Vierde luchtwachtceiitrum wordt binnenkort geopend Pastoor P. plotseling overleden Rustige herfst heeft invloed op water peil Volendam en Marken als Holland's watermerk Zachte winter voor Langedijk rampzalig Tweehonderdduizend toeristen Vrijdag 4 December 1953 Zaterdag 5 December 1953 Pagina 3 SR WACHTING IT WEER P-V. IWE HEUVEL" KUNSTKRING tslaagd ONINGEN SIEFILM ktbericht mnstgebilten BEKOOP Over geheel Noord-Holland liggen posten verspreid UITSLAG AANBESTEDING „Ik duik je bril wel even op" Parochie Eiikhuizeii verloor vroom en zorgzaam Herder Geestmeranibaclit is er goed mee Biljarten Burgerlijke Stand RIJPERS OP PAPEGAAIENJACHT Geleidelijk minder zacht Staakt het vuren in Indochina Bestrijding aardappelmoeheid door 't K.N.M.I. geldig van Zater- t Zondagavond. 5 December bewolking en droog weer. In de tend hier en daar s tot matige wind, tussen Oost en Noorden van het it vrij koud. Mor- iets zachter dan verten tie) 'ATOtf VASSEftij K v. d. °ur}p I.H. Voor de rerd gespeeld door >medie het toneel- rijven „De Blauwe Keith Winter, in van Alfred Pleiter, van het stuk was verwachting, te st niet past in de ms huwelijksleven, ras subitem en de gewoon aantrekke- spel gaf Heieen iien, evenals Elisa- i en Jan Retél. IEDORP Bij de Schagen gehouden bouwkundig aan- !n onze plaategeno- en C. v. d. Kommer. A.ARD De Paters van het missiehuis men in Heerhugo- im en Noord ten nissie een prachtige ver het leven van De film laat zien ■rnaarszoon tot het komt en hoe zijn lak een catechist van Diepen uit Ob- deze film de hoofd deel laat ons zien hkaanse missionaris •kt, waar hij eerst staat en de blanke genoemd. Bij een reedt hij echter op ige Samaritaan en eheel anders. Dan £t geluk om 12.000 3 inwoners het H. 5 dienen. Dan komt isme opzetten en ïissionaris gevangen verbannen, is zeer boeiend. De sds in de parochie amilie gedraaid en r geweest zijn heb- htige avond gehad, ordt vertoond op December a.s. in de i de heer v. d. Hei- op 15 Decmber te d-Noord. .aasmarkt s: consumptienote- riis f 1.73. 4 December middel 10.6014; auwe, middel 12 n A en B 3480; bloemkool 1055; 0; savoye kool 69; -11; spruitkool 15 »1 510; spinazie -15; andijvie 6—19; -6; bospeen 1824; 158; waspeen 16 iddel 3—6; prei 8 76155; Brabantse -16; Bramley Seed- ox Orange Pippin £inette 1036; Gro- 828; Jonathan 16 Superbe 1643; 618; Present van. -44; Zoete Campag- >ete Winterkroon 6 Delicious 2657; Paris 14 38; Con- 6; Fertilon 818; nan 1030; Kara- St. Rémy 1024; 12—21; Winfcer- PARATIES eller, beter en goedkoper STOKMAN, Ken- srstraatweg 78 te laar Teief. 3711 iiBiBiaiaiiiaii i DOELTREFFEND DVERTEERT U met ELTREF F ER eze rubriek worden uitend opgenomen ie aanbiedingen als oop, te koop gevr., uur enz., alsmede personeel dat zich liedt (Van onze verslaggever) ALKMAAR. In het begin vooral van de laatste wereldoorlog is overduide lijk het belang van een goed georganiseerde ver dediging tegen aanvallen uit de lucht naar voren getreden. Engeland bijvoorbeeld bezat vrijwel geen vliegtuigen, maar wist desondanks de geweldige wolken vijandige vliegende forten gevoelig te treffen met slechts enkele jagers. Dit was het resultaat van een zorgvuldig opgebouwd systeem van positie-bepalen van vliegtuigen. Het systeem nu, waar de Duitsers in 1940 machteloos tegenover stonden, wordt sinds enkele jaren in geheel Europa ingevoerd. Een uitgebreid apparaat, steunende op de geheimzinnige macht van radar en op het hoofdzakelijk door vrouwen toegepaste „piotsysteem", strekt nu reeds zijn vangarmen over de Westerse wereld uit. III Nederland maakt ook een on derdeel van dit net uit. Daartoe is ons land verdeeld in acht luchtwachtgroepen, die weer on derverdeeld zijn in tientallen posten, op hun beurt aaneenge schakeld in zogenaamde kringen. Noord-Holland vormt de groep „Alkmaar". Er bevinden zich in alle hoeken van de provincie luchtwachtposten, die gevestigd zijn op daken van fabrieken, op kerktorens en in verwaarloosde bunkers. Deze posten worden be diend door vrijwilligers, die een maal per week bij elkaar komen om geïnstrueerd te worden. Het komt ook wel voor, dat directies van fabrieken, die een post op hun domein hebben, eigen per soneel beschikbaar stellen. In oorlogstijd zijn de wachters ver plicht op de posten te verschij nen. Ze zijn niet gebonden aan dagenlange diensten, want nor maal gesproken zijn zestien wachters op een post gedeta cheerd, zodat niet meer daji drie uur per dag en per man dienst gedaan behoeft te worden. „Plotten" De meldingen van de posten worden opgevangen op het cen trum in Alkmaar, waar de be kende Milva's aan het werk zijn. Zij passen het zogenaamde plot ten toe, d.i. het neerleggen en verplaatsen van verschillende symbolen op een grote kaart aan de hand van binnengekomen meldingen betreffende de positie van vliegtuigen. Op deze kaart verkrijgtmen zodoende een bui tengewoon nauwkeurig beeld van de situatie in de lucht. De piot ster ontvcn-gt voortdurend nieu we gegevens over vliegtuigbewe gingen, die snel en uiterst accu raat verwerkt moeten worden en zij heeft tot taak te zorgen, dat de kaart steeds „bij" is, opdat de commandanten, die belast zijn met de leiding van luchtacties, doorlopend op de hoogte zijn. van de positie, waarin eigen en vijan dige vliegtuigen zich bevinden. De plotsters werken in groe pen, waarover groepsleiders en assistent-leiders zijn aangesteld. Onder de laatsten ressorteert het regelen en coördineren van, het geen in de piotkamer gebeuSt. De Milva's en de leiders zijn /allen vrijwilligers en werken ondeh;de zelfde voorwaarden als de vech ters. In Alkmaar heeft men ngeis- jes uit de stad en naaste *5m- gevinig aangesteld. Selectie Het kiezen van de medewerk sters geschiedt eerst na een vrij strenge selectie. De medische keuring is voor de meesten wel te passeren, alleen de ogen wor den zorgvuldig onderzocht. Men gaat ook het gedrag in de maat schappij van de te kiezen perso nen na, wat eveneens plaats vindt na de aanstelling. Het per soneel moet een ongeschonden vertrouwen genieten, aanleiding om niet de eerste de beste te kiezen. Een zekere voorscholing behoeven de meisjes niet gehad te hebben. Dit is wel het geval met de leiders. Voor de leidende functies genieten personen, die ook in het dagelijkse leven ver antwoordelijkheidsbesef aan de dag plegen te leggen, de voor keur. Aan hen worden wel dege lijk eisen gesteld. Een Mulo-di ploma moeten deze mensen zeker bezitten, terwijl kennis van de Engelse taal gewenst is. Dit laat ste geldt ook voor de plotsters. In aanmerking komen meisjes boven de achttien jaar. Zij ont vangen eerst een opleiding, die verschillend van duur kan zijn. De Miiva's, die in Alkmaar reeds gestationneerd zijn, hebben sinds Juli van dit jaar onderricht ge had. In het dagelijkse leven wer ken ze gewoon in winkels, op kantoren enz. De meest dringen de moeilijkheid, waarmee men op het ogenblik nog te kampen heeft, is het tekort aan personeel. Op het centrum in Alkmaar zijn ongeveer honlderd meisjes nodig, terwijl er momenteel nog slechts over vijftien beschikt kan wor den. Het selecteren gebeurt onder toezicht van speciale commissies, waarin vertegenwoordigers uit vrouwenorganisaties en de on derwijswereld zitting hebben. Het plotten is typisch vrouwe lijk werk. Men kan er rustig bij zitten en praten, en op stille dagen wordt er zelfs gebreid. Het is niet zwaar en het voordeel is, dat het mannelijke personeel voor ruwer werk gereserveerd kan blijven. Voorkeur boven radar Het systeem van het plotten is veel nauwkeuriger dan radar. Bij radar weet men waar vliegtui gen zijn, maar men kan niet be palen of het bevriende of vijan dige zijn. Door het plotten is dit wel bekend. Bovendien weet men tot op de minuut precies, wan neer ze op een bepaalde plaats verwacht kunnen worden. Alles lijkt heel ingewikkeld. In de practijk valt het echter mee. Na een vrij korte opleiding is iedereen in staat het werk te doen. De vrijwilligers verrichten een soortgelijke bezigheid als de mensen in de B.B. Velen, die door omstandigheden niet uit hun woonplaats weg kunnen en zich toch in tijd van nood voor het vaderland verdienstelijk wil len maken, hebben zich gemeld als wachter of als reserve-Milva. Van strenge militaire discipline is geen sprake, want uiteindelijk blijft men burger. Binnenkort geopend Het centrum in Alkmaar heeft onderdak gevonden in een gloed nieuw gebouw op de hoek van de Kanaalkade en de Boezemsin gel. Men verzorgt op het ogen blik de laatste „schliflf" en hoopt, dat nog voor Kerstmis de offi ciële opening kan plaats vinden. Het gebouw is in moderne stijl opgetrokken en biedt om haar kern, de plotkamer, veel kantoor ruimte en gelegenheid voor ont spanning. Kapitein de Groot loopt als een vorst rond over de hel dere gangen nu hij eindelijk, na een zwerftocht langs talloze on derdelen bij de luchtmacht, zijn zin. gekregen heeft. Men is voornemens in April een grootscheepse oefening te houden en dan zal moeten blij ken of Nederland op dit gebied „geveohtsklaar" is. WIERINGERMEER. Vrijdag werd door het gemeentebestuur van Wieringermeer aanbesteed 't herbouwen van het Verenigings gebouw te Wieringerwerf. In geschreven werd als volgt; Timmer- en metselwerk; J. Smit, Hypolitushoef f 45.600; J. C. de Vries, Hypolitushoef f 45.345 Vennootschap onder Fa. Wassink- v. Garderen, te Middenmeer f 43.819.A. Toes, Schagerbrug f 42.800.H. Koopman, Nieuwe Niedorp f 42.400.H. Lomp, Hypolitushoef f 42.340.Aanne mersbedrijf Timmerman, Mak- kum f 42.200.Firma Wed. L. Huitema en Zoon Bolsward f 41.475.Gebrs. Tuin, 't Zandt f 40.900.J. Kingma en Zoon, Middenmeer f 41.188.A. Groot en Zoon, Lambertschaag f 41.160; J. Geuzebroek, Medembfik f 40.750 N.V. v/h A. Kingma en Zoon, Siootdorp f 40.355.—; J. F. Meeg_ des, Halfweg f 39.860.G. Kuy- pers. Hoogwoud f 39.800.L. Schotte, Wieringerwerf f 39.667. Sanitair- en electrische instal laties; J. de Krijger Den Oever f 4315.Schreuder, Leeuwar den f 3767.A. Knipschagen, Middenmeer f 3700.M. Geer- stema, Wieringerwerf f 3650. Glas- en verfwerk: Gebrs. Gor ter, Den Oever f 4189.Firma Geertsma, Siootdorp f 3944. Mengsma en v. d. Kooy f 3778. A. de Raaf f 3778.j. Kamp te Heerhugowaard f 3700.Flevo, De Haukes f 3065.—. De gunning werd aangehouden. ENKHUIZEN. Ofschoon het weer ook gisteren bijzonder zacht was voor de tijd van het jaar, heeft menig Enkhuizer ingezetene vreemd opgekeken toen in het water van de Dijk postbode Ide de Vries aan het zwemmen was als was het een snikhete dag in het hartje van de zomer. Wat was het geval? Een schipper die met een vracht turfstrooisel langs de Veermansfcade lag gemeerd, had zijn bril in het water laten vallen. Toen hij dit terloops aan de heer de Vries vertelde, had deze zijn besluit reeds ge nomen. Weinige ogenblikken later dook de postbode voor de ogen van de onthutste schipper te water, om de bodem aan een inspectie te onderwerpen. Vijf maal dook hij naar de bril. Toen hij na een kwartier niets had kunnen vinden, kwam hij weer o.p de wal. Het water was heerlijk geweest, naar het scheen. Maar óns niet gezien.. Gistermiddag om half vier is de zeereerw. heer pastoor P. Jongmans in het 46e jaar van zijn priesterschap overleden. Met ontsteltenis hebben de parochianen van de H. Franciscus Xaverius te Enkhuizen de doodstijding vernomen. Meermalen heeft de thans ontslapene aan een ernstige ziekte geleden. In het begin van deze week voelde hij zich wederom niet in orde, maar de ziekteverschijnselen gaven geen reden tot bijzondere ongerustheid. Gistermorgen droeg pastoor Jong mans nog de H. Mis op, waarna hij Biecht hoorde voor de school kinderen. Diezelfde dag is hij geroepen tot Hem naar Wie hij zijn leven had gericht. Kapelaan W. A. de Wildt heeft de overledene van het H. Oliesel voorzien. Pastoor Jongmans werd geboren op 1 Mei 1882 en is dus 71 jaar oud geworden. De H. Priesterwij- De plotsters zijn hier om de piottafel geschaard. Rechts staat de commandantje, mej. Aartsma. De andere staande res. Milva's zijn zogenaamde handlangsters, die ervoor moeten zorgen, dat er steeds voldoende materiaal op de tafel is. Het succes van een actie ligt voor een belangrijk deel op deze tafel. LANGEDIJK In de verga dering van het Dag. Bestuur met de Hoofdingelanden en de Com missie uit de Ringpolder deelde de voorzitter, de heer C. Duif Sr., mede dat de werkzaamhe den van de polder Oosterdijk en Molengeerzen tijdens het af gelopen jaar 'n hijzonder kalm verloop hebben gehad. Het mo torgemaal is tijdens de uitzon, derlijke mooie herfst slechts weinig gebruikt. Dit is 'n unicum Sprekende over de verkave- lingsplannen. waarvoor de tuin ders thans meer rijp zijn dan 'r. tiental jaren terug, sprak spr de wens uit, dat deze gunstig zou den uitvallen voor de polder. Spr. betreurde dat in de studie commissie alleen technici zitting hadden. Naar aanleiding van de po gingen om subsidie te krijgen voor de beide nog' aanwezige molens was 'n schrijven inge komen van Ir. Thomese van de Prov. Waterstraat. In dit schrij ven werd aangedrongen om de molens weer bedrijfsklaar te maken, opdat deze in tijd van nood (oorlogstoestand) gebruikt kunnen worden. Tevens zou er dan steeds een molenaar be schikbaar moeten zijn. De Mo len te St. Pancras kan echter niet meer gebruikt worden, om dat deze bij eventuele reparatie wel f 50.000.zou kosten. De herstelkosten van de molen Oosterdijk worden geschat op f 15.000Het Rijk is genegen om 75 pCt. voor zijn rekening te nemen, terwijl ook de Prov. wel 'n belangrijk bedrag wii betalen. Mede naar aanleiding van 'n onderhoud met „de Hollandsche Molen" voelde het bestuur veel voor dit idee van de Provincie. De subsidieaanvragen aan de gemeenten Langedijk en St. Pan cras kunnen gehandhaafd blijven De vergadering besloot om de afwikkeling in handen te stellen van het Dag. Bestuur. Dit col. lege kan zich dan nader bera den bij de Provincie. Aan de gemeente Langedijk werd 'n, strookje grond bij de sluis te Nrd. Scharwoude ver kocht voor f 100. Medegedeeld werd dat de Uit- waterende Sluizen tot plaatsing van 'n 24 m. hoge seinmast met verlichting zijn overgegaan bij het watergemaal. 'n Lek in de Oosterdijk waar- (Van een onzer redacteuren) VOLENDAM, 4 Dec. Nederland heeft grote belangen bij het voortbestaan van de Volendammer en de Marker gemeen schap en het handhaven van de klederdracht die hier nog altijd wordt gedragen, in Marken vrijwel algemeen, in Volen dam in langzaam minderende mate (het is nu eenmaal moei lijk werken in 're fabriek met zo'n wijde broek aan). Zouden Marken en Volendam verdwijnen, dan zou daardoor onge twijfeld ook de bekendheid van ons land in het buitenland verminderen. Deze typische overweging kan men vinden in de rapporten van de Economisch-Technologische Dienst voor Noordholland, die we bereids bij U hebben ingeleid. Want hoewel we in onze reclame in het buitenland misschien wel eens al te veel met de specifiek Hollandse attributen hebben ge schermd, zodat de indruk kon worden gewekt dat alle Neder landers op klompen lopen, alle mannen 'n Volendammer broek en alle vrouwen 'n puntmuts en bonte rokken dragen: het is even goed 'n feit, dat voor een groot aantal vaderlandse producten met veel profijt reclame is gemaakt door ze Volendammer of Marker motieven op het etiket mee te geven. Dit heeft er toe bijgedragen onze goodwill in het buitenland zozeer te versterken, dat genoem de rapporten tot de krasse uit spraak komen, „dat onze nationale economie in belangrijke mate af hankelijk is van het handhaven van de Volendammer en de Mar ker samenleving met hun uiter lijke verschijningsvormen". Zoiets valt natuurlijk moeilijk in .cijfers uit te drukken. Zulks is wèl het geval met de betekenis van beide plaatsen als trekpleis ter voor het toerisme. Zij schuilt nog met eens zozeer in het voor deel dat Volendam en Marken zélf van het vreemdelingenbezoek hebben, want dat wordt door gaans sterk overschat. Immers: het bezoek is veelal slechts kort van duur. De vreemdelingen ko men met de tram, met bussen en per boot, wandelen een uurtje rond en zijn dan weer verdwe nen. In Volendam komen ze niet verder dan de haven en 'n paar steegjes en straatjes, in Marken bij haven en Kerkbuurt. Ze kij ken en fotograferen, kopen door gaans 'n souvenir en strijken soms even neer in een van de café's. De souvenirs worden prac- tisch echter allemaal elders dan in de beide dorpen gemaakt, en zo hebben deze er ook niet veel voordeel van. In Volendam wordt het aantal gezinnen, dat recht streeks van de vreemdelingen leeft op 1 pet. geschat; op Mar ken zijn er iets meeT, maar nog altijd minder dan 10 pet. Het aan tal vreemdelingen is overigens niet gering. Zoals men weet wordt er op de boot naar Marken van iedere vreemdeling 'n dubbeltje belasting geheven in de vorm van het zgn. koppengeld. De opbrengst daar van maakt 20 pet. van de ge meentebegroting uit en zij werd in 1951 bijeengebracht door 199.000 bezoekers. 1940 en 1945 waren natuurlijk slechte jaren (25.000), maar in 1947 kwamen er 232.000 vreemdelingen naar Marken en Volendam. Op grond van verschillende be rekeningen meent men te mogen aannemen, dat van iedere drie toeristen die op Marken voet aan wal zet, er één uit het buitenland afkomstig is. In feite vormen Vo lendam en Marken 'n vast pro grammapunt voor buitenlandse bezoekers aan Amsterdam, en de hoofdstedelijke vreemdelingenin- dustrie is er dan ook helemaal op ingesteld de gasten uit den vreemde de folklore van de twee dorpen te tonen, ook al is men in die dorpen zelf in het alge meen niet eens zo op deze „be zichtiging" gesteld. Valt voor Am sterdam deze attractie weg, dan zouden we dat wel degelijk op onze toeristen-balans kunnen merken, nemen de deskundigen aan. Alles bij elkaar is dit na tuurlijk geenszins het sterkste argument noch het meest ver hevene voor hulp door de cen trale en de provinciale overheid bij het instandhouden van de ka rakteristieke gemeenschappen die we in Volendam en Marken nog bezitten, maar 't is er dan toch eentje. ZUID-SCHARWOUDE. De match, die tussen de biljartclub uit Nieuwe-Niedorp en die te Zuid-Scharwoude in het lokaal van de heer P. Kramer is ge houden eindigde in het voordeel van Zuid-Scharwoude, welke club met 897 c. won van N.Niedorp met 840 car. van het bestuur tijdig kennis kreeg, is hersteld. Bemalingsuren verbruik Medegedeeld werd dat vanaf Juli t.m. Nov. de grote pomp 239 uur en de kleine pomp 104 uur had gemalen met 'n olie- verbruik van, 9850 Liter. Het vorig jaar resp. 5161'1 uur en 444 uur met 28.000 Liter olie- verbruik. De olievoorraad per 1 Dec. bedroeg 30.000 L. De geloofsbrieven van de heren J. de Groot te Warmenhuizen en L. Kalverdijk te Oudkarspel, werden in orde bevonden. Bei den werden opnieuw toegelaten tot het bestuurscollege. De voorzitter C. Duif Sr. werd als zodanig herkozen. De begroting over 1954 werd vastgesteld: aan inkomsten voor het molengemaal met f 58.387.75, de Oosterdijk f 21.965.37 en Molengeerzen f 36.202.64. Totaal f 116.555.70 en de uitgaven voor Motorgemaal f 47.710. 71; Oosterdijk f 20.605,55 en Molengeerzen f 29.777.51 in totaal f 98.093.77, zodat het ver moedelijk batig saldo zou bedra gen f 18.461.93. De Omslag werd als volgt vastgesteld: Motorgemaal f 7.50 per H.A.; Ooserdijk f 2.25 per H.A. en Molengeerzen f 1.50 per H.A.; verhoogd met f 2.door elkaar. Aan de Oosterdijk zal 1600 M2 opnieuw worden bestraat terwijl werd besloten om te bedanken voor de Bond van Waterschap pen, omdat hiervan de aange sloten Bannen reeds lid zijn. In verband met de grote ka pitaalsuitgaven over de jaren 1949—1953 groot f 290.311 werd besloten om 'n kasgeldle- ning aan te gaan van f 120.000 gedurende 1 jaar tegen l'/«% of indien dat niet slaagt een geld lening te sluiten voor 30 jaar tegen 3'''%. ding ontving hij op 21 December 1907. In 1933 kwam pastoor Jongmans uit Hansweert naar Enkhuizen, als opvolger van pastoor v. Baa- ren. Hij werd de geestelijke leids man van pl.m. 2000 parochianen, 17 pet. van de Enkhuizer bevol king. Tot 1938 bleef hij zonder assistentie. Toen hij in dat jaar van een ziekte was hersteld, werd een kapelaan benoemd om hem in zijn omvangrijke taak terzijde te staan. Pastoor Jongmans heeft zijn kapelaan altijd volop de vrij heid gelaten om nieuwe ideeën tot bloei van het parochieleven uit te werken, waarvan vooral kapelaan Thijssen en later kapelaan Dekker z.g. de bewijzen hebben geleverd. Hij was voor zijn kapelaans een wijze raadsman, hetgeen zij al tijd tenvolle hebben gewaar deerd. Dikwijls ko<n men oud- kapelaans van Enkhuizen, ais gasten van de pastoor ontmoeten. Ondanks een zwak gestel meermalen heeft hij een maag bloeding gehad was pastoor Jongmans voortdurend belangstel lend naar het wel en wee der parochie. Zodra zijn gezondheids toestand hem zulks meer toeliet, droeg hij het H. Misoffer op en bezocht hij zijn dierbare zieken. Hij was voor deze vaak vergeten categorie een troost in het lijden. Aan zijn deskundige adviezen is het menigmaal te danken ge weest dat er uitkomst kwam in financiële moeilijkheden waarmee het kerkbestuur te kampen had bij het beheer van de materiële zaken der parochie. Pastoor Jongmans trad niet vaak naar buiten op. Hij was een man van gebed en vond daarin zijn kracht. Bekend was hij ook als Maria-vereerder. Bij herhaling heeft hij laten blijken hoe ver heugd hij was zijn verjaardag te vieren op de le dag van de Mei' maand. Nog vers ligt in het geheugen de 21e December 1947, toen pas toor Jongmans 40 jaar priester was en tallozen de receptie be zochten. Bijzonder goed deed hem toen de onverwachte komst van Rotterdamse vrienden uit de tijd toen hij als kapelaan in de Maas stad werkte. De parochie van de H. Francis cus Xaverius zal haar zorgzame en vrome herder missen en zal zich zijn werken dankbaar blijven herinneren. Om 7 uur komen de parochianen in de kerk om geza menlijk de rozenkrans voor de zielerust van hun pastoor te bid den. 's-GRAVENHAGE, 4 Dec. (A.N.P.) De zachte winter is rampzalig geworden voor de oogst van kool, speciaal aan de Lange dijk. De oogst is ongeveer net zo groot als in 1952, doch van uit voer is behalve voor wat rode kool. geen sprake. Van de aan voer van witte kooi uit de vroege teelt aan de veilingen is 8700 van de 12.000 ton doorgedraaid en als veevoeder gebruikt. De tuinders maken zich over de situatie grote zorgen, want hoewel voor kool, die de mini mumprijs niet haalt, een vergoe ding uit het produotiefonds wordt gegeven, dekt deze vergoeding de gemaakte kosten niet. Het pu bliek in binnen- en buitenland koopt vrijwel geen kool, nu door het zachte weer volop verse groenten verkrijgbaar zjjn. Nieuwe onrust is ontstaan nu de minimnm-veilingprijs van kool is verlaagd. Met slechte resulta ten voor de laat geteelde kool soorten, die thans, worden ge ïnventariseerd, voor ogen, is de mmim-um-veilingprijs voor witte kool van 5 gulden tot 4.50 per 100 kg verlaagd. Het besluit hiertoe is genomen om aanzienlijke meningsverschil len tussen een coöperatieve zuur- koolfabriek (Nieuw Leven), die door ca. 80 kooltelende tuinders werd opgericht en een reeks par ticuliere zuurkoolfabrieken te be slechten. De coöperatieve fabriek, die door de tuinders werd opgericht met het oogmerk om op hun pro ductie meer winst te maken, fa briceert ongeveer vijf percent van de totale zuurkool-omzet. Door de zachte winter is de af zet van zuurkool ook slecht. De coöperatieve fabriek, die ter vei ling tegen dezelfde minimumprijs of daarboven koopt, als de par ticuliere fabrieken, verkeert ech ter in een gunstige positie op het terrein der concurrentie, omdat de deelnemende tuinders aan sprakelijk zijn voor de gang van zaken en door de hun betaalde minimumprijs gemakkelijker ver- liezen kunnen nemen, dan de particuliere fabrikant. Bij wijze van compromis vond men de oplossing om de mini mumprijs met 10 pet. te verlagen. Dit is echter weer tegen de zin van de tuinders, die niet bij de coöperatieve fabriek aangesloten zijn. De genoemde oplossing leek de gunstigste om enig evenwicht te scheppen. Een andere zou 'kunnen zijn om de veilplicht voor kool op te heffen, ofwel om aan fabri kanten teeltvergunningen voor witte kool te verstrekken. Daarmee echter zou de prijs regeling doorbroken zijn, want dan zou men het totale aanbod niet langer in de hand hebben. Het vraagstuk heeft dus vele fa cetten. Verwacht wordt, dat de hele koolkwestie binnenkort op hoog niveau besproken zal wor den, doch daarvoor moet eerst de inventarisatie van late soor ten, die thans in de schuren lig gen, gereed zijn. WIERINGERMEER. Gebo ren: Frederica Agatha Mathilda, d. v. P. A. van Bunderen en J. E. Brattinga; Jan, z. v. H. Bos en J. Hooiveld; Elisabeth Antonia Anna, d. v. J. P. A. Bosman en A. M. Komen; Anna Maria, d. v. G. Mast en G. T. Metselaar; Mar tha Maria, d. v. J. P. Portegies en P. Rood; Jantje, d. v. G. Boeis en G. van der Struik; Cor nelia, d. v. L. Korteweg en H. Wilschut; Geertruida Cornelia, d. v J. Wanmaker en A. H. Vos. Gehuwd: Johannes Lambert de Wit, 38 jaar en Maria de Vos, 21 jaar, beiden Wieringermeer; Hillenius Dethmeir. 29 jaar te Sheemda en Heikelina Geertruida Starke, 26 jaar te Wieringermeer. Overleden: Wiepkje Veldhuizen 58 jr., e. v. J. Dijkstra (overl. te A'dam); Maaike Winsemius, 30 jn., e. v. H. de Jong, overl. te Alk maar). DE RIJP -Twee inwoners van het dorpje De Rijp zijn gis teren gewapend met een 'schep net naar het haantje van de kerktoren geklommen om een papegaai te vangen, die reeds geruime tijd onder de toren omloop zat. Na veel moeite slaagde men erin het dier te vangen. I DE BILT, 5 Dec. Het KNMI deelt mede: Na een dagenlange aanvoer van warme lucht, af komstig uit tropische streken van Afrika, is gisteren de tempera tuur in ons land op tal van plaat sen zo hoog opgelopen, als in geen jaren in December was ge schied. In Beek werd een hoogste kwiikstand van 16.8 graden ge noteerd. In Vlissingen wetd het bestaand maximum met 0.1 graad overschreden (14.4 tegen 14.3), in Groningen met 0.7 graad (13.4 tegen 12.7. In De Bilt werd het meit' 14.2 graden de Warmste De cemberdag van de laatste 97 jaar. De luchtdrukverdeling, die het 'het vestigen van deze nieuwe temperatuurrecords mogelijk .maakte, heeft zich evenwel sinds gisteren belangrijk gewijzigd. Doordat er boven de Britse eilanden een gebied van hoge luchtdruk ontstond, kwam in onze omgeving de aanvoer van warme lucht uirt het Zuiden tot staan. In Plaats van een Zuiden wind kregen we een wind uit 't Noord-Oosten, die de minder warme lucht, welke zich boven Engeland en de Noordzee had verzameld, langzaam Nederland deed binnenvloeien Vanochtend vroeg was heit front, dat deze lucht aan de voorkant begrens de gevorderd tot de lijn Vlissin genTwente, vanavond zal het waarschijnlijk het gehele land zijn gepasseerd. Naarmate de koudere luchtlaag dikker wordt, neemt de kans op opklaringen toe. Ais gevolg hiervan moet op een merkbare daling van de tem peratuur in de nacht worden ge rekend. Overdag blijft het even wel zacht, voor de tijd van het jaar, en het etmaal gemiddelde van de temperatuur zal nog bo ven normaal blijven. De neer- slagkansen zijn voor het week einde klein. WENEN, 4 Dec. De Komin- form heeft vandaag over de ge hele wereld een propaganda-op- roep gedaan om een staakt het vuren in Indo-China. Dit orgaan, dat beweert 88 mil- lioen arbeiders in 79 landen te vertegenwoordigen, heeft bekend gemaakt, dat 19 December „de dag zal zijn voor een staken van het vuren in Vietnam". Dit betekent dat de door de communisten beheerste vakbon den in de gehele wereld verga deringen en demonstraties zullen houden waarin een wapenstil stand geëist wordt. ALKMAAR De burgemees ter van Alkmaar brengt ter alge mene kennis, dat de Minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening bij zijn beschikking van 18 November 1953 nr. L/PA 1114, met betrekking tot de be strijding van de aardappelmoe heid het volgende heeft bepaald: De Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, gelet op art. 8 van de Planten- ziektewet, Stb. 1951, 96, alsmede op de artikelen 2 en 4 onder j, artikel 5 tweede lid, van het Be sluit bestrijding aardappelmoe heid, Stb. 1952, 288, besluit: Artikel 1: Ingetrokken wordt de beschikking van 14 November 1950, no. 1820, Afd. Plantenziekte- kundige aangelegenheden, zoals sedertdien gewijzigd. Artikel 2: Van het verbod, ge steld in art. 1, eerste lid, van het besluit bestrijding aardappelmoe heid wordt voor grond gelegen binnen het gebied, omschreven in artikel 4, eerste lid dezer be schikking, als volgt ontheffing verleend: de teelt van aardappe len is in 1954 toegestaan op grond waarop zich in 1952 aardappel planten hebben bevonden, mits die aardappelplanten voor 20 Ju li 1952 waren gerooid en zich in 1953 op die grond geen aardappel planten hebben bevonden. Artikel 3: Van het verbod, ge steld in art. 1, eerste lid, van het besluit bestrijding aardappelmoe heid wordt voor grond, gelegen binnen de gebieden omschreven in art. 4, tweede lid, van deze be schikking, als volgt ontheffing verleend: de teelt van aardappe len is toegestaan in 1954 op grond waarop zich in 1953 aardappel planten hebben bevonden, mits die aardappelen voor 20 Juli 1953 wa ren gerooid. Artikel 4: a. Het gebied waar voor de in art. 2 bedoelde ont heffing wordt gegeven, omvat, met uitzondering van de gebieden omschreven in het volgend lid, 't grondgebied gelegen tussen Enk huizen en Hoorn, met inbegrip van deze plaatsen, van de ge meenten gelegen tussen Hoorn en Alkmaar, met inbegrip van deze plaatsen en voorzover niet gele gen in de Schermer, en voorts de in de gemeenten Bergen alleen de Bergermeer, Egmond Binnen alleen de Egmondermeer, Heiloo alleen de Boekelermeer. b. De gebieden, waarvoor de in art. 3 bedoelde ontheffingen wor den verleend zijn het gebied „Me- demblik-Enkhuizen," het gebied „Obdam-Hensbroek" en het ge bied „Langedijk." Artikel 5: de in de artikelen 2 en 3 gegeven ontheffingen gelden niet voor tuinen, bedoeld in art. 2, lid 2, van het besluit bestrij ding aardappelmoeheid en gele gen binnen de in art. 4 omschre ven gebieden. Artikel 6: a. Deze beschikking wordt bekend gemaakt door de burgemeesters van elke gemeente, bedoeld in art. 4, eerste lid, ieder voor zover het zijn gemeente be treft, op de wijze zoals die in de gemeente gebruikelijk is voor de afkondiging van gemeente-veror deningen. b. Het bestuur der Stichting voor de Landbouw in Noord Hol land draagt mede zorg voor een doeltreffende bekendmaking aan belanghebbenden.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3