NEDERLAND BEZIT EEN MARIONETTEN -OPERA N.A.M.-jeep vermorzeld op onbewaakte overweg De mooiste St. Nicolaasverrassing Ed! drieling in de koestal Tunnels naar Siberië Vrijdag 4 December 1953 VERWACHTING F.C.Jseuring „Marva's ahoy", alle MORGEN tojirechter karleden iliciisi Hollands irderkwartier martsendienst en en vertrokken personen erlijke Stand Brlijke Stand erjijke St«nd Richard Heuckeroth in Hoorn stelde een artistieke daad Geen geheime verzekeringen Drie ernstig gewonden De niet-afgeloste Amerikaan Kater liep 188 km iiaar oude huis Politiebond St. Michael jubileert GEEN KERSTBOMEN IN DE OOSTZONE Tsjechische vluchtelingen emigreren CHAUFFEUR KWAM IN DE VLAMMEN OM Geen hoger beroep TEGEN ROTTERDAMSE JOURNALISTEN MARKT BARNEVELD Ontslag van rechtsvervolging Minder werkloosheid in Australië De U.S.A. en India Pagina 3 eld door het KNMI t. geldig van Vrii- tot Zaterdagavond: ZACHT ns?en en bijna overal veer. Vannacht tlide- mjff wind en plaat- ornunsf van mist, la« er matige Zuidelijke vlinder zacht, vooral hts, .'t mysterie van het 4 jaar. AMERICAIN: „The e singing", alle leef- E: „Schots en Scheef', u-es", 18 jaar, „leruent, beroemd, van het koninkrijk", ijden, ste Zmerdag eg WWHEMvS ypIB, Na eep ziek- ige weken is in zijn Alkmaar nog vrij on overleden mr J. 't nnreehter te Den Hel- looft, die on 7 Angus- sboren werd, werd op s 1841 benoemd ais ter van Den Helder, ms Mi Griffier in Tiel. ien ais kantonrechter ieeds van grote men- m zijn strikte reoht- ffelijk overschot zal December 's middags ur worden bijgezet m graf op de Begraal- foofddorp, gehoor bij de eigen 'anaf Zaterdag 5 De- 14 uur tot Maandag 7 te 8 uur alleen voor en bereikbaar de art- oer, Nw, Niedorp, tel. 13: dr P. Grqpnhardt, K 384$—332; R. de DPO K a279—834; R. Barsingerhorn, K 2243 v. Slooten, St. M'aar- 2246—230; A. v. d. 'gen, K 2240—400; J. uüanadorp, K 2235— Tamsma, Wjeringer- 2—334. le dit weekeinde wordt rtsendiepst waargeno- v. cl. Kolk, Nw. Nie- 1232; W. v. d. Sluis, 2249—312: A. R. de ïgen K 2240—437 cn 'en Oeyer K 8271—221. i-BINNEN, Inge- T. Kalb yan Alkmaar 58 f-ij. A, J. Sepgprs naar no. 54 Jpliana- C. M. Wagenaar van - no, 435; Wed, Smit- J. van Alkmaar n. 46; G. Smit van A'k- Julianaweg 46; A. W. van Amstepdem naar M. Qepkes van Nw. ar no. 78; E, M. Bot- lergen naar Duin 541; duin van Akersloot raalweg 26; W Brum naar Julianaweg 52. mi G, M, Liefting van St. Pancras; W. G, r van no. 4 naar Be- Admiraal van 85b loot; W, T, Verhoogt ar Arcen en Velden; \dmiraai van no, 49 1, BINNEN. Geboren: A, M,, d. v. J. J. A. W- Koper; Emilia itarczak en H. A. Wil- rgaretha M., d- v. M. G. Kool; Corpelis M. Kraakman en A. M. rgaretha c. M., d- v. ing en C. M. de Boer. i; Catharina E. Zoon, iwd: E. fr. Olbers en ring; G. J. Melker en bier, n: Johannes Kers- irmMa Admiraal; ja- Waard en Elisabeth Johannes Th. Duin- Jatharina A. de Goe- lis A. Koopman en Admiraal; Petrus an Elisabeth Th, Mel- END - Geboren: Hans Swart en T. Zijlstra; M., dv B. A. Limburg Johannes I. A., zv J. jsser; Klaas, zv J. de Brandama. Aafje Visser, 58 j.. r. M. v- Breemen, wo- onnikendam; Cornelia echt. van G. Stru- e Monnikendam; Ger- jr., eohtg. van D. A. te Ilpendamj Dirk i jr., echt. van W. Vos. Jacobus J. Vlaming Kamp, Obdam; Da- 3erg en Geeske v. d. slis J. Busoh en G. ïerveer, Gahorenl Jacobus G. Roelofsen en H, M. ustaaf J., z. v. J. ven en H. Tb- Cuijners. Florentius P. J., van sn Suzanna Duin, Joanna G. Nien* 1 jaar, d. y, J. G. zen en M- G. Groot, a personen: jseob Alkmaar naar West- Poppen hebben te allen tijde een grote aantrekkings kracht op mensen uitgeoefend. Waar ter wereld zich mensen bevonden, maakten zij beeldjes van zichzelf, hetzij alleen om zich ermee te vermaken, als kinder speelgoed, of om deze poppen een taak te geven in de cultuurhistorie van hun land Hiertoe voerden zij deze poppen ten tonele en gaven hun een rol te spelen in een historisch of folkloristisch stuk. Waarschijnlijk heeft dit pop penspel zich het eerst ontwikkeld in de Oosterse landen: in de oude Indische verhalen kent men pop pen, die zich konden bewegen en zelfs konden spreken De poppen in het Japanse poppenspel znn heel groot en zo vernuftig sa mengesteld, dat zij behalve de le dematen, ook de ogen, mond en zelfs de wenkbrauwen kunnen bewegen. Het Javaanse poppenspel, de wajang, is aan vele Nederlanders bekend en al is er een diepgaan de studie nodig om het „libret to" van een speelstuk te begrij pen, men wordt ook zonder dat getroffen door de weelde van kleur en lijn, die zulk een pop penspel ten toon spreidt. Maar ook wii, Westerlingen, hebben onze poppenspelen. In België b.v. vindt men nog vele steden, waar poppenspelen wor den vertoond, n.l. in Brussel, Gent, Luik, Doornik en niet te vergeten. Antwerpen. De Poes jenellenkelder had vroeger men speelt er nu nog maar al leen op aanvraag zijn vaste plaats in het Antwerpse volks leven. Nu vindt men er het Landpoppentoneel, dat met veel succes voorstellingen geeft En hoe is het nu eigenlijk met het poppenspel in Nederland ge steld? Als echt volksvermaak is ons alleen de popjjenkast bekend, met zijn onsterfelijke Jan Klaas- sen en diens onontbeerlijke Ka trijn. Wij kenden echter van de kermis het Marionetten-theater, dat door vreemdelingen in ons land werd vertoond Marionetten. Deze naam komt van heel oude tijden tot ons. Hij stamt uit de Christelijke, tijd en is in wezen een verkleinwoord van de naam Maria. De beeldjes van de Heilige Maagd werden n.l. Mariola genoemd en deze naam werd in de loop der tijden weer veranderd in Manette, Marion, Marionette. En onder deze laatste naam trekt het poppenspel de wereld door. In Frankrijk. Duitsland en Engeland, bloeide in de acht tiende eeuw een ware Marionet ten-kunst en Parijs had zelfs al in 1664 een'Marionetten-Opera. In Nederland kwam deze kunst eerst later tot leven enwel in 1920. toen Herman Roelrmck de auteur van vele toneelstukken, met een Marionettenspel begon. In 1923 verscheen de Olijftack en er werd. zelfs een Marionetten- club van Gooische kunstenaars opgericht. Maar nog veel te weinig Ne derlanders weten, dat wij sinds 1947 een Nederlandse Marionet ten-Opera bezitten. In het oude stadje Hoorn, eertijds een van Neerlands voornaamste haven steden, bevindt zich het Hoornse Marionettentheater, dat wordt ge leid door de dirigent-componist Richard Heuckeroth. Deze naam is geen onbekende klank voor muziek-minnende en in de eerste plaats Opera-min nende Nederlanders, want Ri chard, een zoon van de grote di rigent J. Martin S Heuckeroth, is vooral bekend als: „Heucke roth van de Opera." Bezield en begaafd dirigent, met een onfeil bare kennis van toneel en opera literatuur, heeft hij zijn sporen op dit terrein ruimschoots ver diend Men denke slechts aan de dagen der Nederlandse Opera- Koopman, waarin Richard Heu ckeroth het ensemble tot onge kende hoogte wist op te voeren. Een van de grote evenementen was de openingsvoorstelling on der zijn leiding: „De Juwelen van de Madonna van de Itali aanse componist wolf-Ferrari. Richard heeft de belangstelling voor het poppentheater geerfd van zijn vader, die, hoewel hu er steeds weer pogingen toe deed, het nooit tot de bouw van een theater heeft kunnen brengen. Richard echter begon in 1929 met de bouw van een Marionetten theater, dat in 1940 was voltooid enin de grote chaos van 1940'45 verloren ging, met een groot deel van de unieke in strumenten-verzamelingen van zijn vader. Ook een schat van muziek werd vernietigd. Richard ging na de bevrijding weer onverdroten aan het werk. Hij bouwde in anderhalf jaar tijds een tweede theater. En daar, in dat oude burgerhuis in Hoorn, voltrok zich, heel stil en zonder dat de grote „men" er veel van merkte in 1947 een waar evene ment op cultuur-gebied: Neder land kreeg een Marionetten- Opera. En Richard Heuckeroth heeft heel zijn talent en al zijn krach ten. die hem na de harde bezet tingstijd gebleven zijn, aan dit theater gewijd Met zijn vrouw als onschatbare medewerkster heeft hij een repertoire opge bouwd, dat de volgende werken omvat. „La Boheme" van Pucci ni, „Hansel und Gretel" van Humperdinck, „Bastien et Bastienne" van Mozart, (gevolgd door divertissementen) en „Pal jas" van Leoncavallo. Als laatste werk tot nu toe, bracht Richard Heuckeroth „L'enfant et les sor- tilèges", met de muziek van Mau rice Ravel, terwijl de grote Fran se schrijfster Colette het libretto schreef. Dit werk, dat de toneel directeur zulke enorme eisen stelt, dat het practisch onmoge lijk is. het ten tonele te voeren, is door het Hoorns Marionetten- Theater uitgevoerd. Zonder meer mag van deze opvoering ge sproken worden als van een daad op cultuur-historisch ge bied. Een groep studenten van de Franse sectie van de Amster damse Universiteit, die met hun professoren een voorstelling van „L'enfant et les sortilèges" bij woonden, waren zeer onder de indruk van de wijze waarop de kunstenaar Heuckeroth dit werk recht deed wedervaren, waarop het als kunstwerk aanspraak mag maken. Kan men van Ravel's werk spreken als van een der modern ste werken op' opera-gebied, ook de oudst overgebleven opera heeft Heuckeroth's volle respect. Het is „II Cambattimento di Tancredo e Clorinda" van Clau- dio Monteverdi. Aan de montage van deze opera heeft Heuckeroth twee en een half jaar gewerkt. Hij maakt alle poppen zelf, ter wijl Mevrouw Heuckeroth de costumes verzorgt. Omstreeks Kerstmis kan de eerste voorstel ling van Monteverdi's opera worden tegemoet gezien. Dan zullen de poppen hun rollen spelen, dan zal een prachtige wire-recorder Monteverdi's mu ziek doen klinken en de toe- NOORD-BEEMSTER. Een koe van de veehouder W. Koning Wormerweg te Noord-Beemster zorgde dezer dagen voor een buitengewone Sint Nicolaasver- rassing voor haar baas, door drie kalveren ter wereld te brengen. Afgezien van de verrassing in verband met Sint Nicolaas is dit een buitengewone gebeur tenis, die zeer zeker een ver melding waard is, temeer daar moeder en kinderen het uitste kend maken. Twee kalveren te gelijk is reeds iets dat maar zel den voorkomt, dus een drieling in de koeienwereld is helemaal een buitengewone gebeurtenis. inzake Triëst LONDEN, 3 Dec. Een woord voerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Donderdag verklaard, dat de re gering geen enkele geheime ver zekering ten aanzien van Triëst heeft gegeven, noch aan de Zuid- Sllvische, noch aan de Italiaanse regering. schouwers, die als altijd de ge nodigden zijn van de heer en mevrouw Heuckeroth, zullen dit miniatuur theater als het ware zien groeien, de poppen zullen levende zangers en zangeressen worden en men zal zich waar schijnlijk wanen in de opera, die geen land kan ontberen, dat er aanspraak op maakt, cultuurland te zijn Scène uit de 2e acte van de opera „L'enfant et les Sortilèges" „Het Kind en de Spoken" muziek van Maurice Ravel, tekst van Mme Colette. Met een snelheid van 120 kilometer per uur is gisterochtend een trein ingereden op een jeep van de Nederlandse Aardolie Maat schappij op de beruchte overweg op de grens van Nootdorp en Zoetermeer, een overweg, die reeds vele mensenlevens heeft geëist. Van de drie inzittenden werden twee personen, W. H. uit Den Haag en J. H. uit Zutphen, zwaar gewond; de derde, E. S. afkomstig uit Erica, bleef nagenoeg ongedeerd, doch liep een shock op. De jeep werd geheel vermorzeld, de trein kreeg aan de voorzijde vrij ernstige schade. Daar de bestuurder in verband met zijn ernstige verwondingen nog niet verhoord kon worden, is deHoedraoht van het ongeval niet geheel duidelijk. Ooggetuigen za gen, dat de jeep, die uit de rich ting Nootdorp over de Hogeveen- seweg kwam, voor de onbewaakte overweg bleef staan. Daarna nam de wagen echter „een sprong" de overweg op. Met een denderende vaart greep de trein de jeep aan de achter zijde, sleurde de wagen een meter of veertig mee in de richting Utrecht, smakte de jeep daarna op het andere spoor en kwam zelf pas en.kele honderden meters ver derop tot stilstand. De inzittenden zijn uit de wagen geslingerd. Een van hen lag tussen de sporen, de tweede werd aangetroffen nabij de blokpost, de derde inzittende liep wezenloos rond. De twee eerstgenoemden werden naar het ziekenhuis Sint Antonius-hove te Voorburg overgebracht, de laat ste naar een ziekenhuis te Delft. De toestand van de zwaargewon de W. H. was zorgwekkend. 1. krijgt onderscheiding FRANKFURT, 3 December Een Amerikaanse soldaat die een week lang op wacht heeft ge staan omdat men vergat hem af te lossen, zal worden voorgedra gen voor een onderscheiding Dit werd vandaag door de Amerikaanse legerautoriteiten in Frankfort meegedeeld. Soldaat Raymond L. Cote, van het 12e regiment infanterie kreeg in October 1.1. tijdens de leger- oefening ..Powerplay" opdracht enkele pontons bij Ginsheim, 'n klein dorp in Hessen, te bewa ken. „De een of ander maakte een fout. waardoor Cote niet werd afgelost", aldus een woordvoer der van het leger. Een week lang bleef hij op zijn post. De nachten bracht hij in de openlucht in zijn slaapzak door. De bewoners van Ginsheim voorzagen hem van brood en drongen er bij hem op aan naar zijn eenheid terug te keren, om dat de oefening afgelopen was. Cote bleef echter, totdat er zeven dagen later enkele man schappen van zijn eenheid hem kwamen ophalen. Kolonel Robert H. Schulz heeft hem voorgedra gen voor een onderscheidin.e. „Hij zal die zeker krijgen' zei een militaire woordvoerder. Beide sporen waren door het ongeluk geruime tijd geblokkeerd. De trein, waarmee de jeep werd aangereden, reed pas om 8.40 uur terug naar den Haag omdat ver der rijden te riskant was. Op dat tijdstip was ook de tweede spoor baan pas vrijgemaakt. Het wrak van de auto werd naast de blok post gedeponeerd. DURBAN, 3 December Blackie, een zwarte kater uit het district Grahamstown, heeft een afstand van 188 km gelopen om zijn oude woonplaats op te zoeken. Zijn eigenaars, de heer en mevrouw J. S. Magiure, verhuis den onlangs van Cradock naar Grahamstown en namen hem mee. Een paar dagen na aan komst was hij verdwenen. Ongeveer vier weken later dook hij weer op in Cradock, mager en met stukgelopen poten. De Nederlandse Katholieke Politiebond „St. Michaël" her denkt 29 Januari a.s. zijn veer tig jarig bestaan. De officiële viering geschiedt echter op de tweede dag van een drie dagen durend congres, te houden van 2 tot en met 4 Februari 1954 in het Kurhaus te Scheveningen. De feestdag begint des ochtends met een plechtige H. Mis in de dekenale Kerk te Den Haag. Des middags volgt de herdenkings zitting, waaraan autoriteiten van Kerk en Staat zullen deelne men, des avonds gevolgd door een uitvoering van d-e operette „Wienerblut" door de Hofstad Operette. BONN, 3 Dec. De commu nistische autoriteiten van de Rus sische zone hebben het kappen van kerstbomen als een „econo mische misdaad" verboden. Dit werd vandaag door de Westduitse regering meegedeeld. MUENCHEN, 3 Dec. De 7 Tsjechen, die in Juli j.l. met een opgelapte Britse pantserwagen uit hun land naar het Westen zijn gevlucht, zullen 11 December per vliegtuig naar de V.S. gaan. Gistermorgen is de 57-jarige vrachtrijder J. B. uit Den Haag tengevolge van een aanrijding op de Rotterdamseweg nabij het vliegveld Ypenburg in de vlam men van zijn in brand geraakte auto omgekomen. B. kwam met zijn vrachtauto over de Weste lijke Parallelweg van de Rotter damseweg aanrijden en wilde naar het vliegveld gaan. waarbij hij de Rotterdamseweg moest oversteken. Hierbij werd hij in de flank aangereden door een uit de richting Rotterdam ko mende vrachtauto. De wagen van B. werd tegen de muur van het vliegveld geworpen en raakte onmiddellijk in brand. Het lukte B nog uit de cabine te komen, terwijl zijn kleren reeds aan alle kanten vlam hadden gevat. Om standers poogden met dekens en jassen het vuur te blussen, maar de gevolgen waren zo ernstig, dat B. binnen enkele minuten ter plaatse overleed. ROTTERDAM. 3 Dec. De Officier van Justutie te Rotter dam, mr B. van der Meulen, heeft het hoger beroep ingetrok ken, dat hij had aangetekend na het vonnis van de Rechtbank te Rotterdam vrijspraak tegen de Rotterdamse journalisten, de 21-iarige L. J. E. en de 44-jarige L. W. S. Volgens de dagvaarding zouden er in het blad. waaraan beide iournalisten verbonden zijn, op 14 Januari militaire geheimen zijn gepubliceerd in een artikel ever de bouw van een bunker voor het korps Luchtwachtdienst. BARNEVELD, 3 Dec. Pluim vee-markt: Aanvoer ca 35.000 stuks Handel in slachtkippen traag, in piepkuikens redelijk. Prijzen; slachtkippen f 2.15f 2,25; piep kuikens f 2.20f 2,50; kalkoenen f 2,75f 3,00, alles per kg. overige per stuk: ganzen f 9 00f 12.00, tamme konijnen f 2,00—f 5.75; ha zen f 3.30f 6,75; wilde konijnen f 1.75—f 2,15, fazanten f 3.50— f 4.50; patrijzen f 0,90f 2,60. Eiermarkt. Aanvoer ca 1.700.000 stuks. Handel kalm. Prijzen: kip peneieren f 16.80f 17.50; alge mene prijs f 17.00 per 100 stuks, kiloprijs f 2,70; henneneieren f 13.00f 14,50: algemene prijs f 13.75 per 100 stuks, kiloprijs f 2.50. Veluwse eierveiling „BarneveldEde" BARNEVELD, 3 Dec. Aan voer ca 900.000 stuks. Handel in grote eieren redelijk, in kleine traag. Prijzen: Eieren van 52/60 gram f 13.01f 15,30, eieren van 60/66 gram f 15,60—f 17,52, alles per 100 stuks. TOKIO, 3 December Het Japanse nieuwsagentschap Kyodo heeft vandaag een verhaal ge publiceerd, dat afkomstig is van uit Siberië gerepatrieerde Japanse krijgsgevangenen. De teruggekeerde krijgsgevangenen hebben meegedeeld dat de Rus sen twee verbindingen onder water aanleggen tussen 't eiland Sakhalin en Siberië. Als werk krachten worden slavenarbeiders gebruikt. Op het smalste punt is de straat die het eiland van Siberie scheidt, ongeveer 16 kilometer breed. Volgens Kyodo zullen beide verbindingen in 1955 ge reed komen. De ene verbinding is een oliepijpleiding van de Okha olievelden op Sakhalin naar Nikolaevsk aan de mond van de Amoer rivier in Siberië. De andere verbinding een fantastisch project, wanneer de berichten juist zijn is een tunnel die Aleksandrovsk op Sakhalin verbindt met een Si berische basis, genaamd Sovga- vani. Deze basis staat niet op de beschikbare kaarten van Siberië. De tunnel zal volgens de gege vens ruim honderd kilometer lang worden. De Japanse gere- patrieerden vertelden dat aan dit project geen Aziaten werken, maar alleen blanke slavenarbei ders. Volgens hun zeggen is na de dood van Stalin een oproer onder de slavenarbeiders uitge broken. Zevenhonderd van hen zijn daarbij om het leven ge komen. voor ex-politieagenten te Veisen HAARLEM, 3 December De bijzondere strafkamer van de Haarlemse rechtbahk heeft van morgen uitspraak doende de 40-jarige J. W„ destijds hoofd agent van politie te Velsen. en de 45-jarige O. J. H. B„ destijds rechercheur van politie aldaar, ontslagen van rechtsvervolging. Zij waren ten nauwste betrokken bij de gevangenneming van een groep illegalen, die op i6 Januari 1945 een overval hadden ge pleegd bij Velsen. De leden van de groep. J. J. H. van der Haas. P. C. van der Haas, J. F. van der Heijden, D. van der Heyden en P. van Sloten, werden op 16 Februari door de Duitsers gear resteerd en naar de voormalige Euterpestraat te Amsterdam ver voerd. In Maart daaropvolgend werden de vijf mannen door de Duitsers gefusilleerd. De beide voormalige politie mannen was ten laste gelegd, dat zij als Nederlanders tijdens de oorlog tegen Duitsland illegalen hebben blootgesteld aan vervol ging en vrijheidsberoving door de vijand. De rechtbank achtte het ten laste gelejide wel be wezen, doch nam aan. dat de verdachten gehandeld hebben om het algemeen belang te die nen. Daarom werden zij van rechtsvervolging ontslagen. Veer tien dagen geleden had de Offi cier van Justitie tegen beide ver dachten negen maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar geëist. Mr. Schenke- veld uit Alkmaar had vrijspraak subsidiair ontslag van rechtsver volging gevraagd. Blijkens cijfers, gepubliceerd door de Australische minister van Arbeid, Harold Hold, is de posi tie op de arbeidsmarkt in Austra lië in October beduidend verbe terd. Het aantal personen, dat werklozensteun ontving, is in die maand met bijna 25 procent ge daald. NEW DELHI, 3 Dec. De Amerikaanse vice-president Ri chard Nixon heeft het volk van India vandaag in een radiorede meegedeeld, dat „Amerika geen eigen ambities territoriale, economische of politieke in Azië nastreeft". DE SCHEMER VIEL LANGZAAM IN. Enigszins voorovergebogen zat de oude mevrouw de Graaf in een gemakkelijke stoel bij de haard. Nu eens werd zij opgeschrikt door het getoeter van een auto, dan weer werd haar gemijmer onderbroken door de vlugge voet stappen van een voorbijganger, die kennelijk haast had. Ja, de mensen hadden zeker haast, het was immers vijf December, Sint Nicolaasavond Haar gedachten gingen uit naar vroeger, toen de kinderen nog klein waren en het huis vol leven en blijde kinderstemmen was. Hoe zongen zij onvermoeid hun liedjes van de Sint en zijn zwarte krnecht en op de gezichtjes las je al dagen tevoren de spanning. Toen de kinderen groter wer den, had ze hun verteld van de heilige Nicolaas, die een groot kindervriend was, zijn goederen aan de armen uitdeelde, later Bis schop van Myra in Klein-Azië werd en vooral aan de wezen en armen zoveel goed had gedaan. Een heilige Nicolaas, die in de Hemel ook niet de mensen op aarde vergat, die zijn hulp in riepen Wat hadden ze stil geluisterd en ieder jaar opnieuw was Sinterklaasavond een feest voor hen gebleven. Nu was zij oud, de kinderen waren allen getrouwd en vierden nu in hun gezinnen het Sint Nico- laasfeest. Zij dacht aan Nora, hun oudste, een echt zorgzaam lief meiske, die, toen ze groter werd, een flinke steun voor haar was ge weest en nu zelf alweer een leuk en gezellig gezin had.... Dan kwam Eugenie, een klein „kruidje roer me niet"; wat had den haar broers haar dikwijls ge plaagd! Op een Sinterklaasavond was er gebeld en voor de deur stond, tot aller verbazing.een regentonOp deze ton was een plakkaat gespijkerd waarop te lezen stond: „Voor Eugenie de Graaf, om de waterlanders op te vangen! Eugenie had het ge lukkig sportief opgenomen; ze had dadelijk begrepen, dat Huub en Tom hierbij in het complot waren en het jaar daarop had ze hen op vijf December geduchtig terugge- plaagd. Drie jaar na Eugenie was An gela gekomen, een guit en een echte kwajongen. Altijd trok ze met haar broertjes er op uit en samen haalden ze allerlei katte- kwaad uit. Toen ze van de Lagere School kwam, ging ze voor onder wijzeres studeren en eenmaal ge slaagd, kreeg ze een mooie be trekking in het Noorden van het land. Daar ook leerde ze Theo van Kampen, een hoofdonderwij zer, kennen, met wie ze later trouwde. Begin December ver wachtte Angela haar derde kindje. Telkens als de telegrambesteller langs haar huis ging, wachtte zij of hij haar niet een telegram van Angela en Theo kwam brengen Met een glimlach dacht ze aan de jongsten: Huub en Tom. Wat hadden die boys altijd een drukte en leven in huis gebracht. Soms maakten ze het wel eens te bont, nu ja, daar waren het ook jongens voor, en moest de strenge hand van Pa hen weer in het gareel brengen. Huub kwam elk jaar op vijf December even langs om moeder een Sinterklaaspakje te brengen. Hij was er nu nog niet geweest. misschien kwam hij vanavond nog.... Och, ze begreep het wel, nu hun kinderen groter werden, was het moeilijker om op zo'n avond naar moeder te gaan. Vreemd, dat ze dit jaar van Tom en Lidy uit Canada geen pakje had gekregen. Reeds zes jaar waren ze in dat uitgestrekte land, maar nog nooit hadden ze haar op deze avond vergeten. Zes jaar.... waar was de tijd gebleven. Als de dag van gisteren zo goed herinnerde zij zich nog het afscheid. Samen met Huub had ze Tom, Lidy en de kinderen naar Rotter dam gebracht, omdat ze nog tot het laatste toe bij hen wilde zijn. Toen had ze meer dan ooit te voren gevoeld, dat er een tijd komt, dat je de kinderen los moet laten, afstand doen van dat dier baar bezit, onverbiddelijk, en dat valt een moeder zwaar. Dat mo ment was gekomen, nu haar jong ste zoon met zijn gezin naar Canada was gaan emigreren. Bij het afscheid had ze zich goed gehouden, maaT toen de trossen van dat grote zeekasteel werden losgeworpen, toen was het alsof er in haar hart iets los scheurde. De tonen van het „Wilhelmus" hadden geklonken, een doffe stoot van de fluit en toenlangzaam, heel langzaam was de afstand tussen de wai en de boot groter geworden. De sleepbootjes, die de kolos trokken, waren notediopjes vergeleken bij de reus, die nu, via de Waterweg, koers zette naar de zee. Zwijgend had Huub haar bij de arm genomen. Samen waren ze met de auto naar zijn huis gegaan. Huub en Ingrid wilden niet, dat zij de eerste dagen na het vertrek van Tom alleen in haar huis zou zijn. Alles hadden ze gedaan om het voor haar zo gezellig en pret tig mogelijk te maken. Eens hadden Tom en Lidy in een brief gevraagd, of moeder voorgoed bij hen in Canada wilde komen. „Het is een prachtig land en u zult bij ons echt verwend worden", schreef Lidy. Maar ze had hun teruggeschreven, dat het beter was een oude boom niet meer te verplanten. Nu er noch een pakje, noch JlN ONZE PRIJSVRAAG zijn I een aantal verhalen voor be- 3 kroning in aanmerking geko- S men. Wie en hoe, dat blijft J S een verrassing tot morgen, de J I lag van Strooi-avond! Bijgaand J S een van de bekroonde verha- S len Men hoort er morgen meer j van. kriwiw0««/WHwn» enig bericht uit Canada was ge komen, maakte zij zich toch be zorgd. Wat kon er toch zijn? Was misschien een van de kinderen ziek? Of zouden er moeilijkheden op de farm zijn? Neen, dat was het zeker niet! Enige maanden geleden had Tom immers nog ge schreven, dat zij zo hard vooruit gingen, dat Canada hun tweede vaderland was geworden! Maar wat dan. In gedachten vouwde ze haar handen en bad: „Sint Nicolaas, goede heilige, waak over mijn kinderen in dat verre, vreemde land. Inmiddels was het reeds duister geworden. Het vuur in de haard wierp een rode gloed op het tapijt in de kamer. Moeizaam stond de oude me vrouw de Graaf op, knipte het licht aan en sloot de overgordij nen De regen tikte tegen de voor ruit van de auto. Huub de Graaf keek eens naar buiten. Er waren niet veel mensen meer op straat. Geen wonder ook, wie liep voor zijn plezier in zulk ongezellig, koud weer, en daarbij kwam nog: het was Sinterklaasavond! Ze hadden de oudste kinderen verteld, waarom papa nu nog weg moest; de jongsten gingen op tijd naar bed, want voor hen zou de goede Sint 's nachts de geschenken rijden! Met plezier daoht hij aan hun Tineke, een meiske van vier, die nog zo rotsvast in de Sint ge loofde. Al veertien dagen ging ze avond aan avond, voordat ze naar bedje ging, bij de schoorsteen staan- en met haar hoge stemmetje zong ze dan: Sinterklaas kapoentje, breng wat in mijn schoentje, stop wat in mijn laarsje, dank u, Sinterklaasje! Dan kwamen haar schoentjes uit en werden netjes bij de schoorsteen gezet. Steêvast iedere morgen holderbol-derde ze haar bedje uit, de trap af naar be neden en dan naar de kamer, om toch maar gauw te zien, of de Sint haar iets gebracht had. Huub de Graaf keek op zijn horloge. Kwart voor zes! Hij had beloofd gauw weer thuis te zijn, maar eerst moest hij nog naar Schiphol, en dannaar moe der. Ja, moeder was na vaders dood zo alleen achtergebleven en op zulke feestdagen zou zij de stilte wel dubbel voelen Een glimlach verscheen op het gelaat van Huub--de Graaf. „Van avond zal ons moedertje het niet meer stil en eenzaam hebben", mompelde hij voor zich heen Op Schiphol was het druk. Mensen die kwamen, mensen die gingen en overal geroezemoes van stemmen. Huub zuchtte: gelukkig, hij was op tijd. Het vliegtuig uit Canada was reeds geland, maar de formali teiten moesten nog vervuld wor den en dan „Hallo, Huub", klonk plotseling een stem achter hem. Met een ruk keerde hij zioh om. „Tom, kerel ben jij het, welkom hier in Holland!" Een stevige handdruk bewees, hoe blij beiden met dit weerzien waren. „Waar zijn Lidy en de kinde ren?" informeerde Huub. „Die komen er al aan, ik was vooruit gelopen om te zien waar jij was! Daar is Lidy met de jongens al!" Na een hartelijke begroeting ging Huub met zijn gezelschap naar de gereedstaande auto. Tom ging voorin zitten, naast zijn broer. Lidy met Ger en Wim na men achter in de wagen plaats. De tongen kwamen al gauw los. De beide jongens willen alles over de Sint en zijn Zwarte Piet weten, moeder had hen in Canada zo dikwijls daarvan verteld. „Wacht maar, jongens, vanavond als jullie bij oma zijn geweest, dan komt de Sint nog bij ons een bezoek brengen. Dan kunnen jul lie de heilige Man zelf nog zien". „Toch fijn om nu in Holland te zijn", zei Lidy. „Als we over vier maanden weer naar Canada terug gaan, heibben we de mooiste feest dagen hier gevierd!" „We maken het vanavond niet te Iaat, hoor", sprak Tom, „want de jongens zullen wel moe zijn". „Afgesproken, Tom, ik haal jullie om half tien weer bij moeder van daan, dat is dan lang genoeg voor haar geweest na al de emoties van het weerzien; alhoewel ik moeder even op jullie komst zal voor bereiden!" Hoe dichter zij de ouderlijke woning naderden, hoe stiller het in de auto werd. De spanning werd duidelijk merkbaar. De oude mevrouw de Graaf luisterde ingespannen. Hoorde zij daar een auto....? Ja, tweemaal een korte, dan een langere druk op de claxon.... dat was Huub! Vlug stond ze op. In de hal ge komen, kwam Huub haar al met een pakje tegemoet. „Dag moe der, ik breng u een Sinterklaas- pakje, maar ook nog een verras sing voor u in de auto! Vanavond krijgt u bezoekMaar nog voordat de oude mevrouw de Graaf iets kon vragen, hadden de twee sterke armen van Tom zich om haar heengeslagen Tien uur sloeg de torenklok. Het was nu stil geworden in het huis van de oude mevrouw de Graaf. Maar nog lang zat zij in haar gemakkelijke stoel bij de haard en terwjjl zij haar handen vouw de, klonk het zacht over haar lippen i „Dank, diank U Sint Nico laas, dit was de mooiste verras sing van mijn leven!" S. A. H.-B.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3