MINISTER STAF OVERWEEGT EEN DERDE DEFENSIENOTA Jitbreiding van luchtmacht gaat boven onze krachten Tsjechisch gezin vluchtte naar het Westen Vijfhonderd emigranten met vacantie in ons land 4400 millioen nodig in periode van 3 jaar C.D. V, 'afgevaardigde Frey protesteert Tour de France start op 8 Juli te Amsterdam Buitenlandse notities Voor geen geM wouden ze nog hier willen Wijven Be wreedheden in Korea als de regering toestemt VERMINDERING §TEUN VAN V.8. AAN WEST-EUROPA HET GEHEIME NUMMER.,.» tegen „illegaal Nederlands optreden"' op tractaatgronden Verborgen onder lading hout van een goederemvagen Elizabeth ontmoet Neptunus Maasdammaakte St, ISicolaasreis De „Bore VI" gaat schuiven '11 Krasse dame van 134 jaar Granaten vielen bil boerderij Vrijdag 4 December 1953 '3-GRAVENHAGE, 3 Peo, •=- De minister van Oorlog, de heer staf, verklaar de gisteren in de Tweede Kamer, vele vragen in het voorlopig verslag begrijpelijk tp hebben gevonden; getraeht is pp alie te antwoorden. Op bepaalde kwesties sou nog kunnen worden terng- gekomen bij de behandeling der bevorderingswetten en in een even tuele defensie-nota, Men is het er s,i, over eens, dat de grondslagen van onze defensie niet moeten worden veranderd- Uitgegaan wordt van bondgenootschappelijke samenwerking, In dat licht moet de verdeling der krachten worden gesien en ook de territoriale verde- diging. Van onze kant moet het grote strategische belang van ons land haar voren worden gebracht, ter verdediging van Engeland, maar van die zijde wordt het eigen strategische belang op de voor grond gebracht. Het grote belang van de territoriale verdediging wordt niet ontkend in NAVO-verband. Wij moeten weten welke taak onze troepen hebben en waar se thuis horen. Over het inschakelen van Britse legereenheden in E.p.G.-verbsnd is geen afspraak gemaakt. Over het terugnemen van Ame rikaanse troepen is niets bepaald. De Amerikanen wilen bezuinigen en er is sprake van uitdunnen. Over de mogelijkheid van het tactisch gebruik van het atoom wapen wordt spr. ingelidht Daar omtrent kan hij echter geen mededelingen doen, Aan die NAVO-raad is opgave gedaan wat in 1953 en 1854 met betrekking tot de defensie wordt gedaan, dat is te beschouwen ais een afspraak. Wat over de plan nen YPor 1955 en 1956 is mede gedeeld moet worden beschouwd als indicaties. Een eventuele vermindering van de Amerikaanse economische en militaire hulp aan West-Euro pa heeft meer dan eens, zowel aan deze, als aan gene zijde van de Atlantische Oceaan de pennen in beroering gebracht. Vooral m de dagen die aan de presidents verkiezingen van 1952 vooraf gin gen werden er over deze kwestie heftige discussies gevoerd en maakte men zich in de West- Europese kringen ongerust over de opvattingen van leidende Re publikeinse voormannen als sena tor Taft, die in bun isolationis tisch denken maat moeilijk een plaatsje konden inruimen voor een juist begrip van de zwakke situatie van de West-Europese landen. Er werd tenminste direct gesoheirmd m6t 6en san'zisnljjK.© verlaging van de hulpverlening. Dat het in feite niet zover is gekomen was te wijten aan het inzicht van Eisenhower, die als voqrmallg bevelhebber van de Atlantische strijidkrachten maar ai te goed op de hoogte was van de noodzaak der steunverlening. De regering in Washington schijnt thans te overwegen de militaire hulpverlening met in gang van het nieuwe belastingjaar (1 Juli 1954) met ongeveer een milliard dollar te verlagen. De motivering van -dit besluit ;s te vinden in een uitvoerig rapport van Harold Stassen, de directeur van de buitenlandse hulpverle ning. Volgens Stassen is het ver antwoord zowel de economische, als de militaire steun het laat ste houdt hoofdzakelijk bet ver schaffen van wapenen m te besnoeien, zonder de veiligheid van West-Europa te schaden. De hoeveelheid wapenen, die tot nog toe is verstrekt, blijkt aanzienlijk groter te zijn dan aanvankelijk verondersteld werd. Terwijl noen zich in Washington afvraagt of West-Europa in staat is nog meer te ontvangen, zonder de betrok ken begronngen van defensie ern stig te belasten. Het spreekt voor zich, dat deze argumentatie een geheel andere is dan die van enkele jaren geleden, toen het louter politieke overwegingen wa ren de handen van West-Europa af te houden. AUes wat tot nog tqe op dit gebied is gedaan, is en blijft „hulpverlening"- Maar wa penen vragen manschappen en manschappen vragen voeding en legering, kosten voor opleiding en de wapenen op hun beurt weer de kosten van onderhoud. Zou dit een ontwrichting voor de econo mische en sociale plannen van de West-Europese landen betekenen, dan is mét een dergelijke hulp- varlening weinig gewonnen- Ook de V.S. moeten de kosten finan cieren voor deze hulpverlening. Met het nieuwe voorstel is men zowel in West-Europa als in. de V.S. gebaat. Mits.... en daar 'igt het zwaartepunt, de veilig- ',aid gewaarborgd is. De regering- "isenhower zal geen definitieve 'mslissing nemen voor de NAVO- hijeenkomst van 14 December in Rarijs is gehouden, waar de mili- Oire autoriteiten, die in hoogste mstantie voor de Westerse defen- a-rpaatregelep in West-Europa efantwoordelijk zijn, hun advies hebben gegeven. Zou men jn Pa rijs geen bezwaren opperen, dan "lag verondersteld worden, dat 'iljditeit van de Westerse verde- 'jgingsorganisatie over de gehele lirjie een belangrijk stuk op w^ Spr. begrijpt het verlangen van de heer Fens om do plannen in een (derde) defensie-nota uiteen gezet te zien. Hij zal overwegen ef in April of Mei een zodanige nota kan worden ingediend. Komende tot de plannen rijst de vraag welke krijgsmacht nood zakelijk is. Iin NAVO-verband wordt dit vastgesteld. Wat van de landen werd gevraagd bleef be neden hetgeen, noodzakelijk was, Eenzijdig kan men geen wijzigiip gen aanbrengen, omdat gezamen lijk de taken verdeeld zijn. Ver dere uitbreiding van onze lucht macht zou boven onze krachten gaan. Hetzelfde gelde voor de marine. waren tiseh Vormingscentrum z.i, te ruim. Gezien de aanhang van het Humanistisch Verbond achtte spr. de bouwsuhsidies voor humania- tisehe militaire tehuizen verhou dingsgewijze te groot. De minister merkte op, dat volgens de begroting ten hoogste vijf humanistische tehuizen ge subsidieerd zuilen worden- Een wijziging in de bevorder ringsvoorschriften van officieren is m bewerking. Voorbereidingen worden getroffen om te komen tot oprichting van 'n luehtvaart- aoadeuue. Het voqr de luchtvaart bestemde nlan moet ?.i. worden gehandhaafd. Hij is het overigens met de hoer visch eens, dat de luchtmacht van grote betekenis is. Er wordt een commissie inge steld met oen niet-ambtelijke voorzitter, welke bijzondere aan-, dacht zal schenken aan vliegtuig ongevallen. Deze commissie zal de minister adviseren over de vraag wat gedaan kan worden voor verhoging der veiligheid. Met de huidige krijgsmacht in Nieuw Guinea kan z.i. worden volstaan. Er kan go nodig snoedig versterking komen. Spr. merkt tenslotte op, dat gezamenlijk een krijgsmacht wordt opgebouwd, De resultaten van die arbeid heeft men kunnen zien bij de oefeningen in internationaal ver band. Met voldoening heeft hij ook kennis genomen van de lof felijke uitspraken over de marine, De Staatssecretaris van Marine, de heer Moorman, verklaart dankbaar te ziio voor de waar* dering jegens het personeel der marine tot uiting gebraeht. Ten zijn de 4 1 divisies nodig; de wijze van financiering; komt er eejj nieuw belastingplan; de wijze "waarop de minister op ma terieel gebigd zijn plan denkt uit te voeren en de wijze Waarop dit op personeel gebied zal ge schieden. Drie Nederlandse divisies in de I aanzien van het vlootplan zegt NAVO-strijdkraohten moet te ge ring geacht worden. Getracht is het advies yan vijf divisies op te vqigen. Wij kunnen aandringen op verdediging van ons territoir, maar dan zal ons aandeel in de strijdkrachten ook zo moeten zijn, dat wij aandrang kunnen uitoefe nen. Dat wordt een kwestie van kqgten. De uitrusting van een divisie zonder legerkorpstroepen kost 435 millioen, vait de divisie onder het hulpprogram, dan betaalt Ameri ka 1355 millioen, zodat Nederland f 30 miljioen moet betalen- Met legerkorpstroepen erbij zijn zijn de kosten resp. 895, 81Q en 185 millioen. Uitvoerig becijfert de minister, dat in een periode van drie jaar een bedrag van f 4400 millioen no dig zal zijn. De minister is van oordeel dat onze strijdmacht doeltreffend zal kunnen worden gebruikt tqt i960 en ook nog daarna. Bij het nieuwe program, dat in 1857 moet worden opgesteld, zal rekening gehouden worden met wat na I960 nodig is. Naar zijn mening moet het manneplan worden aangehouden. De voorgenomen opbouw van de strijdmacht is mogelijk en wenselijk. De vraag besprekend of de plannen personeeitechniseh mo gelijk zijn, zegt spr. van inzicht te zijn. dat dezé bevestigend kan worden beantwoqrd- Een belang rijke uitbreiding van het perso neel zal nodig zijn. Z.i. moet men niet verder gaan dan 4 divisieg en de 7 Deoember-divisie, Dezp laatste is ook van zeer veel be lang voor de versterking van de NAVO-strijdkrachten. Er doen zich thans nog tekorten voor, maar in 1954 zai een legerkorps met legerkorpstroepen tqt stand zijn gekomen. Voqr de territoriale verdediging zijn 1Q.0OQ man beschikbaar met 70.000 man, die mobilisabel zijn- Aan de territoriale verdediging wordt de nodige aandacht be steed. Z.i. kan niet te zeer wor. den ingegaan op de dislocatie, officieren tot een officiersrang Wat de bevordering van onder- aangaat merkt spr. op, dat men hun eigenlijk Middelbaar onder- Wijs moest kunnen doen Volgen. De minister deelt o.a. mede. dat met het oog op de gewenste paraatheid 50 pet. der militairen op 24 December verlof krijgt, op 28 December moeten zij in hun garnizoen terug zijp. De overige 50 pet. gaat 31 December met verlof en moet 4 Januari terug zijn. Magister Stokman (KVF) had de kwestie der geestelijke ver zorging besproken- Hij had er bezwaar tegen, dat voor de PUW- kampen de woorden .geestelijke spr. dat da regering ervan over tuigd is, dat zij een kleine maar zeer efficiënte vloot bouwt, wel ke in staat zal zijn de haar op te dragen taak te yqlbrengen. De Staatssecretaris verklaart, dat de „Karei Doorman" van 1956 tot 1964 gerekend kan worden tot de ferationele sterkte van de vloot. jl men het schip vgrvangen, dan zal de regering zich daar over tijdig moeten 'beraden. Met voldoening stelt spr, vast, dat er na de gemeenschappelijke oefe ning een verhoging van de waar dering voor onze marine bij de bondgenoten is gebleken. Q,m, deelt hii mede. dat in 1056 het vlpotplan zal zijn gerealiseerd. De Staatssecretaris geeft te kennen, dat hij graag een twee de vliegkampschip zou willen hebben en liever nog een derde; „één aan je „bast," één in de kast en één in de was," volgens een goed Hollands gezegde, Als men vraagt of de 15-451 mannen en vrouwen een vol doende personeel gijn, dan zegt hij, dat hij bij geen enkele ma rine een commandant is tegen gekomen, die vond, dat hii vol doende personeel had. De heer Fens (KVR) consta teert, dat NAVO niet om verder gaande plannen heeft gevraagd Enr- is erkentelijk voor de toe zegging ener nota, omdat hij nog niet overtuigd is van de deugde lijkheid van 's ministers argu menten- In die nota moeten deze punten worden teruggevonden; Spr. wenst daarna vrü te blij ven het plan af te wijzen. Moch ten zich tussen nu en het ver schijnen van de nota belangrijke ontwikkelingen voordoen, dan wenst spr. dat de minister de vaste begrotingscommissie er tij dig in kent. Het denkbeeld over de territoriale verdediging moet de minister neg eens bezien, De heer Visch (KVP) meent, dat wel gebleken is, dat alle aan dacht geschonken moet worden aan de ppbauw van de luchtver dediging, De eemmunist Haken diende een motie in, waarin gevraagd wordt dienstplichtige onderwij zers na eerste oefening, met ver vroegd verlof te zenden, en voor de ergste noodgevallen vrijstel-, ljng of uitstel van opkomst voor eerste oefening aan dienstplich tige onderwijzers te verlenen- Oplichter gearresteerd ASSEN De recherche van de gemeentepolitie te Assen heeft aangehouden een zekere H. de L. grossier te Amsterdam. Hij is in gesloten wegens oplichting van f 160 ten nadele van B. te Assen. HONDEN, 3 Dee. De Britse radio omroep (B.B.C.) heeft van daag zijn zeer beleefde excuses aangeboden aan een voor ieder onbekend persoon. De B.B.C. is ongewild verwik keld geraakt in een ingewikkelde telefoonnummer-affaire, tijdens een uitzending van de bekende revue-ster Jack Buohanan. Jack probeerde tijdens de show een pojitiebureau op te bellen en kreeg voortdurend een verkeerd nummer, althans hij reed alsof. Behulpzame luisteraars, die hem steeds het nummer hoorden aan vragen, gingen hem een handje helpen door hetzelfde nummer të bellen. Tot grote schrik van de PB,(3. bleek het nummer echt te bestaan. Het was een geheim nummer dat niet in de gids was opgenomen. De man die de talloze telefoon tjes beantwoordde, zag de humor van het geval niet erg in. Zijn bloeddruk werd hoger naarmate de telgfoonbel hardnekkiger over- Tenslotte werd niet meer op de telefoon geantwoord en men neemt aan dat de woedende eige naar de draad kapqt heeft ge trokken, „Het nummer had eerst gecon troleerd moeten worden, maar dat is blijkbaar vergeten", zei Bu chanan. Koning Leopold in Tirol INNSBRUCK, 3 Dec. Koning Leopold van België is in Hiniter- ris in de Oostenrijkse Tirol aan gekomen, om gr tg jagen, Dit werd vandaag in Innsbruck meegedeeld. BONN, 3 peg, -= De Christen-Democratische afgevaardigde in de Bundestag dr. Martin Frey heeft gisteravond een beroep gedaan op de West-Duitse regering om de voedseiimport uit Nederland te beperken, zolang de Nederlandse regering doorgaat met haar „illegale" optreden ten aanzien van Duitse onroerende goederen jp Nederland, In gen formeel protest betoog de dr. Frey, dat het Nederlandse optreden ten aanzien van bedoel de onroerende goederen (Traktat- laendereien) „in strijd is met het internationale recht". Hij verklaarde, dat krachtens een speciale overeenkomst welke dateert uit 1012 de Duitse en Ne derlandse eigenaars van lande rijen, 4'ie zich aan weerszijden van de Duits-Nederlandse grens bevinden, het xeoht hebben deze grond te bebouwen. Frey betoogde, dat de Neder-' landse boeren ongehinderd op hun grond aan de ovenzijde van de grens kunnen werken, doph dat de Duitsers dit sinds de twee de wereldoorlog niet is toegestaan. Hij stelde voor tot het tijdstip waarop „een bevredigende oplos sing zou zijn gevonden" de voed seiimport uit Nederland te beper ken, aansluiting bij de Europese Landbouwgemeensohap welke door Nederland ia voorgesteld, te weigeren en de Nederlandse boe- WENEN, 3 Dec. Een Tsjechisch gezin van vijf personen is ver borgen onder de lading hout van een goederenwagen naar het Westen gevlucht. Het hout was bestemd voor Triëst. Het gezin heeft zeven dagen onder het hout gezeten. Het bestond uit de 52-jarige bakker Bedrich Cech, zijn zoon Marian, 30 jaar, zijn schoon dochter Drahomira, 34 jaar, en twee kleinkinderen, de 4-jarige Ladislav en de 378-jarige Ylasta. De vijf Tsjechen zijn Donder dag j.l. veilig en wel in de Ame rikaanse zone van Oostenrijk aangekomen. Zij staan onder de hoede van de Amerikaanse auto riteiten. Het gezin is uiit Tsjechoslowa* kije gevlucht, omdat het bang was gearresteerd te zullen worden we gens het feit, dat een der doch ters met een Amerikaan is ge huwd. Het meisje is in 1952 naar de V.S. geëmigreerd, Pe vijf mensen zaten in een SOOrt hol onder het hout. Zij had den voedsel voor de reis bij zich. De plannen voor de ontvluch ting hadden zij enige tijd geleden opgesteld. De Tsjechische en Qosten- DE AMERIKANEN IN JAPAN TQKIO, 3 Doe, De Japanse regering zegt in een rapport aan het parlement, dat er op het ogenblik 72 Amerikaanse militai- .re bases in het land zijn, namelijk 33 vliegvelden en 34 oefencentra. De Amerikaanse strijdkrachten hebben 155.QÖ0 h.a. grond in ge bruik, rijks douane bij de Summerau heeft de verstekelin gen niet gevonden. Cech heeft Op gen persconferen tie in Linz mededelingen gedaan over de vlucht. Driemaal waren ze heen en weer over de grens gegaan, alvo rens veilig in de Amerikaanse zone van Qogtenrijk aan te ko men. Honger, dorst en ziekte hadlden hen onderweg geteisterd. Aan boord yan de Gothic, 3 Dec. Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh zijn op weg naar de Fijj-eilanden, en verwacht wordt, dat zij morgen om 12 uur 's middags de EqUBtOF zullen pas seren en dan pe gebruikelijke plechtigheid van Komng Neptunus zullen aanschouwen. Die plechtig heid zal niet op de Gothic, maar op de escorterende kruiser Shef field gebeuren, aangezien de meeste personen aan boord van de Gothic zo iets al eens hebben meegemaakt. De Koningin zelf bijv. in 1947 aan boord van de Vanguard tijdens haar reis naar Éuid:Afrika, (Van een onzer verslaggevers De eerste Sint ISicolaasreis ran Nederlandse emigranten nit de Verenigde Staten en Canada is een feit, Ongeveer vijfhonderd Canadawaarders, Sint NicoJaas pn Zwarte Piet bevonden zich aan boord van de „Maasdam", die Stt®e1iSr9l,iS; gistermorgen tegen 10 uur in Hatter dam arriveerde De Sint vertrok later in een door vier schimmels getrokken open ealpche om an een geheime plaats wat rust te gaan nemen; de emigranten, van wie velen de mode van de Nieuwe Wereld van de kleren was af te uien, stroomden met hun familieleden weer uit over het gehele land- naar plaatsendie zij enkele jaren geleden hebben geruild voor een stukje overzee. [odadienstige verzorging door de «erken. Spr, betoogde, dat een huma nisme zonder God geen waar humanisme kan zijn. Spr- kon intussen waardering hebben voor het betrekkelijk goede, dat in humanistische verzorging gelegen kan zijn, maar zonder gevaar kon hij humanistische zorg ook niet achten. De betrokken discussie zou spr. het liefst hebben overgelaten aan de vrije maatschappij. De vraag is of de overheid 't humanisme mag stimuleren. Dat de overheid de godsdien stige verzorging in het leger sub sidieert is gerechtvaardigd. De aalmoezeniers en veldpredikers bRjven intussen kerkelijke bedie naren- i Het humanistisch vormings centrum verschilt wezenlijk van godsdienstige verzorang. Nu de minister aan het Humanistisch Centrum steun, heeft verleend, zal spr. zich daarbij neerleggen. Stimulering van het humanisme door de overheid echter acht hij onjuist- De faciliteiten verleend ten behoeve van het Humanis- In afwachting van de komst yan het schip, speelde het H. A. L.-harmomecorps Sinterklaas liedjes en toen de Maasdam een maal aan de kade lag, het Wil helmus. De Commissaris voor de Emigratie, mr, ir. R. W- Hayeman verwelkomde de passagiers, de Sjnt op de eerste plaats, in ons vaderland, Hij herinnerde er aan veel emigranten te hebben ge sproken en daarbij op de vraag of zij nog wel eens terug wijden naar Nederland, steeds ten apt- woord te hebben gekregen: ..Erg graag. Just for a visit, alleen voor een bezoek." Hij stelde de Sint voor van zijn verjaardag 'n Nederlandse Emigrantendag te willen maken, vooral ten behqeve van de tienduizenden emigranten, die niet, zoals deze vijfhonderd, iri de gelegenheid zijn de feestda gen van December in de familie kring van hun vaderland te yio- ren, VrüwcJ alle emigranten onder streepten de woorden van mr- Haveman, dat ze alleen maar vqor een bezoek naar Nederland zijn teruggekeerd, waarbij het er verder niet toe doet of zij over vier of over tien weken weer naar het land terug zullen rei zen, waar zij zich een nieuwe toe komst aan het opbouwen zijn. „ik zou voor geen geld van de wereld in Nederland willen blij ven" zei de pud-Oogterhoutenaar A. Halters, Hij is ruim drie en een half jaar weggeweest en heeft in het begin nogal wat moeilijk heden te overwinnen gehad, voor- namelijk als gevolg van ziekte. De Volendammer, J. Honingh, gekleed in een veelkleurige sport-, coat was al bijna 5 jaar in Ca nada „en steeds bij dezelfde baas op een boerenbedrijf. Het is er hard, maar goed werken". Het was hem vooral opgevallen dat de Canadese vrouw meer aan dacht aan haar uiterlijk besteedt dan de vrouw in Nederland. Bij de mannen is het echter juist an dersom. Slechts een enkeling keeri niet terug naar Canada, zq-, als bijvqorbeeld de 64-jarige me vrouw A. Verheij uit Poortugal. Zij is 2)4 jaar geleden met haai' zoon naar Ontario vertrokken en neemt nu in haar oude woon plaats haar intrek bij een doch ter. „Maar ik zou liever hebben, dat mijn dochter ook naar Cana da ging, dan behoefde ik ten- minste niet in Nederland te blij ven" vertrouwde ze ons tPe. HAAMSTEDE, 3 Dec. Na verscheidene maanden van voor bereiding heeft mem vanmiddag getracht het Finse stoomschip „Bore VI" dat in de rampnacht in de duinen op het strand bij West-Schouwen is gestrand, vlot te brengen. Om kwart voor twaalf begon men met de stoppingen onder de helling los te' slaan, waarna het schip uit zichzelf in beweging kwam. Nadat het on geveer 120 m. afgegleden was, kwam hot tot stilstand. Daarna hebben twee sleepboten gepoogd, het schip verder vlot te trekken, hetgeen evenwel niet is gelukt, iedere vloed zal getracht worden het cphip vlot te krijgen, maar men verwacht, dat dit pas Zon dag of Maandag tijdens spring- tijd mogelijk zal zijn. ren te verbieden op hwn lande rijen over de grens te werken. Laatstgenoemde landerijen die nen volgens dr, Frey tijdelijk aan de Duitse eigenaars van grond in Nederland te werden evergedra gen. Dr. Frey is zelf landeigenaar in de grensstreek Heinsberg-Geilen- kirchen. Of hij eigendommen in Nederland heeft, is niet bekend. Volgens dr, Frey zijn de Duitse landerijen in Nederland verschei dene honderden heetaren grqpt. Te Miasote Stary in Polen woont een oude vrouw van 134 jaar, die uit het oudeliedepge- stioht is weggelopen omdat ze niet met oude mensen samen wilde wonen. „Ik houd van jonge mensen, omdat ik mezelf ook jong voel", zei ze, Za doet haar huishoudentje helemaal zelf en de dokter heeft nooit een cent aan haar verdiend. Alleen haar ogen beginnen slecht te worden, Zij heeft drie mannen gehad maar geen kinderen. „Na de dood van mijn laatste man kon ik niemand van mijn leeftijd meer vinden en het lijkt me niet passend, met iemand be neden de 100 te trouwen", ver telde zij. Ais mensen haar „nog vele jaren" wensen, zegt gij: „Win weet, Ik heb een oom ge had, die 150 is geworden". RESOLUTIE AANVAARD NEW YORK, 3 Dee, De Al gemene Vergadering der V.N. heeft Donderdag met 42 tegen vijf stemmen bij tien onthoudingen een resolutie aanvaard, waarin uiting wordt gegeven aan „ern stige bezorgdheid" over de be schuldigingen, dat de Noordelijken in Korea wreedheden bedreven zouden hebben, De Sowjet-groep stemde tegen. Zoals reeds in een vorige op lage vermeld, heeft de organisa tor van de Tour de France, Jacques Goddet, na langdurige besprekingen roet de directeur van het Olympisch Stadion te Amsterdam, Je heer D, Bessem en de snprtdokter. de oud-voet- halinternptionaai Hans Tetzner, besloten Amsterdam tot start plaats te maken van de Tour de France 1954. De Tqnr zqu op Donderdag 8 Juli uit Amsterdam vertrekken, De zaak ia echter nog niet in kannen en kruiken zolang de regering en met name het mi nisterie van Verkeer en Water staat haar toestemming niet heeft gegeven. Op het ogenblik weet men in die kringen nog nergens van. Ook de Kon. Ned. Wieier Unie, welke als de officiële soort- bond zeker in de'Ze hele kwestie djant te worden ggmenad. heeft nog geen enkel contact gehad met de heer Goddet. Hpt door gaan van een start van de Ronde van Frankrijk in de hoofdstad zal dus nog alleen afhangen van het fiat van de regering, die uiter aard eerst haar licht zal onste ken hij. de Wieier Unie. De Tour de France zal weder om uit 24 etappes bestaan. Zü zal de karavaan voeren door Ne derland, België, Frankrijk en Ita lië. Blijkbaar heeft de leiding yan de Tour gijn ronde zo inter nationaal willen maken om de dreiging van een nieuwe Tour, die van Europa, uit de weg te ruimen. Volgens de Volkskrant ziet het ri.ischema er ais volgt uit: 8 Juli: Amsterdam-Antwerpen, 9 Juli: Antwernen-Rjissel. 19 Juli: Rijs- sel-Rotiaan. li Juli: Rouaan-Caen 12 Juli: Caen-Rt Brieue. 13 Juli: St Brieuc-Brest, 14 Juli: Brest- Vannes, 15 Juli: Vannes-Angers, 18 Juli; Angers-Bordeaux. 17 Ju}i rustdag in Bordeaux. JS Juli' Bordeaux-Pan 19 Juli; Fau-Tar- bes (met de feekbmming, van de Aubisque), 20 Juh: Tarhes-Tou- iquse (beklimming van Tounma- 2Qne, let. As,pin en de Peyresaurde), 21 Juli: Toulouse-Millau, 32 Juli; Miilau-le Puy, 2J Juli; le Puy- Avignon, 24 Jul}: Avignon-Mo naco. 25 Juli: Monaco-Cuneo (Ita lië). 26 Juli: Cuneo-Briancon (be klimming Izoard), 2/ Juli; Brian- con-Grenoble (beklimming Gaïi- bier), 28 Juli: Grenoble-Lyon, 29 Juli: rustdag te Lyon. 30 Juli: Lyon-Aix les Baina, 1 Juli: Aix les Bains-Besancon, 1 Augustus; Besanoon-Dyon (tijdrit), 2 Aug.: Dyon-Parijs. Evenals jn de laatste Tour heeft de leiding ook ditmaal op de voorlaatste etappe een rit te gen het horloge op het Drogram- ma gezet. Er zijn voorts zes grote cols in het traject, dat biina 5000 km telt, opgenomen. Vergissing in schietkamp Oldehroek ZWOLLE, 3 Dec. Door een vergissing bi.i een radiotejefonisch doorgegeven vuurbevel zijn gis teren bij een oefening met mortie ren in het artillerie-schietkamp Oldebroek dertien granaten bui ten de zogenaamde veiligheids zone terechtgekomen. Een aantal daarvan viel in de nabijheid van een boerderij in de buurtschap „De Pellen". De bewoonster, me vrouw Langenberg-Roke, die bui ten haar huis bezig was, moest zich kruipende in veiligheid stel len. Ook enige arheiders in de buurt moesten dekking zoeken, Er zijn geen slachtoffers gevallen en er werd geen schade aange richt, Men kan zich niet herinneren, dat iets dergelijks ooit eerder is gebeurd- Het huis en de weg, waaraan de arbeiders werkten, li@gen juist aan de grens van de gevaarlijke Tksc, ,Coo,fiflhi tayBo.'n. 8offe,cq..£operiffPB°3)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5