De Kamer in meerderheid Kamerpleidooi voor veiligheid verkeer In Woerdense moordzaak levenslang geëist achter het uitgestippelde beleid 150 millioen gulden voor waterleidingplan De geschiedenis j van Amerika ïeurs Moet de winst wel ten goede komen aan het Noord-Oosten? Storm rond aardgas geluwd Bromfietsen, rijtijden, overwegen, koffiehuizen Tragisch einde aan een serie van 32 inbraken Pistool altijd aan koord om de hals Professor sloeg N.S.-beambte Brand in Borne Zaterdag 5 December 1953 ies (afk.) 5SING L: 1. penseel, 5. 11. oog, 12. la- i. aval, 18. gever, 23. lot, 24. pap, er. 29. mare, 30. 34, kor, 35. tal, in, 42. Amor, 44. 48. rok, 49. dok, 1, 53. bijbel, 55. 38. robot, 60. wil atta, 63. prikkel. 1. paraplu, 2. enig, 6. Noor. 7. cerspel, 12. later, el, 15. Nepal, 17. nar, 26. moker, tel, 29. melis, 31. barbier, 37. ko- beker, 40. norit, moe, 45. Bob, 47. 3. bult. 54. lomp, 59. bui. NG KOSTTE 300.— en verbouwing mbtswoning voor ambassadeur te otaal f638.000,— deel daarvan is de Kamer toege- wéér eens 76.000 gevraagd voor irium, notaris- lanleg, heeft de de minister van ten gevraagd of it niet uitzonder- vorden genoemd aar 'n ambts- selarij is elders Éamer heeft ge verhouding tus- van onroerend :n Nederland, of toop en verbou- ie heeft plaats- ja, hoe groot de leskundigen toen kenden. en eventuele ri- gen, evenals vo- millioen gulden fid. en in herstel 4 December der uitgifte van •tificaten der A. :eraard met vol- n. De reactie van n ook een koers- re belangstelling wordt de opne- nds op de Ame- hange afgewacht. Ier hoofdaspecten leer actueel was van de 2K pro- ing Eindhoven, enorme belang en waarvan het erzekerd schijnt, entelijke premie eren sterk waren vanmiddag ge- procent in her- merkelijke factor ijging voor Tho- er. Op het voor- Isuitbreiding ont- van circa 8 pro pijs luidde circa rde 6 procent in- an Philips stelde De Sinterklaas- bleven. Men had n de koers zakte >t 192 in. een heel rustig ït enige spanning :keling van Ko lagen, die de 350 aderde. Unilever er. Scheepvaart- irdeeld en kalm. :tor bleef H.V.A. rd, Deli echter ïu het dividend- In Amsterdam vel niets om. Het de Hollandse tot de beurs nog 'en. Nederlandse j opgewekt voor lening 1953. it huis van Le- opgedragen, om ken en als hem oorkwam, ogenr rd op te bellen. :k hjj de straat >t nog toe niets :en. Vervelend 1, dacht hij. Je ontdekking hoe ite mensen je straat. Doodge- verbeten, ver stelde gezichten :n opgewekt ge- ar in de verte liigs aan. Onwil- j wat strammer inel in een éta- las nog goed zat'. getrouwd. Het as nader geko- t, want hij ken- WinChurst. Nu herkende hem lar het toe. geluk, mijnheer hier tref. Ik een boodschap Lewis, maar ik liet goed. Het aat zijn. dy had niet de Hoe kon hy tegenover, juf- t t ir met welgeval- eggen: het pen- goedgedaan! liet haar parel- [uxly, wat kunt imentjes zeggen! IWordt vervolgd) (Van onze parlementaire redacteur) De vraag hoe te handelen met het aardgas, dat in het Noord-Oosten des lands door -de N.A.M. wordt aange hoord, heeft een brede en felle discussie doen ontstaan. Vooral ter plaatse, waar men eerste rechten laat gelden, maar ook landelijk is men zich in toenemende mate voor dit vraagstuk gaan interesseren. Het beleid van minister Zijlstra, die 400.000 m3 aardgas per dag te vergeven heeft, was hierbij het omstreden punt. De heer Janssen (K.V.P.) sprak gisteren in de Tweede Kamer zelfs van een vertrouwenscrisis „voor zover die thans nog aan wezig is." Deze laatste toevoe ging duidt er op, dat de storm inmiddels al weer in hevigheid is afgenomen en ook het hele debat rond de Aardgas-nota, dat volgende week Donderdag zal worden voortgezet, geeft deze in druk. Van de zeven sprekers lieten er nog maar twee wezenlijke cri- tiek op het beleid van minister Zijlstra horen. De ommekeer kwam het duidelijkst tot uiting bij de heer Janssen (K.V.P.), die enkele weken geleden nog ver klaarde, dat het beleid minstens de schijn tegen zich had, maar die tot gans andere gedachten bleek te zijn gekomen na lezing van de Gasnota. Voorgeschiedenis. Toch is het zeker niet onbe grijpelijk, dat er onrust en ge prikkeldheid ontstond, vooral in het Noord-Oosten des lands en nog meer in het bijzonder in het Oosten. Het was de heer Engel- bertink (K.V.P.), uit Twente en het enige Kamerlid, dat zelf aardgas gebruikt, die dit kwam duidelijk maken. In het Oosten zag men al vijftien jaar de hoge gasvlammen vanover de grens. Daardoor ontstond ook daar de begeerte naar aardgas. Er is ge poogd om het Duitse aardgas naar Twente te exporteren, maar dat is niet gelukt. Vervolgens bleek echter, dat ook de eigen bodem aardgas kon geven. Dat de be trokken streek zich toen ging be ijveren om hierbij een „pre" te krijgen, kan niet verwonderen. Dat men daar boven het aard gas woonde, was niet het voor naamste argument. Wel, dat het Oosten met speciale ontwikke lingsmoeilijkheden kampt. Aan vankelijk had het de schijn, dat de overheid Inderdaad voorne mens was om het aardgas, dat belangrijke voordelen geeft als 't goedkoper dan kolen geleverd wordt, ten goede te laten komen aan de industrie in het Noord- Oosten des lands. De heer Engel- bertink (K.V.P.) haalde hiervoor verschillende bewijzen aan o.m. uitspraken van overheidspersonen. Toen kwam echter de anti climax. De besprekingen raakten op dood spoor. De overheid ging met de gemeentebesturen onder handelen en tenslotte kwam het eigenlijke aardgas-beleid uit de verf. Geen versterking voor ge bruik onder de ovens, maar enkel voor de hoogwaardige industrie en verder voor huishoudelijk ge bruik als vervanging voor het ge wone gas. Mogelijkheden. In dit debat gaat het er nu om of een dergelijk beleid het juiste is. Om deze vraag te kunnen be antwoorden, dient eerst vastge steld te worden hoeveel er door de N.A.M. uit de bodem kan wor den gehaald. Indien de hoeveel heid onbeperkt of zeer ruim is kunnen uiteraard alle gegadigden in aanmerking komen. De heer Nederhorst (P. v.d. A.) was er al lerminst gerust op, dat de N.A.M. er uithaalt wat er in zit. Hij geloofde wel, dat het een eerlijke zaak is, maar het is toch ook een zaak. Het grote concern waar mede de N.A.M. verwant is, heeft belangen over heel de wereld. Overal is het echter niet even rustig en dan zou het, volgens de heèr Nederhorst verleidelijk kun nen zijn om het in het rustige Westen maar kalmpjes aan te doen. En verder heeft het con cern tegenstrijdige belangen. Het aardgas is een concurrent van 't kraakgas en van de olie. Uit gaande van overwegingen als de ze zou hij veel liever meer on dernemingen aan het werk zien. De heren Janssen (K.V.P.) en dr: Schouten (A.R.) bleken niet met dergelijke kwade vermoedens be hept te zijn en voor het overige baseerden zij zich op de regering, die uiteraard de plicht heeft om voor een kundige en effectieve contröle te zorgen. De prijs. Gaat men uit van een beperkte dagproductie van 400.000 m3 dan dient dus ook deze productie het uitgangspunt van het beleid te zijn. Minister Zijlstra kan als gas leverancier geen grotere vraag dan het aanbod hebben en als overheid dient hij er voor te wa ken, dat de beperkte hoeveelheid aardgas op de voor heel onze economie nuttigste wijze wordt besteed. Deze twee doelen wil hij bereiken door de prijs op 6% ct. per m3 te stellen. Op die manier is het aardghs voor de gewone industrie niet meer interessant en kan hij zijn aanbod dus rich ten tot de gemeenten en wel in het Noord-Oosten des lands, die het aardgas dan weer door kun nen verkopen aan de hoogwaar dige industrie en de gewone gas- verbruikers. Of deze opzet geheel zal luk ken is op dit ogenblik nog niet zonder meer duidelijk. Het over schakelen van de gemeenten vergt tijd. De heer Engelbertink (K.V.P.) wees daar de minister op. En zelfs in Amerika moet zoiets niet vlot gaan. Verder zijn er gemeenten die aarzelen of zij op aardgas zullen overgaan. Belangrijker nog is de klacht van Leeuwarden, dat het aardgas bepaald te duur is en dat het 't zelf goedkoper zou kunnen maken. Het waren de he ren Engelbertink (K.V.P.) en de Ruiter (C.H.) die vooral hierover nadere inlichtingen vroegen. De heer Nederhorst (P. v.d. A.) was het met de kern van dit be leid niet eens. Hij vraagt zich, zoals gezegd, af, of er niet meer aardgas te halen valt. Maar ook afgezien daarvan ging hij uit van het devies: spui wat er te spuien valt, want morgen hebben we misschien atoomenergie en dan is 't hele aardgas niets meer waard. En ook de gewone industrie wil de hij hiervoor in aanmerking laten komen. Naar zijn mening is het aardgas daar maar niet zonder meer een vlam onder de oven. Het gebruik door de gewone industrie schept de mogelijkheid om met andere machines en in stallaties te experimenteren en als dat lukt wordt daardoor ook zijdelings de werkgelegenheid be vorderd. De verdeling. De heren Engelbertink (K.V.P.) en Schouten (A.R.) wilden de gewone industrie zeker in aan merking laten komen, als zou blij ken, dat de opzet van de minis ter-gasleverancier daarvoor ruim te laat. Die opzet houdt op het ogenblik in, dat de gemeenten 100.000 m3 krijgen en de Kon. Zout-industrie in Boekelo 200.000 m3. Hier dus een uitzondering? Inderdaad, maar slechts tijdelijk, omdat de minister het gas nog niet kwijt kan en toch moet af tappen, omdat de buren aan de overzijde het ook doen. De Kon. Zout-industrie heeft er ook geen voordeel van, hetgeen de heer Nederhorst (P. v.d. A.) echter nog wel eens nader wilde uitzoeken. De ruimte zou dus in de reste rende 100.000 m3 kunnen zitten, maar de heer Schouten (A.R.) hield er ook rekening mee, dat de minister deze hoeveelheid in reserve wil houden voor nieuwe grote klanten onder de gemeen ten. Met deze nuances keurde de grote meerderheid van de spre kers de kern van 's ministers be leid dus wel goed. Blijft nog over, dat de minis ter aan de zaak verdient. De heer Ankersmit (V.V.D.) die zwaar liet wegen, dat de overheid, door het uitgestippelde gasbeleid zeven millioen aan deviezen bespaart, achtte het billijk, dat de winst toch wel aan het Noord-Oosten des lands ten goede zou komen. Dit zou kunnen gebeuren door de hoogwaardige industrie daar het aardgas goedkoper te leveren. De heer Engelbertink (K.V.P.) wierp zich als een even warm pleitbezorger voor zijn streek op. Ook hij was van mening, dat met de winst, de werkgelegenheid in het betrokken gebied bevor derd moet worden, b.v. op een wijze, zoals ook de heer Anker smit ontwikkeld had. Hoe de organisatie van de aard gas-distributie zal moeten zijn is een vraag voor later, meenden de heren Janssen (K.V.P.) en Schou ten (A.R.) Laten de regionale or ganen zich eerst maar eens ont wikkelen. Ook over de vraag of er een overkoepelend staatsbedrijf zal moeten komen, wilden zij dus nu nog niet beslissen. De heer Nederhorst (P. v.d. A.) wilde ech ter een Gaswet en een Nationale Gasmij. Ook de heer Gortzak (Com.) vond het allemaal maar provisorisch gedoe. Donderdagavond komt minister Zijlstra aan het woord. DEN HAAG, 4 Dec. Van alle zijden is door de Tweede Kamer in haar Voorlopig Verslag over de begroting van Verkeer en Water staat opnieuw de aandacht ge vestigd op het dringende pro bleem der verkeersveiligheid, dat overigens in alle landen steeds belangrijker wordt en waarvoor men nog nergens een afdoende oplossing heeft gevonden. Opgemerkt werd dat een groot en toenemend percentage van de ongelukken door bromfietsers wordt veroorzaakt. Noch een ver wijzing v£in de bromfietsers naar de autoweg, noch naar het rij wielpad is bevredigend. Zowel bromfietsers als wielrijders kla gen ernstig over de hinder die zij op de rijwielpaden van elkaar on dervinden. Zijn onze rijwielpaden wel breed genoeg? Kan bij de nieuwe rijwielpaden een betere oplossing worden gevonden? Is het niet beter de zwaardere en snellere bromfietsen van het rij wielpad naar de rijbaan te ver wijzen? Men had vernomen dat in het nieuwe Rijtijdenbesluit de maxi male diensttijd per d'ag van 14 tot 16 uur zou worden verhoogd. Vele Kamerleden vroegen zich af of dit niet als een ernstige ach teruitgang moest worden be schouwd waartegen ernstig dien de te worden gewaarschuwd. Sommige leden voegden hieraan toe, dat het algemeen bekend is, dat met de th'ahs geldende werk tijden vaak de hand wordt ge licht. Is het niet juist de vak organisaties in te schakelen bij de contröle op de naleving van de wettelijke voorschriften? Van verschillende zijden werd opnieuw gewezen op de noodzaak van het vervangen van de gelijk vloerse kruisingen tussen spoor lijnen en rijwegen door kruisin gen op verschillend niveau, vol gens een urgentieplan, dat er zo spoedig mogelijk moet komen als 't er nog niet is. Bijzondere plechtigheden te Gourdes op 8 December Op het feest van de Onbe vlekte Ontvangenis, 8 December, zal te Lourdes de plechtige ope ning van het Mariale Jaar, met bijzondere luister worden ge-, vierd. Mgr. Théas, bisschop van Tarbes en Lourdes, zal om tien uur in de ochtend een pontificale Hoogmis celebreren in de basi liek van het Maria heiligdom. De H. Mis wordt voorafgegaan door een bijzondere gebedsoefening. In de avond wordt een grootse lichtprocessie gehouden van de paroohiekerk naar de basiliek, waar om 8 uur een plechtige Avondmis wordt gecelebreerd. Mgr. Théas zal een homelie hou den op Maria, die vier jaren na de dogmaverklaring, voor Ber- nadette Haar Onbevlekte Ont vangenis bevestigde. REGERING VRAAGT VOOR TELEVISIE 9 TON De regering heeft een crediet van f 900.340,gevraagd ter be strijding van de kosten, voort vloeiende uit het dit jaar voor Rijksrekening voortzetten van de televisie-uitzendingen na afloop van de experimentele periode op 1 October j.l. De exploitatie-uitgaven zijn begroot op f362.490,terwijl voorts 'n bedrag van f 535.000, is opgenomen ten behoeve van voorzieningen voor 't geleidelijk opvoeren van de zendtijd tot ten hoogste 12 uren per week. Daar in is de aankoop begrepen van een nieuwe reportage-wagen voor buiten-uitzendingen en de inrich ting van een nieuwe studio in het St. Vitusgebouw te Bussum. Vele leden vroegen of het waar is dat de Rijkswaterstaat de chauffeurs-koffiehuizen geheel van de Rijkswegen wil doen verdwij nen en, zo ja, om welke redenen. Door een dergelijke maatregel zou de mogelijkheid voor de chauf feurs om rust te nemen op be denkelijke wijze worden onder mijnd. Vele Kamerleden betreurden het voorts dat het verkeersonder- wijs op de lagere scholen nog niet algemeen verplicht is gesteld. Anderen bepleitten een permanent orgaan van deskundigen, dat ge raadpleegd kan worden bij het nemen van alle maatregelen op verkeersgebied. Aangedrongen werd op scherper controle door de Rijkspolitie op het snelverkeer en op toezicht op autorijlessen, gezien het aantal ongelukken, ver oorzaakt door personen die les krijgen. Tal van leden achtten betere maatregelen ter bescher ming van de voetgangers in het grote-stadsverkeer nodig, terwijl men het aanbrengen van telefoon posten op de Afsluitdijk bepleitte ten dienste van noodgevallen. Van verschillende zijden werd er op gewezen, dat het wegennet in ons land uit het oogpunt van de verkeersveiligheid nog vele ge breken vertoont, waaraan met verhoudingsgewijs geringe bedra gen verbeteringen kunnen worden aangebracht, die, naar de ervaring leert, tot onmiddellijk aanwijsbare vermindering van het aantal ver keersongevallen kunnen leiden. Veelal ontbreken echter de fond sen om de verbeteringen snel aan te brengen. In Engeland heeft men daartoe uit de door 't weg verkeer opgebrachte fiscale pos ten een „potje" v.an 15 millioen gevormd. Kan dat hier ook niet? UTRECHT, 4 Dec. Heden morgen heeft de Officier van Justitie bij de Utrechtse Recht bank, mr P. J. v. Roscain Abbing, tijdens de behandeling van de zaak tegen de gebroeders B., levenslange gevangenisstraf geëist tegen Chr. J. B., aan wie o.m. het misdrijf van doodslag op de Woer dense politie-agent A. van Eek ten laste was gelegd. Tegen J. B. werd wegens een serie inbraken, samen met zijn broer gepleegd, zes jaar met aftrek gerequireerd. Schuw en verlegen luisterde de 27-jarige metselaar Chr. J. B. uit Bodegraven hedenmorgen in de tjokvolle rechtszaal naar 't onder doodse stilte voorgelezen laatste punt van de dagvaarding: „dood slag met de bedoeling zich aan de straffen te onttrekken, althans doodslag, althans het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, al thans zware mishandeling". Dit feit was het tragisch sluitstuk van een serie van 32 inbraken of po ging daartoe, gepleegd of onder nomen tijdens talrijke strooptoch ten door vrijwel het gehele arron dissement Utrecht. Tijdens deze tochten was Chr. B. steeds gewapend. Hij droeg zijn pistool zelfs aan een koord om de hals en had er altijd voor gezorgd, dat het met scherp was geladen. Tijdens de ondervraging door de president, mr D. Visser, kwam vast te staan, dat Chris en zijn broer in Rietveld, Vleuten, Lin- schoten, Waarder, IJsselstein, Ede, Breukelen en Harmeien met on gelofelijke brutaliteit en handig heid, een motorrijwiel, juwelen, horloges en geld, alles tezamen een respectabele buit, waarvan een deel op het podium van de rechtszaal lag opgestapeld, in de wacht hadden gesleept. Ook in de nacht van 13 op 14 November 1952 had het tweetal in Harmeien zijn slag geslagen. Verschillende kleinere inbraken hadden de broers reeds gepleegd, voordat Chris bij zekere B. een ruit intikte. Dit maakte zoveel lawaai, dat een van de bewoners van het perceel, waarop zij het hadden gemunt, wakker schrok en zich door een raam naar bui ten boog „om te zien of er iemand was". De twee voelden zich op heterdaad betrapt en kozen ijlings het hazenpad. Zij fietsten in de richting van een spoorwegover gang en ontwaarden plotseling, recht voor zich uit, een rood licht. Chr. B. zei, onmiddellijk te hebben verondersteld, dat de poli tie van hun inbraak op de hoogte was gesteld. Hij greep daarom zijn revolver, reed recht op de twee gedaanten af, die hij in het duis ter vaag kon onderscheiden, en loste twee schoten. Hoewel hij een luide gil hoorde, fietste hij hard door, keerde zich nog eens om op zijn fiets en loste nog drie scho ten. Razend snel is hij toen naar zijn ouderlijk huis gereden, kroop gekleed in bed, hoorde even later een politiemoter en ontkleedde zich toen zo vlug hij kon, om bij een eventuele inval niet onder zware verdenking te komen staap. Jan B. was tijdens de schiet partij doorgereden en vóór zijn broer thuisgekomen, omdat deze de buit van die nacht nog bij een buurman moest onderbrengen. Chr. B. bekende tijdens de zit ting alles. Nadat de Officier zijn innige deelneming had betuigd met de Minister Beyen naar Parijs 's GRAVENHAGE. 4 December Minister Beyen vertrekt 10 December naar Parijs ter bijwo ning van de ministersconferentie van de Raad van Europa en de N.A.V.O. Op 16 dezer wordt hij terugverwacht. Ministers naar Luxemburg 's GRAVENHAGE, 4 December Op 8 December zullen de mi nisters Zijlstra, Luns en Van de Kieft zich naar Luxemburg be geven ter bijwoning van een bij eenkomst van het ministerieel Benelux-comité. Aan de bespre kingen neemt ook deel ir. J. A. B. Franke, directeur-generaal van de voedselvoorziening, namens minister Mansholt. nagelaten betrekkingen van het slachtoffer, wees hij uitvoerig op de moeilijkheden, welke de re cherche had moeten overwinnen, aleer een volledige en juiste re constructie van het tragisch ge beuren mogelijk was geworden. Onbewogen hoorde Chr. B. ver volgens de zware straf require- ren. Zijn verdediger, mr Korten- hof, achtte de opzet om te doden in het geheel niet bewezen. Hij meende, dat de zeer droevige gang van zaken in eerste instantie te wijten was aan de misdadige non chalance, waarop Chris met zijn revolver te werk was gegaan. De raadsman memoreerde bovendien de betreurenswaardige omstan digheden, die zijn cliënt tot een min of meer bandeloos gedrag hadden gedreven. De Rechtbank wijst vonnis op 18 December. 's-'GRAVENHAGE, 4 Dec. De 44-jarige Leidse hoogleraar G M. H. V., wonende te Utrecht, had op 23 Januari j.l. zo veel haast gehad op het station te Leidien dat hij, toen een spoor wegbeambte hem aanhield bij het binnengaan naar het perron, deze een vuistslag in het gezicht gaf, waardoor de beambte een sneetje in het gezicht kreeg en nader hand 9 dagen niet had gewerkt omdat hu last had van duizelig heden. Voorts werd de bril van de beambte gebroken. De politierechter had de hard handige hoogleraar veroordeeld tot een onvoorwaardelijke gevan genisstraf van zeven dagen, tegen welk vonnis deze beroep had aangetekend. De procureur-generaal bij het Gerechtshof te 's-Gravenhage, waar de zaalk vanmorgen diende, heeft vernietiging van dit vonnis en oplegging van oen geldboete van f 100— subs. 25 dagen hech tenis gerequireerd. Rijst van Siam naar Nederland Siam heeft met Nederland een overeenkomst gesloten voor de uitvoer van 300.000 ton rijst naar Nederland van de nieuwe oogst, te beginnen in Januari a.s. Dit jaar heeft Nederland 100.000 ton rijst van Siam gekocht. Van onze parlementaire redactie In interdepartementaal overleg worden op het ogenblik plannen ontwikkeld voor een belangrijke uitbreiding van het waterleidingnet in Nederland. Deze plannen, waarvan de realisering een investering van 150 a 160 millioen gulden vraagt, hebben voornamelijk betrek king op de zg. onrendabele gebieden. Zij zullen het percentage Nederlanders, dat op een waterleidingnet is aangesloten, van 83 procent op 93 procent brengen. Een beslissing over een en an der is nog niet genomen, maar verwacht kan worden, dat de mi nister van Sociale Zaken, onder wie de drinkwatervoorziening ressorteert, mede onder invloed van het huidige watertekort in Brabant, Limburg en Gelderland, de grootst mogelijke spoed zal be trachten. Tot de onrendabele gebieden, d.w.z. streken, waar de aanleg van een waterleiding door de verspreide ligging der aan te slui ten percelen zo kostbaar is, dat een exploitatie niet lonend is, behoren o.m. de Waddeneilanden, grote delen van Friesland, Gro ningen, de Veluwe, Twenthe, Oost-Gelderland, Voorne-Putten en Midden Limburg en het Zui delijke deel van Noord Brabant. Over de watervoorziening in deze gebieden is in 1951 door de inter departementale commissie „rijks- steun drinkwatervoorziening" een nog niet gepubliceerd rapport uit gebracht aan de regering. In dit rapport wordt voorgesteld de uit breiding van het waterleidingnet vooralsnog te beperken tot die ge bieden, waar de kosten van aan log niet al te hoog zullen zijn. Zou deze suggestie, en het ziet er naar uit dat dit zal gebeuren, overgenomen worden door de re gering, dan zal alsg evolg van de komende uitbreidingen 93 procent 55 arbeiders werkloos BORNE, 4 Dec. Een hevige hrand heeft in de afgelopen nacht in de metaalwarenfabriek Bons en Evers te Borne gewoed. Nadat de laatste arbeiders de fabriek om 23 uur hadden ver laten, deden omstreeks het mid dernachtelijk uur een hevige von kenregen en felle uitslaande vlammen het ergste vrezen voor de omgeving, waar vele oude hui zen staan. Om 2 uur was de brand gebtet. Het kantoor en een zeer groot gedeelte van de machineruimte zijn totaal uitge brand. Er was een lage brand verzekering afgesloten, terwijl er geen bedrijfsschadeverzekéring was. Ongeveer 55 man van het personeel zijn voorlopig zonder werk gekomen. van de bevolking over leiding water kunnen beschikken. De resterende 7 procent meestal zeer afgelegen boerderijen, zal het voorlopig nog met regenwater moeten doen. De oudste waterleiding in ons land is de Amsterdamse. Zij werd in 1853 aangelegd op instigatie van de romancier („Ferdinand Huyck") Jacob van Lennep. Den Helder volgde het eerst het voor beeld van Amsterdam en onder invloed van de cholera-epidemie in de zeventiger jaren gingen daarna ook Rotterdam (1874), den Haag (1874) en Utrecht (1883) over tot aanleg van eigen water leidingen. Rond de eeuwwisseling hadden alle steden met meer dan 10.000 inwoners hun eigen drink watervoorziening. Kath. begraafplaatsen en de Begrafeniswet 's GRAVENHAGE, 4 Decem ber De Vereniging tot Behar tiging van de Belangen van Ka tholieke Begraafplaatsen in Ne derland heeft een commissie in het leven geroepen welke tot taak heeft een nota samen te stellen over de wensen van de Katholie ke begraafplaatsen ten aanzien van een nieuwe Begrafeniswet. Als de algemene vergadering accoord gaat met de nota zal de ze aan de Minister van Binnen landse Zaken worden aangebo den. In de commissie zijn benoemd dr Mulder deken van Bemmel en de heren H. Schaapveld, H. Bos, B. Ooms en B. Schelbergen. Bartali de onverslijtbare IN 1954 WEER OP DE FIETS ROME, 4 December Gino Bartali, de Italiaanse wielervete- raan, die 10 October bij een auto-ongeluk ernstig gewond werd, heeft vandaag meegedeeld dat hij in 1954 zijn karretje weer zal bestijgen. Bartali is thuis voor verder herstel. Hij werd 11 November uit het ziekenhuis ontslagen. Hij ontkende berichten dat hij niet zou inschrijven voor een „Bartali"-koppel voor de rennen in 1954. HET INDIAANSE OPPERHOOFD PONTIAC 1. De Indianen haatten de Engelsen. Toen zij na de Frans-Indiaanse oorlog on der Engels gezag kwamen, zette het grote Ottawaopperhoofd, Pontiac, gedurende de zomer van 1763 alle Indiaanse stammen, vanaf het Bovenste Meer tot de Mexi caanse Bocht, tot oproer aan. De voorste forten der Engelsen werden merendeels veroverd, en weldra waren moord en doodslag aan de orde van de dag. 2. Pontiac was een baanbreker onder de Indianen. Hij stichtte een soort van bank, en nog weh met bankbiljetten, die gedu rende de oorlog voor de eerste keer in de Engelse koloniën gebruikt Werden. De bankbiljetten bestonden uit stukken ber- kebast, waarop hij de voorwerpen, die hij gekocht had, had afgetekend, met daar onder zijn handmerk, een otter. Deze ber- kebasten stonden goed aangeschreven bij de Indianen omdat men Pontiac vertrouw de. 3. De eendracht tussen de vele stammen duurde niet lang. Terwijl Pontiac met zijn hoofdmacht het fort Detroit belegerde en dit beleg wat lang duurde, deserteerden zij in groten getale. Tenslotte kwam een Engels leger van 1000 man om het fort te ontzetten en voor deze overmacht capitu leerden de Indianen. 4. Pontiac vluchtte naar de jachtvelden van de Illinois-Indianen en trachtte daar een nieuw leger bij elkaar te brengen, maar de Engelsen hadden enige Indiaanse sluipmoordenaars gehuurd en deze ver moordden hem in 1764. De Indianen gin gen nu hun ondergang tegemoet. De strijd leus van de blanken was nu: „De enige goede Indiaan is een dode Indiaan."

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5