 Dec. In Noorwegen is een staking uitgebroken onder de stuurlieden van de koopvaar- dijvloot, die de ruggegraat van de Noorse economie vormt. Voorlopig zijn nog slechts en kele schepen bij het conflict be trokken, doch de scheepvaart autoriteiten vrezen, dat het aantal zich binnen een maand zeker tot 400 zal hebben uitgebreid. De oorzaak is een loongeschil tussen de Noorse vakbeweging van stuurlieden en de reders. PRUIMEN EN KATOEN VOOR DE BRITTEN WASHINGTON, 3 Dec. Ame rika heeft vandaag 55 millioen dollar toegewezen voor economi sche hulp aan Engeland om dit land te helpen Amerikaanse ka toen, gedroogde pruimen en enige andere Amerikaanse landbouw producten uit surplusvoorraden aan te kopen. Enige weken geleden werd 20 millioen dollar toegewezen door de F.O.A. (Foreign Operations Administration) voor de aankoop van surplus tabak. minister Dulles op aan onze gehele politiek in dit opzicht te herwasfrderen". „Ik hoop, dat een dergelijke herwaardering zal uitlopen op een verandering van pQlitiek in dit opzicht". De verklaring van McCarthy was een antwoord op de critiejk die op hem geleverd is door Eisenhower en Dulles als gevolg van McCarthy's radio- en tele visie-rede van verleden week, waarin hij een aanval deed op de buitenlandse politiek van de regering. LHwdm OSLO, 3 Dec. Volgens het Oslo'se blad „Aftenposten" wordt verwacht, dat koning Haakon van Noorwegen in Mei a.s. een offi cieel bezoek aan Koningin Juliana zal brengen. (Omtrent een derge lijk bezoek is in den Haag officieel nog niets bekend). NEW YORK, 3 Dec. Een voormalige Letlandse jurist heeft vandaag voor een commissie van het Congres meegedeeld, dat hon derden Letten geëxecuteerd wer den door de Sowjet-autoriteiten tijdens de bezetting van zijn land in 1940—41. Hij zei, dat zioh onder de ge- executeerden een schooljongen van 17 jaar bevond wiens enig vergrijp was dat hij lid was van een organisatie van landbouw- studenten. De getuige was Atis Grants- kalns, die verscheen voor de spe ciale commissie van het Huis die een onderzoek instelt naar de in beslagneming van de Baltisohe staten door Rusland. Grantskalns verklaarde, dat hij aan het hoofd stond van een com missie om een onderzoek in te stellen naar berichten over exe^ cuties en massagraven in Juli 1941 nadat de Russen uit Letland verdreven waren. Hij bekleedde toen een post die gelijk staat met procureur. Hij zei, dat de commissie 99 lij ken vond in twee graven e-n 113 andere in graven op het recreatie centrum van de Russische Veilig heidspolitie op enige afstand van Riga. In een graf werden de lijkên geïdentificeerd als die van leger- ofifcieren, advocaten, doktoren, zakenlieden en regerings- en poli- tie-autoriteiten. HONDERDJARIGE TE HEEZE HEEZE (N. Br.), 3 Dec. De heer Toon Wijnen uit Heeze heeft heden zijn honderdste verjaardag gevierd. Met hem heeft het hele dorp feest gevierd. Diverse geluk wensen bereikten de heer Toon Wijnen, o.a. van H. M. de Konin gin, van de Bisschop van 's-Her- togen.bosch, Mgr. Mutsaerts, van de Commissaris der Koningin in Noord Brabant, prof. dr. J. E. de Quay, alsmede van het lid van de Raad van State en oud-minister, mr dr. L. N. Deckers, die zelf in Heeze is geboren. op 8 December HILVERSUM, 3 Dec. In ver band met de opening van het Maria-Jaar zal de K.R.O. op Dinsdag 8 December een program uitzenden, dat geheel in overeen stemming met de zo belangrijke gebeurtenis is. Des morgens om 8.30 zendt de K.R.O. een plechtige H. Mis uit, welke door deken M. Rijkers in de St. Martinuskerk te Venlo wordt opgedragen. Gedurende de dag keert in,het program telkens het Maria-motief terug, om 18.30 begint een relais van de plechtig heden in de Maria-Maggiore te Rome. De toespraak van de H. Vader en het bidden van het nieuwe Maria-gebed tezamen met de kin deren vormen de hoogtepunten, welke in geheel Nederland beluis terd kunnen worden. WASHINGTON, 3 Dec. (A.P.). De 25-jarige sergeant Wendell Treffery vertelde kalm hoe hij zelf zijn bevroren teenbeentjes van zijn voej brak in een Ko- reaans krijgsgevangenkamp om een zekere dood te vermijden in een smerige stal die als ziekenhuis gebruikt werd. „Ik wist dat, als ik daar een maal terecht zou komen, ik nooit een kans zou hebben", aldus Tref fery. Hij gebruikte krukken om in de getuigenbank te verschij nen voor een onderzoekingscom missie van de Senaat, die verho ren afneemt over communistische wreedheden. AMSTERDAM, 3 Dec. Een deputatie van vooraan staande industriëlen, leiders van de grootste bedrijven in Amsterdam Noord, bestaande uit de heren F. de Boer, ir J. T. Duyvis en ir J. W. R. Thomson, waarbij zich had aangesloten de voorzitter van het IJ-tunnelcomité, de heer M. E. Versteeg, heeft hedenmorgen aan de Commis saris van de Koningin in de provincie Noord-Holland als voorzitter van de Commissie van Advies inzake oever verbindingen Noordzeekanaal en IJ, een rapport aange boden, waarin de wenselijkheid wordt bepleit om op korte termijn de bouw van een tunnel onder het IJ tot stand te doen komen. De samenstellers van het rap port hebben in een begeleidend schrijven er met nadruk op ge wezen, dat de 'bouw van een IJ- tunnel en een Hemtunnel niet los van elkaar kunnen worden gezien en dat uit het onderzoek, in het rapport verwerkt, de ur gentie van een gelijktijdige bouw van beide tunnels blijkt. Verrassende cijfers Aan de hand van nauwgezette berekeningen komen de samen stellers van het rapport tot de conclusie: 1. dat het bedrijfsleven ten gevolge van het vachten bij de pontveren over het IJ in dit jaar 1953 een schade zal lijden van rond f725.000: 2. dat bij een ongewijzigde ca paciteit van deze veren en een jaarlijks te verwachten toene ming van het verkeer met 6% het bedrag van deze schade van jaar tot jaar groter zal worden en in 1960 ongeveer f 13 millioen zal zijn. Dat Intekent, dat na acht jaar van Normale verkeers- ontwikkeling die schade in totaal over die periode ruim f45 mil lioen zal bedragen en dat, afge zien van de zeer snel stijgende verliezen als gevolg van toene ming van wachttijden der voer tuigen, te verwachten is dat bin nen enkele jaren het bedrijfs leven door de onvoldoende ver binding onmogelijk wordt ge maakt; 3. dat een opvoering van de capaciteit van de veren (vergro ting van het dekoppervlak der ponten en, met terzijdestelling van vele bezwaren, inleggen van een derde pontveer) weliswaar de huidige situatie van de wacht tijden naar het jaar 1967 zal ver schuiven, doch dat als gevolg van vermeerdering van het aantal wachtende voertuigen de door het bedrijfsleven geleden schade dan in 1967 niet f725.000 zal be dragen maar rond f 1.6 millioen met daarna van jaar tot jaar snel oplopende bedragen, die astrono mische afmetingen aannemen. De conclusie is dus gerechtvaardigd, dat de pontverbindingen op de lange duur als volkomen onmo gelijk en te enenmale als ontoe reikend voor een toekomstige verkeersontwikkeling moeten worden gekwalificeerd, terwijl deze conclusie onomstotelijk de noodzaak van de tunnelbouw aantoont: 4. dat ten slotte de jaarkosten van een autótunnel de bouw kosten op de huidige prijsbasis van f100 millioen gesteld in clusief kaoitaallasten circa f5.850.000 zullen bedragen. De jaarlijkse lasten voor het be drijfsleven bij de tegenwoordige nontverhinding zullen reeds in 1957 en bii de vergrote pont- veercapaciteit in 1968 de jaar- kosten van een autotunnel over treffen. Hoe sneller hoe liever De samenstellers van het rap- DEN HAAG, 3 Dec. In Ne derland worden ongeveer 50 com munistische en 60 E.V.C. bedrijfs- kranten uitgegeven. Zo verschij nen in Amsterdam bij de K.L.M., bij DRAKA, bij het Gemeente Energie Bedrijf, de Amsterdamse Droogdok Mij, N.D.S.M., bij Fok ker, en andere grote bedrijven minstens 14 blaadjes; in Rotter dam o.a. in de haven en bij Wil ton Fijenoord, in Den Haag onder het gemeentepersoneel, bij de H.T.M. en onder taxi-chauffeurs. Zo verschijnen communistische bedrijfskrantjes ook in fabrieken te Delft, Leiden, bij de Hoogovens te Velsen, bij Werkspoor te Utrecht en Amsterdam, in Twen te, te Eindhoven en in Breda, zo wel bij de mijnen in Zuid Lim burg als in het Noorden in Gro ningen, bij de Centrale Werk plaats der N.S. te Haarlem en bij Naar de verschrikkelijke sneeuwman LONDEN, 3 Dec. De „Daily Mail" heeft heden bekend ge maakt, dat zij in het begin van LONDEN, 3 December - Tomoe en Boko, de drie maanden oude meisjes uit Nigeria, die met de buik aan elkaar gegroeid waren, zijn vandaag geopereerd om haar te scheiden en een normaal leven te geven. Eén van de meisjes is 2 uur na de operatie overleden. Dit was de eerste operatie van een Siamese tweeling, die ooit de Mount Everest zal zenden om naar de legendarische „Verschrik kelijke Sneeuwman" te zoeken. In verhalen van inboorlingen wordt dit vreemde creatuur be schreven als half mens, half aap. den. De meisjes waren de kinderen van een kantoorbediende in Ni geria en zijn vrouw, een ver koopster. De nodige operatieve ingrepen zijn in het Hammersmith Zieken huis te Londen verricht door enige ervaren chirurgen onder leiding van de 48-jarige professor in de chirurgie, Ian Aird. Aird zelf heeft de tweelingen van elkander gescheiden, waarna andere chirurgen, geassisteerd door verpleegsters, de verdere behandeling van de beide baboes over namen. In een kamer met witte muren, dicht bii de operatiekamer, zat de moeder van de kinderen, mevr. Veronica Davies uit Kanoe in Nigeria. De directie van het warenhuis waar zij werkt, had haar en de babies per vliegtuig naar Londen laten brengen, na dat doktoren in Nigeria hadden verklaard, dat de operatie de enige levenskans voor de meisjes was. De babies, die het naar ver luid goed maakten toen de ope ratie begon, zijn sinds zij op 13 November in Londen zijn aange komen, voortdurend onder me disch toezicht geweest. Röntgenfoto's toonden aan, dat zij één gemeenschappelijk niet nader omschreven compact or gaan hadden, zo dik als de pols van een man, Bij proeven met radio-actief bloed bleek, dat zij elke minuut 40 procent van hun individueel bloed uitwisselden. Het overleden kind, Tomo- tanye („Gods wil") geheten, heeft bloedtransfusies ontvangen en is in een incubator geplaatst, toen het na de operatie instortte. Zij is nog enige tijd in leven geble ven, dooh is later bezweken. De toestand van haar zusje, Wariboko, werd goed genoemd. Vijf en twintig medische deskun digen hebben de operatie bijge woond. Er zijn van de operatie kleuren- en geluidsfilms gemaakt voor studie-doeleinden. de Philips Telecommunicatie In dustrie te Hilversum. Volgens gegevens uit betrouw bare bronnen verkregen, trachten de" communisten en de E.V.C. die buiten de onderhandelingen tus sen bonafide-organisaties worden gehouden door hun bedrijfskran- ten de onrust in de ondernemin gen te voeden. De inhoud dezer blaadjes houdt zich ten dele bezig met simpele klachten over de omstandigheden in de bedrijven en gaan over klepperende raampjes, slechtslui- tende tochtdeuren, slechte venti latie, te grote hitte in de zomer en te weinig verwarming in de winter, te weinig werkkleding of onvoldoende gelegenheid om zich na de arbeid te wassen en te ver schonen. Doch daarnaast verschij nen af en toe ook artikelen, die van bovenaf worden geïnspireerd en de laatste richtlijnen aangeven. Een deskundig onderzoek naar de herkomst van de ideeën en richtlijnen, welke hierin voorko men, heeft uitgewezen, dat deze ontleend zijn aan de te Moskou verschijnende partij- en vak bondsliteratuur. Egyptische handelsdelegatie in Nederland SCHIPHOL, 3 Dec. Op Schip hol is vanavond een Egyptische economische goodwill-missie, die een reis van tachtig dagen door West-Europa maakt, voor een be zoek van vijf dagen aan ons land, aangekomen. aan overeenkomst inzake Korea LONDEN, 3 Dec. De ver bondenen dringen aan op volle dige vertegenwoordiging van de Sowjet-Unie op de voorgenomen politieke conferentie over Korea, omdat zij willen, dat dit land dui delijk gebonden is door een rege ling ten aanzien van Korea, aldus is Donderdag in diplomatieke kringen te Londen verklaard. Ir J. T. Duyvis, voorzitter van de Amsterdamse In^ius- trievereniging, heeft ons voor gerekend, dat er aan de IJ- ponten in 1960 een theoreti sche wachttij d vanvier uur zal bestaan. Want over eenkomstig de statistiek van het Ned. Verkeersanstituut gaat de wachttijd zeer pro gressief naar boven. Het zou dus zo kunnen worden, dat een autoreis van West-Fries land naar Amsterdam econo mischer kan worden gemaakt via.... de Afsluitdijk. De toestand is nu reeds niet dra gelijk meer. „Weet U, vroeg ons ir J. W. R. Thompson die de verkeerscijfers in het vandaag verschenen rapport over de rentabiliteit van de IJ-oeververbindingen verstrek te, dat een auto die op drukke tijden voor de Ij-ponten moet wachten, duurder uit is dan een auto die rijdt?" port stellen dan ook met grote nadruk vast, dat het niet langer de vraag is of er tunnels moeten komen, maar hoe snel ze er zul len komen, en dan nog, hoe men in de tijd, dat ze gebouwd wor den enorme verliezen, die ver boven de kosten van de tunnel bouw uitgaan, voorkomt. De samenstellers van het rap port, dat 135 bladzijden telt. zijn niet over één nacht ijs gegaan. Zij hebben het Nederlands Ver- keersinstituut verzocht een tel ling van het verkeer over de beide IJ-veren te houden, die op 1 September geschiedde en waar. in de gegevens zijn verwerkt Om de gemiddelde wachttijden der voertuigen te berekenen. Het re sultaat van dat onderzoek, als bijlage tot het rapport oogeno men,. heeft de directeur van de Amsterdamse Droogdok Maat schappij ir. J. W. R. Thomson in een beschouwing verwerkt aan de hand waarvan deconclusies zijn opgesteld. De cijfers spreken Uit de toelichting tot de bere keningen komt naar voren, hoe voorzichtig men te werk is ge gaan. Zo lezen wij o.m. op blz. 9: „duidelijk blijkt, dat het vraag stuk te veel onbekenden heeft, dan dat een exacte oplossing bin nen de grenzen der mogelijk heden ligt. Desondanks cijfers produceren is dan ook alleen te verantwoorden, indien de gege vens, waarvan wordt uitgegaan, zodanig worden gefixeerd, dat men de overtuiging heeft, dat ze per sé lager zijn getaxeerd dan de werkelijkheid." Zo heeft men aangenomen, dat de situatie van de teldag zich de helft van het totale aantal week dagen van het jaar zal hebben voorgedaan, een volkomen slag in de lucht, waarbij men echter bedenke, dat voor de andere helft van het aantal weekdagen van het jaar dan ook in het geheel geen wachttijden werden bere kend. terwijl deze wachttijden er wel zijn. Ook bij de berekening van de kosten naar het aantal wachturen, die als gevolg van een onvoldoende verbinding als extra lasten door het bedrijfs leven moeten worden opgebracht, heeft men verschillende factoren achterwege gelaten om de uit komsten de toets der critiek in alle opzichten te doen weerstaan. Tijd is geld Uit de op 1 September gehou den telling tussen 8 uur en 19 uur en 00 8 September tussen 18 uur en 21 uur bij de beide IJ veren in de richting Noord-Zuid, is voor iedere periode van 10 mi nuten de gemiddelde waohttijd berekend. Het totale aantal minu ten, dat voor de beide veren door wachten verloren ging, be droeg, 63399 of gemiddeld 21.8 oer voertuig. Van de aangevoer de voertuigen waren er bii beide veren totaal 1141 vrachtauto's en 1760 personenauto's, terwijl het aantal inzittenden in de vrach- auto's inclusief de chauffeurs 2096 bedroeg en het aantal inzit tenden in de personenauto's 3422. Aan de hand van kostprijsbere keningen, door de Algemene Verladers- en Eigen Vervoer Or ganisatie voor de exploitatie van de diverse categorieën voertuigen verstrekt, heeft men de kosten van de schade voor het bedrüfs- leven kunnen oomaken. Deze kostprijsberekeningen ziin als bij lage bij het rapport gevoegd. KOPENHAGEN, 3 Dec. De Deense regering heeft besloten, de uitbreiding van twee vliegbases in Jutland uit te stellen, als ge volg van de beslissing, voorlopig het aanbod van het opperbevel van de N.A.V.O. om Amerikaans luchtmachtpersoneel op Deense bases te stationneren niet te aan vaarden. De bases maakten deel uit van het N.A.V.O.-programma, dat door de vorige regering is goedgekeurd.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1