Met pater Maas op bezoek is Brabantse boeren wj RADIO H. Vader werkt driemaal per dag stapels kranten door Financiën en Economie Het lot uit de De Beurs Agrariërs hebben toekomst in Australië Queenslandsubtropisch land van beloften voor pioniers Maar loop niet te hard van stapel programma Scheepsberichten Bamba iig Sugeng met ontslag Particuliere bibliotheek telt 50.000 delen Honderd! jaar waterleiding Pagina 4 Vrijdag 4 December 1953 (Van onsp speciale verslaggever Jan Onstenk Hij slond halverwege de berghelling, Joop Gudden uit Laac-Konoel. hiikans verloren in het machtige décor van heuveltoppen en weidse vergezichten. Maar het was on zijn eieren grond waar hij stond, helemaal aan de an.t.—e kant van de aardbol te Lymington, in het Zuiden van Tnsmanië. Hij was nu bijna drie jaar in Australië, samen met Fred Peters uit Weill bij Didam. Op hun eigen bedrijf zaten ze nog maar drie maanden, maar in die tussentijd hadden ze het handig bekeken. Ze waren als boerenarbeider in Victoria gestart en na een week of tien naar West-Australië getrokken, waar ze 14 maanden bii de walvisvangst hadden ge werkt om een stevige spaarpot te fokken. Dat was gelukt: ze maak ten soms tachtig uur in de week, maar beurden dan ook 28 pond, en achter een horizon van wal vistraan bleef het doel wenken: een eigen bedrijf. Begin 1952 waren ze naar Tasmanië^ af ko men zakken en daar nóg eens 14 maanden op het bedrijf van 'n andere share-farmer geweest met een aandeel in de winst. Toen kwam de kans van hun leven. Even verderop bleek een bedrijf van 50 acre vrij. ruim twintig bunder nogal verwaarloosde, maar beste grond met een huis er op, te koop aangeboden door een bank voor de 650 pond die zij er nog aan orediet aan de Australische eigenaar in had zit ten. De twee kenden nu de grond hier, ze kenden het weer, de bedrijfsvoering en de markt. Ze kochten er maar meteen nog 13 varkens en 2 melkkoeien bij. Het land zag er nu al hee'l anders uit. maar ze werkten er alleen nog maar op in hun vrije tijd. want er moest nog geld voor pootgoed en bedrijfsuitrusting op tafel komen en dus boeren-arfoei- derden ze er ook nog bij. Na tuurlijk hadden ze een flinke lap aardappels gepoot, want die doen het best op Tasmanië en de ex port naar het Australisch vaste land schijnt veelbelovend. .Father Maas-scheme" Reizend door Australië worden Uw eerste indrukken van het Westen bevestigd: er zitten voor Nederlandse boeren behoorlijke kansen in dit land. Daar hebt ge b.v. vader Dorpmans met vrouw en 9 kinderen uit Dinther, over wiens vertrek nog zoveel te doen is geweest tot-ie tenslotte op 19 Maart van dit jaar in Victoria aankwam. Hij deed dat in het kader van het befaamde ..Father Maas-scheme" (en J. P. v. d. ZATERDAG 5 DECEMBER HILVERSUM I, 402 m, 746 kc/s. 7.00—24.00 K.R.O. K.R.O.: 7.00 Nws.; 7.10 Gram.; 7.15 Koorzang; 7.45 Morgengebed en liturg, kal.; 8.00 Nws en weer- ber.; 8.15 Gram.; 9.00 v. d. Vrouw; 9.35 Waterst.; 9.40 Gram.; 10.00 v. d. Kleuters; 10.15 Franse chansons; 10.35 Gram.; 10.55 Idem 11.00 v. d. Zieken: 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; (12.30—12.33 Land en tuinb.meded.); 12.33 Lichte muz.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws en kath. nws.; 13.20 Amus. ork. en solist.; 14.00 Boekbespr.; 14.10 Gram.; 14.20 Engelse les; 14.40 Koorzang; 15.00 Kron. v. letteren en kunsten; 15.40 Fan fare ork.; 16.00 Omr. ork.; 16.20 Gram.; 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans; 17.00 v. d. Jeugd 17.55 Sport; 18.00 v. d. Jeugd; 18.15 Journalistiek weekoverz.; 18.25 Kinderkoor; 18.45 Buitenl. correspondenties; 19.00 Nws.; 19.10 Gram.; 19.20 Pari. overz.; 19.30 Gram.; 20.25 De gewone man; 20.30 „Lichtbaken", caus.; 20.50 Gram.; 21.00 Gevar. progr.; 21.50 Gram.; 22.30 Wij luiden de Zondag in!; 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto; 23.2224.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 1007 kc/s. 7.00 V.A.R.A.; 10.00 V.P.R.O. 10.20 V.A.R.A. 19.30 V.P.R.O. 20.00—24.00 V.A.R.A. V.A.R.A.: 7.00 Nws.; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram.; 8.00 Nws.; 8.18 Beiaardspel; 8.30 Sinterklaas viering; 8.40 Gram.; 8.55 v. d. Huisvr.; 9.00 Gym. v. d. vrouw; 9.10 Gram.; V.P.R.O.: 10.00 „Tij delijk uitgeschakeld", caus.; 10.05 Morgenwijding; V.A.R.A.: 10.20 v. d. arb. in de continubedr.; 11.35 Gevar. muz.; 12.00 Orgelspel; 12.30 Land- en tuinb.meded.; 12.33 Accordeonork. en solist.; 13.00 Nws.; 13.15 V.A.R.A.-varia; 13.20 Rep.; 13.25 Dansmuz.; 13.50 Sport- praatje; 14.05 Gram.; 14.20 „Uit het leven van de Bisschop van Myra", klankb.; 14.40 Volksdan sen; 15.05 Rep.; 15.15 Kindermati- née; 16.15 Radio Philharm. ork. en solist; 17.00 Rep.; 17.05 Draai orgel; 17.15 Radioklaasjourn.; 17.30 Jam session; 18.00 Nws. en comm.; 18.20 Dansmuz.; 18.40 Rep.; 18.45 Sinterklaasprogr.: V.P. R.Ó. Deze week besloten met Sin terklaas; V.A.R.A.: 20.00 Nws.; 20.05 Gram.; 20.55 Rep.; 21.00 Franse liedjes; 21.25 Socialistisch comm.; 21.40 Gevar. progr.; 22.40 „Onder de pannen", hoorsp.; 23.00 Nws.; 23.1524.00 Gram. TELEVISIE ZATERDAG 5 DECEMBER NTS. 16.30—17.30. Kinderpro gramma. Hevden uit Dintjier. eveneens met 9 kinderen komt ook) en op een Zondag reed pater Maas ons vanuit Melbourne naar hem toe. Hij zat in de buurt van Berwick in South Gmosland voor 70 pond in de maand met huis en melk vrij op een bedrijf van 64 hectare, waarop aanvankelijk veel meer koeien hadden gelopèn dan er gras was. zodat de dieren stierven van de narigheid. Hij was met 't bijvoeren van groen voer begonnen, hij had haver en mais gezaaid en het gras gemaaid toen het nog mals was en met maar twee derde van het oor spronkelijk getal koeien kwam er r,u meer melk van het bedrijf dan er ooit gemolken was. Het ging Dorpmans best. Ze waren eerst gaan lopen naar de kerk. en later gaan fietsen, maar nu reden ze in een jeep. Tussen Berwick en Clyde ston den we nog geen half uur later bij de v. d. Broek's uit Ommel en daar was. in het hart van Australië. Brabant op zijn best. Van de 13 kinderen waren er nog 9 thuis, drie in Australië ge trouwd, en één in Nieuw-Zee- land. Het was etenstijd en mèt vader zaten vijf grote zoons tus sen de 17 en de 27 rond de tafel, dicht bii het vlammend hout vuur. Er waren nóg drie jongens, en de dochter des huizes had er met moeder dagwerk aan om al dat manvolk aan het eten en netjes in de kleren te houden. De mannen werkten allemaal samen op de boerderij van een kolonel, die bezig was er het beste model- bedrijf in Victoria van te maken Het land mat tegen de 300 hectare, en er liepen 110 melk koeien, 80 vetweiders en drie tractoren op, en Gerard, die 12 is. lag iedere dag al op de loer om zelf eens een van die drie diesel-monsters in de schuur te kunnen rijden. In Ommel had v. d. Broek eertijds een pachtboer- derij van 7 hectare: hoe zou hij ooit die acht zoons van hem een plaatsje in het boerenvak hebben kunnen bezorgen? Hier wachtten ze nu hun tijd af. leerden het land kennen (in de zomer zo hard als een spijker, in de win terregen zo zacht als pap), tim merden aan hun spaarpot, keken goed uit en waren hard bezig in de buurt ook plaats voor andere Nederlandse boerengezinnen te zoeken. Ze behoorde» op die manier tot de beste hulpkrachten bii he werk dat pater Maas voor onze boeren overzee aan 't doen is, prachtig werk dat vanuit het vaderland de krachtigste, steun verdient met mensen èn met kapitaal die alle boerenbonden bij elkaar maar zouden kunnen geven. We zouden willen dat ge dat allemaal zelf eens had kun nen zien, en ook hoe ditzelfde werk van pater Maas niet alleen aan de gang is in Victoria, maar Passagiersschepen Joh. v. Oldenbarnevelt p 3 Malta Maasdam 3 te R'dam v New York: Oranje 2 230 m OtZ Guardafui n Colombo: Waterman 2 150 m NO Ouessant; Willem Ruys 3 te Napels; Willemstad 3 v Madeira n Laguaria. Taukvaart Agatha 3 verw Pladju: Caltex Delft P 2 Dover: Caltex Leiden p 3 Gibraltar: Caltex Pernis 4 verw R'dam: Cistula 2 v Pladju: Esso Den Haag 4 te Sidon: Esso Rotterdam 2 v Schiedam n Aruba: Macuba p 2 Malta: Ma- risa p 2 Aden; Marpessa p 2 ten N Natuha eil.Papendrecht 3 te Rastanura. Vrachtvaart Abbekerk 2 te R'dam; Albireo 3 te Ilheos; Alchiba 3 te Santos; Alcyone 3 te Rio de Janeiro: Amsteldiep 2 v Bremen n Lon den; Amsteldij.k 1 v New Orleans n Le Havre; Amstelkroon 2 v Bahia Blanca n Europa: Argos 3 te Livorno: Bali 2 v Bombay; Banka 2 v Surabaja; Barendrecht 3 verw Lissabon: Billiton 2 v Manilla n Los Angeles: Celebes 2 v Pladju: Congostroom 3 te A'dam; Drente v Pt Said n Djeddah; Diemerdijk 3 te Los Angeles; Eos 2 v Izmir; Enggano 3 te Pt Said; Friesland SSM 3 te R'dam; Gooiland 3 te Itajai: Grootekerk p 2 Ouessant n Mar seille: Hector 2 te Lissabon: Hel der 3 te Santiago de Cuba: He lena 3 te R'dam: Helicon 3 v Laguaria; Hoogkerk 2 te R'dam: Hvdra 3 te Oranjestad: Ilos 2 te R'dam; Ittersum p 2 Scillys: Jo hanna W Vinke 3 te Kaapstad; Kertosono 4 te Iloilo; Kota Agoeng 2 v Marseille n R'dam: Leuvekerk 3 verw R'dam; Luna 3 te R'dam; Maasland 2 te San tos: Oberon 2 te A'dam; Peper kust 3 te A'dam; Polydorus 3 te T. Priok; Rene W. Vinke 3 te Kaapstad; Rijnkerk 2 te Mar seille; Saiatiga 3 te Los Angeles; Slamat 2 v Houston; Straat Bali 2 v R'dam n Noordzee (proef tocht); Tabinta p 2 Sabang; Ta- rakan 3 te Galveston; Telammon 3 te Willemstad; Tiba 3 verw R' dam: Waal 2 te Malta: Zeeland KRL verm 5 v Colombo n Be- lawan. ook in Queensland, een sub tropisch land van beloften voor iedere boer die aan wil pakken, misschien nog meer dan West- Australië. In Queensland Het is in Queensland waar de Italianen indertijd de suiker-cul tuur zo'n forse duw vooruit heb ben gegeven, dat er. hun ter ere, nog steeds een Rome-station en een Rome-straat in Brisbane zijn. dat onze agrariërs in de heer H. Knottenbelt, geboortig van Delden, gevormd op de Gronin ger landbouwschool 'n emigratie ambtenaar kunnen vinden, het meest naar hun hart en naar het onze, minder een ambtenaar dan een bezetene van het verlangen om de Nederlanders hier een start te geven: „die klinkt als een bel", zoals hijzelf het uit drukt. Hü sleurde ons dagen achter een talloze mijlen ver de bush in op zoek naar Nederlanders als de Naaldw ijker Morkus. die in Brookfield de boer derij van een dokter beheert en er 300.000 ananassen prachtig bij had staan, om van de rest maar te zwijgen. Aan de andere kant van die heuvel met ananas (bruto opbrengst per plant een •™"d over een periode van viif jaar) had hij zijn ei"°n grond liggen en hij liet het ene familie lid na het andere eveneens naar Australië komen. Hijzelf hield er trouwens ook nog een renpaard oip na. „Help je zelf" Natuurlijk is het niet allemaal goud wat er in Australië voor de boeren blinkt. Er ontbreekt bijvoorbeeld een van overheids wege gesubsidieerde „Land-set- tlement's"-regeling voor emigran ten. Zij komt te duur. Zij is wel voor Australische oud-strijders en zelfs van hen wachten er in sommige staten nog duizenden op land en huis. waarvoor mil- lioenen ponden geïnvesteerd moeten worden, zoals zij gesto ken zijn in de omvangrijke irri gatie-werken langs de Murray. Australië's grootste rivier. Zo remt kapitaalgëbrek het groot scheeps in cultuur brengen van de tienduizenden hectaren grond, die nog op de ploeg liggen te wachten. eigen kennis heeft hier al menig een zijn geld doen verliezen b.v. omdat hij te snel de verkeerde grond had gekocht, niet het juiste gewas had geplant of verkeerd verzorgd. En tenslotte een vraag: Waar om zouden onze boerenbonden niet een deel van hun kapitaal in Australië beleggen? Waarom in Queensland niet een honderd duizend acre gekocht en voor het grootste deel uitgegeven aan jonge Nederlandse boeren, te voren geducht geselecteerd en eerst eens een paar jaar als ar beider op Australische bedrijven werkzaam? Een dergelijk project vraagt durf en fantasie, maar men zou er talrijke jonge agra riërs een toekomst mee kunnen geven, terwijl men de fouten zou kunnen vermijden die elders werden gemaakt. Een gesloten landbouwkolonie als in Brazilië zou hier trouwens even onge wenst als onmogelijk zijn, maar er bestaan nu eenmaal verschil lende wegen naar hetzelfde doel. DJAKARTA. 3 Dec. Van be trouwbare militaire zijde is Don derdag medegedeeld, dat de fun gerend chef-staf van de land macht, kolonel Bambang Sugeng, Woensdagmiddag aan de Minister van Defensie heeft verzocht uit zijn functie te worden ontheven. De minister zou het verzoek heb ben ingewilligd. De toestand in Atjeh DJAKARTA, 3 Dec. De chef-staf van de Indonesische Simatupang, die zich thans in At jeh op de hoogte stelt van de si tuatie aldaar, heeft verklaard, dat de militaire operaties in Atjeh in het algemeen volgens plan verlo pen. Oliebronnen op Sumatra terug aan B.P.M.? DJAKARTA, 3 Dec. Op de vergadering van de Masjumi, die in Pematang Siantar in Noord- Sumatra is gehouden, is nog eens het standpunt van de Masjumi herhaald, dat de oliebronnen in Noord-Sumatra aan de B. P, M. dienen te worden teruggegeven. VATICAANSTAD, Dec. 1953 (K.N.P.) Naast de Porta Angelica, voor het gebouw van de Zwitserse Garde, staat op liet St. Pietersplein een kiosk, de enige in Va ticaanstad. Iedere morgen punctueel 0111 half acht maakt de kioskhouder twee pakketten klaar, een merkt hij met een grote A, de ander met een S. Een minuut later ver schijnt een pauselijke gendarme, neemt de pakketten in ontvangst en brengt het met A gemerkte pakje naar de anti-chambre, en het andere naar het Staatssecretariaat Iedere morgen herhaalt zich dit ritueel. De pakjes bevatten alle Ro meinse ochtendbladen. Het A- pakje ligt iedere ochtend om 8 uur klaar, wanneer de Paus van Zijn vertrekken naar Zijn par ticuliere bibliotheek gaat. Zo is de H. Vader in staat om in de vroege morgen een snelle in- formatievlucht om de wereld te maken. Hij beperkt zich niet tot katholieke dagbladen, maar leest net zo goed de communistische, omdat Hij van alles op de hoog te wil blijven. Des middags om 3 uur en des avonds om 6 uur worden wederom de couranten bij de Paus bezorgd, 's Middags de Italiaanse bladen uit Milaan, Genua, Napels enz.; des avonds weer de Romeinse avondbladen. Pius XII is een snelle lezer en hoeft niet veel tijd aan de cou ranten te spenderen; snel bla dert Hij de verschillende dagbla den door, doch Hij heeft in ster ke mate de gave om direct te ontdekken wat Hem interesseert. Heel bijzonder geldt dit wanneer de Kerk of het Vaticaan wordt aangevallen. De Italiaanse jour nalisten, die bij het Vaticaan geaccrediteerd zijn, weten daar. van mee te praten Eens stond er in een Romeins, - niet-com. munistisch blad - een klein be richtje onder de kop „Geheime documenten in het Vaticaan ge stolen". De Paus zag het onop- •vallende berichtje direct en on middellijk ontbood hij de verant woordelijke kardinaal om nade re inlichtingen en om te vragen, waarom men Hem niet van de diefstal in kennis had gesteld. De bewuste kardinaal kon de Paus toen meedelen dat er van een documenten-diefstal geen kwestie was geweest. Een arbei der was de ambtswoning van de directeur van de Vaticaanse Radio binnengedrongen en had daar wat kleren gestolen. „Dan. is de maker van het bericht geen goede journalist geweest" was toen het antwoord van de Paus, „al heeft hij het misschien niet zo slecht bedoeld, met de waarheid mag hij zo niet om springen". Corrector van Osservatore Romano Vanzelfsprekend krijgt de Dit betekent overigens niet, dat een agrariër die hierheen emi greert. eigenlijk niets zou kun- nen beginnen. Integendeel. „Help r„°^=r .ie zelf" is echter het devies, en iedere Australiër zal U met graagte herinneren aan de ma nier waarop in de vorige eeuw de pioniers hier met niets dan hun handen en hun werklust zijn begonnen en zich in een mensen leeftijd het gaat nu eenmaal niet van vandaag op morgen een bedrijf en een bestaan heb ben veroverd op de woeste natuur. Productiecij fers De Senembato maatschappij heeft in November 243.510 kg rubber geproduceerd (in Nov- 1952: 271.846 kg). In de eerste 11 maanden van dit jaar be de rubberproductie 2.6 5079 76 kg vergeleken met 2.808.958 kg in de overeenkom stige periode van 1952. De cultuur maatschappij „De Oostkust" heeft in November obligiatiën. waarvan reeds f 3 min obligatiën op inschrijvings voor waarden zijn geplaatst. De lening wordt aangegaan voor 40 jaar en de koers van uitgifte is pari. De inschrijving (op f 9 min) is opengesteld op Dinsdag 15 December a.s. bij de Amster damse Bank Incasso-Bank en Rotterdamse Bank. De eerste coupon vervalt op 15 Januari 1955. Officiële notering ter beur ze van Amsterdam zal worden 519.173 kg rubber geproduceerd 1 a,angevTaagd. De opbrengst der (Nov. 1952. 562.829 kg). In .dei lening dient voor de financie- Bij voortduring is trouwens ook her en der in cultuur zijnde I grond te koon, ook al omdat een groot deel van de huidige gene ratie van Australische boeren vanuit een andere instelling werkt dan de Nederlandse. Zij zijn veel minder van vader 00 zoon aan de grond gehecht: hun bedrijf is een zaak waarin zij zo snel mogelijk zoveel mogelijk trachten te verdienen om haar dan met groot gemak weer van de hand te doen. Probeer niet te vlug eigen baas te worden Nochtans is het goed, kennis te nemen van de waarschuwing die ge van iedereen kunt verne men die met het agrarische leven hier op de hoogte is. „Probeer niet te vlug zelfstandig te wor den", raden zij iedere Neder lander aan, die hier met ontem bare energie en wat geld op zak aan wal stapt. Wie geen kapitaal meebrengt, zal vanzelf wel beginnen zoals Gudden en Peters: als boeren arbeider of als share-farmer. Maar ook de anderen doen goed. de kat eerst eens ter plaatse uit de boom te kijken opdat zij ver trouwd raken met grond en kli maat, markt en taal. Er gelden hier nu eenmaal andere regels voor de bedrijfsvoering en wat ge in Nederland nooit of te nim- i mer zoudt hebben gedaan, kan i periode Januari-November be droeg de totale rubberproduc tie 5.379.405 kg (5.867.194 kg.). Statutenwijziging bij Thomassen en Drijver De op 4 Januari a.s. te hou den vergadering van aandeel houders van de Blikemballage- fabriek Thomassen en Drijver N.V. te Deventer zal een voor stel bereiken tot wijziging der statuten en tt uitgifte van nog niet geplaatste aandelen der vennootschap. Het maatschappelijk kapitaal zal worden verhoogd tot f 10 millioen en aangezien thans reeds f 4.800.000 aandelen ge plaatst zijn, is deze verhoging nodig om de voorgestelde emis sie mogelijk te maken Voorts wordt voorgesteld voortaan voor besluiten inzake de uit gifte van nieuwe aandelen niet meer de aanwezigheid van een quorum op de aandeelhouders vergadering als eis te stellen. De ervaring leert, dat een der gelijk quorum» meestal niet aan wezig is, zodat een tweede ver gadering moet worden belegd, hetgeen slechts tijdverlies mee brengt. In de statuten wordt de bepaling opgenomen, dat op aandelen, in het bezit der ven nootschap, geen stemrecht zal worden uitgeoefend. Premieleniiig der gemeente Eindhoven Verschenen is het prospectus van de reeds aangekondigde premielening der gemeente Eind- hier wel broodnodig zijn. Éigen- hoven. Het betreft de uitgifte wijsheid of overschatting van 1 van f 12 min 2 pet premie- ring van nieuwe kapitaalsuitga ven (woningbouw, aanleg open bare werken en bedrijfsleidin gen, scholenbouw enz.). De uitlotingen zullen in het openbaar geschieden jaarlijks op 1 December. In totaal zijn aan de aflossing verbonden 6 premies van f 100.000, 5 premies van f 50.000 en 8 premies van f 25.000. A.K.U.-certifcaten thans in de V.S. verhandelbaar In aansluiting op vorige be richten kan Algemene Kunst zijde Unie N.V. mededelen, dat thans de Securities and Exchan ge Commission te Washington de aanvrage tot registratie van Amerikaanse certificaten van A.K.IJ.-aandelen heeft goedge keurd. Verhandeling van deze certifi caten is dus nu in Amerika mo gelijk geworden. Zolang nog geen aanvrage voor beursnote ring is ingediend zal deze ver handeling „over the counter" plaats vinden. Interim dividend Philips 's-GRAVENHAGE, 3 Dec. De N.V. Philips' Gloeilampen fabrieken te Eindhoven declare ren over het boekjaar 1953 een interim dividend van 6 procent op de gewone en van eveneens 6 procent op de preferente aan delen. De N.V. Gemeenschappelijk bezit van aandelen Philips' Gloei lampenfabrieken zal tot een ge lijke uitkering overgaan. Olie en H.V.A. vast AMSTERDAM, 3 Dec. De rustige beursstemming van gis teren werd vandaag voortgezet: merendeels een prijshoudende markt waarbij echter drie fond sen door een afwijkende koers- beweging op de voorgrond tra den, n.l. AKU, Olie en HVA. Voor AKU viel het verloop erg tegen. Gisteren namiddag reeds was het fonds gezakt bij het be kend worden van de Amerikaan se introductiekoers, die overeen komt met circa 180 pCt. in Am sterdam. Vandaag vanmiddag een koersverlies van drie pun ten vergeleken met gisteren. In de hoek is men echter niet pes simistisch vooral niet nu zo juist de SEC haar goedkeuring aan de aanvraag van de AKU heeft gehecht. Olie werd gekocht door een bepaalde firma waardoor het koerspeil tot 348»/e werd opge dreven. een verbetering van 3 pCt. De affaire was kalm, maar de stemming van de markt was niet slecht. Ook HVA bleef ko pers trekken. De suikersituatie op Java wordt aanmerkelijk be. ter beoordeeld zodat het leiden de suikerpapier tot II8V2 aan trok. Overigens was de markt kleurloos. Philips en Unilever handhaafden zich zonder meer. Schepen waren ietwat verdeeld. Rubbers en tabakken een frac tie luier maar Deli bleef goed op prijs. Met belangstelling wer den de koersen afgewacht yan de gemeentelijke premielenin gen. Als gevolg van de onver wachte uitgifte der gemeente Eindhoven zijn alle 2x/s procent gemeentelijke premieleningen aanmerkelijk ingezakt. Advies prijzen werden vernomen, die hierop neerkwamen, dat de pre mielening Rotterdam 10 punten lager was, Amsterdam en Den Haag elk 8 punten en Utrecht 5 punten. Voor het eerst werden onder beperkte belangstelling in de Amerikaanse afdeling certi ficaten verhandeld van het Ca nadese papier Consolidated Mi ning and Smelting. Nederlandse staatsfondsen trokken enige be langstelling voor de staffellening. De beurs sloot rustig. Paus ook dagelijks de Osservato. re Romano, de officiële spreek buis van het Vaticaan. die op de eerste pagina alle mededelingen, pauselijke redevoeringen en do cumenten brengt. Deze eerste pagina houdt de H, Vader onder Zijn persoonlijke controle. Wan neer de drukproeven door de correctoren zijn nagezien en af gedrukt, dan krijgt de Paus eerst nog een proef ter correjv tie, voordat definitief tot druk ken wordt overgegaan. Zéér snel maar uiterst secuur loopt de H. Vader de kopij rog eens door en ziet alles, wat de cor rectoren over het hoofd hebben gezien: een verkeerd geplaatste komma, een omgedraaide let ter. Dikwijls leest de H. Vader ook de andere pagina's nog even door, en vaak niet zonder re sultaat. Buitenlandse bladen komen in ontstellende hoeveelheid op het Staatssecretariaat en hij de Paus binnen. Doch daarvoor zijn me dewerkers aangesteld die deze bladen doorlezen en het belang rijkste eruit laten om in man pen aan de Paus door te geven. Eerst gaan deze mappen echter nog langs de archivarissen en bibliothecarissen, die alles nog een keer schiften en slechts het allergewichtigste uitschieten voor de Paus. Naast de dagelijkse pers be schikt de Paus voor Zijn werk nog over drie bibliotheken. Al lereerst zijn particuliere biblio theek, die Hij reeds van Zijn jeugd af heeft opgebouwd Zij telt ongeveer 50.000 banden en de Paus is er zeer aan gehecht. Dan is er de Pauselijke biblio theek die zich op de tweede ver dieping bevindt en tenslotte de reusachtige Vaticaanse boekerij, de Vaticana. Vindt de Paus het boek. dat Hij nodig heeft, niet in de beide eerste bibliotheken, dan gaat er een briefje in Ziin puntige handschrift naar de Va ticana. Niemand toont zich ooit verbaasd over het soort boeken dat de Paus ter bestudering leent, zoals kort voor de ver oordeling van het communisme enige jaren geleden, toen de H. Vader „Das Kapital" van Marx wilde hebben. Talloze boeken krijgt de Paus cadeau, dikwiils schitterend uitgegeven. Ook wor den vele boeken aan Hem onge dragen. En altijd zorgt de Paus ervoor, dat Hij de boeken min stens even doorziet al kan hij ze dan niet allemaal doorlezen. Belangstelling voor sport Het is algemeen bekend, dat de Paus zich voor sport interes seert Minder bekend is. dat hij iedere dag het Italiaans sport blad, de „Corriere dello Sport" leest, waaraan hij tal van, tech- nisohe wendingen en zegswijzen ontleend en gebruikt voor ziin toespraken tot sportlieden. Zo heeft de Paus eens vol belang stelling tijdens een audiëntie aan een radiocommentator gevraagd, hoe hü het toch redde om een voetbalwedstrijd goed te volgen en tegelijkertijd tot in de kleine details te beschrijven AMSTERDAM. 3 December Het waterleidingbedrijf van Am sterdam is op 12 December 1853 de openbare distributie van drinkwater begonnen aan de fon tein buiten de Willemspoort tegen betaling van een cent oer emmer. Dit was het eerste leiding water dat in Nederland gedistri bueerd werd. Werken van voor dien ongekende omvang waren daarvoor uitgevoerd; in de dui nen onder Vogelenzang waren diepe kanalen gegraven. Aan de Leidse Vaart waren zandfilters gebouwd voor de reiniging van het water. Door stoommachines werd dit water onder druk ge bracht en vervoerd door een gietijzeren pijpleiding van 23 kilometer lengte eindigende aan de grens van de stad nabij de Willemspoort Het hoofdstedelijke gemeente waterleidingbedrijf maakt zich t'hans op om zi.in eeuwfeest te vieren, en wel op Donderdag 10 December. Een detective-verhaal uit het Engels vertaald Phil wilde graag weten, wat Ted dacht over de omgang van zijn dochter met de bediende van Percy. Hij wilde niet zeggen dat hij die twee samen had zien lo pen. Hoe is het met je dochter, Ted? Verlangt ze niet terug naar het pensionaat? Ach man, houd op! Die Eerw. Soeurs daar weten wat! De eer ste tüd werden wü aanhet ont- bqt en het diner en het souper steeds maar vergast op beschrij vingen van de „lieve" zuster An- geline, die een schat was en alles goed vond en van Soeur Feliei- tée, die een kreng was en van de Réverende Mère en van Soeur Bonaparte of weet ik hoe ze alle maal heten. De laatste dagen is ze gelukkig wat meer werelds geworden. Ze gaat uit en ik heb haar al een keer in gezelschap van de jonge Percy van notaris Lewis gezien. Percy van notaris Lewis? Dat is toch geen gezelschap voor haar? En waarom niet? Vergiste Phil zich, of was Ted Winchurst werkelijk geïrriteerd? Ik bedoel: ze zijn allebei eigenlyk toch nog te jong? Dat kan wel zijn, maar in de tegenwoordige tijd mag een vader blij zijn, dat zijn dochter tenminste met een fatsoenlyke jongen vriendschap sluit. En nie mand zal toch willen beweren dat Percy geen fatsoenlijke jongen is, wel? Hij keek strijdlustig rond, alsof hij tegenwerpingen verwachtte Phil haastte zich toe te geven, dat hü nooit iets ten nadele van Percy had gehoord. Peinzend keerde hü naar huis terug. Ted Winchurst was vice- president van de Roger Winn- bank. Het was nog steeds een raadsel hoe de vermoorde kas sier des nachts bü de kluis aan wezig was. Lewis, John Walker, gekke combinatie. Donderdag. Wrokkel en Burke hadden alle te nemen maatrege len goed overdacht. Op het vlieg veld hadden de tegenstanders geen schijn van kans. Al zou hij met pantserwagens komen op de manier van Amerikaanse gang sterbenden, dan kon hü nog niets uitrichten, want een zwaar bewa pende afdeling militairen was op het vliegveld aanwezig. Meer kans zou de tegenstander hebben op de weg van het vlieg veld naar het postkantoor. Daar om was aan die route bijzondere zorg besteed. De woning van de jonge Bless, die boven de garage van de post auto's woonde, werd scherp be waakt, zodat geen eventuële dub belganger de wagen zou kunnen berijden. De rechercheurs hadden de opdracht gekregen om scherp toe te zien, wie zich vanaf Woensdagavond tot Donderdag middag in de nabijheid van de garage bevond en wie de woning van Bless zou binnengaan. Vlak voordat de wagen uit zou rijden, moest hij gecontroleerd worden. Als de postzakken inge laden waren, zou er een sterk bewapend escorte gevormd wor den tot aan het postkantoor. De zakken zouden in een stevig af gesloten kamer geleegd worden in bijzijn van Wrokkel en Burke en Perkins en de betreffende enveloppe zou terstond door Per kins aan Burke worden overhan digd, die achter zou blü'ven in 't postkantoor. In een zwaar ge pantserde auto zouden Wrokkel corte naar het Astoria-hotel rij den. Daar zou een haag van po- litie-agenten aanwezig zijn tot aan de kamer van Perkins. De Australiër zou ziin kamer bin nengaan met Wrokkel en daar blijven. Rondom het hotel zou een cordon getrokken worden van rechercheurs in burger, die zich echter onopvallend moesten opstellen, opdat de tegenpartü niet afgeschrikt zou worden. Want de bedoeling was, dat er een poging gedaan zou worden om de afdrukken te bemachtigen en de dader dus op heterdaad betrapt zou worden. Phil Burke zou ondertussen rustig alleen naar de Yard wan delen met de vingerafdrukken in zi.in zak. Voor alle veiligheid zouden er op verschillende plaatsen posten uitgezet worden op de weg van het postkantoor naar de Yard. Tot zover was dus alles af doende geregeld. Om elf uur belde de brigadier van dienst de hoofdcommissaris weer op, dat Jim Penner ge vraagd had. om ziin cel te verla ten. „Ik kom direct zelf," ant woordde Wrokkel. Phil stond met de handen in de zakken uit het raam te kijken. „Penner wil er weer uit," zei Wrokkel tegen hem. „Laat maar gaan." zei Phil zonder zich om te draaien. Onze beschermende taak is voorbij. Hij moet nu maar voor zichzelf zorgen „Precies mijn gedachte. Ga jij deed Phil huichelachtig verrast. Winchurst, het was nog niet zo'n en Perkins onder een sterk es- naar hem toe of zal ik gaan?" „Ik ga wel even," zei Phil. Loom draaide hij zich om. Wrokkel keek hem aan. Het ge zicht van Phil stond zorgelijk. Het was hem aan te zien, dat hij de laatste nacht niet had gesla pen. Hoe dichter het uur van vergelding kwam, des te meer afkeer kreeg hij van zijn taak. Maar het moest! Tot laat in de nacht hadden Wrokkel en hij ge confereerd en eikaars hypothe sen vergeleken. Wrokkel was met de foto uit West de Pere voor de dag gekomen, die na de groepsfoto was gekomen. Zij hadden eikaars hypothese kunnen aanvullen. De legkaart was bijna volledig. Er ontbraken no? enkele, zij het dan voorname stukken, maar die hoopten zij na de arrestatie van de vermoede lijke hoofdpersoon te krijgen. Dat was wel aan Phil toever trouwd Wrokkel kon zich inden ken, dat Phil een hevige weerzin voelde. Ongewoon zacht zei hü bemoedigend: „Phil. jongen, ik kan me zo le vendig indenken, wat je voelt. Maar je moet je er tegen verzet ten. Ons beroep is een mooi be roep, maar soms is het hard. Soms krijg je een zo grote walg van heel de mensheid, dat je je terug zou willen trekken op een onbewoond eiland, ver weg van alle schurkenstreken. Vooral als men de plicht heeft om iemand aan de strop over te leveren. Maar dan moet je hard zijn, Phil Dan moet ie denken aan al het leed, dat zo'n schurk over on schuldige vrouwen en kinderen gebracht heeft.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 4