VERKOOPSTER JCteine QAcvdcó, ER ZIJN WEER MOSSELEN WORDT EEN ECHTE PRINS Verloren schaapin een waren huis tussen schuifelende menigte PERMANENT Eieren met groene dooiers EEN UUR LATER NAAR BED oman Op de beschoi voor 1 dag GILLENDE AUTO'S EN KLIM-APEN Nieuw soort Een ijsje als recept 1 BABIES OP DE ZWARTE MARKT De spoortrein gaat in de kast ONDERWIJZER VAN ELF JAAR «lillllllill ZATERDAG A Is op Sinterklaasavond aan de verkoopsters het sein wordt gegeven, dat zij hun staten mogen gaan afsluiten, dan zullen zij een zucht van verlichting slaken. De week van werken van 's morgens negen tot 's avonds negen uur is dan achter de rug! De keren zijn ontelbaar, dat zij zichzelf hoorden zeggen: „Wat wenst u, mevrouw?" of „Waarmee kan ik u van dienst zijn? Aan het grote leger verkoopsters is in deze periode van „vol verwachting klopt ons hart" een complete divisie hulp-verkoopsters om in soldatentermen te blijven toegevoegd. De grote stap op het glibberige sollicitatie-pad hebben zij gewaagd om een kleine verlichting te brengen in de grote materiële zorgen van het gezin of eenvoudigweg uit tijdverdrijf. Op een mooie herfstdag hebben ook wij ons gemeld bij de personeels chef van een groot warenhuis. Met een kloppend hart hoorden wij het vonnis over ons uitspreken: „U kunt Zaterdag voor één dag bij ons in dienst komen. Uw werktijd begint om vijf minuten voor negen en eindigt 's avonds omstreeks dezelfde tijd." Speelgoed heeft voor de Goedheiligman altijd nog de meeste aftrek, omdat zijn verjaardag toch een feest bij uitstek is voor de kinderen. Waarin konden wij ons dus beter een dag verdiepen dan in het speelgoed? Een gebouw, dat door het stadsge woel wordt omringd, mag in normale omstandigheden nog zo vertrouwd zijn, maar als je op een ochtend zo maar door de ach terdeur naar binnen moet temidden van honderden anderen, dan lijkt het plotseling op een voorwereld lijk dier, dat zijn muil openspert om je in één hap te verzwelgen. Er blijft geen tijd over om te denken. De massa sleurt je mee en binnen de kortste keren ben je verzijld in een wirwar van trappen en deuren op weg naar het personeelsbureau. Vaag dringt het geroezemoes uit de grote kleerkamers door enfhet ge voel Van een verloren schaap te zijn welt langzaam op. Op dat moment zou je wensen ook een van die ve len daar beneden te zijn om zonder officieel gedoe naar je „vak" op de afdeling te kunnen dartelen. Echter niets van dat alles. De in het regle ment aangewezen 'weg moet bewan deld worden. De stem van een vriendelijke juffrouw doet alle over peinzingen vervliegen. „Wacht U maar in de wachtkamer" en daarbij houdt zij uitnodigend een deur open. Met een klap valt de deur in het slot. Geen geluid dringt tot deze glazen „gevangenis" door, waarin slechts een grote houten tafel en een bank staan. De luttele minuten in dit vertrek lijken uren te duren. „Ze zullen me toch niet vergeten", begin je te peinzen. Wie nu die „ze" is, is een vraagteken. Maar nu je eenmaal tot het binnenste van zo'n zaak bent doorgedrongen wil je ook zo gauw mogelijk aan de slag. Voetstappen klinken en een juffrouw stapt bin nen met een veelbetekenende blik in haar ogen. Zou ze ons spel door hebben? Eerst nog een handteke ning zetten voor een toiletzakje, dat iedere verkoopster bij zich heeft in de zaak inplaats van een tas en dan gaat het op naar de zaak. Er is nog geen klant op dit vroege uur te zien en de juffrouwen hebben niets an ders te doen dan je van top tot teen op te nemen en te fluisteren „kijk, alweer een nieuwe". Les in het hoe en waarom Het voorstellen aan de afdelings chef is een werkje van een ogen blik. Met de eerste verkoopster wordt even overleg gepleegd. Bij het vliegwiel is de meeste hulp no dig. Vliegwiel, wat is dat? lil je geest doemt een enorm ding op, dat lijkt op het rad van avontuur. „Ik hoef toch zeker niet de hele dag te gillen om het speelgoed „aan de man te brengen"? De oplossing komt echter spoedig. Vliegwiel is maar doodgewoon speelgoed dat rijdt of beweegt door middel van vliegwiel-aandrijving. Grote en klei ne auto's, treinen, klim-aapjes en vliegtuigjes liggen in een bonte ver scheidenheid in keurige rijtjes naast elkaar. Een juffrouw, die al doorkneed is Het haar blijft soepel en zacht, breekt niet af, of splijt niet, wan neer uw kapper u de nieuwste per- mattent, die door de grote „haar- kunstenaars" in Parijs en Rome op deugdelijkheid is getest, geeft. Het proces is te vergelijken met de zgn. „Cold-Wave"er komt dus geen electriciteit aan te pas. Het preparaat komt uit de Labora toria van Orêal te Parijs. Tijdens een demonstratie te Londen toonde de mannequin Audrey Win dows uit Londen de resultaten van de nieuwe permanent. in het vak, begin te doceren over het hoe en waarom van het speel goed, dat verkocht moet worejen, van het bonschrijven en de inpakta- fel. Het kost wel een beetje moeite om alles in volgorde in je hoofd te prenten. Door het ja-geknik en -ge mompel denkt de juffrouw echter met een vlotte leerlinge te doen te hebben, want prompt zegt ze: „Ach, je begrijpt het verder wel en anders vraag je het nog maar eens". De eerste cassabon Vrouwen met en zonder kleine peuters beginnen al rond te scharre len tussen de tafels door. Bij het be wuste vliegwiel stopt er een. Moet ik er naar toe gaan? O, nee, geluk kig ze loopt al door. Een zucht van verlichting. Maar nauwelijks is de zucht ten einde en ben je bekomen van de eerste schrik of er staat een vrouw vlak voor je. Het lijkt waar achtig wel of ze uit het niets is ge komen. „Hoe duur is deze auto?" Tijd om te denken of terug te krab belen en het aan een ander over te laten is er niet meer. Het moet. Uiterlijk heel kalm, inwendig tril lend stap je naar voren, pakt de auto en zegt met een manmoedige stem de prijs. Na even wikken en wegen is de koop beslecht en de eerste cassabon van verkoopster 490 gaat in zee. De spits is er af en de plankenkoorts heeft plaats gemaakt voor een grote vrijmoedigheid. De eerste klant wordt spoedig door de tweede en de derde gevolgd. „Nr 490, nr 490". Een schril geluid baant zich een weg .uit het cassa-hokje naar de afdeling. „Hé, ben jij dat nummer?" Een klein deeltje van de vrijmoedigheid lijdt schipbreuk dooi de berisping van de cassière. Tot drie maal over moest zij haar hokje uit omdat de nieuw-bakken ver koopster het verkeerde gedeelte van de bon aan de klant overhandigde. Nu was ze het beu. Schoorvoetend naderen de twee juffrouwen, die aan dezelfde tafel staan, om eens verder poolshoogte te komen nemen. Ze zijn werkelijk een en al vriendelijkheid. Ter ge ruststelling zegt de een dat je bin nen een paar dagen helemaal inge burgerd bent en dat het hier heus wel leuk is. Lang tijd om te praten is er niet, want de klanten vragen je aandacht en volijverig beginnen de demonstraties met de loeiende- brandweerauto's, de ambulance- en politieauto's en vuurspuwende tanks. Op het doordringende gegil stromen de mensen bijeen en in een ogenblik sta je compleet „inge bouwd". „Pardon" stamelend zoek je telkens je weg naar het bonboek je en naar de inpaktafel vice versa Dan begint weer het aanprijzen van de lofwaardige artikelen en onder wijl moeten Jantje, Pietje, Anneke en Jopie in de gaten gehouden wor den dat ze nergens met hun vingers aanzitten. Uit eigen ervaring weten we nu dat de verkoopsters het, vooral op drukke dagen, niet gemakkelijk hebben. In de Sinterklaastijd wordt ieder dubbeltje, en zeker iedere gul den, twee maal omgedraaid voordat ze worden uitgegeven en dan wil men ook waar voor zijn geld. De besluitenloosheid speelt soms de grootste rol. Als alle auto's, die op een tafel staan, gedemonstreerd zijn, dan is de keus soms nog niet bepaald en begint het lieve leven tje van voren af aan. Opa ziet plot seling een pracht van een speel goedmotor .voor zijn kleinzoon. „Och juffie pak foor mij es effies deze kar in". Een nog jeugdig echt paar overlegt met elkaar welke auto ze nu wel zullen nemen. „Vind je deze leuk", zegt de dierbare echtge note tegen haar wederhelft, „maar denk er om dat je mij straks niet gaat verwijten dat ik deze auto ge nomen heb en niet die goedkopere". Pa loert over zijn bril naar dé ver koopster, maar deze kijkt of ze geen woord van dit echtelijke gesprek heeft gehoord. En mijnheer staat al minstens een kwartier bij die slee- en van auto's en aarzelend zegt hij dat hij graag zo'n wagen wil heb ben. „Mijn zoontje is nog geen twee jaar. Eigenlijk is hij nog te klein voor zulk mooi speelgoed maar ik vind het zo leuk om hem zo'n auto te geven". Ma's en Pa's lopen met kleuters aan de hand rond te neu zen om te polsen wat Kareltje of Hansje graag van Sint Nicolaas zou willen hebben. In de middag wordt het zo druk dat de menigte voetje voor voetje voortschuifelt en dat de verkoop sters in hun ijver struikelen over tientallen benen. En voor ons is verkopen de gewoonste zaak ter we reld geworden. RIET. De ouders in Bedford, Indiana, heb ben niet de minste moeite cgn hun Kinderen naar de dokter of de tand arts te krijgen. Integendeel, het jonge goed gaat er in de regel graag naar toe, want ieder patiëntje krijgt een recept, dat cr vreselijk gewichtig uitziet, maar dat recht geeft op een gratis ijsje in een van de zes ijssalons in de stad. Gedurende de laatste zes jaar heb ben de doktoren en tandartsen onge veer 27.500 van zulke recepten voor „een ijsje in de gewenste smaak onmiddellijk in tè nemen" uitge schreven. De leerlingen van een mannequin- school te HoveSussex, trachten het evenwicht te vinden in hun „boek houding". Zij leren met een „opge heven kinnetje" en in onberispelij ke houding de stenen trap af te da len van het Koning Alfred sport centrum te Hove. Kupnen Ierse kippen groene eieren leggen? Een Amerikaanse fabriek van kippenvoer acht dat mogelijk, indien dj op de juiste manier gevoerd wor den. De fabriek heeft demonstraties ïegeven met een plantaardige kleur- itof, die, door het voer gemengd, ,'ieren met donkergroene dooiers op- evert. Volgens een New-Yorkse openbare anklager, Ernest Mitler, is er een jloeiende handel in „zwarte-markt- labies", vooral sedert de bureaux, die voor adoptie van kinderen zorgen, aan de vraag naar babies niet meer kunnen voldoen. Hij verklaarde dit tijdens een se naatsenquête. In New York is de vraag tien tot vijftien maal zo groot als het aantal babies, dat door de ge noemde bureaux ter beschikking kan worden gesteld. Er is o.a. een bende, die aan echtparen in New York ba- bies uit steden op honderden kilo meters afstand verkoopt voor twee duizend dollar, aldus Mitler. Hij drong aan op een federale wet geving, die hieraan een einde maakt. De mossel geniet in ons land niet alle eer, die haar toekomt, behalve dan in Zeeland, waar mosselgerechten zeer geliefd zijn. Dikwijls komt dat, doordat men wat huiverig is voor het onbekende product of niet weet hoe men het klaar moet maken. Visliefhebbers zullen ze echter zeker lusten; de anderen kunnen wij van harte aanbevelen ze eens te proberen. Niet alleen is de mossel tot smakelijke gerechten te ver werken ze heeft ook grote voedingswaarde! In 150 gram mosselvlees komt evenveel eiwit voor als in 100 gram vlees; daarbij bevat het veel vitamine A, waaraan onze wintervoeding over het algemeen niet rijk is en waar we dus zeker de nadruk op kunnen leggen. Speciaal voor het nog groeiende kinderlichaam zijn de mosselen van belang, omdat ze zoveel voedingszouten bevatten: kalk, phosphor- en ijzerzouten. Daarom is het goed, kinderen al vroeg mosselen te leren eten en: jong geleerd is oud gedaan! De prijs van mosselen is, vergeleken met die van vlees, eieren en andere eiwitleverende voedingsmiddelen, niet hoog; zij vormen een goedkope eiwitbron, zowel bij de warme als bij de broodmaaltijd. Velen hebben angst voor mogelijke mosselvergiftigingen. Wanneer men echter zorgvuldig nagaat, of er in de schelpen geen dode dieren voorko men, is de kans hierop practiseh uit gesloten. Een dode mossel is niet moeilijk te herkennen. Zolang een mossel gezond en levend is, houdt zij haar schelp krampachtig gesloten of sluit deze onmiddellijk bij aan raking, met behulp van haar sterke sluitspieren. De exemplaren, die zich niet of nagenoeg niet sluiten, zijn dus voor de consumptie ongeschikt. Ook komen er onder de mosselen wel eens de zgn, slijkmosselen voor: schel pen geheel gevuld met slijk. Deze zijn niet zo gemakkelijk te herkennen. Bij het nakijken van de mosselen neemt men ze stuk voor stuk tussen duim en wijsvinger en maakt hier mee een schuivende beweging. Als de schelpen dan van elkaar gaan, heeft men met een slijkmossel te doen. e Sommige personen zijn overgevoelig voor het mosseleiwit; eet er daarom de eerste keer niet te veel van. Heeft men alle schelpen nagekeken, dan moet het zogenaamde spinsel verwijderd worden. Men trekt dit er met behulp van een mesje af. De mosselen worden nu in een emmer of teil goed onder water gezet. Men roert er flink met een bezemsteel door en ververst het water zo dik wijls tot het helder blijft. Vervolgens zet men de mosselen tenminste een uur weg in ruim water met 30 g (21-2 eetlepel) zout per liter, waarin ze zich kunnen schoonspoelen. Mosselen koken: De mosselen op zetten met voldoende water om de panbodem tegen droogkoken te be schermen. (De mosselen laten nl. zelf water los als zij boven de warmte komen en in dat water worden zij gekookt.) Na 10 a 15 minuten zijn ze gaar. Alle schelpen zijn dan open. Men rekent 1 a IV» kg mosselen per persoon. De mosselen heet opdoen in de schelp. Aan tafel kan ieder de mosselen één voor één uit de schelp halen en ze naar verkiezing nog in een sausje dopen van mosterd en azijn. Mosselen bakken: De gekookte mos selen uit de schelp halen, ze laten uitlekken en door losse bloem schud den. In een koekenpan wat boter, margarine of olie heet laten worden en de mosselen hierin snel lichtbruin bakken. Men kan enige gesnipperde uien meebakken. Dit gerecht is zeer geschikt om bij hutspot, rode kool, bietjes en andere wintergerechten te geven. In intieme kring heeft de Britse koninklijke familie deze maand de vijfde verjaardag gevierd van Prins Charles, die hiermee tevens ten volle koningskind is geworden met alle gevolgen van dien. Met een sterke fffttt blies hij de vijf kaarsen van een grote taart uit. Hij reali seerde zich nog niet, dat hij daarmee het eerste deel van zijn onbe zorgde jeugd weg bliesToen allen het „Happy birthday to you" zongen had zijn moeder, Koningin Elisabeth, de tranen in haar ogen, want ze wist, dat nu de dag gekomen was, waarop de natie beslag zou leggen op haar kind. Nanny Lightbody, die prins Char les tot nu toe heeft bezig gehou den, heeft een andere functie ge kregen. De verjaardag van haar pupil heeft ze nog mogen meevie ren. De nurse had twee assistenten, Miss Anderson en Miss Agnes Coo per, Schotsen, zoals Nanny zelf. Haar taak was de kleine man te voeden, te kleden, bezig te houden enlezen te leren. Tegen haar zuster zei de koningin eens: „Mijn jongen is bijna de zoon van zijn nurse. Ik zie hem maar twee uur per dag." Maar Miss Lightbody heeft zich uitstekend van haar taak gekweten. Het jongetje is gezond, beleefd, leest foutloos en is gewoon geraakt aan stiptheid. De uren van naar bed gaan, opstaan, eten en spelen zijn altijd precies dezelfde. Zelfs tijdens het hoogtepunt van de kroningswerkzaamheden werden zij niet gewijzigd. Ook op zijn vijfde verjaar dag moest Prins Charles om zeven uur opstaan en om zeven uur naar bed. Wel heeft hij bijna heel de dag mogen spelen. Van zijn vader had hij een prachtige trein gekregen, met echte wissels, stations, tunnels enz. Maar Zaterdagavond ging de trein de kast in, achter slot en grendel. Het spel met treintjes, trompetten, poppen en bouwdozen is voorlopig van ae baan. De ernst van het leven komt om de hoek kijken en alleen de Zaterdagmidda gen en de Zondagen resten er nog voor wat echt jongensspel. De taak van de opvolgster van Nanny Lightbody zal veel moeilij ker zijn. Zij moet van het kleine speelse ventje een prins maken, die later koning van Engeland, de do minions en de wereldzeeën zal wor den. Zijn hele leventje komt daar door in opschudding. Het ravotten b.v. is gedaan. Hij mag alleen nog wandelen, maar.niet eens alleen en uitsluitend in het grote park van Buckingham Palace. Vier maal daags maakt prins Charles voortaan Rjjst met mosselen en uien. Onge veer 7 dl (4 kopjes) water, 300 g (2 kopjes) rijst, zout, kg uien, 200 g gekookte mosselen, boter of margarine. Het water met een eetlepel zout aan de kook brengen. De rijst wassen en er in strooien. Éénmaal roeren en dan de rijst zachtjes gaar laten wor den. De uien schoonmaken, in schij ven snijden en in de boter of mar garine lichtbruin bakken. De gare rijst er door mengen en op het laatst de in stukken gesneden mosselen er door roeren. zo'n wandeling door het park. Als hij uit gaat geschiedt dat per auto, en geheel volgens protocol. Hij mag niet meer bij Mama op schoot zit ten of met zijn vader paardje spe len. Indien hij zijn ouders ontmoet moet hij buigen en over enige jaren al salueren. Toch brengt zijn nieu we staat ook voordelen mee. Hij be hoeft bijvoorbeeld pas om acht uur naar bed en hij mag al om half zeven op staan. Nog voor het ont bijt moet hij met dokter Sheldon een wandeling maken in het park. Direct daarna begint de gymnastiek les. Iedere voormiddag krijgt hij dan lessen in muziek, letterkunde en Frans. In de middaguren ge schiedenis, Engels, wijsbegeerte en aardrijkskunde. De jonge prins zwemt al uitstekend. Zijn vader zelf heeft het hem geleerd. De hertog van Edinburgh wandelt veel met zijn zoontje. Zjjn ideeën betreffende zijn opvoeding zijn niet dezelfde als die der regering. Frankrijk blijkt ook een land van onbegrensde mogelijkheden te zijn. Het heeft momënteel een onderwijzer van elf jaar oud. In Bouzemont (El- zas) had de enige onderwijzer ont slag genomen. Omdat de ambtelijke molen daar ook al langzaam draait, had men geen vervanger voor hij ver trok, zodat de kinderen alleen zaten. De elfjarige Michel Leveque nam toen het heft in handen. Hij ging ach ter de onderwijzerslessenaar zitten. Hij zit er nu al zes weken. De burge meester heeft officieel toestemming gegeven, omdat het nog weken kan duren voor er een nieuwe is! Er is tegenwoordig ook bier in blik. Lekker! Op Schiphol werken 10.000 mensen. 'n Man heeft gezegd: „Ik vind Nederland een van de bolwerken van op timisme." Dat is goed ge zegd! Optimisme is: Houd er de moed maar in!" Die goede man in Den Haag, die laatst 60 paar den van de vuurdood heeft gered, heeft 'n medaille gekregen. En die man had nog wel longontsteking toen hij die paarden red de! Nogmaals hulde! Je hebt tegenwoordig ook al zenuwgas! Je krijgt het ervan op je zenuwen! Laten ze toch dingen uit vinden waar je wat aan hebt! Telkens hoort de Lasso man van kleine kinderen, die verongelukken. Pas toch op met die kleine peuters! Ze vallen zo in 'n teil of put of uit het raam, en dan is het te laat! Jammer! Laatst op één dag: Baby in bedje ge stikt; Kindje in rioolput verdronken; Kindje door kokende koffie verbrand. En weer: Kindje in bedje gestikt. Je móet er op let ten op die kleintjes! Eisenhowers moeilijkhe den groeien met de dag, kleine vrienden! Die van de Lassoman ook! Het paard is anders nog best! De Lassoman is laatst ge vallen. Hij loopt mank! In België hebben ze „taai-zeer". Dat is niet leuk! In Ter Aar heeft 'n oude man van 72 jaar 'n klein meisje van 3 jaar uit het water gered Hulde! Let op de Sint! Mis schien zie je hem nog! Te paard! In Artis hebben ze elec- trische vissen! Ha zo! Hebben jullie de heer lijke kameelsoep al ge proefd? Die verschrikkelijke mist in Londen in Decem- iner nu één jaar geleden heeft 4.000 mensen gedood. Die flinke jongens in Den Haag, die 'n fietsen dief hebben gevangen ge nomen, hebben van de hoofdcommissaris van po litie 'n fijn boek gekre gen. De politie is goed! In Delft haalt 'n lief hondje, Tippy, elke dag lekker visgraatjes op voor drie jonge poesjes! Aar dig! Nu, kleine vrienden, al tijd vriendelijk voor el kaar zijn! Ken je Humphry Davy Humphry Davy, Hum phry Davy? Nee, nooit van gehoord, hoor ik mijn trouwe lezertjes al zeg gen. Vreemde naam ook. Zeker een buitenlander. Juist en wel een Engels man. Davy was een ge leerd man, die met z'n 24e jaar al professor in Londen was. Hij werd over de hele wereld be kend door de uitvinding van de mijnlamp. Is dat dan zo veel bijzonders? Misschien nu niet meer, omdat overal, ook in de mijnen, electrisch licht wordt gebruikt. Maar in de tijd, waarin Davy leefde, was het wel iets bijzonders. En dat zal ik je vertellen. In de mijn gangen, diep onder dè grond, stroomt wel eens een heel gevaarlijk gas. dat ze mijngas noemen. Omdat mijngas ontplof baar is, moeten de mijn werkers dus uiterst voor zichtig zijn met het ge bruik van vuur en licht. Als ze daar in de mijn aan het kolen hakken zijn, zou er bijvoorbeeld een vonk kunnen springen uit de houweel, waarmee ze de kolen losmaken. Dan zou daardoor alleen al 'n geweldige ontploffing kunnen ontstaan. Een brandende fakkel of een kaars meenemen zou dus levensgevaarlijk zijn. Daarom vond Davy voor de mijnwerkers een lamp uit, die onder de grond kon branden en toch het gevaarlijke mijngas niet deed ontploffen. Die Da- vy-lamp was dus werke lijk een uitkomst voor de mijnwerkers. En wat wij dan nu een onnozele uit vinding zouden durven noemen, heeft toch hon derdduizenden mijnwer kers voor een vreselijke dood gespaard. We mo gen dus professor Hum phry Davy werkelijk dankbaar zijn. Opgeletprijsvraag Al zitten jullie allemaal in de Sinterklaasroes, toch waag ik het er op met een prijsvraag aan te komen. En wie zou er niet meedoen, als er drie prachtige prijzen verloot worden. Doe je best en maak er de winteravond wat korter mee. 1. G R E R 5. Ander woord voor prij 2. Z O A S zen. 3. T O M S 6. Een leermiddel op 4. WE BE school.. 5. L O D E 7. Een grote rivier in En 6. A T E L geland. 7. T E S P 8. De vrucht van een 8. E I E P boom. 9. A S E N 9. Een bloemnaam. Je ziet hier negen woor den staan, die in twee stukken gehakt zijn en waarvan de middelste let ter nog niet ingevuld is. De eerste rij woordde len staat al in de goede volgorde. De tweede rij staat door elkaar. Nu moet je uit de tweede rij de delen zoeken, die met de delen uit de eerste rij plus de in te vullen let ter een woord vormen, die de aangegeven betekenis moeten hebben. Heb je al les goed gerangschikt en ingevuld, dan moeten de letters, die je midden in de woorden moest invul len, van boven naar be neden een woord vormen, dat voorkomt in een grote feestdag, die we deze week vieren. Ingewikkeld, zul je zeggen, maar een mooie prijs is ook wel enige inspanning waard. De betekenis van de woorden zijn: 1. Ander woord voor ver zameling. 2 Iets, dat God verbiedt. 3. Iets, dat moeder bij de was gebruikt. 4. Een plaats in Noord- Holland. Zet de gevonden woor den op een briefkaart en stuur die naar het kantoor van de krant. Zet links in de hoek: Prijsvraag. Ver meld je volledig adres, je voor- en achternaam, je leeftijd en of je een jon gen of een meisje bent. Je kunt insturen tot Zater dag 12 December. Doe je best en doe allen mee. Succes,* puzzelaars van de „Wekelijkse Beurt". Slecht in rekenen Kleine Leo was niet erg sterk in rekenen. Omdat hij toch altijd goed zijn best deed, nam de mees ter hem na school apart en zei hem: „Leo, je deel sommen waren allemaal fout. Maar ik zal het je nog eens uitleggen. Let goed op, dan snap je het gauw. „Ja meneer", zei Leo braaf. „Luister goed: op een Donderdagmiddag heeft je moeder een taart gebak ken. Thuis zijn je moeder, je vader, je zusje en jij. Dat is dus vier. In hoeveel partjes zal moeder nu de taart snijden?" „In vier, meneer." Best. Maar juist, als jul lie aan tafel gaan, ziet je moeder je nichtje Lucie aankomen. Nu zijn jullie met z'n vijven. In hoeveel partjes wordt nu de taart verdeeld?" „Dan wordt hij niet ver deeld, meneer, want moe der zet hem dan weer gauw in de kast terug." Heiligenkalender We slaan weer een blaadje om van ons oude boek en lezen aandachtig de namen van de heiligen in December. 6. Nicolaas is als heden Binnen Myra overleden. 7. Maar Ambrosius die lagh Op sijn dood-bed desen dagh. 8. Heden vieren wij met sanghen Hoe Maria is ontfangen Die in haer ontfanghen heeft God, die alle dinghen geeft. 10. Paus Melchiades heeft heden Voor 't ghelooff ter doodt ghestreden. 11. Onder Theodosius Stierf in vrede Damasus. Raadseltje Ik begin in de nacht en eindig in de morgen, maar ik ben dag en nacht in de tuin. Wie ben ik? SINTERKLAAS, GOED, HEILIG MAN Op straat, in de huiskamer, onder de schoorsteen, in het clubgebouw, op de fabrieken, in winkels en grote zalen, óveral hoor ik de Sinterklaasliedjes op me aanstormen. Als ik vandaag aan alle kinderen van Nederland zou vragen „Van welke heilige hou den jullie het meest?", dan zou ik uit één mond horen roepen: „Van Sint Nicolaas". En waarom danWel, dat is een goed, heilig man, die zoveel geschenken geeft en voor iedereen goed is. Hij trekt er met z'n Zwarte Pieten op uit en strooit z'n gaven maar rond. Sint Nicolaas denkt helemaal niet aan zichzelf. Hij is alleen blij, als hij anderen blij kan maken. Hij weet precies, wat ons motto van de Jeugdbond van deze maand betekent en hij doet er ook naar. Doen jullie nu net als Sint Nicolaas en weest eens niet krenterig. Houdt niet alles voor jezelf, denkt eens aan arme en zieke kinderen en stopt die eens wat moois of lekkers toe. Dat geeft je nog meer vreugde, dan alles, wat Sinterklaas je aan cadeautjes schenken kan. WEES NIET KRENTERIG! Vooral niet in deze Sinterklaasweek. Een technisch wondertje De vleermuis staat in een kwade reuk bij de mensen. En toch is daar geen reden voor. Je hoeft er niet bang voor te zijn. Neem ze maar gerust in je hand. Ze zullen je geen kwaad doen en vliegen ze, dan botsen ze nooit te gen je op. Want de vleer muis is een gewiekste aviateur. Als je in de don kerste nacht een zijden draad zou spannen, die niet dunner is dan 0,3 mil limeter, dan weet die luchtacrobaat dat draadje toch te vermijden en vliegt er niet tegen aan. Toch heeft hij hele kleine oogjes. Dat doet er wei nig toe. Zelfs als de men sen hem blind zouden ma ken, vliegt hij even se- kuur. Dat komt, omdat de vleermuis met z'n neus en oren ziet. Na de oorlog van 1914 hebben Engelse geleerden ontdekt, dat de vleermuis door z'n neus geluidsgolven uitzendt, die ze zelfs vast kunnen leggen. Als zo'n golf te gen een of ander voor werp aanbotst, komt hij als echo terug. De tijd, die er verloopt tussen de uit zending van de golven en hun terugkeer, nadat ze tegen het voorwerp zijn gestoten, leidt de vleer muis onfeilbaar. Dat is nu je reinste radar, waarmee ook de vliegenier tegen woordig zijn richting kan bepalen. Maar, zul je vra gen, hoe komt het, dat de vleermuis z'n eigen geluid niet verwart met de echo. die hij ontvangt? Dat zit hem zo. Wanneer hij zijn bundel geluidsgolven uit zendt. trekken de oorspie ren zich samen, waardoor de vleermuis een ogen blik doof is. Zodra de uit zending afgelopen is, is hij weer in staat de echo te horen. En dat volmaakte mechanisme: uitzender ontvanger, herhaalt zich tot 50 maal per seconde. Dat is nog eens een tech nisch wondertje. Oplossing Het antwoord op de twee raadseltjes was' een ei en weg. De woorden van de kruiswoordpuzzle waren: Horizontaal: 2. tafel, 5- al, 6. massa, 10. ert, 11 Nol, 13. enkel, 15. re, 16. akker. Verticaal: 1. armen, 3 aas. 4. flank, 7. ar, 8. sterk, 9. allen, 12. oe, 14. nee. -. —W."- Er heerst wei in de Neder reld. Een zefo lomons is boe landse Boksbc een verstandü in Venlo won weer commun ingeslingerd. ben onschuldi toonaarden b< Achter de men de Vierd en minister C ren verklaard, op een kier sti binnen, wande derland". Dan is er t de schaatsenr, sloten hebben Pellenaars, di is geworden, als startplaa schijnt te zijn jaar, nietwac ploeg extra v men. En zondi Over al de men kolomme schrijven. We ditmaal niet, i is een speciale het eens gewoi deling van de sterkte voor wereldkampioc ergens op de I Slavië nauw slingert men 1 den, omdat u go-Slavië onh zou zijn. Radio er zelfs een k aan besteed, c haarfijn uit U Slavië heeft t acht maal slechts eenmi sveeld. En de Fifa hebben w uitgedacht, dal mogelijk is vc plaatst land, c in de volgende mee men in Jo lijkt bekent, t< de „geplaatste' te kunnen. Wc nen van Tito alles winnen, i reldkampioen? Neen, dan ir zijn ons, „spor alles meegevai zijn Puskas c.s komst in Boed helden binneng gen een reuzes of ander lid va maar daarbij t se diplomaten die onder don chingen hun aanboden. „Vo helemaal niet opnieuw sterke Hongaar, die h „want de Enge stekend voetba dan toch ee woord voor he bal na al die pc luiden in de co En ook de die Engeland a' te achter TJrug en Oostenrijk, oordeel, dat he keling van hei bal nogal meev De Technisi van de Kon. Unie wil de zal Europese ka? goed en grom Dat is een voorwaarts en het CIOS in d ning in te scl worden toege j heeft men teve namen gepub dames voor de: uitgenodigd. Fe Koen en Pucl Brouwers ontb' het appel. Voc kers dus toch 1 pees titelgevec de deceptie in van Duyne-B i eerst nog over haar trainer. IV ben we toch do ten gegronde 1 dat onze dame Bern straks goe en de faam hat nu al jaren h athletiekwereld nu de jongere: kwamen Avondvierda Tijdens de Doi Rotterdam getoou van de kringbest de N.B. van L, wandelkringen Haag en Rotterd over te gaan tot Sen van de avoi de door deze ki gebieden. Het vi avondvierdaagsen den in de week Juni.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 10